Publicaties kunnen Angola helpen £cidócSoiwa«t Vietnamisering gaat bevredigend voor VS KNSM stopt met passagiersdienst Sneller naar Twente Gehuwde voorganger niet verantwoord Iedereen drinkt nog Angolese koffie Whiteland laat geïnterneerden weer vrij Dwangsom 1 miljoen Vondelpark moet s nachts dicht ZEEPOST IDONDERDAG 27 APRIL 1972 I LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van de Holland-Twente-route, de E-8, zijn op dit kaartje de twee gedeelten te zien die op 31 mei voor het verkeer worden opengesteld. Het zijn de weg vakken Terschuur tot het kruispunt met de rijksweg Apeldoorn-Zutphen en van Epse (bij Deventer) tot de rijksweg Holten-Markelo. Het deel daartussen, met ondermeer de nieuwe brug over de IJssel, zal dit najaar gereedkomen. Op 31 mei zal ook een deel van rijksweg 50 ten oosten van Apeldoorn opengaan. (Van een onzer verslaggevers) |)EN HAAG Het bezwaarschrift van het Angola Comité betreffende de sociale positie van de zwarte bevolking in de Portugese koloniën Ango la en Mozambique is overeenkomstig de werkelijk heid. Weliswaar is de werksituatie de laatste ja ren verbeterd, maar de verdiensten zijn nog zo laag dat ze maar nauwelijks toereikend zijn voor de allereenvoudigste voeding. En rond de grote, door de blanken beheerste steden is de situatie schrijnend. De metropolen trekken de platte landsbevolking aan die terecht komt in bidonvil les, wijken opgebouwd uit oud roest, waar de misdaad welig tiert. ^an het woord is de Spaanse pater Molina die voor een aantal lq,den van de tweede kamer de situa- tie 'in de Portugese koloniën heeft uiteengezet, i Vele jaren lang heeft hij als Witte Pater in Mo- zambique gewerkt tot hij vorig jaar, samen met zijn Nederlandse confraters, tot de slotsom kwam dat het onmogelijk was verder te werken met het Portugese episcopaat, en prompt werd uitgewe zen. In de loop van de maand augustus vertrekt hij naar een nieuwe standplaats in Opper-Volta. •ater Molina is het eens met het beeM dat wordt geschetst in een door het Angola Comité gepubli ceerd geheim rapport door dr. Alfonso Mendes, jarenlang directeur van het arbeidsinstiituut in Angola, opgesteld ten dienste van de psychologi sche oorlogvoering ter plaatse. Dit rapport, waarvan de authenticiteit door de Portugese re gering wordt ontkend, geeft een beeld van ernsti ge misstanden op sociaal gebied, die de oorzaak zijn van ontevredenheid en subversieve activitei ten. De ontevredenheid in Angola zou 90 pet. van de bevolking hebben aangetast. Vrijwel alle rijk dom, alle leidinggevende functies," alle bedrijven en ondernemingen en daarmee alle beslrssingsbe-1 voegdheid ligt in handen van de Europese groep die ongeveer 3,5 pet. van de bevolking uitmaakt. Pater Molina daarover: volgens de Portugese wet is iedereen gelijk, zwart of blank. De wet is goed, maar de praxis is heel anders. De wet is mooi, maar ze hebben een gat gevonden om er doorheen te kruipen. Dat deze situatie snel wezenlijk zal veranderen ziet pater Molina niet. De guerrilla-activiteiten zijn niet meer dan speldeprikken in het grensgebied. Bovendien geniet Portugal alle steun van de an dere blanke regimes in zuidelijk Afrika. Het le ger neemt soms bloedig wraak op verdachte ge bieden. Het is voorgekomen dat missionarissen hun gelovigen als lijken terugvonden na een wraakexpeditie. Protesten daartegen eindigen met gevangenschap of uitwijzing. Uitwijzing van buitenlanders is trouwens een ge liefd middel om de zaak intern rustig te houden, zegt pater Molina. Ook de Port ïgese pers is op dit onwetend en rustig houden voortreffelijk ge traind. Conflicten doen zich immers alleen in het buitenland voor. Van de duizenden militaire do den wordt slechts gewag gemaakt als ging het om verkeersslachtoffers. Er wordt niet bij ver meld dat de militaire voertuigen op een mijn zijn gereden. De enige manier om het volk van de Portugese ge bieden in Afrika te helpen is de muur van zwijg zaamheid te doorbreken. Pas als men weet wat er gaande is, is de basis voor veranderingen ge legd. De koffieactie van het Angola Comité levert natuurlijk geen direkte oplossing, zegt pater Mo lina, er zijn voldoende gegadigden die de openge vallen plaatsen willen innemen. Franse en Duitse firma's zouden klaarstaan