POETS BLIJFT Vrijheid, blijheid over toekomst van Suriname Raquel Welch krijgt klappen TERUGBLIK Haags koor op NCRV-radio KRO-festival wedstrijd voor school- ensembles Hilversum 1, 2, 3 voortaan cultureel, familiair en licht LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MEI 1972 Raquel Welch heeft een kapotte lip en een gezwollen gezicht op gelopen tijdens het filmen van een vechtpartij, zo heeft een woordvoerder van Metro-Goldwyn-Mayer meegtldeeld. De andere actrice was Helena Kallianiotes. „Raquel heeft van haar klappen gekregen, zo verklaarde de zegsman. Mevrouw Welch speelt in de film Kansas City Bomber. De op namen begonnen al enkele weken later dan was bepaald om dat Raquel Welch een pols had gebroken bij het schaatsen. De Amerikaanse zangeres Earüha Kitt heeft een gekleurde straatzanger in Port Elizabeth achter de schermen gehaald om haar show te kunnen zien die „alleen voor blanken" werd opgevoerd. De 52-jarige Zoeloe Leon Maqaqa had een uur buiten de ingang van het theater staan wachten om de handtekening van Ear- tha Kitt te bemachtigen en haar enkele van zijn liedjes aan te bieden. Ze nodigde hem uit de show te komen zien. Earthh Kitt zei na afloop, dat ze erover denkt een aantal liedjes van Maqaqa te gaan gebruiken, als die voor haar geschikt zijn. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND 1 N03 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal AVRO 19.05 uur Toppop 19.30 uur Prikkebeen 20.90 uur Journaal 20.21 uur Analyse 20.30 uur Peyton Place 21.L0 uur Vrijheid Blijheid? 22.10 uur Televizier-magazine 23.00 uur Journaal 23.05 uur Teleac NEDERLAND II NCRV 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Net effe een andere vakantie 19.30 uur Zo vader, zo dochter 20.00 uur Journaal 20.21 uur Please Sir 20.45 uur Hier en Nu 21.25 uur Eenmaal, andermaal 22.25 uur Dag, dag 22.3 i uur Journaal 22.35 uur Den Haag vandaag 22.40 uur Teleac MORGEN NEDERLAND NOS 10.45 uur Schooltelevisie KRO 17.00 uur De club van zes-en- een-half 17.20 uur Kijk zelf maar... NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant f 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tot gewest 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zendtijd PSP 20.30 uur Stichting Socutera 20.35 uur Life at the top 22.25 uur Studio sport 22.50 uur Journaal 22.55 uur Den Haag vandaag NEDERLAND II KRO 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Mik 20.00 uur Journaal 20.21 uur De obers 20.50 uur Vonnis Berlijn IKOR 22.05 uur Kenmerk 22.30 uur Journaal 22.35 uur Teleac RADIO HEDEN alujen: 1019 Uitzending van de Isederlandse Middenstands Par- !'J- h18-3l Nic"ws- lS.41SEch£ 18.50 Voorbeschouwing over komei de KRO-piogramma's. 19.00 Music, rende dilettanten: Het Limburgs V. delensemble. 19.30 Dood doet lever rellgilus klankbeeld; 19.45 De zii gende kerk: muziek in de llturgi. 20.00 Als daar muziek voor is: Ne derlandse muziek en Nederlandse podzie. 20.45 Waar maak je je druk over?: gesprekken. 21.00 Babel: culj turele kroniek. 22.00 <S) Klassieke Mif'. (?>oni?2£5 0vervveging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Echo. waarin op de dingen u/nrrtt doorgepraat. 23.15 Voer MORGEN TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos): lichte grammofo ziek, reportages en berichten. Nieuws. 7.41-8.00 Actualiteiten. Nieuws; 8.41-8.50 Aktualiteiten). 10.00 Voor de vrouw. (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mededelingen. KRO; 12.00 (S) Vun twaall tot twee: geva rieerd programma (12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar. 