1 Eeuwige tweede Schöler dank zij verdediging toch de sterkste Europeaan Henk Nooren tussen de groten in ouverture SCI in Den De opvolgsters veterane Agnes Simon spotten met reputatie Skol spreekt 177 taal. Proeft maar. 1 J? a Nederlandse delegatie al sterk uitgedund Intern aVBier W. J. ARONS VOORZITTER FC DEN HAAG Boete Koos van Elleswijk Drie hoofd klassen hij amateurs 19'VRIJDAG 21 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) (OTTERDAM De Nederlandse tafeltennisvertegenwoorcüging, die vanwege de „thuiswedstrijd" extra groot was op de Europese kampioenschappen is na de eer ste dag van de persoonlijke wedstrijden sterk uitgedund. In het damesenkelspel slaagde al leen de Amsterdamse potten bakster Aukje Coltof erin de derde ronde te bereiken. Zij versloeg de Belgische I ena van Heybeeck. Sonja Heltzel en El len van der Helm overleefden wel de eerste ronde, maar daar na bleken respectievelijk de kampioenes van Joegoslavië en Hongarije te sterk. Juul Nitisu- santa en Annemieke van Moorst (eerste ronde) en Veronique van der Laan (tweede ronde na bye) wonnen zelfs geen enkele partij. Jij de heren bleven Bert Onnes Carel Deken, Nico van Slobbe en Bert van der Heim in de strijd. Van deze vier spelers liet de ex-damescoach Carel Deken na een overwinning op de Deen Freddy Hansen de sterkste in druk achter. Bert van der Helm, Bert Onnes en Nico van Slobbe, die vandaag de Zweedse wereldkampioen Bengtsson ont moet, schakelden zwakke tegen standers uit. Frans Schoofs stel de op zijn laatste officiële inter nationale wedstrijd, teleur. De Oostenrijker Schlüter kende geen pardon in het afscheidsduel van de Amsterdamse veteraan. Frans Schoofs („ik speelde te gespannen, omdat ik moest win nen") verloor met 1621, 21 11, 16—21 en 18—21. Hans van der Broek, Gerard Bakker, Hans Lingeh, Nico van Slobbe, Hijne, Bert Schoofs en Hermar: Hop man werden uitgeschakeld. )e voornaamste uitslagen zijn: ikelspel •sten uvngnuim 12-1; Eberhard Schöler wist dankzij zijn frappante verdedigingsstijl aan de reputatie van eeuwige tweede toch de bijnaam beste Europeaan aller tijden toegevoegd te krijgen. FOTO: MILAN KONVAL1NKA Kirsten Lynghulm (Den.) tfi-i iieltzel—Lüssa 17lil -118 21—19 (O.-Dld.)—V. d. Laan (Hol.) (KUSl.) 14—21 18—21 :yueeck (Belg.)—Gt -21 22—25 li21; K J 14—21 10-21. L-s—Laszlo Pal (Zwl.) 21—17 (Oost) 16—21 21—11 16—21 lo2 Hans v. d. Broek (Hol.)—Malcoi (Schotl.) 21—16 1221 -y.— 23—2i Grnn 17—21 16—21 2022 2o Lingenj ean Kne 16—21 17—21 16—21; iSico va: U- ieref. Sutherland (S< 16—21 16—21; Gergeley Schools -17 9—2 -Freddy 21—15 20—22 21—1U rstc ronde: Veroni- ïan/HeltzelSusaiuie Lyngholm (Den.) 21—10 21—16 16—21 21—15. weede ronde: Veronique v. d. Laan/Sonja HeltzelJill Hammers- ley (GB)/Beatrix Kishazi (Hung.) 16—21 7—21 21—17 14—21; AuKje "Coltot/Annemieke v. Moorst—Lynda Jones/Betty Gray (Wal.) 21—16 21 -10 21—7; Ellen v. d. Helm/Juul NlUsusanta—Kaïenza Mathews/Lin- da Howard (GB) 18—21 11—21 10— ROTTERDAM De glim- lach van Eberhard Schöler is verdwenen. De „defensiv künstler", die in 1969 in München vlak bij de we reldtitel (tweede plaats) was en daarvoor in 1962 in West-Berlijn en in 1964 in Malmö net naast het Euro pees kampioenschap greep, heeft aan zijn reputatie van de .eeuwige tweede" toch de bijnaam „de beste Europeaan aller tijden" weten te koppelen. De ver klaring voor deze merk waardigheid schuilt in zijn frappante verdedigings stijl, waarin bovendien het nodige spektakelwerk niet ontbreekt. Waar hij ook komt, overal wordt de stoï cijn Schöler onmiddellijk tot de favoriet aan het pu bliek uitgeroepen. De her innering aan vroeger, toen zijn speeltrant „in" was, helpt hem nu over de moei lijkheid heen. Als een roe pende in de woestijn, die schreeuwt om begrip voor zijn