CeidaeSou/to/nt Dr. Stuyt wil optreden tegen weg- werpflessen Molukkers waardig bij herdenking BTW WELLICHT PROCENT OMHOOG Minister denkt aan statiegeld Bosbranden bij Bordeaux Humphrey, McGovern verslaan Muskie Ongeluk op Jmigfrau: 3 doden Meenemen vakantie- geschenken blijft voorlopig beperkt TOTO Sort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal ƒ23,60; jaar 91.55. DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND 63e jaarga Ned. I: 20.20 i bloemen Eigentijds. In Achter het naai aandacl liee Brand. no. 18.680 WOENSDAG 26 APRIL Meisjes op overweg door trein gedood ETTEN-LEUR (ANP)— Twee meisjes uit St. Willibrord zijn gisteravond in Etten-Leur op i een bromfiets tegen een goede-1 rentrein gereden en gedood. Het zijn de 16-jarige A. M. J. Ko- nings en de 14-jarige J. A. de Bruijn. Het ongeluk gebeurde bij eest automatische halve bo men beveiligde overweg. Een vrouw die bij de overweg ■woont hoorde een gil op het mo ment dat een goederentrein langs raasde. Toen de trein voorbij was zag zij de twee 1 meisjes liggen, die een ogenblik later opnieuw door een trein werden overreden. Beide machi nisten hadden niets opgemerkt. belde de politie, die de spoorwegen waarschuwde. De iNS lieten de treinen op beide baanvakken stoppen, wat onge veer een half uur vertraging te weegbracht. Hoe de bromfiets ondanks gesloten halve over- (Van onze parlementaire redactie) DEN iHAAG Minister Stuyt vai) Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne wil af van de gratis flessen, potjes on derge lijke. Hij is dan ook van plan om het statiegeld opnieuw in te voeren, 'dit tot groot ongenoegen van het bedrijfsle ven. Het invoeren van het statiegeld zou in een speciale afvalwet gekegeld moeten worden naast de wet op de bo- oem-verontreiniging. De De minister laat op het ogenblik nagaan, wat de gevolgen kun nen zijn van het opnieuw invoe ren van het statiegeld. Vooral de glasindustrie zou er op eco nomische motieven zeer tegen gekant zijn. De opzet van de minister is echter paal en perk te stellen aan de enorme uit breiding van de zogenaamde wegwerpflessen, kartonnetjes en dergelijke materiaal. Dit mate riaal kan zeer moeilijk vernie tigd worden, om dat het veel plastic-bestanddelen bevat. De wet op de Bodemverontreini ging, die geruime tijd geleden reeds ingediend is, bevat hierte gen te weinig bepalingen. Dat is de reden, dat minister Stuyt met een speciale regeling wil komen. Verder wil hoj nog: een speciale vernietigingstoe slag voor het vernietigen van bepaalde stoffen, zoals plastics. Deze toeslag zou in de vorm van heffingen aan de industrie kunnen wordenopgelegd, •voorschriften voor een aantal verpakkingsprodukten die moei lijk als afval te verwerken zijn. (Van onze correspondent) sen om het leven kwamen, is andermaal de schrik om het hart geslagen van dezelfde be woners door twee enorme bos branden, een In het zuiden van dit departement en een In de buurt van Bordeaux. Vanmor gen vroeg was al een terrein van drieduizend hectaren bos gronden door brand vernield. De brandweer kon door een felle wind en zware rookontwikkeling weinig anders doen dan particu liere huizen te beschermen. Al 100.000 platen Top Star Festival AMSTERDAM (ANP) Deze week zal de 100.000ste grammo foonplaat van Top Star Festi val over de toonbank gaati. De opbrengst is bestemd voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties. Dc verkoop begon op 30 maart. De cassette haalde inmiddels een omzet van bijna 5000. WASHINGTON AFP De sena toren Hubert Humphrey en George McGovern hebben hun kans op de democratische kan didatuur voor het Amerikaanse presidentschap vergroot door beiden senator Edmund Muskie te verslaan, de een in Pennsyl vania, de ander in Massachu setts. In de grote industriestaat Penn sylvania kreeg de gewezen vi ce-president Humphrey, die de steun had van de vakbeweging, een derde deel van de stemmen. Een verrassing was het dat McGovern, die geen campagne had gevoerd, meer stemmen kreeg dan Muskie. In de liberale staat Massachusetts boekte McGovern, gesteund door de Kennedy-clan, een grote overwinning op Muskie. Eerder behaalde hij al een spectaculai re overwinning in Wisconsin. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 22.ste verjaardag van de proclamatie van de republiek der Zuid-Molukken, die gisteren door ruim 8000 Zuid-Molukken, die gisteren door ruim 8000 Zuid-Molukkers uit alle delen van Nederland in de Houtrusthallen te Den Haag werd bijgewoond, is bijzonder rustig verlopen. De Hr.agse en Wnssenaarse politie was echter op alles voorbereid en had uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen rond de Indonesische Ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag en de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassneaar. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de bewaking van de Indonesische ambassade al verzwaard met twee pantserwa gens met geschut van de Koninklijke marechaussee. Gister morgen vroeg werd de Tobias Asserlaan aan drie zijden ge heel afgezet door agenten van de mobiele eenheid van de Haagse politie die waren bewapend met karabijnen. Tijdens de viering van de proclamatie gistermiddag in de Hou trusthallen sprak de president der Zuid-Molukken ir. J. A. Manusama zijn mensen toe. Verder traden groepen Zuid-Mo lukse jongeren op met folkloritische dansen en liederen. Hier na bezochten enekele honderden Zuid-Molukkers een demon stratieve k'aagdienst op Plein 1813, waarin ds. S. Metiary voorging. Na afloop van deze dienst gingen de Zuid-Moluk kers zwijgend uiteen. Cngeveer 1500 Zuid-Molukkers, aanhangers en generaal I. J. Tamcela, vierden gisteren in Utrecht de 22ste verjaardag van de onafhankelijksverklaring. Hier luidde de teneur van alle toespraken: ,,Wij gaan door met de strijd, desnoods ten koste van grote offers". Terugkeer Apollo morgenavond half negen op t.v. (Van onze omroepcorrespondcnt). Hilversum De NOS-televIsic zal morgen een rechtstreekse repor tage uitzenden van de terugkeer van de Apollo 16 op aarde. De reportage wordt vanaf 20.30 uur via Nederland 2 uitgezonden. De VPRO heeft hiervoor zendtijd beschikbaar gesteld. Eventueel kan het aanvangstijdstip nog worden vervroegd. De uitzending zal duren tot het moment, dat de astronauten aan boord gaan van het bergings schip. Dit wordt om omstreeks 22.00 uur verwacht. Hierna zal het VPRO-programma worden voortgezet. De NOS-rubrlek „ter visie", ver huist deze avond naar het eer ste net en wordt na afloop van het TROS-programma uitgezon den. Het is alweer een hele vent. Morgen wordt prins Willem-Alexander vijf jaar. Deze leuke foto werd gemaakt door zijn vader prins Claus. INTERLAKEN (DPA) Bij een ongeluk op de 4.105 meter hoge „Moench" in het Zwitserse Jungfrau-massief zijn van een groep bergbeklimmers drie per sonen om het leven gekomen en twee gewond. De slachtoffers zijn twee Denen en een Neder landse. Hun namen zijn nog on bekend. beklimming van een steile rots wand, toen plotseling de tweede man van de groep omlaag stort te. De gids sprong ijlings over een bergkam om voor „tegenge- wicht" te zorgen en zo te voor komen dat de hele groep zou worden meegesleurd, maar toen is naar het schijnt het touw ge knapt. Vallende ster gesignaleerd (Van oen onzer verslaggevers) UTRECHT In Midden-Neder land hebben veel mensen gister avond een vurige bol in dc lucht waargenomen. Bij het KNMI in De Bilt cn bij de Sterrenwacht in Utrecht kwamen talloze mel dingen binnen. Een woordvoerder van de Ster renwacht deelde mee, dat het hier een zeer heldere meteoor betrof, populair gezegd een val lende ster. Deze komen onge veer vier vijf maal per jaar voor. maar worden dan door het weer of het tijdstip niet ge signaleerd. Beide waren echter gisteravond gunstig: helder weer en de meteoor was rond half elf zichtbaar. De Alpinisten i bezig met de RSUN (Van onze pari. redactie) DEN HAAG In politieke kringen verwacht men dat minister Ncüssen (Finan ciën) de BTW volgend jaar