The New Seekers: TALENTVOL, UITBUNDIG EN PROFESSIONEEL Komische film over belachelijk voetbal DS '70 heeft plannen voor eigen omroep TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 25 APRIL lftve Ze rijn intussen een vertrouwd beeld geworden op ons t.v. sd>enn: The New Seekers, het internationale gezelschap bestaande uit de Schotse Eve Graham, de Engelsen Lyn Paul en Paul Layton, de Duitser Marty Kristian en tenslotte de uit Australië afkomstige Pe ter Doyle - vijf talentvolle, springlevende jongelui die met een on verwoestbare uitbundigheid hun muzikaal en technisch vrijwel vol maakte songs op de luisteraar afvuren; publiek dat inmiddels heeft duidelijk gemaakt bijzonder geïnteresseerd te zijn in het professio nele vijftal. Ex-Sc-eker's gitarist Keith Potger is de geestelijke vader van The New Seekers. In juni 1969 be sloot hij een nieuwe groep te gaan formeren, conceptioneel verschillend van hun voorgan gers in die zin, dat zij het werk qua stijl en uiterlijk niet alleen zouden voortzetten, maar ook perfectioneren. Keith hierover: „Mijn manager, David Joseph, en ik zochten al een tijdje naar een goede groep die The New Seekers zouden moeten worden, maar wel stel den bijzonder hoge eisen. Ze moesten in staat zijn een com plete act .e verzorgen, kunnen dansen, solistisch en close-har- mony zingen en in staat zijn door middel van korte sketches pure communicatie met het pu bliek tot stand te brengen. Dat was natuurlijk allemaal nadat ik was opgehouden met de oude Seekers, m'n eigen firma voor advertentie-achtergrondmuziek. van de grond was gekomen en m'n solo-single was gerelea- sed. Na die single realiseerde ik me eigenlijk dat ik weer eens iets met een groep wilde gaan doen en zo werd het idee gebo ren. Maar zoals ik je net vertel dc, onze eisen waren niet misse lijk en er bleek na maanden van zoeken geen groep in staat eraan te voldoen, zodat het idee ontstond een hele nieuwe forma tie in het leven te roepen." Wie gedacht zou hebben dat The New Seekers met open armen werden ontvangen kwam aan vankelijk bedrogen uit. Het wis pelturige Britse publiek, nog immer treurend om het heen gaan van de hun zo vertrouwde Seekers, begon vergelijkingen te treffen. ,,Ze zijn niet zo goed" was het gedecideerde en ietwat bevooroordeelde commentaar. „Natuurlijk pure waanzin" zegt Keith, zich bij de herinnering hieraan weer opwindend. „In de eerste plaats zijn er geen pun ten waarop je vergelijkingen kunt treffen omdat The New Seekers vóórtzetten waaraan wij vroeger begonnen waren en dan nog in een heel andere rich ting." Amerika de Britten tussen hen en de See kers hadden gespannen. Muzi kaal uitgerust met een veel ge varieerder en uitgebreider re pertoire moest het succes wel komen, al was het in eerste in stantie schoorvoetend. Een Schctse t.v.-serie in kleur en op tredens in de grote Londende popclubs Palladium en Savoy werden weliswaar niet ongun stig beoordeeld, maar de echte doorbraak kwam van over de oceaan, waar The New Seekers in de Amerikaanse Top Tien verschenen met een coverversie van Melanies aanklagende „What have they done to my song, Ma", waarvan zij eens vertelde het geschreven te heb ben uit weerzin tegen de ver minkingen, die dikwijls aan haar typische balladen werden aangebracht. The New Seekers daarentegen waren uitgeklaagd, want zij verschenen in de Ed Sullivan- show en de Andy Williams show, beide nog steeds van zeer grote importantie ook getuige het aantal aanbiedingen dat er uit tevoorschijn kwam en tallo zen deed genieten van het in middels in de States populair geworden vijftal. Engeland Het Amerikaanse succes, dat werd voortgezet met nog eens drie top-singles, de enthousiaste reacties vanuit de States en de waanzinnig hoge verkoopcijfers die de eerste l.p. daar haalde, maakten Engeland koud noch warm voor The New Seekers - tot „Never ending song of love." Het Britse publiek trok massaal naar de platenzaken en de „frisdrankensong" (om re clame te vermijden) belandde in no time op de tweede plaats van de hitparade en gaf zodoen de officieel te kennen The New Seekers te accepteren, een ge beuren waarmee de groep nogal