opvattingen, stelt hij zich op tegenover de over heersende aanvalsgolf van de Europeanen. Hij gelooft niet, dat het nu nog zin heeft om zich al te zeer in te spannen. Maar zólang hi' er plezier in heeft, blijft hij het doen. „Je hebt gelijk, de tijd van de verdedigers is voorbij. Het spel wondt te snel. Er zijn er nu nog drie in Europa: Weber, Borzei en ik. Maar als we uitgespeeld zijn, en er enkele jaren zijn ver streken, geloof ik weer heilig in de verdediging. De specifieke aanvallers zullen dan niet weten waar ze het hebben, als er weer een verdediger met allure op- Eberhard Schöler, de grootmees ter, vecht dus voor een verloren zaak. Ook in Rotterdam. Mis schien. Dat wil niet zeggen, dat hij zich voor het Europees kam pioenschap kansloos acht. Goed, de Zweden - de huidige matado- ren - zullen wel weer zijn sterk ste tegenstanders zijn, maar daar ziet hij ditmaal toch met een bepaald vertrouwen tegen op. Want wat is er de afgelopen maan den gebeurd? Eberhard Schöler („Je wordt weliswaar een tik keltje ouder, maar ook slim mer") heeft zich bij de wereld opinie: „dat een verdediger aanvallend sterker moet wor den" aangepast. Tussenslagen, met een offensief karakter, heeft hij in zijn verdedigingspa troon opgebouwd. Daardoor en dat is in de landenwedstrijden reeds gebleken, is het verras singselement vergroot. Hij hoopt er, zij het op de valreep van zijn carrière (31 is hij nu) de slag van zijn leven mee te slaan. De eerste tegenstander, de Yerseyspeler Boucar, kreeg er meteen de schrik al van te pakken en stapte zonder een schijn van kans gemaakt te hebben over de omheining. Stel- lan Bengtsson, de wereldkam pioen, die zijn Europese kroon in Rotterdam moet verdedigen, was er even stil van. Schöler is gevaarlijker dan ooit. Zijn zelf vertrouwen lijkt me dbor die verandering in zijn spel ook nog vergroot. Dat belooft wat." Rijstebrij Maar voor Eberhard Schöler mor genavond kan bewijzen, wat hij wil, zal hij eerst nog een rijste brij van hindernissen moeten nemen, waarvan de Joegoslaaf Stipancic ongetwijfeld de zwaar ste is. „Ik heb dit seizoen twee keer tegen hem gestaan en bei de malen verloor ik. Nog wel in tweeën ook. Door de best of five-regel ben ik ditmaal mis schien iets in mijn voordeel. Zijn probleem tegen Stipancic is dat deze speler hem niet ligt. „Hij speelt nog sneller dan an dere aanvallers en dat maakt het voor me erg gecompliceerd. Maar openlijk kan ik het spel door die tussenslagen afrem men. Dan ben Ik er". Wapen Feit is, dat Eberhard Schöler er een bijzonder wapen bij heeft. Hans Alser, de Zweedse tafel- tennismethodist, is het laatste seizoen coach van de Westduit sers en daar kan hij wel eens groot voordeel van hebben. „Misschien ja, want Alser kent de Zweden nog beter dan ik." Erg veel vertrouwen heeft Schö ler daar echter niet in. Hij was zijn hele leven lang ai een in zichzelf gekeerde persoonlijk heid, die „in de stilte" het liefst deed waar een ander geen zin in had. Daarom werd hij ook verdediger. „En vooral in die eerste jaren", herinnert Eber hard Schöler zich, verklaarde iedereen me voor gek. Waar be gin je aan, man, dacht men. In die periode heb ik me zelf opge werkt. En daar ben ik nu nog trots op. Ik beteken wat." HANS DE BRUYN ROTTERDAM De gouden tijd van de „oude" tafeltennistop is eigenlijk al lang voorbij. Maar bij grote toernooien, als het Europees kampioenschap waren speelsters als Diana Scholier en Agnes Si mons toch nog altijd goed voor een finale plaats. In Rotterdam bleek echter, dat de Westduitse „Veteranen" de concurrentie strijd met de jeugd niet meer aankunnen. De landenwedstrijd tussen West-Duits- land en Hongarije was al het teken aan de wand geweest. Tegen het aanvalsge- weld van Kishazi en Magos kon de ploeg van Alser