DE ZILK Raadslid bang voor was- lucht boven nieuwbouw een apart volk met eigen kerk en school Noordwijkerhout gaat praten met Hillegom over gewestvorming Onder wij szaken raad Nieuwkoop Aarlanderveen voedt de jeugd van Utrecht n lp j u Mvurr Wereldwinkel zoekt grotere ruimte PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 APRIL 1972 KOUDEKERK De vestiging van de Leiderdorpse wasserij „Nooit Gedacht" in het indu striegebied aan de Hoogewaard leverde gisterenavond In de raad het nodige biologische sop op. Drs. d. Vlugt zag in deze vesti ging mogelijkheden de werkge legenheid voor de vrouwelijke sexe te vergroten. R. Dorrepaal zette vraagtekens bij de finan ciële realisering van de vesti ging en was bang dat mogelijk straks de gemeente voor be paalde voorzieningen moet op draaien. omdat de eigenaar niet in staat is deze uit te voeren. Ook J. A. P. Heemskerk (KVP) ging op de biologische toer. Hij sprak zijn vrees uit voor een „waslucht boven de nieuwbouw wijk". W. Leentvaar (PvdA) wilde het onderste uit de was tobbe halen wat betreft de eisen die gesteld kunnen worden, ter wijl Mr. Vreugdenhil eenvoudig meende dat ook ziekenhuizen hun was witter dan wit terug willen hebben. Burgemeester Van der Linden zei in een toelichting dat het bedriif thans 50 werknemers in dienst heeft, de bebouwingsoppervlakte van de Koudekerkse vestiging 4.000 m2. zal gaan bedragen, de nieuwbouw een verdubbeling van capaciteit en personeelsbe stand betekent, en dat er in Lei derdorp nooit klachten zijn bin nengekomen over luchtveront reiniging, dat het bedrijf, geves tigd aan de Van der Valk Bou rn an weg, zou hebben veroor zaakt. De heer Van der Linden zegde een onderzoek toe naar de solidi teit van de ondernemer en had vertrouwen in de eisen die het Hoogheemraadschap van Rijn land zal stellen. De heer A. v.d. Rovaart (Gemeentebelang) deed nog de suggestie de aan te leg gen zuiveringsintallatie ook dienstbaar te maken voor de ge meente (de bestaande rioolzui veringsinstallatie aan de Kerk- laan is aan z'n maximum capa citeit to), doch dit bleek niet realiseerbaar gezien de aard van de nieuw te bouwen instal latie. De vestiging van „Nooit Gedacht" zal een investering van ruim 3 miljoen gulden gaan vergen. Met veel moeite heeft de gemeen teraad gisteravond het pand Hoogewaard 109 onbewoonbaar verklaard. Eigenaar W. J. Jon- geneel wil op het vrijkomende terrein een garage bouwen, en vindt investeringen om het pand alsnog in bewoonbare staat te brengen onverantwoord, een mening die door B. en W. en PCP-woordvoerder Drs. J. C. v.d. Vlugt werd gedeeld. De fa milie Van Bostelen, bewoners van het betrokken huis, zijn het met de onbewoonbaarverklaring van hun „home" echter hele maal niet eens. Ze wonen er best naar hun zin en hebben nooit klachten te berde gebracht omtrent eventuele (on)bewoon- baarheid. Mevr. M. A. M. Le Large-van Breukelen (KVP) vond het „ontzettend", dat be woonbare huizen aan het wo ningbestand worden onttrokken enkel en alleen om tegemoet te komen aan de wens van de ei genaar om een garage voor zijn auto te bouwen. „Ik kan dat in deze tijd van woningnood niet volgen", zei ze, en kreeg prompt een applaus van de op de tribune aanwezige bewoners. Burg. Van der Linden: „Ik hoef nog net niet in te grijpen Zowel de burgemeester als de heer R. Dorrepaal (gemeentebe lang) legden er de nadruk op dat de bewoners niet één, twee, drie op straat gezet worden, maar een redelijk alternatief aangeboden krijgen. Ook de ont ruimingstermijn van zes maan- Alphen