Waardering Leidse raad voor soepeler regeling van de woonruimteverdeling Oegstgeestse jeugd steunt Botswana Hooglanders - op weg naar de Kamer - rustten in Leiden Toch nog PSP-pluim voor wethouder Menken Enthousiasme voor Dnjepro ,5Handen van Hoogland" Wat u ook moet weten 'RIL li,t DINSDAG 25 APRIL 1972 LEIDSE COURANT "voor een bedrag van 67.000 gulden. De gevel en het dak vallen onder Monumentenzorg. De restauratie heeft anderhalf jaar geduurd. De —f" leiding daarvan was in handen van de Leiderdorpse architect W. van n een tra ontacten nieuws solisten: 20.46 Gesprekki 22.00 22.26 Ov 22.38 Echo. doorgepri s: licht i 23.55—2 (S) Ont mmofoonr ichten. Ingen. ICR twee: Modi 14.19 lal. 14.20 ermuzlek: Moderne mlnderhi NCRV: 1( jeugd* ■lng. Een "leuws? 1' LEIDEN Een wel niet ge- uitgevoerde sprongen aan heel gevulde, maar toch re- deze kunst eigen, anderzijds, delijk goed bezette Stadsge- De zaal raakte in vervoe- hoorzaal ontving maandag avond met stijgend, aan het eind zelfs met laaiend en thousiasme het Sowjet-Rus- sisch ensemble Dnjëpro. Dit ensemble, in het begin nog wat gereserveerd, antwoord de met spontaniteit en gulle reprises in dans en zang. En de spontaniteit vooral ver goedde veel van hetgeen in het begin wat al te geculti veerd leek om te kunnen beantwoorden aan zuivere volkskunst. Daar was bij voorbeeld de fraaie bas E. Ivanow die - het zij hem ove rigens vergeven, want hij is verbonden aan het theater Odessa voor opera en ballet - zijn volksmelodieën wat te veel naar het bel-canto trok. En waarom moet zo'n stem gebruik maken van een mi- crofoon?! Het was zonder meer hinderlijk en het deed afbreuk aan zijn mooi tim bre. Ditzelfde geldt ook voor het bandoeratri'o. (een heel fijne ..noot" in dit program- - ma), dat wel pur-sang volks kunst bracht, gebruik ma- i kend van de bandoera, een Oekrains instrument dat lijkt i op een cither maar met een groter en voller geluid. Ook voor deze prachtige stem men en deze instrumenten was de microfoon een on ding. Een wervelende show was het optreden van het dansensem ble met een bonte verschei denheid meer nog in cos- tuums dan in keuze van dan sen. Maar toch zeer gracieus enerzijds tegenover de knap ring.hetbeen zijn uitwerking niet miste. Het werd een wisselwerking tussen kijkers en uitvoerenden, met hart verwarmende reacties over en weer. Daar in werd ook het instrumentale ensemble betrokken, dat - het moet na drukkelijk gezegd worden - een „open doekje" meer dan verdiende. B. RIJNDERS (Van onze raadsverslaggever) Leiden Over het algemeen was er gisteravond in de Leidse ge meenteraad veel waardering voor de wijziging van de nadere richt lijnen in de Woonruimteverordaning 1967. PSP-er Gerkema (en dat wil toch wel wat zeggen) had zelfs een stille pluim voor de hoed van wethouder Menken vanwege de verlichtingen en verbeteringen hier en daar. „Dat betekent niet, dat de regeling voor ons zo maar aanvaardbaar is, maar in elk geval minder onaanvaardbaar", zei hij. Mej. Van Buel (KVP) bracht de dank van de beide confessione le fracties over voor de wijze waarop de heer Menken - die gister avond voor de laatste maal bij afwezigheid van burgemeester Vis, die met vakantie is, de raad voorzat - een visie heeft voorgelegd van een beleid dat hijzelf niet meer zal meemaken. Zoals bekend zal de heer Menken per 1 mei de raad verlaten. Kinderen niet bepalend voor urgentie Mcj. Van Buel. die stelde dat de oplossing van de woningnood al lereerst afhankelijk is van het totstandkomen van woningen, onderstreepte verder de nood zaak van een goede voorlichting op het punt