Zuidvietnamezen trekken terug in Kontoem Pittige straffen geëist tegen inbrekersbende Spoorwegcrisis verlengd door ultimatum Prettig! I de postgiro Na val van Dak To Honderd inbraken - 20 brandkastkraken Studentenrel in Parijs Spaarloon £cid6cSomcmt en rente vrij van loon belasting bi Londen ZEVEN MAANDEN GEVANGENIS VOOR RAADSLID Toename geslachtsziekte Nederland niet schrikbarend Vrouw met schroeve- draaier bewerkt De aarde groeit nog steeds dab makketijk! 197$ DINSDAG 25 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 SAIGON (AFP/Rtr.) Na de luchtbasis en het vooruitge schoven hoofdkwartier van de 22ste divisie in Tan Canh. in het westelijke hoogland van Zuid-Vietnam, hebben de oprukkende troepen van Noord-Vietnam en de Vietkong ook de stad Dak To ingenomen. Dit is vanmorgen van Amerikaanse militaire zijde in Saigon verklaard. De Zuidvietnamezen proberen nu een verdedigingslinie te for meren rond de provinciehoofdstad Kontoem, die recht streeks wordt bedreigd. Typisch Engels zijn de paraplu en bolhoed. Het wollen pakje past er wonderwel bij. Het werd ontworpen door Clare- wood en is bestemd voor de komende herfst. In de collec tie tienermode deze geruite broek met bovenstuk. De bij passende pet mag niet verge ten worden. Symposium gasvoorziening GRONINGEN (ANP) „Laten we voorkomen dat de generatie na ons zal zeggen: zij hebben de rijkdommen die de natuur hun gaf op een niet-verantwoor- de wijze verspild", aldus gister ochtend tijdens de opening van een symposium over de open bare gasvoorziening in Gronin gen, drs. C. A. Verkade, direc teur gasvoorziening van het mi nisterie van Economische Zaken. Hij liet een waarschuwing horen ten aanzien van het gebruik van aardgas voor die doeleinden, waarvoor ook minder waarde volle brandstoffen zouden kun nen worden gebruikt. De heer Verkade sprak voor een 200-tal gasdeskundigen uit 22 landen die in Groningen van 24 tot 28 april bijeen zijn voor het jaarlijkse symposium van het gascomité. onderdeel van de economische commissie voor Europa (Verenigde Naties). i De veroveringen waren voorafge- I gaan door een precisiebeschie- j ting van het commandocentrum in Tan Canh, waardoor verhin- I derd werd dat versterkingen werden aangevraagd. Bovendien 1 waren de Zuidvietnamese troe pen verzwakt door het onttrek ken van een brigade aan het westelijke hoogland voor het front bij de veel zuidelijker ge legen stad An Loc, dichtbij de hoofdstad Saigon, waar even eens hevig om wordt gevochten. President Nixon staat nu voor de vraag of hij nog meer troepen uit Vietnam moet terugtrekken. Weliswaar is het aantal man schappen op de vloot aanzienlijk versterkt, maar het aantal grondtroepen in Vietnam bereik te vorige week de stand 69.000. Premier Tsjoe En-lai van de Chinese volksrepubliek heeft gisteravond verklaard dat al leen terugtrekking van de Ame rikaanse troepen en beëindiging van de Vietnamiseringspolitiek kan leiden tot normale verhou dingen. Het Amerikaanse weekblad News week heeft gisteren een geheim rapport gepubliceerd waarin de bombardementen die tussen 1964 en 1968 op Noord-Vietnam zijn uitgevoerd, vrijwel nutte loos worden genoemd. Het rap port werd in 1969 samengesteld door dr. Kissinger ten behoeve van president Nixon. Een Noordvietnamese raketaan- val heeft gisteren veel schade aangericht aan 'n Amerikaanse luchtmachtbasis in Da Nang. Amerikaanse militairen nemen de schade op. MAASTRICHT (ANP) - Acht le den van een inbrekersbende, die hun domicilie hadden in woon wagenkampen te Heerlen, Bre da en Dordrecht, hebben zich gisteren voor de rechtbank te Maastricht moeten verantwoor- PARIJS (AFP) Bij de faculteit der wis- en natuurkunde in Pa rijs zijn gisteren opnieuw stu denten slaags geraakt met poli tie. Omstreeks zes uur in de avond richtten ongeveer twee honderd studenten barricades op, die een uur later door de politie met brandweerwagens en bulldozers werden opgeruimd. men. De politie gebruikte traan gas. Nadat de eerste barricade was doorbcoken vluchtten de stu denten het gebouw van de facul teit in, waar de politie hen ach tervolgde. Grootste kraan ter wereld De