£eicUe (Somorti Perfecte landing na zes uren vol spanning lerarenopleiding -R'dam Den Haag- Rijk verwerpt Leidse begroting OUDER PERSONEEL VAN NS WIL GRAAG SNEL AFVLOEIEN DATSUN Orion is toch gelandHouston 399 auto's uit verkeer genomen Variabele werktijden voor ambtenaren 0rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91.55. 63e jaargang, no. 18.676 VRIJDAG 21 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND VRIJ KOUD. Tijdelijk regen, maar morgen van het noorden uit opklaringen. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen ongeveer 4 graden, maxima morgen om streeks 10 gr. 5»? Bondskanselier Brandt is gisteren voor een driedaags officieel bezoek in Londen aangekomen. Hun besprekingen gaan voornamelijk over de vergrote Europese gemeenschap en de verhoudingen tussen oost en west, de hoofdproblemen van beide landen. HOUSTON (AP/RTR) De ApolIo-16 astronauten Young en Duke zijn vanochtend om half vier veilig geland op de maan nadat deze maanlanding enige tijd aan een zijden draad had gehangen door een storing in het stabilisatieHysteem van Caspar, het commando- schip waarin Mattingly alleen verbleef. „Orion is tenslotte toch ge land, Houston", riep Charles Duke enkele ogenblikken nadat hij en John Young de vijfde landing van de mens op de maan hadden vol voerd en een begin hadden gemaakt met de wetenschappelijke ver kenning van een hoogplateau in het maangebergte. De eerste woor den van commandant Young waren: We hoeven niet ver te lopen irwijl astronaut Haise (voorgrond) zich over de tekening van de om gesteente verzamelen. Wij staan er midden in. hoofdmotor buigt bespreken deskundigen in Houston de problemen. K. Slayton, hoofd van de vluchtleiding en de astronauten Young en Dulke zijn de 9e en 10e Amerikaan, die een maanlanding uit- Edgar Mitchell (Apollo-14), James Irwin (Apollo-15) en Allan She- voeren. Zij zijn echter de eersten, dae in de bergen zijn geland. De pard (commandant Apollo-14). eerste werkperiode van Young en Duke zou tien voor half zeven beginnen. De vluchtleiding in Houston heeft besloten het aan tal werkperioden van drie terug te brengen tot twee. De moeilijkheden met het stabili satiesysteem dat er voor moet zorgen dat het moederschip Caspar niet gaan wentelen, den gisteravond om half negen, kort nadat de maanlander Orion van het moederschip Caspar was gescheiden, ontdekt door Mattingly. De klokvornrge ketmotor was in zijn ophanging niet meer vrij draaibaar en ook niet in de gewenste positie te brengen. Mattingly besloot de hoofdmotor, die ervooi moest zorgen dat Caspar in een hoge re baan kwam, niet te ontsteken Enige uren zag het er naar uit dat de beide ruimteschepen weer zouden moeten kcppelen. De maanlander Orion zou dan als reddingsloep voor de terug keer naar de aarde moeten gaan functioneren, zoals het ge val was bij de Apollo-12, twee jaar geleden. De maanlander en hel moeder schip van de Apollo-16 kregen opdracht niet een tussenruimte van ongeveer 30 meter raast el kaar te zweven. De astronauten bevonden zich geen ogenblik in gevaar. Inmiddels was gebleken dat een slechte verbinding in een van de electrsche circuits van het moederschip Casper dc oorzaak was van de storing. Hei betrok ken elektrische circuit dient voor het richten van de straal- pijp van de hoofdmotor die ach ter aan het moederschip is be vestigd. Zoals bij elk Apollo- ruimteschip het geval is zijn ook in Caspar minstens dubbele circuits aanwezig. Astronaut Ken Mattingly had dus zonder problemen via het reserve cir cuit de hoofdmotor kunnen in schakelen om het moederschip in de gewenste hogere baan, om de maan te brengen. Bij NASA is het echter regel dal dc motor niet wordt ontstoken zolang controle niet via twee circuits is gewaarborgd. De hogere baan van het moederschip is noodza kelijk om de maanlander bij te rugkeer van de maan op te van- N HAAG In zuid-west Nederland komt een erarenopleiding. Het instituut wordt volgend iaar lugustus gevestigd in Den Haag of Rotterdam. Jnderwijsminister Van Veen liet dit gisteravond reten in de vergadering van de onderwijscom missie van de Tweede Kamer. nieuwe opleiding leidt op voor leraar bij het middelbaar onderwijs, zowel in algemene vakken met name voor onderwijstypen als havo, mavo vwo) als voor beroepsgerichte vakken (met ame voor beroepsonderwijs), vakken waarmee volgend jaar in zuid-west Ne erland wordt gestart zijn Nederlands, Engels. Frans, Duits, Aardrijkskunde, geschiedenis en economische wetenschappen. Het ministerie geeft voor Zuid-West Nederland de voorkeur aan één instituut met een dependance, in plaats van twee zelfstandige instituten in twee plaatsen. Het Ka merlid mevrouw Smit-Kroes (VVD) pleitte daar entegen