Eerste motie wantrouwen tegen een regeringschef Mgr. J. Gijsen en ir. De Zeeuw (KYP) dichter bij elkaar Praag doet kerk de duimschroeven aan voor een eigen huis. Vandaag in Westduits parlement 'Uitbreiding financiering eigen huis bepleit Voordelig uit gedurende de feestdagen in mei Tandartsen- rekeningen zijn te hoog Algemene Bank Nederland L 19", ONDERDAG 27 APRIL 1972 LEIDSE COURANT yan onze speciale verslag gever) ^ONN „De afgevaardigde mag niet tot slaaf van de fractie worden gemaakt", aldus een van de spreek buizen van Frans Josef Strauss, de Beierse CSU-af- gevaardigde dr. Walter Alt- hammer, gisteren in de Westduitse Bondsdag. Een opmerking die met boe-ge roep door de regeringspar tijen werd ontvangen. En onmiddellijk werd gehono reerd met het snijdende antwoord van de waarne mend fractie-voorzitter van iringd door partijgenoten luistert oppositieleider Barzel naar de toespraak van bondskanselier Brandt. Op de voorgrond ex-kanselier \Ludwig Erhard. N HAAG (ANP) - De voorzit- n de Nederlandse bond 'an Makelaars in onroerende ;oederen (NBM), de heer R. J. churlnk uit Nijmegen, heeft wieren bij de ppening van het congres van de NBM in Den 1 Haag gepleit voor uitbreiding van de mogelijkheden om voor de financiering van de eigen woning garanties van overheids wege te krijgen. ij betreurde het, dat sommige (gemeenten terughoudend zijn of veel tijd voor de beslissing no dig hebben. Verder was hij van oordeel, dat de huurwetgeving steeds inge wikkelder wordt. Het wordt vol gens hem hoog tijd, dat de vele regelingen goed op elkaar afge stemd en in één allesomvatten de regeling worden onderge bracht. Dit is volgens hem geen eenvoudige, maar wel een nood zakelijke zaak, juist ook omdat zoVeel Nederlanders zo direct met deze zaak te maken heb ben. SPD, dr. Hans Apel. „Dat moet zonodig gezegd wor den door hen, die een poli tieke scenerie in dit land veroorzaakt hebben, waar in parlementsafgevaardig- den met moord worden be dreigd, en waarin het mo gelijk is dat marsen van neofascisten naar Bonn worden aangekondigd". Een totaal opgewonden minister van Landbouw, Josef Ertl, voor vrienden Zepp, snelde naar het spreekgestoelte en vertelde dat ook hij werd bedreigd en be schuldigde de oppositie van schijnheiligheid De oppositie antwoordde, en nam het trieste woord „manipulatie" in de mond. Al deze opwinding gold het feit dat vandaag voor het eerst in de geschiedenis van het Westduitse parlement een con structieve motie van wantrou- I" wen tegen een regeringschef zal worden behandeld. Omdat de oppositie momenteel over 247 stemmen beschikt en zij, om de absolute meerderheid te kunnen behalen, er 249 moet bezitten, is het duidelijk dat zij speculeren op afvalligen in het kamp der regeringspartijen. Nu zijn die partijen ook niet op hun achter hoofd gevallen en hebben zij een systeem ontworpen dat het mogelijk maakt „de overlopers" in de gaten te houden. De algehele begripsverwarring, die rondom het indienen van een motie van wantrouwen heerst, toont nog eens aan hoe jong de democratie in de Bonds republiek is. Duidelijk wordt ook dat de conformiteit een van de belangrijkste karakteristie ken van de Duitse mentaliteit is. Is men het niet met elkaar eens, dan is een van de ge sprekspartners geen „goede Duitser". Men zet elkaar, bij wijze van spreken, in het be klaagdenbankje. Raadsel Raadsel bleef ook gisteren In Bonn, wat oppositieleider Rai- ner Barzel er toe bewogen heeft, om via een constructieve motie van wantrouwen een greep naar de macht te doen. Zijn meerderheid zal, als hij dit moch: benaien, even gering zijn als de meerderheid die Brandt