grootste kraan ter wereld, met een span wijdte van 160 meter en een draagvermogen van 700 ton was nodig om het laatste stuk te plaatsen op een pijler van de Köhlbrug in Hamburg. De totale hoogte van de pijlers is 130 meter. Eind 1S72 zal de brug, die 520 meter lang wordt, gereed zijru van Zuid-Engeland was de terug reis van Londen naar huis gis teren weer een nachtmerrie, die zij zich nog lang zullen herinne ren. Honderden treinbestuurders weigerden normaal te werken, niet alleen uit protest tegen de recente beslissing van het indu striële tribunaal dat al het treinpersoneel een afkoelingspe riode va|n veertien dagen opge legd heeft, maar ook tegen het ultimatum van de directie van de zuidelijke sector, die had be kend gemaakt: „Wie de stipt heidsactie voortzet, wordt naar huis gestuurd en krijgt geen loon". Meer dan zestig percent van de ochtendtreinen bleef in de sta tions en depots. In twïnfig van de veertig grote treinremises werd niet gewerkt. Sommige treinbestuurders, dié weigerden „normaal" te werken, kregen te horen dat de spoorwegen hun diensten met meer nodig had den. Als gevolg van deze maat regel legden andere treinbe stuurders uit solidariteit onmid dellijk het werk neer. en bleef een groot deel van de bestuur ders, die ingeschreven waren voor de avondploegen, gewoon Zilveren broodmand voor ir. Franke DEN HAAG (ANP) De minister-president, mr. B- W. Biesheuvel en de mi nister van Landbouw en Visserij en Defensie zijn gistermiddag in Den Haag aanwezig geweest bij de uitreiking van „de zilveren broodmand" aan Ir. J. A. P. Franke, oud directeur-generaal van de voedselvoorziening bij het ministerie van Landbouw en Visserij. spoorwegen genoot kennelijk de instemming van de regering- Heath. Gisteravond zag het er evenwel naar uit, dat het een flater was die begaan werd op een moment dat de betrokken vakbonden zich hard inspanden om hun leden weer normaal aan het werk te krijgen en daarin leken te slagen. DEN HAAG Het kabinet Is be reid de fiscale voorwaarden voor winstdelingsregelingen te verzachten, waardoor het voor werknemers interessanter wordt aan dergelijke regelingen deel te nemen. Ook wil staatssecre taris Scholten (Belastingen) rente-inkomsten tot een bedrag van tweehonderd gulden per jaar vrijstellen vm inkomster belasting en zal, volgens een voorontwerp van wet, de werk nemer geen loon- en inkomsten belasting verschuldigd zijn over het loon dat gespaard wordt vla bij de c.a.o. geregelde verplichte spaarloonregelingen. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen zegt weinig be hoefte te hebben aan een wet die soaarloonregelingen verge makkelijkt. omdat spaarloon ook loon is en de kosten van de ondernemer verhoogt. Bij de toekenning van spaarloon zal ten laste van de werkgever een peforfaiteerde heffing van vijf tien procent gelden. Volgens het VNO zal een afzonderlijk wets ontwerp worden ingediend, waarin wordt voorgesteld voor iedere belastingplichtige vrii- stelling van inkomstenbelasting in te voeren voor tweehonderd gulden aan rente-inkomsten. Het wetsontwerp over fiscale faci liteiten voor spaarloon beoogt wettelijke voorschriften op col lectieve besparingen door werk nemers. De spaarloonregelingen zijn in eerste instantie een zaak van partijen bij c.a.o. overleg. Het wetsontwerp wil voorts een matiging van de belastinghef fing en een begeleiding van spaarloon. Het moet leiden tot een verantwoord evenwicht tus sen de fiscale positie van de werknemers enerzijds en de zelfstandigen anderzijds. Loyaal aan regeerakkoord ]A|R. Aantjes heeft als fractievoorzitter van de anti-revolutionairen vorige week In zijn partijblad weloverwogen een paar nette schoten voor de boeg geplaatst. Ditmaal niet voor de boeg van het kabinet, maar van de zittende regeringspartijen. Mr. Aantjes vreest kennelijk dat na het sombere nieuws van minister Nelissen over het begrotingsperspectief voor 1973 sommige rege ringsfracties toch zullen besluiten onverkort vast te houden aan bij het regeerakkoord en de later openbaar geworden supplementen van fractievoorzitters gemaakte afspraken. De A.R.