Meeste AR-leden behouden liever hun eigen partij Forel als groeit kool E-10 smns Christenen Latijns- Amerika vinden elkaar TIJDELIJK uan98uoor Kabinet beslist in juni over steun dagbladen iPEiiiini Skol spreekt uw taal. Proeft maar. (^i)| Gezamenlijke oproep van kerken Via Unctad Rijverbod gevraagd voor snelle brommers Min. Van Agt meer bekend Eén groot vliegveld in Benelux PORION voor de slanke lijn VRIJDAG 14 APRIL 1972 LEIDSE COURANT Bij de opening van de derde wereldhandelscon ferentie, Unctad III, heeft het Chileense epis copaat gezamenlijk met de andere kerken In het land de ontwikkelde landen opgeroepen om de onrechtvaardige discrepantie tussen hun rijkdom en de armoede der ontwikke lingslanden niet langer als een onvermijdelij ke zaak te beschouwen en niet ganger profijt ervan te trekken. In hun schrijven vragen de Chilpeense kerken aan de tweeduizend gedelegeerden uit 130 lan den, dat zij betere afzetmogelijkheden zullen scheppen voor de uitvoer van ruwe grondstof fen uit de ontwikkelingslanden, dat zij zullen pleiten voor verlaging van protectionistische tarieven, nieuwe regelingen zullen zoeken voor overzeese transporten en mogelijk zullen maken, dat de ontwikkelingslanden kunnen meegenieten van de wetenschappelijke en technische resultaten der ontwikkelde landen. Soortgelijke oproepen als van de Chileense ker ken werden dezer dagen ook gedaan door de gezamenlijke kerken van Zwitserland en door de katholieke en evangelische kerken in Duits land. Tijdens de gisteren begonnen derde Wereldhandelsconfe rentie (UNCTAD III) in San tiago de Chile zullen voor het eerst de vooruitstrevende katholieke en protestantse geestelijken van Latijns-A- merika samenwerken bij bet bewerkstelligen van een mentaliteitsverandering bij de leiders van rijke 91 arme landen. „Het is ontoelaat baar dat de meerderheid van de wereldbevolking in frustre rende, hongerende omstan digheden moet opgroeien. Er moet een einde worden ge maakt aan deze heersende, gewelddadige strukturen". Aldus een van Nederlands meest radicale geestelijken in Latijns Amerika, ds. L. Schuurman. Vijf jaar geleden werd hij naar Argentinië uitgezonden, waar hij in Buenos Aires so ciale ethiek doceert aan de theologische faculteit. Eind april gaat hij namens „Ker- kelijk-links" een gedeelte van de Unqtad-conferentie bijwonen. „Wereldhandel, verdeling van welvaart en economische groei lijken technische za ken, maar dat is helemaal niet waar. Het gaat om de ethiek, om de maatschappe lijke visie van waaruit men handelt. Het geloof in de Heer en de bijbelse bood schap geven alle permissie om aan tje botsen tegen oneerlijke sjtrukturen", aldus ds. Schuurman. Ds. Schuurman verwacht niet zo veel direkte resultaten van Unctapd III. Interessant is zijns inrziens evenwel het gezamenlijpce optreden van vooruitstrevende katholieke en protestantse geestelijken. „Misschiejn zal Santiago de Chile perspectieven bieden voor een fusie. Maar dat kan alleen als beide kerken zich tot de maatschappij wen den." Als vertegenwoordigers van de christelijke religie zullen wij moeten hameren op betere sociale en rechtvaardige be slissingen en er in de diverse gespreksgroepen op aandrin gen, dat men geen beslissin- DS. L. SCHUURMAN hameren op rechtvaardige beslissingen gen neemt voor enkelen", al dus ds. Schuurman. Hij verduidelijkt dat de aarde niet van enkelen of van de rijken is, dat de bijbel de be staande structuren niet sanc tioneert en dat het handha ven van bestaande oneerlijke structuren als een collectief kwaad moet worden aange rekend. „Miljoenen krijgen onvoldoende