Docente musicaschool Carla Meyer stond in 70 tv-shows E Liever nog geen bloemen voor Rock Hudson en Doris Day R Overleg over onderivijs- tv bt N\ Bouwbond NVV kant zich tegen tv-reclame TERUGBLIK Loen 5C UIA LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 APRIL 191 Veel, capaciteiten en en thousiasme brengt de pittige Carla Meyer (30) fln in haar eigen musi- oalschool. gevestigd in het hartje van Hilver sum. Haar 3-jarige be roepsopleiding voor het musicalvak omvat zin gen, dansen en toneel spelen. De tengere Hil- versumse werkte aan zeker 70 tv-shows mee, zoals aan de reeks „Ik hou van Hollands" en aan ©en NCRV-serie van tv-musicals, terwijl ze o.a. op de Bühne van Carré stond in de musi cal „No, no Nanette" (met Johan Kaart en Joop Doderer). Ter voorkoming van een te zwaar lesprogramma wordt op haar in 1971 gestarte musicaischool gedurende de eerste 2 jaren alleen in zang en dans onderricht gege ven. Pas in het laatste jaar komt toneel erbij, zoals ook in een Haags en een Amsterdams in stituut gebeurt. Tot haar grootste troeven rekent Carla het bezit van een vak-technische en klassieke onder grond. Na het behalen van het mulodiploma kreeg ze bij Sonia Gas- kel haar dansopleiding, in welke tijd ze in So ma's corps de ballet eni ge toneelervaring op deed. Daarna werkte Carla bij het operaballet (het huidige Nationaal Ballet). Bovendien werd ze choreografe en maak te ze o.a. een ontwerp voor het tv-ballet „Car naval des animaux" (op muziek van Saint- Saens), waarin zij zelf „de stervende zwaan" solistisch danste. Carla stapte als danseres ongeveer 10 jaar gele den naar het lichte gen re over nadat ze op een terrasje Rudi Carrell ont moette, die haar voor zijn show uitnodigdel Ze „wilde best eens iets an ders". Het is haar goed bevallen. „Sinds die tijd kwam het moderne ballet met Carla in danspose jazz, beat en soul er steeds meer in", ver klaart Carla. „Er zijn voor een danseres nu vele mogelijkheden waaronder tv- en caba- retwerk die er vroe ger niet waren. Niet ie dere balletdanseres is zonder meer geschikt voor het lichte genre. Ook op mijn school ont moet ik wel enkele leer lingen die meer het klassieke ballet in zich hebben". Huiswerk De meeste van de (mo menteel 20) beroepsleer lingen hadden al iets aan ballet en/of zang gedaan eer ze bij Carla startten. Het is prettig om niet tegenover alles vreemd te staan. Carla kreeg zelf geruime tijd zangles, zowel in het klassieke als in het lichte genre: ook bestu deerde zij de muziek theorie en nam ze to neellessen. („Je hebt lessen nódig; door to neelervaring en routine groeit je kennis"). Be halve dat ze met haar leerlingen vrijwel alle balletoefeningen mee doet, traint ze thuis da gelijks minstens een uur. Om haar stem „bij te houden" zingt ze o.a. toonladders. Regelmatig laat ze haar stem con troleren. In een muzika le familie is dat geen probleem: haar vader. Gerard Meyer, is con certmeester van het Promenade-orkest; haar zuster is bperazangeres: haar broer is pianist. Een prettige bijkomstig heid is, dat haar ouders „om de hoek" wonen. Carla's moeder springt graag bij om de éénjari ge naamgenote te ver zorgen als de jonge ou ders tegelijk van huis zijn. Mits de gróte Carla het niet te bont maakt (door èlle dagen van huis te zijn), past haar man illustrator 's avonds graag op het dochtertje. De cursus brengt flink wat huiswerk mee. Onze gastvrouw ontdekt tij dens het overhoren on middellijk of er thuis wel genoeg gestudeerd is op de ballet- en zang oefeningen. Gedurende het laatste halfjaar kunnen de leer lingen deelnemen aan de zes leden tellende dansgroep „Carla Meyer en de Beatgirls". Met deze balletgroep, waarvan Carla het mid delpunt vormt, boekt ze reeds jarenlang succes. Na een onderbreking van een jaar (door de geboorte van de baby) is ze weer begonnen met deze