Twee krukken staan als een monument onder de kapstok. OUD-PATIÜNTE VECHT VOOR HET BEHOUD VAN EEN ORTHOPEDISCHE KLINIEK ZATERDAG 15 APRIL 1972 De sluiting van de orthopedische kliniek Cor nells Vroege Stichting" te Alblasserdam waar al veel patiënten genezing gevonden hebben, is een zeer omstreden kwestie. Sommige mensen hebben ons zelfs al het advies gegeven „niet teveel in de modder te roeren'. Juist in ver band hiermee hebben wij verschillende vragen voorgelegd aan het ministerie van Volksge zondheid, om te vernemen wat de werkelijke oorzaak is van de sluiting van deze kliniek. De minister heeft ons echter door middel van zijn ambtenaren laten weten, dat hij op de vragen geen antwoord kan geven, omdat hij zijn ant woord wilde bewaren voor het beantwoorden van de vragen hiervoor, die het A.R. Tweede Kamerlid mej. Van Leeuwen hem onlangs ge steld heeft. Wij wilden t de onder i graag wat de officiële reden is, dat de Cornelis Vroege Stichting gesloten moet worden. wat er nu moet gebeuren met de overblij vende patiënten er wat met het verplegend personeel, dat hoewel de kliniek volgens zeggen per 1 juli moet sluiten nog steeds geen ontslag aangezegd gekregen heeft, waarom de minister nog niet gereageerd heeft op brieven van het actiecomité, dat de stichting wil behouden. De Koningin, premier Eiesheuvel, vakbonden enz. hebben wel hun reacties gegeven, waarom de verpleegprijzen niet verhoogd mochten worden, zodat de stichting noodzake lijke vernieuwingen in en aan de kliniek had kunnen laten aanbrengen, waarom de gemeente Alblasserdam de kli niek wel wil behouden, maar medegedeeld heeft niets aan de beslissing van de minister te kunnen veranderen. Gevraagd is ook wat er gekomen is uit het ge sprek tussen de burgemeester van Alblasser dam met de hoofdinspecteur voor de Volksge- deze kwestie, dat DEN HAAG/ALBLASSERDAM Het Cortgene in Alblasserdam: een dijk met buizen erlangs. Na nummer 7 ineens een zijweg naar nummer 49. En daar, tussen de bloeiende bloesems ligt de Cor nelis Vroege Stichting. Geen be jaardentehuis, geen kleuterschool, maar een omstreden orthopedi sche kliniek, die tot sluiting ge doemd lijkt. Eigenlijk zou de kli niek al op 1 maart gesloten moe ten zijn, maar dat is uitgesteld tot 1 juli. Nu zijn nog vrijwel alle bedden bezet en nog dagelijks worden er behandelingen verricht. Het ziekenhuis is een orthopedi sche kliniek, een kliniek waar bot ten en benen weer genezen kunnen worden. Nog zijn de bedden bezel, nog worden hier patiënten genezen. Na 1 juli zal dat allemaal anders l-a3!ff» zijn- f8). behandelt een al geopereerde patiënt. Ook de polikliniek zal gesloten worden. De Cornelis Vroege Stichting, die een wereldberoemde naam heeftr is tot februari van dit jaar geteid door dr. C. P. van Nes. Oud-patiënten van de dok ter zijn het er unaniem over eens, dat het een geweldige man was, die iemand weer liet lopen als andere doktoren hem geen enkele hoop op herstel meer 'ga ven. Op 14 februari van dit jaar stierf dr. Van Nes op 74-jarige leeftijd aan een hartinfarct. Op 17 februari werd hij in alle stilte begraven. Op 18 februari kwa men de burgemeester van Al blasserdam en de hoofdinspec teur voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. de Lange een bezoek aan de kliniek brengen. Ze brachten slecht nieuws mee: de kliniek moest op 1 maart dicht. Later werd die datum ge wijzigd in 1 juli. Wat te doen met de wachtlijst van een half jaar? Wat te doen met de nabehandeling van de patiënten? Wat te doen met al die mensen die hun laatste hoop op de Cronelis Vroege Stichting en in veel gevallen op dr. Van Nes zelf gericht hadden? De meest urgente gevallen zijn uit geselecteerd. Er zijn ook men sen geweest, die alleen hun hoop op dr. Van Nes hadden geves tigd. Ze zeiden af. Tot 30 juni aanstaande zal er doorgewerkt worden, door alle 83 personeels leden. Dan moet de zaak opge ruimd zijn. Dan zullen de gan gen leeg zijn, de operatiekamer voor het laatst ontsmet, de be handelkamers ontruimd, de bed den leeg. Dan zullen er in de gangen geen patiënten meer zit ten die elkaar enthousiast ver tellen. dat ze weer kunnen lo pen, dat ze niet langer de kruk ken nodig hebben, waarmee ze zich al zo lang hebben voortbe wogen, dat hun heup niet stijf gemaakt hoeft te worden om zonder pijn verder te kunnen