blij was. De aantrekkelijke Lyn The New-Seekers Paul typeerde de reden van deze vreugde: „We wisten dat onze positie in Engeland stevig moest worden gemaakt met een hit. Het geeft geen garantie, maar wel een naam, een eigen naam en niet meer die van „op volgers." Keith Potgeris aamdeel in het li fe gebeuren van de groep is mo menteel vrijwel nihil. In het be gin stapte hij nog wel voor een paar nummers de bühne met ze op, maar nu is hij uit de schijn werpers gestapt om zich te wij den aan rijn taak als muzikaal directeur en producer. Uiteraard was er na het succes van „Never ending song of love" voor de New Seekers in Engeland wel het een en ander veranderd. In het Lcmdense Pal ladium traden ze niet meer op in een of ander programma, maar werden „Top of the bill", een concert dat, evenals hun verschijnen in het sensatie-t.v. programma „Talk of the Town", louter prijzende kritie ken kreeg. Het volle vertrouwen schonk de eilandbevolking The New Seekers door hen in maart 1972 met „Beg, Steal or Bor row" af te vaardigen naar het Eurovisie-songfestival in Eding- burgh waar zij, een oude Engel se traditie getrouw, een tweede plaats behaalden. The New Seekers veroveren nu moeiteloos heel Europa, zonder het achterland te verwaarlozen onder andere door regelmatige t.v.-optredens in de Cliff Ri chard Show. Want „Après toi" mag dan het songfestival ge wonnen hebben, zaak is dat er van „Beg, Steal or Borrow" veel meer platen de toonbank over zijn gegaan. Behalve in Luxemburg dan natuurlijk. HANS ROUW Hou het scherm in het oog HILVERSUM Enkele vooraanstaande leden van D'70 hebben het plan om een eigen omroep op te richten die een alternatief zou moeten bieden voor de VARA. Een commissie bestaande uit oud- VARA medewerker Meyer Shiyser, J. Wever en P. Seij heeft de mo gelijkheden hiervoor onderzocht. De heer Wever, oprichter van D'70 in Rotterdam verwijt de VARA een anarchistische houding en oneerlijke berichtgeving. De VARA is nogal verbaasd over deze plannen, daar voorzitter A. Kloos in zijn recente jaarverslag juist stelde dat de VARA een spreek- en beeldbuis pretendeert te zijn voor progressief denkend Nederland en D'70 daarvan niet op voorhand wil uitsluiten. Aan de andere kant zegt hij dat het beleid van DS'70 zoals dat tot nu toe uit de verf gekomen is weinig aanleiding geeft D'70 met juichende in stemming bij de VARA te commentariëren. fin het hoofdbestuur van D'70 zijn de meningen over het plan ver deeld. Partijvoorzitter Polak acht het zelfs onwaarschijnlijk dat er op korte termijn iets zal worden ondernomen". D'70 heeft nog veel te veel andere zaken te behandelen, meent hij. Zeskamp autorace groeit uit tot nationaal spel (Van onze radio- en tv-redactie) IILVERSUM De autorace die het NCRV-programina Zeskamp opsiert is tot eon ongekend po pulair spel uitgegroeid. Zo zelfs dat de omroep In samenwerking met de Stichting Doetlnchem '70 heeft besloten een nationale wedstrijd orm de Trapcartrophee te organiseren. De deelname staat open voor ge meenten, verenigingen, indivi duele personen en technische scholen. Voorwaarde voor deel name is dat men in een zelfge maakt voertuig aan de start ver schijnt. zoals dat in Zeskamp wordt gebruikt en dat men over drie coureurs beschikt die el kaar aflossen. De wedstrijd zal uit twee onderdelen bestaan. Een stratenrace en een mini-Le Mans (24 minuten) met hinder nissen. De strijd wordt 8 juli in Doetinchem verreden. De NCRV zendt vanavond een film uit onder de titel „Een brok kif teling blies telkens op een fluitje Deze Nederlandse titel Is ontleend aan een lied van Louis Davids, omdat het precies vertelt waar deze film (Engelse titel Another Sunday and sweet FA) over gaat, namelijk een scheidsrech ter en twee voetbalteams. Wanneer twee amateur voetbal teams elkaar in een wedstrijd ontmoeten, zijn de gemoederen van zowel spelers als publiek bij voorbaat al verhit. Scheidsrechter Eric Armistead wijst voor de wedstrijd nog spe ciaal op het feit dat het „een voetbalwedstrijd" is, en niet het begin van de derde wereldoor log. Een opmerking voor dove mansoren. Eerlijk spel is het minst belangrijke en de