professionele groep. Carla en haar meisjes brengen veetl zijdige voorstellingen met o.a. beat- en soul- dansen, afgewisseld door bijvoorbeeld een leuke charleston. Ze maakt ook regelmatig speciaal op het publiek afgestemde choreogra fieën. Buitenlanders Carla, die eveneens in het buitenland optreedt, vindt het maar een gek ke bedoening dat buiten landers op hun beurt naar Nederland worden gehaald waarbij dan we derzijds aan de buiten landse gasten véél meer dan aan landgenoten wordt betaald. Inmiddels heeft ze voor het komende wintersei zoen al weer enkele tv- optredens op haar pro gramma staan. Daar voor maakt ze speciale choreografieën. Ook al houdt ze tevens van de bijzondere theatersfeer, het tv-werk boeit haar bovenal. „De leerlingen", zegt Car la", moeten niet te lichtvaardig tegenover de beroepsopleiding staan. Vanuit de zaal of vanaf het tv-scherm lijkt het of je zo maar eventjes je nummer weggeeft; zo moet het ook zijn, maar in werke lijkheid zit er enorm veel studie aan vast. De cursisten kunnen geen zware werkkring naast de opleiding vervullen. Ik vind het lesgeven ook vermoeiend, minder in het lichamelijke en meer in het geestelijke en pedagogische vlak. Maar ik vind het héér lijk om mijn kennis en ervaring aan jongeren Carla Meyer doet zelf met de lessen mee over te brengen en te zien wat er uit een leer ling komt". Carla Meyer ziet veel braakliggend terrein voor een musicalster. Nog (te) weinig mensen zijn voldaende veelzijdig geschoold. Zelfs bekwa me acteurs en actrices zouden aanvullende zang- ten danslessen moeten volgen oon in een musical tot hun recht te kunnstn komen. Wat dat betreft liggen de Engelsen en Ameri kanen ver vóór. (Van onze radio- en tv-redactie) UTRECHT De Bouwbond NVV vindt dat er gestopt moet worden met de reclame op de televisie. De bond stelt in zijn blad „De bou wer" dat er grote tegenstrijdigheid in zit als de regering enerzijds zegt dat er gematigd moet worden en dat we teveel uitgeven, ter wijl ze anderzijds toestaat dat de mensen via de televisie viermaal per avond worden opgejut om allerlei veelal onnuttige zaken aan te schaffen. Iet is op z'n minst huichelachtig, de mensen te bezweren dat ze het wat kalmer aan moeten doen en de bevolking tegelijk bloot stellen aan reclame via een indringend medium als de televisie waardoor de consumptie wel moet worden opgejaagd, aldus de bouwbond NVV. „De televisiereclame suggereert vaak dat leven in 1972 toch eigenlijk niet goed mogelijk is als men niet over bepaalde, vaak dure goederen beschikt. Soms wordt zelfs de indruk gewekt dat men zijn gezin tekort doet wanneer niet een bepaalde aankoop wordt gedaan. Er worden bewust behoeftes gekweekt. Is het dan vreemd dat de mensen niet zo gevoelig zijn voor verhalen over ma tiging?" )e bond concludeert, dat de regering de moed zal moeten hebben om I de reclametelevisie te stoppen als ze haar eigen woorden over de I veranderde economische situatie en de noodzaak tot verandering van ons gedrag wil waarmaken. )ok voor de pers zou het opheffen van de ster volgens de bond een veel gezondere oplossing zijn dan het instellen van een bedrijfsfonds voor bladen die door de teruggelopen advertentie-opbrengsten in nood zijn gekomen. Het tegengaan van consumptiestimulering is door de verbondsvergadering van het NW ook opgenomen in een resolutie over vakbeweging en milieu. )r. Garmt Stuiveling heeft bij zijn aftreden als voorzitter van de Ned. Vereniging van Letterkun digen boze dingen gezegd van de televisie, die de Nederlandse auteurs buiten spel zet en de zendtijd vult met onbelangrijk buitenlands materiaal. Ke vinden dax domweg een oneer lijke aantijging. De Nederlandse tv-programma's bieden de laat ste jaren relatief erg veel werk van eigen huize. Soms in series van zesentwintig afleveringen, heel vaak in kortere feuilletons, dikwijls in enkelmalige spelen. 