Posthuum geesteskind van Provo moet auto verdringen 100 WITKARREN IN VERKEERS- MALLEMOLEN VAN AMSTERDAM ZATERDAG APRIL 1972 ,.Een wonder is werkelijkheid geworden", juicht ongeveer een pamflet dat de bewoners van het centi-um van Amsterdam de zer dagen in hun brievenbus vin den. ,,In april of mei gaat onze Coöperatieve Vereniging van start met honderd witkarren en vijftien stations". Tot goed be grip: onder een wftkar dient men een elektrisch aangedreven wagentje te verstaan met een maximum snelheid van dertig kilometer per uur dat kan wor den opgepikt en elders weer achtergelaten door iedereen die er een sleutel van heeft. Als er maar genoeg gebruik van wordt gemaakt, kunnen de auto's uit de binnenstad verdwijnen. Geen uitlaatgassen meer, geen opstop pingen, geen parkeerverdriet. Trottoirs worden weer zichtbaar. Kinderen kunnen weer ravotten op de pleinen. Enzovoort. Nu is het hele plan afkomstig uit de koker van wijlen Provo een niet geheel onverdachte hoek, waar wel meer initiatie ven zijn ontwikkeld die je met een kient ludiek zout moest ne men. Ondanks de zelfverzekerde toon van genoemd pamflet lijkt verificatie geboden. Van de ene dag op de andere honderd wit karren in de mallemolen van het hoofdstedelijk verkeer en vijftien stations langs de open bare weg da'-s niet niks. Der gelijke stappen plegen in Am sterdam in een aanzienlijk geza- piger tempo genomen te worden. Op dus naar de accountant Jan F. ten Barke. Hij heeft namens de „City Amsterdam" het sa menwerkingsorgaan van onder meer Nederlands sjiekste winke liersverenigingen Kalverstraat en Leidsestraat zitting in het bestuur van de Coöperatie die de witkar zegt te gaan exploite ren. Hij ontkent categorisch dat het wonder op de drempel ligt. Zegt: „Er is zelfs nog geen offi cieel overleg met de gemeente lijke instanties geweest. We heb ben nu een onderhoud aange vraagd met de betrokken wet houders om de zaak aan te zwengelen. Als iedereen meteen aan de bel gaat hangen, gaat het project mogelijk eind van dit jaar van start. Maar als het plan volgens de regels door de ambtelijke molen moet, weet ik het ook niet." Hij is accountant. Hoe staat het met de financiëring? Met de ex ploitatie? Per slot van rekening moeten er ut eindelijk niet min der dan 1200 witkarren komen, verdeeld over niet minder dan 150 stations. Hij antwoordt dat niemand er nog een fiauwe notie van heeft wat er gefinancieerd en aangeschaft moet worden. Maar is het niet kort dag? De eerste honderd witkarren zijn ons beloofd tegen eind-april-be- gin mei. Hij antwoordt, dat de Luud Schimmelpenning con structeur van beroep, provo uit overtuiging en de geestelijke va der van de witkar. Goöperatieve Vereniging bij zijn weten nog geen enkele seriebe stelling witkarren heeft ge plaatst en dat inlossing van die belofte hem uiterst onwaar schijnlijk voorkomt. Wel wordt er gesleuteld aan een prototype. Dat is dan tenminste iets. We tenschap genoeg om naar Luud Schimmelpennink te gaan, con structeur van beroep, provo uit overtuiging en de geestelijke va der van de witkar. Het proza van de pamfletten waarin kon wordt gedaan van de komst van de witte vloot, klonk toch al als of het uit zijn pen was gevloeid. Vraag: krijgen we eind april-be- gin mei honderd witkarren in de Amsterdamse binnenstad of krij gen we ze niet? Luud: „Nou nee. Dat is een beetje overdre ven. Wel ligt het in de bedoeling om op 24 mei een demonstratie met drie witlkarren te geven. En het hele project komt zeker deze zomer nog van de grond. Dat moet gewoon kunnen". Het plan voorziet in een centrale met een computer die het ko men en gaan van de witkarren automatisch iet goede banen houdt. Waar komt die? Luud: „Dat weten we nog niet. Mis schien ergens in een wijkge- bouw." Hij geeft toe dat er fi nancieel niets op papier 9taat. De drie prototypen worden bekos tigd door de fabriek Cook in