DUIZENDEN APEN WORDEN STAPELGEK lieve huis dieren itoch' dokters vrouw in oorlog met DIEREN handel gevangenschap voor apen dodelijk 1972 jyota :tweg ferbitterd stelt me- lood re-rouw A. P. Sicherer- iring van^y1'"1* haar li'ebedrijiense „ziekenhuis" te- laan 76-iidden 'van vier luid effende honden en waalf min of meer op- eknapte doodshoofd- apjes vast: „de han- el in exotische dieren oet eruit. Hoe eerder, ïe liever. Iedere dag is r«n". De secretaresse de 'Stichting apen-op- mgcentrum' wenst deze mclusie met huivering- ekkcnde cijfers duide- k te maken: „jaarlijks orden er alleen al door 10,- Nr. de lucht zeventigduizend weerloze apen ons land ingevoerd. Vijftiendui zend apen worden als of het om pakjes marga rine gaat naar Zwe den geëxporteerd. Een paar gaan er onder het mes in laboratoria. De rest nog altijd ruim vijftigduizend wordt door de dierenhandela ren als publiektrekker- tjes in de etalages ge zet". „De gevolgen zijln cata strofaal. De apen lopen als teder gekoesterde huisdieren binnen de kortst mogelijke tijd een tik op. Mevrouw Siche- rer: „alle anen worden knettergek. Ze verande ren in „lieve huisdier tjes" De aap is een hoogont wikkeld dier. dat psy chisch erg kwetsbaar is. Hij wil on een gegeven oganblik ziin natuurliike en sociale contacten. Wanneer dat onmogelijk wordt gemaakt. dan raakt een aap gefrus treerd. Het resultaat: bet met veel tam-tam binnengehaalde stuk ..soeelgoed" moet het huis uit. Maar waar heen? Een dierentuin overigens ook niet alles kan ge Sn doodzieke aDen gebruiken. De Daar ..aoengekken" kunnen alle gefrustreerde „lieve huisdiertjes" ook niet opvangen. Over de laat ste uitwiikmogeliikheid praat ik liever niet. Daarom moet er zo snel mogelijk een apen-op vangcentrum worden ge bouwd". Vijf jaar geleden ver klaarde mevrouw Siche- rer de dierenhandelaren de oorlog. Ze kon het niet langer aanzien. In Utrecht kreeg het door het centrum slenterende gezin Sicherer medelij den met een wolaap. die als een aantrekkelijke van gezinsuitbrei ding door een dierenhan delaar te koop werd aangeboden. Onder druk van de drie kinderen zwichtte het editpaar Si cherer. Het aapje werd mee naar Bilthoven ge nomen. Tn de dierge neeskundige kliniek van de Utrechtse rijksuniver siteit werd de eerste aanwinst „doorge spoeld". Mevrouw Siche rer: „Apen hebben veel last van wormen en darmparasieten. Van daar". Het doodzieke aapje her stelde wonderbaarlijk snel in de in ijltempo tot apenkooi omgebouwde broeikas. Het Bilthoven- se gezin nam geen halve maatregelen. Men wierp zich enthousiast op alle mogelijke literatuur over apen. Van het een kwam het ander. De eveneens in Bilthoven wonende dr. Jan van Hooff. een apenkerlner bij uitstek, zocht het wolaapje en de „pleegouders" op. De Si- cberers werden „apen- gek". Vele „apenliefheb- bers" die thuis slaande ruzie met het „huisdier tje" kregen, draaiden 't nummer van de Biltho- huisarts. Doodzie ke Oeistities, Baviaan- tjes Capucijners en doodshoofdaapjes wer den naar Bilthovem ge bracht. De bijkeuken werd als quarantaine boeg ingericht. Mevrouw Sicherer hield aan de lo pende band lezingen en schreef vele ingezonden stukken voor dagbladen. Vorig jaar gooide ze de knuppel In het „apen hok" Zichtbaar genie tend van het rendement van haar strijdlust be kent ze: „Ik belde stad en land af. Iedereen, die ook maar iets te vertel len had op dit gebied heb ik op mijn verhaal tje getracteerd. Mijn man schreef een niet mis te verstane brief a«n de voormalige staatssecretaris van so ciale zaken en volksge zondheid Kruisinga. En warempel het hielp, het wetsvoorstel om de im port van exotische die ren „er heerst ook nog zoiets als een schild- paddencomplex" te verbieden ligt momen teel bij de Raad van Sta te". risico door de dierenhan delaren gelytncht te wor den. Dat risico heb ik er graag voor over. De he ren zullen zich in de toe komst weer bezig moe ten houden met de ver koop van goudvisjes en marmotjes. Een aanzien lijk minder lucratieve aangelegenheid". „Er wordt heel wat geld verdiend aan de handel in apen. Wolapen die een paar tientjes kosten gaan voor honderden guldens grif van de hand. Voor chimpansees wordt nog veel meer neergeteld. Neem deze advertentie eens. Te koop: „Twee copucijmerapen, Renault Sedan, motorisch prima ein drie honden gratis". Dat is toch te gek." Helemaal bruin bakte een „apenliefhebber" het. toen hij vroeg of hij een kans op de koop van een