SAIGON IN VERDRUKKING: TROEPEN MOETEN TERUG CeidóG Sou/tont Brief mgr. Gij sen niet overal voorgelezen Numerus Fixus voor 7 studie richtingen IRA bereidt zich voor op Britse invasie EEG gaat praten over EVA Offensief in centrale hooglanden Frans „ja'tegen Engeland Parachutist verongelukt Confessionele partijen niet meer aantrekkelijk MAANDAG 24 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 T8 io 0 Leid! 2nd me roep if •nhoff zatf begevj Een gewapend IRA-lid op wacht in de Bogside wijk in Londonderry. Brai Zijll. Leid g teg« 1 men» ilen: Ki 1068, L oop 2; /ijkerho Voorscl i BELFAST (UPI) Zwaar bewapende le den van het Ierse republikeinse leger (IRA) hebben versterkingen van zandzak ken opgeworpen rond de rooms-katholieke wijken in Londonderry. Ze verwachten een grootscheepse invasie van Britse troe pen. William Whitelaw, de staatssecretaris voor Noord-Ierland, onkent dat een massale actie van het leger in de door de IRA be heerste wijken op handen is. it ;,Er wordt teveel zonder reden gepraat over het in schakelen van troepen en het oplossen van de problemen door militaire acties", aldus White law. „Ik zal me niet in paniek laten brengen of laten verleiden tot operaties die veel slachtoffers -onder vrouwen en kinderen zullen vergen. Maar ik zal niet aarzelen om te doen wat gedaan moet worden, op het juiste ogenblik" zo vervolgde hij. Gemaskerd IR A-mannen met machinepistolen con troleerden al het verkeer naar en uit de katholie ke Bogside- en Cregganbuurten. Ze noteerden de kentekennummers en schreven de adressen van de bestuurders op. Journalisten, die met toestemming van de IRA in de wijken rondkeken, meldden dat groepen jonge mannen en vrouwen worden geoefend in het ge bruik van automatische wapens en explosieven. DEN HAAG (ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Economische Gemeenschap gaan zich morgen buigen over de onderhandelingen voor handelsovereenkomsten met de lan den van de Europese Vrijhandelsassociatie, die geen lid worden van de uitgebreide EEG. De Europese Comissie die in november vorig jaar mandaat heeft ge kregen om onderhandelingen te voeren met deze landen (Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Finland, Portugal en IJsland), heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over de stand van zaken. Daarin beveelt de Europese Commissie de zes EEG-landen aan een soepeler positie in te nemen. De grootste haken en ogen zitten aan de onderhandelingen over de industriële produkten en de landbouw. De gevoelige produkten voor deze landen zijn papier, aluminium, horloges, citrus, wijn, tomatenpuree en vis. Academische Raad: UTRECHT (ANP De Academi- versiteit Leiden tegen op één na sche Raad heeft zalerdagmid- alle voorstellen, dag in Utrecht besloten de ml- De vaststelling nister van Onderwijs en Weten schappen te adviseren een nu merus fixus in te stellen voor de studierichtingen geneeskun de, tandheelkunde, diergenees kunde, pharmacie, sociale geo grafie, biologie en Engels. De stemming in de raad was sterk verdeeld. De Universiteit van Amsterdam stemde in alle gevallen tegen en de Rijksuni- O (Van onze correspondent) LAI KHE De Zuidvietnamezen zijn bezig om aan de noordelijke en centrale Iron- ten keurtroepen te onttrekken teneinde het Binh Long-front ten noorden van Sai gon steun te geven. De afgelopen drie da gen zijn ze begonnen een brigade lucht landingstroepen van de centrale hooglan den naar Lai Khe over te brengen. Voorts is ten minste een brigade mariniers uit de provincie Quang Tri overgebracht. Inmid