zal v/illen verhoger. om daar mee het te verwachten te kort op de Rijksbegroting 1973 voor ongeveer de helft te kunnen dekken. Het nor- ma'e tarief van 14 pet om zetbelasting zal waarschijn lijk worden verhoogd tot 16 pet. Ook het lage tarief van 4 pet voor levensmiddelen zal vermoedelijk Iets omhoog moeten. De kans is groot dat voor di verse levensmiddelen het lage tarief onhoog zal wor den gebracht van 4 tot 5 of 6 procent. Het is echter moge lijk dat voor enkele van de eerste levensbehoeften zoals brood en groenten, het lage tarief van 4 pet gehandhaafd blijft. De definitieve beslis sing heeft minister Nelissen nog niet genomen. Deze zal volgen in een later stadium als de voorbereiding van de Rijksbegroting 1973 in het al lerlaatste stadium verkeert. Aan verhoging van de indirec te belastingen wordt in ieder geval de voorkeur gegeven boven stijging van de toch al hoge loon- en inkomstenbe lasting. Te verwachten is verder dat nog enkele accijnzen zullen worden verhoogd. De hele belastingoperatie zou een miljard gulden meer in de schatkist moeten brengen. Minister Nelissen zou dan van zijn collega's verlangen dat nog eens voor een mil jard gulden wordt bezuinigd, door drastische beperking van de uitgaven, o.m. subsi dies. De oplossing van de begro tingsproblemen is mede af hankelijk van het overleg dat de regering half mei met het georganiseerde bedrijfs leven zal voeren over een matiging van de loon- en prijsinflatie. BRUSSEL (ANP) Het Is zeer onwaarschijnlijk dat de EEG-toeris- ten nog dit seizoen zullen genieten van de mogelijkheid om 450 gul den in plaats van 270 gulden aan goederen voor eigen gebruik over de grens mee te brengen. Dit is het gevolg van Frans verzet in dc Europese ministerraad waar afgelopen dagen werd gesproken verruiming van de regels voor het reizigersverkeer in de EEG. Het voorstel van de EEG-commissle, die ermee had willen bereiken dat de gemeenschap ook voor de gewone burger wat meer tatsbaar- der zou worden, is terugverwezen naar de permanente vertegen woordiger van de EEG-lidstaten in Brussel. Het lag in de bedoeling dat voor 1 juli een regeling tot stand zou ko men waarbij toeristen in de EEG-landen behalve meer goederen ook de bekende moeilijke artikelen zoals tabak, sterke drank, par fum, koffie, en thee in grotere hoeveelheden over de grens mogen meenemen. De ministers van buitenlandse zaken zijn het wel eens geworden binnen zes maanden de grenscontrole van de groene kaart af te schaffen. Inktgooister naar Heath weer vrij BRUSSEL (UPI) De Belgische autoriteiten hebben Marie-Loul- se Kwiatkowski vrijgelaten, dc in Duitsland geboren psychologe die wegens het gooien van inkt naar premier Heath van Enge land In februari tot een hall jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. Marie-Louise Kwiatkowski, In En geland bekend als Karen Cooper heeft België al met onbekende bestemming verlaten. Prawda contra Jozef Luns MOSKOU (Reuter) Hovlkkcn in de Noordatlanlische Verdrags organisatie, die zich niet open lijk durven verzetten tegen een Europese velllgheidsconlcrcntle, proberen leden van het bondge nootschap bij een nieuwe be wapeningswedloop te betrekken. Dit schreef gisteren de Pravda, het Orgaan van de Sovjotrussi- sche communistische partij, dat dc secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns en do voor zitter van haar militaire comité, generaal Johannes Stclnhoff, met name noemde. Luns en Stcinhoff bepalen volgens de Pravda het klimaat waarin zich in mei de ministerraads vergadering van de NAVO zal afspelen. Het blad schreef dat Steinhoff in een vraaggesprek heeft ver klaard, dut de NAVO-landen hun militaire bijdragen aan het bondgenootschap niet voldoende optrekken. Den Haag Dc tussenstand van sporttoto 42 van het afgelopen weekeinde is Eersto prijs: 2 meldingen. Tweede prijs: 62 meldingen. Derde prijs: 950 meldingen. Beschikbaar voor de lc. 2c. 3c prijs en premie elk 146.920,

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1