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek van men NOS: 14.10 Van Ta-ta i De KRO annonceerde de film „De naar internationale maatstaven trein stopt niet in Vilsteren" als gemeten kan worden, een „groepsfoto van een dorp", Vergelijkenderwijs konden we dat term die door de makers ervan gisteren vaststellen omdat de helemaal werd waargemaakt. VARA een programma wijdde We vonden die film van een be- aan Melina Mercouri. De Griek- toverende charme, waarmee de se actrice werd geïnterviewd makers Frank Wiering en door Mies Bouwman en in dat Ria Groeneveld veel eer in- gesprek kwamen uiteraard tal legden. van politieke aspecten naar vo- Getoond werd een klein boeren- ren. dorp, hechte gemeenschap waar Melina en Liesbeth zijn twee ge- iedereen iedereen kent. Ge- heel verschillende persoonlijkhe- meenschap die blootstaat aan den. De Griekse blijft in ge- moderne invloeden, maar waar- sprek en in haar liedjes voor in nog veel dat echt goed was al de knappe actrice. Liesbeth van de „goede oude tijd" be- heeft goede stemmogelijkhedcn, waard is gebleven. maar haar grote kracht ligt in In Vilsteren werken de boeren de voortreffelijke tekstinterpre- hard, zijn de boerinnen als de tatie. legendarische „sterke vrouw" Vergelijkenderwijs doen beide uit de bijbel. De verbondenheid weinig voor elkaar onder, al is met de natuur geeft er levens- vergelijken moeilijk. We achten vreugde. De levensstijl is Melina hoog, maar prefereren van de kant van de stedeling uit toch Liesbeth. gezien - benijdenswaardig. Va„ he( portre, va„ Me|,„a Mer. Een erg fijne film derhalve. Ook courj maakte Rob Touber erg erg informatief, omdat het m00i kijkwerk. Met name in de „groepsportret facetten van originele „ondertiteling" van landelijk leven bood die de het eerste lied, maar ook verder- stadsmens domweg niet kent. op werd de geëngageerdheid Het was toch al een goede tv- van de zangeres extra onder- avond gisteren. Want de KRO lijnd door de beeldtechniek, bracht Liesbeth List in recent Knappe prestatie van Touber! repertoire, voortreffelijk op het yan het „Tegenvoeters-front" scherm gezet door Tine Roef- geen nieuws. De VARA-serie fen. Liesbeth lijkt artistiek nog blijft onbeduidend, onbeholpen steeds te groeien, zij is nu een en on-humoristisch. ster van een gehalte dat zich kan meten met het beste dat Vg. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM In het NCRV- programma Tijd vrij voor mu ziek in vrije tijd kan men don derdag 4 mei om 19.95 uur op Hilversum I opnamen beluiste ren van het Wijkkoor 25 uit Den •Haag o.l.v. Teun Groen, en de Chr.slelijke Brassband Pro Rege te Heerenveen o.l.v. Jan de Haan. Tijd vrij voor muziek in vrije tijd is in tereo te ont vangen. Betere tv-ontvangst in Zuid-Limburg (Van cmze radio- en tv-redactie)i WITTEM Het heuvelrijke van Zuid-Limburg zal per 17 mei een betere ontvangst van de Ne-> derlandse tv krijgen door het in dienst stellen van de steunzender in dc gemeente Wittem. Zorgen zijn er nog in Maastricht en omgeving. Hier zal de beeld ontvangst van Nederland I en II cok nog dit jaar verbeteren,- zodra de toren van Wolder (bij- Maastricht) als zendmast is in gericht. Hou het scherm in het oog Jit een kortgeleden gehouden en quête bleek dat ël procent van de ondervraagden niet wist, dat Suriname in Zuid-Amerika ligt; 97 procent bleek er geen idee van te hebben hoeveel inwoners dat deel vain het Koninkrijk