EXCELSIOR BLEEK MACHTELOOS 1 it MAANDAG 24 APRIL 1972 A 1 Nederlaag Feyenoord: 'T Went(e) wel. ROTTERDAM Joop Castenmiller berusttte. De oefenmeester van Ex celsior maakte na afloop van het verloren (2-0) duel tegen DWS een moedeloze indruk. Zijn formatie had zo'n zwakke indruk achtergela ten dat de Rotterdamse trainer geen excuus wilde zoeken. „Ik ben op veel punten zeer ontevreden", zei hij slechts. „Ik hoef ze niet eens nader aan te duiden. U heeft het kunnen zien. Deze woorden van Castenmiller be hoefden inderdaad geen nadere toe lichting. Excelsior vertoonde in de ontmoeting tegen mede-degradatie kandidaat DWS zo ontstellend veel tekortkomingen dat de Rotter dammers zich gelukkig mogen prij zen dat er in de eredivisie nóg schameler ploegen actief zijn. Bij DWS wenste men wél alle midde len aan te wenden om in de laatste vijf wedstrijden van de competitie het eredivisieschap te prolongeren. Qe Amsterdammers, die hun laatste overwinning behaalden op. Excel sior, maakten vanaf het begin dui delijk dat ze nog geenszins voor een verloren zaak streden. Excel sior werd onmiddellijk terugge drongen en de eerste kansen waren voor DWS. Van de Roer moest al in de vijfde minuut gestrekt naar de hoek om Vrauwdeunt van sco ren af te houden. Het bleek teke nend voor het vervolg, waarin Ex celsior onmachtig was greep op het middenveld te krijgen. Klaas Nu- ninga kon zich uitleven als in zijn beste tijd zonder een strobreed in de weg te worden gelegd. Casten miller later: ,,Het was helemaal niet de bedoeling dat Nuninga zo ongehinderd kon spelen. Aad den Butter had hem moeten schaduwen zonder zich met de aanval bezig te houden. De oud-Ajacied werd echter helemaal niet bewaakt en maakte gretig ge bruik van de mogelijkheden. Hoe wel niet helemaal fit - Pim van der Meent, de trainer van DWS: „Hij zou eigenlijk helemaal niet mogen tek spelen, maar ik kon hem niet mis sen" - kon Nuninga zich opwerpen als de grote spelmaker van wiens voet tal van fraaie passes vertrok ken. Het Amsterdamse overwicht zou niet zonder bekroning blijven. In de 21e minuut kon Chris Dekker ongehin derd achter een dieptepass van Vrauwdeunt aangaan en met een diagonaal schot Van de Roer voor een voldongen feit stellen. De Rot terdammers kregen geen voet aan de grond. Geen moment de tac- tiek-van-de-betonnen-muur hante rend hield DWS Excelsior op veili ge afstand van Jongbloed. De Am sterdammers konden vrijwel voort durend in de aanval blijven, want het aantal foutieve passes van Ex celsior was legio. „Ik heb de hele wedstrijd niemand een persoonlijk duel van een tegenstander zien winnen", deelde Castenmiller na afloop somber mee. „Maar wat moet ik? Ik mis vier vaste spelers (Kwakkernaat, Van der Heide, Meutstege en Gerrit den Butter; red.) en de vervangers missen de kwaliteit." DWS had dit belangrijke aspect in dit duel In voldoende mate. De ver dediging gaf geen enkele kans weg en het middenveld met Dekker en Nuninga beheerste de strijd volko men. Toch duurde het nog tot de 32e mi nuut aleer de Amsterdammers hun immense overwicht tot de gerust stellende 2-0 konden uitbreiden. Op nieuw een verdedigingsfout lag er aan te grondslag. Muller ontfutsel de op kinderlijk eenvoudige wijze de bal aan Van der Heijden en kon zonder moeite doordringen tot Van de Roer. Op de schuiver van de Amsterdammer was deze kansloos. „We komen er zo langzamerhand be ter in", meende Van der Meent. „Ik moet tenslotte uit een groep van slechts veertien man het elftal formeren, maar ik heb nu de juiste opstelling. Dit was de eerste wed strijd dat we zonder pech hebben gespeeld. Het gaat nu lekker." ,,DWS is geen ploeg om te degra deren", zei Joop Castenmiller in de andere kleedkamer. „Daarvoor hebben ze te