als de Hollanders alle maal zouden vertrekken. Maar de actie is wel een symbool, en heeft geleerd hoe goed Europa is geïnformeerd over zaken die in Portugal ver borgen worden gehouden. Portugese ambassadeur: 'Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Portugese ambassadeur in Nederland dr. Carlos Fernandes meent dat in de toekomst de han delsbetrekkingen tussen Ne derland en Portugal ernstig zullen worden verstoord door de koffieactie van het Ango- la-comité. Hij verwacht dat door de koffieboycot de Por tugese regering maatregelen zal treffen met betrekking tot de import van Nederland se goederen. Overigens was hij van oordeel dat er nu nog Angolese koffie in Nederland wordt gedronken en dit in de toekomst nog wel zal voort- Dr. Fernandes nodigde het An- gola-comité uit het integraal rapport te publiceren, waar in dr. Alfonso Mendes, hoofd van het arbeidsinstiluut van Angola, vo'gens het Angola- comité bevestigt dat tr in Angola dwangarbeid bestaat en maatregelen worden aan bevolen tegen cont*a-subver- Geloof en ongeloof in Zijlstra A LS opperste directeur van de Nederlandsche Bank bekleedt dr. Zijlstra een positie die wel eens doet denken aan een paus ach ter de schermen. Hij heeft weinig aanwijsbare invloed maar zijn woord is voor velen er een van gezag. Maar ook zijn uitspraken ontmoeten tegenwoordig geloof en ongeloof: zelfs in kringen van economische deskundigen. De analyse welke dr. Zijlstra in zijn nieuwe jaarverslag gemaakt heeft van de financieel-economische situatie in Nederland, vindt ie dereen knap. Maar iedereen is er tevens als de kippen bij om de suggesties en conclusies welke in de analyse, niet stevig, weggestopt, opgesloten liggen, zo te prijzen en te twijfelen als in zijn eigen straatje van pas komt. Vooral als de loon- en prijspolitiek in deze suggesties aan de orde komt. rpoCH zou het goed zijn als niet alleen Zijlstra's opmerkingen over de loon- en prijspolitiek, in discussie blijven: ook niet alleen opmerkingen over de te grote overheidsuitgaven en het gevaarlijk doorslaande aandeel van het nationale inkomen dat via de overheid of rechtstreeks via de burgers in de consumptieve sfeer terecht komt. Graag zouden we meer aandacht zien voor Zijlstra's bezorgdheid voor het kwantum guldens dat in de vorm van investeringen opzij ge legd wordt, om een redelijke garantie op welvaart en werkgelegen heid in de toekomst te scheppen. En dan vooral voor de mogelijk heid om het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren weer eens erop gewezen via spaarloon deze investeringen mede te be nutten om in Nederland tot betere bezits- en vermogensverhoudin gen te komen. TVTOG altijd wijzen uiteenlopende groepen in het bedrijfsleven er politiek dit middel af; de één als een verderfelijke vorm neo-kapitalisme, een ander als „fopspeen" en een derde als ir ding op een economische chaos. En toch kan dit middel de beste bijdrage worden in het streven een veel algemener en gevaarlijker chaos te voorkomen. de Kardinaal schrijft Leiden: UTRECHT (KNP) Als voorzitter van de Nederlandse bisschoppen conferentie heeft kardinaal Alfrink de pastores van de Leldse stu dentenparochie met grote aandrang gevraagd te willen afzien van de bediening van de H. Eucharistie door gehuwde priesters. „De bisschoppen zijn van mening dat zij niet ander skunnen dan het be leid dat zij in de laatste twee Jaren terzake hebben gevoerd, voort te zetten. Het aannemen van een andere houding in deze zou de Ne derlandse kerk distantiëren van de wereldkerk en haar in een dui delijk isolement plaatsen". DR. CARLOS FERNANDES nog steeds import van Angolese koffie sieve activiteiten. Volgens de Portugese ambas- sadeur rapporteert dr. Alfon so Mendes regelmatg over de arbeidstoestand in Angola aan de regering in Lissabon. De thans uitgegeven samen vatting van het Angola-comi- té heeft echter geen enkele aanknopingspunt met be staande rapporten, aldus dr. Fernandes. Hij accentueerde dat de Portu gese regering alles in het werk stelt om een zo gunstig mogelijk werkklimaat in An gola te scheppen. Wij hebben nooit, in tegenstelling tot voormalige koloniale mo gendheden, onze kolonies ge plunderd. De opbrengsten van de produkten net ben wij in onze overzeese provincies