Geldboete geëist tegen machinist van treinramp Opluchting en tranen in Bonn MACHTSVERHOUDING IN GEVANGENISSEN Ccidbc Gomtmt Nieuw conflict bedreigt En Ireland VRIJDAG 28 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Apotheker uit commercie DRIEBERGEN (ANP)— „Het be sef moet doordringen dat de apotheker de plicht heeft, vanuit zijn deskundigheid nadrukkelijk voor het belang van de patiënt op te komen. De commercie kan daarbij een belemmering zijn. Zolang de apotheker onder nemer blijft en dus belang heeft bij een zo groot mogelijk ge- neesmiddelenverbruik, blijft hij ook al is zijn integriteit bo ven elke twijfel verheven in een scheve positie". Aldus drs. J. P. R. Visscher; apo theker in Rotterdam en lid van de commissie „toekomst farma cie" van de Koninklijke Neder landse Maatschppij tot Bevorde ring der Pharmacie. [)e tragiek van de huidige apothe ker, aldus drs. Vissoher, is dat hij veel kennis bezit die hij niet (meer) nodig heeft en dat hij veel kennis mist die hij wel no dig heeft. De apotheker ervaart de overgang van het bereiden en afleveren van geneesmidde len naar uitsluitend distributie van industrieel vervaardigde preparaten als een devaluatie. De grote Vene- tiaanse schilder Titiaan schil derde in het jaar 1555 zijn Venas met een spiegel". In de National Gallery in Washington, waar het werk te bezichtigen is, heeft men het met röntgen stralen onder zocht. Daaruit bleek, dat Titiaan drie achtereen volgende composities gebruikt moet hebben. Wanneer de rechter- foto op zijn kant wordt gehouden (linkerzijde onder) zijn de por tretten van een vrouw en een man te zien die door de röntgen stralen aan het licht kwamen (zie pijlen). AMSTERDAM (ANP) Mr. F. H. von Meyen- feldt, officier bij de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de machinist van de intercity-trein, die vorig jaar op de avond van Eerste Pinksterdag bij Duivendrecht op de stilstaande Genua-expres was ingereden, schuldig verklaard aan het ge beurde. Hij eiste tegen hem 1500 gulden boete, subsidiair 14 dagen hechtenis. De officier wilde geen vrijheidsstraf eisen, gezien de goede staat van dienst van de machinist en het feit, dat hij reeds disciplinair gestraft was door de N.S.- direktie. De verdediger mr. A. Mondria achtte de tenlaste legging echter niet bewezen en vroeg daarom vrijspraak. Voor mr. Von Meyenfeldt stond vast, dat de machi nist door twee onveilige seinen gereden was, on danks diens verklaringen, dat hij de seinen op groen had zien staan. Als gevolg van dit door rijden en de daaruit ontstane botsing met de Genua-expres vielen er in deze expres vijf doden, terwijl 30 passagiers min of meer ernstig gewond werden. De officier wees er op dat hij een intern onderzoek niet voldoende geacht had, omdat iedereen er be lang bij heeft, dat het openbaar vervoer zich zo veilig mogelijk ontwikkelt. Hij meende in dit verband ook dat de N.S. met dis ciplinaire maatregelen tegen de machinist beter had kunnen wachten tot na de rechtszaak. De machinist kan er nu terecht van uitgaan, dat hij zich twee keer voor deze ramp moet verantwoor den, aldus mr. Von Meyenfeldt. „Maar gezien de ernst van het gebeuren moet ec-n onafhankelijke behandeling hem en zijn collega's toch mee be vrediging geven". Uitspraak 9 mei. I Italiaanse fotojournalisten hebben Miss Lens 1972 gekozen. Het is Je 18-jarige Graziella Torbidoni uit Rome geworden. De Westduitse tctrice Solvi Stubing (links) hing haar gisteren het erelint om in ten nachtclub in Rome. Na stemming in Bondsdag BONN (DPA)— Bonskanselier Brandt was tot tranen toe bewo gen toen de uitslag van de stemming over de motie van wantrouwen bekend werd en uitgelaten partijgenoten hem de hand kwamen drukken. In de grote politiek centra in oost en west heerste een sfeer van gro te opluchting. In de socialisti sche landen van Oost-Europa omdat de Oostpolitiek van Brandt voorlopig buiten gevaar is. In de westelijke wereld om dat de overeenkomst van de grote vier over Berlijn afhanke lijk is gesteld van de ratificatie van Brandts niet-aanvalsverdra- gen, en omdat de toestemming voor een Europese veiligheids conferentie weer gekoppeld is aan de overeenkomst over Ber lijn. Oproerpolitie achter stalen drang hekken had een cordon gevormd rond het parlementsgebouw in Bonn toen de stemming in de 496 leden tellende Bondsdag be gon. De uitslag van de (geheime) stemming liet de politieke