Bondsdagleden stromen bijeen voor stemming Verkiezingen in Italië zonder verschuivingen Ontsnapte moordenaars gegrepen Afscheid van mgr. Verheggen £eidócSomoiit Matlingly klom langs Apollo-16 Bezette gebieden volgend r'aar vrij In Oostenrijk Brieven van Angela Davis als bewijsstuk 40 rechters in Tsjechië ontslagen I WOENSDAG 26 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Brandbom in consulaat op tijd ontdekt AMSTERDAM (ANP) De poli tie in Amsterdam heeft gister middag een brandbom met fijd- ontsteking onschadelijk ge maakt, die is gevonden In de wachtkamer van het Ameri kaanse consulaat aan het Mu seumplein in Amsterdam, j Een employé ontdekte rond vijf uur een kartonnen doos achter een bank in de wachtkamer. Hij gooide het pakket naar buiten en waarschuwde de politie. Deze opende de doos, maakte de brandbom daarin onschade lijk en constateerde dat de tijd- ontsteking was afgesteld op half zeven. 'Het consulaat staat nu onder be waking. Van de daders ont breekt ieder spoor. De politie kon vanmorgen nog geen mede- delingen verstrekken over de aard van de bom. Bij ontplof fing zou de bom waarschijnlijk aanzienlijke schade hebben aan- gericht. De politie weet niet of1 er verband bestaat met andere bomaanslagen deze week of met de anti-Vietnamdemonstratie, aanstaande zaterdag. (Van onze correspondent) ROME Volgens een opinieon derzoek in Italië zal de uitslag van de algemene verkiezingen op 7 mei verre van sensationeel ziin. Het ziet er echter naar uit dat de regerende christen-demo craten nog meer ingewikkelde bondgenootschappen zullen moe ten sluiten om zeker zijn van een parlementaire meerderheid. De nationale secretaris van de partij, Forlani, heeft een derge lijke situatie triest beschreven als regeren „met een touw om onze nek". Van de ondervraagden in het on derzoek zei 68,3 pet. op dezelfde partij te zullen stemmen als in 1968. Slechts 7% pet. is van plan om anders te stemmen en het percentage „weetnieten" is 24,2. De noefascisten en verbon den monarchisten zullen volgens de voorspelling met maximaal 2,6 pet. stijgen van 5,8 pet. in 1968 naar 5,4 8,4 pet. De kennis van politieke zaken schijnt onder de Italianen zeer lag te zijn. Op de vraag of de centrum-linkse regering de af gelopen jaren een goede of slechte zaak is geweest, haalde 48 pet. de schouders op. 3K3I Samengaan kleuterschool- i basisonderwijs in Rijnmond VLAARDINGEN (ANP) Het is volgens de staatssecretaris van Onderwijs, mr. C. E. van Schelfhout, niet uitgesloten dat de drie Rijnmondgemeenten Vlaardingen, Maassluis en Schiedam worden aangewezen als proefterrein voor de integra tie van het kleuteronderwijs en de lagere school. Er blijkt volgens hem bij de kleu terleidsters duidelijk behoefte te l bestaan aan overeenstemming met het lager onderwijs. Bij het onderwijzend personeel aan de lagere scholen is de behoefte geringer, ofschoon men bepaald niet afwijzend staat tegenover het idee van de instelling van een 9-jarig basisonderwijs. Portret Heath in mesttechniek Liverpool iupi) - in een mu- seum in Liverpool zijn twaalf schilderijen tentoongesteld, die met paardenmest zijn vervaar digd. Een van deze schilderijen I is een portret van de Britse pre mier, Edward Heath. vervaardiger, de 34-jarige Brian Burgess, vertelde dat hij lange tijd heeft geprobeerd een nieuwe schilder-techniek te ont wikkelen. Hij kwam toen op het denkbeeld de uitwerpselen van zijn paarden met verf te ver mengen. k maak geen grapje, aldus Bur gess. Ik heb inderdaad een verf verkregen, die merkwaardig goed van kwaliteit is. Overigens is het zeker geen belediging van Ted (Heath) of zijn politieke overtuiging, dat ik hem als on derwerp heb gekozen. Arrestatie na strandmoord 1ANDVOORT (ANP) De Zand- voortse politie heeft gisteren een 34-jarige garagehouder gearresteerd, die ervan wordt verdacht zijn pistool te hebben geleend aan de moordenaar van de 42-jarige bareigenaar H. J. Maertens. Deze werd vrijdag middag op klaarlichte dag op het Zandvoortse strand met !rtwee schoten in de rug gedood, ïe vermoedelijke dader hij heeft inmidde's bekend had volgens de politie eerst het pis tool geleend bij de nu gearres teerde garagehouder, loste de twee fatale schoten