veel kwaliteit." Het zelfde kan Castenmiller niet van zijn ploeg zeggen. De Rotterdam mers zullen het in de resterende duels tegen Go Ahead, MW, Feyenoord en FC Utrecht nog erg moeilijk krijgen. FRANK WERKMAN weer de grote t EXCELSIOR: Van de Roer: Kleingeld. Tetteroo. Van Nlerop. Vnn der Heijden; Aad den Butter. Van der Vaart. Ll- bregtsEckhard (MUhlenbruch). Coe- Muller. Dekko Nuninga; Vrauwdeunt (Van Slooten). Vissers (Deljkers). Menslnk. i het terrein, dit- Arnhem Trainer Hans Croon draaide er niet omheen. ..Een dodelijke nederlaag", was zijn niet mis te verstane reactie. Het klonk erg triest, maar daar was dan ook wel reden toe. In de eerste plaats omdat Volendam soms met de mooi ste kansen geen raad had ge weten en in de tweede plaats omdat behalve de rechtstreek se tegenstander Vitesse ook FC Den Bosch en DWS de volle winst hadden behaald. Triester had de zondag er voor Volen dam niet uit kunnen zien. Meer dan ooit is gebleken dat het bij Volendam schort aan produktiviteit. Als de Noordhollanders ooit kans hebben gehad om te winnen, was het wel gisteren tegen het verre van grootse Vite. topscorer Dick Tol: ..Als je zulke kansen mist als Volendam vanmiddag, dan verdien je niet dat je in de ere-divisie blijft". Ook Hans Croon liet zich in die richting uit. „Ik loop het hele seizoen al te verkondigen dat er ge noeg kwaliteit in de ploeg zit. Dat is ook vanmiddag gebleken. Volendam heeft lange tijd gedomineerd, maar wat koop je ervoor als je zeven op gelegde kansen mist. Met kwaliteit alleen werk je geen achterstand weg". Een achterstand wegwerken was voor Volendam vijf kwartier het tever geefs nagestreefde doel. Die achter stand werd na een kwartier een feit, toen de bonkige linkerspits Henk Vee- nendaal een door uitblinker Co Prins genomen vrije schop in eerste In stantie finaal gemist door de zwak- spelende Stover met een kogel- hard schot afrondde en Van Straaten kansloos passeerde. Dat doelpunt viel op een moment waarop tienduizend Arnhemmers op de tribunes zich stomverbaasd af vroegen hoe het mogelijk was dat Volendam nog niet met 20 de lei ding had. Want al na drie minuten mikte Billy Bond in volkomen vrije positie de bol in de handen van doel man Beukhof. En Bond (hij verving Ferreira) zocht even later het doel te hoog, ook al weer in vrij gunstige positie. Nog duurder Vitesse kreeg na het doelpunt wat meer moed en Stovers had zelfs voor 2—0 kunnen zorgen, als hij sneller had gereageerd toen hij na een pass van Van Toledo vrij voor Van Straaten kwam. Volendam stuit te vlak voor rust op de uitstekende doelman Beukhof die de bal na een hard schot van Wim Kras over de lat stompte. Ook in de tweede helft Ferreira nam de plaats in van Jan Smit was Volendam niet bij machte ren dement te halen uit kansen, die niet gemist hadden mogen worden. Jan Milhren schoof de bal naast de paal en een voorzet van Ferreira werd achtereenvolgens door Kras, Pelk en Zwarthoed gemist. Vitesse putte er de moed uit om de huid nog duurder te verkopen dan men al had gedaan. Meesterlijk gedirigeerd door de slim me Co Prins kwamen de Arnhem mers, vaak op de rand van de af grond balancerend, steeds net op tijd uit de moeilijkheden. Volendam was niet slagvaardig genoeg, al hing de gelijkmaker voortdurend in de lucht. Maar hoe dreigend de verre uittrap pen van doelman Leo van Straaten ook waren, hoe subtiel de bal ook tot kort voor het doel werd gemanoeu vreerd, de nul bleef op het score bord. De situatie bleef voor Vitesse hache lijk, maar de ploeg bestempelde toch Volendam als de grote verliezer. BERT BREEVOORD. Scoreverloop: 16. Veenendaal 1—0. Scheidsrechter Van Ravens, toe schouwers: 9500. Vitesse: Beukhof; Bosma, Melchers, Gerritsen, Veenstra, Kunst; Werls, Prins; Stovers, Veenendaal, Van