CelcUe Sotmi/ntBH Bommen treffen Philipsgebouwen in 3 gemeenten PEACi. Vrouw gewond bij gewapende overval Iouston *7* Zware klappen voor Oost- politiek van Willy Brandt Meisje gewurgd in de duinen tevreden over [naanbuit Apollo-16 Weldra fiscale faciliteiten voor zelfstandigen Hotelbrand in Engeland Daders gevlucht Buiklanding Boeing-727 in Frankfort 63e jaargang, no. 18.678 MAANDAG 24 APRIL 1972 SELECTIE T.V.-PROGRAMMA VAN VANAVOND Ned. I: 20.21 uur Gouden Televi- zierring; 22.05 uur Televizier ma gazine Ned. II: 19.05 uur Het leven in een klooster; 21.10 uur Road to Uto pia In Televizier magazine een ver slag over de reis van de Brit John Fairfax, die in een roei boot 13.000 km. over de Stille oceaan heeft afgelegd. SCHRAAL WEER FÏTnke zonnige perioden en op de tot krachtige noordoostelijke meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. morgen krimpend naar noord tot noordwest. Minimum temperaturen ongeveer 2 gra den met plaatselijk nachtvorst. Maximumtemperaturen van 9 tot 13 graden. IOUSTON (AP) De drie Apollo-16 astronauten tref fen de laatste voorbereidin gen voor de terugtocht naar de aarde die van nacht om kwart over drie begint met het afstoten van de maanlander Orion. Na de perfecte koppeling van de maanlander met het- moederschip Caspar van ochtend om half vijf, brachten de astronauten de meer dan 100 kilo maange- steente van de maanlander naar het moederschip. De koppeling vond enkele mi nuten later plaats dan aan vankelijk was voorgeno men. pouston wilde dat eerst foto's van de maaplander werden gemaakt omdat mogelijk iets was losge raakt bij het vertrek van de maanlander. Miljoenen mensen over de hele wereld zagen van ochtend om half drie via de t.v.-camera's van de maanjeep hoe de maanlander opsteeg van de maan. De Orion ging eerst twee honderd meter omhoog en zwenkte toen links af op weg naar het moederschip. Wat een vlucht, wat een vlucht, klonk een enthousiaste stem uit de Orion. n het controlecentrum in Houston is men tevreden over de resul taten van de maanuitstapjes,. Zasterdag maakten Young en Duke een tocht van zeven uur en twaalf minuten, de langste ex cursie tot dusver in de geschie denis van de ruimtevaart. Bij de buit van de eerste twee uit stapjes was een steen ter groot te van een voetbal, waar vol gens Duke kristallen inzitten. Houston hoopt dat deze steen van vulkanische oorsprong is. Bij de verzameling stenen van I de astronauten zijn waarschijn- i lijk exemplaren die 3.5 miljard i jaar oud zijn en dus uit de vroeg ste geschiedenis van de maan stammen. I)e derde rit op zondag naar de berg Smokey en de noordelijke krater Ray moest met een enigszins gehavend maanwagen- Vanochtend om half drie vertrok de Orion van de maan. Op het moment van ontsteking spatte materiaal in alle richtingen (on der). De Orion heeft zich losge maakt van het landingsplatform en gaat op weg naar het moe derschip Caspar(boven). tje gemaakt worden. Bij de rige ritten over ruw terrein ver loor de maanwagen een spat bccd en raakte de achterwielaan drijving gedeeltelijk buiten king. De maanwagen reed der moeite tegen de rand van de krater North Ray op. Young melde dat hij zo dicht mogelijk aan de rand van de krater stond en toch de bodem niet kon zien. De rotsen die de astronau ten hebben gevonden aan de rand van de krater werden om schreven als rotsen die zijn ge vormd -door het samensmelten van verschillende gesteenten. De Apollo-16 wordt donderdag avond om kwart voor negen verwacht in de Stille Oceaan, ongeveer 2700 km