Jan Lubbers: Tennisploeg kan tweede ronde Davis Cup bereiken Op hindernisbaan naar titelgevecht tegen Finnegan Olympia Waldi ZATERDAG 29 APRIL 1972 LEIDSE COURANT Op de foto rechts Jan Lubbers, die een plaats op de wereldranglijst kan bereiken als hij zijn titelgevecht winst omzet. AMSTERDAM De hoofdpartij van het boks- programma dat promotor Piet Termeulen op dinsdag 2 mei in Carré in Amsterdam organiseert, wordt gebokst door Europees titelkandidaat Jan Lubbers, die uitkomt te gen de uit Dahomey afkomstige zwaarge wicht Expedit Montcho, die onlangs in „De In de rij, waarop boksers als Luc van Dam, Bep van Klaveren, Giel de Roode en Harko Kokmeyer figure ren voegen zich binnenkort ook de broers Jan en Rudi Lubbers. Zij komen in de „ga lerij van Nederlandse boksers" die na de tweede wereldoorlog een poging hebben ge- - waagd een Europese titel te bemachtigen. Het is hun voorgangers niet gelukt. De hernieuwde gooi naar een Europese bobs- troon na vele jaren ontmoef evenwel een aantal obstakels, die voor het meren deel zijn opgeworpen door de Europese Boks unie. Jan Lubbers is officieel aangewezen als uit dager van de Europese kampioen half- zwaargewicht, de Engelsman Chris Finne gan die op de wereldranglijst van toonaan gevende boksmagazines als World Boxing en Boxing International als vijfde staat ge noteerd, achter wereldkampioen Bob Fos ter, Mike Quarry, Jimmy Dupree en Andy Kendall. Voor 31 augustus moet het titelge vecht Finnegan—Jan Lubbers zijn gehou den. En daarmee beginnen de moeilijkheden. Henk RUhling, Europa's voornaamste matchmaker, hierover: „Ten eerste vraagt Finnegan tienduizend pond, dus onge veer vijfentachtigduizend gulden. Jan Lub bers, als uitdager, wil de helft ontvangen, vijfduizend pond, Tot 26 mei is er zoge naamd vrij verkeer want op die datum moeten de contracten bij de Europese Boks Unie zijn. Met Sam Burns, de mana ger van Finnegan, zijn we driftig op zoek naar iemand in Engeland, die wil organise ren. Het mag ook in Nederland gebeuren maar door die hoge beurs van Einnegan zal het uiterst moeilijk worden. De enige accommodatie, die in aanmerking komt, is het Sportpaleis in Rotterdam maar dan worden de prijzen waarschijnlijk toch nog te hoog want er moet ook een bijprogram ma van niveau zijn." Beursbieding Indien op de 26e mei de getekende contrac ten niet bij de EBU liggen, komt er tot 17 juni een beursbieding. Iedere promotor kan dan het titelgevecht tot zich trekken, mits hij aan de financiële eisen kan voldoen. Rühling: „Bovendien heeft Finnegan het recht zijn titel vrijwillig op het spel te zet ten. Indien dat gebeurt, is de winnaar wel verplicht voor eind augustus met Jan Lub bers een duel om het Europees kampioen schap te leveren. En ten derde is men in Engeland doende een gevecht om de we reldtitel tussen Bob Foster en Finnegan te arrangeren. Dat verliest Finnegan welis waar gegarandeerd maar je moet er toch cekening mee houden wat de'datum voor het duel LubbersFinnegan betreft'. Jan Lubbers kent de Europese kampioen niet. Alleen van horen zeggen. „Hij is maar een rechts voorstaande bokser die wel veel maar niet al te hard stoot. Hij heeft Conny Velensek niet met k.o. kunnen overwinnen en dat zegt me wel wat want Velensek ken ik". „Het moeilijke is dat ik al die tijd in vorm moet blijven. Daarom boks ik op dinsdag 2 mei ook tegen Expedit Montcho in „Car ré". Als je zo'n gevecht er niet tussen hebt, sta je hélemaal stil". Liefhebbers Na de tweede mei zouden er eigenlijk nog meer wedstrijden voor Jan Lubbers moe- t]/2 komen. Rühling: „Liefhebbers genoeg nu Jan uitdager is. Wie van