Simei n van rAiu m Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij TELEVISIE PIONIER IS KIND AAN HUIS IN HOLLYWOOD WOllw „IK BEN EEN HANDELSREIZIGER DIE FILMSTERREN PLAT PRAAT" /IK HEB MEER VOOR DE FILM GEDAAN DAN DE BIOSCOOP BOND'' H 11 Zijn grote vertrouwensman in Hollywood is de stokoude, bijn< kistje geurige bolknaks meebrengt uit de lage landen. blinde regisseur Fritz Lang, voor Ook bij de verfilming van de jongste James Bond-film gaf Simon van Collem met zijn AVRO-team acte de pré- sence. Hier interviewt hij Charles Gray, alias Blofeld. Achter de camera Cor de Jager. JSTERDAM De eerste con- Dntatie met Simon van Collem ndt plaats op de redactie van •levizier, een kaal, overzinde- k gebouw in de Amsterdamse instad Buitenveldert, waar het lorgespannen beton al lang ge- door technisch knock out in de natuur gewonnei. heeft, rhter glazen tussenschotten uwen mannen met zichtbare genzin op de dwarsgc-bakken htergrondverhalen, die straks nieuw nummer van Neder* nds grootste familieblad zullen llen. Het bureau, waaraan re- cteur Van Collem geacht irdt zijn handwerkjes te ver- ardigen, is onbemand en wekt indruk, dat in die situatie op irte termijn geen verandering mt. Uit een hoek van de zaal t een collega: „Simon? Die wel weer een grote bood- hap doen op zijn ouwe draai- Hij verstrekt zijn mede* ling op de korzelige toon van vader, die de toekomst van n zoon niet zo duidelijk meer it zitten. i Van Collem even later uit van de aquaria opduikt en 'fciiddellijk gulzig voorstelt om een belendend restaurant een ;je te eten („natuurlijk doe ik de lijn. maar we vinden 1st wel een mager gerechtje") uot hij in de gang op zijn eind- lacteur, die de bezoeker instert en dan roept: ,.Is me* r Van Collem in de baas zijn r op de zelfverheerlij- igstoer? Man, je doet de laat- tijd niet anders. Vorige week ik je nog in een krant zien Simon van Collerr. naast n prijswinnende stamboekstier de kop van Noord-Holland." n Collem straalt opeens een e blijmoedigheid uit. Knikt 'n betrapt kind. Als de eind- dacteur weg is zegt hij: aardige man." Het klinkt het opbiechten van een dage- het restaurant wordt hij jwel onmiddellijk aange- impt door een dame van mid- bare leeftijd, die zich ver- uwelijk over de tafel buigt en ïgt: „Mag ik zo or.beschei- zijn?" Collem stemt toe, maar het lat niet van harte. Later zal zeggen: „Als het nou nog vrouwtje van pakweg 24 s geweest, dan had het inte- sant kunnen worden. Wat iken de mensen eigenlijk Dat ik alles kan versieren ze?" dame onthult, dat ze gedu ide de laatste wereldoorlog in concentratiekamp heeft ge- i. In één adem laat ze erop en: „Daarom dacht ik, dat misschien wel een goed ordje voor mijn dochter kan :n. Ze wil zo graag wat voor televisie doen. Omroepster' of ets. Ze zit daar." Ze wijst in richting van een feestelijk «voiseerde vrouw aan de die haar moeder met tierige haatblikken aan- art. De dame zegt op ge- npte toon: „Mijn dochter zei: 'at kun je niet doen mams. Ze Meneer Van Collem vindt verschrikkelijk als je hem maar ongevraagd aanspreekt. eerlijk, meneer Var. Col- vindt u het nou echt zo dat ik even bij uw tafeltje gekorsen?" «Ineen mevrouw", zegt Van lem net even te haastig. De t. die hij terzijde over de ta- werpt maakt duidelijk dat hij zijn eerste leugen gebars- dat hij uitgelegd heeft, dat slechts een nietig baasje beeldbuisland is („ik moet maar afwachten, mtvrouw- !n doen, wat de chef wil") »st hij moeder en dochter tot het