BILJARTTALENT UIT 'T HEIKE NIET BANG VOOR ZIJN DEBUUT Wij komen door voorronde van pré-Olympisch toernooi In eredivisie kan de eerste van de drie beslissingen vallen T uchtcommissie berispt Vitesse Titelstrijd ereklasse 47/2 Damtitel Basketballcoach René Mol: Rijtoer als Ajax kampioen wordt /RIJDAG 28 APRIL 1972 PAGINA Wim van Hanegem: erbij. Aad Mansveld: nog griep? (van onze sportredacteur) De ontmoeting tussen Feyenoord Om half drie verschijnt FC Den DEN HAAG De eerste be slissing in de eredivisie kan zondag in Velsen val len, want bij een overwin ning op Telstar is Ajax landskampioen. Van belang is ook nog de bezet ting van de derde plaats waar voor Sparta en FC Twente strij den. Liefst vijf elftallen, met weinig puntenverschil, strijden in nog vier wedstrijden tegen degradatie: FC Den Bosch, Ex celsior, DWS, Volendam en Vi- Den Haag Aan het persoonlijk damkampioenschap van Zuid- Holland zal door de volgende spelers worden deelgenomen: L. P. Kain (Den Haag, Ir. H. van der Vossen (Delft), H. J. van der Wouden (Gouda), C. Varke- visser (Katwijk), J. J. Riesen- kamp (Rotterdam), G. Kolsloot (Papendrecht), C. Bakker (Al- blasserdam), S. E. van Dal (Den Haag), F. B. van Vloten (Dor drecht), en J. J. de Vries (Oud Beijerland). De speeldata zijn 28 en 29 april, 5, 6, 12, 13. 19, 26 en 27 mei. De wedstrijden worden gehouden in gebouw Marcus", Mathenesser- dijk 315, Rotterdam. én FC Den Haag is voornamelijk van belang voor de premie die de spelers kunnen verdienen. Vanzelfsprekend willen de Zui- derparkers de Kuipbewoners een nederlaag toebrengen, maar of dat Zal lukken valt te bezien. Indien alles normaal blijft, speelt Van Hanegem weer mee bij Feyenoord. Evenals het elftal van Feyenoord wordt ook het team van de FC Den Haag eerst later samengesteld. Griep Het is twijfelachtig of Aad Mansveld zal kunnen spelen. Hij ligt met een lichte griepaanval in bed. Aad Kila, Wietze Coupe rus en Thijs Wijngaarde hebben nog rust om van blessures te bekomen. De volgende veertien spelers (la ter worden er nog twee aan gewezen) zijn geselecteerd: Thie, De Caluwé, de Zoete, Mansveld, Korevaar, Advocaat, Berg, Rog geveen, Pas, Hestad, Van Eeden, Ardesch, Weimar en Roodnat. B-elftal Het B-elftal van FC Den Haag heeft nog steeds geen kans ge zien om de drie punten achter stand op Sparta-B weg te wer ken. Morgen spelen de Zuider- parkers voor eigen aanhang te gen DWS, dat ondanks een bezit van twintig punten nog gradatiegevaar verkeert. Bij de B-elftallen degraderen liefst elftallen. Haag-B als volgt binnen de lij nen: Louwerens; v. d. Burg, v. Vliet, De Jong en Jansen; Ouwe hand, De Graaf en Lochten- bergh; Bres, Looye en Van Hij koop. EIBERGEN Het meest in teressante aspect van de openingsdag van het toer nooi om het kampioenschap van Nederland anker/kader 47/2 was het ereklassede buut van Chris van der Smissen. De 17-jarige Bra bander hij komt uit het wielrennersdorp St. Wille- brord werd in zijn eerste partij tegen Louis Rijvers nog geremd door aanpas singsmoeilijkheden. Zijn verrassend goede wed strijdmentaliteit bewees hij desondanks door in de na- beurt een serie van 84 te produceren, waardoor de ontmoeting onbeslist ein digde. Weliswaar verbruikten Van der Smissen en Rijvers veel te veel beurten (24) om op ereklasse- niveau te spelen, maar 's avonds demonstreerde de jongste deel nemer toch waarom hij als het grootste talent van de na-oorlog- se jaren wordt beschouwd. Ter wijl Hans Vultink op de andere tafel Rijvers geen schijn van kans gaf, liet Van der Smissen in zijn partij tegen Piet Vet kaderspel van hoog gehalte zien. In de tweede beurt kwam hij tot een serie van 240 een persoonlijk record en na vijf beurten had hij de 400 caramboles volge- maakt. Hij kwam daardoor op een algemeen gemiddelde van 24.48, juist boven de degradatie- grens van 24. Maar voor degra datie behoeft Van der Smissen Drie jeugdigen bijeen in het biljartkampioenschap 