geïnvesteerd. Indien wij dit niet hadden gedaan zou Por tugal nu een rijk en welva rend land zijn geweest, aldus dr. Fernandes. Dit schrijft de kardinaal als ant woord op de brief die de Leidse studentenpastores, H. van Breu- kelen (gehuwd priester) J. v. d. Hoeven (celibatair pries ter) en dominee K. Bouhuys op 25 maart aan kardinaal Alfrink hebben gezonden. In die brief hadden de Leidse studenten pastores gevraagd „een gebaar te maken, waarin u uw gelovige verantwoordelijkheid voor deze groepering niet opzegt". De kardinaal schrijft in zijn brief dat de brief van de studentenpas tores besproken is in de laatste vergadering van de bisschop pen. „Daarbij is met name ge sproken over de sacramentsbe- Aan het eind nen het bisschoppencollege van de kerk weinig wordt geaccep teerd. Op 9 maart 1971 liet het episcopaat weten dat gehuwde priesters, die eigenmachtig de eucharistie gaan vieren, dat doen bulten verantwoordelijk heid van de bisschoppen. Op 11 januari van dit jaar hebben de bisschoppen herinnerd aan het standpunt van de bisschoppen synode. De synode heeft name lijk onderscheid gemaakt tussen strikt-pnestcrli jke actifiteiten, die niet openstaan voor gehuw de gedispenseerde priesters en andere werkzaamheden, die zij wel kunnen verrichten. zijn brief vraagt dicning door gehuwde priesters. De bisschoppen zouden willen herinneren aan hetgeen zij over deze kwestie eerder hebben ge publiceerd". Uitvoerig brengt kardinaal Alfrink in zijn brief die eerdere publica ties in herinnering. In augustus 1970 verklaarden de bisschoppen dat herstel in de ambtsbedie ning van gehuwde priesters bin- knrdlnnnl of de pastores voor de volgende vergadering, op 9 mei, een antwoord willen sturen. WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft gis teravond in een televisie toespraak gezegd dat het vietnamiser ngsprogram- ma zo goed verloopt dat er voor 1 juli 20.000 Ameri kaanse militairen van de nog in Zuid-Vietnam aan wezige 69.000 kunnen wor den teruggetrokken. De VS zullen echter Noord-Viet- nam -blijven bombarderen totdat Hanoi het huidige of fensief beëindigt. De lucht vloot is hiertoe aanzienlijk uitgebreid. onderhandelingen in Parijs zullen worden hervat ,in de vas te hoop dat vruchtbare onder handelingen zullen leiden tot snelle vooruitgang". Het eérste deel van deze onderhandelingen moet zijn de stopzetting van de invasie in Zuid-Vietnam en de terugkeer van de Amerikaanse krijgsgevangenen, aldus de pre sident. lixon deed een dringend beroep steun van het Amerikaanse volk nu zijn politiek steeds ster ker wordt aangevallen door de mocraten die naar het presi dentschap dingen. Hij vroeg het Amerikaanse volk pal te blijven staan en te volharden in de steunverlening aan het Zuid- Vietnanrese volk, nu heit gedwon- is zich te verzetten tegen een duidelijk geval van openlijke en niet uitgelokte agressie, aldus Nixon. roepen van Noord-Vietnam en het bevrijdingsfront hebben de artilleriebasis Salem op de cen trale hoogvlakte van Zuid-Viet nam veroverd. Door de val van deze basis, 48 km. ten noorden van de haven Qui Nonh, is de noord-zuidverbinding, de weg no 1, afgesneden. Tubbergen in moeilijkheden door opstand >EN HAAG (ANP - Het Kamer lid Koekoek (BP) heeft de rege ring gevraagd de gemeente Tubbergen een extra bijdrage te geven uit het gemeentefonds ter delging van de schuld, ontstaan BELFAST (AFP/RTR) De Britse staatssecreta ris voor Ulster, William Whitelaw, heeft opdracht gegeven nog eens tien mensen vrij te laten die om politieke redenen ln Noord-Ierland geïnter neerd zijn. Het totale aantal vrijgelaten gevange nen is hiermee tot 143 gestegen. Er zijn ruim 700 mensen geïnterneerd. Om 's nachts rustiger te kunnen slapen krijgen de Britse soldaten in Noord-Ierland binnenkort ko gelvrije bedden. Een woordvoerder van het Brit se leger die dit meedeelde, zei dat een van de Britse eenheden in Ulster in een oude fabriek ge legerd is. Dank zij de tussenkomst van de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland. Whitelaw, werd na maandenlange gevangenis straf Charles McSheffrey, inwo ner van Londonderry, vrijgela ten. De echtgenote van McShef frey zag Whitelaw op straat wandelen, gaf hem de naam van haar man en na enkele dagen kon de gezinshereniging plaats vinden. als gevolg van aangerichte schade bij de opstand tegen de ruilverkaveling. In "ragen aan de ministers van 3inrenlandse Zaken, van Land bouw en van Financiën wijst hij er op, dat Tubbergen in finan ciële moeilijkheden dreigt te ge raken omdat de voor honderd duizenden güfden aangerichte schade niet verhaald kan wor den. (Van een verslag gevers) AMSTERDAM Het Vondelpark moet van 9 uur 's avonds tot 6 u. 