momenteel heeft. Maar zijn po sitie zal wezenlijk moeilijker zijn, omdat hij een politiek voorstaat, die niet door de bondgenoten van West-Duitsland wordt ondersteund. Velen zien dan ook in de huidige gebeurte nissen een regie-aanwijzing van Frans Josef Strauss, wiens in vloed op een eventuele kanselier Barzel, die met een kleine meerderheid moet regeren, zeer groot zal zijn. Mocht Barzel fa len vandaag dan kan Strauss hem afschilderen als „misluk king" en zelf in 1973, bij de Bondsdagverkiezingen, als de sterke man naar voren treden. Zijn kanselierskandidaat-pal la dijn zal dan waarschijnli^: Gerhard Stoltenberg, de huidige minister-president van Sleeswijk Holstein heten Opmerkelijk is in dit verband, dat het voorstel om de constructieve motie van wantrouwen te lanceren, in het CDU-bestuur niet van Strauss kwam maar van de minister president van Rheinland-Palts, Helmuth Kohl. Kohl is een ri vaal van Barrel en werd door deze, tijdens de laatste partij- ADVERTENTIE Weekendretour (prijs dagretour i 1.-) Heen: zaterdag 29 of zondag 30 april; Avondretour 2-Pluskaart Onbeperkt geldig op maandag 1 mei op donderdag 11 mei op maandag 22 mei voordelig uitmetNSf dag van de CDU in Saarbrüc- ken verslagen toen beiden om het voorzitterschap van de par tij streden. De geruchtenbeurs in Bonn kan, dat is duidelijk, op een levendige handel rekenen en het parlementaire gebeuren in de Bundestag krijgt steeds meer weg van het schandaal in de Bundesliga. Gevallen van omkoperij worden nog niet ge signaleerd, zo kan men ter ge ruststelling melden. Verwarring Ondei tussen is de polarisatie tus sen regering en oppositie com pleet en heeft de demagogische verwarring in de Bondsrepu bliek haar hoogtepunt bereikt. Ze blijft niet beperkt tot het parlement. In vele grote steden in de Bondsrepubliek werden in enkele bedrijven spontane sta kingen gehouden voor de rege ring-Brandt en werd door stu denten gedemonstreerd. Door middel van spreekkoren maakte men duidelijk dat men de coup. van oppositieleider Barzel als een vervalsing van de wil van de kiezer beschouwt. „De eer waarde collega Hallstein", zoals SPD-fractievoorzitter Herbert Wehner hem gistermorgen met een ondertoon van sarcasme noemde, mag nog eenmaal een historische daad verrichten. Hij mag de eerste motie van wan trouwen, in het Westduitse par lement ingediend, motiveren. Daarna wordt het hoofden tel len. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamerleden Bamch en S. Keu- ning (DS'70) hebben de minis ters van Economische Zaken en van Volksgezondheid gevraagd een onderzoek In te stellen na«r de wijze van berekening van de tarieven, zoals deze door de tandartsen worden toegepast. Ook vragen zij of nagegaan kan worden in hoeverre een even tuele herziening van de tarieven in het belang van de volksge zondheid en in het kader van matiging van inkomens moge lijk is. De beide Kamerleden verwijzen naar een publikatie in de Consumentengids over de hoogte van rekeningen van tand artsen. Geld De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen 11 een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk,momenteel S'UVoen een afsluitprovisie van 1%. Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. DEN HAAG De bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen en de voorzitter van de KVP, Ir. D. de Zeeuw, zijn het er over eens, dat alles in het werk gesteld moet worden om abortus provoca- tus, die zij verwerpen, onnodig te maken. Aan preventie, bevordering van een mentaliteit van verantwoordelijkheidsgevoel, alsmede aan een positieve opvang, moet alle zorg worden besteed, zo zijn beiden van mening. Het gesprek dat de KVP-voorzitter naar aanleiding van recente uitspraken van mgr. Gijsen over abortus gistermorgen met de bisschop van Roer mond heeft gevoerd, had primair de bedoeling om in een rechtstreeks contact van gedachten te wisselen over de problematiek rond abortus prn- vocatus en de wettelijke regeling daarvan. In een gezamenlijk communiqué, dat na afloop van hot gesprek is uitgegeven, wordt gezegd, dat het ge sprek een inzicht in eikaars standpunten en ver antwoordelijkheden heeft bevorderd. Belden erkennen de eigen verantwoordelijkheid van bisschop en politicus. De KVP-voorzitter heeft tij dens het onderhoud toegelicht, dut katholieke poli tici wel mee zouden moeten werken aan een wet telijke regeling inzake abortus, maar niet aan ie dere wettelijke regeling. „De KVP is tegenstan der van abortus, tenzij het lichamelijk of geeste lijk welzijn van de vrouw ernstig wordt bedreigd. De wettelijke regeling zal zoveel mogelijk dit KVP-standpunt moeten benaderen", aldus het communiqué. Of hei regeringsontwerp voor de KVP acceptabel is of niet, zal volgens de heer De Zeeuw pas ge zegd kunnen worden, als het ontwerp is inge diend. Mgr. Gijsen heeft tijdens het onderhoud de hoop uitgesproken dut politici het zullen honoreren, dnt hij er toe zal blijven oproepen de eerbied voor ieder leven optimaal gestuite te geven. In een honderdveertig pagina's omvattend document over de rol van godsdienstige ge meenschappen in de socialis tische maatschappij, heeft het centraal comité van de communistische partij in Tsjechoslowakije gesteld, dat ondanks het beginsel van de scheiding tussen kerk en staat, de staat toch een ver regaande controle zal moe ten, kunnen uitoefenen op de kerken. In feite is de staat de „werkgever" van de priester in Tsjechoslowakije. Direct na publikatie van het document heeft de regering van Tsjechoslowakije enkele maatregelen genomen tegen de katholieke kerk in dat land. Kloosterzusters die sinds de „Praagse lente" in verschillende parochies werkzaam waren, zijn zon der opgaaf van reden, naar concentratiekloosters afge voerd. Een groep priesters heeft al leen nog maar toestemming om in kleine dorpen het ambt uit te oefenen. Pries ters die ouder zijn dan zestig jaar, zijn verplicht met hun werk te stoppen, iets wat in Tjechoslowakije erg hard aankomt, omdat de clerus de laatste tijd zeer vergrijsd is. De regeringsmaatregelen gaan echter nog verder. Zeven priesterstudenten kregen de zer dagen de opdracht zich binnen vierentwintig uur van het seminarie in Pressburg te verwijderen. Drie van hen zouden in juni de priesterwij ding ontvangen, drie anderen zouden volgend jaar afgestu- deerd zijn. De studenten hadden de opdracht gekre- I gen zonder ophef te vertrek ken, nog voordat de bis schop Josqf Hiouch aan 29 theologanteh* dé 'iilbdiaken- j of diakenwijding zou komen toedienen. Hongerstaking Toen het besluit van de rege ring bij de overige studenten toch bekend werd, gingen de- ten na, van wie men ver moedt dat ze medewerkers van de staatspolitie zijn. De directeur van het seminarie heeft de studenten er na een etmaal toe kunnen brengen van hun hongerstaking af te De maatregelen tegen de ze ven studenten, alsook tegen de kloosterzusters, staan nog steeds in verband met de „Praagse lente", toen onder Dubcek meer vrijheid werd gegeven aan de kerken en katholieke organisaties. In het document van de com munistische partij worden de bij andere gelegenheden reeds geuite beschuldigingen aan het adres van de katho lieke kerk herhaald. De kerk zou de politieke situatie toen hebben uitgebuit Religieuze orden, die sinds 1950 uit