niets inbrengen, een smadelij ke nederlaag van 3-0 was het gevolg. Bij de persoonlijke wedstrijden, die gisteren begonnen, werd Agnes Simon ook door een van haar „opvolgsters" de Hongaarse nummer vier Henriette Lotaller versla gen. De gereputeerde speelster kwam niet verder dan de eerste ronde. Toen Agnes Simon bij de Hongaarse opstand vluchtte uit haar moederland liet zij de tafeltsn- nisbond aldaar reddeloos achter. Want waar haal den ze zo snel een tafeltennisster met dezelfde klasse als Agnes Simon vandaan? Het antwoord kwam pas zestien jaar later in Rotterdam waar de Westduitse van Hongaarse afkomst, die ook twee jaar in Nederland huisde, vernederend werd verslagen. Het ergste voor de frêle Westduitse moest wel zijn, dat „landgenotes* in Rotterdam spotten met haar reputatie. Met „Ze hadden toen alles mee", probeert Agues Simon de onverwacht grote nederlaag (3-0) in de landenfinale goed te praten. Maar ze beseft, dat ze desalniettemin bij voorbaat kanslooos was. Ook vooraf aan de wedstrijd tegen Henriette Lo taller had de vroegere Nederlandse („Ik denk nog vaak terug aan de Nederlandse tijd") weinig hoop. „De laatste keer heb ik van Lotaller verlo ren', zei ze toen. Meer niet, het was voldoende. „Drie keer per week train ik anderhalf uur. Dat is weinig, maar waar ik woon (Duisburg) zijn weinig goede speelsters", voegde zij er later aan toe. Argument Agnes Simon wil haar geringe trainingsarbeid niet als argument voor de teleurstellende prestaties aanvoeren. „Bij deze snelle sport komt het zo erorm aan op de vorm van de dag. Aan routine heb je niet veel meer". Agnes Simon kan het we ten. In haar lange carrière zij is nu 36 jaar heeft zij zoveel triomfen èn teleurstellingen mee gemaakt, dat de uitschakeling in de eerste ronde haar weinig deert. Daarom denkt de Westduitse topspeelster ook voorlopig nog niet aan stoppen. „Ik geloof, dat niet veel mensen ermee ophou den, omdat het niet meer gaat. Ze hebben er dan geen zin meer in. Maar ik speel nog steeds met plezier'. Agnes Simon, die met Frans Schoofs al leen de tweede ronde in het gemengd dubbel doorkwam, beseft echter terdege, dat de tijd van de grote grote successen voorbij is. ..Vroeger wa ren er veel minder goede speelsters, het verschil met nu is, dat de top veel brcda; k g-i worden. Agnes Simon, de frêle Westduitse moest i currentiestrijd met haar „opvolgsters" diep bui gen. Agnes Simon: „De top is veel breder gewor den". Daarom zijn er op dit toernooi geen favorieten De donkere Westduitse waagt zich niet graag aan een voorspelling wie de damestital gaat verove ren. Pas na lang aarzelen mompelt Agnes Simon hardop: „Rudnova, Vostova, Kishazi. Magos en Alexandru zijn voor mij kanshebsters. Maar als de zege niet uit deze vijf komt, zou het geen ver rassing zijn." Toppositie Maria Alexandru is de enige veterane uit het „rij tje van Agnes Simon". De gedrongen Roemeen se neemt al vijftien jaar een toppositie in op de Europese ranglijsten en zij is de enige verdedig ster die nog tot de favorieten behoort. In 1966 werd de kleine sterspeelster in Londen kampioe ne en in dubbels heeft zij ook een reputatie van onoverwinnelijk opgebouwd. Voor de 32-jarige Ma ria Alexandru betekent Rotterdam hoogstwaar schijnlijk het eindpunt van haar internationale carrière. „Ik speel al zo lang en ik heb nu het stadium van vermoeidheid bereikt. Ik ben aan vakantie toe". Eerst wil de Roemeense bankem- ployée nog één keer schitteren. Om dut doel te bereiken truinde zij zes keer per week. De vorm is aanwezig, maar toch denkt Alexandru. die evenals anderen aanmerking had op de gladde vloer en het licht in de Energiehal. niet aan een titel. „Als verdedigster heb je geen kans meer op SEES X00MAX t ADVERTENTIE) AAN INS- 1 en RIJN REN I. T/Barry Wykes (Ier.) 21—17 21— 21—15; Krans Sehools/Norbert v. Walie (Belg.)James Langan/Ja- itiand Boden/Cai 21—19 17—21 18—21 17—21 nengd dubbel: EerRte ronde: Bert choufs/Heltzel—Kostopoulas/Scrlva- ou (Griek.) 