Grote drukte verwacht Waterbehoefte veilig stellen Kontoem wacht VSbereid op verwoesting Steun kabinet: geen andere partner zoeken Paus van de Wijn schreef een standaardwerk tot gesprek Le Due Tho Anglicaanse eucharistie open voor katholieken CHU-fractieleider: Weerbericht Nederlands- Duitse helikopter ZATERDAG 29 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Lucas Kleijn 50 jaar journalist (Van een onzer verslagge vers) Maandag 1 mei is Lucas Kleyn 50 jaar journalist. Dat hij uw con espondent is, bewijst terstond dat hij niet „van zijn verdien de rust geniet". Lucas Kleyn geniet alleen maar van hard werken in Parijs. Hij schrijft behal ve voor u, financieel- eco nomische en politiekp analyses voor de Handels- en Transportkrant in Rot terdam (van die stukken, die je voor je archief uitknipt) en in Belgische bladen. Hij woont in Suresr.es, rijd» 's morgens voor dag en dauw "in zijn 2 CV door het Bois de Boulogne naar het hart van Parijs, waar hij in het gebouw van „France Soir" een kleine kamer heeft. „Zit ik hier niet heerlijk?", vraagt hij aan zijn bezoe kers, want hij zit er als een spin in zijn web, niets ontgaat hem. Zijn vak is allereerst het analyseren van dc politie ke situatie: dat doet hij met koel hoofd en veel kritische zin. Maar geen ..gemengd bericht" laat hem onberoerd. Wet drijft de mensen? Hij houdt niet op zich te verbazen: alles is mogelijk op aar de. Frankrijk is hem niet ge noeg. Hij is een specialist in Italiaanse zaken. Zijn witte kuif in de wird een hoed bezit hij niet op sandalen, al vriest het dat het kraakt, kom je hem tegen met Le Monde en de Stampa tegelijk on der de arm. Hij spelt ze. Wanneer hij schrijft, zit hij op zijn praatstoel, hij schrijft zoals iemand ver telt. Hij is een voortreffe lijk verhalenverteller, dat heeft hem in zijn journa listieke loopbaan gehol pen. Ook dat hij geen on zekere twijfelaar is. Zijn oordeel komt snel. hij kent zijn pappenheimers en alle mogelijkheden en onmogelijkheden. Goede toneelstukken, be langrijke exposities, films die werkelijk nieuws brengen, ontgaan hem geenszins in Parijs. Hij trekt erheen met zijn on vermoeibare vrouw* is bo vendien een hartstochte lijk muziekliefhebber. Zijn belangstelling en in spiratie zijn zo groot, dat hij de jonge collega's voor een raadsel stelt. Hij zit nog altijd „midden in het leven", 76 jaar jong. (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Zo'n hekel als De Gaulle aan de Amerikanen heeft gehad, zo vriendelijk zijn de Franse wijnhandelaren voor de Engels sprekenden aan de ande re kant van de haringvijver. Ie der jaar, als de druivenpluk in oktober aan de gang is, steken honderden Amerikaanse kopers naar Frankrijk over om met hun dollars de beste merken op te kopen. De Franse wijnboeren verkopen natuurlijk graag, of schoon ze in hun hart geen hoge dunk hebben van de Amerikaan se wijnprroevers. Nauwelijks zijn de Amerikanen weer naar huis, of de Fransen roddelen onder elkaar, dat de Amerikanen geen Medoc van een ordinaire Alge rijnse wijn kunnen onderschei den Maar zo is het tegenwoordig niet meer. De Amerikaan Alexis Li- chine heeft veel gedaan om niet alleen Franse wijn naar Ameri ka te exporteren, maar ook om de Amerikanen te leren drin ken, want wijn drinken moet ge leerd worden. Men drinkt wijn voor z'n plezieT, en niet omdat men dorst heeft. Alexis is een in Moskou geboren Amerikaan, opgevoed in Frankrijk, waar hij, wat wijn betreft, het kaf van het koren heeft leren onder scheiden. Kort voor de oorlog was hij redacteur bij de „New York Herald Tribune" in Parijs, Neeml deze Fronsmo" waar hij opdracht kreeg een re portage te maken over Franse wijnen. Hij deed het zo goed, dat hij naar New York gjig als vertegenwoordiger van Franse wijnproducenten. Zijn voorkeur ging uit naar de goede merken van Bordeaux en Bourgogne, die hij bij zijn landgenoten populair wilde maken. Hij begon artikelen te schrijven in Amerikaanse bladen, hield conferenties en vergaderingen en stidhtte een „Club van de wijn van de maand". Voor Amerikaanse restaurants maakte hij een lijst van wijnen, die ze in voorraad moesten hebben. Tegelijk gaf hij Franse wijnboeren adviezen over de smaak van de Amerikanen en over de beste manier om Franse fijnen in Amerika te presente ren. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was Alexis de grootste importeur van Franse merkwijnen. Met wijn viel in die oorlogsjaren niets te verdienen, maar dat was voor Alexis geen reden om stil te zitten. Als marine-officier bij de voorlichting nam hij deel aan vijf landingen van Amerikaanse troe pen in Europa, het Mididen. en Verre Oosten, waarvoor de Franse regering hem beloond heeft met het Legioen van Eer en het oor- logskruis met de palmen. Toen de Amerikanen in Normandië land den benoemde Eisenhower hem tot verbindingsofficier tussen de Franse en Amerikaanse troepen met de bijbedoeling te zorgen voor de bevoorrading van de Amerikaanse generale staf. Toen het laatste schot gevallen was had Alexis de rang van kolonel. De Amerikaanse soldaten gingen naar huis terug, maar Alexis bleef in Frankrijk achter aan het hoofd van een leger van duizend fles sen, verzameld uit Bordeaux Bourgogne, de Loire en de Rijn. De wereld van het westen vierde het feest van de bevrijding en daar moest op gedronken worden. Dat deed Alexis zelf ook. Hij kon het doen uit eigen wijnkelders, want hij was in het bezit gekomen van twee bekende chateaux. Voortaan was hij eigenaar-producent. Zó feilloos is zijn smaak, dat hij met een blinddoek voor de ogen de beste Bourgogne van de beste Beaujolais kanonderscheiden. De Amerikanen hebben hem de naam gegeven van „paus van de wijn". Zegt U maar gewoon bisschop, antwoordt Alexis bescheiden. Ondanks die bescheidenheid is hij gereed gekomen met een formidabel werk, dat binnenkort gepubliceerd zal worden door de Parijse uitge verij Laffont: „Encyclopaedia des Vins et des AlcooJs", een verta ling van de Engelse tekst. Het boek kost veel geld: 140 Franse frank, maar wat wij er over gelezen hebben in Franse kranten "moet het een staandaardwerk zijn. De encyclopaedic komt nooit klaar, zegt Alexis, want ik reis veel en telkens voeg ik aan de tekst nieuwe bijzonderheden toe. De auteur beschrijft niet alleen de Fran se wijnen, maar oo kdie uit Californië, Spanje, Italië en Chili. De Franse wijnboeren zouden natuurlijk liever hebben gehad, dat hij over die laatstgenoemde wijnen had gezwegen, maar veel vergoedt, dat Alexis heeft overgenomen, wat de Franse dichter Jean Molinet (vijftiende eeuw) schreef: „Premier est le vin de Paris Qui est tout plein du Saint Esprit Quiconque le savoure bien II connait le mal et le bien II voit son Sauveur face a face Qui en boit, n'est rien qu'll ne sacbe". (Op de eerste plaats komt de wijn uit Parijs, vol van de Heilige Geest. Wie er goed van geniet, hij kent het goede en kwade, hij ziet zijn Heiland recht in het gezicht, wie hem drinkt, ontgaat niets). Voor midden-west-Nederland DEN HAAG (ANP) Rijkswaterstaat zal overschakelen op noodvoorzieningen als de afvoer van de Rijn weer zo- i danig afneemt dat door de zee-invloed het toch al hoge chloride-ion-gehalte van het Rijnwaier nog hoger wordt. SAIGON (AFP/Rtr/UPI) De Zuidvietnamese stad Quang Tri, een provinciehoofdstad, wordt steeds sterker be dreigt. De stad is aan drie kanten door communistische troepen omsingeld. Alle inwoners hebben de stad verla ten. De Amerikaanse luchtmacht is de afgelopen 24 uur bijzonder actief geweest, vooral in het gebied van Quang Tri en in de omgeving van de bedreigde stad Kontoem. Noordvietnamese tanks zijn deze stad tot op 4 km gena derd. Kontoem is een stad die op ha3r verwoesting wacht. Het Zuid vietnamese opperbevel, onder steund door de Amerikaanse ad viseurs, is namelijk vast beslo ten de stad tot de laatste man te verdedigen. Talrijke vluchte lingen proberen aan boord van Zuidvietnamese hefschroefvlieg- tuigen te komen. Sommige ste gen op met 20 mensen te veel aan boord. De basis Bastogne. een van de voornaamste geschutsbases in Vietnam die 20 km ten westen van Hoei ligt, is door de Noord- vietnamezen aangevallen en na enige uren voor de helft ver