„Een avond met Eva" Gonnie Baars SOESTDIJK OP HET SCHERM I T.v.-spel over lege eenzame mensen ,Jk zing graag luisterliedjes TERUGBLIK Jubileumprogramma LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 APRIL 197i (Van een onzer verslaggevers) Haar vlotte imanier van presentatie dankt het bekende zangeresje Gonnie Baars aan haar Bühne-ervaring. Bovendien zorgt ze voor een rotsvaste tekstkennis, waarbij koont dat ze haar teksten makke lijk leert. Voor het bekende tv-programma „Met liedjes het land in" in oktober 1971 debuteerde ze daarin met Ronnie Tober als een evergreens-zingend duo studeert zij de nummers veelal speciaél in; gezien haar jeugd kent ze immers de oude melodietjes niet of hooguit een enkel nummer. Zodra de papieren voor het maande lijkse programma bij haar arriveren, studeert zij ijverig op de sa men met Ronnie en de door haar alleen te zingen nummers. Daar na begint een langdurige telefonade, waarbij met Ronnie de teksten en bewegingen worden besproken. Vervolgens repeteren ze het pro gramma enkele malen door de telefoon, waarna onder leiding van Harry de Groot de generale repetitie volgt.. Wellicht als Nederlands jongste officiële discjockey heeft de toenmali ge mulo-leerlinge Gonnie ruim 10 jaar geleden via de KRO-(radio) tienersclub haar eerste schreden op het pad naar openbare bekend heid gezet. Daarna presenteerde zij het grammofoonplaten-radio programma Coda (een muzikale term voor slot van een muziek stuk) samen met Henk Terlingen voor hij in de sport en de ruimtevaart dook en later met Theo Stokking. Haar sprong naar het toneel maakte ze dank zij haar vader, die als pianist werkte in het trio dat Henk Elsink begeleidde. Een jaar lang zong Gonnie enkele liedjes in Henks door heel Nederland trekkend cabaret. Dat ze kon zingen bewees ze al eerder wan neer haar vader thuis piano speelde en Gonnie lustig meezong. Toe. vallig werd haar stemmetje eens op de bandrecorder vastgelegd. Daaruit resulteerde de belofte dat er een plaat van haar zou wor den gemaakt. Die belofte werd ingelost met haar eersteling „Twee kleine Italianen". „Die was meteen raak", aldus mevrouw Gonnie van Egmond-Baars. „Dat was nog vóór mijn radiowerk. Toen mijn tweede plaat uit was, ging ik met Henk Elsink op tournee. Daarna gingen mijn va der en ik enige tijd free-lance werken. Ervolgden nog vele platen. In 1967 kwam „Alle leuke jongens willen vrijen" uit, waarna ik door de Mounties werd gevraagd voor hun revue, waarin ik ook in sketches meespeelde. Ik vond het erg leuk en leerzaam werk; dat zou ik best nog eens willen doen. Je wordt op die manier veelzijdig. Toch ben ik er na 2 jaar uitgegaan omdat je op de duur je eigen contacten verliest". Met haar vader als vaste begeleider ging Gonnie Baars daarna weer bouwen aan een zelfstandige carrière, waarin ze na uiteraard wat aanloopmoeilijkheden wonderwel slaagde. Inmiddels is va der Baars aan eigen werkzaamheden gebonden; slechts af en toe gaat hij nog gezamenlijk met zijn dochter op pad. Nooit echter doet Gonnie tevergeefs een beroep op hem om pianopartijen of arrange menten voor haar nieuwe nummers te schrijven. Zodoende kan zij altijd goed verzorgd materiaal (en dat is erg belangrijk) sturen aan de haar tijdens haar vele schnabbels begeleidende pianisten. Die kunnen dan tevoren vast in haar nummers thuisraken. Gonnie tevreden over de Nederlandse pianisten stóót op een goede be geleiding. Is ze daarvan niet terdege overtuigd, dan kan een aan vraag daarop afspringen. Indien maar enigszins mogelijk zorgt zij er bovendien voor ruimschoots voor het optreden aanwezig te zijn