dels zijn de Noordvietnamezen aan hun Gezien de urgentie van de situatie aan het BinVi Long-front heeft Saigon kennelijk besloten om de gok te wagen en tenminste twee brigades van zijn beste troepen PARIJS RTR/AFP— De Franse regering heeft het nationale referendum over de uitbreiding van de E.E.G. met het Ver enigd Koninkrijk, Denemarken, Ierland en Noorwegen gewon nen, maar de tegenstanders van president Pompidou wonnen aan prestige. •Toen kort na middernacht met uitzondering van de Overzeese gebieden de uitslag bekend was, bleek dat 10.375.948 of 67.86 procent) van de geldig uitgebrachte stemmen voor waren en 4.871.701 (32,14 procent) tegen. Van de geregistreerde kiezers was 39,64 procent thuis gebleven. üet waren de communisten die de kiezers hadden aangeraden tegen uitbreiding van de EEG te stemmen. Partijleider Geor ge Marchais verklaarde: Wij hebben nog nooit zo'n hoog per centage bereikt. De thuisblijvers hadden gehoor gegeven aan de oproep van de socialistische leider Frangois Mitterand. lagt ooi1 Reünie Regiment Wielrijders DEN BOSCH (ANP) Meer dan 1400 oud-leden van het Eerste en Tweede Regiment Wielrij ders zijn zaterdagmorgen naar de Isabellakazerne in Den Bosch gekomen om de oude banden weer eens aan te halen. Ze werden verwelkomd door hun oud-commandant generaal Anto- ni die zeer verheugd was dat aan de oproep van Viet reunieco- mité door zovelen gevolg was gegeven. Terwijl het muziek corps. natuurlijk eveneens per fiets, de excercitieplaats van de kazerne opreed, barstte een en thousiast applaus los. Met films over de goede oude tijd, met praten, banden ver nieuwen met elkaar opzoeken in de verschillende bars en kanti nes en met een gezamenlijke maalti'd is de dag verder door gebracht. Een demonstratie van het wie- Iercorps in de stad Den Bosch zelf was het uiterlijke teken van de reünie, die zich verder bijna volledig binnen de afgesloten heid van de kazerne heeft afge speeld. naar het zuiden te halen. De Noordvietnamezen maakten on middellijk gebruik van de ver andering in de centrale hooglan den. Zij veroverden er hoofdkwartier namese divisii Intussen kreeg An Loc in het weekeinde nieuwe grondaanval- le te verduren. De stad is nu bijna geheel verwoest. De ver dediging van de stad wordt vol gehouden dank zij bijna voortdu rende luchtaanvallen op de om geving. Ten zuiden van An Loc waaieren de Noordvietnamezen grote offensief in de centrale hooglanden begonnen. Hiermee hebben het militair opperbevel in Saigon en president Thieu een duidelijk risico genomen. Berichten van de inlich tingendienst suggereren dat de Noordviet namezen in het noorden bezig zijn zich te reorganiseren en bevoorraden voor de tweede fase", die over ongeveer twee of drie weken zou kunnen plaatsvinden. Ze zullen dan andermaal proberen Dong Ha en Quan Tri in te nemen en misschien zelfs Hué. verder uit: de afgelopen dagen beschoten ze Dau Tieng, onge veer 35 kilometer ten westen van Lai Khe en maar 65 km. benoorden Saigon. Zuidviet- Het Internationale Rode Kruis in Tan Canh. Genève heeft via haar afvaardi ging in Saigon het verzoek van het Zuidvietnamese Rode Kruis ontvangen een bestand van 24 uur te bewerkstelligen om de gewonde burgers te evacueren. Het voorstel wordt bestudeerd, zo heeft een woordvoerder van bet Internationale Rode Kruis meegedeeld. aantal toe te laten studenten tot de genoemde studierichtingen wil de Academische Raad over laten aan sub-commissies van de nog in te stellen landelijke plantsingscommissies. Moet het definitieve wetsontwerp over de tijdelijke beperking