van huisvesting: „verbetering van huisvesting is voor velen in deze stad een le vensvoorwaarde". De mening van de KVP- en Prot. Chr. frac ties, dat in de urgente A-groep ruimte zou moeten zijn voor echtelieden die reeds drie jaar getrouwd zijn. of wier gezamen lijke leeftijd 50 jaar is. of die twee of meer kinderen hebben, werd bestreden door o.a. mevr. Kerling (PvdA), die de urgentie niet afhankelijk gesteld wilde zien van het aantal kinderen. De opvatting die mej. Van Buel bepleitte werd samengevat in een amendement. Voorzitter Merken wees er echter op, dat het door de indieners beoogde doel een duidelijke verruiming betekende: „De klandizie is op deze manier niet te overzien": hij moest het amendement ont raden. Met 29 tegen 9 stemmen weid het nadien verworpen. Me vrouw Kerling, die vragen stel de over het beslist gebrekkige onderkomen van het Bureau Huisvesting, diende twee amen dementen in. Het eerste, waarin gesteld wordt dat als urgent-wo- ningzoekenden niet aangemerkt mogen worden (om redenen van rechtvaardigheid) gehuwde of ongehuwde studerenden aan de universiteit, werd zonder meer overgenomen. Het andere amen dement, dat aangaf onder eco- r.omische binding te verstaan „het vervullen van een volledi ge dagtaak bij een te Leiden ge vestigd bedrijf of instelling door één der echtgenoten" werd aan genomen met 26 tegen 12 stem men. Tenslotte ging de raad ak koord met de versoepeling van de inschrijvingsnormen van de Regeling Woonruimteverdeling 1972, die evenwel nog n tder uit gewerkt zal moeten worden. Aan deze woonruimteaangelegen heden besteedde de raad de moeste tijd. Allereerst maakte Herman Amptmeijer (PSP) zijn rentree in de raad als opvolger van Walle. Zijn installatie werd vanaf de publieke tribune be groet met een bos vuurrode tul pen, die aan een touwtje de zaal bereikten. Herman bloosde er van. Hij werd ook nog gekozen in een aantal raadscommissies in de vacature Gerkema. In de plaats van de vertrekkende mr. M. J. P. Tissen werd de heer W. W. Sanders benoemd als lid van de bestuursraad voor de Schooladviesdienst Leiden uit de kring van voorstanders van rooms-katholiek onderwijs. Het voorstel inzake de vorming van een centraal beheersinsti tuut van woningbouwcorporaties werd aangehouden tot volgende week „Verder uitstel is niet verantwoord", zei de heer Men ken, „er staan honderden hui zen gereed om overgedragen te worden aan woningbouwvereni gingen". De heren Kuyper (D'b6) en Amptmeijer waren uit principe tegen het vaststellen van een gemeenschappelijke re geling inzake woonwagencentra in het rayon Leiden. Kuyper: „Iedereen heeft recht op vrije vestiging, daarom ben ik tegen concentratie". De rest van de raad had geen bezwaren. Om de agenda af te maken komt de gemeenteraad dinsdagavond 2 mei om half acht weer bijeen. Behandeld worden dan tevens enkele ingekomen stukken: over problemen van de korfbalver- enig'ng Noorderkwartier en een aantal brieven aangaande de nijpende financiële situatie bij de Schooladviesdienst. (7.33-7 7.64 VPRI 8.11S alle mal (f om 9.15 de kleu Op de - Cent: met, 13.25 en W. van Voorschoten stellen de gemeenteraad voor tot ver koop over te gaan van 900 vierk. meter bouwgrond, gelegen aan f,tr£»s.p»°T de Schoolsfraat voor de prijs van 400,- per vierk. meter aan de N.V. Centraal Financieringsinsti tuut te Den Haag. De bouwgrond, welke thans als tij- delijk parkeerterrein is ingericht wordt door het Cpnfcraal Finan- .cieringsinstituut aangekocht voor de bouw van een winkelruimte Nleuv vera Mededf 10.03 ■naai. 12 LIWS.U dreanu) nuzlek. 13 :lcht. 13 OTU-CEci 13.55 Bei !UWS. 1' JleuwK.