BENOEMING AFKEURING VAN BELEID KERKPROVINCIE Politie plukte gevaarlijke eend van de Vrienden van Wassenaar' vormt verkeerscommissie Mgr. Gij sen bevestigt: Statenbijbel gestolen Wat u ook moet weten Erekoord voor redden van kind Leidse bioscopen EEN MEDEWERKSTER Coöp. Raiffeisenbank ZATERDAG 22 APRIL 1972 LEIDSE COURANT ROERMOND (KNP) Ook volgens mgr. Gijsen zelf moet zijn be noeming tot bisschop van Roermond worden gezien als afkeuring van het pastorale beleid, niet alleen in het bisdom van Roermond, maar ook in de hele Nederlandse kerkprovincie. Hij heeft zijn be noeming dan ook in dat licht aanvaard. Hij is het eens met de be denkingen van paus en curie tegen kerkvisie, verkondiging en inter pretatie van het evangelie, zoals die hier in Nederland gemeengoed worden. Een en ander blijkt uit een samenvatting van de gesprekken, die mgr. Gijsen na zijn benoeming heeft gevoerd met diverse instanties in het bisdom. De evaluatie van de gesprekken is geschied ten be hoeve van de Roermondse diocesane pastorale raad, die op 6 mei bijeenkomt. Volgens de paus, de curie en mgr. Gijsen is niet het gehele pastorale beleid in het geding, maar wel bepaalde tendenzen, die de gelovigen in verwarring zouden brengen. Mgr. Gijsen omschrijft die tendensen als volgt: 1. Neiging naar te grote lokale autonomie der Nederlandse kerk. 2. neiging om pries ters en leken te sterk te betrekken bij de opbouw van het pastorale beleid in een zoeken naar vormen van gezamenlijke verantwoorde lijkheid. 3. neiging om verkondiging en interpretatie van het evan gelie te sterk af te stemmen op mens en maatschappij en 4. neiging om het priesterambt te functioneel te benaderen, zowel in opleiding als in het praktische werk. Deze tendensen zullen volgens paus, curie en bisschop Gijsen de Ne derlandse kerk eventueel buiten het geloof van de „catholica", dat is de universele kerk, voeren. De bovengenoemde gesprekken met de Roermondse instanties (kathe draal kapittel, centrale commissie van de diocesane raad, de agen- Mgr. Gijsen heeft een serie uitgangspunten aangegeven voor zijn be- dacommissie der dekensvergadering en de hoofden van dienst heb- leid. Daarin zegt hij onder meer, dat de eerste taak van een bis- ben voorts aangetoond, dat de opvattingen aanzienlijk uiteenlopen schop is de sensus catholicus vanuit de wereldkerk in te brengen in en dat het bijzonder moeilijk zal zijn tot geharmoniseerde arbeid te de lokale kerk. komen: er is geen vyerkinspiratie gevonden, eikaars werkelijke be- Daarbij is de lijn van boven naar beneden (paus wereldepiscopaat doelingen kwamen niet over, men verstaat elkaar zelfs niet. diocesane bisschop) fundamenteel. Afwijkingen in de lokale kerk moeten gecorrigeerd worden. Het priesterambt is fundamenteel een kwestie van geroepen en gezonden zijn op basis van wijding. Vanuit deze uitgangspunten heeft bisschop Gijsn in de gesprekken gezegd, dat hij de aanvaarding van zijn benoeming zonder overleg met het kapittel volkomen gerechtvaardigd acht. De wijding in Rome ziet hij dan ook als een gebaar, dat positieve waardering ver dient. Dat anderen in geweten.viood komen, kan hij niet aanvoelen. Dat bisschop en diocesanen elkaar moeten bevestigen, is voor hem niet van belang. De bisschop is in het overleg ook teruggekeerd naar zijn reeds eerder geuite opvatting, dat gewetensnood alleen maar kan gelden voor de naaste medewerkers van de bisschop. Voor de diensten en de kaders in het bisdom geldt de gewetensnood en de daaruit voortvloeiende noodzaak van vervanging niet. want de hoofden van dienst en de dekens enz. dragen geen