KASSEN SCHOTEN UIT NU ZIJN ER TE VEEL DE GROND BLOEMEN 41 Baden - Wuerttemberg mogelijk beslissend voor Willy Brandt m RAND- KRANT J_97j. VRIJ DAG i4 april ly/z LEIDSE COURANT PAGINA 9 V» A-V V" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het gaat niet meer zo best met onze bloe menteelt. De jaren v/aarin de bloemkweker vette prij zen opstreek voor zijn fleu rige produkten zijn verle den tijd. De gunstige prij- zenstorm is gaan liggen en leeft nu plaats moeten ma ten voor een zachte kille tries die voor sommige pro- lukten lonend telen bijzon- Ier moeilijk maakt. Een ilotselinge overgang naar le magere jaren, die door ilechts weinigen in het vak vas voorzien. Er waren zo- reel factoren aanwezig die :elfs de grootste pessimist leden denken, dat onze doemen er op de markt als toek zouden blijven ingaan. )e indruk werd gewekt als :ou ons afzetgebied onver- tadigbaar zijn. De poorten van de EEG wijd open, Imerika, dat zich dit jaar Is afzetgebied aanmeldde {71 het gunstige toekomst- %arspectief dat nog enkele landen klaar stonden om in stroom ^*van bloemen in ontvangst Ja 0»an npmpn Fpn oojnn. te gaan nemen. Een gezon dere basis om er wat de eelt betreft flink tegenaan e gaan leek niet aanwezig. Door het gehele (land ontstond zo'n vijf jaar geleden een rush op de bloementeelt die men het beste vergelijken kan met de goudkoorts. Het glas van de kassen schoot opeens uit de grond. Vooral in de bol lenstreek. Het vlakke land, dat tot dan toe een decor bood van hon derden bollenschuren en rietschelven werd plotseling overvloedig ge garneerd met glas. De bloembollenkwekers gooiden het. nu het met de bloembol bergafwaarts ging, gedeeltelijk over een andere boeg. In de activiteiten van de werknemers in de bloembollensector kwam een ingrijpende verandering. De wintermaanden werden niet meer benut voor geestdodend schilderwerk aan de inventaris en ook het klaverjassen was opeens voorbij. Inplaats daarvan werden ze nu in de nieuwe kas gezet om behulpzaam te zijn bij het broeien. Ook het Westland schreef in voor de grote race. Gestart werd met een fikse voorsprong, want er hoefde nauwelijks een meter kas te worden neergezet. De glaspaleizen stonden er al en die werden dan ook snel gevuld met miljoenen bloemen. De gang van zaken in de tuinbouw was daaraan ook debet. In de tomaten en komkommers zat duidelijk de klad, dus, redeneerde men, dan gaan we maar bloemen telen. De enorme produktie kwam op gang. Het eerste jaar ging het goed, £0 ook de daarop volgende jaren. Tot 1971, toen openbaarde zich de eerste symptomen van de op komst zijnde magere jaren. In het winternummer van het blad Bloembollencultuur" schreef K. de Groot, verbonden aan het consulentschap voor de tuinbouw in Lisse, in zijn artikel „De tulpen en het bloemenassortiment": „Er lijken nog voldoende mogelijkheden te zijn voor een stijging van de afzet, maar er zijn toch gevaren verbonden aan de sterke stijging van de produktie. Vooral bij sterke stijging en uitbreiding van af zonderlijke produkten blijken de opbrengsten snel beneden kostprijs niveau te liggen. Een goed voorbeeld hiervan is de teelt van jaar- rond-chrysanten. Een nadeel van de toenemende vraag is dat dit steeds een sterke vergroting van het aanbod oproept. Dit aanbod is niet in de hand te houden doordat grote glasbedrijven zeer eenvou dig en snel kunnen overschakelen- Een ander aspect dat nog al eens nadelig werkt, vooral voor de bol- bloemen, is dat het bloementransport voor 70 procent over