der Nederlanden telt. Toch wordt er hier druk over Suriname en ,,de" Surinanners gesproken; in soms wat opgewonden discus sies wordt gedebatteerd over de vraag, wanneer wij aan „dit laatste restant vah ons kolo niaal verleden" nu toch einde lijk onafhankelijkheid verlenen. Het is In feite deze tegenstelling tussen een gebrek aan elemen taire kennis en het poneren van een uitgesproken oordeel, die voor de AVRO-tv het uitgangs punt hebben gevormd voor een tweetal documentaires over Su riname. Onder de titel „Vrijheid! Blij heid?" worden twee „reporta ges over Suriname's eigen toe komst" uitgezonden; het eerste deel vanavond en het tweede deel op maandag 8 mei. Als basis voor de discussie over de toekomst van Suriname wordlt in het eerste deel van deze documentaire het geschie denisboekje over het land en de zeven volksgroepen die er wo nen opengeslagen. Hoe is Ne derland aan Suriname geko men? Wat hebben wij er gedaan en hoe is de tegenstelling tussen kolonialisme en onafhankelijk heid gegroeid? Het zijn deze vragen waarop in eerste instan tie wordt ingegaan., Ned. I 21.20 uur. Prikkebeen De wonderlijke vlindérvanger zit in het Turkse land. Samen met Ursula scheept hij zich in op een Napolitaanse brik. Hij ont moet hier zijn andere bruid. Ur sula laat zich echter niet zo één twee drie uit het veld slaan. Ned. I 19.30 uur. Peyton Place Betty neemt haar intrek m hotel en vertrekt een paar da gen later voor advies van Mar tin Peytons advocaat naar Bos ton. Het komt tussen Steven en zijn grootvader tot een grote ruzie waar ook Adrienne bij wordt betrokken. Ned. I 20.30 uur. Net effe. een andere vakantie De produktie van het programma „Net effe een andere vakantie" was -geheel in handen van gezin Huyskens. De kinderen verzorgden de interviewtjes, het geluid en een gedeelte van camerawerk. Cineast Jan Huys kens had de leiding van het pro ject dat al twee jaar geleden op touw werd gezet. De aflevering van vanavond speelt zich af in het Arnhemse Safaripark. Er worden vragen gesteld aan jong en oud en de kinderen voeren een balletje uit tussen de i der gevaarlijke dieren 'n het park. Ned. II 19.05 uur. Zo vader, zo dochter Het panel bestaande uit Barend Barendse, Yvonne Keuls, Ilse Wessels en drs. Heemskerk gaat weer uitzoeken wie de 1 der en wie de dochter is. Ned. II 19.30 uur. Eenmaal andermaal Gerrit den Braber brengt voor de laatste maal allerlei voorwerpen onder de hamer. Gasten zijn vanavond Caro van Eyk en Elly van Stekelenburg in een creatie van de revue-girls, Albert Mol die optreedt met de majoretten- groep „Ons Genoegen" uit de Jordaan en de heer Zwolsman die Willem Parel-liedjes zal zin gen. Ned II 21.25 uur. De klub van 6V2 Deze maal Het zal je gebeuren, een geweldig blitz avontuur. Woensdag Ned. I 17.00 uur. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM Een tweede on-i derdeel van het KRO-kin'der- zangfestival is ook dit jaar eero wedstrijd voor schoolensembles.i Men is intussen begonnen meti het opnemen van de zogenaann de voorrondes, waaraan ditmaal zestien scholen deelnemen. De. schoolensembles, die uit mini-i maal vijf verschillende instru-i men ten moeten bestaan, hebben de keuze uit drie, speciaal voor deze gelegenheid gekomponeer-< de melodieën, waarop zij zelf verder kunnen parafraseren.. Deze melodieën zijn Promenade, va.n Ru van Veen; Bola k>ca. van Jos Timmer en Valses la- carte, van Hans Peters. De juiy, bestaande uit Ru van Veen, broeder Laetantius en Jos. Timmer wijst aan