en keerde terug naar de garage. Hij ver zocht een monteur hem naar Haarlem te riiden. Deze kreeg aan het eind van de rit het pis tool met het verzoek dat aan de garagehouder terug te geven. Het vuurwapen is in de buurt- van de garage gevonden. De ga ragehouder is op het politiebu reau in Bloemendaal ingesloten. Een lach kan er nog af bij kanse lier Brandt en SPD-fractieleider Wehner, als zij de taktiek be spreken voor de stemming morgen in de Sadat: CAIRO (AFP) De Egyptische president Sadat heeft gisteren beloofd dat volgend jaar op de geboortedag van de profeet Mo hammed de bevrijding van de bezette Arabische gebieden zal worden gevierd. Sadat deed deze uitspraak via radio Cairo ter gelegenheid van de feeste lijkheden rond de geboortedag van de profeet in de El-Hoes- sein-moskee in Cairo. Hij verwierp categorisch het prin cipe van „directe onderhande lingen met Israël". „Wij zullen nooit in dergelijke onderhande lingen toestemmen in wat voor omstandigheden dan ook", zei hij na het voorbeeld te hebben aangehaald van „de profeet Mo hammed die door de joden werd verraden". De Egyptische president gaat morgen voor een officieel be zoek naar Moskou, om te onder handelen over wapenleveranties. «ENEN (UPI) De Oostenrijk se politie heeft gistermiddag twee ontsnapte, wegens moord veroordeelde Oostenrijkers, ge grepen en de vrouw bevrijd die ze als gijzelaarster gebruiken in onderhandelingen over een auto om mee weg te komen. Politie mannen overmeesterden de ont snapte gevangenen na een korte schermutseling voor een politie bureau in Maria-Trost bij Graz in zuidoost-Oostenrijk. De vrouw heeft het avontuur ongedeerd overleefd. fe twee mannen, de 28-jarige we gens moord op een pompstation- bediende tot levenslang veroor deelde Hermann Fidi, en de 21-jarige veroordeelde Peter Plattner, haddon de vrouw on der bedreiging met een vuurwa pen aangehouden en haar als pion gebruikt in onderhandelin gen met de politie van Maria- Trost over levering van een snelle auto om mee te ontsnap pen. Fidi en Plattner waren uit de gevangenis van Karlau ont snapt door het doorzagen van de tralies in hun cel en het neerslaan van eeui cipier, wiens vuurwapen ze meenamen. Hoofdaalmoezenier gevangeniswezen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De bisschop van Justitie" zo werd in de histori sche Rolzaal van het Binnenhof in Den Haag mgr. H. A. J. A. Verheggen genoemd, toen daar gistermiddag een bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofdaal moezenier van de inrichtingen van justitie. Monseigneur Armand Verheggen is achttien jaar hoofdaalmoeze nier geweest van het Nederland se gevangeniswezen. Hij is ge boren in 1907 in Sittard. werd in 1932 in Roermomd tot priester gewijd en was daarna tot 1954 als docent geschiedenis verbon den aan het Bisschoppelijk Col lege in Roermond. In 1938 be haalde hij zijn M.O. geschiede nis. In 1942 werd hij benoemd tot aalmoezenier van het huis van bewaring in Roermomd. Op 15 juli 1954 werd hij hoofdaal moezenier in dienst van het mi nisterie van justitie, welke func tie hij op 1 mei aanstaande we gens zijn leeftijd verlaat. Mgr. Verheggen, met zijn ruime ervaring in het gevangeniswe zen, werd voorzitter van de in ternationale commissie van ge vangenisaalmoezeniers cn nam als vertegenwoordiger van de H. Stoel deel aan congressen van de Verenigde Naties over voorkoming van misdaad en be handeling van gevangenen. In april 1957 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau en in juni 1960 benoem de paus Johannes hem tot ge heim kamerheer. Tijdens de afscheidsbijeenkomst gaf minister A. A. M. van Agt een beeld van de goedlachse historicus, filosoof, priester en hoofdaalmoezenier Ve-heggen. Ook opvolger aalmoezerier E. J. Schraven sprak lovende woorden tot de scheidende mon seigneur, die daarna zelf een af scheidswoord sprak. De nieuwe hoofdaalmoezenier E. J. Schraven (56) is sinds 1944 aalmoezenier in het Huis van Bewaring in 's-Hertogenbosch en sinds 1959 waarnemend hoofdaalmoezenier. BONN (Reuter - DPA) De om streden verdragen tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie en Polen hebben gisteren een par lementaire horde genomen met de goedkeuring door de com missie voor buitenlandse zaken van de bondsdag met 17 tegen 16 stemmen. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor stem ming over de ratificatie in een voltallige vergadering van het huis komende week, als het ten minste zover komt. De stemming viel echter in het niet bij de koortsachtige activi teit van de drie in het parle ment vertegenwoordigde partijen in verband met de motie van wantrouwen van de CDU, waar over morgen wordt gestemd. De SPD besloot zich bij de behan deling van de motie van stem ming te onthouden. De afge vaardigden zouden dan blijven zitten en niet naar de gesloten stemhokken gaan, zodat men di rect zou kunnen zien welke par lementsleden uit de regerings gelederen d'e overlopers zijn. Als iedereen aan de geheime stem ming zou deelnemen, zou dat niet mogelijk zijn. Ondanks het besluit, zich van stemming te onthouden, zijn alle sociaal-democratische parle mentsleden opgeroepen. Enke len zijn uit Turkije en Tunis aangekomen. De 43-jarige Hans Lemp, die een week geleden bij een auto-ongeluk werd gewond, is naar een ziekenhuis nabij het parlementsgebouw overge bracht. Een ernstig zieke en verlamde CDU-afgevaardigde. de 50-jarige baron Theodor von und zu Guttenberg, zal in een rolstoel naar het parlement worden gebracht. Ook kardinaal Alfrink kwam afscheid mgr. Verheggen (r.) Ford vervangt onderdelen DETROIT (UPI) De Ford-auto mobielfabriek heeft meegedeeld van plan te zijn de achterassen en lagers van 436.000 exempla ren van de „Mercury Monte- go's" en „Ford Torino's" model 1972 te gaan vervangen om de klanten gerust te stellen. Het zijn alle tot dusver in de VS en het buitenland verkochte auto's van deze modellen. Het vervan gen is kosteloos. SAN JOSE (Rtrt Het openbaar ministerie In het proces te gen de Amerikaanse negerleidster Angela Davis heeft een overwinning cp de verdediging geboekt met een bepaling van de rechter dat iefdesbrieven van de beklaagde aan Soledad- brother George Jacson in de gevangenis van San Quentin als bewijsmateriaal zullen worden gebruikt. Met uitzondering van een achttien pagina's tellende brief, waar door de rechten van Angela Davis zouden kunnen worden aangetast, zullen de brieven als bewijsmateriaal worden aan gevoerd. Uit deze brief mogen slechts passages worden ge bruikt. Vo'gcns de aanklager zijn de brieven van essentieel belang om dat zij bewijzen zouden bevatten dat zij de ontvoering van gijzelaars beraamde om vrijlating van Jackson te kunnen afdwingen. De verdediging had dit bestreden. Op de campus van de Columbia universiteit in New York is gisteren een anti-oorlogs demonstratie gehouden. De politie had veel moeite de demonstratie, waarbij flink werd gevochten, onder con trole te krijgen. Bedrog maakt kerkelijk huwelijk ongeldig VATICAANSTAD (KNP) Be drog kan voortaan worden gere kend tot de gevallen van onvol doende huwelijkswll, die een kerkelijke huwelijkssluiting on geldig maakt. Prof. dr. Pio Ciprotti, president van één der Vaticaanse recht banken uit deze mening in de Osservatore Romano van giste ren. Hij schrijft onder meer, dat de pauselijke commissie voor herziening van het ker kelijk recht tot de overtuiging is gekomen, dat „bedrog met de bedoeling instemming van de partner tot het huwelijk te ver krijgen, het huwelijk zelf ongel dig maakt, wanneer dit bedrog een eigenschap van de partner wil verbergen, die bij ontdekking de echtelijke samenleving ern stig zou beïnvloeden". De opvattingen over ongeldig heidsredenen van een huwelijk zijn bij de snera rota, de hoog ste kerkelijke rechtbank in Rome, duidelijk in ontwikkeling. Uit de jurisprudentie bliikt na melijk, dat voor nietigverklaring van huwelijken momenteel ar gumentaties worden gebruikt, die vroeger nauwelijks of niet gehanteerd werden. PRAAG (DPA) In Tsjechië zijn veertig rechters van hun functie ontheven en achtenzestig nieuwe rechters benoemd. Tot de ont slagen en benoemingen is beslo ten op een vergadering van de Tsjechische nationale raad, het Tsjechische parlement in Praag. Slechts klein verlanglijstje kan geheel gehonoreerd worden WAAROM worden er in de politiek regelmatig prachtige ideeën gelanceerd en worden er door wetgevende en uitvoerende macht maar zo