'lie stukken worden, bij gebrek aan kennis van de eisen van het medium bij de auieurs, dikwijls tot stand gebracht in overleg met de regisseur en de produk- tie ervan komt de betreffende omroep dan ook heel wat duur der te staan dan koop en onder titeling van een buitenlands pro duct. b feite komt het er op neer dat Het meest getroffen werden we tv. tegen de belangen van de gisteren door VARA's Ombuds- kijkers in stukken van eigen bo dem produceert die ongunstig afsteken tegen de kwaliteit van wat goedkoper gekocht kan wor den. Neem gisteren: de VARA brengt direct na elkaar twee stukken „gebruiks-t.v.": Tegenvoeters, Nederlandse strip van houterige lach-of-ik-schiet-kwalitelt en Mannix, serie die in al|e opzich ten met enorm vakmanschap is gemaakt. We nemen aan dat de kijkers Mannix prefereren. Maar de VARA geeft toch maar een Nederlandse auteur de kans om het vak te leren door ge speeld te worden Hou het scherm in het oog Na een uitstel van een aantal we ken veroorzaakt door het voet bal nu dan eindelijk de film Send me no flowers. Rock Hud son speelt in dit nogal kluchtige verhaal de rol van een zwaar moedige echtgenoot die na een gesprek met zijn dokter ten on rechte denkt dat hij nog maar enkele weken heeft te leven. Hij houdt zijn imaginaire onge neeslijke ziekte angstvallig voor zijn vrouw geheim, maar begint zelf allerlei voorzorgsmaatrege len te treffen. Hij koopt o.m. op een mooi afgelegen plekje bij een heuvel een graf voor drie personen; voor zichzelf, voor zijn vrouw, en voor haar nieuwe echtgenoot. Met name voor deze tweede echtgenoot spant hij zich enorm in. Hierdoor ontstaan er verwikkeling die zijn vrouw Do- ris Day niet begrijpt. Zij denkt dat haar echtgenoot een verhou ding heeft. Natuurlijk komt al les weer op zijn pootjes terecht. De film moet het van het effect van de misverstanden hebben. Hierdoor ontstaat een vrij ko misch geheel, alhoewel de grap pig bedoelde situaties niet altijd erg geestig zijn. Send me no flo wers is het debuut van de Ame rikaanse regisseur Norman Je- wison, die later naam zou ma ken met films als The Cincinnat Kid -10 pounds of trouble: The Russians arc coming en Anatev- ka. Van gewest pracht en praal. Op tekeningen van de openingsceremonie blijkt namelijk het sluizencomplex volledig aan het oog onttrokken door autoriteiten en guirlandes. Voor de binnenscheepvaart zijn de Oranjesluizen hoogst belang rijk. Jaarlijks worden er onge veer 80.000 schepen in geschut, w.o. een snel toenemend aantal pleziervaartuigen. Ondanks het intensive gebruik zien de slui zen er nagenoeg precies uit als een eeuw geleden. Ze worden nog met de hand bediend. Over de honderdjarige Oranjesluizen stelden Henk Jan van der Kolk en Huub Mans een filmimpres sie samen. Ned. 1 19.05 uur. Een lach een traan Het programma voor de mee: voelige kijker met een smart- lapje hier en een levensliedji daar wordt deze maal uitgezon den vanuit de feestzaal De Sala mander in Mechelen, aan de Maas. Er zullen o.m. optreden De Heikrekels, De Monitors, An en Jan, Johnny Hoes, Dikke Leo en niet te vergeten Zangeres zonder naam. Ned. II 20.21 Wie nietkontakten In de vorige twee afleveringen van 'het programma Wie niet dat overigens zeer vele reacties heeft uitgelokt, kon men zien hoe de groepen gingen functio neren. Vanavond kan men iets horen en zien over de resulta ten. Ned: 11 21.05 uur. Eigentijds Tijdens het optreden van het Karkness Ballet in de Berliner Festwoche 1970 oogstte het werk van de choreogroof Vincente Ne- brada, „Percussion for Six" (Slagwerk voor zes) een gewel dig succes met een showballet waarin alleen maar slagwerk en ritme voor de muzikale begelei ding zorgden. De NOS zendt dit showballet in de kunstrubriek „Eigentijds". De dansers zijn Kirk Petersen. Kenneth