eerste en laat ste verantwoordelijkheid. Zij adviseren, concretiseren en helpen bij de uitvoering. Er is wel overleg met hen, maar niet zover, dat er van gezamenlijke verantwoordelijkheden kan worden gesproken. De conclusie van de gesprekspartners van de bisschop is dan ook, dat gezamenlijke verantwoordelijkheid voor mgr. Gijsen geen vlees en bloed is. Dit betekent dat onder zijn leiding in het bisdom het groei- karakter van het beleid zal verdwijnen en dat er geen ruimte zal zijn poor een mondige eigen bijdrage van priesters en leken. De kanunniken, dekens, hoofden van dienst en de centrale commissie van de D.P.R. geloven nog steeds in het tot nu toe gevoerde beleid in de Nederlandse kerkprovincie. Zij zijn van mening, dat bisschop Gijsen tot dusver geen argumenten heeft gegeven voor verandering op enkele punten. De Diocesane Pastorale Raad zal zaterdag 6 mei dit document be spreken. Dan komt ook aan de orde de proeve van een visie, die de bisschop heeft geschreven en die hijzelf zal toelichten. Uit de stuk ken voor de vergadering blijkt tenslotte, dat de pro-nuntius in Ne derland, mgr. Angelo Felici, tot dusver niet heeft geantwoord op het verzoek van de D.P.R. om van zijn kant voor zover mogelijk opening van zaken te geven inzake de benoeming van de bisschop. Werkgroep Groen wil haast achter realisering hos BOSKOOP De Werkgroep Groen wil dat er meer haast wordt gezet achter de realise ring van het Bospark, dat ge pland is tussen Boskop en Wad- dinxveen. Om die snellere realisering te kunnen bewerkstelligen wil men medewerking bij de oprichting van een vereniging of stichting ,,De vrienden van het bospark", bij het organiseren van een jaarlijks bomenfeest en bij het inrichten van een permanente tentoonstellingsruimte waar men uitgebreid geïnformeerd kan worden over de plannen met betrekking tot het bospark. Voorts wil men dat er certifica ten worden uitgegeven die recht geven op een plek in het Bos park waarin een aantal bomen iunnen worden geplant en dat de bekende tuinman Louis Le Roy wordt aangetrokken als ad viseur. LEIDEN In de supermarkt van Spar aan de Boeirhaavelaan is in de nacht van woensdag op don derdag ingebroken. Er werden acht sloffen sigaretten, twee sloffen shag, een bedrag van honderd gulden en enkele boek jes ontvreemd. Vermoedelijk is men door het schuifraam bin nengekomen. AARLANDERVEEN De Jeugd van Aarlanderveen, organiseert a.s. maandag avond een grote levensmid- delenaktie, voor de minder bedeelde straatjeugd van Utrecht West. De samenwer kende kerken van Utrecht West kunnen het financieel niet meer aan om de straat jeugd tijdens de vakantie op te vangen. De levensmiddelen die voor deze aktie gevraagd worden, dienen, voor de da gelijkse behoefte in de va kantie week, voor de jeugd. Ze moeten goed verpakt zijn. BODEGRAVEN De Kath. Bejaardenbond St. Jozef iri*' Bodegraven heeft een bezin ningsdag gehouden. Meer dan 120 bejaarden namen daaraan deel. Er werd o. m. een H.Mis gevierd in het dienstencentrum, waaraan 't dameszangkoor Si. Lucia zijn meddwerking verleende. Na een broodmaaltijd werd door de heer Gioeredijk dia's vertoond van Italië. Voorts werden ook de prijs winnaars bekend gemaakt van de gezelligheidsspelen tijdens het afgelopen winter seizoen. Een mand met fruit ontvingen mevr. M. Hey en de heren Jacobi en Schouten. LEIDEN De cabaretier Drs. P. zal op 27 april optre den in sociëteit Catena" aan het Rapenburg 127, aan vang 21 uur. Leiden Het drum-, pijper-, en trompettenkorps Kunst en Genoegen" geeft van avond een concert in de stadsgehoorzaal, aanvang 20 uur. De