van het aantal studenten nog worden in gediend, de Academische Raad baseerde zijn advies op het voorontwerp van wet over dit onderwerp. Verder zal de Academische Raad de minister adviseren plaat singscommissies in te stellen d:e voor een aantal studierich tingen de aankomende studen ten over de universiteiten en hogescholen moeten verdelen, afhankelijk van de capaciteit van de instelling. Deze studie richtingen zijn: rechten, geolo gie. physische geografie, Neder lands. Spaans, geschiedenis, so ciologie. culturele antropologie, psychologie, pedagogie, andra- gogie en politicologie. Tenslotte heeft de Academische Raad uitgesproken dat naar de mening van de raad geen ruim te is in het curiculum van vier jaar, zoals voorgesteld op basis van de voorstellen van prof. Posthumus om ook nog de peda gogische didactische opleiding voor leraren op te nemen. Over de vraag in welke vorm en op welk tijdstip deze opleiding dan wel gegeven moet worden liet de Academische Raad zich in dit stadium niet uit. Udink wijzigt koers om huurbeleid te saneren KRACHTIGE bevordering van de doorstroming, huursubsidie gemeten naar het inkomen van de bewoners in plaats van de objectieve norm die de woning zelf vormt en handhaving van de aanpassing van oud'e aan nieuwe huren. Dat waren in de regeringsnota van vori ge zomer punten waarop minister Udink toezegde zijn huurbeleid te zullen richten. Na negen maanden komt de bewindsman die verant woordelijk is voor onze huisvesting met een nota die een nogal radi cale indruk maakt. Zo zelfs, dat de oppositie bij haar eerste reac ties niet goed wist waarop ze precies haar geschut moest richten. In feite stuurt minister Udink aan op hetzelfde doel dat zijn voorgan gers hebben willen bereiken: aanpassing van de huren van oude en nieuwe woningen op een manier die de doorstroming doet bevorde ren zonder dat de „kleine man" daardoor financieel aan de grond komt te zitten. Alleen zoekt Udink dit doel via een gewijzigde koers: geen huurbelasting voor degenen die onder hun inkomen in een goedkope woning zitten, maar afgezien nog van de al overeen gekomen percentages voor huurharmonisatie tegen 1975 mikken op een extra verhoging van de huur van alle bestaande woningen met twintig procent. En dan op grote schaal huursubsidie voor mensen met een inkomen van onder de f 24.000,— als hun huur ongeveer 15 procent van hun inkomen uitmaakt. We geloven niet dat minister Udink met dit voorstel gekomen zou zijn, wanneer hij niet wist dat het huidige subsidiebeleid anders zo tegen de verkiezingen van 1975 een bedrag van tegen de twee mil jard gulden zou vergen. Nu gaat daar een flink deel vanaf, dat indi rect toch grotendeels door mensen die te goedkoop wonen opge bracht moet worden. Een gecamoufleerde vorm van huurbelasting dus. Toch heeft een huisvestingsspecialist van de socialistische oppositie in zijn eerste reactie al beweerd, dat het de huurders met een laag inkomen zijn, die onvoldoende aan hun trek zullen komen. Dat zou waar kunnen zijn. wanneer de regering geen andere pijlen op haar boog had ter verbetering van de sociaal-economische positie van de laagst-betaalden en van sociale uitkeringen levende medeburgers. Die pijlen heeft ze wel! Wat ons voorlopig meer benauwt, is dat de regering de algemene ge volgen van een huurverhoging van twintig procent op het loonpeil onderschat. Gelooft minister Udink dat het zijn collega's van Sociale en Economische Zaken mogelijk zal zijn nm bij een individuele huursubsidie de verdere gevolgen van het huurbeleid buiten lonen