is AMATEURSECTIES TEGEN PLAN NIEUW BONDSBLAD BESTE TITELKANS VOOR LIVERPOOL Europese kroon voor Bengtsson Hongarije zette opmars voort ZEGE VAN HAARLEM DOOR STRAFSCHOP Reorganisatie bond toegejuicht de n is m mi :-b Laatkomen van Sonja Heltzel werd bestraft Watanabe won karate-titel MAANDAG 24 APRIL 1972 A 5 oor eei verove uit eei op Lil spelen tweed Lit jen te Rol iternatk nog voo tweed k terug Elsbetl k: 2-1 Am Bai Blauw kam Delfia wed- angeïn- fia Wil' weinig d om De itiespel Bengtsson kwam na een achterstand tegen de verrassend sterke Hongaar Jonyer terug. De Zweedse wereldkampioen veroverde in Rotterdam zijn eerste Europese titel. DEN HAAG Zweden, met Europees kampioen Steilan Bengtsson in zijn midden, heeft gisteren afscheid van Rotter dam genomen met de indruk dat het zeer op zijn tellen moet passen. Goed, de erebokaal blijft in bezit, maar de concurren tie trekt wel aan de bel. En eigenlijk harder dan van te vo ren verwacht werd. Want, dat de Hongaar Jonyer het tot een vijfsetter zou brengen, hadden maar weinigen voor mogelijk gehouden. Applaus dus voor Jonyer, die de spanning in da Europese top terugbracht. Steilan Bengtsson, de wereldkampioen, was met deze ere-bo- kaal dolgelukkig. De Europese kroon was in feite het enige, wat de laatste jaren onbereikbaar bleef. Hans Alser, de slim me tafeltennismetihodist, had hem in Moskou 1970 van deze il lusie beroofd. En dat was de enige tegenvaller in zijn carriè re. Ais stimulans haalde Bengtsson in Rottendam de herinne ring daaraan op. „Ik dwong me er zelf toe het zo moeilijk mogelijk te maken. Om daardoor kost wat kost zó geconcen treerd mogelijk te zijn". En dat was de geladen Bengtsson. het Zweedse idool zonder ster-allures. Toen de spanning steeg, doordat de stand onverwachts lang in evenwicht bleef (2-2), redde hem zijn ervaring. Door op het kritieke moment rustig te blijven, vond hij het antwoord op de ongelooflijk snelle topspinballen van de Hongaar. Het effect kreeg hij be ter onder controle, door niet te snel meer een stapje terug te doen. Steilan Bengtsson: ,,Ik had dat veel eerder moeten doen, maar toen had ik het niet door." De finale in het herenenkelspel werd er niet minder aantrekke lijk door. Maar de langdurige onzekerheid knaagde uiteinde lijk wel aan de reputatie van de Zweed. Ogimura, de legenda rische wereldkampioen uit Japan, concludeerde somber: .Bengtsson speelde minder sterk als in Nagoya. Zijn concur renten echter aanzienlijk beter". Frans Schoofs, de met da wedstrijdsport stoppende Amsterdammer, die binnenkort mis schien manager van het Nederlandse team wordt, daarover: ,,AIs Nederland ooit wil meetellen in de Europese Iod zal het strakker geleid moeten worden. Mocht ik een aanbod van de bond krijgen, dan zal ik ook dienovereenkomstige eisen stel len", HANS DE BRUYN Uitslagen: Finale herenenkelspel: Steilan Bengtsson (Zwe) - Istvan Jonyer (Hong) 10-21. 21-12, 22-24, 21-19. 21-16; herendubbelIstvan Jonver/Peter Rozsas (Hong) - Steilan Bengtsson/KJell Johansson (Zwe) 21-18, 21-13. 