allerbeste voor hun toe- ■">t. Als ze zich veiwijderd 't zegt hij nog: „Dal kost s. Vriendelijk zijn i: gratis je kweekt er een houp good- mee." iimoedig Kf stante blijmoedigheid uitzweet. „Simon is, zoals hij eruit ziet", zeggen ze, „een ronde, gemoede lijke dribbelaar, die er van uit gaat, dat alle mensen Lef zijn. Je merkt het ook aan zijn televi sie-interviews. Er woidt nooit 'n harde vraag in gesteld. Nooit worden bij iemand dt duim schroeven aangedraaid. Simon is de aartsvaderlijke babbelaar, die praat over koetjes en kalf jes. De filmsterren welen daar om nooit, waar ze met Simon aan toe zijn. Vooral in Amerika zijn ze gewend aan een spervuur van harde, soms gemene vra gen. En dan komt er opeens een kaal baasje uit Holland hun huiskamer binnen, die schalks door zijn brilleglazen kijkt en vraagt hoe het met de kat is. Dat hebben ze nog nooit meege maakt." „Ik houd er niet van", beaamt Van Coljem, „Ik ga er altijd van uit, dat ze in Hollywood echt niet op iemand van de AVRO zitten te wachten. Je merkt het ook vaak aan het be gin van een gesprek. Dnn willen ze weten welke grote industrie er achter zit. ..Bent u door Phi lips gestuurd?" vragen ze soms. En wat zit er nou voor mij aan vast?" Mary Tyler Mocre van de Dick van Dyke-show keek me stomverwonderd aan, toen ik bij haar kwam. „Wie bent u eigen lijk?" riep ze. Ik heb haar aller vriendelijkst aangekekc-' en ge zegd: „Ik ben meneer Van Col lem uit Holland, die u even een bosje bloemen komt brengen." Ik heb altijd bloemen voor de dames en kruikjes Bols voor de heren bij me. Dat breekt het ijs, begrijp je? Ik zal je vertellen hoe ze in Amerika de interviews maken. Een voorbeeld. Ingrid Bergman heeft enorm de schurft aan al les, wat met journalisten en te levisie te maken heeft. En vol gens mij terecht. Dat mens is jaren lang doorgezaagd over d'r mislukte huwelijk en daar wil ze vanaf. Komt er op een gegeven moment een beroemde televisie interviewer. die zegt: „Mevrouw Bergman, bij mij zuit u geen centje pijn hebben. Ik heb maar drie kleine vraagjes en als u van harte meewerkt, is het zaakje in een paar minuten ge piept." Oké, denkt Berman, „voor die paar minuten kan ik geen buil vallen" en zc stemt toe. De cameraman geeft een teken en daarop vraagt die man: ..Mevrouw Bergman, hoe veel verdient u?", „Bent u nog steeds verliefd op Roberto Ros- selini" en „Is het waai, dat u gaat scheiden var. Lars Schmidt". Kijk. dat noemen ze in Amerika nou een normaal in terview. Goed, ik heb ook weieens de lust om een bepaalde ster wat har der aan te pakken, maai wat schiet je er mee op. Dat wordt hoe dan ook doorverteld in Be verly Hills en dan komt Van Collem er van zijn leven niet meer in. Ik heb het gehad met Ryan O'Neil, die enge kwal van Love Story en Peyton Place. Man, man, wat een enge jongen is dat. Hij voelt zich sinds zijn succes in Love Story «'e grote ster van Hollywood. En daar acteert hij ook naar. Hij was ook één van de weinigen, die overduidelijk maakte, dat me neer v. Collem en de AVRO hem geen biet interesseerden. Hij luwam voor de camera in een overhemd met grote zweetplek ken en toen ik hem daarop wees en zei, dat hij wellicht beter een ander hemdje kon aantrekken, keek ie me aan alsof ik hem een oneerbaar voorstel deed. Tijdens het gesprek zat hij ook alsmaar op zijn horloge te kijken. Een bijzonder enge jongen moet ik zeggen." Van Collem wenkt de ober en kijkt tegelijkertijd op zijn hor loge. Het is de derde keer bin