om gezamenlijk nog een en ander door te nemen. PENDELEN Gemiddeld treedt de ook haar huisvrouwelijke taak serieus en graag volvoerende Gonnie zo'n 4 tot 5 keer per week op en in het weekend vaak twemaal per avond. Dat betekent menigmaal pende len. Zelf is ze geen heldin op de weg. Toch legt ze jaarlijks wel 100.000 km af, maar dan dank zij haar man Ruud. Hij rijdt haar overal heen. Verder laat Ruud alle b'j haar zangcarrière behorende Hou het scherm in het oog Een avond bij Eva is een televi siespel geschreven door Anton Quintana dat handelt over een dertigjarige vrouw die na een noga! wild leven terugblikt op zichzelf. Eva is een secretaresse die uit haar baan stapt omdat haar verhouding met een oudere chef strandt. Ze ontdekt dat er nie mand meer is op wie ze kan vertrouwen en dat ze hulpeloos alleen is achter gebleven. Het stuk lijkt op een eenvoudige hedendaagse milieuschets. Op een avond wippen toevallig een paar collega's en vrienden bij haar binnen. Ten eerste is er haar vader die Eva wil overha len met hem naar een café te gaan. Verder maken we kennis met een jongen van het kantoor die haar terloops ten huwelijk vraagt omdat hij het alleen zijn moe is. Iedereen zoekt naar wat persoon lijk contact en wat liefde. Het is allemaal wat oppervlakkig en leeg. De kijker zal echter ge confronteerd worden met een stel zielige individuen. Ned. I 22.00 uur. Calimero Spoedig beslissing E.O. over Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De omroepraad, het adviesorgaan inzake omroep- aangelegenheden van het mi nisterie van CRM, zal binnen afzienbare tijd advies uitbren gen over de aanvraag van een c-machtiging door de Evangeli sche Omroep. S»e omroepraad heeft hieromtrent een beslissing genomen. Thans is men bezig aan het opstellen van het advies. <10S-voorzitter E. A. Schtltten- helm zei te verwachten, dat de minister nu zeer snel een beslis sing zal nemen. Hij heeft z.i. volledig begrip voor de proble men, die er ten aanzien van de zendtijdindeling bestaan, zolang men niet weet. welke status de Evangelische Omroep krijgt. mes de weg oversteken. Ook schoolmeester Uil wil iets doen, wat helemaal mislukt. Ned. I 19.05 uur. Mission impossible Jim, Phelps en Paris zetten een zeer slim uitgedacht plan op om hertogin Theresa te helpen, wier leven in gevaar is. Ned. I 20.21 uur. Te gast bij Gert en Hermien Gert en Hermien ontvangen in hun prachtige tuin een aamtal binnen- en buitenlandse gasten; Ben Cramer, Mini en Maxi. Frits Stein en het Trio Palis et Les Helleniques. Ned. I 21.15 uur. Randy Newman Randy Newman is een nogal mis- terieus figuur in het popwereld je. Hij trad enkele weken gele den speciaal voor de VPRO-tv op. Vanavond zien we een gedeelte van dat concert. De componist tekstschrijver zal o.m. de vol gende songs ten gehore brengen Yellow man; Cowboy en Davy the fat bov. Ned. II 19.18 uur. De taal der liefde Gerard Kornelis van het Reve heeft een gesprek met Antoine Bodar, waarbij het boek „De taal der liefde" centraal staat. Van het Reve heeft in dit inter view enkele onderwerpen, kunst, leven, dood. de vrouw en ouderdom nadrukkelijk willen aanroeren. De bekende schrij ver heeft zelf het verzoek om dit interview gedaan. Tot slot zal hij enige fragmenten uit het boek „De taal der liefde" voor lezen. Ned. II 21.45 uur. De zenu wen gieren De bruid van Frankenstein is een griezelfilm uit 1935. Franken stein is met Elisabeth getrouwd maar hij wordt nog steeds ach tervolgd door een vreemde ge dachte dat het monster nog be staat. Dr. Pretorius bevestigd zijn vermoeden. Ned. II 21.25 uur. TELEVISIE HEDEN