chimpansee maakte. „Leuk speelvricndje voor mijn zoontje", zo motiveerde de „klant" zijn vraag. Om het een beetje aantrekkelijker te maken voegde hij er nog aan toe: „Geld speelt geen rol. Ik heb er twee tot drie mille voor over". Reactie mevrouw Siche rer: „Het is toch om te huilen. In de eerste plaats verkopen wij geen apen. We worden er geen cent beter van. Het kost ons alleen maar geld. Alle bij ons weer op verhaal gekomen apen gaan naar tehui zen, dierentuinen of apenparken, waar ze wel degelijk van een deskun dige begeleiding verze kerd zijn". Geld interesseert de mensen blijkbaar ook niet. In dit geval was het overigens niet de eerste keer. dat er grof geld voor een chimpan see werd geboden. Dc mansen denken blijkbaar niet na. Een chimpansee als speel vriendje, ge woon belachelijk. Wij hebben een paar weken geleden nog een jonge chimpansee een spuitje moeten geven. Met vier man hebban we hem vast moeten houden. Leuk speelvriendje". Ze „graaft" verder in het schrift en stopt bij een even ongeloofwaar dig klinkend verhaal: ,Oh ja, belt een vrouw uit Den Bosch diep in de nacht op. De chimpan see, die tot grote vreug de van het hele gezin avards aan de hand van de heer des huizes de huiskamer was komen binnen wandelen en zich geduldig had laten ver troetelen. sloeg alles kort en klein. Wat was het geval? De chimpan see was door de Bos schenaar nog dezelfde avond op oen automarkt in Utreriit gekocht. Heel braaf had het beest plaats genomen op de achterbank van de auto. Toen de verdoving in Den Bosch eenmaal was mfpewerk* begon de el lende". Buiten. In de achtertuin laat ze tenslotte een bierkistje zien. De tra lies zaten er nog in. „Dit was de kooi van een aap. Verschrikke lijk". Een eveneons intact ge bleven soort konijnenhok bleek twee jaar de „wo ning" van een flink uit de kluiten gewassen Ja- va-aap geweest te zijn. „Moet u nagaan", zo legt de secretaresse van de „Stichting Apen-op vangcentrum" nauwe lijks haar emoties be dwingend uit. „Het dier kon niet eens in dit hok staan. De Jnva-aap kwam hier doodziek aan. Voor een zeldzaam goe de conditie bleek de die renarts twee jaar Inng bleekselderij te hebben voorgeschreven. Onbe grijpelijk". De doktersvrouw hoopt, dat door de importstop en dc bouw van 'n apen- opvangcentrum een ein de aan deze onbeschrljf- liike toestand wordt ge maakt. 2e baast zich nog te meldwi, dat er ook ruimte in het op vangcentrum wordt vrij gemaakt voor ande-e exotische dieren, die niet In asiels ondergebracht kunnen worden. „We hebben veel geld nodig", zo besluit ze haar verhaal. „Ik duim elke dag. dat we binnen hiet al te lanee tijd met de bouw kunnen begin nen. We kunnen eigen lijk peen dag meer wachten". PIET ARENDS BILTHOVEN „Het houden van een In ge vangenschap geïsoleerde aap is wreed, smerig, gevaarlijk en stompzin nig". Krasse taal van de bekende ethnoloog prof. dr. Konrad Lorenz. Te gen de achtergrond van deze conclusie doet de massale handel in apen huiveringwekkend aan. Jaarlijks gaan er duizen den en nog eens duizen den apen voor forse be dragen over de toon bank. Er lijkt overigens een einde aan deze openhan- del te komen. De wet op de „in hun voortbe staan bedreigde dieren" wordt op het ogenblik door de Raad van State onder de loep genomen. De volgende ha'te is dc Tweede Kamer. In dit wetsvoorstel wordl een importstop van alle be dreigde exotiscne dier soorten aangekondigd. Het rendement van de jarenlange strijd van („noem me maar rustig een apengek") mevrouw A. P. Sicherer-Frylink, echtgenote van een Bilt- hovense huisarts en moeder van drie stude rende kinderen. ver klaarde vijf jaar geleden de dierenhandelaren de oorlog. Ze trok zich het lot van de bij duizenden tegelijk geïmporteerde apen aan. In de achter tuin richtte het gezin Si cherer een „ziekenhuis" voor apen in. Henderden doodzieke apen hebben in de loop der jaren met succes de „Sichercr- kuur" doorstaan Op initiatief van me vrouw A. P. Sichcrer- Frylink werd eind vorig jaar de 'stichting apen- opvangcentrum' *.n het le ven geroepen. Op het verlanglijstje staat de houw van een apen-op- vnngcentrum. Het be stuur waarin onaer an dere de directeur van de diergaarde Blijoorp dr. A. C. V. van Bcmmel, de mededirecteur van Burgers lierenpork dr. Jan van Hooff en uiter aard mevrouw A. P. Si- chercr-Frylink zitting hebben, heeft een stukje grond in Driebergen op het oog.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13