21-23, 22-20: Gemengd dubbel: Stanlslav Gomozkov/Zoja Rudnova iRusl) - Steilan BengtssonA-ena Andersson (Zwe) 21-12, ROTTERDAM Met ccn zwierige zwaai klapte Zoltan Berzclk zijn onafscheidelijke notitieboek dicht. Onverstoorbaar had de Hongaarse coach zojuist de laatste aantekening van het zo geslaagde Europese tafeltenniskampioenschap opgekrast. Dat zijn talentvolste leerlinge Beatrix Kishazi de slag om de titel van de Russische vedette Rudnova had verloren, deerde hem nagenoeg niet. Zijn ploeg Immers had met de aanwezigheid In vier van de vijf finales de opmerkelijke opmars toch ai ge noeg onderstreept. Eerst had Istvan Jonyer het de Zweed Bengtsson, de onover winnelijke zeer lastig gemaakt, in het damesdubbel hadden Judit Magos en Henriette Lotaller hun overwinningsreeks met de titel bekroond tegen het gelegenheidskoppel Beatrix Kisha zi en Jlll Hammersley (Eng.). De meest verrassende uitslag volgde pas in het herendubbel, waarin Jonyer en Rozsas Bengtsson en Johansson uit Zweden vernederden. En juist die laatste uitslag deed Zoltan Berczik zoveel plezier, want daarmee was bewezen, dat Hongarije niet alleen kan pronken met een sterke, maar ook een brede top. Rozsas was pas op het laatste moment aangewezen voor de geblesseerde Klampar, die met Jonyer de wereldtitel in Nagoya behaalde. Voor Zoltan Berczik, die sinds 1970 de scepter zwaait over de ploeg, kwamen de Hongaarse successen niet onverwacht. Alles paste In het trainingsrooster, dat is afgestemd op louter pres taties. Een devies ls vooc de norse Berczik, die zijn (te) klei ne zonnebrilletje maar zelden afzet, het meest belangrijk: „Alle sportmensen, die willen winnen, moeten trainen en nog eens trainen." Toen de Staat enkele jaren geleden de belang rijkheid van de tafeltennissport begon in te zien, ontstonden ook de mogelijkheden. Zo kon de Hongaarse coach zich al vanaf sinds juni in een sportcentrum vlakbij Boedapest voor bereiden op Rotterdam. Met een kerngroep van acht heren en zeven dames kon hij drie uur per dag trainen. Aan die ijver alleen schrijft de coach, die zijn „troetelkinderen" altijd vergezelt, de Hongaarse opmars toe. „Vroeger trainden ze minder en dit jaar spelen ze opeens stukken sterker." De 35-jarige Zoltan Berczik is als de mees te trainers uit de Oostbloklanden professional. Altijd verdiept hij zich in tafeltennis en nooit wijkt zijn notitieboek tijdens de wedstrijden. Hetgeen daar instaat komt niemand te weten. „Dat is mijn geheim." Voordat de professionele coach met grote passen wegsnelt, verkondigt hij nog eens „zijn" lijf spreuk. „Train en je wordt kampioen." KEES KOOMAN. senkclspcl: Zoja Rudnova (Rusl.)—Beatrix 21—17. 22—20; damesdubbel Judlt Magos/ .ottaller (Hong-Jlll Hamersley (GB.) en Beatrix Kishazi -18. 13—21. 21—19. 21—11. De Russin Rudnova werd op het ereplatform geflankeerd door t Beatrix Kishazi (links) en de veteraneAlexandru. Het laatste tikje van Alan Ball is voldoende voor een van de twee doelpunten van Arsenal in de wedstrijd tegen West Ham United. al van altijd heeft zater- -0 van 0. lervat-, ie eer treffer goed ij koop. r Kees In de Engelse competitie is de spanning met nog twee wedstrijden tot het kook punt gestegen. Vier ploe gen strijden om de titel, een strijd, die misschien pas op de laatste speeldag beslist zal worden. Koplo per is Manchester City, dat er van de vier het minst gunstig voorstaat. Zater dag won de City in een voetbal-thriller van de eer ste orde met 2-0 van Derby County. Door deze uitslag en de zeges van Liverpool - 2-0 tegen Ipswich - en Leeds, dat West Bromwich Albion met 1-0 overwon, ziet de kopgroep er als volgt uit: 1. Manchester City 57 punten uit 42 wedstrijden, 2. Liverpool 56 uit 40, 3. Derby County 56 uit 41 en 4. Leeds 55 uit 40. De beste kansen lijker voor Liver pool, dat aan een indrukwekken de eindsprint bezig is. De ploeg behaalde 28 punten uit 15 wed strijden. Manchester City speelde zaterdag een grandioze wedstrijd. Voor ruim 55.000 toeschouwers scoor de Rodney Marsch in de 24e mi nuut de openingstreffer. Francis Lee maakte er uit een straf schop 2-0 van. Het was de vijf tiende strafschop die hij dit sei zoen benutte. Hij bracht daar mee zijn totaal op 35 treffers. Leeds, dat op 6 mei tegen Arsenal in tie Cupfinal aantreedt, stak tegen West Bromwich niet in al te beste vorm. De enige treffer ontstond uit een strafschop. Deze zege was voor Leeds wel een revanche, want het was West Bromwich, dat Leeds vorig jaar op de valreep de titelkans ontnam. Arsenal, dat daar toen van profiteerde en kampioen werd, zegevierde in de derby te gen West Ham United met 2-1 door twee treffers van Ball. Italië Inter Milaan, dat woensdag nog ten koste van Celtic de Europa Cup-finale bereikte, is gisteren door Juventus met maar liefst 3-0 verslagen. Alle freffers kwa men van Franco Causio. Juven tus werd hierdoor weer leider. Tccina zakte naar de tweede plaals, door de nederlaag van 1-0 tegen AC Milan. Het deelt die tweede plaats, op één punt van Juventus, met Cagliari, dat tegen Varese met 1-1 gelijk speelde. Bundesliga Bayera München, nog steeds op kop in de Bundesliga, heeft in korle tijd drie zware klappen gekregen. Eerst verloren de Beiers met 5-1 van FC- Köln voor de Duitse beker, woensdag schakelde Glasgow Rangers hen uit voor Europa Cup II en za terdag verloor de ploeg met 3-0 van MSV Duisburg. De nederlaag had geen ernstige gevolgen, omdat belager Schal- ke '04 een punt verspeelde tegen Borussia Mönchengladbach: 1-1. Dayern en Schalke hebben even veel punten, maar Bayern heeft het beste doelgemiddelde. Een andere opvallende prestatie was de zege van Hannover '96 op Werder Bremen: 5-1. België Ook in België blijft het spannen. FC Brugge verspeelde gisteren een punt aan Antwerp: 1-1. Hierdoor liep Anderlecht in tot op één punt. De Brusselaars wonnen met 3-2 van Mechelen. Op drie punten van Brugge volgt Standard, dat met 2-0 Wa- regem de baas bleef. Spanje De Spaanse competitie vertoont nog steeds hetzelfde beeld. Real is leider en Barcelona volgt op vier punten. Real zegevierde gisteren over Gljon en Barcelo na won met 2-1 van en in Sevil- la. Portugal In de kwartfinales van het toer nooi om de Portugese beker heeft Benfica gisteren met 6-3 gewonnen van de tweede-divisie club Cova de Peidade. De ande re halve finalisten werden Bele- nenses, Porto en Sporting Lissa bon. DEN HAAG De zes dis tricten van het amateur voetbal hebben zich zater dag in een bijzondere alge mene vergadering bijna eenstemmig uitgesproken tegen het plan om een nieuw officieel orgaan in het leven te roepen. De be zwaren richtten zich vooral tegen de hoge kosten, 5,20 per lid van de KNVB, voor een verplicht abonne ment. Dit zou een contribu tieverhoging met zich mee brengen van tenminste acht procent en dat werd onaanvaardbaar geacht. Er bestond geen bezwaar tegen