OPPOSITIE: DEFENSIE MOET VEEL ZUINIGER Maandag Imeiisuwbank geslote Opname bejaarden in tehuizen is vrij n. fSS» Theologen over concilie en onfeilbaarheid HELDENONTVANGST VOOR JAPANSE ONDERDUIKER Skol spreekt uw taal. Proeft maar. Federatie dieren hospitalen KERK EN WERELD Korte metten WOENSDAG 26 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 i Judith Hegenbart (links) uit Hilversum en Margaretha van der Veen uit Noordwijk hebben gisteren de Britse premier Edward Heath in zijn ambtswoning in Downingstreet een mand overhandigd met Ne derlands fruit, groenten en kaas. Beide meisjes nemen deel aan een goodwill rondreis door Engeland om de Britten te verwelkomen in de EEG. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begroting moet niet worden aangepast aan de defensieuitgaven, maar de defensieuitgaven moe ten worden ingepast in de begroting na zorgvuldige afwe ging van zeer wezenlijke andere prioriteiten. Het inflatie gevaar en de milieubedreiging hebben onze ogen daar voor geopend. Dat zei de PvdA-er Nederhorst mede namens D'66 gisteren in de Eerste Kamer in het debat met minister De Koster over het Defensiebeleid. Bji het te verwachten begrotings tekort voor 1973 van enkele miljarden en een vermindering met een kwart van de groei der belastinginkomsten is het vol strekt onmogelijk de defen sieuitgaven op hetzelfde hoge peil te handhaven. Men ontkomt niet aan een relatieve en uitein delijke werkelijke bezuiniging op onze defensie, aldus de heer Nederhorst. achter de feiten aan te lopen. De heer Van Riel (VVD) zei het toe te juichen „dat het Neder landse volk via het Amerikaan se optreden in Vietnam nog een kans krijgt dat de zaken daar voor het westen niet al te slecht aflopen". Hij drong aan op versterking van de defensie en krachtiger optreden tegen onwillige dienstplichtigen en dienstweigeraars. Hij zei het vreemd te vinden dat de commissie van Rijckevorsel in haar defensie-rapport dit in het geheel niet in ogenschouw heeft genomen. Het defensiebeleid zelf kenmerkt zich volgens de heer Nederhorst door verkeerde veronderstellin gen, o.a. dat een klein land als Nederland er drie min of meer volwaardige krijgsmachtonder delen op na zou moeten houden. Ook de gedachte aan een groot scheepse aggressie vanuit het Oosten noemde hij nauwelijks reëel. Wel zijn beperkte conflic ten denkbaar. De KVP-er Ir. Gooden voelde er niet veel voor de defensieuitga ven op een vast percentage te fixeren. Hoe meer dat gebeurt (zoals bij ontwikkelingshulp) hoe minder ruimte men heeft om op andere terreinen een an der beleid te voeren. De heer De Vries (CHU) deed een klemmend beroep op de mi nister ernst te maken met de democratisering van de krijgs macht en daarbij niet steeds Maandag 1 mei a.s.viert Nederland Koninginnedag. Wilt uer rekening mee houden dat dan alle bank kantoren gesloten zijn? De gezamenlijke banken. NAGOYA (Japan) (Rtr) Een voormalige ser geant van het Japanse leger, die zich na de tweede wereldoorlog zevenentwintig jaar lang in het oerwoud van Goeam schuil gehouden heeft, is gisteren bij zijn terugkeer in zijn geboortestad Nagoya als een held toegejuicht. De 57-jarige Sjoitsji Yokoi was reeds het middel punt van- de belangstelling bij zijn vertrek per trein uit Tokio, waar een grote banzai (hoera) roepende menigte hem eer bewees. Het met lam pionnen en Japanse vlaggen versierde Nagoya deed denken aan tonelen van weleer, toen de kei zerlijke troepen ten oorlog trokken. I Yokoi is een nationale held geworden sinds hij in januari van dit jaar in een berggrot op Goeam werd aangetroffen. De Japanse radio en televisie hebben een uur gewijd aan de ontvangst, die Yo koi ten deel is gevallen in zijn geboortestad Na goya. Yokoi verliet in het begin van de dag een zieken huis in Tokio. De artsen die hem behandeld heb ben menen weliswaar, dat hij gezond is maar dat hij wellicht verscheidene jarer. zal nodig hebben om aan zijn nieuwe leven te wennen. In 1944 verdween de Japanner met enige metgezel len in het oerwoud van Goeam toen Amerikaanse strijdkrachten het eiland veroverden. Yokois metgezellen hebben de ontberingen niet over leefd. DEN HAAG De opneming van een bejaarde in een te huis zal niet verplicht wor den gebonden aan een posi tief opnemingsadvies van de gemeentelijke opname- AMSTERDAM (ANP) De Stichting Dierenhospitaal en Ambulancedienst