Tsjechoslowakije verdwenen waren zouden weer opnieuw zijn opgericht. Ook zou de godsdienstige vorming buiten de scholen weer nieuw leven zijn ingeblazen. Invloed op jeugd Inmiddels is bekend geworden dat de communistische partij zeer verbolgen is over de in vloed die veel priesters op de jeugd uitoefenen. „On danks de positieve stellingna- me van de kerken ten op zichte van het regime" zo staat er in het document, „kan men niet dulden dat de kerk ook maar ergens een progressieve rol kan spelen, omdat dat in scherpe tegen- De heilige Wenceslas schijnt de situatie te beheer sen bij de Russische inval in Tsjechoslowakije. Maar gaandeweg is de situatie omgedraaid: de Tsjechische machthebbers gaan als een tank over de kerk heen en duwen haar terug, de „Praag se winter" weer in. spraak is met het ideologi sche beginsel van het Marxistisch-Leninisme". Uit de verschillende maatrege len die tot nu toe genomen zijn leidt men in Tsjechpslo- wakije af, dat de regerings- politiek met betrekking tot de godsdienst weer volledig wordt teruggeschroefd naar de toestand van voor 1968. Het aantal priester en kloos tergroeperingen is de afgelo pen zes jaar in de Verenig de Staten sterk teruggelopen. Het aantal priesterkandida- procent tot ruim 22.000. Nog ten verminderde met vijftig scherper is de verminderde belangstelling voor de vrou welijke orden en congrega ties. Hier constateerde men een teruggang van zesen tachtig procent. De oud-katholieke bisschop penconferentie heeft tijdens zijn vergadering in Bern be sloten dat vrouwen noch mo gen voorgaan in de eucharis tie, nóch andere sacramen ten mogen toedienen. De oud-katholieke bisschoppen hebben hiertoe besloten, als antwoord op een aanbeveling van een adviesraad van Ang licaanse kerken, die zich vóór de priesterwijding van vrou wen had uitgesproken. Van 28 april tot 1 mei zal de internationale raad van de kntho.ieke vredesbeweging Pax Chisti In Kevelaer bij eenkomen. KORTE METTEN De verandering wordt in Duitsland gehouden in ver band met het 25-jarig be staan van de Duitse afdeling van Pax Christl. De uitnodiging om in Duitsland te vergaderen is tijdens de laatstgehouden bijeenkomst in Luxemburg door kardi naal Alfrink, voorzitter van de internationale Pax Chrls- ti-beweging, aanvaard. De Katholieke Westduitse moraaltheoloog prof. Walde- mar Molinski acht de inzet van de kerk voor het ongebo ren leven ongeloofwaardig als een daadwerkelijke morele inzet voor de in een noodsi tuatie geraakte vrouw ont breekt. De theoloog, die zich -inzet voor de bescherming van het ongeboren leven, verklaarde tijdens een bij eenkomst in Hildesheim dat hij „op praktische gronden geen overwegende bezwaren heeft tegen het afbreken van een zwangerschap". Rond september van dit jaar verschijnt bl) de Katho lieke Bijbel Stichting een uit gave van de psalmen, ver taald door dr. Idu G. M. Gerhardy en dr. Marie H. v.d. Zeyde. Het wordt een psalmvertaling, waarin men de psalmen kan leren kennen zoals ze zijn. Gedeelten, die gereed zijn gekomen, worden inmiddels al gebruikt in en kele kloosters. De Duitse bisschoppen heb ben op verzoek vnn Caritos- internationaal een bedrag van een miljoen Duitse mark beschikbaar gesteld voor de vluchtelingenhulp in Zuid- Soedan. Er zijn ruim 600.000 vluchtelingen, die vanuit na buur staten en vanuit de bin nenlanden naar hun dorpen terug willen keren. Het geld wordt gebruikt voor .directe hulp en voor de wederop- Regering van India: geen sprake van „nonnenhandel" De geruchtmakende affaire rond de zogenaamde handel in kloosterzusters tussen In dia en Europa heeft dezer dagen in het Indiase parle ment