nen een kwartier, dat hij dit doet. Hij heeft haast, zei hij in het begin van het gesprek al. Er wacht hem nog een klus in de televisiestudio in Hilversum. .Je maakt 't ook anders mee", zegt hij. „Ik heb bij voorbeeld een gesprek gehad inct Paul Lanka, die in Peyton Place de rol speelt van Chris Connely. Die jongen was doodnerveus, •kreeg rooie vlekken in zijn ge zicht. toen ik hem vertelde, dat we opnamen maakten voor de Dutch Television. Hij keek me verbijsterd aan en vroeg. „Bent u echt helemaal voor mij uit Nederland gekomen?" Dat vond hij geweldig." Intriganten Van Collem heeft tijden® een re cent verblijf op de grazige wei den van Hollywood veel ge sprekken gevoerd met de intri ganten van Peyton Place. Hij had onder meer een teleurstel lend interview met Barbara Parkins, die de rol van Betty Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u hef meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. U kunt zoveel méér doen met onze bank mensen, met wie hii samen- 'kt, zullen in latere gesprek- unaniem verklaren, dat Van "em in zijn leven een con- Simon van Collem laat tijdens interviews met Hollywood- en andere sterren altijd een kiekje ma ken voor hef familie-album. „Dat is geen kwestie van ijdelheid", zegt hij verontwaardigd, „het is alleen een aardige herinnering. Als ik straks oud en der dagen zat ben kan ik tenminste zeggen: „Kijk, daar zat opa Simon bij Anne Heywood op schoot". 3000 vestigingen speelt („dat mens gelooft ner gens meer in. Vindt alles wat ze in Peyton Place gedaan heeft, slecht en ondermaats. Ik wist overigens niet wat ik zag. toen ik haar voor het eerst ontmoet te. Ik dacht een geweldige vrouw te ontmoeten, zo'r stra lende godin in technicolor, maar mijn God, die vrouw is brood mager. Als ze d'r pruik af zet, blijft er helemaal niks over (hartelijk dank meneer Van Col lem. Juffrouw Parkins, u komt er wel uit hè). Met de actrice, die de rol van Rita speelde had hij contact: „ze is in werkelijkheid even lief en naïef als in de serie van Peyton Place. Ze staar de alsmaar in de verte en mom pelde dan iets over 'n betere we reld bouwen. Het Is liouwens toch opmerkelijk, dot bij vele sterren in Hollywood het verlan gen leeft om nobele dingen te doen. Jane Russell heelt me ze ker tien minuten doorgezaagd over het zegenrijk werk, dat haar kerk onder de armen ver richtte. En Julie Andrews zever de maar door over de kinderboe ken, die ze geschreven heeft. De mannen zijn meestal directer, broodnuchter. Acteren is voor hen een lucratieve broodwinning en als meneer Van CoMem hen daarbij kan helpen is het mee genomen. Glenn Ford vroeg, of ik bij thuiskomst Prins Bern- hard wilde bellen voo« een af spraak. Hij had nog nooit ge golfd met een lid var. cris ko ninklijk huis en dat kon Simon gelijk even regelen. „Ik moet de volgende week toch de kant van Socstdijk uit", heb ik hem ge zegd, „dan maak ik het gelijk in orde". Het is toch opmerkelijk, hoe ze daar in Hollywood sn-jden op koninklijke families. Gene Kelly had vlak vóór mijn aankomst nog tienduizend dollar voor een televisie-interview gevraagd. Maar toen ie hoorde, dat ik prinses Irene kende, riep ie met een: „Voor jou doe ik het voor niks". Hij schijnt nog n et prin ses Irene geskied te hebben. Ik heb hem wel moeten beloven, dat ze in het paleis Soestdijk naar zijn interview zouden kij ken". Lange dribbels Tijdens zijn verblijf van drie weken in Hollywood hccfl Van Collem elke dag tenm.i.sie vier