en prijzen, dus buiten de inflatiebeweging te houden? Dit lijkt ons een kardinale vraag; belangrijker nog d; n bijkomstige problemen, zoals moeilijkheden welke opgelost moeten worden als bestreden wordt dat de kwaliteit van de oudere woningen niet op weegt tegen die van de nieuwe en dat de minister ook een oplossing zal moeten zoeken voor de goedkope eigen woningen die in het ver leden bij een relatief hoog inkomen toch met overheidssubsidie ge bouwd zijn. Wij sluiten daarom niet uit dat minister Udink onder druk van zijn be leidsnota zal moeten bijvijlen vóór hij het fiat van de Kamers krijgt en op die manier de schatkist bevrijdt van een te zware subsidie- druk en met name kleine inkomentrekkers een reële kans geeft om via doorstroming aan een redelijke woning te komen. Lukt hem dit laatste, dan is het al een felicitatie waard; met of zon der schuld van de Staten-Generanl hebben immers al zijn voorgan gers in die poging gefaald. HILVERSUM (ANP) Bij het pa rachutespringen boven de Leus- j derheide bij Soesterberg is gis- teren een man, afkomstig uit j Amsterdam en lid van de para- chutistenclub „Icarus", om het leven gekomen. Vermoed wordt, dat de man be-1 wusteloos is geraakt en daar door geen kans meer heeft ge zien zijn parachute of zijn re serveparachute open te trekken. De man maakte een vrije val van I een hoogte van 800 meter. De presidente van het genootschap Nederland-ltalië, Bennink-Wierts, is zaterdag zowel ridder in de orde van Oranje- Nassau als ridder in de orde van de (Italiaanse) republiek gewor den. De versierselen van de Nederlandse orde werden haar opge speld door burgemeester Marijnen van Den Haag De vereniging Nederland-ltalië vierde zaterdag haar veertigjarig bestaan. Jongeren KVP en CdIV: ARNHEM (ANP) De Federatie van Christen Democratische Jongeren, KVPJO-CHJO, is van oordeel dat de confessionele partijen hun aantrekkelijkheid hebben verloren. De aanhang huidige confessionele ben voor jongeren, waardoor vergrijzing in het ledenbestand optreedt. Bovendien zijn de christelijke jongeren van oor deel dat confessionele partijen te weinig hun politieke gezicht durend dalende lijn, zo luidt van de conclusies van het c gres van de federatie vrijdag zaterdag in Arnhem. Jniversitair nieuws .E1DEN Aan de rijksuniv. te Leiden zijn ben.: Prof. dr. Gio vanni B. Flores D'Arcais tot gew. hooglerl. in de psych. func- jaarver hoogleraar in de psych. die 3 werd gé 'rof- dr- H- A- Sne,,en tot buiten- aatselijkt geWi hoogler. in de int. geneesk. van Tienl met een bijz. opdr. in de cardio- attent gé planm lijke di Poldet nee lei leé! lc •iteiten' ke gevt en toeg« ongerejJ de Ri lervol ontsl. weg. ber. pens. ger. leeftyd is verl. aan prof. Dr. K. H. Hidding, sinds 1948 gew. hoe hoogl. in de gesch. van de stoT| godsd. IAGENINGEN Aan de Landb. .Hogesch. te Wageningen zijn gesl. voor: liltuurtechniek: R. T. de Boer, Haag, K. Rijniersche, Fïoordwijk aan Zee. 4antenverdeling, J. van Netten Leiderdorp. Argr. Soc.: S. R. Kleinpaste, Den Haag. Ook dit jaar wc bloemencorso v de eerste klasse. Duizenden jonge Parijzenaars heb- ben zaterdag geprotesteerd tegen de luchtvervuiling. Zij stapten 1 op de fiets en reden urenlang door de hoofdstraten van de i Franse hoofdstad. ANWB acht vaarbewijs niet nodig DEN HAAG (ANP) De ANWB vindt het niet nodig voor be stuurders van snelle motorboten noch voor andere watersporters een vaarbewijs in te voeren ook al maken de laatsten veel vuldig gebruik van vaarwate ren, die door de beroepsvaart worden gebruikt. Het verplicht stellen van een