ten zuiden van Hawaii. EINDHOVEN ANP— Bij drie Philips-gebouwen, resp. in Rotterdam, Hilver sum en Baarn, hebben zich vannacht ontploffingen voorgedaan die het karak ter van een bomaanslag dragen. Alle drie de ont ploffingen vonden plaats tussen 3 en 4 uur. In alle gevallen is sprake van lich te materiele schade. De drie gebouwen zijn: de vestiging van de Techni sche dienst aan de Par- mentierweg in Rotterdam, een gebouw v n de Tele- communicatie-industrie aan de Jan van der Helj- denstraat in Hilversum en het kantoor Hoogwolde van de fonografische industrie in Baarn. De schade beperkte zich voorna melijk tot een aantal gesnuevel- de ruiten, aldus de persdienst van Philipts. De politie heeft de zaak in onderzoek. De bom die ontplofte op het indu strieterrein bij de Waalhaven in Rotterdam vernietigde vijftien ruiten en een kanteldeur van de achtergevel van het dienstenge bouw van Philips. Er is ook schade toegebracht aan een aantal artikelen, die vlak achter de gevel lagen opgeslagen. De schade wordt op enkele duizen den guldens geschat. Debom was geplaatst bij een be tonnen pilaar aan de achterkant van het gebouw. De Rotterdam se recherche stelt een onder zoen in naar de herkomst van het explosief en de dader, waar van tot nu toe elk spoor ont breekt. Vanmorgen was er nog geen con tact geweest tussen de polities van Rotterdam, Hilversum en Baarn, hoewel er toch sprake lijkt te zijn van een doelgerichte actie. Noch bij Philips, noch bij de politie heeft men enig idee of deze drievoudige actie verband houdt met de bomaanslag kort geleden bij het Evoluon van Philips in Eindhoven. Het poli tieonderzoek daarnaar is inmid dels afgesloten. In New York betoogden circa 30.000 personen tegen de bombarde menten op Noord-Vietnam. Ook in Los Angeles en San Francisco kwamen tienduizenden demonstranten op de been. Tot de voor naamste sprekers in New York behoorden John Lennon en zijn echtgenote Yoko Ono. DEVENTER (ANP) Het wetsontwerp dat vorm geeft aan een fis cale faciliteit, die het zelfstandigen mogelijk maakt in de eigen on derneming een oudedagsreserve op te bouwen, kan spoedig worden tegemoet gezien. Dit heeft staatssecretaris Oostenbrink van Econo mische Zaken vandaag in Deventer meegedeeld op het congres van het Kon. Verbond van Ondernemers ln het Midden- en Kleinbedrijf. Die fiscale faciliteit zal conform het regeerakkoord zijn gebaseerd op het rapport van de commissie Van Soest. De staatssecretaris van Financiën wil op een aantal punten tegemoet komen aan bezwaren tegen voorstellen van die commissie. De heer Oostenbrink noemde het verheugend dat het kabinet vast houdt aan de datum 1 januari a.s., waarop een begin zal worden gemaakt met die faciliteit voor zelfstandigen. Dat gebeurt ondanks de uiterst moeilijke situatie. STUTTGART (AP) Kanselier Wllly Brandt heeft gisteren twee tegenslagen moeten verwerken in zijn strijd om de rati ficatie van de niet-aanvalsverdragen met de Sovjet Unie en Polen. De verkiezingen in de deelstaat Baden-Würüemberg zijn een overwinning geworden voor do christen-democraten en een lid van de vrije democraten In de Bondsdag heeft zijn lidmaatschap opgezegd. Voor de ratificatie van de verdragen met Moskou en Warschau heeft Brandt nu een meerderheid van één stem in de Bondsdag. Het verlies van de verkiezingen in de deelstaat betekent dat ook in de Bondsraad de meerderheid van de christen-demo craten gehandhaafd blijft. Wilhelm Helms, bondsdaglid voor de FDP, kondigde aan dat hij uit de partij was getreden. Hij heeft nog niet gezegd of dit betekent dat hij op 4 mei tegen ratificatie van de niet-aan valsverdragen zal stemmen. Voor het uittreden van Helms was de meerderheid in de Bonds dag van de SDP-FDP coalitie slechts twee stemmen groot. Als de Bondsdag op 4 mei de verdragen niet ratificeert dreigt het einde van de coalitieregering Brandt en haar oostpolitiek gericht op verbetering van de .