Amsterdam wil samen met de bestaande ge lijk gerichte diensten in Den Haag en Rotterdam een Federa tie van Dierenhospitalen en Am bulances in Nederland oprich ten. In het overleg hiervoor zijn ook betrokken de mensen die in Gro ningen en Dordrecht een dieren- ambulancedienst willen begin nen en de Nederlandse Federa tie voor Dierenbescherming. De nieuwe federatie zal tot taak hebben de oprichting van nieu we dierenhospitalen en ambulan cediensten te bevorderen en hun belangen bij de overheid te be hartigen.Ook zqllen de plaatse lijke diensten elkaar via de fe deratie behulpzaam zijn. commissie. In principe blijven de bejaarden vrij zich te laten opnemen in een tehuis ongeacht of het advies van de gemeentelij ke commissie zich voor of tegen opneming uitspreekt. Anderzijds blijft ook de leiding van een tehuis vrij een bejaarde op te nemen ongeacht het opnemingsad vies. Dit is de uitslag van het Kamer debat over enkele wijzigingen in de wet op de bejaardenoorden. Er zal nu in elke gemeente of groep van gemeenten een com missie van deskundigen komen. Er mag geen bejaarde meer in een tehuis worden opgenomen voordat de commissie haar ad vies over opnamen heeft gege ven. Maar partijen zij niet aan het advies gebonden. De oppositie en een aantal Ka merleden van KVP en ARP wil den het opnemingsadvies wel bindend maken. Rijke bejaar den zouden zich niet aan het ad vies hoevn te houden, maar minder bedeeden die alleen met steun van de bijstand in een te huis kunnen, zouden de deur ge sloten vinden omdat ze geen bij stand zouden krijgen als de op- i.amecommissie een afwijzend opnemingsadvies zou hebben ge geven. Het is in de Kamer niet meer tot stemming over dit meningsve- schil gekomen. Namens de vijf regeringspartijen kwam Verdijk (KVP) met een motie o het voor een jaar te proberen. Zou in aat jaar blijken dat veel te huizen de opnemingsadviezen uegere zodat er discriminatie tussen rijke en arme bejaarden ontstaat dan zou na afloop van het proefjaar alsnog tot een al gemene verbindendverklaring van de opnemingsadviezen kun nen worden besloten. Ook de op positie was het met dit proef jaar eens. CRM-staatssecretaris mevrouw Van Veenendaal be loofde na et proefjaar de Kamer een overzicht te geven van de stand van zaken. Verbeterde woning moet 25 tot 40 jaar meegaan HAARRLEM (ANP) Woning verbetering is slechts aanvaard baar, als de woningen weer voor 25 tot 40 jaar bewoonbaar zullen worden. Dan zijn de ho gere bedragen voor woningver betering verantwoord. Huurverhoging, voortvloeiende uit womngverbetering, zal moeten worden betaald. Ook bewoners van vernieuwde woningen zullen een zesde of een zevende van 't inkomen aan huur moeten be- .steden. Stijgen de huurkosten boven het 1/6 tot 1/7 deel van hei inkomen, dan kan individue le huursubsidie worden gegeven. Dit in het standpunt van drs. K. W, Buck, staatssecretaris voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Hij zei dit gisteren op een persconferentie te Haarlem, nadat hij de te vernieuwen wij ken Amsterdamse buurt en Ro- zcnprieel te Haarlem had be zocht. Girobetaal kaart als kascheque DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid Walburg (ARP) heeft minister Drees (Verkeer en Waterstaat) gevraagd, waar om de girobetaalkaart wel in een toenemend aantal andere landen als kascheque kan wor den gebruikt maar niet in eigen Heupgewricht overgeplant BONN (DPA)In de academi sche orthopedische kliniek in Bonn is voor do eerste keer in de geschiedenis van de chirur gie een heupgewricht overge plant. De operatie nam drie uur in be-, slag en werd uitgevoerd door een team van artsen. De reci- r piënt was een zeventienjarig^'." jongen. Het heupgewricht was van een dode afkomstig. Internationaal bekende theologen uit de katholieke kerk, de or thodoxie en de reformatie zullen zich bezig gaan houden met de positie van de paus in de rooms katholieke kerk. Zij zullen met name de vraag bespreken of een algemeen concilie een controlerende functie heeft over de onfeilbaarheidsuitspraken van de paus. Een en ander gebeurt op uitnodiging van kardi naal-aartsbisschop Koenig van Wenen, die de door hem opge richte stichting „Pro Oriente" met de organisatie van het con gres op 4 en 6 mei in Wenen heeft belast. Op 4 mei vindt eveneens in Wenen, het dertiende oecumenische symposium plaats, waarvoor oecumenisch