-fractieleider zou dit niet loyaal vinden. Hij verwacht op dil moment nu het beeld weer anders blijkt te zijn dan vorige jaar zomer werd verwacht een dubbele loyaliteit. Ten eerste dat geen regeringsfractie de gelegenheid van de gewijzigde situatie aangrijpt om terug te komen op bepaalde beslissingen zonder dat zulks door die gewijzigde situatie wordt gemotiveerd; ten tweede dat alle part ners (V.V.D.. D.S.'70 en christen-democratische groepen) voldoende reëel zullen zijn om terzake van de gemaakte afspraken en de ge wijzigde financieel-economische verwachtingen niet met een „buigen of barsten" zullen werken. IJ zijn tweede veronderstelling denkt mr. Aantjes ongetwijfeld aan zaken als bezuinigingen, inflatie-correctie bij de loon- cn inkomstenbelasting, wiebeltax e.d. Wat hij bij zijn eerste veronderstelling op het oog heeft, is niet hele maal duidelijk. Ook materiële zaken of niet-materiële zaken (zoali de abortus-wetgeving, de omroepwet), welke een bepaalde fractil z.i. zou kunnen aangrijpen als punt waarop de gezamenlijke rege ringspartijen concessies moeten doen, omdat zij zelf in het licht dei nieuwe omstandigheden een veer laat schieten terzake van een an der in 1971 overeengekomen punt in het regeerakkoord? Inderdaad is het goed ook aan niet-materiële punten te denken. Wel zijn van V.V.D.-zijde de laatste tijd terzake van het fiscale beleid reëler verklaringen gedaan dan een jaar geleden nog mogelijk scheen. Zowel in de liberale fractie als in de partij wordt ingezien, dat de inflatie niet met een simpel middel, maar alleen door eer verzameling maatregelen effectief te bestrijden zal zijn, wil men tenminste sociale overspanning vermijden en de regering in staal stellen te blijven regeren. Maar wordt op het kritieke moment gewerkt met de theorie van „concessie om concessie"? Met mr. Aantjes vinden we, dit iets wal niet strookt met de loyaliteit t.o.v. een regeerakkoord. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank In Amsterdam heeft het 26-;arIge Amsterdamse gemeenteraadslid J. G. P. (Aktle '70) wegens bedreiging met enig mis drijf temen het leven gericht en poging tot zware mishandeling gisteren veroordeeld tot 7 maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Vorig jaar mei had hij een huurder met een fles geslagen. In oktober had P. een andere huurder tijdens een woordenwisse ling over zijn optreden een broodmes op de keel gezet. e „zilveren broodmand" is een onderscheiding van de Nederlandse Vereni ging van Meelfabrikanten. De huidige voorzitter van de vereniging, ir. P. Ta- selaar, eerde de heer Franke onder meer om dat hij met name na de watersnoodramp in fe bruari 1953 getoond heeft wat er met doortastend heid en improvisatiever mogen te bereiken viel om de levensomstandighe den in de getroffen gebie den te normaliseren. den. Ieder van hen zijn niet per uit Breda, die ook een uit- mcer dan 30 inbraken of brand- gebreid strafblad heeft, kastkraken ten laste gelegd, pe officier noemde deze verdach- doch deze zijn slechts een greep ten de leidende leden van de uit bijna 100 inbraken en 20 bende. Tegen de andere zes ver- brandkastkraken, die In 1971 dachten eiste de officier straffen zijn gepleegd. Zij traden in ben- variërend van vier jaar tot drie deverband en goed georgani- maanden, seerd op, zoals de officier van justitie, mr. P, Gonsalves het In zijn requisitoir zei. In totaal hebber zij voor ruim 500.000 gestolen en bovendien voor een aanzienlijk bedrag ver nielingen aangericht. De bende leden gingen onvoorstelbaar brutaal te werk. Hun werkter rein lag in het hele land. Enkele malen hebben zij ook België be zocht. De bende werd bij een operatie op 26 november in Amstenrade (Limburg) door de politie be trapt op het moment dat enige leden een brandkast wilder, wegslepen. Zij legden een be kentenis af en de hele bende werd opgerold. 28-jarige koopman uit Dor drecht, die een uitgebreid straf blad heeft, eiste de officier van justitie vier jaar gevangenis straf. Eveneens vier jaar eiste Jr. J. A. P. Franke ontvangt uit handen van ir. P. Raselaar de zilve- hij tegen een 36-jarige autosio- I ren broodmand. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De toename van geslachtsziekten in Ne derland is absoluut niet schrikbarend. Dit is verklaard door dr. B. Vermeer, hoofd van de polikliniek voor huid en geslachtsziekten van het academisch ziekenhuis van de Amsterdamse universiteit. Alle beweringen daarover noemde hij uit de lucht gegrepen, omdat er in Nederland geen meldingsplicht bestaat zodat niemand een juiste in druk kan hebben. Dr. Vermeer ontkende ook dat het jeugdtoerisme bevorderend werkt op het toenemen van het aantal geslachtsziekten. Volgens hem is het eerder zo, dat de besmetting hier ter plaatse wordt opgedaan. Hij wees op een Engels onderzoek waaruit is gebleken dat niet emigranten uit Gemenebestlanden de be smetting binnenbrengen, maar dat zij in tegendeel de ziekte pas krijgen als ze in Engeland zijn. Da- er z veel te doen is over geslachtsziekten komt om dat de taboes op dit gebied ver dwenen zijn. Dr. Vermeer ge waagde zelfs van een anti-ta boe. „Ik krijg jonge mensen die trots zijn op hun kwaal". Hij heeft vorig jaar een telling ge houden onder de vrouwen die De New Yorkse politie is een cam pagne begonnen tegen de zwaar lijvigheid van de leden van het korps. Eenmaal per maand wor den alle agenten gewogen. Voor de politieman links ziet het er somber uit. Rechts: een dieet van een maand heeft geholpen. ROTTERDAM (ANP) Overdekl met bloed en verwondingen uan hals, rug cn zijde, met een ge broken neusbeen en een bescha digd oog, zo trof de Rotterdam se politie de 31-jarige Elizabeth G. B. aan in een woning nan d« Bomstrant in Rotterdam-Zuid. De man, die haar op deze wijzi had toegetakeld, werd even la ter aangetroffen op straat in hel westelijk stadsdeel. Zijn handen en kleren zaten nog onder hei bloed. Het bleek de 36-jarigi Turkse fabrieksarbeider A. E. te zijn. De politie rekende hem in. Het slachtoffer paste bij kennis sen op do kinderen. De Turk verschafte zich toegang tot ds woning door het inslaan van een ruit. Met een schroevedraaiei ging hij Elizabeth te lijf en stak haar op diverse plautsen. Over 't motief van z'n daad Is nieti bekend. Zij Is in het ziekenhuis operatief behandeld en is er ernstig aan toe. MOSKOU (TASS) De laatste vijfhonderd miljoen jaren ia het gewicht van de aarde met een honderdste procent toegenomen door het kosmische stof dat er op gevallen is. werpen hebben opgehaald in De Sowjetrusslsche geloerde Kirlll Geheimzinnige voorwerpen voor Franse kust PARIJS (AP) Het Franse mi nisterie van defensie heeft bekend gemaakt dat mosselvis sers in de buurt van Cherbourg aantal geheimzinnige voor hun netten. Volgens bepaalde berichten zouden het onderwater-microfoons zijn. Dit voorval wordt in verband gebracht met het feit dat in dat gebied van de zee vaak treilcrs uit de Sowjet-Unie gezien wor den. hij heeft behandeld. Van de bij- PRAAG (DPA) na vijfhonderd gevallen van go- 1 norrhoe waren 12 meisjes jon ger dan 17 jaar geweest. De grote groep had tussen de 17 en 25 jaar gelegen. Na 25 jaar was het aantal snel teruggelopen. Sl- phylisgevallen had hij onder de 17 jaar niet gehad wel bedui dend meer boven de -25 jaar. In Tsjechoslo- Florensky en zijn medewerkers zijn tot deze slotsom gekomen na uitgebreide bestudering van de stof die op aarde neervalt in de vorm van meteorieten en meteoorstof. Zoals bekend verliest onze planeet ook een deel van haar gewicht in de vorm van ionen van be paalde elementen, die in de ho gere luchtlagen verloren gaan. De balans Is echter nog sleedt gunstig voor de aarde, zo meenl Florensky. wakije hebben de afgelopen drie jaar 1200 journalisten hun be trekking verloren. Volgens een overzicht dat gisteren in Praag Uit zijn onderzoek leidt de profes op een congres van de Tsjechi-sor af, dat het proces sche vereniging van journalisten is ovccge.egd is dit gebeurd op grond van hun antisocialistische houding. vorming van de aarde, dat mil1 jarden jaren geleden in eel stofwok begonnen is, nog steedl voortduurt. Met Postgiro minder mensen met kwitanties aan de deur, geen incasso- of stortingskosten meer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9