Tafeltennisrel na spraakverwarring De ommekeer kwam toen Korpa schrok Gratis reizen Ernst Happel stelt eisen Vertrouwen in Kovacs blijft Publiek kwam en zag een enerverende barragestrijd Wandelen met NS ^:jS3PF 8-Daagse vakanties in eigen land Carel Deken kwam tot derde ronde 2 dap in mei op uw 65+ kaart 7>jWM ZATERDAG 22 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 14 (Van o e sportredactie) ERNST HAPPEL Rotterdam Achter de schermen bij Feyenoord woeden hefti ge discussies over de wijze waarop het in zo korte tijd verlo ren gegane terrein moet worden heroverd. Sleutelfiguur hier bij is trainer Ernst Happel, die zelfs zijn nog een jaar durend contract op het spel wil zetten indien geen, of niet voldoende, gevolg wordt gegeven aan zijn eisen. De verhouding Wim van Hanegem-Happel is nog steeds niet zo danig dat een optimale samenwerking mogelijk is. Voor Hap pel is er geen bezwaar indien Van Hanegem zou worden ge transfereerd. Voorts wil hij een aantal spelers er wordt ge sproken van vijf „van de hand' doen. Het aantrekken van krachten, die meteen in staat zijn zich te voegen naar het ni veau dat voor „terugkeer' noodzakelijk is, vormt voorts een dwingende eis van Happel. AMSTERDAM Het bestuur van Ajax heeft gisteravond zijn vertrouwen in trainer Stefan Kovacs volledig gehandhaafd. In een kort communiqué zegt men het volgende: „Het bestuur van Ajax heeft gisteravond met de medische staf en trainer Kovacs alle punten betreffende de leiding en begeleiding van het eerste elftal besproken. Het bestuur is tot inzicht geko men dat het in zijn trainer gestelde vertrouwen zonder meer kan worden bestendigd". Het bestuur van Ajax heeft besloten niets aan de buitenwacht mee te delen van wat is besproken tijdens zijn vergadering van vrijdagavond bij dokter J. H. M. Rolink thuis. De heren Van Praag, Timman. Westrik, Kraan, Hordijk, Rolink en trainer Kovacs zaten van half negen tot over twaalf in de met kille neon-buizen verlichte spreekkamer van de Velsense arts ten einde te discussiëren over alles wat met het eerste elftal te maken heeft. Volgens voorzitter v. Praag was de bijeen komst geen gevolg van ontevredenheid over de gang van za ken binnen de vereniging. Schorsing voor Piet Schrijvers DEN HAAG Piet Schrij vers, de doelman en aart- voerder van FC Twente, is gisteravond door de tuchtcommissie betaald voetbal geschorst voor twee bindende wedstrij den en verder veroor deeld tot een boete van 150 gulden. De tuchtcommissie behan delde de zaak tegen Schrijvers, die afgelopen zondag in de wedstrijd MVV—FC Twente de op de grond liggende MVV- er Redel trapte of in elk geval een trappende be weging naar hem maakte terwijl het spel dood was, mondeling. FC Twente werd veroordeeld tot het betalen van de kosten. De consequentie van de maatregel is dat Schrij vers morgen niet zal kun nen uitkomen tegen Feyenoord. Veel lires voor Inter MILAAN Voorzitter Fraizzoli van Inter heeft de spelers van zijn eerste elftal een premie van 27.000 gulden per persoon beloofd wanneer zij op 31 mei in Rotterdam in de Europa Cup-fi nale Ajax verslaan. De Italia nen kregen voor het bereiken van de eindstrijd 20.000 gulden. Fraizzoli wil bij de UEFA een gratieverzoek indienen voor de geschorste Mario Corso. „De Nederlanders zijn door het feit dat zij de finale in Rotterdam spelen sterk in het voordeel", gaf de voorzitter van Inter als verklaring voor deze stap. Tiveede dag C.S.I.