Kerkgelegenheid in Rhynnenburg? Situatie Leiden is belangrijker dan de vacature Menken Schoolkinderen boekten succes B. en W. zetten spoed achter winkelcentrum Zonnegaarde uitgebreid Wat u ook moet weten IL 191 .MAANDAG 24 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De Leidse gemeente- _^raad zal er niet in slagen voor 1 mei. de datum waarop wethou der Menken zijn functie neer legt, een nieuwe wethouder te kiezen. Het overleg tussen de fracties is nog maar nauwelijks op gang en men verwacht niet, Joster dat de fractievoorzitters in de je zeile* komende week de vele politieke knopen, die er bestaan, kunnen doorhakken. Ji'orige week donderdag is er voor (film) het eerst door de afgevaardig den van de verschillende frac- I ties gesproken over de situatie van dit moment, de vacature in het college van b. en w. nu wet houder Menken op het punt staat om gezondheidsredenen vervroegd pensioen te gaan. Dat eerste overleg ge- .-schiedde in het kader van de besprekingen in klein comité, die al geruime tijd gaande zijn over de financiële situatie van Leiden en de moeilijkheden met de Leidse ambtenaren. loals wij al eerder meldden be staan er niet alleen spanningen binnen de Leidse raad, de raad als geheel leeft ook in onmin met de top van het ambtenaren apparaat. Enige tijd geled'en kwam men op een dieptepunt, toen er in de raad nogal uitvoe rig werd gediscussieerd over een zoekgeraakt stuk en de PAK-fractie voorstelde - zonder resultaat overigens - om de Leidse. bevolking per adverten tie in de dagbladen te vragen of er snms nog meer brieven wa ren zoekgeraakt. )it gevoegd bij de trieste finan ciële situatie en de teleurstellen de ervaringen van Leidse amb tenaren bij het ambtelijk over leg met binnenlandse zaken over de Leidse begroting zou er Ham genoemd als opvolger toe geleid hebben, dat velen er over denken ergens anders te gaan werken. Het overleg over deze moeilijkhe den mondde donderdagavond uit in een bespreking over de vaca ture Menken. Het PAK heeft al eerder bij monde van mr. In 't Veld laten weten, dat de vacatu re Menken wellicht een opening in de hele wethouderssituatie kan worden, maar of die ge dachte door de anderen wordt gevolgd is zeer de vraa£. De confessionele fracties voelen er niets voor het aantal wethou ders van zes naar vijf terug te brengen en het PAK drie wet houderszetels aan te bieden. Veronderstellingen dat de confes sionelen de zetel van wethouder Harmsen aan een PAK'er zouden willen geven en dat de twee VVD-wethouders Den Haan- Groen en Duyverman terug zou den willen treden, worden der halve ongegrond speculatief ge noemd. Praten met het PAK, al lijkt het onmogelijk, dat men het linkse blok volledig tevreden kan stel len door het een meerderheid in b en w. te geven (dat zou dan moeten gebeuren met 3 van de 5 wethouders, een constructie welke de PvdA zou wensen) acht men niettemin zinvol. De komende tijd waarin men gro te moeilijkheden kan verwach ten, nu minister Geertsema heeft laten weten, dat het Leid se begrotingstekort van 12 miljoen gehalveerd moet wor den, vereist, dat raad en college hec een klein beetje eens wor den over het beleid in een ver hevigde noodsituatie. De bezet ting van het college is daarbij eigenlijk een zaak van secun dair belang, zo is de overheer sende mening in het confessio nele kamp en bij de VVD. Ligt het aan hen, dan blijft het in het college beperkt tot alleen de vacature Menken, welke weer vanuit de KVP vervuld moet worden. In dit verband is al reeds de naam gevallen van de heer Ham, financieel deskundi ge van de fractie. Van andere KVP-ers in de raad is bekend, dat zij het wethouderschap niet ambiëren. Hoe de PAK-tfracties op deze gedachte reageren hoopt men deze week te verne- Naar het zich laat aanzien is de