Unctad dreigt te mislukken £etdóc Souocmt Parachutisten in moeilijkheden VAKBONDEN WILLEN ZICH EUROPEES ORGANISEREN Kado! J We gaan naar buiten... DRS. DEN UYL: 1 Mei-viering alleen militair in O.-Berlijn de postgiro DINSDAG 2 MEI 1972 LEIDSe. CüüRAi' PAGINA 9 Het was een ideale dag voor Koninginnedag, gisteren. Het heerlijke zachte weer lokte iedereen naar bui ten, naar de vele Oranjefeesten, naar Soestdijk, naar strand en volkstuintjes, naar dierentuin en Flo- riade, en ook naar de Scheveningse Pier, waar vele barrevoetse kreatievelieden veel bekijks trokken. Er werd enthousiast gemusiceerd, er lagen veel leder artikelen, zelfgemaakte sieraden, schilderwerkjes en posters uitgestald en op het asfalt van de boule vard verscheen ondermeer een Mona Lisa van de hand van een ,,door Europa trekkende student". Bij dragen graag in het bakje, dank u. Alleen, het mooie weer is niet eeuwigdurend, evenmin als de as- faltghmlach van Mona Lisa. Foto's: Simon E. Smit Tweede Kamer in rol van woningzoekende TLfET vele burgers die hij vertegenwoordigt, zoekt de Tweede Kamer een grotere en betere woning. Ondanks geboortenregeling, pil en abortus provocatus houdt onze volksvertegenwoordiging zelfs nog rekening met gezinsuitbreiding, want de commissie Onderzoek Huisvesting Tweede Kamer heeft in haar interimverslag een plan opgesteld voor een volksvertegenwoordiging van 225 leden. Uit alles blijkt, dat men rekening er mee houdt het historische Binnen hof te moeten verlaten. Want per lid wordt gerekend op veertig vierkante meter. Alleen reeds de negenduizend vierkante meter wel ke hiervoor nodig is, valt slechts te versieren, als de overheid alle gebouwen rond de Ridderzaal zou willen reorganiseren. Maar de commissie heeft nog aan andere zaken gedacht: de griffiers en hun burelen, de comptabiliteit, de bibliotheek, de stenografische dienst, de voorlichting, de verzorging van de parlementaire „inwendige mens", politie, EHBO, portiers en ga zo maar door. Bijzonder leuk zijn twee tips: er zou ook een kindercrèche en een trimzaaltje moeten komen. De crèche schijnt niet voor bezoekers te worden, want de commissie schrijft: „Er moet een kindercrèche zijn voor kinderen van allen die in het Kamergebouw werkzaam zijn, met inbegrip van leden." Voor huismoeders die een bezoek aan de publieke tribune willen bren gen, zal de kinderoppas dus waarschijnlijk op een volgende uitbrei ding moeten wachten. Intussen wel zo een leuke tip bij de nieuw bouw van andere openbare gebouwen en scholen. In het te bouwen trimzaaltje moet „eventueel ook bij voorbeeld gevol leybald" kunnen worden. Jammer dat de Tweede Kamer van plan is het Binnenhof-complex te verlaten, daar hij anders ook het ei landje in de Hofvijver had kunnen benutten. Om „eventueel bij voorbeeld" met een polsstok te kunnen werken, of rondjes te lopen. Het zou dan aan aanmoedigingen vanaf de kant niet hebben ontbro ken! Tussen geruchten en besluiten MINISTER VAN VEEN heeft de vaste onderwijscommissie mee gedeeld, dat ook hij geruchten heeft vernomen, als zou bij het voortgezet onderwijs de volledige betrekking van alle docenten op 29 lesuren worden gebracht en dan door de zogenaamde „tweede- graads"-bevoegden zonder dispensatie les mogen worden gegeven voor het hele Havo en voor de drie eerste jaren van atheneum en gymnasium. Maar de bewindsman kon de Kamer-commissie de verzekering geven, dat nog geen enkel besluit genomen is. Met dit antwoord is het overgangsgebied tussen geruchten en beslui ten helemaal ongerept gelaten. Uit het verslag van de drie bespre kingen tussen onderwijscommissie en minister