de plannen voor her structurering van de bond. Tijdens de vergadering legden de zes districten Amsterdam, Apeldoorn, Rotterdam, Tilburg, Groningen en Heerlen de vol gende meningen op tafel. Am sterdam was tegen het voorstel van het officiële nieuwe blad. Over het alternatief, een maandblad, dat in een hoeveel heid van minstens drie per elf tal moet worden afgenomen, zal op 10 mei een aparte vergade ring worden belegd. De kosten daarvan gaan ongeveer 300 gul den per vereniging bedragen. Amsterdam was niet tegen de plannen voor herstructurering van de bond. Deze plannen hou den onder meer financiële zelf standigheid voor de secties in. De afdeling Apeldoorn oordeelde op dezelfde wijze. Van de afde ling Rotterdam was slechts één afgevaardigde voor het nieuwe bondsblad. De meerderheid was van oordeel, dat de plannen van de bond onprettig en ondemo- kratisch waren. Bovendien had Rotterdam er bezwaar tegen, dat niet eerst een opiniepeiling was gehouden. Uit de vergade ring bleek voorts dat de meeste verenigingsleden niet in bonds- zaken geïnteresseerd zijn. De plannen voor herstructurering werden door de afdeling Rotter dam wel enthousiast ontvangen. Voldongen feit Ook in de afdeling Tilburg vielen dezelfde geluiden te beluisteren. Men was er daar vooral ont stemd over dat het bondsbe- stuur de afdelingen met dit voorstel te veel voor ten vol- dongen feit heeft gesteld. Diezelfde mening was Groningen toegedaan. De afdeling Noord wees ook het alternatieve plan van de hand. Ook wees men de ...domme beslissing... ROTTERDAM Hef Nederland se optreden bij de Europese ta- feltenniskampioenschappcn werd nog besloten met een (in terne) rel. Sonja Heltzel werd, omdat zij vrijdagavond te laat (half een) naar de zin van de leiding in het hotel terugkeerde, disciplinair gestraft. De Amstel- vcense speelster werd uitgeslo ten voor het toernooi. De maat regel riep de boosheid op van Sonja Heltzel, de beste speelster tijdens het toernooi. „Belachelijk, alles heeft gekund en dan de laatste dag dit. Bo vendien was ik met andere spe lers en die zijn niet gestraft". Coach Jan Duyndam: „Zij moest vroeg spelen, de anderen niet". Sonja Heltzel vermoedde, dat andere omstandigluoen een rol hebben gespeeld voor de straf. „Er wordt bezwaar ge maakt tegen de hypnose, die on der andere op mij is toegepast. Daarbij is de leiding niet ge raadpleegd. Toch vind ik de be slissing om mij te stralfcn dom. Ik heb het idee, dat ze op de laatste dag nog even hebben willen laten zien. wie de baas Heerenveen verspeelde in de wedstrijd tegen Blauw Wit een belangrijk punt. De aanval van Frank Kra mer. die de Fries De Jong passeert (foto) leverde ook niets op. PARIJS Luiz Tasuke Wutanu- be, een 24-jarige Braziliaan van Japanse afkomst heeft zaterdag avond In Parijs het wereld kampioenschap karate op zijn naam gebracht. De favoriet geachte Japanners Helen op de laatsto dag verstek gaar., even als de Amerikanen en de Cana dezen. Zij allen waren het niet eens met de wijze van jurering tijdens het wereldkampioen schap. Volgens hen waren dc scheids rechters alleen bekend met judo, niet met karate. Zij zou den te veel gevaarlijke acties hebben toegelaten. In Ce beslis sende fase von hot kampioen schap werden lippen en wenk brauwen gespleten en tanden uitgeslagen. Allemaal