gemeenteraadsvergadering van hedenavond niet de laatste van wetnouder Menken. Men stelt zich voor, dat van hem :n de eerste of tweede raadsvergade ring van mei op 2 of 8 mei offi cieel afscheid wordt genomen. In een nog vast te stellen leden vergadering van de KVP zal ook de afdeling nog afscheid ne men van de heer Menken. LEIDEN Zaterdag was de Stadsgehoorzaal veranderd in een overdekt Pink-Inn-terrein. Ongeveer 800 jongeren betaalden drie riksen voor het benefiet-popconcert voor de Troef se kinderbeschermingsactie „Ook zij". En ze kregen waar voor hun geld: tien top-popgroepen, tien uur muziek. Hoewel de organisatoren op een grotere toeloop hadden gerekend, is het toch een geslaagd festival geweest. Men schatte de totale opbrengst aan het eind van de avond op ruim vijfhonderd gulden en dat is niet niks. Alles liep zoals het moest, de sfeer was goed, werd steeds beter en zelfs best tijdens het optreden van de Hobo String Band. die er voor zorgde dat tenslotte iedereen enthousiast en swingend de zaal verliet. Voetbalduel dames KNVB LEIDEN De voetballende da mes van de KNVB afdeling Lei den zullen 1 mei de strijd aan binden met de dames van de af deling Den Haag op het terrein van de v.v. LFC. Opgesteld zijn: de dames Bunts- ma (Woubrugge), Verkade (Woubrugge), Zuiddam (Wou brugge), Zwetsloot (Randstad Sport), Steensma (Randstad Sport), Van der Panne (Alphia). Den Hollander (Randstad Sport). Van Beelen (KRV), Van der Mark (KRV), Van der Kins (VVSB) en De Groot (Randstad Sport) Wisselspeelsters zijn: de dames Van der Klaauw (Unitas Leiden), Hoogervorst (Randstad Sport), Sen Schonewille (Al phia). De wedstrijd begint om 13.00 uur. plaa*le Actual- EIDEN De cursisten van K en O, afdeling Leiderdorp, kunnen terugzien op een (re-)creatief seizoen. Hun kunstzinnige werkstuk ken stelden zij met gerechtvaardigde trots zaterdagmiddag ten toon in de Scheppingskerk. De applikaties, stofversieringen, fijne-naald- en-draad-vlerkjes, weefsels, sieraden (geëmailleerd en van kralen) en het knoopwerk waren zoals voorspeld was in de aankondiging zeker de moeite van het bekijken waard. Op de foto showt een van de bestuursleden van de afdeling, annex cursusleidster, me vrouw Meyers-Eriksson, een vest van macramé (geknoopt touw). OEGSTGEEST Er waren gedurende het weekeinde twee voorstellingen nodig om alle ouders, vrienden, beken den en belangstellenden in de Aula van het Rijnlands Ly ceum te kunnen herbergen om er te genieten van „Dit wordt een opera" van Benja min Britten. Ieder jaar wer ken de leerlingen van de Montessorischool aan de Louise de Colignylaan te Oegstgeest aan een projekt waar de hele school bij be trokken is. Ditmaal was de opgave buitenschools omdat men een opera op het pro gramma had staan. Daarvoor had de jeugd de boel wel op de kop gezet maar het resultaat mocht er zijn. Zaterdagavond werd voor een stampvolle zaal de pre mière ingeluid van dit ope- raatje van Britten waarin verhaald wordt van een klein jongetje dat door zijn ouders verkocht is aan een schoor steenveger die hem tegen wil en dank de roetkanalen in jaagt....Totdat in een groot landhuis een aantal kinderen medelijden met hem krijgt en hem verbergt in de kast met als doel hem een beter leven te geven. De regie berustte bij mevrouw Querido beter bekend als He- leen Pimentel. Mevrouw v.d. Hulst vertolkte op goede wij ze de moeilijke muziek van Britten en mej. Mees stu deerde met de aanwezigen aan aantal liedjes in. Het ge deelte voor de pauze bestond uit een zgn. generale repeti tie. Hierin kregen de leerlin gen ruimschoots de gelegen heid het publiek te laten meegenieten hoe plannen tot uitvoering kwamen. Na de pauze werd er gespeeld en gezongen in een decor van Wilfred Voet met o.a. mej. Fontein en mevr. De Haan in de