overd. De stelling vormt het enige bastion op de weg van Hoei naar het westen. De aan val van gisteren had klaarblij kelijk tot doel de weg te openen voor tanks en zwaar geschut waarmee men Hoei zelf wil aan vallen. Hoei, de oude keizerlijke hoofdstd, vormde het centrum van hevige strijd tijdens het Tet- offensief van 1968. Daar is toen een maand lang hard gevochten. Als het mooi weer wordt: DEN HAAG (ANP) Volgens het KNMI ziet het er niet erg zonnig uit, maar wanneer het weer in het komunde weekeinde goed zal zijn, kan het enorm druk worden in ons land. Dit meent het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. In de randstad Holland is de lo- giesaccommodatie zeer goed be zet, dan wel uitverkocht. Vele WV's in ons land hebben hun voorraad particuliere adressen al moeten inschakelen. og steeds is er op verschillende plaatsen in ons land bloei van bollen, bomen en bloemen te Keukenhof en Zuid-Hollamd: de bollenvelden tussen Haar lem en Leiden bloeien vele vroege en middelvroege tulj>en- soorten. Late hyacinthen en tuli- pavelden zorgen voor wat afwis seling Op de Keukenhof ontel bare bloeiende narcissen, hya cinthen. tulipa's, vroege tulpen en veel kleingoed. De koude kas vraagt nu alle aandacht met zijn pracht aan zorgvuldig ge kweekte hijzondere tulpensoor ten alsook de warme en grote showkas. Steeds meer bomen en heesters lopen uit: magnolia, ri bes en Japanse kers. Floriade- Amsterdam: Vanwege het koele weer is de bloei van bollén verlengd. Alles bloeit thans tegelijkertijd. In het natuurbos lentebloei in volle gang. De eerste late lentebloe men als keizerskroon en judas penning reeds in bloei. Grote bloemisterijtentoonstelling tot en met 7 mei in de Amstelhal. Zeeland: Peren volop in bloei, pruimen voor het laatst. Hele prille be gin vroege appels. West- Zeeuws-Vlaanderen: begin van de bloei van koolzaad. Utrecht: Peren, pruimen en kersen dit weekeinde voor het laatst. Ap pels komen volop in bloei. Gelders rivierengebied: Peren, kersen en pruimen volop in bloei. Vroege appels beginnen te ontluiken. Limburg: Volop bloesem in heel Zuid-Lim- burg. Vooral peren en kersen, j Hier en daar begin van vroege j appels. MET OOG OP NIXONS BEZOEK Rusland intimideert joden MOSKOU (AP) Tien Moskouse joden, van wie er twee om toe stemming hebben verzocht om tijdens het bezoek van de Ame rikaanse president Nlxon te mo gen demonstreren, hebben op dracht gekregen zich bij de mi litaire autoriteiten te melden voor mogelijke inlijving in het leger, zo is van joodse zegslie den WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heelt verklaard dat de Amerikaanse delegatie bij de Parijse Vietnambesprc- kingen bereid is geheime be sprekingen te voeren met dc Noordvletnamezen over beëindi ging van de oorlog in Indochina. Woordvoerder Charles W. Bray zei dat de Ver. Staten bereid zijn Hanoi's toponderhandelaar Le Due Tho le ontmoeten „in het openbaar en in het geheim". Le Due Tho ik een der hoogste NoordlVietnamese leiders Hij heeft ook eerdere geheime be sprekingen met de Amerikanen gevoerd. Minister Drees (Verkeer en Wa terstaat) heeft dit aan de Twee de Kamer medegedeeld in ant woord op vragen van de KVP- Kamerleden Brouwer en Van der Sanden. Onder noodvoorzieningen verstaat de minister het geheel van maatreten van wateraanvoerwe- gen en van (nood)gemalen dat het mogelijk maakt water met tenminste de kwaliteit van het Rijnwater op de boezem van Rijnland te brengen. Met behulp van de bestaande en geplande noodvoorzieningen kan maxi maal 15 20 kubieke meter per seconde naar het westen worden getransporteerd, zo verwacht Waterstaat. Het valt thans niet te voorspellen of de afvoer van de Rijn in de komende maanden zo groot zal zijn dat langs de gebruikelijke LONDEN (KNP) De Angli- kaanse kerk van Engeland heeft besloten de katholieken en de leden van de zogenaamde vrije kerken in Engeland toe te laten tot de eucharistie. Het daartoe strekkende voorsfel van de An glicaanse synode heeft thans de goedkeuring gekregen van het parlement en behoeft nog slechts het fiat van koningin Elisabeth om