le ven, kortom dat ze straks weer normale valide mensen zullen zijn. Het personeel weet dat de kli niek dicht gaat, maar ze hebben nog steeds geen officieel ontslag aangezegd gekregen. De heer C. S. L. König uit Raamsdonksveer behartigt de belangen van de personeelsleden. Hij is een patiënt van dr. Van Nes geweest. Een geval apart. Al in 1946 kwam hij, een oor logsslachtoffer. in contact met dr. van Nes. ,,Wat andere dokto ren aan mij verknoeid hebben, heeft hij weer goedgemaakt. Ze wilden mijn heup stijf maken, maar dr. Van Nes opereerde mij en ik kon me weer gewoon bewegen", zegt hij. Nu ligt hij weer in de Cornelis Vroege Stichting, weer om aan zijn heup geopereerd te worden. ,.Dr. Van Nes heeft me dat tien jaar geleden al gezegd. Met de operatie alleen zou ik geen 65 worden. Maar nu is de medische wetenschap zover vooruitge gaan, dat deze operatie me weer verder helpt". Toch zien de personeelsleden. ondanks de acties die gevoerd worden, de situatie somber in. De operatiekamerzuster: ,,Het is afgelopen. Daar kan niemand meer iets aan veranderen". AI boden werd door het ministerie. Elk jaar werd er gelijk ge speeld. maar geld voor investe ringen of verbouwingen waren er niet. Op de oorspronkelijke tekeningen slaat een vleugel ge projecteerd. Op de plaats waar die zou moeten komen, staat nu een ander gebouw. De verpleeg- prijs is overigens belachelijk laag. Voor een derdeklas bed betaalt men per dag 47,95 (Ter vergelijking: eenzelfde klasse bed in een gewoon ziekenhuis komt op ongeveer 100.). Wie het gebouw op zich bekijkt, ziet een bouwwerk uit 1935-'36. i sober en schoon. Vanuit zijn bed in de Cornelis Vroege Stichting tracht de I dragen tot het behoud van de Cornelis Vroege Stichting. C. S. L. König zijn steentje bij te Mej. Van Sittard, de secretares se van dr. Van Nes: ..Zelfs al zou de minister de kliniek niet sluiten, dan nog zou ik niet we ten waar we een opvolger voor dr. Van Nes vandaan moeten halen. Hij is er zelf destijds al mee bezig geweest, maar ook hij kon niemand vinden die de zaak wilde overnemen". ,,Alle orthopeden in ons land hebben al een bestaan, dus waarom zou den ze dan hierheen komen", voegt dr. Mol, de „bedrijfslei der" van de kliniek er pessimis tisch aan toe. Als stille getuigen, maar nog als een monument staan in de hal van een Haagse flat twee kruk ken in een hoekje onder de kap stok. Degene, die ze gebruikt heeft, heeft ze gelukkig niet meer nodig. „Maar er zijn zo veel mensen, die ze nog wel no dig hebben en die in de Cornelis Vroege Stichting geholpen kun nen worden. Tenminste als de minister op zijn besluit voor sluiting terugkomt", zegt mevr. G. G. G. van den Bogert. Dat is ook de reden waarom ze actie voert voor het behoud van de kliniek. Vechten tegen de bier kaai? „Ik hoop toch van niet. Als je ziet hoeveel reacties ik al binnen heb. Ik heb al 4000 hand tekeningen verzameld. En nog dage'ijks krijg ik telefoontjes en brieven van sympathisanten, maar het meest nog van oud-pa tiënten. Onmiddellijk haalt ze een grote dossiermap tevoor schijn, waar de reacties zorgvul dig in verzameld worden. Het zijn over het algemeen ont roerende brieven van mensen die de gedachte aan een valide leven al opgegeven hadden, maar die door oen behandeling in de Cornelis Vroege Stichting toch weer op de been kwamen. Mevr. Van den Bogert zelf brak een paar jaar geleden haar en kel op drie plaatsen. Het onge luk gebeurde in Oostenrijk. De behandelende arts daar gaf haar de verzekering mee, dat zij in Nederland wel na een dag of drie vier geopereerd zou wor den. „In plaats daarvan hebben ze me zeven \yeken in het gips laten zitten". En toen begonnen de weken en maanden van pijn. Lopen was een bijna ondoenlijke zaak. Mevr. Van den Bogert, die part-time bij Vroom en Drees- mann werkte, moest haar werk tijd halveren. „Als ze dan 's avonds thuiskwam, kon ze nau welijks meer een voet verzetten. Maar toch wilde ze doorgaan, want het gaf haar overdag wel wat afleiding", aldus haar man. „Geneesmiddelen waren er te over", vervolgt mevr. Van den Bogert. „Elke keer kreeg ik iets anders voor de pijn. Als ik dan weer terug kwam bij de dokter verbood hij me het gebruik van de vorige soort pijnstillende ta bletten weer, omdat ik dan mis schien een maagbloeding kon krijgen en schreef hij me ande re