E ...maar welzijns werker ziet het niet meer j {mofe PLANNEN BARSTEN UIT BUREAU LADEN MAAR SCHATKIST IS LEEG ZATERDAG 29 APRIL 1972 DEN HAAG „Welzijnswerk" is een ver zamelwoord. De maatschappelijk wer ker, de man van de reclassering die mensen in de gevangenis opzoekt, het be jaardentehuis, de buurtvereniging die bijeenkomsten houdt in het buurthuis, de zuster van !het Wit-Gele Kruis, de rijden de bibliotheek, dat alles en nog veel meer wordt „welzijnswerk" genoemd. Welzijnswerk is het werk van een op bouwwerker, die door een gemeente wordt aangetrokken om uit te zoeken hoeveel bejaarden behoefte hebben aan enkele dagen per week huishoudelijke hulp of warme maaltijden, en hoe de op name van bejaarden in tehuizen het best gecoördineerd kan worden. Welzijnswerk is, dat voor 85 gulden in de week van 's morgens 9 tot 's middags half zes een gezinsverzorgster helpt in het gezin met vier kleine kinderen en pa in de ploegendienst, waar moeder plotse ling ziele is geworden en voor minstens vier weken in 'bed moet blijven. Welzijnswerk doet het buurthuis ergens in Nederland. ,,In onze grote zaal liggen als vloerbedekking tegeltjes van hardboard. Deze vloerbedekking is aan vernieuwing toe. Dat gaat 2500 gulden kosten. Daar van moet je zelf 25 pet. opbrengen en van de 75 pet. krijg je over vijf jaar ie der jaar eenvijfde terug (subsidie). Maar we moeten de leverancier uiter aard contant betalen, en waar haal je dat geld vandaan? In bedoelde ruimte hebben wij 5 ochtenden peuterspeel plaats, bejaardensoos, 4 groepen ballet, tafeltennisgroepen, discotheek voor jon geren enz. De moeders van de peuters en balletleerlingen mopperen dat hun kind altijd smerig bij ons vandaan komt. Sommigen hebben om die reden be dankt". Daarmee zitten we meteen in de finan ciële problematiek van het welzijnswerk. Daarover gaat bijgaand artikel. Een opsomming van wat zoal onder wel zijnszorg wordt verstaan, valt niet goed te geven. Hier volgt toch een gebrekkige poging: gezinsverzorging, bibliotheken, wijk- en streekopbouwwerk, bejaarden hulp, bejaardentehuizen; jeugd- en jon gerenwerk van padvinderij tot jae's, re classering, de wijkverpleegster en de kruisvereniging, opvangcentrum voor buitenlandse werknemers of Surinamers, kindertehuizen, revalidatiecentrum, crè ches, dagverblijven voor gehandicapten, aanleg van groenparken bij grote steden, club- en buurthuizen, sporthallen, musea en archieven, zorg voor Zuidmolukkers, na*"urbescherming, werk onder woonwa- gt .ewoners, vormingcentra, de maat schappelijk werker, subsidie voor jonge filmers, Algemene Bijstandswet, toneel en concert, en nog veel meer. Soms wordt hei begrip welzijnswerk nog ruimer gehanteerd, en worden ook zaken als volksgezondheid, onderwijs, ruimte lijke ordening en milieubehoud eronder gerekend. 12 ui padvinderij is een van de onderdelen van de welzijnszorg 3 In het buurthuis is een peuterspeelklas ingericht Hoezei :r ged DEN HAAG De welzijnswer kers zien het niet meer. Honder den prachtige plannen liggen in de laden van het ministerie van .CRM in R'ijsWij'k op suibs'idie 'te wachten. Er Is rijp en groen on der, natuurlijk. Maar er zijn ook stapels plannen die al wel goed gekeurd zijn en verantwoord be vonden Toch blijven ze in de la. Er is geen geld voor subsidië ring. Ondertussen zijn er hier en daar vacaturestoppen. Sommige in stellingen bestaan nog slechts op papier. Enkele beroepskrachten vertrokken, en omdat die niet T mogen worden vervangen, ligt het werk stil. In afwachting van betere tijden. Maar niemand weet of die betere tijden komen. De vechtkracht van CRM-minis- 19. 41 19—i 203 38* zie 14- x27 2- -30 24 9. AU nsen 22 13* 33x3 34 39- De heer W. A. Fransen: „welzijnswerk verkeert in noodsituatie". ter Engels wordt niet erg hoog aangeslagen. Zijn positie in het kabinet lijkt zwak. Nieuwe welzijnsprojeoten wor den op het ogenblik slechts met mondjesmaat in de subsidiëring opgenomen. Maar ook het be staande komt in de knel. Veel vormen van welzijnswerk zijn loonintensief. De kostenstijging ligt tegen de 10 procent per jaar. Dat moét komen uit:eigen fondsen of vermogen, bijdragen van deelnemers, of subsidie. Ingewijden op CRM zijn pessi mistisch. Ook zij zijn ervan overtuigd, dat ze het thans be staande werk niet kunnen hand haven met een globale stijging van de CRM-begroting met 6 pet Zelfs dit percentage is nog een groot vraagteken. Omdat de economie minder snel groeit, moet de „Zijlstranorm" zon der extra belastingmaatregelen mag de totale rijksbegroting per jaar 6 pet. stijgen voor de ko mende jaren worden verlaagd