werkzaamheden aan Gonnie zelf over. Alleen tijdens ons bezoek moet ze enkele telefoontjes beantwoorden, afspraken maken en za kelijkheden in haar zorgvuldig bijgehouden administratie noteren. Een "gezamenlijke interesse voor de grammofoon is duidelijk zicht baar aan de in de gezellige Bijlmermeerse flat aanwezige sta pels platen. Ruud van Egmond is In de platenbranche werkzaam. Over het algemeen houdt Gonnie zich het liefst aan Nederlandse vaak voor haar geschreven teksten. Voor de radio maakt ze een enkele uitzondering door Engels te zingen. In een bomvolle zaal met wel 8.000 bezoekers in het Duitse Essen, beet ze eens als wild vreemd meisje tijdens een grootse bananenmanifestatie het spits af met 2 Nederlandse nummers en een op de bananen geïnspireerde tekst. Ze sloeg enorm in. was tevoren gerustgesteld door de ook in die show staande Rudi Carrell, maar was desondanks toch wel wat zenuwachtig. Ze wil graag dat alle mensen in de zaal haar woorden begrijpen, van daar haar specialisatie op Nederlandse teksten. Als er in de zaa' kennelijk mensen aijn die graag willen meedeinen en meezingen, dan is ze paraat met haar lekkere meezingers. Als afwisseling brengt Gonnie echter giaag een sfeervol (luisterliedje, waarbij het accent juist op de serieuze tekst ligt. Daar begint ze echter alleen aan als ze voelt dat er luisterend plbliek in de zaal zit. Ze zingt bij voorbeeld het nummer van haar jongste plaat Zo tussen de mensen met veel genoegen. NIEUWE START „Om vaktechnische kennis op te doen nam ik zangles", verklaart Gonnie, die graag naar Rod MoKuen luistert. „Ik stopte na 4 jaar toen ik meende voldoende mijn stemgebruik, de ademhalingstech niek-en-zo, onder de knie te hebben. Ik wil mijn e-gen stempel blij ven behouden. Was ik langer doorgegaan, dan was mijn stem moge lijk beïnvloed door de op het serieuze genre gerichte lessen". Les-in-beweginsleer hoeft van haar niet zo nodig; dan staat een zanger(es) zo gauw wat te opzichtig ingestudeerd met een handje zus en een beweginkje-zo voor de camera of op de Bühne. Ervaring is de beste leermeester; door veel doen werkt een artiest steeds meer op natuurlijke wijze. Zoals iedere rasartiest laat ook Gonnie Baars niet gauw verstek gaan. Juist als ze met een griep op het toneel staat, komt de technische vakbeheersing haar danig van pas. In de zaal valt het heeft ze menigamal van een toeschouwer vernomen niet eens op dat ze zich niet zo best voelt. Eens stond ze met wel 40 graden koorts op de planken. Dat bleek op een nierbekkenontsteking te berusten en die velde haar voor bijna een vol jaar. Stilzitten is een ware kwel ling voor haar, zodat zij zelf eerder dan de dokter weer aan optre den dacht. Een come-back" is echter niet zo gemakkelijk. Mede dank zij enkele lekker aantikkende platen werd ze welerom spoedig een veelge vraagde zangeres. Gonnie met inmiddels zeker 15 grammofoon platen op haar naam noemt van de successen uit die tijd: Ik ben dol op pop en hoempapa en Weet je wat ik wil. Laatstgenoemd nummer werd geschreven door de inmiddels <tot huisvriend gewor. den en meer voor haar schrijvende Wim Kersten, één van de Twee Pinten. Volgens de tendens van deze tijd is over de hele linie het in rijen staan om handtekeningen in vergelijking met haar begintijd danig geluwd. Gezien de vele (snel) uitverkochte zalen („De mensen komen heus niet alleen om mij") i? haar bekendheid evenwel bepaald niet aan het tanen. Zelf hoopt de dynamische vocaliste het nog jaren lang vol te houden. De prijs van het meest waarde volle t.v.