hem wint, kan leuk omhoog klimmen. Het zou zelfs zo kunnen zijn, dat de EBU zegt: „Die Lubbers is niet zo goed want hij verliest". Die eventuele tegenstanders willen echter alleen in eigen land boksen en daar pieker 1 ik niet over. Ze kunnen naar Nederland ko men. Alleen als het een zwaargewicht be treft, willen we naar het buitenland maar voor zo iemand is het weer minder aan trekkelijk omdat het tenslotte tegen een halfzwaargewicht gaat'. Jan Lubbers acht de lange periode van wachten niet zo bar gunstig. „Ik heb ook nog mijn normale werk. Deze dagen sta ik in Den Haag met mijn schiettent op de kermis. Maar ik moet ook trainen want Montcho is en blijft een mannetje dat ge vaarlijk kan zijn. >ver het gewicht dat ik moet halen voor een titelgevecht maak ik me geen zorgen. Mo menteel weeg ik om en nabij de 82 kilo ik boks dan ook tegen Montcho in het zwaargewicht en als halfzwaargewicht moet ik 79.378 kilo halen. Desnoods kunnen i die drie kilo er binnen een week af. Ik wil wel proberen om tijdens de training enige I sparring partners te nemen die rechtsvoor - staan. Verstappen doet dat bijvoorbeeld, en ook de nieuwe prof Stan v. d. Dries- sche. Maar dan moet eerst de wedstrijdda- turn vaststaan". .Uwachten Ut enige dat men weet is tot nu toe dat het Vliegermolen" in Voorburg op punten ver loor van Rudi Lubbers. Nico Aloserij maakte zijn come back na de k.o.-neder- laag tegen Joop Kruis en ontmoet de Tu nesische middengewicht Ben Lachemi, van wie Joop Verbon door k.o. heeft verloren. Voorts staan op het programma de prof partijen Suger Ray in het weltergewicht tegen de Belgische ex-kampioen Pierre Tirlo en vedergewicht Iwan Roesli tegen de Italiaan Salvator. Twee amateurpartijen completeren de boksavond. Eens behoorde ook Fighting Mack (links) tot de stal van Henk Rühling. De Antilliaan verdween en liet niets meer van zich horen. duel zeker doorgang moet vinden. Voor de rest moet Jan Lubbers afwachten, net als broer Rudi wiens Europees titelgevecht te gen de Duitser Jürgen Blin steeds naderbij komt. Regerend kampioen Urtain vertoeft in Zuid- Amerika en lijkt ernstig van plan daar nog enige tijd te vertoeven. Hij heeft inmiddels weer een contract afgesloten en op het te legram van de Spaanse Boksbond dat hij terug moet komen om zijn titel te verdedi gen, heeft Urtain niets laten horen. Voor eind juni moet Urtain zijn Europese titel verdedigd hebben. Zo niet, dan komt auto matisch het duel tussen uitdager Jürgen Blin en „reserve" Rudi Lubbers tot stand. Henk Rühling mijmerend: „Als die twee gevechten nu eens in een programma kon den". Het is in de vaderlandse boksgeschiedenis nog nooit voorgekomen dat twee titelkandi daten in eenzelfde periode de gooi naar het kampioenschap konden wagen. Rühling heeft met de broers Lubbetrs dus wel een stevige vinger in de pap. „En dat in de twee belangrijkste gewichten, halfzwaar en Vreemde vogel Inmiddels heeft hij uit zijn „stal" op vrijwil lige basis verwijderd Fighting Mack, die een blauwe maandag Europees kampioen is geweest in het weltergewicht. Deze „vreemde vogel" zwerft rond in Curacao, bokst daar wat en laat verder taal noch te ken van zich horen. In zijn huis in Zand- voort zei hij in Marseille te moeten bok sen. Hij had een ticket voor Curacao op zak en stapte op het vliegtuig. In Curacao heeft de Antilliaan al meermalen van zich doen spreken. Hij kwam eens in de ring op basketballschocntjes, hij weigerde met een secondant in de hoek te boksen en deze zorgeloze „artiest o'nder de boksers ver scheen een keer met een boksbroekje dat hij in rafels had geknipt, wat weliswaar