sopraanpartij. Af en toe moest men wel eens de oren spitsen maar het ge heel was toch bijzonder aar dig opgezet. Ook ouders van enkele leerlingen deden mee aan het spel en uiteindelijk werd iedereen er bij betrok ken. Aan het slot werden de medewerkenden in het zonne tje gezet. De programma's waren alle door de kinderen zelf ontworpen. En dat wa ren er enkele honderden ZOETERWOUDE - De vestiging van een winkelcentrum tussen DorpssCraat en Dokter Bouw dijkstraat waarvoor het bestem mingsplan „Kern" ruimte biedt schijnt dichterbij te komen. Burgemeester en wethouders zeggen in een preadvies aan de raad dat er momenteel van ver schillende zijden grote belang stelling bestaat om de grond, waarop dit centrum gebouwd kan worden, van de gemeente te kopen. Hoewel een met betrekking tot dit winkelcentrum door het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf te Amsterdam uit te brengen rapport zeer spoedig kan worden verwacht, meent het college, dat gezien de jongste ontwikkelingen een reële mogelijkheid om het betreffende object, door een daarvoor geïnteresseerde onder neming, te verwezenlijken niet onbenut dient te worden gela ten. Het college is dan ook ak koord gegaan met een verdere uitwerking van de plannen door de geïnteresseerden met de ste- debouwkundige van de gemeen te. In een op 12 april gehouden ge combineerde vergadering van de commissies voor finan ciën en van openbare werken is de realisering van het winkelcen trum in het plan „Kern" uitvoe rig onder de loupe genomen. B. en W. delen de mening van de commissie, dat de plaatselijke middenstand juist dient te wor den voorgelicht. Gemeend wordt, dat dit het beste ka& ge schieden door het bestuur van de middenstandsvereniging een aantal exemplaren van het rap port uitgebracht door het CIMK, te beschikking te stellen. Daarnaast achten B. en W. het in samenwerking met een commis sie uit de raad zinvol de plaat selijke middenstand in één of meer voorlichtingsavonden op de hoogte te stellen omtrent de realisatie der plannen. Deze commissie zou moeten bestaan uit een wethouder, twee leden van de raad (welke donderdag zullen worden gekozen) en drie leden uit de plaatselijke mid denstand. VOORHOUT De heer Allard, oud schoolhoofd in Voorhout, en zijn vrouw hebben afgelopen donderdag het feit herdacht dat zij vijftig jaar geleden trouwden. Ter ere van het gouden bruidspaar bracht St.-Cecilia een serenade bij Huize St.-Agnes, waar het paar thans woont. Op de receptie, die afgelopen zaterdag gehouden werd, kwa men vele belangstellenden het gouden paar met hun zeven kinderen en achttien kleinkinderen feliciteren. ZOETERWOUDE— Het woonge bied „Zonnegaarde" zal binnen afzienbare tijd een uitbreiding ondergaan. Het bestemmings plan voor een gebied ten zuiden van de Zonnegaarde werd op 3 juni 1970 door G. S. goedge keurd. Sindsdien hebben zich wel enkele gegadigden gemeld maar tot bouwen is het tot nu toe niet ge komen. Een meer serieuze ge gadigde is de N.V. Bouwsolld te Amsterdam, die thans verzoekt om principiële medewerking voor de bouw van 16 woningwet woningen, 18 premie-verkoop woningen en 10 bungalows. Te vens voorziet het bouwplan in het oprichten van 14 garages en aanleggen van 31 parkeervak ken. Met betrekking tot de beoogde bouw, die B. en W. qua stede- bouwkundige vormgeving zeer wel acceptabel ochten, wordt opgemerkt dat deze op tal van punten afwijkt van het geldende bestemmingsplan. Niettegen staande de strijdigheid met het bestemmingsplan is het college voornemens de beoogde mede werking te verlenen en wel door toepassing van artikel 19. Wil aan de beoogde bouw dus mede werking kunnen worden ver leend dan is het noodzakelijk dat de raad verklaart dat voor i het te bebouwen perceel een be- stemmingsplan wordt voorbe reid. Blijft