tot 4 5 pet. Steun Minister Engels heeft nu steun gekregen van de KVP. In een rapport betoogt het KVP-bureau dat er achterstanden zijn op de beleidsterreinen die onder CRM vallen. Daarom moet CRM vol gend jaar een meer dan evenre dig deel krijgen uit de 4 tot 5 pet. stijging van de totale rijks begroting. Bovendien wil het KVP-bureau dat CRM, om de achterstanden weg te werken, de komende jaren een extraatje van 90 min. moet krijgen. Ingewijden moeten het allemaal Door de welzijnswerkers van een bepaalde gemeente is een bejaardenuitstapje naar de stad georganiseerd nog zien gebeuren. Een gunstig teken is dat de strategie ,,een extra bedrag om opgelopen ach terstanden weg te werken" zijn succes al heeft bewezen: defensie kreeg dit jaar met de zelfde slagzin 30 min. extra (oorspronkelijk 55 min.). We vroegen wel/ „v-.,;.rkexpsrt W. A Fransen naor zijn mening over de toekomstkansen van de Nationale Raad voor Maatschap pelijk welzijn. Op persoonlijke titel is hij een van de organisa toren van het pTOtestcongres van welzijnswerkers dat deze week donderdag in Utrecht is gehouden. Is er in het welzijnswerk sprake van ontmanteling? Fransen: „In zijn algemeenheid is dat met juist. Er is wel een duidelijk halt toegeroepen aan allerlei ontwikkelingen en initia tieven. Dr. Klompé voerde een stuk ontwikkelingsbeleid. Er ont stonden veel nieuwe vormen. Dat ontwikkelingsperspectief is er nu niet meer. Het toekomsti ge beleid is bijzonder onzeker geworden." ,,Er is een malaisegevoel. Door gebrek aan perspectief. Het is niet duidelijk wat in 1973 en daarna gaat gebeuren. Waar schijnlijk is. dat volgend jaar nog aanzienlijker besnoeid wordt dan dit jaar. er zijn in elk geval geen indikaties dat het minder wordt. Men weet in het welzijns werk niet hoe en of men de ko mende jaren verder zal kunnen Vacatures- en personeelsstops pakken willekeurig uit. Soms worden hele instellingen geblok keerd. Zo ontstaat een idee van geleidelijke ontmanteling". Kun je niet het bereikte stabili seren en pas weer uitbreiden in komende betere tijden? Noodsituatie Transen: „Dat is moeilijk. Juist de snelstgrociende werkvormen spelen in op behoeften die de laatste decennia sterk zijn on derkend. Je kunt de groei van dit werk niet stopzetten zonder op andere manieren aan de dui delijk geworden behoeften tege moet te komen. Sommige werk vormen zijn juist doelbewust ge stimuleerd om duurdere vormen te voorkomen. De bejaardenhulp bijvoorbeeld is mede zo sterk gegroeid om te voorkomen dat te veel dure bejaardente- hxt.n werden gebouwd". Kan de eigen bijdrage van de genen die genieten van het wel zijnswerk niet omhoog? In een aantal gevallen wel, maur bij de gezinszorg bijvoorbeeld is de ei gen bijdr..ge al aanzienlijk ge stegen. Bij comm.ge werksoor ten kun je nauwelijks nog ver der gaan. In een buurthuis in een oude stadswijk kun je geen 1,50 of 2 gulden per bijeenkomst per kind vragen, want dat is voor de gezinnen daar niet op te brengen. Bij andere werksoorten zoals het wijkopbouwwerk is er niemand aan le wijzen die di rect individueel profijt van het werk heeft. Hier kan dus ook geen profijtbeginsel worden toe gepast. Iranscn: „Je kunt natuurlijk discussiëren over hogere bijdra ge van de consumenten. Maar vast stiaat wel dat hogere bijdra gen onvoldoende soelaas kunnen bieden in de huidige financiële noodsituatie Er zijn nog wel en kele particuliere fondsen. Maar de samenleving ziet welzijns werk langzaamaun als een nood zakelijke maatschappelijke func tie die duarom uit gemeen- schapslasten moet worden be taald. Die keuze is in feite In Nederland al jaren geleden 'ge daan En dat proces is bijzonder moeilijk te keren. In de Verenig de Staten daarentegen is het normaul dat veel van wat wij uit de gemeenschapsgelden doen wordt gefinancierd uit particu liere bronnen". „Sprekend over gemeenschaps geld kun je denken aan over heidsgeld uit belastingen of aan sociale verzekeringen. Kijk naar de volksverzekeringen als de vla het loon wordt een doelhef fing ingehouden. Op dezelfde manier zou je een algemene wet Welzijnskosten kunnen creëren, een AWWK". In Utrecht protesteerden de wel zijnswerkers. Hun vurige hoop is dut hun actie de touwtrekbespre kingen in de ministerraad O,:-, de verdeling van de rijks- r I beïnvloed n. Maar meer hoop is er eigenlijk niet. I- n: ,,ILt r:ëel te erken nen dat we onze verwachtingen r .et erg hoog hebben gesteld. Misschien is het een vrij mach teloos gebaar, dat congres. Maar we vinden dat we het doen". JOHAN VAN WORKUM

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15