een hippe indruk maakte maar waardoor de spankracht te gering was geworden zodat hij het kledingstuk in de ring verloor. Hij bokste de partij uit in het daaronder aan wezige miniscule broekje. Rühling: „Ik weet niet of hij nog terug komt. Hij vroeg me of hij zijn contract te rug kon krijgen. Als hij dat zo graag wil, kan dat. Hij vroeg wel tegelijk een nieuw contract maar daar ben ik niet op inge gaan". Voorlopig heeft Rühling andere zaken aan het hoofd: één, en waarschijnlijk twee ti telgevechten van aan zijn stal verbonden boksers. „Mocht Jan Lubbecs winnen, en dat is mogelijk omdat Finnegan geen knock outer is, dan moet men niet ver wachten dat hij meteen die vierde plaats op de wereldranglijst overneemt. Maar hij komt dan wel op. pak weg, de negende of tiende plaats en dat opende perspectie- HERMAN VAN BERGEM Na verzoek bond om zwakkere tegen standers VOORHOUT Voor hei eerJl sinds het „tijdperk Okker" heeft het Nederlands tennis- team kans op overleving van de eerste ronde van het toernooi om de DavL Cup. Een zeer reële kans zelfs, want een verzoek van de bond in een minder sterk be zette groep te worden inge deeld, werd gehonoreerd met Noorwegen ais tegenstander. En dat is, zo moeten zelfs de grootste pessimisten toege ven, een opponent die door ons land opzij gezet moet kunnen worden. In tegenstelling tot buurland Zweden heeft Noorwegen vrijhvel nooit een tennisspeler van enige importantie voort gebracht. De Noren behoren in het internationale tennis- milieu tot de zwakke broeders. Een rol, die Neder land ook gedoemd was te spelen met uitzondering van de jaren dat Tom Okker zijn sport een enorme stimulans gaf die niet alleen resulteer de in een forse groei van het ledenbestand, maai ook in successen van voor Neder landse begrippen onbekende aard van de nationale ploeg. Zo reikten de vaderlandse ten nissers ooit tot dc finale van het Koning Gustaafbekertoer- nooi, de winterse tegenhan ger van de Davis Cupstrijd. Om de naam van ons land terug te vinden in de tweede ronde van dat laatste toer nooi moet men teruggaan tot 1964 toen Hongarije, een na tie die eveneens slechts spo radisch een speler van ni- Zelfs een nederlaag is nuttig, als er maar wordt gevochten in de oefenmatch tegen Nieuw- Zeeland, is de mening van non-playing captain Lijsen. veau opleverde, weid versla gen. Weliswaar bereikte Nederland ook in 1966 de tweede ronde, maar in dat jaar fungeerde het onbetekenende Ierland als tegenstander. D? laatste jaren vormden echter een ononderbroken reeks van Ne derlagen. Drie achteteenvol- gende ontmoetingen met Zuid-Afrika, vervolgens Spanje, Canada, Griekenland en Roemenië brachten schrijnend aan het licht dat er totaal geen sprake was van vooruitgong. Voorzichtig werd hier en daar geopperd dit soort geldver slindende evenementen te la ten schieten en de vrijko mende bedragen te gebrui ken voor opleiding van jeug dig talent. Deze stemmen bleken echter „roepend In de woestijn" want de bond hoopte tegen beter weten in op kering van het tij. In dat gedachtenpatroo.i paste ook het verzoek in de eerste ronde van het Davis Cup toernooi tegen een zwakkere tegenstander te mogen uitko men. Juichkreten die bij een eventuele overwinning op Noorweger, zouden kunnen losbarsten, kunnen echter al in deze dagen worden ge smoord. In Noordwijk treedt vandaag en morgen Nieuw- Zeeland als sparringpartner van de selectie op, van wie overigens nu al Fred Hem mes en Jon Hordijk zijn aan gewezen om volgende maand op de „Mets" tegen Noodwe gen te spelen. Van het Nieuwzeelandse team maakt onder meer Onny Pa- run deel uit. Vorig