blijkt namelijk niet, dat de volksvertegenwoordigers verder hebben geïnformeerd of ten departemente over deze mogeljikheden wordt nagedacht en of mis schien zelfs al niet uitgerekend is hoe groot het financieel voordeel terzake zou kunnen zijn. Wanneer een minister met de had op het hart meedeelt, dat er nog geen besluiten genomen zijn, ontkent hij hiermee niet zodanige mogelijkheden in overweging te hebben of te zuilen nemen. Trouwens in het hier-genoemde verslag staan meer punten terzake waarvan men de bewindslieden voor het Onderwijs geen onrecht doet door te stellen dat wat nog niet is, wel komen kan. Als dan minister Van Veen en zijn staatssecretaris zelf maar anders hande len dan ze de deelnemers aan het Lochemse overleg omtrent de ba sistabel tussen de regels door verwijten: meer te voelen voor een rekenkundige, dan „maatschappelijke en onderwijskundige" benade ring. (Van onze correspondent) HENGELO De Wereldhandels conferentie In Chili, Unctad-3, zal waarschijnlijk mislukken. De arme landen zullen door ac ties afdwingen wat zij door overleg niet kunnen krijgen. Dit zei drs. J. den Uyl, voorzitter van de Tweede Kamer PvdA- fractie, gisteren op een 1-mei bijeenkomst van het Hengelose progressief Akkoord. Hot Wes- Voice of America blijft bestaan WASHINGTON (RTR) - De Amerikaanse senaat heeft met 57 tegen 15 stemmen de door de regering gevraagde gelden toe gewezen ter exploitatie van de Amerikaanse omroeporganisatie Voice of America. Door dit be sluit kan de Voiie of America, die deel uitmaakt van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst blij ven bestaan. Een maand geleden had de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat besloten de gevraagde gelden met toe te wijzen. ten moet hqast maken met het openstellen van zijn markten voor bewerkte produkten uit arme landen. Het moet bewust een flink deel van zijn enorme voorsprong in technologische ontwikkeling overdragen aan de ontwikkelingslanden, aldus drs, den Uyl. De Unctad-conferentie zal naar de mening van de so cialistische fracticle.der, hoog stens wat compromissen opleve- Op de conferentie in Chili hebben de Latijns-Amerikaanse landen besloten de Unctad een handvest voor economische rechter, voor te leggen, dat een b'jvoegsel zou moeten worden van het be staande Handvest van de Ver enigde Naties vO0r de rechten van de mens. In dit nieuwe handvest zou o.m. het recl)t moeten worden vast gelegd van elke regering om haar natuurlijke hulpbronnen naar eigen goeddunken te ge bruiken. De Engelse vertegenwoord ger op de Wereldhandelsconferentie, D. Williams, zei dat het probleem van de schuldenlast alleen kan worden opgelost door een gede gen en verstandig beheer van de schulden. De ontwikkelings landen kunnen volgens hem bui tensporige schulden voorkomen door een doeltreffend gebruik van hun hulpbronnen. JOESTERBERG (ANP) De 27-jarige parachutist-in- spe J. Tersteeg uit Utrecht heeft giste ren weinig vreugde aan zijn eerste sprong beleefd. Boven de Leusderhei bij Soesterberg werd hij de prooi van de nogal sterke wind en landde tot zijn grote schrik in een hoge boom. Mef in het bos bij Soesterberg te rechtkwam. Hij bleek echtec voor de brandweer wal gemak kelijker bereikbaar en stond vrij snel weer met beide benen op de grond. Een derde para chutist die ook al in een boom bleef steken, kon zichzelf uit zijn isolement verlossen. geen mogelijkheid zag hij kans De laatste jaren zijn bij het para- zich te ontdoen van zijn para chute die over drie bomen hing. Men heeft de onfortuinlijke pa rachutist uiteindelijk alleen maar met behulp van de