^l' de kinder 17.00 Ni" Lichte Winkel- en wooncomplex Schoolstraat Leiden De Pauwbrug over de Oude Vest/Oude Singel vordert al goed. De breedte van de brug wordt duidelijk zichtbaar. Ze verschilt heel dundelijk met die van de oude ophaalbrug, waar auto's elkaar niet konden passeren. De nieuwe brug wordt een schakel in de noord-zuid-verbinding ,die het stads centrum ontlast van overbodig verkeer. pp de begane grond met een op- pervlakte van 630 vierk. meter en 12 tweekamerwoningen op de twee verdiepingen. De woningen UVY J zjjn bestemd voor verhuur. Voor zover het de winkelruimte betreft achten B. en W. het zin vol dat. naast de gebruikelijke voorwaarden, artikel 20 van de algemene verkoopvoorwaarden voor bouwteirein 1963 op de transactie wordt toegepast. DP artikel geeft het college van B. "en W. de bevoegdheid, om ten '^'aanzien van de wijze van be- winkeling vèn het op deze bouw grond te stichten pand gedurende periode van vijf jaren uit OEGSTGEEST In een zeer goed bezette Aula van het Rijn lands Lyceum te Oegstgeest gat burgemeester Jhr. T. A. J. van Eysinga gisteravond het start sein voor de actie „Onderwijs Na school was als hoogste uit de bus gekomen en daarvoor ont vingen Bennie van Diemen en Paul Prinsen een geschenkje. voor Botswana", Dezer dagen zijn te Oegstgeest aan alle wo ningen brieven uitgereikt waar in het doel van de actie wordt uiteengezet en de burgerij wordt gevraagd een bijdrage te willen leveren aan de actie ten bate van een onderwijsproject in het Afrikaanse land. i welluidende muzikale bij- t'cage door het jongerenkoor uit Leiden „The Lord Folks", het klonk erg goed in de Aula, was het de beurt aan „Scouting Oegstgeest" om een bedrag te Na het optreden zaam geweest te Botswana, liet middels dia's de aanwezigen kennis maken met het land. De Oegstgeester jeugd heeft vele affiches gemaakt welke tijdens de pauze tentoongesteld waren in de hal van de aula. Dr. M. L. Wurfbain, direkteur Lakenhal, reikte hier enige prijzen uit. De burgerij werd echter reeds op andere wijze bij de actie, betrok ken zoals o.m. een verkoop van ball-points. De leerlingen van de hoogste klassen van de lagere school ...P thebben hun best gedaan. Burge oogpunt van juiste winkelvoor- meester van Eysinga somde de teiten ziening voorwaarden te steller resultaten op. De Willibrord- Drs. W. overhandigen van 1170 gulden (kabouter^ 600.-: padvindsters 280.- en padvinders 290,-). De di recteur van de NOVIB de heer G. J. van Vlijmen aanvaardde dit met veel dank. De jeugd heeft er veel karweitjes voor moeten klaren. De heer van Vlijmen: „De acties van de NO VIB vonden te veel plaats in ho ger sferen, thans ligt het accent meer op de plaatselijke actlvie- i het Cabaret »*- - -L. Aan de voet van de molen ,,d'Heesterboom" genoten de „kruiwagen-marcheerders" een korte rust. LEIDEN Wat kan iemand er toe bewegen, 86 kilometer te gaan wandelen met een kruiwa gen-vol van zijn geboortegrond? Dat moet een bijzondere reden hebben. Op zijn weg naar het Binnenhof in Den Haag deed gistermiddag een wat wonderlijke optocht Leiden aan: Tien kruiwagens met grond uit Hoogland - een gemeente van 6.600 inwoners, precies ten noorden van Amers foort - en een „praalwagen", waarop een vrijheidsboom, die in Den Haag geplant wordt. In Hooglandse aarde. Want die is gul en vruchtbaar. De studen ten, na de maaltijd bijeen in de sociëteit „Minerva", hebben Hooglands gulheid ervaren toen hen een vat bier werd aangebo den onder het motto dat het Leidse stadswapen siert: „Dit terwille van de vrijheid". De optocht, zaterdagmiddag