-Den Haag DEN HAAG Topruiters in het tweede CSI in de Hout- rusthallen vroegen zich in opperste verbazing af waarom zij voor een zo schamel aantal toeschouwers hun ,,show" moesten opvoeren. Vooral de Brit Harvey Smith maakte zich er druk om. Geflankeerd door Hans Günther Win kler, Nelson Pessoa en Anton Ebben riep hij uit: „Ner gens in Europa is momenteel een concours hippique met zo'n sterke bezetting. In Nederland kon men de laatste ja ren niet naar een concours met zo veel klasse. Waar blijft het publiek?". Hij kon zich gisteravond tevreden tonen want er zaten een tweeduizend kijkers op de tribunes, die een ongelooflijk spannend Puissance springconcours mee maakten, dat een tot nu toe ongekende sfeer opriep. Weer was een enorm aantal rui ters aangetreden, te veel eigen lijk om de avond op een behoor lijke tijd te laten eindigen. Er werd wederom veel verwacht van de Belgen, die in de middag uren sterk hadden gereden in het concours Américaine. Daar in waren Edgar Cupper en René van Paesschen geëindigd achter de Brit Ted Edgar (nog) niet aangewezen voor de Olym pische Spelen, zoals met Broome en Harvey Smit wel het geval is. In de avonduren gingen alleen Eric Wauters en Gerard Adriaens over naar de eerste barrage, waarvoor zich ook de Nederlanders Jan den Haan, Erik Schoemaker en Anton Eb ben hebben geplaatst. Het werd een king sizebarrage waarop dan twintig combinaties Volledig verzorgd, dus inclusief hotel, maaltijden, reizen en excursies. Zuid-Limburg Twente Friesland Montferland Brabant Zeeland Drente Noord-Holland v.a. f189.- v.a. f 237.- v.a. f 265.- v.a. f 244.- v.a. f 275.- v.a. f 273.- v.a. f 259.- v.a. f 260.- Vraag op uw station de brochure „8-Daagse NS-Vakantiereizen 1972". voordelig uit met NS mj recht konden doen gelden. De pesSoa en Wiltfang hadden het muur werd tot twee nieter ver- recht op een vierde barrage hoogd en de oxer was 1.75 die maar na overleg met de jury twee obstakels leverden voor besloten zij de prijzen ad. precies de helft van de tien die 30oo en 2250 te delen, de tweede barrage hadden ge- Ver na het middernachtelijk uur kon de Koninklijke Militaire Ka- Gert Wiltfang eindigde gisteren ex aequo op de eerste plaats van het Puissancespringconcours. De Duitser (foto) moest slechts de Bra ziliaan Nelson Pessoa naast zich dulden. kwam en pal na hem Gert Wilt- In de tweede barrage 10. Paul fang met „Dorian Gray" die i?,'r^fnn^nb!n 8 s. KI [punten in de tweede barrage, prestatie herhaalde. Zij bleven Nationaal sprineoncours tabel A (na de enigen want Hartwig Steen ken ging met „Der Lord" met iets te roekeloze snelheid rond i sneuvelde. 1. Henk Not 3. Henk Noorden (Gouda) Diskivalificatie Johansson teniet gedaan ROTTERDAM Het „ballen- incident", dat bijna ont aardde in een enorme rel, werd tenslotte nog opge lost. Een in allerijl bijeen geroepen delegatie van de Europese tafeltennisunie kon de gemoederen sussen, waardoor de Zweedse ploeg die al aangekondigd had te vertrekken bleef en het Europees kampioen schap werd gered. Lang, ruim twee en een half uur had het er droef uitge zien voor het organisatieco mité. Nadat Kjell Johans son door de hoofdscheids- rechters was gediskwalifi ceerd wist trainer Chriser Johansson maar 