voor. Ik heb ze vrijwel niet gebruikt". Tenslotte deelde de arts haar mee dat er weinig meer aan haar enkel gedaan kon worden. Ze moest maar met pijn leren leven. Dat zou de pijn in ieder geval wel verminderen. „En dat vond ik wel het aller ergste. Ik zou geen auto mee kunnen rijden, of alleen in een aangepaste auto. Ik ging in wan hoop naar mijn huisarts, die me naar de Cornelis Vroege Stich ting in Alblasserdai Toen ik daar kwam werden er meteen foto's van mijn enkel ge maakt. Dr. Van Nes verzekerde mij, dat hij de enkel wel weer in orde zou krijgen. Met een paar maanden zou ik weer hele maal goed kunnen lopen zei hij. Het was bijna ongelooflijk dat te horen na alle ellende die ik in de voorgaande anderhalf jaar had meegemaakt." De operatie die dr. van Nes uit voerde was een succes. Mevr. Van den Bogert kun nu weer he lemaal normaal lopen en kan de enkels naar alle kanten bewe gen. Waar geen enkele arts toe in staat was, ja waar de artsen de kans op genezing al opgege ven hadden, daar kon dr. Van Nes alles weer genezen. Was dr. Van Nes een wonder doener? Een genie? Voor het vele en grote succes in zijn werk heeft zijn secretaresse, mej. van Sittard een andere me ning: „Veel orthopeden hebben de beschikking over een paar bedden in een ziekenhuis. Dr. Van Nes deed door de kliniek veel meer ervaring op met de orthopedie en de operaties." Maar was is nu de reden dat de kliniek gesloten moet worden? Volgens het ministerie van Volksgezondheid voldoet de ac commodatie niet aan de eisen, ze zou te verouderd zijn. Boven dien zouden er in het ziekenhuis te weinig bedden zijn. „Maar men heeft nooit aan uitbreiding kunnen denken, omdat de verho ging van de verpleegprijzen ver- „In een modern ziekenhuis zijn de stopcontacten, de radio en te lefoon-aansluitingen netjes in de muur gewerkt. Dat is hier niet het geval, maar dut kan zo ver holpen worden", aldus mej. Van Sittard. Mej. Van Sittard vertelt ook dat er al jarenlang met sluiting is gedreigd. „Maar dreigen doet geen pijn". Dat de sluiting de dag na de begrafenis van dr. Van Nes is aangekondigd vindt zij ook niet zo gek. „De ministe riële toestemming stond op zijn naam. Er was bovendien nie mand, die hem kon opvolgen". De operaties, die nu nog uitge voerd worden, staan onder de supervisie van prof. Wittebol, de directeur van het Stads-Acade- misch Ziekenhuis (SAZU) in Utrecht. Prof. Wittebol is de schoonzoon van dr. Van Nes. Prof. Wittebol heeft het ministe rie van Volksgezondheid voorge steld de Cornelis Vroege Stich ting onder te brengen bij de Su/.u. Dat voorstel werd zonder meer van de hnnd gewezen. Niet alleen de orthopedische pa tiënten van de Cornelis Vroege Stichting staan op het punt een belangrijke kliniek te verliezen, voor Alblasserdam zelf is de kli niek eveneens van belang. Als er op een van de werven een on geluk gebeurt, worden de patiën- Cornelis Vroege Stichting ge bracht. Ook al is de kliniek nog niet dicht, toch kunnen deze mensen niet meer opgenomen worden. Bij de scheepswerf Verolme is men ook al doende de kliniek te behouden. Het Tweede Kamerlid voor de AR, mej. van Leeuwen heeft minister Stuyt van Volks gezondheid onlangs een aantal schriftelijke vragen gesteld over de sluiting van de Cornelis Vroe ge Stichting. „Er zijn zoveel verhulen over de aanleiding tot de sluiting in omloop dat ik nu van de minister vyel eens wil ho ren wat er nu werkelijk aun de hund is. Ik heb hem gewoon wat informatie over de zaak ge vraagd". Mevr. Van den Bogert heeft bij haar actie ook de hulp ingeroe pen van minister-president Bies heuvel, de fractieleiders uit de Tweede Kamer, de koningin, de ombudsman, B en W van Alblas serdam (de burgemeester van Alblasserdam verklaarde de kli niek wel te willen behouden, maar hij kon niets aan het be sluit van de minister verande ren) en minister Stuyt zelf. „Ik heb de minister gevraagd of hij wel weet wat met pijn leven is", uldus mevr. van den Bogert. Vooralsnog ziet het er naur uit dat op 1 juli aanstaande 60 zie kenhuisbedden leeg zullen zijn, waarin mensen hadden kunnen liggen op weg naar een valide leven. Of hun sport weer zouden kunnen beoefenen, zoals Stien Buas-Kuiscr, die er aan een bles sure werd geopereerd. ANK VAN DUGTEREN Foto's: Milan Konvalinka.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11