47/2, V.l.n.r.: Steures, Van der Smissen, Bessems. niet bang te zijn. Het is waar schijnlijker, dat hij zijn moyenne in de komende dagen nog aan zienlijk zal opvijzelen, want de zekerheid waarmee hij speelt, is gezien zijn minimale ervaring, verbluffend. Van der Smissen: „Het kost me nauwelijks moeite me te concentreren. Wat er langs de kant gebeurt, zie ik helemaal niet". de prestaties, die hij tot dusver re leverde. In het vorige seizoen werd hij als 16-jarige al ereklas- ser in het libre en de kaderspe- len; enige maanden geleden be reikte hij ook in het bandstoten de top en sinds veertien dagen mag hij ook zijn krachten meten met de sterkste driebandenspe lers van het land, nadat hij tij dens de voorwedstrijden voor het hoofdklassekampioenschap was uitgekomen op een algemeen ge middelde van 0.804. Chris van der Smissen zal in de toekomst in geen nationaal toer nooi ontbreken, tenzij hij zich niet via de gebruikelijke voor- wedstrijden kwalificeert, het geen echter gezien zijn klasse onwaarschijnlijk is. Van der Smissen: „Ik besteed al mijn tijd aan het biljarten. Per dag train Ik minimaal drie uur thuis op een matchtafel die mijn va der voor mij heeft gekocht. Dan krijg Ik ook nog geregeld les van Tony Schrauwen". )en Haag In de zitting van 27 ,april heeft de tuchtcommissie van de KNVB de volgende straffen uitgesproken: F. M. van der Velden (SW): schorsing voor een bindende .wedstrijd en geldboete van 150 gulden wegens het op ruwe wij ze ten val brengen van een te genstander tijdens de wedstrijd Haarlem—SW op 23 april. Op Vijn strafkaart kwam een recen te aantekening voor. f. van der Linden (DFC): schor sing voor een bindende wed strijd en boete van 100 gulden Wgens het op ruwe wijze aan vallen van een tegenstander tij dens de wedstrijd DFC-Roda JC Van afgelopen zondag. Veenstra (Go Ahead Eagles): kchorsing voor twee achtereen- Volgende bindende wedstrijden en boete van 100 gulden wegens het pogen een tegenstander ten val te brengen, nadat deze een overtreding had gemaakt. waar- Voor de scheidsrechter had ge- Toten. Het gebeurde tiidens de Jvedstrijd Sparta-Go Ahead op 23 april. Op de strafkaart van Veenstra kwamen aantekenin gen voor van 1970, 1971 en 7 april 1972. eber (Eindhoven): schorsing voor een bindende wedstrijd, en boete van 150 wegens het op Onbeheerste wijze aanvallen van de doelverdediger van de tegen- Partij. terwijl deze de bal reeds in zijn bezit had, tijdens de wedstrijd Eindhoven—Heracles °P 23 april. B. Schmidt Hansen (PSV): voor waardelijk geschorst voor een bindende wedstrijd met een proeftijd van een jaar, en boete van 150, wegens het te hard aanvallen van een tegenstander tijdens de wedstrijd NACPSV op 23 april. De strafkaart van Schmidt Hansen was blanco. J. van Stippent (PSV): geschorst voor een bindende wedstrijd en boete van 150 wegens het bij herhaling te hard aanvallen van een tegenstander, ook bij de wedstrijd NAC-PSV. Een lopen de proeftijd voor Van StiDpent is verlengd tot 27 april 1973. Voorts gaf de tuchtcommissie de eredivisieclub Vitesse (Arnhem) een berisping wegens overtre ding van art. 11, lid 1 van het reglement tuchtrechtspraak, waarin de vereniging op wiens veld een wedstrijd plaats vindt verantwoordelijk wordt gesteld voor het ordelijk verlopen van de ontmoeting. Bij de ontmoeting Vitesse—Tel star f23 april) deden zich onge regeldheden voor. waarbij toe schouwers o.m. flessen op het veld wierpen. Aangezien de scheidsrechter van Vitesse zoda nige medewerking verkreeg dat de wedstrijd binnen enkele mi nuten hervat kon worden en de vereniging toezegde te zullen trachten dat soortgelijke inci denten in de toekomst worden vermeden, volstond de commis sie met een berisping, temeer daar op de kaart van Vitesse geen aantekening van de laatste twee jaar voorkomt. AMSTERDAM De woorden van bondscoach René Mol getuigen van een realistisch inzicht. Aan de voor avond van wat