'n reme die: „We gan naar huis, allemaal". De aantrekkelijkste ploeg in Rot terdam met onder anderen 's werelds sterkste tafeltennisser Stellen Bengtssori die Zweden dinsdag aan de landentitel hielp, maakte zich al op voor de onver wacht vroege thuisreis. Coach Johansson nam het niet; in de partij tussen zijn pupil Kjell Johansson en de Tsjech Stefan Kjell Johansson moest het afwijzen van materiaal bijna bekopen met diskwalificatie. Toen daarna de Zweedse ploeg dreigde met vertrek, werden de gemoederen weer gesust. Kollarovits waren de scheids- techlers zo streng opgetreden, dat diskwalificatie het gevolg was. Beide spelers waren toen al 28 minuten bezig geweest om niei minder dan 33 ballen te keuren. Geen enkele voldeed aan de wensen en het moment kwam dat de scheidsrechter in greep. Veel te laat echter, want in het reglement staat dat slechts twee minuten mogen worden uitgetrokken voor het ri tueel ballen keuren en inspelen. Maar de Westduitser Kampf die het duel leidde was pas na bijna een half uur onverbiddelijk en zocht toen zelf de ballen uit gespeeld moest wor den. Kjell Johansson weigerde in de vaste overtuiging dat zijn Tsje chische tegenstander hetzelfde zou doen. Maar Kollaravotits gaf inmiddels, zo gaf hij later toe zijn goedkeuring, waarna Johansson als enige rebel werd gediskwalificeerd. Maar terwijl de hoofdscheidsrechters nog in heftige discussie waren gewik keld, verklaarde Kollarovits: „Ik weigerde ook te spelen, alle ballen waren slecht." En intus- ROTTERDAM Carel Deken, die met een plaats in de derde ronde het verst kwam van de Nederlandse tafeltennisploeg, slaagde er niet in om zich te plaatsen voor de achtste finales. Na een verrassende zege gister morgen op de sterke Frans man D'Hondt verloor de Am sterdammer 's middags van de Zweed Vikström. Onnes was in de tweede ronde kansloos tegen de wereldkam pioen Bengtsson en Van Slobbe en Bert van der Helm werden uitgeschakeld door respectieve lijk Lieck (West-Duitsland) ei Kunz (Tsjechoslowakije). Aukjt Coltof, de succesvolste dame kon tegen de Russin Gedraitite slechts enkele punten maken, ie voornaamste uitslagen zijn: Enkelspel, t (Zwei—Onr mdeBengtsso: 21-10. 21-12 (Ned>—d'Hondt (Fra) 21-19 21-18. 21-15: Lieck (W.-Dld) Slobbe (Ned) 21-17. 21-15. 21-19 Helm (Ned)—Kunz (Tsj.) 12-2 21. 11-21 Langan (Ierl)A. J< son (Zw'e) 17-21. 15-21. 21-13. 21-15.. derde ronde: Deken Vikström (Zwe) 9-21, 23-21. 13-231 HÉ' (Belg)—Orlt Kwartflnali Istvan Korpa (Jsl)—Jaqt (Fra) 21-18, 18-21. 21-11, 21-13; Stf!- lang Bengtsson (Zwe)—Stanislav G- mozkov (Ruai 21-19, 17-21, 21-13, i 14. Istvan ïonyer (Hong)-Denl Neale IGB) 21-10, 21-15, 21-18 ton Stlpanlo (Jsl)—Jirl Turai haald, te veel moeilijkheden op. Tips Duindigt (Van onze paardesport- medewerker) - Duindigt heeft morgenmiddag een uitstekend programma met een hoogtepunt voor de dravers en de volbloeds. I Wat de dravers betreft is dat de Prijs der Veelbelovenden met - Jojo Buitenzorg en Jonker Vo- lann als waarschijnlijke favorie ten. Dit ondanks hun handicap I van twintig meter op een groep- je van acht paarden, die dit prille voorjaar ook al bewezen er wat van te kunnen. Van die acht is misschien Jury de beste, hoewel als het allemaal wat meezit bijvoorbeeld Janin Bucephalus ook ver kar. komen en misschien Jolly Jumper of de noordelijke crack