Verplichte werk-E tijdverkorting in bouwvakken Genadeslag voor senator Muskie r Kardinaal Danielou: Marxisme infiltreert kerk Elk weekend in Alkmaar brand Minnaar met bloedend hart werd indringer Korte metten DINSDAG 25 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) D drie bouwbonden menen dat er extra maatregelen moeten worden getroffen om de gevolgen van de werkloosheid in de bouw - die aanzielijk groter is dan de gemiddelde werkloos heid - op te vangen. Ze bereiden op het ogenblik concrete voorstellen voor voor optrekking van de werkloosheidsuitkering aan bouwvakkers tot het laatst verdiende loon en voor een verplichte werktijdver korting in het bouwbedrijf bij overschrij ding van een bepaald werkloosheidsper centage. APELDOORN (ANP) Met smart in het hart zag de 21-jarlge H. van der V. uit Apeldoorn door het ven ster, dat het meisje waarop hij zijn zinnen had ge zet, in de woonkamer met een ander zat te minneko zen. Het paartje schonk nauwelijks aandacht aan de stille minaar die op de keien stond. Maar toen even later gestommel in de keuken werd gehoord, onder braken de geliefden hun bezigheid en togen op on derzoek uit. In de keuken was niemand. Wel bleek dat uit de op tafel liggende portefeuille van het meisje papieren waren verdwenen. Reden om de politie te waar schuwen. Op een gegeven ogenblik werd er gebeld. Er stond niemand meer op de stoep, maar wel lag daar een bos rode tulpen met de vermiste papieren en een in bloemrijke taal ge stelde liefdesverklaring aan het meisje. Na enig beraad kwamen jongeman en. meisje tot de slotsom, dat de afzen der wel eens de 21-jarige H. van der V. kon zijn. Dat bleek inderdaad het geval. Deze jongeman had gehoopt tussen de pa pieren uit de portefeuille een foto van zijn geliefde te vinden. Hij had die foto altijd bij zich willen dragen, deed hij uit de doeken. De politie had begrip voor het liefdesverdriet: geen proces-verbaal, maar wel een berisping. .Want zo maar een woning binnen dringen mag niet, zelfs niet om een pleister te zoeken voor een bloedend hart. Woningbouw neemt toe DEN HAAG (ANP) Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is in maart jl. met de bouw van 14.205 woningen begonnen, tegen 11.127 in maart 1971. Het aantal voltooide woningen be droeg in dezelfde maand 11.805 tegen 9740 in de overeenkomsti ge maand in 1971. Gerekend over de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg het antal begonnen woningen 38.425 tegen 30.833 in dezelfde periode van 1971. Voltooid wer den 29.885 woningen tegen 25.347 in het eerste kwartaal van vo rig jaar. In de 12-maandsperiode april 1971 - maart 1972 werden 147.075 wo ningen in aanbouw genomen en 141.135 woningen voltooid. Onderscheiding DEN HAAG (ANP) De se cretaris-generaal van het minis terie van Buitenlandse Zaken mr. E. L. C. Schiff, is doo rde Chileense regering benoemd tot grootkruis in de orde van Ber nardo O'Higgins, voor zijn ver diensten voor de betrekkingen tussen Nederland en Chili. De centrale commissie bouwnij verheid (waarin de drie bonden samenwerken) zal deze twee voorstellen binnenkort onder meer met de werkgevers be spreken. De heer L. Brouwer, voorzitter van de bouw- en houtbond N.K.V. heeft dit op een bijeen komst in Utrecht meegedeeld. Hij erkende, dat er aan beide oplossingen nadelen kleven. Zo zal een verplichte werktijdver korting tot gevolg hebben, dat hetzelfde werk door meer men sen moet worden gedaan. „Maar", zei hij, „het bouwbe drijf wordt nu al voor de zoveel ste keer gepakt in het algemeen belang en dan moet het alge meen belang maar eens voor de bouwvakkers zorgen." Over de rtota volkshuisvestingsbe leid van minister Udink zei de heer Brouwer dat deze nota niets zegt over de gevolgen van de huidige werkloosheid in de bouw voor het arbeidsbestaan, terwijl toch vaststaat dat werkloosheid een heel stuk ervaring en vak opleiding verloren doet gaan: goede vaklieden