interviews gemaakt. Hij had aan de rand van Beverley Hills een suite gehuurd in een Holliday Inn en maakte vandaa-uit zijn lange dribbels naar de filmstu dio's en de landhuizen aer ster- ren. Voor zijn oude vriend Fritz Lang had hij traditiegetrouw 'n paar kisten sigaren meegeno men. De anderen moesten zich behelpen met bloemen en kruik jes BoU. „Lang is een ongeloof lijke figuur", zegt hij, „hij is ook de enige in Hollywood, die geen eigen zwembad in zijn tuin heeft. „Wat moet ik niet een zwembad", heeft hij eei« tegen me gezegd, „als ik vuil ben ga ik wel onder de douche Van Collem wil nok nog een misverstand uit de wereld hel pen: „de mensen denken, dat het interviewen van filmsterren een glamour-affaire is. Maar In feite ben je een handelsreiziger, die de mensen plat praat. Ik kende toevallig een paar acteurs en vooral regisseurs in Holly wood, Hitchcock bijvoorbeeld en via zo'n man leg je je verdere contacten. Er zijn er bij die al lerlei bezwaren maken of via hun agent informeren, hoeveel geld ze er voor krijgen, maar als je hebt uitgelegd, bat je na mens een particuliere omroep ujt een verrekt klein land komt, zijn ze alleraardigst Ik heb nog nooit geld betaald vooi een in terview. Ik heb wel dc keppers- rekening voor. Rita hayworth moeten betalen. Zo vond, dat ze gesoigneerd voor de camera diende te verschijnen cn daar voor zat ze een halve dap bij de kapper. Die rekening liep overi gens in de honderden dollars. Alleen Hans Moser had de bru taliteit om me open en Hoot om geld te vragen. Ik heb toen op het punt gestaan om te antwoor den: „geef eerst die flets maar eens terug" Een oud hartzeer uit dc oorlog, begrijp je. Als Duitsers en Oostenrijkers om geld gaan vragen denk ik auto matisch aan mijn fiets". Pioniers Hij heeft zijn televisie-program ma nu al 14 jaar. Begon op M februari 1958 in een lar.d, dat toen 100.000 gerngntroerde kij kers telde. „Ik behoor tot de pioniers van het eerste uur", ventileert hij bescheiden, „ik ben uit de klas vun Ageeth Scherphuis en Mies Bouwman. Willem Duys was op dat mo ment nog in geen velden of we gen te bekennen. Ik herinner me die eerste uitzending vanuit Stu dio Irene nog haarscherp. Ik had een bijholteontsteking en 29 graden koorts. Doodziek voelde ik me, maar de floormanager beeft me er doorheen gesleept. Dat was Eimert Kruithnl die nu één van de grote regisseurs is. Zo'n naam zei me in d.c jaren nog geen fluit". Van Collem, de zoon van een Amsterdamse diamantslijper, zou het wel op prijs stellen, ols ergens in het verhaal toi uiting kan komen, dat bij éCn van de meest waardevolle propagandis ten voor de filmindustrie is. „Van de bioscoopbond hoeven we niks te verwachten meent hij, „dat is een vergrijsd colle ge. waar niks van uitgaat. De invloed daarvan is nu! komma nul. Maar ik heb het publiek via mijn programma weer naar de bioscoop gepraat. Dat kan zelfs dc bioscoopbond niet ontken- Van Collem kijkt opnieuw op zijn horloge Zegt: „ik zou niet weten, wat ik je nog meer moet vertellen. Ik moet trouwens no dig weg. Als me nog iets te bin nen schiet bel ik je wel op". Hij verlaat veerkrachtig het res taurant. waarbij het opvalt, dat zijn kogelronde lichaam stuite rend' bewegingen maakt. Op honderd meter lijkt hij treffend op Sancho Panza, de blijmoedi ge knecht van één meester. De rol van Don Quichottc is hem waarschijnlijk uit zuir\jjfr- heidsoverwegingen opfcrwi LEO THURING

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9