Jacaranda - ook in de prijzen kunnen ko- he'. Jochems Memoriaal is voor de hoogste klasse van de vol bloeds een interessante ren. Co- murla kan haar jaardebuut ma- kan met een overwinning. Maar wie zegt wat een renpaard doet na een flinke winterrust? Hea ther Hill en misschien lichtge wicht Golden Peter hebben eni ge kans er vooraan bij te zijn/ Toch eraf De muur bleek de grootste handi cap. Harvey Smith bonkte er met „Summertime" tegenaan, Hartwig Steenken struikelde er over, Paul Schockemöhle, John Greenwood en Anton Ebben eveneens. Even leek het of Eb ben het zou halen. De muur wankelde, bleef intact maar toen vielen er, tot enorme te leurstelling van het intens mee levende publiek, toch nog enige delen af. 1 Ted Edgar. Paul Schockemöhle (met zijn tweede paard), Nelson Pessoa, Gert Wiltfang en Hart wig Steenken (ook met tweede paard) gingen over naar de der de barrage( oxer 1,75 m, muur 2.10 m. Massale juichkreet Nog groter obstakel was die muur geworden. Edgars „Eve rest Snaffles" liep hem finaal omver, „Dolus III" van Paul Schockemöhle weigerde en liep bij de tweede poging ongeveer dwars door de muur heen. Een massale juichkreet ontsnapte het publiek toen Nelson Pessoa met „Sans Coeur" feilloos rond- pel het Braziliaanse en Duitse volkslied spelen na deze enerve rende rubriek. Maar wel pas enerverend toen het grote aan tal deelnemers na de eerste barrage was geminiseerd, waar door er spanning kwam doordat het geheel overzichtelijk was en de top een „strijd op leven en dood" voerde. HERMAN VAN BERGEM start. Ona put.. Ivitty Jllles Han't rijs ('-000 net Ir to)Snooty Fo: inn Home S. trh llollandiaprU» <25: Slormklee. m) Eland. Qiiickprljs (2140 Do uitslapen waren: Internationaal springconco calne 1 Ted Edgar (Eng) ..Eve 20 punten. 81.4 sec. tin Edgar Cupper 'ed Edgar (Eng) i löhle (WDld) Smith t Engi Dit jaar nog geen heffing op gastarbeiders DEN HAAG (ANP) Bedrijven die buitenlandse areidskrachten in dienst hebben zullen dit jaar nog geen heffing per werkne mer hoeven te betalen. Premier Biesheuvel zei gister avond na het kabinetsberaad, dat de opstelling van een wets ontwerp waarin de heffing ten behoeve van het opbouwwerk voor emigrerende werknemers is opgenomen nogal veel com plicaties oplevert. Technisch is het erg moeilijk om alleen de bedrijven met gastarbeiders te belasten. Een heffing op alle on dernemingen, ongeacht of zij buitenlanders in dienst hebben of niet, is ook moeilijk te verde digen. Het wetsontwerp zal nu volgend jaar komen. (ADVERTENTIE! ROTTERDAM Een zwarte dag in een carrière vol van sprankelende triomfen is voldoende om van de favoriet een ver schoppeling te maken. Kjell Johansson, die in het recente verleden driemaal de Europese kroon opzette, maakte gisteren 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw v.a. 1 mei 1972: Bos- en beek wandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heidewandeling „De Ginkel" (.Ede-Wolfheze). Vraag op 't station naar de folder ..Wandelen met NS". voordelig uit met NS die ervaring mee. Toen de emotionele rel Ogimura, met de Tsjech Kollarovitsj opgelost was, moeft de Zweedse „moker" zich, amper enkele minuten later, in een tweestrijd met de zich verongelijkt voelende Joego slaaf Korpa storten. Tot verbijstering van het in zeer bevredigende getallen opgeko men publiek