voor hem de belang rijkste wedstrijdreeks in zijn loopbaan als basketbaltrainer moet worden, zegt hij met een nuchtere glimlach: „Wij moeten gewoon door die voorron de van het pré-Olympisch toernooi ko men. En wij moeten het niet alleen, wij doen het ook". René Mol is zeker van zijn zaak, Neder land - met Tsjecho-Slowakije, België en Albanië - niet al te ongunstig inge deeld. beschikt over de capaciteiten en mogelijkheden om in de poule als tweede te eindigen. De eerste plaats is al bij voorbaat gereserveerd voor Tsjecho-Slowakije. René Mol: „Mis schien zouden wij ook de Tsjechen naar een nederlaag kunnen spelen. Wij komen al in de eerste wedstrijd tegen hen uit. In het verleden is al be wezen dat Oosteuropese ploegen beter gaan spelen, naarmate het toernooi langer duurt. Westeuropese landen daarentegen spelen over het algemeen hun eerste wedstrijden het sterkst, om daarna langzaam af te zakken. Mis schien dat deze twee factoren ons net de overwinning zouden kunnen schen ken". De risico's, die aan het willen winnen van de wedstrijd tegen Tsjecho-Slowa kije vastzitten, zijn echter groot. Frank Kales, aanvoerder van het na tionale team: „De Tsjechen hebben so wie so de sterkste ploeg. Je kunt na tuurlijk alles op alles zetten om al in de eerste wedstrijd twee punten in de wacht te slepen, maar stel je voor. dat je je helemaal leegspeelt, maar toch met een of twee punten verschil verliest. Dan is alles voor niets ge weest. Je hebt dan te veel van je krachten gevergd om de avond daarop in de voor ons veel belangrijker wed strijd tegen de Belgen, nog eens een topprestatie te leveren. Volgens mij moeten we die wedstrijd tegen de Tsjechen dan ook als een oefenpartij beschouwen en met grote cijfers dur ven verliezen". Ingecalculeerd René Mol, de sympathieke Belg, die tot mei 1973 onder contract staat bij de Nederlandse Basketballbond: „Ik zal als coach nooit zeggen: jongens, deze wedstrijd moeten we verliezen. Ieder een speelt om te winnen. Wel is het natuurlijk mogelijk om bij een te gro te achterstand dit zo te laten en niet meer alles op alles te zetten." De Nederlandse ploeg heeft de twee ver- René Mol, coach van de Nederlandse basketballploeg, kan moeilijk anders dan opti mistisch zijn. Maar hij is het wel op een reële basis. Kalender voor het toernooi Het programma voor het voor-Olym pisch basketballtoernooi is: groep a (Groningen): 3/5: Polen - Hon garije en Spanje - Groot Brittannië; 4/5: Hongarije - Groot Brittannië en Polen - Spanje; 5/5: Groot Brittannië - Polen en Sjunje - Hongarije, groep b (Arnhem): 3/5: Frankrijk - De nemarken en Italië - Griekenland; 4/5: Griekenland - Denemarken en Italië - Frankrijk; 5/5: Denemarken - Italië en Griekenland Frankrijk, groep c (Heerlen): 1/5: Turkije - Ier land en Bulgarije - Oostenrijk; 2/5: Oostenrijk - Turkije en Zweden - Bul garije; 3/5: Oostenrijk - Ierland en Turkije - Zweden; 4/5: Ierland - Bul garije en Zweden - Oostenrijk; 5/5: Ierland - weden en Bulgarije - Tur kije. groep d (Haarlem): 3/5 Tsjecho-Slowa kije - Nederland en BelgiSë - Albanië; 4/5: Albanië - Tsjecho Slowakije en Nederland - België; 5/5: België - Tsje cho-Slowakije en Nederland Albanië. Op 6 en 10 mei is het rustdag. Vervol gens wordt op 7, 8, 9, 11, 12 rn 13 mei een halve competitie gespeeld in de Amsterdamse Apollohol tussen de nummers een en twee uit de groepen. De wedstrijden, die de ploegen al eer der tegen elkaar hebben gespeeld, blijven meetellen voor het eindklasse- liespunten tegen Tsjecho-Slowakije al In zijn programma ingecalculeerd. Tegen de Belgen en de Albanezen moet echter, wil de ploeg in de finale poule komen, de winst uit het vuur worden gesleept. Nederland, dat nog nooit van België heeft kunnen winnen, is ervan overtuigd, dat de Belgen hun eerste nederlaag zullen lijden. Frank Kales: „De laatste jaren is het clubbasketball in Nederland, dank zij de komst van de Amerikanen, veel sterker