voor twee aparte instituten, een in Den Haag en een in Rotterdam. De nieuwe lerarenop leiding zal samenwerken met de universiteit van Leiden, de Th. van Delft en de economische ho geschool en medische faculteit van Rotterdam. Er wordt een omvang van op den duur 3.000 tot 4.000 studenten verwacht. DEN HAAG (ANP) De politie heeft gisteren in het gehele land opnieuw een grootscheepse contro le op de technische staat van de voertuigen en de „toestand" van de auto papieren gehouden. Er werden in totaal 82.500 voertuigen gecontroleerd. De politie moest 399 voer tuigen uit het verkeer ne men. Van elke 23 voertui gen was er één met een technisch gebrek (varië rend van een gladde band tot defecte remmen) en één op iedere 9 gecontro leerde bestuurders was in overtreding, hetzij in ver band met de technische staat van het voertuig hetzij met betrekking tot de autopapieren. Uit de verstrekte gegevens van het secretariaat van de centrale politie ver- keerscommissie bleek, dat in tegenstelling tot de onlangs gehouden preven- iteve bandencontrole, toen 6 procent van de 200.000 geparkeerde voertuigen één of meer gladde ban den had, nu 1,6 procent met zo'n band reed. De politie controleerde ook op grote schaal bromfiet sen, waarvan er in totaal 530 niet in orde bleken te zijn. gen. kon- Boven op zijn wagen gezeten bestuurt de Franse stuntrijder Frank Valverde zijn auto met zijn voeten. Het is een onderdeel van een poging om op het circuit van Castellet bij Marseille non-stop ge durende vijf dagen en nachten te blijven rijden. LEIDEN De Werkgroep Milieu beheer van de Rijksuniversiteit Leiden heeft in een brief aan de Leidse gemeenteraad er op aan gedrongen zich goed te realise ren dat wanneer de raad ak koord gaat met het voorstel van B. en W. om een deel van de Witte Singel aan het verkeer te onttrekken, er een proces op gang komt waar de raad dan verder weinig invloed meer op zal kunnen uitoefenen. De werk groep schrijft, dat de bouw van het universitaire complex aan de Witte Singel noopt tot maat regelen met ongewenste effec ten voor de stad Leiden, zoals kostbare verkeersvoorzieningen, die de leefbaarheid niet ten goe de komen. Vannacht om kwart voor digde Christopher Kraft, direc teur van het ruimtevaartcen trum in Houston aan dat de maandlander bijna zes uur later dan het vluchtschema aangaf de voorgenomen landing op de maan zou maken. Om zeven minuten voor half vier vannacht maakte de maanlan der een perfecte landing op 200 meter van het voorgenomen landingsgebied in het hoogge bergte van Descartes. De beide inzittenden van de maanlander lieten weten dat het een fijne plaats is. ,,Aan alle kanten zijn er kraters en grote stukken steen". De Orion slaagde er in erkele deze grote stukken steen te zeilen. Gevreesd wordi echter dat die stukken steen he: onmo gelijk zullen maken de voorge nomen ritten met de maanjeep door te laten gaan. ANTIEK H veiling in AVI FAUNA voor informaties ie elders in dit blad. DE GROTE WINNAAR in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK Reportage iets gewijzigd HILVERSUM De l.v.-reporta- ges van de Apollo-16 voor van avond zijn iets gewijzigd. De geplande uitzending om 17.30 is verschoven naar 18.20 uur. De NOS-t.v. geeft van 18.15 tot 18.45 uur een samenvatting van de eerste werkperiode. Aan het eind van de uitzending zullen life beelden worden getoond. (Ned. I). De uitzendingen van morgen blijft voorlopig ongewijzigd: 14.15- 14.55 uur (Ned. II). Sinaasappelshampo HOUSTON (AP) Charles Duke is met een helm vol sinaasappelsap op de maan geland. Het sinaasappelsap kwam te voorschijn op het ogenblik dat de astronaut John Young de maanlander Orion van het commandoschip liet wegglijden. „Wij gaan onze eigen weg", riep Young toen de Orion aan de achter zijde van de maan vloog, waar de loskoppeling gebeurde. „Het eni ge vervelende", zei Duke daarop, „is dat ik een heel blik sinaasap pelsap in mijn helm heb gekregen. Het is moeilijk iets te onder scheiden." Hij voegde hieraan toe, dat een deel van het sap door het ontbreken van de zwaartekracht ronddreef. Vermoedelijk is Duke's microfoon verstrengeld geraakt met een riet je, waaruit de astronauten sinaasappelsap drinken, dat vóór in hun ruimtepakken is opgeslagen. „Ik heb al een sinaasappelshampoo gehad met mijn helm op", grapte Duke. Belasting houdt rekening met 4 wiebeltax DEN HAAG (ANP) Bij dc voorlopige aanslagen inkomsten belasting over 1972 zal, In ver band met de beschikking van de minister van Financiën het wle- beltaxpercentage met ingang van 1 juli 1972 te verlagen van vijf tot drie, door de belastingdienst rekening worden gehouden met een percentage wiebeltax van vier. Krotbewoners bestormen stadhuis van Milaan