verdwijnen naar andere bedrijfstakken, jon geren vallen uit en de vakoplei ding stagneert over de hele li nie. Er zijn nu al provincies waar het aantal aanmeldingen voor de vakopleiding veertig procent onder dat van vorig jaar blijft. Politie in gewest opnemen GRONINGEN (ANP) De opne ming van de politie In het ga- west zou een stimulans kunnen betekenen voor de gewestvor ming in Nederland, aldus zei in Groningen minister mr. W. J. Geertsema van Binnenlandse Zaken bij de opening van het nieuwe hoofdbureau van de Gro ninger gemeentepolitie. De bewindsman zei aan te nemen dat de opneming van de politie in de taken van het gewest in de Tweede Kamer niet op moei lijkheden zal stuiten. Na de tot standkoming van de gewestwet zal er een overgangsperiode van tien jaar komen waarin ons land drie soorten politie zal ken nen, te weten: gemeente-, rijks- en gewestpolitie. In de burgerzaal van het Paleis op de Dam heeft maandagavond het bewegingstheater (BEWETH) samen met de groep „Multi media" van Bart Stuyf de eerste van drie voorstellingen gegeven. Prinses Beatrix en prins Claus waren gastvrouw en gastheer op deze avond. Het optreden van deze twee groepen houdt verband met de wens van de koningin om het paleis meer bij het culturele leven van de hoofd stad te betrekken. Vorig jaar vond in de burgerzaal reeds een con certuitvoering plaats. Super trimmer liep 400 kilometer LIVERPOOL (AP) Het 54-jarige Britse parle mentslid Dick Crawshaw heeft het wereldrecord achterelkaar-doorlopen royaal gebroken en het gebracht op een trotse 255,84 mijl (409,34 kilome ter). Hij is 76 uur en 21 minuten aan de wandel geweest. Het parlementslid liep voor een liefdadig doel, name lijk om geld te verzame len voor onbevoorrechte kinderen. Een aantal parlementariërs en ook premier Edward Heath hadden de record poging mogelijk gemaakt door Crawshaw onder meer te beloven hem een zeker bedrag uit te keren voor elke mijl die hij liep. Zijn fenomenale prestatie heeft hem ongeveer 3000 pond opgeleverd die hij zal schenken aan het ge nootschap ter beletting van wreedheden jegens kinderen. Angolacomité protesteert bij de IAO DEN HAAG (ANP) Het Angola comité heeft in een brief ann de Internationale Arbeidsorgani satie (IAO) in Genève bezwaar gemaakt tegen een rapport dat in opdracht van deze organisa tie is opgesteld over de arbeids omstandigheden in de Portugese kolonie Angola. De Portugese ambassade gebruikt dit rapport als propagandafol- der om aan te tonen dat in An gola geen dwangarbeid bestaat, aldus het comité. Bij haar actie tegen Angolese koffie heeft het comité aangevoerd dat op de koffieplantages in Angola ge bruik wordt gemaakt van dwang arbeid. Tegelijkertijd publiceert het An- gola-comité een vertaling van een vertrouwelijk document dat opgesteld zou zijn door Afonso Mendes, van 1962 tot 1970 direc teur van het arbeidsinstituut in Angola en waarin eveneens dwangarbeid wordt aangetoond. De oorspronkelijke Portugese tekst van dit stuk is door een Portugees in handen gespeeld van het KVP-Tweede-Kametlld Th. M. Hazekamp en van drie fractiemedewerkers van de con fessionele partijen. De arbeids omstandigheden in Angola zul len waarschijnlijk een belang rijk punt zijn in de interpellatie die donderdag in de Tweede Ka mer wordt gehouden over de subsidie aan de koffie-actie van het Angola-comité, waarover minister Boertien na een posi tief advies van de commissie ontwikkelingsstrategie afwijzend heeft beschikt. WASHINGTON (RTR) De presidentiele aspiraties van senator Edmund Mus kie uit Maine zouden van daag, in de democratische voorverkiezingen die in Massachusetts en Pennsyl vania plaats hebben, de ge nadeslag kunnen krijgen. Het lijkt vrijwel zeker dat de man die aanvankelijk favoriet voor de democratische presidents voordracht leek te zijn, In Mas sachusetts het onderspit zal moeten delven tegen senator George McGovern uit South Da kota, die volgens