Het zusterhuis van „Rijnoord" aan de Oudshoornseweg, het voormalige Oudshoornse wees huis, zal gesloopt moeten worden omdat dit huis midden in het tracé staat van de brug die ter plaatse over de Rijn geslagen wordt. Voorlopig heeft het bestuur van het ziekenhuis „Rijnoord" nog geen ver vangende woning voor de zusters, die te zijner tijd tijdelijk ondergebracht zullen worden in een aantal flats in Ridderkerk. den is eventueel voor verlenging vatbaar. „We hebben nog nooit iemand op straat gezet en zul len dat ook nu niet doen", aldus de heer Van der Linden, waar na de raad instemde met de on bewoonbaarverklaring, doch niet nadat de heer Vreugdenhil (PCP) op de millimeter nauw keurig zijn wensen kenbaar had gemaakt voor wat betreft de grootte van het aan te brengen bord „onbewoonbaar verklaarde woning". Daartoe had eerst de direkteur gemeentewerken een stapel boekwerken moeten door vorsenin pietluttigheden zijn bepaalde raadsleden „sterren"! Vakbond in Zoeterwoude bezorgd over woningbouw ZOETERWOUDE - De NKV-cen- trales Dorp en Hoge Rijndijk hebben zich gezamenlijk in een adres tot de gemeenteraad ge wend en hun bezorgdheid uitge sproken over de sociale bouw. De tekst van de brief luidt: Na herhaalde klachten cn verzoe ken van onze leden willen wij de aandacht van Uw raad vesti gen op de zeer grote achter stand t.a.v. de bouw van wo ningwet- en premiehuurwonin gen. Het zal uw raad bekend zijn dat het aantal woningzoe kenden, dat niet in staat is een woning in de vrije sector te ko pen, steeds groter wordt vanwege de steeds maar stijgende bouw kosten. Het komt er in feite op neer dat er voor een groot aan tal woningzoekenden geen wo ning beschikbaar komt, wan neer niet op korte termijn wo ningwet- of premiehuurwoningen gebouwd worden. Wij hebben er alle begrip voor dat het t.a.v. grondverwerving en grondprij zen met alles wat daar om heen speelt, geen eenvoudige zaak is. Desondanks willen wij uw raad met de meeste klem verzoeken om alles in het werk te stellen om op zo kort mogelijke ter mijn de sociale bouw in onze gemeente mogelijk te maken. ALPHEN Het 6-jarige dochter tje Anny, Maria, Bendrina van schipper De Koning is gister middag omstreeks 15.30 uur, terwijl zij met haar 4-jarig broertje Anthonie aan boord van het motorschip „Annie" aan het spelen was, door onver klaarbare oorzaak ter hoogte van de voormalige Betonindus- trie Oosthoek en Zn. in het wa ter van de Oude Rijn gevallen en verdronken. Schipperskind in Oude Rijn verdronken het schip geen levensteken te zien. Groot alarm bracht de Al- phense politie, de waterpolitie en een tweetal ter plaatse wo nende duikers in actie. Het duurde nog enige tijd tot de dui ker, de heer Zaunbrecher het ontzielde lichaam van het meis je op ca. 10 meter afstand van de kop van het motorschip, in samenwerking met zijn mede duiker, de heer J. M. M. Stel ling, boven water bracht. DE ZILK Wat niet veranderde is de onafhankelijkheidszin van de Zilkers: men .vas Zilker van vader op zoon en geen Noord- wijkerhouter. Dat gevoel be stond ook bij de niet-autochtone bevolking. Lieden, die van el ders kwamen, onder meer nogal wat Hillegommers en Lissena- ren, waren al spoedig zodanig geassimileerd dat zij als Zilker gingen denken. Men had slechts weinig binding met het moederdorp, niet an ders dan met betrekking tot het gemeentebestuur, waaraan ove rigens niet viel te ontkomen in verband met de eburgerlijk stand. De huisvrouw was aange wezen op de eigen kleine win kelstand en verder op Hillegom, dat