zaterdag elftal uvs? 1EIDEN Blijft het zaterdagelf tal van UVS? Deze vraag legt het bestuur van de blauwwitten, dat zelf van mening is dat deze afdeling moet verdwijnen op maandag 8 mei tijdens een bui tengewone ledenvergadering voor aan zijn spelers. De bij eenkomst begint in de kantine in de Kikkerpolder om acht uur. iet besluit om een buitengewone ledenvergadering bijeen te roe pen nam het bestuur van de Leidse vereniging zaterdagmid dag toen nog eens uitgebreid over dit onderwerp is beraad- Prof. Kukenheim overleden EIDEN Naar eerst nu be kend geworden is, is vorige week woensdag overleden en donder-1 dag reeds begraven prof. dr. L. Kukenheim. tof. Kukenheim was sinds 1952 hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit in de Romaanse taal en letterkunde. In het jaar 68-69 was hij tevens rector magnifi cus. Prof. Kukenheim is 66 jaar Reworden. LEIDEN Op de vooravond van de patroonsviering van de Katholieke Verkennersbond, Sint Jorisdag, is zaterdagmiddag in het Roomburgerpark de gouden Sint-Jakobsstaf uitgereikt aan de heer J. de Coo en mejuffrouw A. van der Kaay, vanwege hun actieve verdiensten voor de afdeling Leiden. Dit gebeur de na een vermoeiende, maar ontspannende sportmiddag, die gehouden werd in het kader van de nationale Trimdag. Er werden allerlei spelen en sporten beoefend en geen welpje liet zich daarbij on betuigd, want uiteindelijk was er nog een fraaie prijs in het vooruitzicht gesteld. HAZERSWOUDE Tijdens de op donderdag 27 april, om 20.00 uur, in het Hazers»voudse Anker te houden openbare vergadering gaan de leden van het parochie- beraad van de parochie H. Mi- chaël/H. Bernardus zich onder meer buigen over kwesties, die voor het beleid naar de toe komst van groot belang kunnen zijn. Een van de zaken is het plan om te komen tot de bouw van een nieuwe kerkgelegenheid in of nabij de woonwijk Rhynen- burch dit als vervanging van de thans nog in gebruik zijnde, excentrisch gelegen St. Mlchaël- kerk („Zwaantjeskerk"). Zoals bekend hebben de gezamen lijke kerken (RK. Ned. Herv. en gereformeerd) en het gemeente bestuur van Hazerswoude hun principiële goedkeuring gegeven aan een samenwerkingsgcdach- te ter realisering van multifunc tionele ruimten op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Drs. W. M. I. van den Enden, secretaris van de toenmalige situerlngs- commissie van het bisdom Rot terdam, heeft in 1968 aan 'B. en W. van Hazerswoude verzocht in Rhynenburch een oppervlak van 6Ó0 vierkante meter te re serveren voor de stichting van een gebouw voor strikt kerkelij ke doelstelling. Dit oppervluk zul, zo schreef hij, waprschijn- lijk te beperkt blijken, indien er een samenwerking zou plaats vinden met andere kerkgenoot schappen of met socialt func ties. Het dagelijks bestuur van ge noemde parochie wijst er in een rapport aan de leden van het parochieberaad oo, dal: de Ni- chaëlkerk excentrisch in komen te liggen; het totaal aantal pa rochianen thans 3352 bedraagt en dat bij globale benadering in 1990 4500 zal zijn; een team van vier pastores full time in de pa rochie werkzaam is. Wat dat laatste betreft merkt h»*t dage lijks bestuur op, dat deze situa tie niet kan worden gehand haafd. Dat is niet verantwoord wat de situatie van het priester bestand aungaut als wel om fi nanciële redenen. Twee pastores moeten, aldus ook het uagelijks bestuur, ook in de toekomst ze ker voldoende zijn. LEIDEN In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in de kantine van het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat. Er werd circa 350 aan papier geld meegenomen. Enkele honderden guldens aan 11- vergeld werd ongemoeid ge laten evenals de tabaksarti kelen en chocoladeartikelen. LEIDEN De voorberei dingen voor de Vredesweek zijn al weer aan