brand weer naar beneden kunnen krij gen. ten en ander is verder zonder on gelukken gebeurd, maar voor de heer Tersteeg, lid van de pa raclub „Icarus" uit Hilversum is het plezier van het rprmgen er voorlopig af. letzelfde lot onderging overigens de 20-jarige Roy Lubbers uit Den Haag, die ook in een boom chutespringen boven de Leus derhei verschillende ongevallen van ernstige en minder ernstige aard voorgekomen. Ruim een week geleden viel een parachu tist uit Amstedam voor dc ogen van zijn vrouw te pletter omdat zijn parachute niet openging. Ook vor'ge jaren zijn enkele do delijke ongelukken gebeurd, maar het is de laatste jtien ook herhaaldelijk voorgekomen, dat parachutisten in bomen en op daken van woningen In Soester berg belandden. Eenmaal is een parachutist zelfs door een dak gevallen. BERLIJN (Rtr/AP) De drie geallieerde commandanten van Ber lijn hebben protest aangetekend tegen het militaire karakter van de 1 mei-viering in Oost-Berlijn, die een schending is van de overeen komsten over de status van de stad. Oost-Berlijn was trouwens de enige stad van Oost-Europa waar de 1 mei-viering een zulvr mili tair karakter vertoonde. Elders heeft de 1 mei-viering steeds meer het karakter van een volksfeest gekregen. UTRECHT (KNP) De voorma lige vice-voorzitster van de In ternationale Kathctlieke Werken de Jeugd Maria d'Oliviera is bi Brazilië gearresteerd, zo heeft de Nederlandse KWJ vernomen- De aanhouding hangt vermoede lijk samen met het feit, dat Ma ria d'Oliviera samenwerkt met de bisschop van Recife, mgr. Helder Camara. De KWJ heeft naar aanleiding van de aanhou ding een protesttelegram naar, de Braziliaanse ambassade in Nederland gestuurd en tevens de minister van Buitenlandse Zaken verzocht stappen te on dernemen om opheldering over de arrestatie te verkrijgen. West-Duitsland Kanselier Willy Brandt en zijn minister voor finan ciën en economische za ken Karl Schiller versche nen gisteren gezamenlijk op de 1 mei-viering in Dortmund. Moskou Een overzicht van de feeste lijkheden in Moskou, waar de 1 mei-viering de laatste jaren aan vrolijkheid heeft gewon- Amsterdam Agenten die gisteren tijdens de 1 mei-demonstratie in Am sterdam de wacht hielden bij het Amerikaanse consulaat- generaal vonden het rustig en warm genoeg om het bui ten het hete busje te zoeken en consumeerden een krantje en een sigaretje. Oost-Berlijn Alleen in Oost-Duitsland staat de 1 mei-viering nog in het teken van het wapengeklet ter. Tegen het decor van hoge partijleiders en militai ren rijdt het wapentuig af en In een aantal Spaanse steden is de politie hard opgetreden tegen verboden 1 mei-betogingen. Er werd hard geslagen, en de poli tie verrichtte een 60-tal arresta ties. In China viel op dat de an ti-Amerikaanse sfeer van vorige jaren vrijwel volledig ontbrak. Paus Paulus heeft in een bood schap bij gelegenheid van de 1 meiviering tegengesproken dat de kerk aan de zijde staat van de rijken en machtigen en zich I niet bekommert om uitgebuite arbeiders. Volgens de paus is de kerk een betere vriend van de arbeider dan de communistische regeringen. In Nederland is van 1 mei-viering nauwelijks sprake geweest. In Amsterdam namen enkele hon derden mensen deel aan een op tocht naar het beursplein, waar bij leuzen werden meegedragen als „Korter werken, tegen werkloosheid". Enkele jongeren groepen hielden een bijeen komst in de Brakke Grond, die in het teken stond van solidari teit met de bevrijdingsbewegin gen in zuidelijk Afrika. De CPN vierde de dag in Marcanti. Piccadilly Circus gedoemd te verdwijnen LONDEN (AP) Een ontwlkke- lingsplnn voor Piccadilly