de weg gebeurt. In een lastige winter is de afzet dan ook zeer beperkt". De heer De Groot wees toen vooral op het gevaar van een te grote produktie van Apeldoorns. Uit de aanvoercijfers van de bloemenvei ling Flora in Rijnsburg bleek. d3t in de maanden december en ja nuari de aanvoer van tulpen vooi ruim 50 procent bestond uit Apel doorn en Lustige Witwe. Over deze ontwikkeling schreef b»j toen: „Het is twijfelachtig of de afzetmogelijkheid voor snijtulpen hiermee gediend is. Ondanks dat er nog weinig onderzoek naar de koopgewoonten van de consument is gedaan staat het vast, dat de consument afwisseling en een ruime keuze verlangt. Ook de houdbaarheid speelt een belangrijke rol bij de afzetmogelijkheid. Dit laatste laat nog al eens te wensen over bij ons huidige assortiment". Een waarschuwing kwam dan ook van de zijde van ir. Stadhouders, inspecteur van het tuinbouwkundig onderzoek. De conclusies die hij trok uit een door hem ingesteld onderzoek naar de produktieverho- ging leverde een aantal niet weg te cijferen aanbevelingen op die zouden kunnen resulteren in een wat „happiger" consument. Die aanbevelingen werden toen onder meer „zorg voor een breder assortiment en houdbaarheid die optimaal is en de bereidheid om tegen kostprijs te prodüfceren". Alle aanbevelingen ten spijt is het misgegaan. Zeer zeker voor wat mitsmïJaÉ GERHARD SCHRöDER: „veiliger zonder verdragen" Van onze correspondent BONN Het bittere de bat in West-Duitsland over de Ostpolitiek concen treert zich meer op de vraag wat de gevolgen voor Duitse en Europese ontwikkelingen zullen zijn, als de Bondsdag volgende maand de verdragen van Moskou en Warschau niet ondertekent. Dit thema beheerst de verkiezings campagne in Baden-Wuer- temberg: de verkiezingen die in deze bondsstaat op 23 april worden gehouden, zouden het lot van deze verdragen wel eens kun nen bepalen. Eind februari zei de voormali ge minister van buitenlandse zaken, de Christen-democraat dr. Gerhard Schröder, wiens opinie nog altijd veel respect afdwingt, dat het alleen een ramp zou zijn voor de regering die de verdragen sloot, als deze het in de bondsdag niet zouden halen. Hij was ervan overtuigd dat de belangen van Duitsland zonder de verdragen zelfs beter worden gewaar borgd. Deze opvatting staat in schrille tegenstelling met die van kanselier Brandt en diens ministers. De regering schil dert een zo zwart mogelijk beeld van de consequenties die het verwerpen van de verdra gen zou hebben. Mogelijk schuilt in beide opvattingen een flinke dosis overdrijving. De Christen-democraten lopen in het donker te fluiten om zichzelf moed te geven zij het een tikkeltje minder uitda gend nu het uur van de beslis sing nadert. De regering pro beert in Baden-Würtemberg schien hoopt ze ook een paar weifelaars in de oppositiegele deren voor zich te winnen om voor de verdragen te stemmen of zich althans van stemming te onthouden. Regeringsfunctionarissen wil len doen geloven dat de ijse- lijkste consequentie van de verwerping van de verdragen een terugkeer naar de koude oorlog zou zijn. Het zou bevrie zing van de internationale be trekkingen met zich meebren gen en ook de zekerheid van voortdurende spanning inzake Berlijn. De Viermogendheden- overeenkomst over Berlijn zou niet van kracht worden, er zou geen Europese veiligheidscon ferentie worden gehouden, de SALT-besprekingen zouden worden losgelaten en er zou den geen serieuze ontwape ningsbesprekingen plaatsvin den. De regering wijst erop dat ook