de gang. Het thema is deze keer „De macht van Europa". Mor genavond wordt er in de „Prediker" Jan Vossensteeg 17 vanaf half acht over deze zaak gepraat. BOSKOOP Het Nieuw- straat aktie comité is beig met de aanleg van de speel plaatsen. Met dee aktie is 4500 gemoeid inclusief het aanbrengen van beplanting. Het gemeentebestuur stelt het initiatief van de Nieuw straatbewoners ten eerste op prijs. B. en W. stellen de raad voor bovengenoemd be drag beschikbaar te stellen. HAZERSWOUDE Hoewel de opslagplaats van de dienst gemeentewerken Ha zerswoude wordt verplaatst van Hazerswoude-dorp naar Rhynenburch, blijft te Ha zerswoude-dorp een kleine opslagplaats gehandhaafd. B. en W. stellen de raad voor om een bedrag van j 17.500,- beschikbunr te stellen voor de stichting van zo'n plaats op de voormalige begraaf plaats aan de Gemeneweg. HAZERSWOUDE Hazers woude krijgt een vaste com missie van advies en bij stand voor de bestuurlijke organisatie en de gewestelij ke samenwerking. De com missie zal bestaan uit (plaatsvervangende) leden van het desbetreffende over legorgaan. HAZERSWOUDE In ver band met de geringe finan cieringsmogelijkheden van de gemeente Huzerswoude, moet in de eerstkomende ja ren worden afgezien van het aanbrengen van straatver lichting langs de Burgemees ter Smitweg. Wél zal op zeer korte termijn een elektrici teitskabel moeten worden ge legd, belangrijk als de aan wezigheid hiervan is voor de in aanbouw zijnde woningen en voor de diverse kwekerijen. De Stedelijke Lichtfabrieken uit Leiden ramen de kosten op 240.000,-. De gemeente Hazerswoude zal 136.800.- voor haar rekening moeten nemen (exclusief de andere, 28.200,- vergende voorzie ningen). SASSENHEIM De laatslc welken zijn ei* hij de politie diverse aangiften gedaan door eigenaars van honden dat hun dier na vergifti gingsverschijnselen is dood gegaan. Annenomen wordt dut het etal roter is dan werd aangegeven bij de poli tie. In verband hiermede wordt er van de zijde van de politie nogmauls op gewezen dat het noodzakelijk is dat honden ulleen worden uitge laten onder toezicht. SASSENHEIM Zaterdag avond half 9 werd de brand weer gealarmeerd voor een felle brand aan de Wester tanten van het openbare slachtplaats, die onlangs werd gesloopt, door jeugdige omwonenden In brand waren gestoken. Daar de woonhui zen in de omgeving gevaar liepen werd de brandweer gewaarschuwd, die een half uur nodig had om het vuur te blussen. SASSENHEIM Het straatversierlngscomité heeft ook dit jaar weer gezorgd dat one gemeente een fees telijk aanien had afgelopen weekeinde. Zonder overdrij ving kan gesteld worden dat Sassenbeim van alle bollen- gemeenten wat verslering betreft, dc primeur had. Hoewel er slechts vier mo zaïeken waren (bij het Raad huis. de Pancrntius-parochie, „Ontmoeting" en in de An- thoniuslaan) konden deze al le toch met een le prijs worden gewaardeerd. Verder moeten in het bijzonder ge noemd worden de fraaie aar. kleding vap „de Schutse" aan de Parklaan en de ge velversiering van firma Geerling aan de Hoofdstraat. De bloemenmeisjes waren ook weer actief. Na eerst bloemen bij de burgemeester aangeboden te hebben, wa ren weer de bejaardeninrich tingen en het verpleeghuis Bernardus" aan de beurt. Hierna kwam het corso in icht en werden de toeschou wers langs de route met bloemen verrast. De politie werd om dee norme drukte të kunnen verwerken ver sterkt met 85 man. w.o. 25 man voor de politie-oplel- dingsschool Arnhem. ZOETERWOUDE Mor gen is er om 8 uur in Ons Huis een bingo-avond, afge wisseld met dia's van de bouw van „Ons Huis", de sloop van het oude gebouw, jeugdkampen van 7 jaar ge leden de bazaar en de sport dag van 1971 en de sterrit van de N.H. jeugdraad in 1966 1971.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3