Circus, waarbij gebouwen met bekende namen gedoemd zijm te verdwij nen heeft een storm van protes ten in Engeland ontketend. Vol gens het plan dat ruim 800 mil joen gulden zal kosten moeten het Criterion restaurant, het theater de Monico en de Troca- dero verdwijnen. Het beeld van Eros zal op een voetgangersdo mein boven do autowegen ko men to staan. Het Piccadilly Circus is wereldbe roemd om zijn schitterende neonreclames cn de massa's lampjes die de namen van be kende sigaretten, drank- en cos meticamerken in de geheugens van duizenden voorbijgangers prenten. Voorts staan er op het wereldbe roemde plein gebouwen die be kend zijn om hun Victoriaanse architectuur. UTRECHT (ANP) Er wor den op het ogenblik pogin gen ondernomen om or> Eu ropees niveau te komen tot een nieuwe vakbondsorga nisatie, die nationale vak bewegingen, ongeacht hun kleur, zal moeten omvat ten. februari is in Den Haag een topconferen- t e g:honden van or- 'n'sa- ties van het Internationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen (IVVV) en het Wegeldvcrbond Van de Ar beid (WVA) om de moge lijkheden tot het stichten van een eenheidsorganisa tie tc onderzoeken. D t heeft de vicc-voorzitfei van hit NKV de heer Jac Alders, verklaard in een vraaggesprek met Ruim Zicht, het offic.eel or gaan van het NKV. Het gesprek werd gevoerd ter gelegenheid van hel afscheid van heer Alders. Hij is sinds 1 mei ge- pons onec ï'd. De nieuwe Europese vakhoi-dsor- ganis; t;e zou los moeten staan van het (soc alisusche) IVW en het (christelijke) UVA. De nationale vakverbonden, ook de zgn. neutrale, zouden zich recht streeks bij die organisatie moe ten aansluiten. Zo'n crgan:satic- vorm zou geen consequenties hoeven te hehhen voor verhou dingen op het national vlak, te wijl ook e»n nanslu Mr.g bij IVVV of WVA voor samen- w rking op weieldniveuu mo gelijk blijft. V igens de heer Alders is roen tij dens de topconferentie in Den Hang tot de concljsie gc'-onen, dat de sticht r.g van ei - i ;uwe Europe*» organ'MÜe ns g moet worden overwogen en ab- soluut noodzakelijk is cn in e toekomst als vnkbeweg-ng op Europees niveau ^oed te kunnen optreden. FBI voorzag Johnson van bedgeheimpjes WASHINGTON (Rtr) Het hoofd van dc Ameri kaanse recherche, J. Ed gar Hoover, heeft volgens de Amerikaanse journa list en rubrickschrijver Jack Anderson geheime dossiers samengesteld over het seksuele leven van vooraanstaande Ame rikanen. Deze dienden de voormalige Amerikaanse president Johnson tot bed- lectuur. In een verklaring voor een subcommissie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden hoeft Anderson ook nog gezegd, dat hij de gehei me documenten heeft ge zien. Volgens Anderson had de Amerikaanse recherche geen bevoegdheid en ook geen rechtvaardiging tot het nagaan van het sek suele leven van prominen te Amerikanen. Zij was evenmin bevoegd of ge rechtigd hun drinkge woonten en persoonlijke aangelegenheden te on derzoeken. Maar toch heeft het hoofd van de Amerikaanse recherche, J. Edgur Hoover, een in tense belangstelling aan de dag gelegd voor de vraag wie met wie een verhouding heeft in Wa shington, aldus Anderson. De Amerikaanse journalist heeft voorts een beroep gedaan op het Ameri kaanse congres, een eind te maken aan de toe stand, dat te veel rege ringsdocumenten tot ge heime stukken worden verklaard. Alle regerings documenten zouden na twee jaar niet meer ge- helm moeten zijn. -"N Met Postgiro gratis girokaarten,die u gratis i verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe! V~ dab makkelijk!'

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9