weinig radicaal in daden omgezet? De werkelijkheid wil helaas, dat zich in het nationale huishouden de geschiedenis van het lange verlangenslijstje herhaalt: het kunnen allemaal nuttige dingen zijn die erop prijken, maar vaders beurs is niet goed genoeg gevuld om alles te kunnen honoreren; er moet uit de vele wensen een kleine keuze worden gemaakt, of van verschil lende wensen wordt stuk voor stuk slechts een gedeelte vervuld. Dat is het even simpele als harde antwoord op vragen van burgers en politieke partijen (die de realiteit overigens zelf wel kennen, al doen ze soms van niet!), waarom nu bijvoorbeeld het woningtekort niet in een minimale tijd kan worden ingelopen, waarom de reorga nisatie van het onderwijs op een lappendeken lijkt, waarom de structurele werkgelegenheidsproblemen in het noorden en zuiden niet radicaal worden opgelost of waarom de laatste witte plekken op de kaart van het sociaal welzijnsbeleid zo lang op een kleurtje moeten wachten. Elke regering wordt geconfronteerd met de situatie, dat de belangen van de éne groep het behartigen van de even gerechtvaardigde be langen van een andere groep in de weg staan. En wanneer de over heid op een gegeven moment bij het nemen van belangrijke beslis singen de consequenties op langere termijn niet zorgvuldig berekent bijvoorbeeld bij het goedkeuren van de mammoetwet dan zit ze binnen niet al te lange tijd financieel reddeloos in de put. Mede om dat op het moment waarop dat ontdekt wordt, juist weer andere vraagstukken die geld kosten, dringend om een oplossing vragen. IEDEREEN heeft het recht het kabinet-Biesheuvel beter of slechter te vinden dan de regeringsploegen welke er aan vooraf zijn gegaan. Hetzelfde recht geldt voor de speculaties dat een kabinet van andere politieke samenstelling beter tegen de situatie opgewassen zou zijn. Maar het zittende ministersteam heeft dan weer het recht elke criticus voor te houden, dat de regering die anno 1972 moet besturen, zich gedwongen ziet tot een simultaanwedstrijd tegen vele problemen, waarvoor de grondslag is gelegd door voorgangers; Drees, Romme, Cals, Vondeling. De Quay, Zijlstra, Marijncn en De Jong. ze zijn daar allemaal debet aan en ook die kabinetten doen de waarheid geen geweld aan, als zij beweren door de vóórgeschiedenis tot het werken met een repeterende breuk te zijn gedwongen. Wanneer politici zich aan verkiezingsdruk weten te onttrekken en niet als oppositie of regeringsman, maar incognito voor zich zelf de vraag opwerpen: „Waar staan we eigenlijk?", dan komen ze in verreweg de meeste gevallen tot de conclusie, dat een ander beleid in hun praktijk ook tot accentverschillen beperkt zou moeten wor den. Alleen wanneer men die accentverschillen aanvaardt als de waarneembare consequenties van een bepaalde tendens, kan men volhouden dat datgene wat het politieke bedrijf in Nederland be hoeft, polarisatie is. yANZELFSPREKEND kunnen accentverschillen best de moeite waard zijn om de Nederlandse burgers te vragen om een gelegen heid voor het nemen van de proef op de som. Maar het beste is daarbij dan de kiezers eerlijk te vertellen niet wat ze maximaal zouden moeten wensen, maar waarop ze optimaal kunnen rekenen. En het verschil tussen die twee is bijzonder groot. Zo groot dat menig regering in do democratische wereld, die zich met veel eisen en wensen in het zadel heeft laten tillen, na een poosje moest constateren dat zij zelf en haar aanhang op iets anders een zit had gekregen: op blaren. En waar regeringen in oost of west het buiten de democratische paden geprobee rdhebben, moet de doorsnee-burger dan maar eens vertellen inhoeverre hij echt geluk kig is en perspectief ziet voor de toekomst. Prins Claus in discussie \E kans zit erin, dat het interpellatiedebat over het subsidie voor het Angola Comité donderdag in de Tweede Kamer ook de posi tie van prins Claus als voorzitter der nationale Commissie voor Ont wikkelingsstrategie in discussie brengt. Er behoeven in de Kamer maar een paar woorden te vallen of de aanwezigheid van minister president Biesheuvel gaat daur meer gewenst lijken dan die van ontwikkelingshulpminister Boertien. Over de feiten zal de lezer van onze krant wel voldoende