wetskracht te krijgen. Deze open houding van de Angli caanse kerk ten aanzien van de intercommunie wordt in Enge land beschouwd als bijzonder belangrijk: omdat daarin een duidelijke toenadering tussen Anglikanen en katholieken wordt gezien. De katholieke kerk in Engeland zal voorlopig echter de katholie ke echaristieviering niet open stellen voor de Anglicanen. Het Engelse episcopaat stelt zich op het pauselijk standpunt, dat in tercommunie een bereikte een heid moet markeren, maar niet beschouwd mag worden als een middel tot eenheid. weg voldoende water van aan- vaardbure kwaliteit kan worden aangevoerd om in de behoefte van Midden-West Nederland te kunnen voorzien. De minister zegt dat de voorberei ding van twee kanalen het ka naal Waddinxveen-Voorburg en het kanaal Maurssen-Bodegru- ven al is ter hand genomen. Deze moeten in de toekomst de waterbehoefte in het Midden- Westen van het land veilig stel len. Het streven is gericht op een zo spoedig mogelijke aanleg van deze kanalen zo zegt minis ter Drees. Justitie heeft 17,5 miljoen uit zakken vreemdelingen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het ministerie van Justitie beheert 17,5 miljoen gul den afkomstig uit de zakken van vreemdelingen. Die moeten „in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen" een waarborg som storten bij de vreemdelin gendienst, alvorens ze een ver blijfsvergunning krijgen. zon de waarborgsom in de kosten van de (per goedkoopste i Nederland naar het herkomst van de Het bedrag is gelijk a (vlieg)reis klasse) vni land van vreemdeling. Staatssecretaris Grosheide (Justi tie) heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van de Eer ste Knmerledcn Brongersmn en Troostwijk (PvdA), liet heffen van de waarborgsommen is wettelijk geregeld. De vreemde ling krijgt het geld terug uiter lijk na vijf jaar of zodrn hij een permanente vestigingsvergun ning heeft gekregen. Maar rente over het gestorte bedrag is er dan voor de vreemdeling niet bij. De Kamerleden vonden het niet erg juist dat de overheid zich met de rente bevoordeelt. Maar mr. Grosheide wees erop dat er een regeling in de maak is die wel een rentevergoeding toekent. De moeilijkheid van de staatssecretaris is echter dan vrijwel elke regeling een grote administratieve rompslomp met zich brengt. Koningin Juliana viert morgen haar 63-ste verjaardag. Zoals bekend worden de feestelijkheden, inclusief het défilé op paleis Soestdijk, maandag gehouden. Een van de tien. de 27-jarige Vik tor Yakhot, weigerde zich te melden en werd gearresteerd. Hij werd zestien uur vastgehou den en kreeg te horen dat hij een psychiatrisch onderzoek moet ondergaan, aldus de zegs lieden. Yakhot had samen met drie ande re joden om toestemming ge vraagd om 'ijdens het bezoek van president Nixon aan Mos kou een betoging te mogen hou den om hun eis tot emigratie naar Israël kracht bij te zetten. De zegslieden zeiden dat deze maatregelen van de autoriteiten kennelijk bedoeld zijn om mili tante joden niet dc gelegenheid te geven tijdens het bezoek van Nixon ongeregeldheden te ver oorzaken. Er slaat voor het weekeinde nog al wat regen en wind op bet programma. Een depressie, die gisteravond vlak ten noorden van Ierland lag. trekt naar de Noordzee en neemt nog in bete kenis toe. Daarbij kun de wind aan de kust aanwakkeren tot stormachtig. Het frontensy steem van de depressie passeert in de loop van zaterdagmiddag en avond waarna onstabielere lucht met buien binnenstroomt. Hoewel door deze ontwikkeling een einde gekomen is aan de rechtstreekse aanvoer van lucht uit de Poolstreken, is een flinke temperatuurstijging voorlopig nog niet in zicht. Deze april maand zal dan ook als duidelijk te koud en te nat in de annalen worden bijgeschreven. Zon 05,12-20,03. Maan 22,51-05,26. Hoogw. Schev. 4.10-16.27. Vooruitzichten maandag: nu en dan buien en tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland, voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 8, min. temp: 0 tot 4 graden onder normaal, max. temp. 1 tot 6 graden onder norm. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. UTRECHT - CHU-fractielei- der Tilanus vindt dat men vanuit de regeringspartijen niet moet trachten on der de verantwoordelijk heid voor het bestaan van het huidige kabinet uit te vluchten en op zoek te gaan naar andere partners. ,Wle dat wel wil, moet het ronduit zeggen. Hij moet dan rekenen op kabinets crisis, Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen". Op de algemene vergadering van de Unie in Utrecht zei drs. Tilanus vanmiddag dat de vijf partijen die dit kabinet wilden, moeten be ginnen met deze regering in de moeilijkheden te steunen. ,We moeten ze niet bij voorbaat met ve to's voor de voeten lopen, maar het gegeven vertrou wen gestand doen'. Met deze uitspraak wilde drs. Tilanus kennelijk een waarschuwing geven aan met name die groeperin gen in de christelijke par tijen, die openlijk aankoer sen op regeringssamenwer king met de P.v.d.A.. Hij zei ook, dat de vijf rege ringspartijen elkaar onder ling niet moeten irriteren, maar de problemen met el- HANNOVER (DPA) Op de luchtvaarttcnloonstelling in Hannover Is gisteren een nieu we, experimentele helikopter ge toond, een produkt van de Duits-Nederlandse fabriek VWF-Fokker. De all H-3 aangeduide machine geldt als aanloop voor een hef- schroefvliegtuig met vier tot vijf zitplaatsen, die in Bremen als H-4 ontwikkeld wdrdt en vol gens de fabriek al met succes meer dan 170 starts en landin gen heeft gemaakt. De H-3 kan 160 km per uur vlie gen. Bij het vliegen perst een compressor lucht In de rotorkop en van daar in de bladen van de rotor. Aan de toppen van die bladen komt de lucht naar bui ten. Deze constructie is eenvou diger en goedkoper dan de ge bruikelijke. Doodstraf voor moord Navo-tecliniei ANKARA (AP) Dc auditeur militair bij oen krijgsraad in Ankara heeft de doodstraf geëist tegen 23 personen die be schuldigd worden van mede plichtigheid aan de ontvoering van moord op drie Navo-techni- ci door linkse terroristen. De aanklacht tegen de 23 luidde: poging tot omverwerping van de regering en steun aan het „Turkse volks bevrijdingsleger" waarvan leden de technici heb ben ontvoerd en gedood. Twee advocaten, vijf leraren, vijf boeren, zes handelaren, twee studenten cn drie chauffeurs stonden terecht. De Egyptische kostbaarheden uit het Rraf van Toetankamen. die nu in het Brits Museum te Lon den te zien zijn, zullen ook in de Sovjet Unie worden tentoonge steld. De Londense tentoonstel ling is op 30 maart geopend en duurt zes maanden. In de Sovjet Unie zullen ze in het Hermita ge-museum in Leningrad of wel in het Kremlinmuseum te Mos kou worden geëxposeerd. kaar moeten uitpraten. Daarbij zullen V.V.D. en D.S.70 moeten accepteren dat K.V.P., A.R. en C.H.U. in het parlement onderling steeds sterker verwant worden en een .andersoor tige combinatie' vormen. In juni houden de drie fracties hun eerste ge meenschappelijke vergade ring: ,cen unieke mijl paal'. Voor die gemeenschappelij ke parlementaire opstelling van de drie moet er vol gens drs. Tilanus ook een gemeenschappelijke .thuis haven' komen. .Partijver nieuwing is voor ons de weg van K.V.P., A.R. en C.H.U. naar een nieuwe christelijke partij,' zo zei drs. Tilanus onomwonden. Oerl)ison vóór 8000 jaar in Drente HOOGEVEEN In tegenstelling tot wetenschappelijke theorieën neemt Tjerk Vermaning aan, dat de oerblson 8000 jaar gele den nog in Drente voorkwam. Hij leidt dit af uit het onlangs gevonden vuurstenen beeldje vun een oerblson of steppen- wi sent. dat door de landbouwer Relnder Siegers uit Borgeü werd gevonden. Tot nu toe werd aangenomen, dat dit dier 15.000 jaar geleden al was uitgestorven en dat dl' mens uit het Mesolithicum, 800(! jaar geleden, op de Drentsl steppen alleen jaagde op kleit wild. Het is de eerste keer, dal er in Nederlandse bodem eet kunstvoorwerp vun de prehlsto rische mens is gevonden. Het beeldje stemt overeen met d) tekeningen en rotsgraveringei die van hetzelfde dier zijn ge vonden in de grotten in Zuid Frankrijk en Noord Spanje, o.a bij Lascaux en Alta-Mira.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9