geworden. In België was deze ontwikkeling al veel langer aan de gang. Nu is er een situatie ontstaan, dat men zonder die Amerikanen niet meer in staat is een team met grote kwaliteiten op de been te brengen. Al les draait om hen. Vallen zij, zelfs in een nationaal team, af, dan merk je pas goed hoe de overigen constant op hen steunen. Ik ben dan ook zeer opti mistisch gestemd. Niet zonder reden, dacht ik. Het is een nauwkeurige kansberekening." Opruimen René Mol. die tien jaar bondscoach van het Belgische team was voor hij naar het noorden vertrok, zegt geksche rend: „Die Belgen ruimen we gewoon op. Wij moeten tweede worden. Men taal is het mogelijk, er staat werkelijk een eenheid in het veld. Ik ben ervan overtuigd, dat iedereen er werkelijk keihard tegenaan zal gaan." Met één wapen van de Belgen is René Mol in iede-r geval bekend, de snelheid. „De ploeg bestaat uit een aantal zeer snelle spelers. Misschien zijn wij Iets langzamer, maar wij zijn weer stuk ken in het voordeel wat betreft de lengte. Hun langste man Is maar twee meter. WIJ kunnen ze in de lucht ver slaan". De onbekende factor in dit toernooi is voor Nederland de kracht van de Al banese ploeg. René Mol: „Ik reken hen tot de Oosteuropese tegenstan ders, dus weet je wel hoe het met de trainingsfaciliteiten is geregeld. Het is. evenals België, een snelle ploeg. Voor de rest is mij alleen bekend, dat zij dikwijls ergens inschrijven en dan niet komen opdagen". Nederland hoopt op het bereiken van de finalepoule. Dat Nederland daarin op de eerste of tweede plaats eindigt, wat uitzending naar München betekent, is een veronderstelling waarin niemand gelooft. Die eer zal waarschijnlijk zijn weggelegd voor Italië en Polen. PAUL HOVIUS Ervaring Omdat zijn vader hem in de ge legenheid stelt zich volledig aan zijn hobby te wijden, is Chris van der Smissen niet bang, dat hij als biljarter niet zal slagen. „Ik was ook niet bevreesd om in Eibergen af te gaan, al wist ik natuurlijk dat de ereklasse wel iets anders is dan wat ik gewend was. Ook als ik me niet zou kunnen handhaven, heeft dit toernooi voor mij zijn nut, want ik doe veel ervaring op". En met ervaring kan Chris van der Smissen uitbroeien tot een van de hele groten in de biljart- wereld. Het toptalent uit ,,'t Heike" werd niet voor niets in februari in Tours (Fr.) Jeugdkampioen in de spelsoorten 47/2 en librc. Zijn magnifieke spelopbouw en gave techniek muken hem in Eiber- gen tot een tegenstander die door de echte favorieten uiterst serieus moet werden genomen. Ludo Dielis, naast Raymond Ceu- lemans de sterkste all-roundcr ter wereld, zei onlangs niet zon der reden: „Van der Smissen? Als Je twee of drie jaar verder bent. kan niemand het meer tegen hem maken". De uitslagen van gisteren waren: Rijvers 400 24 72 16,60 V. d. Smissen 400 34 130 lil lid Vet *n n f 'i bi VulUnk Wijnen Slcures Van Nljni Betsemt Rijver* 400 6 313 66 66 rot U 117 36.64 400 11 106 ra 3 39 19.60 400 2 300.00 69 10 34 6.90 400 10 211 40.00 Wijnen 400 Van NIJnattcn 400 Steures 306 Na de eerste dag is t 1 1. Hnns Vultink (Swab) 1 Chr. v. d Smissen (St. Wlllcbrord) Jean Bessems (Cadtcr en Keer) Tlnl Wijnen (Os*i L. v. NIJnntten (Steenbergen) Willie Steures (Nljmeiccn) Louis Rijvers stand: L h s als Kern. 313 60.00 340 37.66 385 114.00 f. 195 63.73 y 168 36.681- 139 33.61 73 18.79 140 31.77 Amsterdam Als Ajax zon dag kampioen wordt, zullen de spelers 's avonds een rijtoer maken door Amster dam. In verband met het nog te verwerken zware programma zal dit jaar geen feest worden gegeven- Route van de (eventuele) stoet; start om 19.00 uur: Hemweg, Spoarndammerdijk, Spaarndammerstraat, Nassau* kade, Stadhouderskade, Wet» ringplantsoen, Vijzelgracht, Vij zelstraat. Reguliersbreestraat. Rembrandtsplein, Amstelstraat, Waterlooplein, Muidcrstraat, Plantage-Middenlaan, Linnaeus straat, Middenweg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15