de hand van de opnamen van de voorrondes, zes schoolensembles aan voor de finale, die op 24 mei a.s. in de KRO-studio wordt gehouden en op 28 mei zal worden uitge zonden. - Voor deze finale zijn drie prijzen- beschikbaar. De eerste prijs be staat uit een wisselprljs, de Zil veren Solsleutel en uit de aan bieding van een speciaal voor dit ensemble te schrijven com positie. De tweede prijs is een- geldprijs va-n 250; de derde- prijs een bedrag van 150. De organisatie van deze KRO- schoolensemblewed'strijd is in handen van Wim Quint. - t liedje Poen, poen, poen, poen. Op de foto zien we hem omringd door (Van onze radio- en tv- redactie) HILVERSUM De drie Hilversumse radiozen ders zulien ieder een eigen karakter krij gen: cultureel, fami liair licht. Minister Engels van CRM heeft het NOS- bestuur belooft daar voor binnenkort gelden beschikbaar te stellen. Voor de luisteraars zul len de zenders daar mee duidelijker her kenbaar worden. De verschillende omroe pen zijn hiervoor bij zonder geporteerd. De datum van ingang is nog niet bekend. Een moeilijkheid is nog hoe de zendtijd van Hilversum 3 kan wor den uitgebreid. Deze zender kan nl. op de huidige golflengte na 18 uur niet meer wer ken. omdat anders bui tenlandse zenders daarvan storing zou den ondervinden. Programmacommissa ris mr. W. J. A. Wage naar van de NOS-radio zal het bestuur binnen kort een nota overleg gen over de vraag, hoe aan dit probleem tegemoet te komen. Men denkt aan het switchen tussen FM en AM na 18 uur voor bepaalde program- Hoe groot de zendtijduit breiding zal zijn is nu nog niet bekend. De NOS heeft destijds een uitbreiding van zeven uur per dag (voorna melijk ten behoeve van Hilversum 3) voorgesteld. ■MiiiftiHMTi' 1 iwiM'WiMMi W7SBE Zaterdagavond. Poets op het scherm. Door een overmaat aan meele ven bevlogen voetgangers knielen gewillig neer bij een put en ste ken hun handen tot aan de pols in de modder om een werkman op het droge te helpen, die doordat het deksel was dicht gevallen in de put was geraakt. In hun ijver om te helpen merkten zij niet, dat de „stem uit de put" werd geproduceerd door een luidsprekertje, dat slinks in de put was aangebracht en met een draadje in contact stond met de Poets-auto aan de overkant van de straat van waaruit de verborgen camera werd bediend. Waarschijnlijk zouden nu nog hulpvaardige mensen in het drabbige putwater hebben gegraaid als niet een groeiende groep schoolkinderen steeds luider was gaan roe pen: „He, dat is Poets". Toen was de grap voor Mister Poets eraf. In de persoon van Fred Oster verscheen hij in het beeld om het programma af te sluiten met de mededeling: „Tot over vier weken" Op dat moment moeten verslaggevers van het Amsterdamse dagblad het Parool en van het Rotterdamse Algemeen Dagblad zich hevig bij de neus genomen hebben gevoeld. De Parool-anan schreef afgelo pen zaterdag een hele pagina vol over dit programma onder de kop Poets stopt: „Nederland kan opgelucht ademhalen. We kunnen weer onbezorgd oude vrouwtjes helpen met oversteken en we kunnen on behoorlijk optredend horeca- en winkelpersoneel weer op natuurlijke wijze tegemoet treden. We hoeven niet meer bang te zijn dat iedere niet helemaal alledaagse situatie waarin we verzeild raken in el kaar is gezet door een groepje met camera en taperecorder bewa pende Hilversumse gluurder. Kortom, vanavond is de laatste Poets-uitzending". Poets, het avontuur van de verborgen camera, zou dus voorbij zijn. Naar de mening van Fred