in het Kremlin nooit een una niem standpunt heeft bestaan over de" politiek die jegens Bonn moest worden gevolgd. Sommige mensen uit "de Sow- jet-leiding zouden de voorkeur hebben gegeven aan een har dere aanpak, en zij zouden er bijv. tegen zijn geweest om druk op Oost-Duitsland uit te oefenen concessies te doen in zake de pasjesregeling en transportregelingen tussen West-Duitsland en Berlijn. Ei genlijk was Brezjnev de archi tect van het huidige Russische beleid jegens Bonn. Als de ver dragen niet worden geratifi ceerd, zouden zijn tegenstan ders wel eens de overhand kunnen krijgen. Een andere mogelijke conse quentie zou zijn. nog steeds volgens regeringskringen, dat de westelijke bondgenoten hun eigen Ostpolitik, maar dan zonder Bonn, zullen voortzet ten. De lopende onderhandelin gen tussen beide Duitslanden zouden vastlopen, de interna tionale status van Oost-Duits land zou een feit worden en vele landen, waaronder ook westerse, zouden ambassa deurs in Oost-Berlijn benoe men. De oppositie stelt daar tegen over dat verwerping van de verdragen geen effect zal heb ben op de uitvoering van de Berlijn-overeenkomst. Zeker. Moskou heeft verklaard dat de overeenkomst pas na de ratifi catie van de verdragen zal worden getekend. Maar het hoofddoel van de Russen ts een Europese veiligheidsconfe rentie tot stand te brengen, en het westen staat erop dat zo'n veiligheidsconferentie pas wordt voorbereid als de Ber lijn-overeenkomst is getekend. De veiligheidsconferentie, waardoor Moskou zijn handen vrij kan maken voor de drin gender problemen in Azië. is voor de Russen zo belangrijk dat ze zich mogehjk niet door West-Duitslands koppigheid zullen laten frustreren. In Duitsland mogen de verdra gen dan het belangrijkste poli tieke onderwerp zijn, er zijn aanwijzingen dat Moskou en Washington grotere prioriteit hebben. Brezjnev besteedde onlangs het grootste gedeelte van een rede aan de betrekkin gen tussen de supermachten, zoals het bezoek van Nixon aan China, en op dezelfde ma nier, zo menen Christen-demo craten, moet Nixon zijn voor naamste aandacht besteden aan Vietnam. Vooralsnog voorspelt de rege- ing in B onneenkler-reimaean ring in Bonn een kleine meer derheid voor de verdragen. Maar voor een wat meer be trouwbare voorspelling moeten we wachten op de resultaten van de verkiezingen in Baden- Würtemberg. betreft de tulpen. De misère rond dit bolbloemprodukt bereikt deze week bij de bloemenveiling E.M.M. te Roelofarends- veen zijn dieptepunt. De wijzers op de veilingklokken bleven, in te genstelling tot vorig jaar toen nog gouden prijzen uit de bus rolden, nu steken op getallen die het beste kunnen worden aangeduid met een „habbekrats". In Rijnsburg op de veiling Flora kwam men ook al tot mindere noteringen. Op onze vraag hoe het er daar na de eer. ste drie maanden van het jaar voorstaat in vergelijking met het vo rige jaar kregen we als antwoord: „De anjers brengen minder op. De jaar-rond-chrysanten brengen zelfs 45 cent per bos minder op en ook de trosanjers halen de prijs van vorig jaar niet". Centraal in deze prijsstellingen staat de overheidsproduktie en steeds grotere aanvoer terwijl de afzet niet meegroeit. Deskundigen verwachten in de komende jaren een nog grotere aan- voerstijging. De heer De Groot van het consumentschup van de tuin bouw in Lisse zegt er over: „De 30 a 40 procent aanvoerstijging van het afgelopen jaar heeft men niet kunnen opvangen. Ik verwacht dat deze uitbreiding nog wel een paar jaar op