To ledo (Hofs). Volendam: Van Straaten; De Boer, Hans Jonk, Jack Jonk en Jan Jonk, Zwarthoed, Pelk en Kras, Smit (Fcr- reire). Jan MUhren (Hoogland) en Bond. ROTTERDAM Het le- gendarisbhe Houtrust mag dan gesloten zijn, een tikkeltje van de sfeer, die daar bijna al tijd heerste, was giste ren in het Zuiderpark aanwezig. Met 30 voorkomen tegen MVV en toch nog met een ge lijkspel van 33 af scheid van het publiek nemen, mag dan een bit tere teleurstelling voor de supporters zijn, feit is dat niemand wegging met de indruk dat er niets gebeurd was. Want de onsterfelijke kreeg van „ome" Dirk Nijs: „Op Houtrust valt altijd wat te bleven" was gisteren duide lijk op het Zuiderpark van toepassing. Trainer Jezek: „Wij hebben de afgelopen donderdag drie kwartier met de spelers gesproken over hoe we de toeschouwers de laatste wedstrijden tevreden moeten stellen. Van mij hoor je natuurlijk niet dat het ge holpen heeft, want dat gelijk spel had nooit mogen voorko men, maar het publiek moet zich wel vermaakt hebben. Bovendien ga ik ervan uit, dat het een goede les is, die misschien net op het goede moment komt." Sjaak Roggeveen is doorgebro ken en doelman Kbrver valt de verkeerde kant uit. Toch verdwijnt de bal voorlangs. Het wonderlijke gemak, waar mee FC Den Haag aan dit karwei begon, wekte hoge verwachtingen. Vooral, toen Berg in de zevende minuut de toestormende Mansveld „vond," een handige hakje van Pas enkele momenten later resulteerde in een doel treffend schot van Korevaar en een geweldig knappe rush van De Caluwé eindigde in een trekbal naar Hestad, die scoorde, leek de ploeg van Jezek na een kwartier al op fluweel te zitten. Zelfs, met zo'n riant perspectief, bezit FC Den Haag echter niet de mentale hardheid om de knock-out te voltooien. Inte gendeel zelfs. De inzet ver minderde en de verdediging ging teveel risico's nemen. Daardoor kon MW, vanuit geslagen positie, toch nog gevaarlijk worden. Voor de rust werd de druk al groter. Het geluk was toen nog met de Hagenaars, wat bleek toen Bonfrère uit vrije posi tie tegen Redel opschoot. Aan het einde van de eerste periode kwam de verwachte tegentreffer toch tot stand, toen Dijkstra een hard schot afvuurde, dat door Mansveld van richting werd veranderd. "Diie was een geslagen man: 3—1. Hoewel trainer Jezek In de rust de spelers erop wees, dat zij er niet te laconiek te gen aan moesten gaan (FC Den Haag heeft dit seizoen teveel punten onnodig ver speeld) hielp dat weinig. Want de spanning keerde promt terug toen Van Rooyen de bal in de uiterste hoek afleverde. Maar FC Den Haag bleef hooghartig en hardleers. Het publiek. Harald Berg slaagt er, ondanks het uitgestoken been van een MVV-verdediger, in een schot te lossen. De actie liep echter op niets uit. dat zich eraan ergerde, ver gat zijn gramschap, doordat de wedstrijd een nieuwe sti mulans kreeg. Maar nóg was de formatie van Jezek niet gewaarschuwd. Alleen Mans veld leek het dreigende ge vaar te zien aankomen. Hij bleef meer dan in de eerste helft achter. Toch kon ook de ausputzer weinig uitrich ten, toen een voorzet van de voor Hoenen ingevallen Kerstgens de ineens opdui kende Pleumekers bereikte, die zo vrij als een vogeltje doorliep: 33. Manager Eddie Hartmann, die de vorige week niet in West- Duitsland of Tsjechoslowa- kije maar in Zweden naar een nieuwe aankoop speurde, zei later: „Wij missen dit seizoen de knock-out. Zo'n wedstrijd moet je toch heel gemakkelijk met een nulletje of zes kunnen winnen. HANS DE BRUYN Seoreverloop: 10. Mansveld 1—0. 17 Korevaar 0. 20. Hestad :t n. 44 Dijkstr;. 3—1. 37. Den Rooyen 3—2. 