ingelicht zijn, In de regering zijn niet alle ministers gelukkig over de manier waarop de Nationale Commissie subsidies toekent en daaruit vloeit dan de vraag voort, of op die manier de nauw met de monarchie verbonden prins Claus als voorzitter van de Nationale Commissie niet scheef komt te zitten. Veronderstel dat straks minister Boertien de commissie in gebreke stelt, of dat een Kamermeerderheid zich uitspreekt voor een andere strategie dan dit welke de commissie ontplooit. W huizen bezoeken. Zolang het stuutshoofd zelf maar geen daden stelt welke op politiek bedrijven lijken, moet het in een gemeenschap die de mond vol heeft van dialoog en vrije opinie kunnen. Maar er is wel één voorwaarde. We moeten dan niet pleiten voor zodanige vrijheid voor leden van het koninklijk huis. als die toevallig past in de eigen politieke opvattin gen. We hebben een flauw vermoeden dat kranten die nu blij zijn met prins Claus' initiatief, in het verleden wel eens geschreven heb ben dat Prins Bernhard zijn mond had moeten houden. Nu hebben wc geen behoefte aan de éne prins of prinses die over de hoofden der burgers heen met een collega disputeert. Maar vrijheid is vrijheid; de meerderheidsmening is daarbij ook voor een prins geen bindende maatstaf. Wel lijkt het ons goed, dut het kabinet terzake nog eens de grens van zijn eigen verantwoordelijkheid inspecteert. IJ staan aan de kant van politici die het toejuichen, dat prinsen prinsessen meer gaan doen dan lintjes doorknippen en kinder- HOUSTON (AP)- Het Ameri kaanse v'.iegdekschip Ticondero- ga, dat morgenavond om onge veer kwart voor negen de Apol- !o-16 zal be.gen, is gearriveerd bij de plaats in de Stille Oceaan waar het ruimteschip in zee te recht zal komen. De landins- plaats van de Apollo-16 ligt 2436 kilometer ten zuiden van Ha waii. Het weer ter plaatse is uitstekend. Gisteravond heeft de bestuurder vam de Apollo-16, Mattingly, de stuurcabine verlaten om uit het dienstcompartiment de cassettes met opnamen te halen, die met Spaanse actrice gearresteerd MADRID (DPA) De jonge Spaanse actrice Julia Pena is maandagavond In het Goya- theater van Madrid tussen het eerste en tweede bedriif van het toneelstuk „Lvslstrata" gearres teerd. Haar collega Aurora Bau- tista deelde het publiek mee dat de voorstelling moest worden afgebroken en dat men zHn geld terug zou krllgen. De mensen ontruimden de zaal zonder inci denten. Tn iourrnlistieke krinpen In Ma drid vermoedt men, dat de ac trice is gearresteerd weners haar deelneming aan „illegale bileenkomsten". Jullu Per werd begin november 1970 door een politiek incident bekend. Tijdens een gastvoorstelling van het kamertheater uit het West- duitse TUbingen verspreidde zij pamfletten waarin geprotesteerd werd tegen het naderende pro ces in Burgos tegen 16 leden van de Baskische afscheidings beweging Eta. twee camera's van de maan waren gemaakt. Toen Matingly met 35 minuten vertraging met deze opdracht begon was het ruimtevaartuig nog ongeveer 300.000 km van de aarde verwij derd. Mattingly, die evenals zijn voor ganger Worden van de Apollo- 15, met een levenslijn aan do Apollo vastzat, begon met het bevestigen vnn de televisieca mera. zodut de kijkers op aarde zijn handelingen konden volgen. Hij bracht ee-st een der casset tes naar de stuurcabine en ging daarna de tweede hulen. Bij de inspectie van het ruimte schip stelde Mattingly vast dat er niet uiteen von de maanlan der verf is afgebladderd. Ook op het ruimteschip waren blad ders te zien. Tot besluit hield Mattingly het pakje met ongeveer zestig mil joen macterien, virussen en zwammen tien minuten lang in het helle zonlicht. Na precies een uur ging het luik van de stuurcabine weer dicht. Kranig hebben deze twee vrouwen van 68 jaar en 74 jaar zich verzet tegen ontruiming van hun huis voor de aanleg van een nieuwe weg in het plaatsje Hinksey Hill. Zij barricadeerden de deuren en hielden vanachter een raam emmers met water gereed om de politie te ver jagen. Voor de deur van de woning van de twee ouden van dagen hielden jongeren een zitdemonstratie als protest tegen de ontruiming van het huis en de aanleg van een nieuwe weg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9