21—13 21—15 21—14. Weede ronde: Bert v. d. Helm/Veio Tilque v. d. Laan—José Fellu/Pilar iLupon (Spa.) 21—19 21—10 21—17; (Lux.) 21—15 16—21 21—11 19—21 >—21; Nico v. Slobbe/Ellen v. d. elm—Ingemar Vlkstroem/Agnes Sl- on (W-Dld. Harry Carver/Paul Ine •ai/AIica Grofova (TsJ.) 21—16 17—21 &-12 21—14; Carel Deken/Aukjc Itof—Marcel Scheibel/Jeanny Dom Lux.) 21—10 14—21 17—21 21—23. •de ronde: Herman Hopman/Annc- >leke van Moorst—Kollarovlts TsJ.i/Hovestaedt 11—21 15—21 5— 1, Bert van der Helm/Veronlque Tan der I.af (Jsl.) 13—21 21—18 W esterkwartier toch tegen SJZ (Van onze sportredactie) )N HAAG Westerkwartier tspeelt zondag toch de beslissen de wedstrijd tegen SJZ. Na een ^bespreking gisteren ten burele van de K.N.V.B., waarbij een Reputatie van Westerkwartier Alsmede zijn raadsman mr. Janssen van Raay en bestuurs leden van de voetbalbond aan wezig waren, is dat besloten. DEN HAAG FC Den Haag/ADO heeft een nieuwe voorzitter. Als opvolger van de scheidende ir. W. C. J. Kau in benoemd drs. W. J. Arons. De heer Arons is 48 jaar en sinds 1935 lid van ADO, de laatste tijd als voorzitter van de financiële commissie van FC Den Haag. De nieuwe voorzitter wordt aan staande maandag tijdens de ver gadering van de verenigingsraad geïnstalleerd. Arons' voorganger Kau is drie jaar voorzitter ge weest van de club ip het Zuider park, maar had al bij zijn in stallatie verklaard slechts als treden. interimvoorzitter te willen op- DEN HAAG De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft de Haarlemspeler K. Bregman en G. den Butter van Excelsior voor een bindende wedstrijd ge schorst en beboet met 100 gul den. G. J. van Eyck van Wageningen kreeg een boete van 150 gulden wegens het omverduwen van een tegenstander, terwijl het spel dood was tijdens de beker wedstrijd FC Den HaagWage ningen op 12 april. W. van Kessel van Eindhoven en K. van Elleswijk van FC Cam- buur kregen 100 gulden boete wegens respectievelijk ruw spel na te voren te zijn gewaar schuwd tijdens De Graafschap —Eindhoven. (Van onze sportredactie) Het eerste volkslied was het Duitse. De fameuze ruiter Hartwig Steenken ver overde de eerste prijs in het langdurige openingsnummer van het tweede Con cours de Sauts d'Obstacles International in de Haagse Houtrusthallen. Drie uur waren nodig om de ouverture van het vierdaags concours te verwerken. Alge meen secretaris van de organiserende Stichting ter Bevordering van de paardes- port in het 's-Gravenhaagse Agglomeraat, de heer Pieter Bogaardt: ,.Er is niet aan te ontkomen dat het lang duurt. Op de eerste dag willen alle ruiters met zo veel mogelijk paarden in de ring komen om te wennen." Vandaar dat een dikke zestig combinaties hun op wachting maakten voor de eerste rubriek, het in ternationaal springconcours, tabel A. Het handje vol toeschouwers - laat Den Haag en omstreken dit concours in de steek - moest zich door een rijstebrijberg van springruiters en paarden wer ken tot er tenslotte zesentwintig combinaties overbleven die foutloos het parcours hadden af gelegd. Het leek een volkomen buitenlandse aan gelegenheid te worden met de ijzersterke Duitse afvaardiging als grootste kanshebber en als grootste concurrent de Brit David Broome. Jan Maathuis, de eerste ruiter die startte in de bar rage, liep vier strafpunten op en het vaderlandse contingent was al zo sterk geslonken want de meesten hadden de ring niet zonder fouten kun nen verlaten en waren derhalve niet toegelaten tot de barrage. Maar er school een enorme verrassing in de tot een minimum gereduceerde Nederlandse