MILAAN (AP) Enige tientallen mensen uit krottenwijken van Milaan, hebben gisteren, gesteund door linkse extremis ten, een inval gedaan in het stadhuis van Milaan, op wacht staande politieagenten afgerost en zware schade in het ge bouw aangericht. Vijftig personen werden gearresteerd. De demonstranten gin gen ook de zaal binnen waar de gemeenteraad vergaderde en sloegen daar links en rechts de boel stuk en smeten een deel van het meubilair het raam uit. De meesten werden gearres teerd in het stadhuis door in allerijl aangekomen onderdelen van de oproerpolitie. Een overzicht van de ravage in het stadhuis van Milaan LEIDEN Gealarmeerd door een niet-bevestigd bericht in een van de te Leiden verschijnende dag bladen heeft het afdelingsbestuur van de Katholieke Volkspartij te Leiden gisteravond een pro testtelegram gezonden aan de minister van binnenlandse za ken. URECHT (ANP) Ruim 1800 van de ongeveer 3500 NS'ers van 55 jaar voelen er wel voor om vóór hun pensionering het bedrijf vaarwel te zeggen. Een verrassend aantal, aldus NS hebben de vraag van de directie of zij gebruik zouden willen maken van een mogelijkheid tot vrijwillige op wachtgeld stelling positief beant woord. De afgelopen weken heeft de concernleiding van de spoorwegen de NS'ers van 55 jaar en ouder vrijblijvend gepeild of zij bereid waren het bedrijf vrijwillig te verlaten via vervroegde afvloeiing. De spoorwegen gaan zoals bekend de sector wagenladingvervoer dras tisch reorganiseren waarbij 2000 arbeidsplaatsen komen te verval len tot en met 1976. Bovendien zal men onder meer door automati sering ook in ander sectoren in de naaste toekomst met mider men sen toekunnen. Van degenen die vóór hun eigenlijke pensioen het bedrijf willen verla ten, willen er 550 in 1972 weg, 615 in '73, 239 in '74, 215 in '75 en 213 in 1976. De spoorwegen kunnen nog niet meedelen of het nu inderdaad moge lijk zou zijn om vrijwillige ontslagen te voorkomen. Jaarlijks verla ten circa 1400 NS'ers het bedrijf via natuurlijk verloop, maar de opengevallen plaatsen moeten veelal toch weer door nieuw aan te trekken mensen worden opgevuld. De vrijwillige afvloeiingsregeling voorziet onder meer in drie maan den volledig salaris, daarna 90 procent, vier jaar 80 procent en ver volgens tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd 70 pro cent. Secretaris-generaal van de NAVO, Luns, brengt een oriëntatiebezoek aan de Bundeswehr. Hier rijdt hij j met de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO, David Kennedy middenin een gepantserd perso- I neelsvoertuig bij Koblenz. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft gisteren aan de hand van een discussiestuk de mogelijkheden van variabele werktijden bij de overheid besproken. Besloten is dat een werkgroep gaat bezien of hier algemene richtlijnen voor op te stel len zijn. Lukt het die richtlijnen op te stellen, dan zal men er eerst enige tijd mee experimenteren bij een aantal rijksdiensten. Bij de variabele werktijden denkt men aan de mogelijkheid dat een ambtenaar naar eigen voorkeur 's morgens vroeger kan beginnen om 's avonds eer der naar huis te kunnen gaan of omgekeerd: later beginnen er dan ook later naar huis. 8 DODEN DüREN (AP) Vannacht zijn In een ziekenhuis in de Westduitse stad DUren acht personen om gekomen bi] een brand, De meeste slachtoffers zijn omge komen door het inademen van rook. De oorzaak van de brund is nog niet vastgesteld. dit jaar dat de gemeenteraad aanvaardde, voor het ministerie niet acceptabel. „Den Haag" zou het tot 5.790.000 teruggebrnchl hebben. De posten die geschrapt zijn, zouden voornamelijk het maatschappelijk werk en de leef baarheid van de stad betreffen. Geruchten in deze richting circu leerden al vele weken, maar een officiële bevestiging noch een ontkenning zijn waar dun ook te krijgen. De KVP ging evenwel serieus in op het bericht en richtte een pro test aan de minister van de vol gende inhoud: „De KVP, afde ling Leiden, kennisgenomen heb bende van berichten in de Leid se pers over terugbrengen van begrotingstekort door te snij den in voor namelijk posten, uit getrokken ten behoeve van maat schappelijk werk, toont zich zeet verontrust en verzoekt de mi nister alsnog, op deze posten niet te besnoeien". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor dc eerste prijs in toto 41 meldden zich 24 deelnemers, die elk een bedrag van 5022.- (netto) ontvangen. De tweede prijs, 529 gegadig den, levert per winnende kolom 278.80 op, terwijl dc 5638 geluk kigen met 11 goed 26.00 rijker worden. Voor dc eerste, tweede en derde prijs was een bedrag van '47.501.22 beschikbaar. ,5 IrfSU I. O-'" - principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1