76. Plrumeekvrs 3—3. Scheidsrechter Pijper. Tne- Klnlgcn, Colombaln; Dljk- DEN BOSCH Een mo ment van onattendheid heeft Telstar de das om gedaan en FC Den Bosch de belangrijke winst bezorgd. Dat was een minuut voor het einde van het leer matige duel, waarin Telstar voortdu rend in de meerderheid was, maar zich stuk liep op de Bossche defensie, waarin de (na lange afwezigheid) te ruggekeerde Schuurman een hoofdrol vervulde. Bij een vrije schop van v.d. Bergh gaf André even Dick Beek de vrije teugel. Hij lepelde de bal over de verdediging heen naar Mitic, die v.d. Meeren passeerde. De Bossohe aanvallen waren op de vingers van een hand te tellen. Den Bosch speelde met de opzet doelpunten te vo' k>men in plaats van te s:o, -n. Dat leverde bikkel- li de due's op. die de s'raf le.dende Derks 44 maal met een vrije schop moest be straffen. Scoreverloop: 89. Mitic 1—0. Scheidsrechter Dekrs. Toe schouwers: 7.000. DE Nederlandse Tafelten- nisbond heeft op de Europese kampioenschap- pen in Rotterdam kunnen zaen, dat het geen zin meer heeft om met de huidige, op leeftijd zijnde Neder landse top verder te gaan. Wat nu bereikt is (een elf de plaats bij de heren en een veertiende plaats bij de dames is met dit mate riaal onder deze omstan digheden het maximum haalbare. Daarom zou het van een verstandig beleid getuigen, ais het roer wordt omgegooid. Steeds meer zal het accent op de opleiding van de jeugd moeten komen te liggen. Dan alleen kan van de Joe goslavische coach Dusan Tigerman verwacht wor den, dat zijn werk in de toekomst succesvol zal zijn. Het is te hopen dat ook de conservatieve bondsbestuurders zich zul len schikken naar de „er varing van Rotterdam". HET contract met Dusan Tigerman is verlengd. De laatste vijf jaar hebben geleerd, dat hij een uitste kende trainer is, maar een slechte coach. Daarom zou het niet onverstandig zijn, wanneer de NTTB van de mogelijkheid gebruikt maakt om Frans Schoofs, de scheidende tafeltennis ser, in te zetten. In aanslui ting op wat in de wandel gangen van de Europese kampioenschappen werd gefluisterd, zou het geen slecht plan zijn om hem in de functie van „manager" aan te stellen. FC Den Bosch: v.d. Pluym; Krijgh. v.d. Bergh, Schuur man, Schriever; Clric, Dic- rikx. Ab Graaum ns (W. Graaumans); Verhagen (AMeesters), Beek, M tic. Telstar: v.d. M T'v D. sen, André, Zv,a-ii. Van Es sen; De Vries (Bijl), Fens, Jonker; Stanic, De Wif, Stout. ^LLE ruiters hebben het tweede CHI in de Hout- trusthallen in bescherming genomen. De „toppers" verklaarden onomwonden tevreden te zijn over ac commodatie, verblijf e.d. Maar een CHI staat of valt niet alleen met de mening van de ruiters. Het publiek heeft ook een stem, een grote zelfs. Evenals de or ganisatie toegaf dat vorig jaar fouten zijn gemaakt, zal men volkomen geneigd zijn te erkennen dat ook het zojuist afgelopen twee de CHI voor verbetering vatbaar is. Er moet meer tempo in de organisatie komen, het aantal deelnemers zal drastisch moeten worden ingekrompen. De tijdnood, waarin men steeds kwam te verkeren, was het ge volg van de vele deelne mers aan de rubrieken, die daardoor ook aan spanning verloren. Publiek, dat voor de zéér fraaie sport moet worden gewonnen, wordt afgeschrikt door de lange duur van een evenement. Dat had men kunnen leren van o.a. de atletieksport waar de organisatoren veel al meer prijs stellen op een massale inschrijving dan op korte, attractieve wedstrijden met zo veel mogelijk topfiguren. Ook in de paardesport zal men moeten streven naar matiging, die de spanning en de attractiviteit ten goe de komt. Zonder te willen wijzen naar andere con coursen hippique die ple gen uit te lopen tct na mid dernacht moet Den Haag de gunstige uitzondering worden, opdat anderen er van kunnen leren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13