scheids- echter is de schuld van alles, hiervan gaan zowel de spelers als het publiek uit. Trouwens, waarom trekt scheidsrechter Eric Armistead er iedere zater dag op uit om een wedstijd te „fluiten"? Vindt hij het leuk om met straffen te dreigen of ge looft hij dat hij de spelers zijn levensfilosofie kan overbrengen? Een film dus over een aantal mensen die hun vrije tijd ge bruiken voor voetbal en alles wat daarmee samenhangt; een bezigheid die op zich tragisch en komisch kan zijn, maar in ieder geval nok zeer emotioneel. Ned. II 21.30 uur. De smokkelaars van Moonfleet John heeft de plaats ontdekt waar de diamant van het document ligt. Hij gaat er heen maar hierdoor worden de moeilijkhe den alleen groter. Ned. I 19.05 uur. Tegenvoeters Hendrik-Pieter zit nu een week in Oud-Gispen. De rust geeft hem inspiratie. Als deze door een straaljager wordt verstoord trommelt hij het hele dorp op om actie te gaan voeren. Vriend en medestander Daan (Jan Blaaser) vertaalt Hendrik-Pie- ters opruiende woorden in het Oud-Gisp, waarna de stedeling wordt uitgekozen om samen met mooie Helena (Kika Mol) de be langen van het dorp te gaan verdedigen op de Amerikaanse luchtbasis. Ned. I 20.21 uur. Mannix E%n meisje dat door een auto on geluk aan een rolstoel is ge kluisterd wordt herhaaldelijk per telefoon bedreigd. Niemand gelooft haar echter totdat Man nix zich in de zaak verdiept. Ned. I 20.50 uur. Dexter Gordon De Amerikaans tenorsaxofonist die zich enkele jaren geleden voorgoed in Kopenhagen vestig de gaf onlangs eon .concert in Gouda waarvan Nick van de Boezem opnamen maakte. Dex ter Gordon trad voor het eerst in februari 1969 in ons land op en wel in het Amsterdamse Pa- radiso. Dit concert werd dankzij een dubbel-l.p. voor het nage slacht bewaard. Ned. I 22.05 uur. ISet effe een ander vakantie Dezs maal een zeilvakantie op de Friese meren. Er werden hier voor opnamen gemaakt bij een zeilschool in het dorpje Heeg. Ned. II 19.30 uur. Please sir Er wordt driftig van partner ge wisseld in deze aflevering. En dat allemaal vanwege de ver dienste, want Bernard en Penny zitten totaal aan de grond. Als hun vriend Henry vertelt dat met het begeleiden van eenza me dames veel geld valt te ver dienen heeft Bernard daar wel oren naar. Ned. 11 20.21 uur. Ander nieuws Hebben onze kerken en gemeen ten te maken met de Wereld handelsconferentie (UNCTAD III) in Santiago, Chili? In het programma Ander Nieuws", s^aat deze vraag centraal. Prof. dr. H. J. van Zuthem en drs. A. Schippers zullen over Ned. II 22.15 TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I r Fabeltjeskrant r Journaal 19.30 20.00 20.21 20.50 21.40 uur 22.05 uur 22.30 uur 22.35 22.38 uur De smokkelaars Moonfleet Koning Klant Journaal Tegenvoeters Mannix De ombudsman Dexter Gordon Journaal Weekoverzicht School-tv Teleac NEDERLAND II NCRV I 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Dier en vriend 19.30 uur Net effe een andere jj vakantie 20.00 uur Journaal 20.21 uur Please Sir 20.50 uur Hier en nu 21.30 uur Een brok kifteling (film) 22.15 uur Ander nieuws 22.35 uur Journaal 22.40 uur Den Haag vandaag 22.45 uur Teleac MORGEN NEDERLAND I Lr IE 11 Tri i de wiI«4|j I NOS 10.45 uur Teleac VARA 17.00 uur De wind in de wilfl,L NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tot gew't ggfp 19.30 uur Agrarisch nieuws 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zendtijd PvdA 20.20 uur Liever nog geen bbjMB men (film) B 22.05 uur Stichting Socutera B 22.20 uur Studio Sport Ei 22.45 uur Eigentijds 23.05 uur Journaal L „:jpr, 23.10 uur Den Haag vandaag! 'i^tèen NEDERLAND II Monu VARA 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Dagje ouder 20.00 uur Journaal 20.21 uur Een lach en een tra 21.05 uur Wie niet contacten 21.40 uur Achter het niei 1KOR 22.15 uur Kenmerk 22.40 uur Journaal 22.45 uur Teleac RADIO HEDEN HILVERSUM I JS. 1 Echo. IS. 50 Voorbeschouwing o» de komende KRO-programmi 19.00 (S) Musicerende dilettant Mandoline-orkest. 19.30 Dood Won: Serie gesprekken over dood en toekomst. 19.45 De zlnge kerk: muziek ln de liturgie. (S) Omroeporkest met solisten derne muziek (opn). 