om één uur uit Hoogland vertrok ken, wil de aandacht vestigen op de dreigende annexatie van de gemeente door Amersfoort, die als onredelijk, onrechtvaar dig en onnodig wordt ervaren. Woensdagmiddag om vier uur wordt een deputatie van de ge meente in het gebouw van de Tweede Kamer verwacht om er de Hooglandse belangen te be pleiten tegen het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente. De stoet, die werd voorafgegaan door een geluidswagen, van waaruit de belangstellende voor bijgangers de bedoeling van de mars werd duidelijk gemaakt, was ruim voorzien van spandoe ken en opschriften als „De stad heeft een gezicht, 't Platteland een ziel". „Annexatie, moord op ons leefmi lieu" en „Onze vrijheid, vreug de en genot gaan in een stad kapot". De optocht trok via de Hoge Rijn dijk Leiden binnen. Maar de binnenstad bleef, met het oog op het moeilijke verkeer, taboe. Door Burggravenlaan, De Sit- terlaan, Kastanjelaan en Vijf Meilaan trok ze naar de Molen van Noordman. waar op de houtwerf een plaats werd inge ruimd om te overnachten. Een eerste verrassing voor de deel nemers was 't diner in Noordwijk. dat hen werd aangeboden door de bouw- en aannemingsmaat schappij Noorlander uit Leider dorp, dat door de bouw van het uitbreidingsplan „Bieshaar" (60 ha) nauwe en sympathieke ban den met Hoogland onderhoudt. Na de maaltijd begaf zich het ge zelschap naar de sociëteit „Mi nerva", waar de heer P. Brug man de heer H. J de Ruyter, praeses van de sociëteitscom missie. een vat bier aanbood. Dat bleek een goede entree. Binnen werden de gasten ver welkomd met de verklaring: „Deze geste stellen wij ten zeer ste op prijs: zij boden ons na melijk een goede hoeveelheid bier aan, die wij zullen gebrui ken en dan kunnen we samen hun moeilijkheden bespreken". Dat klonk een beetje lachwek kend maar er kwamen verras send-gefundeerde gesprekken tot stand. Vooral de aanwezigheid van de zoon van minister Geert- sema was voor enkele Hooglan ders een opgelegde kans voor een poging, hem „om te turnen". Je weet nooit, of 'ie voor woens dag niet eens hurtig met pups wil spreken Een laatste verrassing voor de bedevaart gangers en hun gustheren was het optreden vun de Beierse Ka pel uit Hoogland, die voor de gelegenheid even op-en-neer kwam. De gezelligheid duurde nog lang voort maar het mooi ste van de avond vonden de Hooglandse pleitbezorgers wel dat ze over het algemeen se rieus genomen werden en dat ze onder de studenten veel begrip en bijval vonden. En dat geeft de burger moed. inge- Siderius, 3 jaar werk- Middelbare school Breda, leid door de heer Mr. Tunnissen, directeur UNESCO Centrum Nederland werd een slotwoord gesproken door Ir. H. Ph. Huffnagel waarna wederom een enthousiast optreden van The Lord Folks. De actie duurt tot 30 april a.s. met onder meer een tentoonstelling in het ge meentecentrum aan de Lijweg waar ook een stand wordt in gericht door de weerldwinkel be treffende het Botswanaproject. LEIDEN Op 2 mei zullen de heer en mevrouw B. W. Molijn-Musegaas, Beethoven- laan 2, hun 60-jarig huwelijks feest herdeken. De Locobur gemeester en mevrouw Men ken zullen het bruidspaar een bezoek brengen op 26 april om half elf. LEIDEN Op 2 mei neemt de heer Luitjes afscheid als medewerker van Hasselman en Pander. De receptie is van 17 tot 18.30 uur. De heer Luitjes is 52 jaar werkzaam geweest bij de firma, LEIDEN Op 28 april or ganiseert do Leidse Smalfilm Liga in de Rijnlandflat een bijeenkomst waarop films vertoond worden, die voor inzending naar het Haarlem se filmfestival in juni in aan merking komen, aanvang 20 LEIDEN De eerste Leid se E.H.B.C.