jaar was Parun de sensatie van Wim bledon door achtereenvolgens Jean Loup Rouyer de West duitser Plötz, Pierre Barthes en Marty Riessen uit te schakelen en pas in de kwartfinale te sneuvelen te gen Stan Smith. Met Parun, vergezeld door zijn broer Tony en de broers Jef frey en Russell Simpson, die op doorreis zijn naar Zweden voor hun eigen Davis Cup wedstrijd, kunnen de Neder landse tennissers Hemmes, Hordijk, Fried Schmltz en Richard Kasten hun krach ten meten. Bé Lijsen, sinds 1 januari directeur Sportif af, fungeert tegen Nleuw- Zeeland en Noorwegen als captain. De heer Lijsen, met enkele on derbrekingen, sinds 1962 als begeleider van het nationale team optredend, ziet in zijn laatste seizoen als captain prettige vooruitzichten. „Voor het duel tegen de Nieuwzeelanders hebben we normaal gespreken niet veel kans", zegt hij. Ik hoop, dat de spelers echter we bereid zijn te vechten voor wat ze waard zijn. Dan is zelfs een nederlaag nuttig. Het is de bedoeling dat Hordijk en Hemmes beiden hun „vijfset ter" spelen als voorbereiding op Noorwegen. Schmltz en Kasten moeten het met een partij van ten hoog ste drie sets doen." De twee Davls Cupspclers Hemmes en Hordijk hebben In het voorseizoen aan een aantal toernooien In Zuid- Frankrijk deelgenomen. Hoe wel hun prestaties niet op zienbarend waren, heeft Bé Lijsen niet het gevoel dat deze trips nutteloos waren. „Internationaal contact Is vereist om ooit eens wat meer aansluiting te krijgen met het buitenland", meent hij. „Het liefst zou ik aan het be gin van het seizoen een bus je volladen met spelers en toernooien willen gaan afrei zen. Dat doen de Zweden ook. Dat plan is echter bij ons niet te verwezenlijken. Voor dit jaar staat een trip naar enige Westduitse toer nooien op het programma. Dat is al een zind in dc goe de richting." Bé Lijsen zet er aan het eind van dit seizoen definitief een punt achter. „Je raakt zo langzamerhand op elkaar uitgekeken. Zowel de spelers op mij als omgekeerd. Dan is het een normale zaak dat je eens ophoudt Met akticf zijn in de tenniswereld zal Lijsen echter voorlopig niet stoppen. „Ik ga waar schijnlijk een trainerslicentie aanvragen bij de bond. Dat zullen ze mij toch moeilijk kunnen weigeren. Dan heb ik tenminste niet het idee, als Ik op een park iemand In structies geef, dat ik de be voegde trainer op dc baan ernuust het brood uit de mond stoot." De heer Lijsen draagt alles wat met tennis samenhangt een warm hart toe. Toch mijdt hij de kritiek niet. In bedekte termen laat hij we ten het lang niet ultijd eens te zijn met dc lijn die de Bond volgt. Ook Lij-,en zelf was vaak het doolwif van kritiek. „Met kritiek moet je leren leven", zegt hij slechts. ,Dat is een van de gevolgen van je werk." Op het aanwijzen van Hordijk en Hemmes, de twee op Okker na best betaalde tennissers van ons land, kwumen geen aanmerkingen. „De overige spelers hebben zich er meteen bij neerge legd". zegt Lijsen. „Zij IP cepteren zonder meer dat Hemmes en Hordijk de bes ten zijn. Die twee zullen het moeten doen tegen Noorwe gen. Indien Nederland de eerste ronde overleeft, wacht do winnaar van het duel Oosten rijk—Italië, zodat die felbe geerde volgen-Je ronde dan meteen het einde zal beteke nen vun verdere Cupasplra- tles. „Maar", zegt Lijsen, „internationaal contact is al tijd nuttig." En dat is Iets dnt zeker Is. FRANK WERKMAN Expedil Montcho, tegenstander van Jan Lubbers, is een gewiekste bokser die zijn opponent graag „besluipt". Op de foto is hij i duel met broer Rudi Lubbers van wie hij op punten verloor.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11