naast de deur lag, in tegen stelling tot Noordwijkerhout. Ook het verenigings- en gezel schapsleven was puur Zilks. Men vond er een eigen zang- en een eigen toneelvereniging. Er zijn zelfstandige afdelingen van de (RK) Landarbeidersbond - thans AVG - en van het KNV. Ook de agrariërs sloten zich bij de Noordwijkerhoutse noch bij de Hillegomse afdeling aan. Er was een zelfstandig comité tot organisatie van de z.g. bejaar- dentochten en men had een ei gen kermis. Er was een aparte afdeling van het Wit-Gele Kruis met eigen wijkgebouw. Ook de middenstand organiseerde zich na de oorlog in een eiger. zelf standige afdeling van de NRKM en aan het bestaan van de eigen sportvereniging „Van Nispen" mag evenmin worden voorbijge gaan. In dat alles demonstreert zich de hang naar zelfstandigheid van de Zilkers en er zijn vele voor beelden die aantonen dat een kleine gemeenschap zonder hulp van buiten tot goede dingen in staat is. De Zilk - tot voor een aantal ja ren voor bijna 100 procent RK, al zal dat percentage door veel import nu wel zijn gedaald - vormt eerst sinds een goede halve eeuw een eigen parochie. Voordien kerkte men in Vogelen zang, een heel oude „statie", waaronder tot het einde van de 18e eeuw overigens ook Hille gom ressorteerde. Naar de Vogelzangse kerk trok ken de Zilkers, voor zjver ze geen eigen gerij hadden, langs het z.g. Zilker pad dooi de Vo- gelenzangse weilanden naar het bedehuis. Dat pad bestaat nog, overigens nauwelijks meer zichtbaar en loopt van d.: Dood weg naar de achterzijde van de kerk van Vogelenzang. Op dat pad ligt daarom nog steeds een servituut van overpad. Zonder te worden teruggewezen kan men het voormalige pad overi gens over planken-over-de-sloot custig afwandelen. Dit even ter zijde. Op de lijsten van kerk- cn arm- meesters van de Vogelenzangse parochie vinden we dan ook re gelmatig de namen van de oude Zilkse boerengeslachten terug. Dat was overigens in tijden dat alleen de dorpselite of wat daar voor doorging de eer van paro- ch:emedebestuur werd waardig gekeurd. Wat het onderwijs betreft: jaren lang was er slechts één school voor jongens en meisjes samen. Oorspronkelijk was het een openbare school maar later, door de gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder on derwijs, werd het een katholieke school onder patronage van het H. Hart van Jezus. Hot latere Tweede Kamerlid voor de RK- Staatspartij, „meester" Bulten, was lange jaren schoolhoofd in De Zilk. Het langjarige hoofdon derwijzersschap van „meester" Jac. Remmerswaal, naar wie een straat in de nieuwe wijk is genoemd, ligt nog vers in het geheugen. Het oude schoolge bouw zelf staat figuurlijk op zijn laatste benen, zoals men in deze krant heeft kunnen lezen. Overigens is er een jaar of vijf tien geleden een tweede school bijgekomen, een architectonisch fraai gebouw in de nieuwè woonwijk, waarmee de voorma lige „Krocht" is volgebouwd. Tenslotte, om dit deel van ons verhaal vol te maken, leidden enkele zusters-franciscanessen van Aerdenhout een kleuter schooltje in enkele lokalen van het parochiehuis. WILLEM PRINS (morgen: Oorlog in De Zilk). Gediplomeerden EHBO Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In aanwezig- heid van docent-arts dokter W. Kortmann zijn door examinator H. B. de Brey E.H.B.O.