ruiter- wereld; Henk Nooren, een juniarruiter nog met zijn zeventien jaar. In een fraai afgelegd parcours legde hij met een cijd van 3S 6 sec. met Rusty Grey" beslag op de vijfde plaats, achter de gerenommeerde ruiters Steenken, Broome. Merkel en de eveneens ver rassende Belg Edgar Cupper. maar voor „ka nonnen" als Hans Gllnther Winkler, terwijl een Alwin Schockemöhle al lang had moeten afhaken. Hub Bergmans, de Nederlander uit het zuiden, be wees dat het de combinatie is die de prestatie moet leveren. Hij bereed het van de befaamde Brit afkomstige paard „Just Jim" maar vormde geen eenheid en kon niet tot de barrage doordrin gen. Pas rond middernacht kon men een begin maken met het tweede onderdeel, een springconcours „speel uw spel", dat door slechts een honderdtal toeschouwers werd bijgewoond. Het behoeft geen betoog, dat ook nu de echte sfeer ver was te zoe ken. Opnieuw bleek Hartwig Steenken, ditmaal met „Der Lord" de grootste prijsjager. De 30-jarige ruiter hield een hoog tempo aan en slaagde er in 980 punten te verzamelen. Daarmee onttroonde hij zijn landgenoot Gert Wiltfang met „Steno" en David Broome met „Bally Willwell", die beiden op 870 punten bleven steken. Steenken voorkwam tenminste een barrage, die het langgerekte pro gramma nog verder uit zou bouwen. Alleen Frits Ligges wist nog heel dichtbij Steenken te komen. Met „Goldika" haalde hij in zestig seconden 960 punten binnen, goed voor de tweede plaats. De Brit Harvey Smith, die overigens op de eerste hindernis al een fout maakte, verdween roemloos naar de stallen. Hij werd gediskwalificeerd we gens het aannemen van zijn verloren karwats uit handen van derden. De beste Nederlander was deze keer Erik Schoe- maker, die nog altijd niet kan beschikken over de geblesseerde „Urey". Met „Mont Blanc" leg de hij nu beslag op de tiende positie. De uitslag was; 1. Hartwig Steenken (Did.) met Kosmos, n Btr.p., 80.7 sm.: 2 David Brooms (GB.) mot Littio Cracker. 0 str.p.. 31.5; 3. Lutz Merkel (Did met Sper- ber. 0 str.p 34.1; 1 Edgar Supper (Belg met Le Champion, 0 str.p.. 37.2: 5. Henk Noorer Rusty Grey. 0 HMV Guntlnr Glso, 0 str.p.. 40.2; 7. Paul Schocke- (Dld.) met Dolus UI. 0 str.p.. 43.5; 8. Fritz Ligges (Did.) i het tweede Der Lord. 980 pnt Goldika. 960 pnt 3. Gert Wiltfang (Wdl.). S« Ballv Willwell 870 pnt en Davld Broomi Alwin Srhockemoehle (Wdl Golden Dreai 6 Paul Schockemoehle (Wdl Sonny 820 Pessoa (Bra.). San» Cocur 790 pni pnt.: 7. Nelson Lutz Gocsslng iwai.i. r rappant rm pnt.: 9 Paul Schockemoehle (WdJ i. 10 Ertk Sch0""'k" IN«4'- Mom BUne Hartwig Steenkan Uldenehet (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het sectiebe- stuur zondagamatcurvoet- bal van de KNVB heeft thans definitief besloten over te gaan tot het instel len van drie hoofdklassen van elk veertien clubs. In verband met vergevorder de plannen tot herstructu rering van de KNVB zal in het komend seizoen (1972- 1973) nog de indeling van zes eerste klassen met twaalf clubs gehandhaafd blijven. een van de hindernissen Dynamo Moskou eersle Kussen in Cupfinale MOSKOU - Dynamo Moskou hooft zich gisteren geplaatst voor de finaio van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars, waarin de Moskovlcten zuilen uitkomen tegen Glasgow Rangers. Deze finale wordt op 24 mei te Barcelona gespeeld. De Moskovieten bereikten <ie finale door de tweede wedstrijd tegen Dynamo uit Oost-Bcrlijn op strafschopncn" met 41 te winnen. Evenals in Oost-Bcrlijn eindigde de ontmoeting in 1—1, welke sc re ook in dc verlenging ongewijzigd bleef. Bij het nemen van de strafschop pen waren dc Russen aanzienlijk trefzekerder clan de Ocetduitsers. De wedstrijd werd \oor 25.000 toeschouwers gespeeld in Lwow in de Oekraïne.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11