Assen die ze bouwt, zegt hij. „De industrie ziet op de duur wel brood in wittekarren en dan is het normaal dat ze de ontwik kelingskosten dragen. Als de se- rieproduktie straks op gang is gekomen, kunnen per maand 25 wagentje worden afgeleverd, dus dan hebben we die eerste honderd zo bij elkaar. Ze zijn goedkoop, niet meer dan 10.000 gulden per rijdende eenheid, in clusief station met klespaal". Maar je kunt toch zomaar geen stations langs de openbare weg neerzetten? Het is bekend hoe veel je overhoop moet halen om een bezinestation te mogen ope nen... Luud lacht die zelfverze kerde glimlach van hem. „Och, het enige wat de gemeente moet doen, is ons wat stukjes grond verhuren. Burgemeester en wet houders kunnen dat zonder meer. Ze hebben er niet eens de toestemming van dc gemeente raad voor nodig. Het grote punt is dit: als de witkarren er een maal zijn en ze rijden goed, dan moet de gemeente wel over de brug komen". Luud lijkt ze voor het blok te willed zetten. Eerst daden, daarna eventueel woor den. Maar het is bekend dat de Amsterdamse gemeenteraad Met een klont ludiek zout dit jaar of met Sint- Juttemis.. Eevenals de witkar was de „witte fiets" voor provo Rob Stolk, die er zijn bruid n geesteskind van provo. Het witte fietsenplan is echter geen succes geworden, mogelijk wel naar het stadhui* reed. De witkar, links vooraanzicht, rechts de achterzijde. Eind mei ter demonstratie in Amsterdam, later een vertrouwd beeld in de stad? zichzelf te graag hoort praten om een vette kluif als de witkar aan zijn mond voorbij te laten gaan. Luud haalt er de schou ders over op. „Ik heb verschil lende hoge ambtenaren op mijn hand. Een wethouder als Han Lammers staat sympathiek te genover mijn plan. Het gemeen telijk vervoerbedrijf heeft een gunstig rapport uitgebracht. Er zijn twee ambtenaren met me wezen kijken in het Franse stad je Montpellier. waar ze al een witkar-project hebben, dat overi- zens te commercieel is om goed e kunr-eft werken. Dat zegt alle maal toch wel iets...** Maar de politie? De witkar is langzaam en zal de doorstro ming van het verkeer in Am sterdam dat toch ail de chroni sche hik heeft, bepaald niet be vorderen. Luud snuift minach tend. „Wat heb je aan de politie. Die houdt altijd alles tegen; die is per definitie behoudend." Nogmaals: deze zomer de eerste honderd witkarren? Hoewel er van de financiering niets vast staat? Hoewel er pas nu een werkgroep is gevormd om aller lei technische details te bekij ken? Hoewel niemand weet waar de regelcentrale moet ko men? Hoewel er nog geen over leg met de gempentc is? „Ja," zegt Luud ijskoud. „Deze zomer met het hele spul rijden. Ver geet niet dat het bedrijfsleven achter me staat, de grote winke liersverenigingen. Van de Bijen korf kan ik zo een terrein voor een witkarstation krijgen en ze willen het nog wel financiëren ook". Is er al een organisatie voor het beheer, de controle en het onderhoud van de kiespalen, de stations, de wagentjes zelf? Luud sereen: „We willen alles in één hand geven. We onder handelen daarover met de NV Nederland in Haarlem, die veel ervaring heeft met verkeerslich ten. parkeermeters en dergelij ke". Tot zover de praktijk waarvan de nabije toekomst wel uit zal wijzen of hij hard dan wel gena dig wil zijn tegenover het pos- thumc geestekind van Provo. Eerlijkheidshalve ook de theorie nu het grote idee achter dc witkar en het principe van zijn werking. Luud erkent. „Mo menteel gebruikt de doorsnee automobilist slechts voor vier procent van de tijd rijn wagen. De gemiddelde rij-afstand bin nen de grachtengordel is niet meer dan 700 meter. Maar dage lijks staan daar 30.000 auto's ge parkeerd en rijden er 2000 tot 3000 rond. De witkar wordt min stens tien maal zo intensief ge bruikt. De daaruit volgende voordelen liggen voor de hand. Omdat op de duur steeds min der mensen zo nodig een eigen