-programma van giste ren gaat onbetwist naar Dagje ouder. Deze VARA-rubriek voor 65-f heeft onze sympathie toch al omdat ze tegemoet komt aan de wensen van een steeds groeiend deel van de Nederland se bevolking en dit op een wijze die doodgewoon goede „gerichte informatie" biedt. Die sympathie gaat tevens uit naar Jeanne van Munster, de presentatrice die het gezicht van het programma maakt en die er meestal voortreffelijk in slaagt om het denigrerende „lief zijn voor opa-effect" te vermijden. 65-plussers zijn doodgewoon medeburgers in onze maatschappij, wat minder actief, maar wijzer door erva ring en als zodanig onmisbaar. De uitzending van gisteren was geheel gewijd aan het nieuwe Amsterdamse bejaardencentrum Het Flevohuis. Er werd en ge toond hoe de aanpak en inrich ting van een dergelijk tehuis verschilt van de vroegere aan pak. Verschil van bijna-onmen- selijk en bljna-aanvaardbaar. Want zelfs in die moderne aan pak is er nog geen volledig sprake van „loon na werken," dachten we. Verder bij de VARA: een lach en een traan, bijna vertederend om het zich aanpassen aan de pu blieke smaak. Er wordt niet hoog in gemikt, maar er zijn miljoenen die dit niveau ..het einde" vinden. Die miljoenen hebben domweg recht op zowel lach als traan. Tenslotte zijn er betrekkelijk wei nigen die wakker liggen om de problemen van zuidelijk Afrika en daarom geneigd zijn een „moeilijke" discussie in het Engels bovendien te volgen in Achter het Nieuws Internatio naal. Die groep werd door de VARA eveneens bediend. Het werd een geslaagd discussie programma, vooral door de aanwezigheid van Major Pa trick H. B. Wall .intelligente Brit. die alle argumenten tegen gewelddadigheid keurig te berde kon brengen. Door zijn „weer werk" kregen zijn opponenten extra zeggingskracht. „Eigentijds" bracht een fraaie Duitse registratie van een op treden van het Amerikaanse Harkness Ballet. Interessant werk dat echter, gezien het re pertoire van de beide Neder landse balletgezelschappen, nau welijks „baanbrekend" kon he ten. Dat derhalve nauwelijks paste in het kader van deze NOS-rubriek. Voor nieuwe ont wikkelingen in de danskunst had men rustig in eigen land kunnen blijven. Vg. (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM (ANP) De NOS-televisie zal op maandag 1 mei 10.30 tot 12.15 uur via Nederland 1 een rechtstreekse reportage kleur uitzenden van het défilé bij paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin. Van 19.05 tot 19.30 uur wordt via Nederland 2 een samenvatting van deze reportage uitgezonden. De NOS radio zendt op 1 mei ter gelegenheid van Koninginnedag van uit Bellevue in Amsterdam van 20.30 tot 22.30 uur via Hilversum 2 een rechtstreeks programma uit onder de titel „Koningin van een schoon land". In dit programma zullen onder meer milieuvervuiling en de bestrijding daarvan aan de orde komen. Aanleiding daartoe is hetgeen koningin Juliana in haar laatste kersttoespraak over het milieu heeft opgemerkt. De Griekse groep Polis et les Helleniques zijn bij Gert Timmerman te gast (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De bij de E.B.U. aangesloten televisie-organisaties zullen de B.B.C. in het najaar ter gelegenheid van het 50-jarig be staan een jubileumprogramma van hoofdzakelijk informatieve aard aanbieden. Dit is in EBU-verband besloten op voorstel van de NOS en met name van Jan van Hillo, die in de productie ook een aandeel zal hebben, naast Kees van Langeraad, die dit Europese programma zal regis seren. Het zal een programma van een uur worden, dat ook door de andere bij de EBU aangesloten landen zal worden uitgezonden. In EBU-verband wordt ook gedacht aan een Europees commentaar op de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 7 en 8 november. De NOS heeft hiertoe een met vrij veel enthousiasme ontvangen voor stel gedaan. De BRT zal worden verzocht, een kleurentetevtsiestu- dio voor de ontvangst van vooraanstaande Europese politici be schikbaar te houden. Ook ligt het in de bedoeling, een aantal staats hoofden om hun commentaar te vragen. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS: 19.05 uur Calimero 19.10 uur Wat een familie 1 19.35 uur 't Stokpaard 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mission Impossible 1 21.15 uur Te gast bij Gert L- Hermien 122.00 uur Een avond bij E| I (t.v.-spel) 22.45 uur Ter visie 23.00 uur Journaal NEDERLAND II VPRO: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Beertje Calargol 19.18 uur VPRO-muziek 19.48 uur Popeye 20.00 uur Journaal 20.21 uur Berichten uit de samenleving 20.30 uur Landing Apollo-16 21.30 uur Laurel en Hardy 21.45 uur De taal der liefde j internationaal 22.45 uur De zenuwen gieren door mijn keel 24.05 uur Journaal haar over f 5.0 MORGEN NEDERLAND NOS 10.45 uur Teleac 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur en een dikke zot van de juffrouw 1 20.00 uur Journaal 1 20.21 uur Achter het nieuws i 20.45 uur Twee voor twaalf 21.25 uur Hadimassa 22.05 uur Een klein uur u 22.45 uur Journaal 22.50 uur Teleac NEDERLAND II "Tl 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Haal het doek ma- op 20.00 uur Journaal 20.21 uur Waar of niet 21.00 uur Farce majeure 21.25 uur Leve de speeltuin 22.15 uur Dagsluiting NOS 22.20 uur Uit de kunst 22.50 uur Journaal q 22.55 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Teleac Selectie uit tv-programma hedenavond: Ned. I: 19.10 uur Wat een familif 22.00 uur Te gast bij Eva. Ned. II: 20.55 uur De taal liefde is internationaal; 21.2$ De zenuwen gieren door ra keel RADIO HEDEN Leiden Lout< kledi 18.00 (S) Licht ensemble. 18.24 Opjt man at. praatje. 18.30 Nieuws. If Wercldpanorama. 18.50 Muziek v Het Leger des Hells. 19 05 (S) t gelconcert: oude- en klassieke ziek (opn.). 19.35 (S) Tijd vrij i muziek ln vrije tijd: koorzang, fanfare-orkest. 20.05 Plelsterplasj Informatie over toerisme en rr~ tio. 20.30 (S) Radio Actief: rieerd programma. 22.20 AvondoJ (S) Metropole Orkest; 1- ging Pro Muslca en zangsollst. amusementsmuziek. 23.55-2$ HILVERSUM 1 J LEIDE rard Henk en R :e: discussie.) 22.00 (S) LIT stellij f ten, de k fingen. 23.00 "Nieuws. 23.10 Raf1" zal k: 23.20 (S) Muziek -""i serie uitzendingen ronlsche muziek. 23.55-24J MORGEN HILVERSUM I NCRV: 7.00 I 11.30 Hiel Nu. L.32 I luziek. Feyei gezeh ren t wedsf toen twee Mededelingen. 12.00 Los-Vast. rieerd programma. (12.10-H Dmda Kunst- en vliegwerk; 12.26 Mee llngen t.b.v. land- en tulnboij u j 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Hier en 1 Doa 13 00-13.04 De tafel van drie. li 'ganiSE Protestantse Middagpauzedici jnOHel 13.30 Zingen met roein-, vr.ik.u4 ziek. 13.45 Vnordra rond het thema Ziek zijn. l4 Schoolradio. 15.25 Sopraan en pia» mer i licht overig en i ïè'otTïS)"i w de jeu#"- 17.00 (S) Popmuziek (opn.) li Nieuws. 17.32 Hier en Nu. Pen °1 fimme HILVERSUM II ASC T troduc 7.11 i (8.00 Nieuw Schoolradio. 10.00 Voor de 1 lchten). 12.30 Modern teland. 12.35 Spor Nieuws. 13.11 Rndlojc «S) KarakterlsUeke 1LVERSUM III vs. 10.03 Rob 11.00 Nieuw fruitmand: Ochtendgjl iet een plri i ven, ÜLmnn'"3# L,A,V waren Jegens denaa: 'li hoogte poging snappi ontner den oi P Robur 7,55 MededeÏÏnrf HBS. d( zullen jeugdt feugd. goede

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2