lei ders evenwel in evengrtoe onze kerheid als tevoren over de ware krachtsverhouding van de partijen in de Bondsdag. Na de stemming liet de officiële rege- rings-wocrdvoerder weten dat Barzel een ontmoeting had met Brandt en zijn minister van Buitenlandse Zaken Scheel om de voortzetting van het parle mentaire werk te bespreken. Volgens de woordvotrder be treft dit werk de begroting voor 1972 en de ratificatie van de i, War- Twee vooraanstaande leden van de FDP, baron Knut von Kuehl- mannstumm en Gerhard Kien- baum, zeiden na de stemming tegenover verslaggevers dat zij tegen Willy Brandt hadden ge stemd. De 55-jarige baron gaf te kennen dat hij parlementslid zal blijven tot volgende week over de ratificatie van de Ost-verdra- gen is beslist en daarna zijn ze tel beschikbaar zal stellen. Kienbaum deelde slechts mee: Ik vertrek, vandaag nog. Dit betekend dat Kienbaum ook zijn zetel in de Bondsdag afstaat. (Van onze correspondent) RECHT De gevangenisbe- faarders verkeren ïn een bij- fnder moeilijke positie. De re- Dcialisatie (voorbereiding op frugkeer naar de maatschap- Ij) die momenteel in de gevan- Cnissen aan de gang is, leidt ttoe dat de gedetineerden zich fijer bewegen. „Bewaarders |jn gauw geneigd om dit als erzet tegen de orde te ziffn. Ze Ijn echter niet in staat om die lenemende vrijheid tegen te aan. Er ontstaan spanningen, elkens wanneer gedetineerden ch anders gedragen dan vol- tns bewaarders behoort, wor- tn bewaarders gesteld voor tt dilemma ingrijpen of niet (grijpen. Het risico van ingrij- pen is dat de spanningen toene men en het risico van niet-in- grijpen is verdere ondermijning van hun macht over de gedeti neerden". Dat is het probleem dat de heer J. J. A. Zwezerijnen uit Utrecht in zijn proefschrift „Dwang en vertrouwen" waarop hij van daag aan de Utrechtse universi teit promoveerde. Hij heeft voor zijn onderzoek naar de machts relatie tussen bewaarders en ge detineerden in twee gevangenis sen een gemeenschapsgevan genis en een cellulaire gevange nis drie maanden als hulpbe waarder gewerkt. „Het slagen of falen van de ver nieuwing van de gevangeniswe zen is in hoge mate afhankelijk van de mate waarin de bewa king ertoe kan worden gebracht een andere positie in de organi- i satie te aanvaarden". In de ge meenschapsgevangenis heerst volgens dr. Zwezerijnen een subtiel georganiseerd regiem, dat berust op ruilrelaties, ge koppeld aan gunsten tussen be waarders en gedetineerden. In de cellulaire gevangenissen, hebben bewaarders op grond van het regiem minder te bie den. Om die reden zijn er in cellulaire gevangenissen meer spanningen tussen gedetineer den en bewaarders. Als oplossing geft dr. Zwezerij nen een beleid aan dat in grote re mate dan thans ht geval is gebruik gaat maken van psy chiaters, psychologen en maat schappelijk werkers. De belang rijkste functie is volgens hem het laag houden van de spannin gen of, zo zegt hij, positiever gesteld: het leefbaar houden van de gevangenisgemeenschap. LONDEN (Reuter) In het openbare transport te land, in de lucht en onder de grond in Engeland dreigt een nieuw ar beidsconflict. De miljoenen Lon- denaren die wekelijks van de ondergrondse eist een loonsver- moeten rekening houden met de mogelijkheid dat binnen tien da gen een langzaamaanactie van het personeel begint, die het fo rensenverkeer ernstig zou dupe ren. Het personeel van de Londense ondergrondse eist ee nloonsver- hoging van 16 procent. Zijn di rectie biedt 12,5 procent aan. Onderhandelingen om elkaar op een percentage te vinden zitten in het slop. Het conflict bij de spoorwegen be vindt zich in een afkoelings periode, die door de industriële rechtbank is voorgeschreven. De treinen rijden, hangende nieuwe onderhandelingen tussen directie en vakbonden, normaal. De moeilijkheden in de andere verkeerssector doen zich voor bij een van de twee staatslucht vaartmaatschappijen, British European Airways (BEA). De Maatschappij, die al getroffen wordt door een stiptheidsactie van haar personeel, maakte gis teren het ontslag van zeventien piloten in afzonderlijke moeilijk- heden over opleidingscursussen bekend. Dit conflict dTeigt tot een om vangrijke krachtmeting te lei den, juist nu in Engeland een zomervakantieseizoen begint dat een toeristisch record belooft te worden. Opluchting in Duitsland ILfET de nodige spanning is de overwinning van bondskanselier Willy Brandt