wagen behoeven in de binnen stad, komt er steeds meer ruim te. De stadsbewoner zal geen hoge parkeerbelasting hoeven te betalen voor de steeds schaarser wordende parkeerruimte. Ver geet niet dat er op de plaats van één middelgrote auto vier wit karren kunnen staan. Een wit karstation hoeft niet groter te zijn dan een flinke huiskamer: vijf bij negen meter kén zes wa gentjes hergen. Doordat ieder punt in de stad voor de witkar bereikbaar is, vormt de combi natie witkar-openbaar vervoer een aantrekkelijk alternatief voor het privé autogebruik in de stad. Kortom: het systeem com bineert alle voordelen van de ei gen auto (geen wachttijden, ge - dwongen routes dringende mens massa's) met die van een open bare voorziening (geen zorg voor onderhoud, geen zware fi nanciële lasten)". Het zou allemaal dienen te gaan werken als volgt. Klke deelne mer betaalt 50 gulden deelname en 25 gulden sleutelgeid als col lectieve investering. Hiervoor krijgt hij een rekeningnummer bij de gemeentegiro en een sleu tel. In deze sleutel is zijn giro nummer geponst. De 75 gulden zijn niet weg. Ze vormen een soort statiegeld en worden te ruggegeven nis men mocht be sluiten niet meer mee te doen. wat op elk moment kan. Verder betaalt men niets behalve de rit prijs, bijvoorbeeld een dubbeltje per kilometer. Verrekening ge- ïcUadt rwaa keer per week via de cumputer van de giro. Het verschuldigde bedrag wordt au tomatisch afgetrokken van het op de sleutel voorkomende reke ningsnummer. Alle witkarren zijn all-risk verzekerd en wor den na een jaar vernieuwd. BIJ storing kan bij elke kicspaal de centrale gewaarschuwd worden. Er bevindt zich een kiespaal in elk station. De gebruiker drukt op het kiestableau een soort jukebox de 'toets in van het station van bestemming. De cen trale computer verwerkt deze keuze. Is er plaats, dan krijgt hiij een groen signaal on is de parkeerplaats op het station van bestemming gereserveerd. Is hel betrokken station vol, dan kiest men een nabijgelegen station. Bij aankomst op de plaats van bestemming wordt door de cum puter de tijdsduur van de rit ge registreerd. Door middel van de zelfde computer kan in dc cen trale op elk gewenst moment ge controleerd worden waar de wa gens zich bevinden en welke route ermee wordt gevolgd. Van elke wagen blijven de gegevens van de laatste gebruiker be schikbaar totdat met de auto een volgende rit wordt gemaakt. Men kan dus in een oogopslag zien wie verantwoordelijk is voor eventuele schade. Enkele technische gegevens ten slotte. De witkar heeft een leng te van ongeveer 1 meter 80 en kan praktisch om zijn eigen as draaien. Hij biedt plaats aan twee personen plus bagage. Hij heeft een accu van 70 kilo die voldoende energie levert voor een snelheid van 30 kilometer. Wanneer een witkar op een sta tion arriveert, wordt er via het dak van de wagen in een soort koker contact gemaakt, zodat de accu automatisch wordt bijgela den. De waRcns kunnen mecha nisch aan elkaar worden gekop peld en weer elektro-magnetisch worden ontkoppeld. Iemand die van station A naar station B moet. waar volgens de computer op dat moment wat minder wa gens staan, krijgt eenvoudig een extra wagen mee zodat de voor raad bij B wordt aangevuld Het klinkt allemaal zo logisch, zo zinnig als het maar kan. Het lijkt anderzijds allemaal ro uit een toekomstroman geplukt, dat je jezelf nauwelijks binnen nu en een paar maanden als regel matig gebruiker van een witkar door het Amsterdamse stadscen trum ziet tuffen. Dat onze ideeën over de alleenzaligma kende auto door de praktijk in straaljagertempo worden achter haald. lijkt inmiddels onont koombaar. Dat er iets moet ge beuren. ook. Misschien is de wit kar van Luud Schimmelpennink eens het antwoord. Maar zou dat „eens" nu werkelijk al dit jaar zijn en niet met Sint Jutte mis? PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13