geïnteresseerden zijn uitgenodigd. Dit symposium, dat een aanloop vormt voor het besloten theologenoverleg, heeft sprekers uitgenodigd als Jero me Hamer O.P., secretaris van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid, aartsbisschop Mar Serverius Zakka Iwas uit Bagdad en de bekende orthodoxe hoogleraar John Meyendorff uit New York. Opdracht aan de theologenconferentie zelf is uit te zoeken welke betekenis het concilie heeft voor het leerambt van de kerk. In deze samenhang wordt de vraag naar de onfeilbaarheid van de concilies besproken, alsmede de vraag wanneer een concilie werkelijk als oecumenisch kan worden beschouwd. De derde vraag is de verhouding tussen het gez-ag van het concilie en de paus van Rome. Van katholieke zijde nemen aan deze theologische discussies deel. genoemde pater Hamer, dr. Heinrich Bacht uit Frankfurt en prof. dr. Wilhelm de Vries uit Rome. Deze heeft onlangs nog betoogd, dat het concilie een controlerende functie heefl ten aanzien van de onfeilbaarheidsuitspraken van de paus. Van orthodoxe zijde neemt prof. Meyendorff aan de discussie deel. uit de reformatie prof. dr. W. Dantine. Andere kerken, die vertegenwoordigd zijn, zijn de Armeense kerk en het Sy- risch patriarchaat van Antiochië. Antwoord aan Küng Overigens is onlangs in de serie „Theologische brandpunten" een boek verschenen van de hand van de hoogleraar in de dogma tiek aan de universiteit van Freiburg, prof. Adolf Kolping. Het boek heet ..Onfeilbaar? Een antwoord" en deze titel geeft aan, dat het is bedoeld als reactie op het omstreden boek van de Tübinger theoloog Hans Küng „Onfeilbaar? Een onderzoek". Prof. Kolping heeft inmiddels al van de paus een brief ontvan gen, warin deze hem prijst voor zijn helder antwoord aan Küng. De paus zegt met grote belangstelling kennis te hebben genomen van de overwegingen van Kolping, die hij eert van wege zijn afdoend tussenbeide komen ten gunste van het in de apostolische traditie gefundeerde gezag van het pausdom. Novib gaat „Chili helpen" De Novib (de Nederlandse or ganisatie voor internationale ontwikkelingssamenwer king) organiseert in samen werking met het Nederlands Comité Unicef en het Unes- co-centrum Nederland de ac tie „Chili helpen". Deze ac tie is een onderdeel van de permanente actie „Werk aan de wereld" en loopt doelbe wust samen met de Unctad- conferentie in Chili. De Novib heeft een project uit gekozen, dat door de wereld- landbouw en voedselorgani- satie van de Verenigde Na ties - FAO in samenwerking met de regering van Chili wordt uitgevoerd. Het betreft hier een landbouw hogeschool in Donihue, waar Chileense jongeren ver trouwd worden gemaakt met de moderne landbouw- en veeteeltmethoden. Vanuit de actie „Werk aan de wereld" is vorig jaar reeds 97.000 gulden aan deze school gege ven. Daarvan zijn noodzakelijke uit breidingen verricht en is leermateriaal aangeschaft. Voor de afbouw van de school en de verdere verbe tering is nog minstens 100.000 gulden nodig. Dit bedrag wil de Novib bij eenbrengen door de verkoop van Unctad-plakplaatjes (per tien stuks 2,50. Giro 100200 tnv Werk aan de wereld - Den Haag). Het bedrag zal als geschenk aan de gast- her van de Unctad-'wereld- handelsconferentie worden aangeboden. Rome heeft dezer dagen al weer zijn 2765ste verjaar dag gevierd. Aan de eerste geboortedag herinnert het monument voor het stadhuis: de wolvin, die de tweeling Romulus en Remus zoogt. Rome heeft jarenlang een echte wolvin in een kooi bij het stadhuis gehad, maar het laatste exemplaar is on langs naar de dierentuin overgebracht om gezond heidsredenen. De zusters links houden het allemaal voor gezien. De Tsjechoslowaakse rege ring heeft een aantal nieuwe maatregelen tegen de kerk genomen. Alle priesters bo ven de 60 jaar moeten ver plicht met pensioen gaan. Een groep priesters die in de „Praagse lente" actief is ge weest, mag het ambt niet langer uitoefenen. Een ge deelte van hen mag alleen in kleine dorpen blijven wer ken. De communistische par tij is zeer verbolgen over de invloed, die veel priesters op de jeugd uitoefenen. I Rooms-katholieke parochies en plaatselijke hervormde en gereformeerde kerken leggen een grote belangstelling aan de dag voor de speciale edi tie van de Hongerkrant, die is vervaardigd ten behoeve van UNCTAD-zondag 30 april. Het aantal aanvragen voor de krant is nagenoeg gelijk