deze manier door gaat. Een uitbreiding dus ondanks de slechte prijzen". De heer De Grcvi ziet naast de onbeheerste teeltexplosie nog een aan tal belangrijke factoren die deze situatie in de bloemteelt teweeg heeft gebracht. De ontwikkelingen in het buitenlnnd spelen daarbij een grote rol. De lage prijzen in de boemensector, voor een deel veroorzaakt door de grote invoer vanuit Israël, Frankrijk, Italië en Marokko. Een situatie die moeilijk is af te stoppen omdat de teelt omstandigheden in deze landen dikwijls een stuk goedkoper produkt opleveren. Frankrijk bijvoorbeeld ligt op klimatologisch gebied een straatlengte voor op Nederland, dat met veel kunst en vliegwerk zijn produkten in dit „koude kikkerland" kan bewerken. Ook economische factoren spelen een rol. Italië is al zover, dat de overheid de bloementeelt animeert in de vorm van renteloze voorschotten. Het is inmiddels wel duidelijk geworden, dat de EEG voor wat be treft het bloembollenvak. niet datgene heeft opgeleverd wat werd verwacht. Omdat ook andere lidstaten ongelimiteerd bloemen kwc. ken is een oplossing in de vorm van een teeltbeperking onmogelijk geworden. AL we de bloemen zelf niet kweken dun worden we door anderen er onder bedolven. De heer De Groot zegt daarover: „Teeltbeperking loopt uit op een afvalslag, die ook zijn terugslag heelt op de bollen, een slechte bloei houdt dan tevens in, dat de hollenprijzen zakken". Over de afzetperspectieven bij een eventuele toetreding van Enge land tot de EEG: „Engeland is vooi ons een geheel onbekende fac tor. De verwachtingen zijn echter, dat de binnenlandverkoop enorm omhoog moet kunnen". In de EEG-kandidaatlanden Denemarken en Noorwegen ziet hij feen toekomstige grote afnemers, temeer omdat in deze landen de evolking nogal verspreid woont en juiat landen met veel verstede lijking gunstige afnemers zijn Amerika ais afzetgebied is duidelijk een tegenvaller geworden. De huidige afzet wordt in bloemenkrlngen omschreven als een handvol. Een tegenvaller die, hoewel d« reclameacties aardig uit de verf kwamen, hoofdzakelijk te wijten is aan een gebrekkig distributieap paraat. Bovendien verbruikt de Amerikaan weinig bloemen. Als hij wel een bloemetje mee haar huis neemt dan is de supermarkt over het algemeen de enige plaats waar hij koopt. Het blijkt een hele toer „flowers from Holland" aan de man te brengen. De depressie boven de Nederlandse bloementeelt zal ongetwijfeld van tijdelijke aard zijn, al onderschat men het probleem van de overproduktie beslist niet. Zeer recent nog hebben zier belangrijke producenten in de siergewassenbranche de weg ingeslagen naar een mogelijk hogedrukgebied. Zij gaan zich voortaan geheel con centreren op hun produkt de Jaar-rond-lelie, iris, chrysant en anjer. Zij nemen liet standpunt in. dat de stijgende vraag naar het jaur- rond-produkt de Nederlandse bloemenkweker een goede gelegenheid geeft de kostenfactor aan te pakken en zijn rendement op te voeren. Met het zorgenkind de tulp blijven we dan nog zitten. (ADVERTENTIE) Hoe jc jc voelt als ze dr achter! dat je nog nooit Campari hebt gei tampari moetje gedronken hebben. Al istmaarccns in jc leven. De duivel In de in de buurt van Rome gelegen stad Frosinone kwam vannacht een naakte man de slaapkamer van het echtpaar Giuliani binnen, met in de ene hand een ge- zangenboek en in de andere een palmtak. Hij sprak; „Wat hent u een aardig ge zin. Uw zeven kinderen zijn een geschenk des Heren". „Wie ben je" vroeg Luigi Giu liani. cn de