haar afsluiting gekre gen met een verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken van India, Swaran Singh. Deze verklaring, ge baseerd op een diepgaand onderzoek van de Indiase re gering, houdt in, dat alle verhalen over de „nonnen- handel" op geen enkele wijze steekhoudend zijn gebleken. Een Vatikaans onderzoek was al eerder tot eenzelfde resultaat gekomen. De zaak was gelanceerd door de Sunday Times, die in au gustus 1971 kwam met een publikatie over een „om vangrijke import" van de In diase meisjes in Europese kloosters, om bet tekort aan roepingen in Europa aan te vullen. De kloosters zouden voor elk meisje een flinke som gelds aan een Indiase priester hebben betaald. Uit het onderzoek van de In diase regering bleek even wel, dat de meisjes uit vrije wil in het klooster waren ge gaan. Van druk van de zijde van de familie noch van de geestelijkheid was sprake. Slechts veertig van de zeven tienhonderd meisjes waren naar India teruggekeerd, omdat zij voor het klooster leven niet geschikt bleken. Volgens minister Singh hadden de Europese kloosters slechts de vliegreis, dan wel de kosten van voorbereiding betaald. De ouders hadden geen enkel financieel voordeel uit de intrede van hun doch ters in het klooster gehaald. Van discriminatie was geen sprake in de kloosters, aldus minister Singh, die voorts zei, dat de meisjes gezond en gelukkig waren en doende hun opleiding te voltooien. Mgr. Simonis ontvangt missionarissen Mgr. Simonis zal zaterdag 13 mei in de aula van de katho lieke pedagogische academie in Den Haag „open hof" houden voor alle missionaris sen die in het diocees Rotter dam op verlof zijn. Deze bij eenkomst zal duren van drie uur tot half zes. Behalve tot contact met de bis schop zal er voor de missio- Kerk en Wereld narissen gelegenheid zijn in formatie over een aantal za ken te verkrijgen. Hiertoe zijn ook medewerkers van het Centraal Missie Commis sariaat aanwezig. Voorts zullen deze middag de parochiële missiecomité's de gelegenheid krijgen met de missionarissen kennis te ma ken en informatie te krijgen ter versterking van het con tact met de diverse paro chies. Verschijnings verbod voor kerkblad Het diocesane blad van het bisdom Faenza In Noord-Ita- lië „II Picolo" mag op bevel van dc 82-Jarige bisschop Buttuglia niet meer verschij nen. Het diocesane blad, dat als zeer open bekend stond, werd in 1899 opgericht. De bisschop zou zijn maatregel genomen hebben vanwege de kritische bijdragen in het blad over de ontwikkelingen binnen dc katholieke Ita liaanse vakbond, over de geplande grondwet van de kerk en het concordaat rus sen kerk en staat ln Italië. WERELD- EXTREMISME TE GAST BIJ JEZUÏETEN Groot opzien heeft in de Ita liaanse en 90k In de interna tionale pers het bericht ge baard, dut in het door jezuïe ten geleide culturele centrum „Stenson" in Florence, in ok tober van het vorig Jaar het eerste wereldcongres van de links-extremisten is gehou den. De leider van het Instituut, pa ter Alessandro Deli'Olio heeft het bericht bevestigd en eraan toegevoegd, dat de conferentiezaal van het huis dikwijls kosteloos ter be schikking wordt gesteld aan allerlei soorten groeperingen zonder dat het instituut zich vereenzelvigt met de organi satoren of hun levensbe schouwing. Volgens de Londense Daily Ex press zouden aan de bijeen komst onder meer hebben deelgenomen vertegenwoordi gers van de uiterst linkse Ituliaanse beweging „Potere Operaio", de I.R.A., Black Panther, het nationale be vrijdingsfront Angola, de Berlijnsc „Kampfgruppe" en de Zuidamerikaunse Tupa- maros.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9