Scalice, Christopher Aponte. Ben Steven son. Zane Wilson en Dennis Pool. De muziek is van Lee Gurst. Ned. 1 22.45 uur. Dagje ouder tot gewest De Oranjesluizen bij Schellingwou flowers" het sprankelende bestaan 100 jaar. Koning Willem 111 opende ze indertijd met veel Vanavond een gedeelte van een feestavond die werd gehouden in het Flevohuis te Amsterdam. Natuurlijk wordt ook deze maal de gymnastiek van de heer Wolff niet vergeten. Ned. 11 19.05 uur. Uitzendingen Olympische Spelen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS zal met een 34 man sterke radio- en te levisieploeg naar München gaan om daar de reportages van de Olympische Zomerspelen te ver zorgen. De televisie zal tussen 26 augustus en 15 september, tussen de 150 en 180 uur zend tijd reserveren voor de spelen. De uitzendingen beginnen tussen negen en tien uur 's morgens en duren voort tot na middernacht. Verschillende malen zal ook het avondprogramma op een van beide netten voor de spelen ge reserveerd blijven. De radio zendt overdag de repor tages op Hilversum 3 uit van 10.00 tot 18.00 uur. 's Avonds zullen de reportages worden voortgezet op Hilversum 1 of 2. Een probleem is, hoe men de ver slaggeving tussen 18.00 en 19.00 uur, wanneer diverse finales worden gehouden, moet verzor gen. Men zal de regeringscom missaris daarom verzoeken, de zender Hilversum 3 tijdens de spelen tot 19.00 uur in de lucht te laten zijn en de regionale Drogramma's tot na 19.00 uur te verschuiven. De radio- en televisieverslagge- ving van de spelen zal de NOS nog geen miljoen kosten. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal r Van gewest tot gewe Agrarisch nieuws Toeristische tips Journaal Zendtijd PvdA Liever nog geen bic men (film) 22.05 uur Stichting Socutera 22.20 uur Studio Sport 22.45 uur Eigentijds 23.05 uur Journaal 23.10 uur Den Haag vandaag 19.05 i 19.30 i 19.50 i 20.00 i 20.21 i 20.20 i NEDERLAND II VARA 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.05 uur 21.40 uur IKOR 22.15 uur 22.40 uur 22.45 uur Fabeltjeskrant Journaal Dagje ouder Journaal Een lach en een trai Wie niet contacten Achter het nieuws Kenmerk Journaal Teleac MORGEN NEDERLAND I NOS: 11.10 uur 18.45 uur 18.55 uur TROS: 19.05 uur 19.10 uur 19.35 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.15 uur 22.00 uur [DEN alweei eindel de i ingswer lootleggi het gt aardi Teleac Fabeltjeskrant Journaal Calimero Wat een familie 't Stokpaard Journaal Mission Impossible j Te gast bij Gert Hermien r Een avond bij E^ (t.v.-spel) r Ter visie r Journaal NEDERLAND II >'n uitzending geeft de indruk dat de omroepen staan te drin gen om oorspronkelijke Neder landse stukken. Dat ze bereid zijn om die stukken uit te zen den, zelfs als de kwaliteit ervan eigenlijk die uitzending niet rechtvaardigt. man. Marcel van Dam stelde bejaardenproblemen aan de orde. Problemen van bejaarden die - Godbetert - te oud zijn om in een bejaardeninrichting te worden opgenomen, en het ge val van demente bejaarden voor wie te weinig plaatsingsmoge lijkheden bestaan. Een schrijnend geval. We zijn welvarend en hebbert dat te danken aan de vorige generatie die hard werkte en weinig eisen stelde. Die generatie hebben we kennelijk kil „afgeschreven". Situatie die verschrikkelijk be schamend is, vinden wij. Vg- (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG Nu de exploitatie van een derde tv-kanaal ten behoeve van onder wijsdoeleinden onmogelijk is, is minister van Veen van Onderwijs en wetenschappen bereid contact op te nemen met zijn colle ga Engels van CRM om te bezien of Iets bereikt kan worden binnen de bestaande technische situatie, aldus heeft de bewinds man meegedeeld tijdens de openbare ver- gacL.' .g van de onderwijscommissie uit de Twecu* Kamer. Hij zei te denken aan mo- gci' neden voor avondonderwijs. Bijscho