man antwoord de: ..Ik ben de duivel" en ineens was hij verdwenen. Naderhand heeft de politie ..de duivel" kunnen grijpen. Het was de 27-jarige Antonio Pig- natielli. Hij was gisteravond in een taxi gaan zitten en had de chauffeur opdracht gegeven hem van Bologna naar zijn woonplaats in het zuiden van het land te bren gen. Hij had vlot betaald, ruim 400 gulden. Maar in dp huurt van Rome was de man zich geheel gaan uitkleden en ineens liet hij de taxi stoppen, stapte uit en ging heen. In Frosinone had „de duivel" op straat tal van mensen gezegend en aardige dingen tegen hen gezegd. Klokken Doordat er water was komen te staan in de kelder van de Laurenskerk in Rotterdam gingen 's nachts om kwart over een de klokken van de toren luiden. De toegesnelde koster kon weinig uitrichten en waarschuwde de brand weer. Deze pompte de keldet leeg....en het luiden hield op. Bloemen Een 13-jarige jongedame uit San Fransico heeft een aan tal sleutelbloemen geruime tijd blootgesteld aan diverse soorten muziek, weergegeven door de grammofoon. Hier is het resultaat: de bloemen trokken zich weinig aan van klassieke muziek en deden het best; door country en westernmuziek en jazz wer den zij enigszins in de groei belemmerd, maar zagen er overigens wel tierig uit maar rockmuziek deed hen de kleurige das om. ze wer den ernstig in hun wasdom gestemd en de bloemen pie- rerden al vrij snel weg. IJ bent gewaarschuwd. Gevangenen De „hond van gevangenen" In <lc gevangenis van Green Haven, in de staat New York. eist loonsverhoging voor hun bewakers. Dij de - niet erkende- hond zijn 1.100 van de 1.700 gevangenen in Green Haven aangesloten. In een communiqué stellen de gevangenen zich achter de salariseisen van de bewakers, die met staking hebben ge dreigd als de eisen niet wor den ingewilligd. „Wij zijn op de hoogte van de omstandig heden waarin de bewakers werken, want dat zijn de om standigheden waarin wij le ven. Gevangenen, bewakers en do hele gemeenschap zou den er hij gehaat zijn wan neer de looneisen worden in gewilligd". zo schrijft de bond in het communiqué. Fluor De fluoridering van het drink water gaat verder, tot heil van kindergebitten, die door al te veel zoetigheden wor den aangetast. Hoopvolle vraag van ren oudere colle ga: „Zou het ook goed zijn voor oude snoepers Ho peloos antwoord: nee. Vondelpark De Amsterdamse raad houdt straks een oogje open als het slapersvolk beperkt in 't Vondelpark mag lopen. Voor het voorbeeld van de jeugd is dus de raad gezwicht: ook zij slaapt straks beperkt, met 't andere oogje dicht. Hart (1) Enkele actuele uitspraken, die in het kader van de hart week wel eens gedaan zou den kunnen zijn: „Dat is een pak van mijn hart" Kovacs bij het op toe ren komen van de Ajax-doel- puntenmachine). „Nu moet ik van mijn hart toch een moordkuil maken" (Nixon bij het hervatten van de bombardementen op Noord-V i'etnam). „En nu ben ik (och nog 's lands hartelap" (Mies Bouw man bij het winnen van da Televizierring). Praten In Santiago is de derde wereld handelsconferentie (Unctad) begonnen, waarop 3.000 afge vaardigde van 112 landen moeten proberen de kloof tussen de rifke cn arme lan den te versmallen. Lr zlfh mensen die vrezen, dat daar. waar 3000 mensen praten, men zelfs zi/n eigen woorden niet meer kan verstaan n dat de meeste afgevaardig den tenslotte niet meer we ten, waar het over gaat. Hart (2) Heef het raderwerk staat stil ook als uw hart het net nij wtt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9