de Jongste opi niepeiling ver voor ligt. In Pennsylvania, waar hij Intensie ver campagne heeft gevoerd, loopt Muskie gevaar te verlie zen van senator Hubert Humph rey van Minnesota, voor wie deze primary ook van groot ge wicht is. Een grote overwinning voor McGovern, de kandidaat die het meest naar voren treedt als te genstander van Amerika's deel neming aan de oorlog in Viet nam, zou een nieuw bewijs van ontevredenheid onder het Ame rikaanse volk tegen het conflict in Vietnam zijn, op een ogenblik waarop de Verenigde Staten hun bombardementen op Noord Vietnam hebben geïntensiveerd. AMSTERDAM (A.N.P.) Wegens het plegen van ontucht met zijn drie stiefdochtertjes is door de Amsterdamse zedenpolitie aan gehouden de vijftigjarige P. J. uit de hoofdstad. De man zou ruim vijf jaar geleden, toen do meisjes vijf, tien en twaalf jaar oud waren, met zijn handelingen zijn begonnen. De man heeft bekend. Vandaag worden In Pennsylvania en Massachusetts voorverkiczingor gehouden voor het Amerikaanse presidentschap. Op het vliegveld van Harrisburgh in Pennsylvania deelde de democratische kandldaal McGovern handtekeningen uit aan aanhangers onder wie Kathleen Kennedy, dochter van wijlen senator Robert Kennedy. Anonieme briefschrijver: ALKMAAR (ANP) Bij de redactie van het Noordhollandse Dagblad In Alkmaar is een anonieme brief binnen gekomen, die afkomstig zou zijn van een brandstichter. Afgelopen zon dag is een lingeriezaak in vlammen opgegaan en zondug 9 april J.l. een kledingzaak van de firma G. Worm. Bij de brand van 14 dagen geleden werd voor ongeveer een miljoen gulden schade aangericht. In de brief kondigt de anonieme schrijver aan, voortaan elke zaterdag of zondag een brand te zullen stichten. Als motief geeft hij: wraak voor het onrecht dat hem is aangedaan en om politieke redenen; namelijk stop de bombardementen in Viet- De commissaris van de Alkmaarse politie T. Waurdenburg ver klaarde geen aanwijzingen te hebben dat beide branden zijn aangestoken. Ook deze brief is voor hem geen aanleiding om aan een tweede pyromaan te denken. Volgens commissaris moet met de mogelijkheid van een wrange grappenmaker re kening worden gehouden. Geruchten als zou de pyromaan van verleden jaar, die op 20 plaatsen in het centrum brand heeft gesticht weer op vrije voeten zijn werd door de Alkmaarse politie tegengesproken. „Watertuin" van Europese allure ROERMOND (ANP) liet wa tersportcentrum „Midden-Lim burg", dat door de ANWB wordt aangeduid ais de toekom stige grote watertuin voor een Europese regio, word: zaterdag 6 mei geopend. De ANWB voor spelt, dat het aamtal boten in dit gebied binnen 25 jaar zal zijn gegroeid van 5.000 tot 40.000. Het watersportcentrum hoeft een oppervlakte van bijna 500 hecta re. Het omvat een zulderplas voor rustige waterrecreatie ter grootte vun 160 hectare water en 140 hectare land met een modern kampeercentrum. Het centrum biedt plaats aan 700 personen en ongeveer 200 tenten en caravans. Er zijn twee jacht havens. Het watersportcentrum heeft nu al een wachtlijst voor liefheb bers van ligplaatsen. Binnen twee ft drie jaar zal een grote uitbreiding gereed moeten zijn. KARDINAAL KöNIG De Franse kardinaal Jean Da nielou, een vooraanstaand lid van de Romeinse curie, heeft in Buenos Aires verklaard, dat de stroming binnen de rk kerk die gekarakteriseerd wordt door verzet tegen de I kerkelijke autoriteiten, steeds sterker wordt en dat zich binnen de kerk tekenen voordoen van een marxisti sche infiltratie. Kardinaal Danielou die naar Buenos Aires is gegaan op uitnodiging van diverse rk organisatie in Argentinië, zei op een persconferentie dat de gezagscrisis in de r.