had Kjell Johansson ook na een snelle voorsprong van 2-0 de mentale kracht niet meer om door te sto ten. De verraste Osmanagic, de coach van de Joegosla- ven, kon uiteindelijk van de spanning haast niet meer op zijn stoel blijven zitten. Zo groot was zijn verbaasdheid. Later daarover: „Eerlijk, ik gaf Korpa geen tien procent kans. Johansson had dit seizoen veel meer laten zien. Wat ik nu van Korpa moet denken, weet ik niet. Eén ding staat vast: toen ik hem voor de finale om het team kampioenschappen passeerde heb ik me vergist". wereldkampioen in je midden hebt, staat de ont wikkeling van het Europese spel geen tel stil. Dat vind ik wel het meest opmerkelijk, wat ik hier ontdek. Als ik dat vergelijk met vroegere tijden in Japen en China, dan geloof ik, dat Eu ropa daar het meest blij over moet zijn. Het leeft" als zakenman naar Rotterdam gereisd, waar hij ook alle wedstrijden filmt, geniet van het feit, dat hij dat zo ervaart. Tenslotte is hij in belangrijke mate de man geweest, die de ontwik keling in Europa op gang heeft gebracht. Toen de Zweden in 1965 assistentie nodig hadden, om de sprong naar de wereldtop te kunnen maken, stapte hij in het vliegtuig naar Stockholm om zijn kennis en adviezen over te brengen. De Zwe den zeggen daarover nu nog: Dat was ons begin van hel succes. Toen zijn werk daar af was, stuurde hij op München aan, waar de organisa toren hem Eberhard Schöler de beste verdedi ger aller tijden toevertrouwde. Ook van deze missie maakte Ogimura een succes. Want Schö ler werd voor eigen publiek op de wereldkam pioenschappen tweede, wat in twintig jaar niet was voorgekomen. Hoofdrol Nu oordeelt Ogimura zelfvoldaan: „De Europea nen hoeven niet bang te zijn. Zeker tien jaar zie ik van hier de wereldkampioen tafeltennis ko men. Dat is logisch. Er is nu een tijdperk aange broken, waarin de fysieke kracht een hoofrol speelt. En jullie zijn veel krachtiger dan de Azia ten. Er blijft echter een nadeel over: het voeten werk van de Europeanen deugt niet. Doordat jul lie zwaarder zijn, kan dat ook niet kloppen. En daar ligt voor de Aziaten over een aantal jaren misschien een kans om de bakens te verzetten. Maar dat kan beslist niet op korte termijn ver wezenlijkt worden". Een toeschouwer was wellicht nog meer verbaasd En ook gisteravond laat trok Korpa de bewonde ring door. De Fransman Secretin haalde weer dezelfde stunt uit. Met een zege van 3-1 kwam hij in de halve eindstrijl, waar behalve zijn landgenoot Stipancic, een man in vorm vin den insiders, ook wereldkampioen Bengtsson en de Hongaar Jonyer zich voor plaatsten. HANS DE BRUYN Deze fout werd gemaakt doordat Osmanagic ervan uitging, dat Korpa toch de vorm van vroeger nooit meer zou halen. „We hadden er de laatste tijd zo hard aan gewerkt, maar er zat maar geen zichtbare vooruitgang in... De grote ommekeer kwam echter toen Korpa van de achterstand schrok. Osmanagic: „Een nu weet ik het niet meer. Misschien maakt ie de belofte, dat hij de meest talentvolle Joegoslaaf is, die er bij ons rondloopt, nu eindelijk eens waar". dan Osmanagic. Dat was Ichiro Ogimura, de le gendarische Japanner, die in 1954 in Londen en twee jaar later in Tokio wereldkampioen werd. Hij ging dieper op het effect van deze verrassing in en concludeerde daaruit, dat Europa niet voor niets het werelddeel was, waar