-«rekkingen met Oost-Europa. CSI Den Haag ook in 1973 weer present (Van onze sportredactie) DEN HAAG Feyenoord heeft bij FC Twente een steek laten vallen en voor de ere-divisie is het laatste rest je spanning daardoor volle dig verdwenen. Ajax scha kelde namelijk FC Utrecht moeiteloos uit en het kan nu de volgende week al, in de wedstrijd tegen Telstar kampioen worden. Verder biedt de Sporttribune van deze week een keur van exclusiviteiten. Het CSI Den Haag, dat volgend seizoen ook doorgaat, bracht de bij na volledige wereldtop op de been, de Europese tafelten niskampioenschappen werden nog eens belicht met twee verhalen en Hans Bontje, de vorige week uit Kenia gezet, doet zijn relaas over het hoe Aan het licht kwam voorts, dat FC Den Haag de toenade ringspoging tot trainer Joop Brand heeft laten schieten ln verband met contractuele verplichtingen met Haarlem. Kurt Linder, de grootste ge gadigde, zoals deze krant de vorige week reeds publiceer de, schijnt nu nóg meer kans te maken. Manager Eddie Hartmann: ,,De kans op Brand is verkeken." CAMBRIDGE (Rtr) Een hotel brand in de Engelse stad Cam bridge heeft aan zeker twee gasten het leven gekost, terwijl er verscheidene mensen ver wondingen opliepen. Drie van de 35 gasten worden vermist. De brand brak vanochtend om streeks zes uur uit In het ..Gar den House Hotel", dat veel door buitenlandse toeristen wordt be zocht. Vele gasten sprongen uit de urnen om aan de vuurzee te ontkomen. an de hand van getuigenverklaringen heeft de Haagse politie een portret van één der overvallers samen gesteld. De jongeman is 18 20 jaar, heeft blond haar, bakkebaarden en een vlasbaardje. Tijdens de overval droeg hij een zonnebril met donkergroene glazen en een stalen montuur. AMSTERDAM (ANP) De 23-jarige Italiaanse schoonma ker R. B. hseft zonda? .ïiddag het 21-jarige meisje E. B. uit Amsterdam in de Kennemerduinen bij Bloemendaal vermoord. de moord meldde de dader zich bij een politiebureau in Amsterdam. öe zaak werd overgedr; gen aan de Bloemend, -ilse recherche die met hem in de du r.en hei lie:;;r.i van het meisje opspoorde. Daar werd het rond midde i. cl ge Set motief van B. voo.- rijn Ce d i had al anderhalf jaar vork teld hebben dat zij de ver'.ce.u.g \s zich houden, levend of dood. •la een wandeling in de Kennemerduinen heeft B. haar met de han den gewurgd en daarna nog enkele malen met een mes gestoken. he'emaa! duidelijk. Hij e.sje. Zij moet,hem ver aken. Hij wilde haar bij Stille Oceaan overgeroeid LONDEN (AFP) Een douche, een Engels ontbijt en een bier tje waren de eerste wensen van de Brit John Fairfax, die in ge zelschap van zijn verloofde, Sylvia Cook, met een roeiboot de Stille Oceaan is overgstoken en zaterdag in Australië is aan gekomen. Zij waren op 25 april vorig jaar met hun Britannia 2 uit San Franc sco vertrokken en hebben een afstand van bijna 13.030 km. afgelegd. De twee hadden tijdens hun lange re s o.m. te kampen met stor men en haaien. Maar dit hectt John Fairfax er niet van weer houden al plannen te maken voor een nieuwe tocht, zonder zijn verloofde. De wapens waarmee de twee jon ge mannen hun overval