's morgens gesloten zijn. De gemeente Am sterdam moet in 17 gro te buitenlandse kranten een advertentie plaat sen waarin duidelijk wordt gemaakt dat het experiment van vorig jaar niet voor herha ling vatbaaT is en waarin jeugdtoeristen het advies krijgen niet naar Amsterdam te komen tenzij zij willen betalen voor een bed. Op overtreding staat een dwangsom van 1 miljoen gulden per dag. it zijn de drie belang rijkste eisen die de president van de hoofdstedelijke recht bank op tafel krijgt gelegd tijdens een kort geding, dat op vrijdag 5 mei zal dienen. Het is aangespannen door de stichting Vondel park, de Stichting Wijkvoorzieningen Be jaarden, de Stichting Verpleegtehuizen en 12 particulieren. Als raadsman treedt op mr. W. van Manen, £e voorheen actief is geweest in het comité ..Red een park". Hij baseert in de gister avond bekendgemaak te dagvaarding zijn vordering op drie pun ten. Volgens hem is het door de gemeente Amsterdam gevolgde beleid in strijd met de algemene politieveror dening. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Schwarzburg" (3/5); Australië: ms „Sydney Express" (5/5); Brazilië: ms „Schwarzburg" (3/5); Canada: ,,CP Doscoverer" (2/5); Israël: ms „Lea" (4/5); Ned. Antillen: ms „Mercurius" (2/5); Verenig de Staten: ms „SL 180" (3/5); Z.-Afrika (Rep.( m.i.v. Z.-W.-Af- rika: ms „Advocate" (3/5). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij te Amsterdam gaat In augustus haar twee passagiers schepen „Oranje Nassau" en „Prine der Nederlanden" voor goed uit de vaart nemen. Dit betekent het einde van de gere^ gelde lijnvaart voor passagiers over zee, niet alleen wat Neder land betreft, maar voor heel Europa. De luchtvaart met zijn concurrerende tarieven heeft het definitief gewonnen. De maatregel die de KNSM-direk- tie gisteravond in Amsterdam met zichtbaar hartzeer bekend maakte, betekent afvloeiing van ongeveer 50 personeelsleden 10 in de civiele sector en 40 aan de wal. Het merendeel van de 150 bemanningsleden kan over stappen op de uitgebreide vrachtvloot van de rederij (52 schepen) waar tekorten zijn. In totaal heeft de KNSM 5.300 man personeel in dienst. De geregelde passagiersvaart droeg slechts 4 5 pet. bij tot de totale omzet van de KNSM. maar het aandeel van de gere gelde passagiersvaart in het to taal der kosten ligt beduidend hoger. „Het passagiersschip heeft als vervoermiddel afgedaan", con stateerde direkteur R. I.e Poole •gisteravond niet zonder wee moed. „Als recreatleobjfct heeft het nog toekomst, maar dat is voorlopig niet ons terrein". Sinds 18«8 heeft de KNSM een ge regelde passagiersdienst op de Nederlandse rijksdelen overzee onderhouden. De „Oranje Nassau" en de „Prins der Nederlanden" wor den verkocht. Er zijn onderhan delingen gaande met gegadig den in Griekenland en Indone sië. In het gebouw van het ministerie van CRM in Rlltwijk heeft gis termiddag enkele uren mevrouw J. Janssen-Van Es gezeten. Door haar aanwezitfieid, met onder meer een paar schilderijen, wil de zij de aandacht vestigen op het gebrek aan ruimte voor haar handwerken hobbyclub in Ou- deschild op Texel. Na' een ge sprek met staatssecretaris Von- hofj vertrok zij toch. Girobetaalkaart geldig in dertien landen DEN HAAG M.i.v. 1 mei a.s. kunnen de gegarandeerde giro betaalkaarten ook op postkanto ren in België, Spanje en Zwit serland (met inbegrip van Liech tenstein) verzilverd worden. Het aantal deelnemende landen komt hiermede op 11. Naast de al genoemde landen zijn dit Denemurken (m.i.v. Groen land). West-Duitsland, Frank rijk (m.i.v. Monaco), Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk, Finland, Zweden, Gr.-Brittun- nië en Noord-Ierland. De bedra gen, welke per kaart kunnen worden opgenomen variëren van 73 in Finland tot 167 in Zwitserland.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13