muzikale leiding hebben de heren H. Freijsen, F. Mestrini en J. de Jong. LEIDSCHENDAM-'-STOMP- WIJK De comrftssie van adVies en bijstand voor het I onderwijs komt dinsdag 25 vergadering in het raadhuis b.ieen. Op de agenda staat o.a. het onderzoek van de i leerlingen voor het 2e leer jaar van de basisscholen. LEIMUIDEN/RIJNSATER- WOUDE De Simavi-collec- te heeft in Leimuiden en Rijn- saterwoude resp. 1025,33 en 317,02 opgebracht. NIEUWKOOP Om de bouw van 52 woningwetwo- ningen, onderdeel uitmakend van de bouwstroom Noord oost Zuid-Holland, te kunnen realiseren moet de raad van Nieuwkoop een voorberei- dingsbesluit voor herziening van de betrokken bestem mingsplannen nemen. Voor de woningen, 32 in Nieuw koop, en 20 in Noorden, is voor wat de eerste betreft ruimte gevonden tussen Churchillaan, Haydnstraat, Wagnerstraat en Mozartlaan. In Noorden zullen de huizen gebouwd worden tussen de Anjerstraat en de Rozen straat. WARMOND Woensdag avond a.s. kunnen boekjes met landbouwvakantiebon- nen worden ingeleverd bij de heer J. Sikking, Dorpsstraat 46. De uitbetaling heeft plaats vrijdag 12 mei van 20.00 tot 21.00 uur op hetzelf- i de adres. LEIDEN „Ik had niet gedacht, dat 'ie zó slecht was". Verba zing bij de chauffeur van een rood „eendje", dat gisteren door de gemeentepolitie van I.eiden van de weg geplukt werd. De wogen was in 1965 gebouwd en was voorzien van een goede railmotor. Van de rest deugde geen spaan: de bodem van de zelfdragende carrosserie was wel zo ver weggerot, dat er geen enkel verband meer tussen de zijwanden bestond: het roest had grote gaten in de schokbre- fADVERTENTIE SCHOUW van WEGEN, LANEN enz. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat overeenkomstig het bepaalde in art. 17 van de Verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, te beginnen op 24 april 1972 schouw zal plaatsvinden over: a. alle. bijzonder eigendom zijnde en voor het publiek verkeer open staande wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, alsmede de daarin ge legen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken. b. alle, bijzonder eigendom zijnde, wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, alsmede de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toegangs kokers en dergelijke werken. Leiden. 22 april 1972. kers gevreten en de remmen waren zo te zien, „goed gaar". De eend werd dan ook in beslag genomen. De lamentabele staat van het wa gentje kwam pas aan het licht, toen de eigenaar het op dwin gend verzoek van de controle rende politiemannen, naar het bureau gereden had. Adjudant Van der Kaay: „Had het motor tje het nu maar af laten weten, da:i had hij het wagentje mis schien eerder aan de kant ge zet". Want zoals het eendje- van-gisteren rijden er wel meer '••oertuigen rond tot schande van de meest gerenommeerde auto merken (en garages). En als een latent gevaar voor alle an dere weggebruikers. In het raam van een landelijke actie controleerde de Leidse politie gisteren 297 auto's, 10 motoren of scooters en 9 bromfietsen. Twintig automobilisten hadden hun rijbewijs niet bij zich en drie hadden helemaal geen rij bewijs. Van vijf wagens waren de banden niet in orde; twee mankeerden iets aan de rem men; van één was het stuur de fect en van twee deugde de uit laat niet. Twee auto's toonden „andere gebreken". Luchtige door-zon-eend: rond de gaten nog heel Yijf Meilial dit weekend strijdtoneel vanRijnsburg 0pen badminton Mej. Plaizier nam afscheid LEIDEN Voor het front van de troep heeft M. A. Ravenhorst, commandant van de Kokschool, gistermorgen het „Rode Ere