-exa- mens afgenomen in het Wit Gele kruisgebouw. De kandida ten waren opgeleid door de ver eniging Sint Lidwina waarbij mevrouw Van Dam-Borst en de, heer C. Janmaat waren belast met het praktische gedeelte. De 28 geslaagden zijn; C. B. P. M. v. d. Akker, C. M. M. Am- merlaaan, M. H. Ammerlaan- Berg, C. A. E. Ammerlaan- Blom, D. Berman-van Leeuwen, C. A. M. Droogh. Leiden, E. J. H. de Goede, Leiden, A. C. J. Hoff, Leiden. M. Hoff-Spaans, Leiden, M. J. M. van Klink-Rot- teveel, W. M. Janmaat, A. M. A. van Leeuwen, C. J. E. Mooij- man, M. A. J. M. Mooijman, W. M. Y. M. van Nierop-v. d. Berg, M. M. E. J. Noordman, M. W. C. v. d. Salm, S. A. J. Sa- muels-v. d. Bree, M. C. A. Sep, H. Sieders, Leiden, M. M. T. C. Turk, J. E. M. Versteegen, M. M. Verzijl-Klint, M. v. Weeren- Schols. J. C. M. Wensveen. Lei den, C. v. Woudenberg-Lelie veld, A. H. M. Zandbergen- Brouwer, E. v. Zijderveldt, Lei den. WASSENAAR Op maan dag 1 mei a.s. zullen in ver band met de viering van de verjaardag van H.M. de Ko ningin alle bureaus en dien sten van de gemeente geslo ten zijn. Ook de huisvuil ophaaldienst zal niet functio neren. KATWIJK Mevrouw Morel uit Katwijk was gisteren de 70.000ste bezoekster van de Huishoudbeurs in de RAI te Amsterdam. Zij ontving een massief eiken wandrek, een elektrische koffiemolen, een gouden flessleutel en pakket ten levensmiddelen. NOORDWIJKERHOUT Burge meester Bosma vroeg en ver kreeg gisteravond in de raad de instemming van de gemeen teraad om in te gaan op het ini tiatief van de burgemeester van HiKigom om een gemeenschap pelijke commissie in te stellen. Die commissie zal moeten na gaan welke mogelijkheden aan wezig zijn om de gewestvor ming - voorzover beide gemeen ten betreft - te bevorderen. Burgemeester Bosma zal met zijn Hillegomse collega nagaan of deskundigen op dit terrein moe ten worden aangetrokken en hoe de studiecommissie zal moeten worden samengesteld. De voorzitter van de raad - bur gemeester Bosma - werd verder aangesteld tot ambtenaar van de burgerlijke stand, mede om redenen van persoonlijke aard, en toonde hij zich enigszins te leurgesteld over de geringe be langstelling van het merendeel van de raadsleden om gehoor te geven - positief of negatief - aan zijn uitnodiging om meer infor matie te verkrijgen voor het werk van de Bescherming Be volking. De heer Maarseveen (prot-chr.) wierp zich op als animator voor betere informa tie. Als onderdeel van de rechtspositie van de leden van de vrijwillige brandweer in Noordwijkerhout zal op korte termijn de vergoe dingsregeling voor oefeningen en brand op de helling worden genomen. MIEUWKOOP De raad heeft gisteravond erg weinig tijd no dig gehad om de weinig belang hebbende agenda af te werken. Mei» nam de volgende beslissin gen:. Medewerking werd verleend tot de bouw van een 2-klassige ka tholieke kleuterschool in Bouw- lust. Gezien de verwachting, dat de nodige financieringsmiddelen niet spoedig zullen beschikbaar worden gesteld, vrezen b. en w., dat Realisering van de bouw nog wel een tijdje zal duren. Het 'bestuur van de Maranetha school mag de 2-persoonsban- ken, nog afkomstig uit de oude school, vervangen door 172 l.l.-sèts, die meer aan de eisen van de lijd voldoen, kosten 14.607. t In het '•oodlokaal van de kath. school Noorden kunnen de 2 versleten oliekachels vervangen worden door een drietal gaska chels. Kosten 3.228. 4. Na afwijzing vorig jaar door de raad van een verzoek van het bestuur van de kath. kleuter school te Noorden een toegangs hek te mogen plaatsen, gaat de raad thans accoord met een tweede verzoek van het bestuur. Het thans te plaatsen hek is be langrijk goedkoper 576). 