aan de oplage van 200.000 stuks. Men verwacht dan in tweeduizend kerken op 30 april aandacht aan de UNCTAD-wereldhandelscon- ferentie zal worden gegeven. Het werelddiakonaat van de Nederlandse hervormde kerk Is een hulpactie begonnen ten behoeve van de minstens 100.000 vluchtelingen die mo menteel in de Zuid-Vietna mese stad Hue verblijven. Twintigduizend van hen von den onderdak bij vrienden of familie. De rest zoekt zijn toevlucht in tempels, scho len, fuinen of verlaten huizen of zwerft op straat. (Wereld diakonaat. Maliesingel 26 Utrecht, giro 8586). In het afgelopen jaar zijn ei in de vijfentwintig Poolse bisdommen in totaal 480 nieuwe priesters gewijd. In opleiding voor priester zijn nu 3097 studenten, voor pater 991. De meeste belangstelling heeft men voor de congrega tie van de Salesianen van Don Bosco, voor de Jezuften en voor de Franciscanen. Rond Pinksteren zal de pri maat van Hongarije, kardi naal Mindszcnty, een bezoek aan Duitsland brengen. Op Pinksterzondag zal hij in de Michnelsbcrg-kerk van Bum- berg een pontificale mis op dragen. Bi) die gelegenheid zal hij ook voor het eerst weer ln het openbaar pre ken. De kardinaal komt nuur Bamberg als deelnemer aan een bedevaart, waaraan Hongaren deelnemen die In de Bondsrepubliek en in Oos tenrijk wonen. Ondanks het feit dat er vo rig jaar op Cuba nog vijftien nieuwe priesters zijn gewijd, loopt het totaal aantal pries ters de laatste jaren steeds terug. Er zijn nu nog maar 193 katholieke geestelijken. Daarvan ligt het gemiddelde leeftijd rond 67 jaar. De katholieke wereldbond voor het bijbelapostolaat houdt in meer dan vijftig landen een enquete. De gegevens van het onder zoek zijn bestemd voor de uitwerking van richtlijnen voor een intensiever en beter gebruik van de H. Schrift. Episcopaat Chili tegen „politieke" priesters De Chileense bisschoppenconfe rentie heeft dezer dagen stel ling genomen tegen de groeiende politieke activiteit van de priesters in Chili en andere Latijns-Amerikaanse landen. „Priesters en semi naristen, die mee willen doen aan politieke activitei ten, moeten zich op hun we zenlijke priesterlijke roeping bezinnen", zo laten de bis schoppen weten. Zij zijn het er wel mee eens dat priesters zich inzetten voor een rechtvaardige maatschappij.. Ze leggen ook waardering aan de dag voor de inzet van de priester-ar beiders, maar „Geestelijken moeten zich echter niet bezig houden met een politieke re volutie", aldus de bisschop pen. De bisschoppenconferentie heeft ook stelling genomen tegen de uitlatingen van de Omdat het lezen van de H. Schrift veelal gebeurt met een grote dosis vooringeno menheid, wat de verstaan baarheid van de bijbel niet ten goede komt, heeft Harry Mourits in het seizoen 1970- 1971 een serie radiogesprek ken gevoerd met bijbeldes kundigen als dr. B. M. F. van Iersel, Lucas Grollen- berg, drs. A. v. d. Ende, J. M. Groot o.p., prof. dr. W. K. Grossouw en Jac. de Graaf over de vier evange liën uit het nieuwe testa ment. De gesprekken hadden de bedoeling om wat meer duidelijkheid te brengen, om het evangelie zijn eigen taal te laten spreken. De in totaal dertig gesprekken zijn inmiddels door Harry Mourits gebundeld ln het boek „Evangelie zonder masker', een uitgave vart Lannoo, Ticlt-Utrecht (inge naaid 13,50). In het boek is de vorm van het vraagge sprek aangehouden. BOEKEN STEUN Alle medewerkers aan het boek-zijn van mening dat het evangelie „waarin christenen menen of hopen te geloven, een keihard boek is, dat .il te veel misverstaan wordt". Zij gaan er van uit dat men zich hij het lezen van de Schrift los moet maken van traditionele dingen, ver trouwde voorstellingen en be grippen. Het boek Is niet alleen een verwoording van de nieuwe verworvenheden op het ter rein van de exegese, maar wil allereerst een hulpmiddel zijn om het geloven In deze tijd dichterbij de werkelijk heid te brengen, vooral ook nu de belangstelling voor de Schrift zo sterk groeiende is. groep Chileense priesters, die een bezoek heeft gebracht aan Cuba. Ze typeren de houding van de priesters als „een oproep tot de revolu tie", om een radicale omme keer in het sociale en politie ke systeem schaving te bereiken. „Deze houding staat sterk in tegen stelling tot de houding die de kerk in deze vraagstukken inneemt", aldus de bisschop pen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7