koord" uitgereikt aan soldaat I. van Duinen. RIJNSBURG Mejuffrouw B. Plaizier heeft gisteren wegens het bereikeu van de pensioenge- rechtigde leeftijd afscheid geno men als hoofd van de chr. kleu terschool. Zij heeft deze functie veertig jaar I bekleed. De afscheidsreceptie werd georganiseerd door de oud-présidente van de school- vereniging, mevrouw Den Heyer. Namens het schoolbe stuur overhandigde mevrouw Van den Vijver een geschenk onder couvert, de hoofden der scholen boden een kandelaar aan en namens de collega's bood mej. Van Leeuwen een boekenbon aan. LEIDEN De Vijf Meihal is za terdag en zondag het domein van de Leidse badmintonvereni ging Smash, die de open Leidse kampioenschappen voor B en C-spelers organiseert. Het wordt een groot toernooi want niet minder dan 160 spelers schreven in. Zij gaan 245 partij en met elkaar spelen. Behalve uiteraard uit Leiden en omstreken komen veel deelne mers uit ander steden. Tot zelfs uit Groningen en Leeuwarden toe. Gisteravond is in een Zaterdag beginnen de wedstrijden de St. Ursulasteeg in- om 10.00 uur. Gespeeld wordt et erekoord is een onderschei ding „voor persoonlijk betoonde moed met voorbijzien aan ge vaar voor eigen leven". De sol daat kreeg het koord omdat hij op maandag 17 april j.I. in de Doelengracht sprong om een kind van een jaar of twee te redden, dat te water was ge raakt. De naam van het kind is de redder nooit bekend gewor den. Want toen hij het op de wal gebracht had, werd het daar door een van de ouders verwelkomd met een schop on der de broek, waarmee het in allerijl een van de steegjes langs de gracht werd ingesleept. gebroken. Van de schoorsteen is een pendule ter waarde van on geveer 500 gulden weggehaald. Verschillende kasten werden doorzocht. Vermoedelijk is er via de achterzijde binnenge drongen. avonds 11.00 uur. Zondag begint men om 10 uur en het toernooi hoopt men omstreeks 6 uur te kunnen afsluiten met de prijsuitreiking. D e finale partij- I en nemen de hele zondagmid- j dag in beslag vanaf 14.00 uur. Leiden De heer E. La gendijk zal op 26 april pro moveren tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift over het gedrag van het magnetisme in stoffen onder lage temperaturen. Promotor is dr. W. J. Huiskamp. WASSENAAR De Vereniging van Vrienden van Wassenaar heeft besloten tot het instellen een commissie „Verkeers- Aanleiding kingen deel te nemen. het •EIDEN Van de kansel van de Hooglandse kerk is eergisteren een prachtige oude Statenbijbel in bruinieren band met koper beslag weggehaald. De bijbel is zeker enige duizenden guldens waard. De diefstal werd de vol gende morgen ontdekt door de koster van de Hooglandse kerk. Sporen van inbraak zijn er niet üevonden. contact",. In dit contact- en overleg-orgaan hebben zitting vertegenwoordigers van de plaatselijke buurtverenigingen, die reeds deel uit maken van het algemeen bestuur van de „Vrienden van Wassenaar" en vertegenwoordigers van de ac tiegroep „Keer het Verkeer" en van de Werkgroep „Leidse Baan: Nu!". Voorts heeft een viertal leden van de raadscom missies voor openbare werken en voor intergemeentelijke za- deze commissie is het feit dat, naarmate de verkeersproblemen waarmee Wassenaar te kampen heeft acuter zijn geworden, de behoefte aan inspraak van de burgerij zich s eeds duidelijker manifesteerde. Niet alleen de Vrienden van Wassenaar en in samenwerking daarmee de buurtverenigingen hebben zich in de afgelopen jaren steeds in- contact" biedt de mogelijkheid de discussie 1 de verkeers problemen te ;.ielen. Het is de bedoeling in deze commissie De kennis te nemen van eikaars