zaken, waarvoor de Japanners hadden gewoarschuwd. Watanabe behaalde de titel met een snelle beslissende ippon- overwinnlng op de Brit Billy Higgins, die het zilver kreeg. De bronzen medulllcs gingen naar de verliezende halve fina listen Istvan Sipter (Joegosl. en Guy Suuvin (Fra). Do Neder- lunder Meyer, die vla overwin ningen op Knighton (GB) en Dorival (Braz) was doorgedron gen tot de kwartfinales, verloor daarin met ippon van de latere wereldkampioen Watanabe. plannen van de hand die het sectiebestuur had gelanceerd en volgens welke drie niet gesubsi dieerde hoofdklassen voor ama teurs zouden moeten ontstaan. Dat zou dan in moeten gaan in het seizoen 73/74. De vergade ring had er ook geen bezwaar tegen om de herstructurering als uitgangspunt te nemen voor een algehele wijziging van de organisatie van de bond. Het plan voor de instelling van drie hoofdklassen viel bij de af deling zuid (Heerlen) wel in goede aarde. Alleen had men daar graag gezien dat deze plannen al in het komende sei zoen verwezenlijkt konden wor den. De zuiderlingen verwierpen eveneens de plannen voor het nieuwe bondsblad. In de ochtenduren had in Rotter dam ook de landelijke bond van amateurverenigingen een verga dering belegd. Deze vergadering was, net als die in Den Haag, vrijwel unaniem voor de plan nen van de bond om een nieuw bondsblad in het leven te pen en de leden voor de kosten te laten opdraaien. DEN HAAG Aan de welhaast onaantastbare positie van Haar lem Is gisteren niets veranderd. Dc voorsprong op achtervolger Heerenveen groeide tot 8 pun ten. De Haarlemmers wonnen In een bijzondere wedstrijd van SVV dankzij een strafschop, die De Goede benutte. Fortuna SC—De Graafschap 0—0. Toesch.: 3.000. Het was een aantrekkelijke wed strijd waarin beide ploegen goe,1 tegen elkaar opgewogen waren. Fortuna was aanvallend iets actiever. SC Cambuur—De Volewljckers 3 1. Toesch. 3.500. Hoekstra 1 0, Fiene 1—1 (Strafschop), rust, Zuidema 2—1., Onsman 31 (Strafschop). In deze voor De Volewijckers te- lcurslellende wedstrijd werd de Amsterdammer Meyer geno teerd. De uitslag was juist. Cambuur speelde beter. Blauw Wit—Heerenveen 0—0. Toesch. 2.500. Een aantrekkelijke wedstrijd waarin vooral Miauw Wit ster ker was. Doelman Griever speelde echter een voortreffelij ke wedstrijd. DFC—Roda JC 0—1. Toesch. 1.000. 0—0. rust, Brassc 0—1. DFC heeft het weer niet kunnen klaren, tegenover het algemeen matig spelend Roda JC. HVC—Wagenlngen 1—1. Toesch. 3.000. Broek 0—1, rust, Teunls- sen 1—1. Er was veel spanning en vaak aardig voetbal te zien op Birk- hoven. Wageningen heeft het nog erg moeilijk gehad tegen HVC. AZ*07FC VVV 4—4). Toesch. 4.000. Vredcnburg 1—0, rust, Schaafstra 2—0, Vuil 3—0, Vre- denburg 40. Het was een interessante wed strijd met leuk voetbal, On danks de achterstand bleef VVV goed partij geven. EindhovenHeracles 1—4). Toesch. 4.000. 0—0, rust, Ooment I—0. Het was zenuwachtig gedoe wa» Eindhoven liet zien. Toen dat ook r.a rust Oomens de stand o| 1—0 brachi ging men angstvalll| in de verdediging. Fortuna Vlaardlngen—Wllem f 1—0. Toesch. 2.500. Huyer 1—6 rust en eindstand. Helmond Sport—Veendum 2—2 Toesch. 1.500. Rust 0—0. Pasca 0—1. van Lint 1—1, Burhenr» 2—1, Blaauw 2—2.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17