pleeg deneen long-rlffle flobert geweer met gedemonteerde kolf en een ongevaarlijk alarmpistool. FRANKFORT (DPA) Eer Boeing-727 van de V/cstduits.e Lufthansa, die met 91 inzitten den op weg was van Hamburg naar Malaga in Spanje heef» zondag op het vliegveld van Frankfort een geslaagde buik landing gemaakt. Alle inzitten den konden het toestel onge deerd verlaten. Farah Diba niet gediend politie van TEHERAN (AP) - Keizerin Fa rah Diba heeft de Iraanse poli tie ervan beschuldigd dat zij slecht gemanierd en genadeloos Is en onnodige gunsten bewijst aan koninklijke autostoeten cn eigenaars van grote auto's. ,,Vank als wij voorbij rijden, du wen politic-agenten mensen, ook kinderen, weg In hun Ijver ons te dienen. De verkeerspolitie haast zich naar de verkeerslich ten om die voor ons op groen te zetten. Dit uiterlijk vertoon be wijst ons een slechte dienst. Drs. Gruyters blij als D '66 ophoudt te bestaan ROTTERDAM (ANP) Drs. Gruyters heeft zaterdag op het landelijk congres van de libera le studenten Vereniging Neder land gezegd dat hij blij /al zijn als D'66 zal ophouden te be staan. Dat had de partij zich namelijk ten doel gesteld, aldus drs. Gruyters die als gecstell|ke vader van D'06 wordt be schouwd. DEN HAAG Twee jonge mannen van ongeveer twintig jaar hebben zaterd«->g rond het middaguur bij een mislukte poging om de juwelierszaak Van Duin en zoon in de Haagse Korte Poten te bero ven, de 71-jaar oude echtgenote van de juwelier met een schot uit een geweer vrij ernstig ge wond. De bejaarde vrouw is met een diepe vlees wond aan het voorhoofd naar het ziekenhuis West einde gebracht. De daders zijn nog niet gepakt. Er was geen enkele klant in de winkel toen de twee mannen, gewapend met een geweer en een pistool, de juwelierszaak binnenkwamen. De echtgenote van de juwelier, mevrouw E. P. van Duin-Ringlever, die na het horen van het deur- be letje de winkel binnenging nam de bedreiging van één der jongens met het geweer niet serieus en trachtte de loop vast te pakken. Juist toen zij de-.e bij hel uiteinde vastgreep, ging het schot af. De kogel verwondde eerst haar hand en daarna haai voorhoofd, waarin een wond van vijf centi meter lengte werd geschroeid. De overvallers schrokken van dit alles zo, dat zij zonder buit de benen namen, echter ge volgd door de vrouw, en even later ook door de 70-jarige juwelier. De vrouw kwam niet ver, ten gevolge van haar hoofdwond, waaruit zij veel bloed verloor. De ju welier volgde de overvallers vanaf de Korte po ten door de Koediefstraat naar de Korte Koedief- 6traat. Waar hij hulp kreeg van de 43-jarige Ha- genaa? J. J. de Kramer. Met diens auto werd de achtervolging voortgezet, maar op het Kruispunt van de Kalvermarkt met de Houtstraat raakten beiden het spoor kwijt. Om half zes zaterdagmiddag werd in de Nieuwe Havenstraat jn Den Haag tegen een huis een op gerolde parka-legerjas gevonden, waarin 'n alarm pistool bleek te zitten, samen met enige witte lap pen met nylonkoord, die als masker zouden kunnen dienen. De politie vermoedt dat het pistool bij de overval gebruikt is, vooral omdat volgens getui gen één der overvallers een parkajas droeg. Zond. gmorgen rond elf uur vonden spelende jon ge: s in de Haagse Zwotstraat een vistram-jasje, dut om een flobert-geweer zat gerold. De kogel, die in de juwelierszaak is afgevuurd, is waar schijnlijk uit dit geweer afkomstig. In het rug pand van het Jasje zaten drie gaatjes, waarom heen rode verf was gesmeerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1