20.46 W maak ,1e je druk over?: Gesprekk 21.00 De Pauw, hoorspel. 22.00 Klassieke muziek (gr). 22.25 0\ weging. 22.30 Nieuws. 22.: Haag vandaag. 22.60 Echo, op de dingen wordt door, 23.15 Voer voor vogels: llc HILVERSUM II Skvmnsters. 19 25 Paris 19.30 Vanavond: gevarieerd i gramma. (20.00-20.05 Nieuws) 2 Trefpunt: beschouwingen over tuele zaken. 22.20 (S) Vanav laat: licht programma. (22.55 Mf delingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Ra journaal.) 23.55—24.00 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws; 7.0: 8.41—8.60 Aktualltei 12.00 (S) Van twaalf tot twu.. rleerd programma. (12.26 Mede 13.00—13.05 Raden sen pastoraal gesp -. NOS: 14.19 deze vraag spreken tijdens een manifestatie in Zwolle, georga niseerd door het Werelddiako- naat van de Gereformeerde Kerken. Ta-ta tot totale _t je boek: literaire jeugd zending. 17.00 (S) Geestelijke lie ren (opn). Overholdsvoorllchtli 17,20 Mens en samenleving. Een zending van hot ministerie HILVERSUM II Televizier, het dikke programma blad van de AVRO, noemde Wibo v.d. Linde nog als eindre dacteur van de aflevering van AVRO's Televizier-magazine, maar Wibo was weg. Zonder zelfs maar een vriendelijke Gitana. In vijftig minuten zagen we weer heel wat aspecten van de flamenco-kunst. Daar zijn dansen bij van haast koninklijke noblesse, naast bijna-vulgariteit. Een kunst die beteoverend kan werken op de kijkers. plichtpleging namens de De betovering was er overigens niet vaak gisteren door de vormgeving die zich nauwelijks voor t.v. leende en waar de re gie weinig aan wist toe te voe gen. Meestentijds was het een podiumkunst met een strakke toneelopstelling van de uitvoe renden, alsof het een religieus gebeuren betrof. De echte fla mencosfeer leed er sterk onder. Onhoffelijk gedoe bij de AVRO, vinden we. Overigens kwam de beste nieuwsachtergrond giste ren van de KRO. In Grieken land trekken de kolonels vijf jaar aan de touwtjes en in een Brandpunt-special deed Charl Schwietert verslag van het ..feest". Pakkende beelden. Tenslotte nog even Televiiier, maar ook een moedige reporta ge, want je weet het maar nooit bij die kolonels Opmerkelijk was dat Schwietert ook enkele moedige Grieken on dervragen kon die hun mening over het regiem niet onder stoe len of banken staken. Gewoon open en bloot voor de camera en dat dit niet zonder gevaar is bleek toen die camera's werden geweerd bij het begin van een politiek proces tegen een van die ondervraagden. Ook bij de KRO was er een op merkelijke Amerikaanse film over de kinderen van Belfast. Bij de AVRO was er weer Fiesta Daar zat een reportage in winkeldiefstallen. Ernstig euvel dat de Nederlandse detailhandel zo'n 75 miljoen per jaar zou kosten. Die detailhandel vecht terug. O.m. met apparaatjes die aan de goederen bevestigd wor den en die het onmogelijk ma ken om zonder te betalen wog te wandelen. AVRO's Televizier was zo attent enige van die apparaatjes dui delijk te demonstreren. Elke winkeldief zal de attente ru briek er dankbaar yoor zijn, want ook in die kringen telt een gewaarschuwd man voor twee, nemen wij aan. Vg VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgv nastiok. 7.20 (S) Dag wnensda muziek en Informatie. (7.3C—7 Van de voorpagina. 7.64 VPR Deze dag. 8.00 Nieuws. 8.11—8 9 35 Waterstanden: midden Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Melodieën Expres. 13.45 Gesprol portret. 14.00 (SI Speelruimte: ge rleerd programma met actualltcli muziek (16.00—16.02 Nleu\ de i 'En dc goec het veei beai volk VOO) wc Sc de g koop mete 'de Sc 400, ■N.V. tuut i 1LVERSUM ni. De bon 9.00 Nieuws. 9.03 De neg( uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 bcldsvltamlnen. '11 00 Nieuws.) Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12 Zet 'm up. 13.00 Nieuws.) 14 Nieuws 14.03 Superclean drenir chine. 15.00 Nieuws. 15.03 Licht tennroeramma. (IC 00 Nieuws.) 17 03 Radiojournaal. 17 zoekplatenp 18.00 Postbus BRUSSEL 324 da. 13.20 Lichte zhte muziek. 13 (overzicht. r muziek. 15.15 Voc .cierir de b PP dc i pervl voon alger 'voor "artik "en V wink fngrom een

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2