-k. kerk verklaard kan worden door het misbruik, dat in het verleden van het gezag is ge- maakt. Daarom, zo zei hij, Izijn er ook positieve elemen ten in de vrijheid van den ken die zich nu manifesteert, j Hij noemde echter het stand- I punt dat een dertigtal Euro- pese theologen, onder wie verscheidene Nederlandse, heeft ingenomen „onaan- vaardbaar". Kardinaal Danielou verklaarde voorts dat de kerk het ge weld moet veroordelen. Hij stelde in dit verband de aartsbisschop van Recife, mgr. Helder Camara, ten voorbeeld omdat deze, hoe wel hij terecht een vernieu wer wordt genoemd, toch het geweld afwijst als middel om tot wijziging van de maat schappelijke structuur te ko men. De kardinaal erkende tot slot dat er ln de hippiebe weging „elementen voor een religieuze vernieuwing" merkbaar zijn. Kritische gemeenten werken samen Episcopaat Oostenrijk krachtig nee tegen abortus Namens alle Oostenrijkse bis schoppen heeft kardinaal KÖ- nlg van Wenen verklaard dat het Oostenrijkse episcopaat een confrontatie met de re gering niet uit de weg zal gaan, wanneer dat door ver regaande liberalisering van de abortus nodig mocht zijn. De verklaring is gegeven naar aanleiding van het besluit van de socialistische partij, die een volledige strafvrij heid van de abortus tot en met drie maanden van de zwangerschap voorstaat. Kardinaal König is van me ning, dat als men de abortus tot drie maanden vrij wil ma ken, men net zo goed de abortus geheel vrij kan ma ken, omdat de meeste afdrij vingen geschieden voordat de vrucht drie maanden is gevorderd. Van bescherming van het ongeboren leven is geen sprake meer als de eis van de socialisten zou wor den ingewilligd. Naar aanleiding van een uitla ting van de Oostenrijkse Bondskanselier, „dat de kerk dient te overwegen of zij om wille van deze aangelegen heid haar goede en correcte betrekkingen met de regering op het spel wil zetten", ver klaarde kardinaal König: „De kerk moet deze proble men beoordelen op grond van beginselen, waarbij zij geen rekening kan houden met taktische of andere voordelen". KERK EN WERELD ln Friesland wordt in ver schillende kerkelijke kringen overlegd over het plan van de Hervormde Provinciale Kerkvergadering tot 't hou den van een oecumenisch congres, een soort Friese „Kirchentag". Dit proces zou duidelijk moeten aantonen dat er binnen de kerken een groot verlangen bestaat naar meer eenheid. Men zou de bijeenkomst nog dit jaar in Leeuwarden willen houden. De minister van Buitenland se Zaken van de republiek Haiti, Adrien Raymond, heeft een „hartelijke uitnodi ging" tot de christelijke ker ken en gemeenschappen ge richt om Haiti economisch te steunen. De uitnodiging is mogelijk geworden nu de huidige president een eind heeft gemaakt aan de offi cieel zeer gespannen verhou ding tussen kerk en staat. Dezer dagen is het tweede informatieblad voor de Vre- desweek 1972 verschenen, die dit jaar van 24 september tot 1 oktober wordt gehouden, onder de titel „De macht van Europa". Met deze week wil het interkerkelijk vre desberaad een discussie op gang brengen over de toe komst van Europa's militai re en economische macht. Het blad is voor de prijs van tien cent per exemplaar te bestellen bij Documentatie IKV. Parkweg 20a, Voor burg. Het bestuur van de algeme ne doopsgezinde sooiëteit heeft de Tweede Kamer ge vraagd te zoeken naar we gen om de bestaande schul denlast van Chili aan Neder land te verlichten. De sociale hervormingen worden er door de grote schuldenlast ten zeerste bemoeilijkt. Men richt zich vooral op Chili, omdat het op het ogenblik een van de weinige landen is, waar getracht wordt op ge weldloze wijze tot sociale hervormingen te komen. Afgevaardigden van kriti sche groeperingen van rooms-katholieken in West- Duitsland hebben besloten onder het fnotto „Open Kerk" te gaan samenwer ken. Basis voor toekomstige acties zal de „Werkgemeen schap synode" zijn, die twee jaar geleden gevormd ls om als forum te dienen voor een kritische uiteenzetting met dc synode van de West- duitse bisdommen. Tahar Belkhodja, ambassa deur van Tunesië bij de Heilige Stoel, heeft zijn ge loofsbrieven aan de paus overhandigd. Tahar Belk