-groep bestaat 40 jaar. Dit feit wordt donder dag feestelijk herdacht in de Bevrijdingskerk, Mont Go- merystraat, Leiden Zuid- West, aanvang 20 uur. Te vens zullen dan de diploma's worden uitgereikt aan de ge slaagden voor de cursus 1971-1972. LF.IDEN Vrijdagmiddag spreekt prof. dr. W. Brand, hoogleraar in de staathuis houdkunde van de niet-wes- terso beschavingsgebieden, over de betekenis van UNC TAD 111 in het Instituut voor Internationale studiën, Hugo de Grootstraat 27. aanvang 13.30 uur. LEIDEN Prof. dr. Gio vanni B. Flores d'Arcais, hoogleraar in de psychologie aan de Universiteit van Pa dua, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogle raar in do psychologische functieleer aan de Leidse universiteit. LEIDEN Prof. dr. H. A. Snellen, sinds januari vorig jaar emeritus hoogleraar in de hart-geneeskunde aan de Leidse universiteit, is thans benoemd tot buitengewoon 1 hoogleraar in de interne geneeskunde met een bijzon dere opdracht in de cardiolo gie. Prof. dr. Snellen is vice- voorzltter van het bestuur van de Nederlandse Hart- I stichting tei bestrijding van j hart- en vaatziekten. Oegstgeest Het aanne mersbedrijf Proper heeft op 5 mei drie jubilurissen. De J heer M. den Ouden kwam I veertig jaar geleden in dienst als uitvoerder; de heer C. Bervoets is 25 jaar werkzaam als boekhouder- administrateur en de heer A. Ketting kan op een 25-jurig dienstverband als metselaar terugzien. De feestreceptic is in het gemeentecentrum aan de Lijteweg, van 16.30 tot 18 Leiden Op 28 april zal het LAK-theater voor een avond veranderd worden in een „sa lon". waar een gevarieerd programma wordt gepresen teerd. vanaf half acht. In de foyer zet de band van Rob Funcke in en vervolgens ziet en hoert men ondermeer de Felix White Show, Multiple Realities met een sprookje In bewegingsexpressie, luitmu ziek en middeleeuwse balla den, minuteman Adriaan Kist en de troubadour Jan van Rhenen. De avond wordt besloten met een optreden van de folk-group Twynn. In het LAK-gebouw is boven dien e richt sectie en de creucorner. Kaarten voor de Salon zijn van af zeven aan de z.anl en tele fonisch (24890) te reserveren. Theo v. Leeuwen voorzitter van KPJ Zoeterwoude Zoeterwoudc Tijdens de jaarver gadering van de KPJ is Theo v. Leeuwen Czn. gekozen uls voor zitter. Hij volgt daarmede SJef de Groot op, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Om dezelfde reden verdwenen Ria Zandber gen. Wil Berg en Wils Borsf uit hel bestuur. Deze plaatsen zullen worden Ingenomen door Corry Straver, Nel van Santen en Ma ria Veldhuizen. Het jaarverslag was een opsom ming van een lange rij van ac tiviteiten van uiteenlopende aard w.o. pekelhak varen, uitwisse ling van Herveld-Andelst, zee vissen, toneelspelen, creatieve avond, kaartcompetitie, Theo Koomen op bezoek, Jan Glisse- naar over Zuid-Amerikn, prof. Benevoli. dropping, sportdag, deelname aan volleybaltoernooi, voetbalwedstrijd, poidercross en- zovoort. Pennlngmecsteres.se kort mededelen dat het saldo vrijwel hetzelfde was gebleven. De sportkas, in beheer bij Wil Berg. stond er beter voor das vorig jaar, waaraan een contri' buticverhoging debet was. Aftredende voorzitter Sjef de G-ool bracht dank aan het oude be' stuur voor hun inzet en prettige samenwerking. Hij betrok daar in heel bijzonder pater P. Pee Iers Weem, die de KPJ een goed hart toedraagt en haar altijd mei raad en daad te-zijde staat. Dt vergadering sprak haar voorkeui uit voor contributieinning in mei in plaats van september.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3