ling en de education permanente. Staatssecretaris Schelfhout van Onderwijs wees, sprekende over de audiovisuele mid delen ten behoeve van het onderwijs, op een verontrustende ontwiKkeling. Op heel veel scholen zijn zulke middelen aanwezig, of het nu een tv- of radiotoestel is, dan wel een bandrecorder, een film- of diaprojec tor, of een practicum. „Omdat het gebruik van alle elektronica moeilijk is, ligt er thans voor grote bedragen aan apparatuur in kasten, omdat het een mankement ver toont er. door het ontbreken van technische hoogwaardig personeel niet gerepareerd kan worden". Gezien het merkbare streven om op het ter rein van de luxe leermidelen te streven naar perfectie, waarmee grote bedrage:, gemoeid zijn, vroeg de staatssecretaris zich af of het geen tijd wordt voor mati ging. Het geld zou wellicht beter besteed kunnen worden voor allerlei andere priori teiten op het terrein van -de noodzakelijke onderwijsvernieuwing en aanpassing van het onderwijs aan de maatschappelijke ontwikkeling. VPRO: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Beertje Calargol 19.18 uur VPRO-muziek 19.48 uur Popeye i 20.00 uur Journaal 20.21 uur Berichten uit de samenleving 20.30 uur Landing Apollo-16 21.30 uur Laurel en Hardy 21.45 uur De taal der liefde internationaal 22.45 uur De zenuwen gieren door mijn keel 24.05 uur Journaal RADIO HEDEN HILVERSUM Politieke Partijen: 19.10 Uitzendir van de Katholieke Volks Parti NOS: 19.20 Openbaar Kunstbezl 19.30 (S) Woensdagavond - Muzlej magazine. Bond zonder Naam: 1 Met elkaar meer mans. lezin: kunstkroniek buiten het Nederland: taalgebied (71). 23.20 (S) Hoi zon: moderne muziek; 23.5524.< Nieuws. VERS I'M II 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. Po tleke Partijen: 18.20 Uitzending vi de Politieke Partij Radlkalei VARA: 18.30 (S) Klink Klaar - zor der nonsens. 19.30 (S) Licht orkei met zangsolisten, 20.00 Nieuws. (S) Dansorkest met solisten. 20.. Monument voor niemand, hoorspi 21.15 (S) Popsmuk. 21.45 (S> Kol riet: w: dedelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Ac tualiteiten. 23.20 (S) Radio Jazz Ma gazine. 23.55-24.00 Nieuws. MORGEN KRO: muzl Echo). Voor de 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) D( plaat s). 11.00 Voor de i .02 Het li rle: kla eging. e huls' (S) De .kop. (10.30-10.! 11.5! 1111 Mededelingen. 12.00 (S) Van 1 tot twee: gevarieerd progra (12.22 Wij van het land: 12.26 Medif delingen t.b 12.30 Nieui 13.00-13.05 Schoolradio, vrijdagmu 14.30 (S) Interlokaal zikaal mlddagm Nic-uws). 17.00 17.10 (S> Metropole Orkest! Voor de kinderen. 17.32 (SI Echo. 18.00. liederen. 10.00 Voor de 10.10 Arbeidsvitaminen: verzoekplatenprogramma Nieuws.) 11.30 Horlepiep: ziek - Over de liefde. al Ensc n mode., kleutei' popuia (ll.00-ll.0i wllchüngi landbouw. 12.40 (S) Lie JZiek. 12.50 Recht en s 13.00 Nieuws. VARA: ei ten. NOS: 13.25 Toerl E O. 14.55 Shof don king. VPRO: dag: Lichte muzl terviews, knmmi en telefonische re. iferburg- t[ys. mi 16.00 VPRO-Vri'^0A"Wel berlchtenfSv DOI NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Lichte vol le muziek. (8.00 Nieuws NOS: Nieuws 9.03 Jan Corduwener She met o.a. Europees Poppnrlemo 10.00 Nieuws. 10.03 De Eddv Bed Show. 11.00 Nieuws. 1103 D-' V 41 o.a. Top Tien LP's. 15,1 15.03 De Hugo van Geldt niet o n. de Nederlandstalige Top Tien. 16.00 Nieuws. 1fi.03-18.0f) 30. (17.00 I I 160-1 16.03-18.00 Töpltrielr 3 Lichte muziek. 12.®:-28, 'rone persoverzicht. 13.00 26. Ans (la. 13 20 Ll.-hle mu/iek. 13 ÓO Hui ten lands persoverzicht: 14,00 Nieuws 1-103 Schm.l, a.ll 115 00 Nieuws) 15.25 Liedjesprogramma: 16.0 Nieuws en beursberichten. 16.10 Pro menudevincevi. 17.00 Nieuws en me, dedelingen 17.10 Voor oudere luiste raars. 17.55 Weegschaal. *Thr>l 200 Ore 100—13!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2