hodja is de eerste Tunesi sche ambassadeur bij het Vaticaan. Oecumenisch bijbel onderricht Een commissie uit de onder wijsraad van ZUrich heeft voorgesteld om op de scholen een oecumenisch bijbelonder richt In te voeren. Het onder richt zal door leraren gege ven moeten worden, door de katholieke en reformatori sche kerken als basis voor het godsdienstonderricht er kend worden en bijgewoond kunnen worden door kinde ren van alle christelijke kerken. De kennis van de bijbel zal bij het onderricht bijzonder nadruk krijgen. Op die manier wil men iedereen in gelegenheid stellen om zonder bespreking van de gc- loofs en gewetensvrijheid het oecumenisch godsdienst onderricht bij te wonen. Na het beleid worden van de plannen hebben de verschil lende kerken In een gemeen schappelijk schrijven zeer positief op de nieuwe vorm van godsdienstonderricht ge reageerd. Zij zijn van me ning dat dit soort onderwijs de basis kan leggen voor een verdere vorm van confessio neel onderricht tijdens latere schooljaren. Het plan be perkt rich nu tot het onder richt in Bijbelse geschiedenis en de zedenleer. Kerken-steun De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen heeft op een dringen de oproep van de Wereld raad van Kerken tot extra steun uan de nieuwe slacht offers van de oorlogssituatie in Vietnam, 22.5QU gulden overgemaakt als bijdrage van do samenwerkende pro testantse kerken en de oud- katholieke kerk. Een veertigtal kritische gemeenten cn groepen ln Nederland, vertegenwoordigd door 250 overwegend jongere deelnemers van verschillende kerken hebben zaterdag in Driebergen een eerste ontmoeting gehad. Dit oecumenisch beraad is een gevolg van overleg na het oecu menisch Pinkstertreffen vorig jaar in Augsburg. Men heeft el kaar ingelicht over doel en werk. Gemeenschappelijke gedach- tengang bleek te zijn, dat men zichzelf, de kerk en de maat schappij onder de radicale kritiek van het evengalie wil stellen om zo tot een vernieuwing van mens en samenleving te komen. Men verzette zich tegen het vrijblijvend gepraat en wilde In praktijk brengen, datgene wat men gelooft. Besloten werd het eerste treffen te consolideren. Via een bulletin zullen contacten worden onderhouden, onderling contact zal worden bevorderd en men zal voortaan elk half jaar op lande lijk niveau bijeenkomen. Het contactadres van de groep is me vrouw L. Klyn-Ballmet, W. Pfisterlaan 55 te Driebergen. Interkerkelijk Vredesberaad I gaat parochies op ontwikkeling wijzen „In een land als Nederland kunnen de kerken en de kerkelijke organen een belangrijke bijdrage leveren aan de activering van de openbare meningsvorming. Door hun deelname aan in ternationale organisaties, zoals de Wereldraad van Kerken en de commissie Justltia et Pax hebben ze mogelijkheden tot in ternationale uitwisseling van activiteiten". Deze mening is het Interkerkelijk Vredesberaad toegedaan. Men heeft vanuit dit oogpunt het plan opgevat om vier regionale groepenbegelelders aan te stellen, die in den lande de publieke opinie voor het ontwikkelingswerk moeten gaan mobiliseren. De belangstelling binnen de kerken voor dit vraagstuk is betrek kelijk gering, gelet ook op het feit, dat grote groepen binnen de kerken hun verantwoordelijkheid in dit opzicht nog onvoldoende beseffen. Om daar iets aan te doen is het IKV gekomen met het voorstel groepenbegelelders aan te stellen, die zich zullen richten tot gemeenten en parochies, kerkelijke verbanden en organisaties met de bedoeling deze bewust te maken van hun verantwoordelijkheid. Zoals reeds eerder bericht zal het project gefinancierd worden door de nationale commissie ontwikkelingsstrategie 1970-1980. Deze commissie gaat met het project akkoord. De minister voor ontwikkelingszaken moet rijn goedkeuring er overigens nog aan hechten. De totale kosten voor het project bedragen drie tot drieënhalve ton.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7