5. Evenals vorig jaar wordt ook weer in de periode 25 april25 mei een Beroepententoonstelling georganiseerd in Alphen aan de Rijn voor de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen. De buskosten, geraamd op 400, zullen door de gemeente worden betaald. 6. Over de stichting van een gymn.lokaal, geraamde kosten 570.000 gaat op voorstel van de heer Van de Hoogenband, de raad ter nadere informatie over de financiering daarvan en van idere kostbare objecten, in ge heime vergadering. AARLANDERVEEN - In het zaaltje achter de gereformeerde kerk in Aarlanderveen staat momenteel voor zo'n slordige duizend gulden aan levensmid delen in slagorde opgesteld. Het uitgebreide levensmiddelenpak ket is het resultaat van een deze week door de jeugd van Aarlan-' derveen gehouden huis-aan-huis- Initiatiefnemers actie. deren zijn voor de straatjeugd Utrecht-west. Een groep jongeren die in de afgelopen ja- Kees Verburg, t,v7 v„v; *c Aarlanderveense bevolking werd A aangekondigd via een stencil. - i van de ren aan lager wal is geraakt door onder meer het gebruik van verdovende middelen en die nu in een jeugdkamp de aan sluiting met de maatschappij trachten te hernieuwen. deze levens- Wie eerste instantie zou ver moeden dat de vele pakken kof fie, de tientallen blikken dop erwten, de een-haps crackers, ny'onkousen, flessen fris en de twee weckpotten versgeplukte bonen bestemd zouden zijn voor de minder bedeelden in een van de ontwikkelingslanden, slaat de plank mis. De opgetaste goe- melaars: „We hebben ditmaal bewust een beroep gedaan op - de portemonnee. De mensen worden al die geldinzamelingen beu. Twee, soms drie keer per fir KffzSr, week wordt er aan de bel ge- af trokken. Wij hebben het nu eens 1 midoelenactie zijn een twintigtal anders willen doen. jongeren uit Aarlanderveen die Die opzet is volledig gelukt. De op dit idee kwamen na een ge- medewerking is enorm. Zoiets sprek met een van de geestelij- hadden we nooit verwacht", ken uit het jeugdkamp in De groep jongeren uit Aarlander- Utrecht. Het feit dat leeftijdge- veen heeft zich ten doel gesteld noten in zo'n trieste situatie om ook in de toekomst bij het voeren van acties de noden in ons eigen land voorrang te ver lenen. „We hebben er ook aan gedacht om aan Biafra of de SIMAVI te verzeild zijn geraakt greep hen zo aan dat ze spontaan de kop pen bij elkaar staken om een daad te stellen. Het werd een levensmiddelenactie die bij de geven maar daar doet iedereen al aan mee", aldus hun stand punt. Zondag wordt het levens middelenpakket in Utrecht offi cieel overhandigd. Bovendien nog een bedrag van ruim hon derd gulden, dat ook tijdens de inzamelingsactie in Aarlander veen is ingezameld. Boskoop Het nieuwe bejaardenhuis aan de Mendehveg gaat drie kwart rpiljoen gulden i melijk 4.660.000, zodat de totale /sten ruim 5.400.000 gaan hosten. kosten dan aanvankelijk was geraamd, OEGSTGEEST Ook in Oegst- geest is een aantal mensen ge start met een winkel, waarin prod.ikten uit de derde wereld worden verkocht. Op het ogen blik hebben zij nog geïmpro viseerde stands in het winkel centrum Lange Voort en het gemeentecentrum. ia- Aangezien hun produktenpakket I stegjj uitgebreider wordt, zullen zij binnenkort een grotere eigen ruimte nodig hebben. „We zijn er ciruk naar op zoek, maar het valt met mee", zei één van de winkeliers. loch.en er mensen zijn, die een vrij en geschikt pand weten in Oegstgeest, dan kunnen zij con tact opnemen met de bewoners van de woonboot „Knetteros Ba- nanos", Haarlemmcrtrekvaan, tegesaver no. 3, Oegstgeest.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6