opvattingen en te streven naar een gecoördineerd standpunt, dat z,\eel mogelijk recht doet aan de leefbaarheid van Wasse naar. Hierdoor hoopt men tot een meer gebundeld en daar door effectiever overleg tc kun nen komen. tensief met de verkeersproble- Een delegatie van de commissie matiek bezig gehouden, er zijn zal contact opnemen met het ook nieuwe actie- en werkgroe- college van Burgemeester en Wethouders van Wassenaar, waarbij in het bijzonder de pro blemen rond de Leidse Baan en de Noordelijke Randweg ter sprake zullen worden gebracht. aagd gaf burgemeester Mr. K. Staab als zijn mening te kennen, dat deze commissie ze ker een nuttige functie kan ver vullen, ook in het contact met de overheid. Mede daarom juichte hij dit initiatief van har te toe. Mr. Tj. Halbertsma treedt op als voorzitter van de commissie en het secretariaat wordt gevoerd door drs. A. F. Bolhuis, Binnenweg 12 te Was senaar, tel. 8668. Forum over gewestvorming in Wassenaar WASSENAAR —Het is bij de Vereniging van Vrienden van 'Wassenaar die nu haar eer ste lustrum heeft bereikt een goede traditie, dat op dc jaar vergaderingen altijd een of an der actueel onderwerp door des kundigen wordt belicht. Daar om zal na het huishoudelijke ge deelte vun de a.s. jaarvergade ring op 2 mei in het Wassenaar- se raadhuis het vraagstuk van de intergemeentelijke samen werking en de gewestvorming aan de orde worden gesteld. Als inleiders zullen optreden mr, W. J. Geertsema, minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. J. P. van Praag, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland en mr. K. Staab, burgemeester van Wassenaar. Na de inleidingen zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen en tot dis cussie. Voor deze avond zijn. behalve de ieden van de „Vrienden van W.iS' enaar" ook uitgenodigd de leder van de Wassenaar.se ge meenteraad en vertegenwoordi gers van de dagelijkse besturen van het Algemeen Overlegor gaan Haagse Agglomeratie en van het Gewest Leiden. Er Is voor andere belangstellen den beperkte gelegenheid tot in troductie als zij zich schriftelijk wenden tot het correspondentie adres Doormanlaan 30 of telefo nisch op dinsdag en donderdag vun 10 tot 12 uur 's morgens nr. 6553. - (tol. 249rn ..Jar hot Pinda-eiland" zo cn wo 14.3f rn 11.00 en 16.13 n. Nn.htv eo NlKh". lfi tr. vr. en sa. 23.30 u. (tel. 24130» Sunday, blnodj rndn\", due. 14.30 19.00 en 21.15 u rxtrn lfi.45 u .>r (tol. 21239) ..De vier vulatei Exposities Heuff del 01751-3185) es van BommelHoele e spa niel «'kleurde InkltekeitliiRen. 14 00-16.00 L LEIDSCHENDAM - In dc vestiging van Vroom en Dreesmunn in het winkelcen trum „Leidsenhage", die donderdag 27 aprii om half twee zal worden geopend zal' ook een postagentschap wor den geopend voor alle post-, giro- en spaarbankzaken uit gezonderd het aannemen van buitenlandse postwissels en buitenlandse postpakketten. Bij de ingang van V D ko men telefooncellen, postze gelautomaten en brievenbus- Leiden Op 26 april zal Huib Verwey spreken over de toekomst van Israël voor de Evangelische studenten vereniging „Ichtus" In het Prytaneum, Rapenburg 6. aanvang 20 uur. De avond is voor iedereen toegankelijk. Leiden De Leidse Gym nastiekverenigingen zullen op 1 mei een demonstratie ge ven op het stadhuisplein in het kader van de Koningin nedag-activiteiten, aanvang 10 uur. Er zal ondermeer ge werkt worden met de brug, kast, lange mat en een mi ni trampolino. De Sint Fran- siscusband zal ook een de monstratie geven. Stel beslissing fuoridering drinkwater uit ALKEMADE Het gemeentebe stuur van Alkemaide heeft