tegemoet gezien. Tot het laatste moment was immers de kans aanwezig dat één of meer overlopers de balans in de richting van de oppositie zouden doen overslaan. Dat het zover niet is ge komen heeft zeer veel Duitsers en talloze Europeanen enorm opge lucht. Nu is het gevaarlijk de christen-democratische oppositie op grond van de debatten van gisteren en hun houding tegenover de verdra gen van Moskou en Warschau te bestempelen als oorlogsophitsers. De verdragen zouden vermoedelijk niet gesloten zijn als niet de vorige CDU-regeringen al jarenlang hadden geijverd voor ontspan ning in Europa; maar anderzijds heeft de oppositie .niet nagelaten voortdurend de indruk te geven eigen belangen te laten prevaleren boven het grote belang van ontspanning in Europa. Brandt is het geweest die de eerlijke consequentie heeft durven trekken uit de toestand op ons continent: het bestaan van twee Duitslanden, het bestaan van de Oder-Neissegrens met Polen. die reden heeft Brandt grote sympathie verdiend, die zijn weer- ^slag heeft gevonden in de demonstraties, te zijnen gunste tijdens het voorbije debat. Blijft evenwel het feit dat de overwinning er een was van twee stemmen, een meerderheid die geen zekerheid biedt ten aanzien van het debat dat volgende week aan de beide verdra gen met Oost-Europa wordt gewijd. Dat debat zal van historische betekenis worden. Het komt erop aan, om Brandts woorden te ge bruiken, dat voor het volk en zijn toekomst bittere waarheden beter zijn dan zoete illusies. deze K.V.P.-politici maar eens moeten vragen, hoe ze. tenzij ze be reid zijn oppositie te worden, in een volgende kabinetsperiode aan het dilemma tussen principe en opportunisme zouden kunnen ontko- Voor de K.V.P. is de „abortus provocatus" een moeilijke zaak. Alleen al het doornemen van de krantenreacties op het gesprek van mgr. Gijsen met dr. De Zeeuw bewijst, onder welke druk diverse groepen de K.V.P. en de katholieken in het algemeen proberen te stellen. De één sprak van De Zeeuw's gang naar Canossa, anderen consta teerden een toenadering tussen bisschop en partijleider en weer an deren leggen het Roermondse communiqué uit als een vergeefse po ging van de bisschop om dr. De Zeeuw te „bekeren". TNTUSSEN heeft het communiqué toch wel een paar zaken duide- lijk gemaakt. Ten eerste dat mgr. Gijsen zich volledig stelt achter het standpunt van kardinaal Alfrink; ten tweede dat K.V.P.'ers onder wie dr. De Zeeuw als ze in hun medewerking aan een wettelijke regeling inzake abortus provocatus verder zouden gaan dan bisschop Gijsen verantwoord vinden, dit in de eerste plaats doen om te voorkomen dat hun weigering om aan de wettelijke regeling mee te werken gaat leiden tot een regeling die de bescherming van het ongeboren leven nog zwakker maakt. Gelukkig heeft dr. De Zeeuw zich gehaast zelf te verklaren dat dit geen medewerking aan elke wettelijke regeling impliceert. Want deze taktiek uit welke eerbare motieven ook geboren kun bij voortdurende toepassing bijna garanderen dat de K.V.P. eenmaal reddeloos in de afgrond valt. Bovendien wordt dan de algemene volkspartij waaraan dr. De Zeeuw denkt geen „open huis", maar een bouwgeval waar het aan alle kanten tocht. Lang leven is daarin niet beschoren. K.V.P. en abortus IXET gerucht doet de ronde, dat sommige K.V.P.-politici op een vrij snelle kabinetscrises hopen om op die manier niet gedwon gen te worden op het punt van de abortus-wetgeving een breuk in de regering te moeten veroorzaken. Wie het gerucht gelooft, zou Griek heeft 2725 koppen koffie tegoed ATHENE (DPA)— E« werkge- ver in Athene moet van de rechter de tegenwaarden van 1725 koppen koffie uitkeren aan een werknemer, omdat hij deze bij het aanbieden van kopjes koffie aan zijn personeel altijd overgeslagen heeft. De rechter was van mening dat hoewel de werkgever de koffie vrijwillig ronddeelde, hij niette min niet voorbij had mogen gaan aan het in het arbeids recht verankerde recht op gelij ke behandeling voor alle werk nemers. De werknemer heeft 1725 dagen voor de veroordeelde werkgever gewerkt. Suske en Wiske De gekke gokker Lucky Luke OAT KAKI WCT AURN A^AAR CïOv'ELNDCN IS DEZE SR'EP- •VET OeZELPOE BOOT GEKJ- AL3 VKAlOO SADAMNOTON EN» IK DENK DAKJ OOK DAT MIJ VANOAA5 NOG AKF.T DE TREIN A*N- KOMT' Tender foot Tom en Marie Ann De vierde dimensie Broom- Hilda P/.INK

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13