tafeltennis het meest evolueert. „Ondanks het feit, dat jullie een sen redeneerde Kjell Johansson: „Als Kollarovits wil spelen, doe ik het ook maar onder protest". Maar het hoefde, zo leek het al thans, niet meer, de hoofd scheidsrechters, waaronder de Nederlanders Welsink en Roth- fusz hadden tot diskwalificatie besloten en het daaropvolgende Zweedse protest afgewezen. Reglement 772, dat zegt indien de hoofdscheidsrechter een bal heeft aangewezen, daarmee moet worden gespeeld deed Kjell Johansson de das om. De Zweden gingen in hoger beroep: de ETTU-officials werden opge roepen. Inmiddels belegden de Zweden een „conferentie" op de tribunes. Besloten werd dat bij handhaven van de diskwali ficatie de gehele ploeg zou wor den teruggetrokken. Kjell Jo hansson zelf was het middelpunt van de consternatie. „Ik dacht, dat we het met elkaar eens wa ren. Maar de Tsjech loog, hij heeft zelfs het wedstrijdformu- lier getekend. Het is oneerlijk, ik weet zeker dat mijn tegen stander een vies spelletje speel de". De „tegenzet" van de Zweden maakte indruk want na een langdurige geheime bijeenkomst van de ETTU werd het besluit van de hoofdscheidsrechters-ge- lukk!g-ongedaan gemaakt. „Maar", zoals president Jupp Schlaf na afloop benadrukte, „de beslissing heeft niets te ma ken met het tegemoet komen aan de eis van de Zweden. Zij hebben zelf vanaf het begin ver klaard niet aan terugtrekken te hebben gedacht. Bovendien heb ber. de scheidsrechters correct gehandeld". Toch werd de dis kwalificatie ingetrokken. Jupp Schlaf: „Nadat wij alle partijen hadden aangehoord, kwamen wij tot de conclusie dat er spra ke' was van een spraakverwar ring. Spelers en captains die niet op de hoogte waren van de regels, begrepen niet dat de wedstrijd moest worden ge speeld met de ballen, uitgezocht door de scheidsrechters. Maar in ae regels, die de scheidsrech ters correct hebben geïnterpre teerd. wordt ervan uitgegaan, dat de ballen correct zijn". Het laatste was niet het geval, bijna elke speler had last van het Hanno-materiaal, dat niet aan de hoge eisen van de top voldeed. Daarom mocht de wed strijd tot ieders voldoening toch worden gespeeld. Alleen coach Christer Jonansson, die vooral de handelswijze van Kollarovits vercordeeide bleef boos. „We hebben tenslotte maar toegege ven, maar een vreemde hand wijze blijft het". Kjell Johans son. kon zijn wraakgevoelens nog uiten. Hij versloeg zijn Tsjechische tegenstander met 3—1 Er werd gespeeld met de bal. die de scheidsrechter voor het incident had uitgezocht KEFS KCrM4V Roe)—Magos (Hong) 21-15. .1-18. 13-21. 21-17: Vostovoa <T_. —Schöler (W-Dld) 21-19. 21-15. 21-? Kishazi (Hong)—Federova (Ri— 14 21-17. 21-14. Aukjp Coltof/Annemieke van M Judit Mngos/Henriette L (Hong) 10-21. 21-12. 21-17. 10- 21. Herendubbelspel, tweede ronde: Frans Schoofs/Norbert v.d. Wall (Belg)—Milan Orlowski/Jir! Turs (Tsj) 18-21. 21-12, 13-21. 17-21. Bei Onnes/Gerard BakkerDs d'Hondt/Jaques Secretin (Fra) 1 7-21, 11-21. Carel Deken/Nico SlobbeGabor Gergeley/Matyas leznay (Hong) 19-21. 9-21. 21-18, li (ADVERTENTIE) In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11, 20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw v;-ouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. voordelig uit met NS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14