de raad voorgesteld voorlopig nog geen beslissing te nemen over het al' of niet fluorideren, van het drinkwater, liet college van B en W onder leiding van bur gemeester Smolders vindt dat men beter een afwachtende hou ding kan innemen zolang de rijksoverheid nog geen stand punt heeft Ingenomen over dc/e omstreden zaak. Het dagelijks bestuur van het waterleidingbe drijf De Rijnstroom (het be drijf waarvan Alkemade water betrekt) heeft zich echter vorig jaar voor fluoridering van het drinkwater uitgesproken. Het standpunt van het college: zo lang niet onomstotelijk vast staat dat toevoeging van fluori de aan het drinkwater onsoha- deüjk is, achter wij ons niet volledig verantwoord fluoride ring van het water voor De stel len. B en W van Alkemade wij zen o.m. op de risico's die aan fluoridering van het drink water verbonden kunnen zijn voor de kwekers- en veehou- dersbedrijven. Maandag aan staande zal het voorstel van B en W in de raad worden behan deld. De raad moet zich dan tevens uit spreken over het verlenen vun garanties voor t.b.v. particulie re woningbouw te sluiten hypo thecaire geldleningen; het aan vragen van bijdragen van hel rijk in de exploitatie van 8 dour de woningbouwvereniging „Al kemade" aan de Sotaweg te bouwen premiehuurwoningen; het voteren van een krediet voor de verlichting van het par keerterrein bij het „Alkebad"; het voteren van een krediet voor de verbetering van het kruispunt Floraweg/Westeinde; het verlenen van een krediet voor de 2e fase van hel bouw rijp maken van gronden gelegen ten noorden van de Middenweg tussen de Sotaweg en de Molen tocht; het verlenen van een kre diet voor beveiliging van enige in het ruilverkavelingsgebied gelegen bruggen; het overdra gen van de bevoegdheid aan B en W tot het benoemen van on derwijzers aan de openbare la gere school; het voteren van een krediet voor het verplaatsen en ombouwen van een tweeklas- sige kleuterschool, alsmede de Inrichting duarvan; het verle nen van medewerking aan hel schoolbestuur van de parochie St. Bavo te Oud Ade voor het uanschaffen van diverse loer en hulpmiddelen en het treffen van voorzieningen aan de fiet senstalling. Benoeming van een lid (de lieer G. Elstgeest) en twee plaatsvervangende leden (mevr. Elstgeest-Visscur en de heer J. van Weenen) in het el- gemeen bestuur van de streek- muziiekschool „Rijnakkoord", LEIDEN Op de Heresingel werd gistermiddag een 10-jorig jongetje uit Leiden aangereden door een personenauto. De eige naar, een 45-jarige Leidenaar passeerde een stilstaande file en was 't zebrapad net voorbij toen het jongetje plotseling overstak. Het moest met een rechter on derbeenfractuur naar het zie kenhuis worden gebracht. Dankbnar dat wij hem zo lang bij ons mochten hebben, ls na een ongeneeslijke ziekte van ons heengegaan, na voorzien te zijn van de II Sacramenten der Zieken, mijn lieve man, onze vader en opa Petrus Theodorus de Jong echtgenoot van AGATHA CORNELIA VAN DER SALM In dc leeftijd van 75 jaar. A. C. de Jong-v. d. Salm Kinderen cn Kleinkinderen. Dc plechtige H. Mis van Re- qulem zal worden opgedragen op dinsdag 25 april to 10.30 uur in <le Parochiekerk van do H.H. Engelbewaarders te Hazerswou- de-Dorp, waarna do begrafenis zal plaatshebben op het r.-k. kerkhof aldaar. Voor de zielerust van de over ledene zal op maandagavond 24 april om 10.30 uur een H. Mis worden opgedragen in de Pa rochiekerk. Er Is op ons kantoor plaats voor (Leeftijd 16 - 20 jaar). Sollicitaties te richten aan Oegstgeesterweg 199 RIJNSBURG Telefoon 01718-12814

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5