Oster zou het hoog tijd zajn, dat er een grote punt achter Poets wordt gezet. Er zouden al vijf of zes afleve ringen te veel zijn uitgezonden. De ideeën zijn op. Als om dit met bewijzen te staven poeste Mister Poets de grap met de verloren- portemonnaie- aan-een-draadje weer op. Hij legde deze neer bij de in gang van Floriade. Deze grap leverde de leukste tv-beelden op. Wij weten, dat de mannen met de verborgen camera er uren voor hebben gezeten, maar samengevat werkte het hoogst komisch om al die mensen zich naar de beurs te zien bukken, zelfs van de handig- sten, die de grap door hadden, eerst hun voet op het draadje zet c 1 en dan de portemonnaie pakten. „Ha, ha, riepen die mannt bak je geen Poets meer". Onlangs spraken wij met Fred Oster over Poets. Hij zei: „W. met Poets nog jaren vooruit. Er zijn ideeën genoeg en he. altijd na vijf, zes jaar een royaal bekeken programma, omdat de mensen er plezier in hebben, omdat ze erdoor worden geamuseerd. Ik zie Poets dan ook niet gauw verdwijnen. Wij zouden het zelf ook niet willen, want er wordt door onze ploeg nog steeds met veel ple zier aan gewerkt". Hij maakte er in het verdere gesprek overigens geen geheim van, dat het vervaardigen van Poets steeds moeilijker wordt. Dit heeft te maken met de populariteit van dit programma. Poets is een gevleu geld woord geworden in ons land en iedereen die in een wat merk waardige situatie verzeild raakt, kijkt gelijk om zich heen of er niet ergens een verborgen camera staat opgesteld. Het zou best Poets eens kunnen zijn. De meeste mensen zijn zo op him qui vive, dat het voortdurend moeilijker wordt om opnamen te maken. En niet alleen moeilijker, maar ook tijdrovender, omdat er een groeiend aantal mensen is dat er niet meer intrapt. Ging het nu alleen nog om volwassenen, dan zou er geen man over boord zijn, omdat de zen meestal snel doorlopen en het Poetsteam volop gelegenheid krijgt om nieuwe slachtoffers af te wachten. De problemen zitten ergens anders. Fred Oster: „Het is de jeugd, die het ons echt moeilijk maakt. Vooral F red Oster houdt niet op de plaat te Poets-en de lagere-schoolkinderen. Zodra een kind ons ergens ontwaart, gaat het gerucht van mond tot mond. Binnen de kortste keren krijg je dan een opeenhoping van kinderen op de plaats van handeling. Dan kun je je hele handel wel inpakken en een nieuwe plaats van hande ling zoeken, waar je dan weer hetzelfde risico loopt, temeer omdat de jeugd ons op brommers en fietsen achterna rijdt. Op die manier kun je bijna niet werken". Bij Fred Oster is zoloende het idee ontstaan om door middel van tv en radio het volk grootscheeps bij de neus te nemen door van de daken te laten roepen, dat Poets ophoudt te bestaan. De mensen moeten helemaal vergeten, dat er ooit zoiets als Poets heeft be staan. Dan zou men onbekommerd en ongestoord een nieuwe serie op touw kunnen zetten. Fred Oster liep derhalve dui'lelijk met het plan rond een of meer journalisten voor zijn karretje te spannen. Blijkens de Parool-publicatie is hem dat nu gelukt, ofschoon hij zelf weer roet in het eten gooide door zaterdagavond tot besluit van het programma te laten weten, dat Poets er over vier weken weer zal zijn. In elk geval slaagt Fred Oster er op deze wijze in om in den lanle onzkerheid te wekken over Poets. Blijft Poets of niet? Slechts één ding is zeker: de Poetsmannen kunnen er wel mee op willen hou den, maar zij kunnen het toch niet laten. TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2