vaarbewijs kan er slechts toe bijdragen de kennis van de re glementen, de algemene vaar- kennis en de vaarvaardigheid te vergroten. Uit onderzoek is ge bleken dat vrijwel alle ongeluk- ken met snelle motorboten voor komen hadden kunnen worden of minder ernstige afloop zou den hebben gehad, als de be stuurder slechts op de voor hem bestemde plaats had gezeten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De eerste herderlijke brief van mgr. J. M. Gijsen is gisteren niet In alle paro chies van het diocees Roermond voorgelezen. De brief was geschreven naar aanleiding van Roe pingenzondag en schetste onder meer een pries terbeeld, waarmede een aantal priesters zich niet kon verenigen. Bij een steekproef onder dertig van de driehonderd Limburgse parochies bleek, dat in eenentwintig de brief was voorgelezen, in negen parochies niet. In vijf hiervan werd de brief in het geheel niet voorgelezen en in vier gedeeltelijk. In drie paro chies ging het voorlezen vergezeld van een com mentaar van de geestelijken. In twee kerken werd de brief aan de gelovigen ter beschikking gesteld. In hetzelfde vraaggesprek handhaafde mgr. Gijsen avond zei mgr. Gijsen een en ander te betreuren. Hij zag in het niet-voorlezen het onthouden van partijen beweegt zich In voort- De kathoHeke andere uiege. Sproken christelijke partijen zul len in de toekomst nog slechts uit lidmaten van de kerken re- cruteren en dat zal in strijd zijn met de openheid, zo stelde het congres. weinig aantrekkingskracht heb- Dc christelijke jongeren plaatsten zich in Arnhem op hel stand punt dat een nieuwe volkspartij zal i In dit verband sprak de heer P. J. J. Mertens van het NKV, een van de inleiders op het congres, over de doorbraak in de vakbe weging en het streven naar gro te openheid, die zijns inziens te bespeuren valt. De heer H. Kikkert, CHU-Tweede Kamerlid, zei dat de unie geen emancipatiepartij is. „Wij zijn", zo voerde hij aan. „niet gebon den aan een kerk. Wij zijn dan ook geen confessionele besloten gemeenschap". Tijdens het congres is door de jongeren voorts een motie aan genomen, waarin is vastgelegd, dat In .september een algehele fusie van KVPJG en CHJO tot stand moet komen. Daarmee willen de jongeren een voor beeld geven tot vorming van een open volkspartij met een vooruitstrevend karakter. een stuk informatie aan het kerkvolk, hetgeen hij in strijd achtte met de openheid die men voor stond. Liever was het hem geweest wunneer men de brief had voorgelezen en daarna met hem van gedachten had gewisseld. In hetzelfde vraaggesprek handhaafde mgt. Gijzen zijn afwijzende mening over de abortus en de medewerking van katholieke politici aan de wet geving daarover. Reagerend op een uitlating van prof. Steenkamp, die geen reden zag tot een in-1 dere gedragslijn, zei mgr. Gijsen, dat hij dit voor de verantwoording van prof. Steenkamp liet. j Op de vraag of gesproken kon worden van een I breuk in het bisdom Roermond, zei hij, dat hij persoonlijk niet geloofde dat geconcludeerd kon J worden, dat men niet kon samenwerken. Het emo tionele in de verhouding kon mettertijd verdwij- nen zo meende hij. En dat de verschillen in op- 1 vatting bij echte bereidheid om samen te werken I onoverbrugbaar waren gold zeker niet voor alle kaders van het bisdom. HARDERWIJK (ANP) - Bij een inbraak in hot Veluws Museum in Harderwijk hebben dieven zich in het afgelopen weekeinde meester gemaakt van 186 grote en kleine antieke voorwerpen voor een geschatte waarde van 40.000 gulden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5