te eten, krijgen onvoldoende scholing, missen voldoende medische verzor ging, worden gemarteld en uitgebuit." Ds. Schuurman beschouwd het geweld om het „kwaad" in de Latijns-Amerikaanse lan den uit te roeien, bijbels vol komen verantwoord, omdat het naar zijn mening gaat om onrechtvaardige, geweld dadige structuren omver te werpen. Kardinaal Garonne: CRISIS ROND ROEPINGEN NIET UITZICHTLOOS „Geen enkele omwenteling in de geschiedenis is te verge lijken met de algemene ge loofscrisis, waarin we nu verkeren" aldus kardinaal Garrone, prefect van de cu rie-congregatie voor het on derwijs, in een verklaring ter gelegenheid van de we reldgebedsdag voor roepin gen. „De crisis onder de priesters, houdt nauw ver band met de algemene ge loofscrisis, die op haar beurt weer wordt bevorderd door de diepgrijpende veranderin gen op alle terreinen van het moderne leven", aldus de kardinaal. Het voortdurend dalend aantal priester- en kloosterroepin gen wijt de kardinaal aan de algemene crisissituatie, waardoor het voor jonge mensen „ongelooflijk moei lijk wordt de Goddelijke roep te verstaan." „Wanneer zij die toch vernemen doet de wereld niets om het groeien en rijpen van die roeping te vergemakkelijken en te be vorderen". De kardinaal ziet echter nog geen reden tot pessimisme. Hij is van mening dat een realistische kijk op de wor tels van het kwaad en de be reidheid dat kwaad met ge loof wijsheid, gebed en ver trouwen te bestrijden, weer perspectief opent. KORTE METTEN Paus Paulus heeft kardinaal Raul Silva uit Chili de ont brekende 15.000 gulden gege ven, die nodig waren om de bijbels te kopen die de kerk van Chili beschikbaar zal stellen voor de gelovigen in Cuba. Nadat Fidel Castro had goedgevonden dat dit jaar 10.000 bijbels naar Cuba Christus geen lijstaanvoerder De provinciale autoriteiten van Bogota in Colombi hebben offi cieel de kandidatuur van Christus afgewezen voor de provincia le verkiezingen, die daar 16 april gehouden worden Zij noemen zijn kandidatuur ongrondwettelijk. Een groep jongeren van de Jezusbeweging in Colombia had Christus als lijstaanvoerder geplaatst op hun kandidatenlijst. Zij hebben de weigering der pijavinciale autoriteiten in alle rust aanvaard, zo wordt gemeld. „Te veel politiek" bij Mexicaanse bisschoppen De apostolische delegaat van de paus in Mexico, mgr. Carlo Martini heeft de Mexi caanse bisschoppen opgeroe pen zich te matigen in hun uitspraken over politieke aangelegenheden. Volgens het Mexicaanse blad „El Dia" heeft de gezant het Mexicaanse episcopaat laten weten dat de paus nigt erg te spreken is over de links- gerichte opvattingen van en kele bisschoppen". Volgens mgr. Martini moeten de bisschoppen zich niet met politieke vraagstukken bezig houden en de geschillen met de staat uit de weg gaan. Er zijn in Mexico op dit mo ment vier bisschoppen, waarvan bekend is dat ze kritisch staan ten opzichte van de regering. Kerkelijke kringen in de Mexicaanse hoofdstad zien in de uit spraak van mgr. Martini een indirecte waarschuwing aan het adres van de vier bis schoppen. De voornaamste ervan is bisschop Mendez Arceo van Cuernevaca, die zichzelf een democratisch so cialist noemt. worden gestuurd, is kardi naal Silva zelf begonnen geld in te zamelen. In totaal was vijftig duizend gulden nodig. Een anonieme gever bracht 35.000 gulden op tafel. De generale synode van de gereformeerde kerken vrijge maakt, die deze week in Hat- tem bijeen is, houdt zich be zig met de doop van wettig geadopteerde kinderen, de herstructurering van de theo logische hogeschool in Kam pen en allerlei liturgische kwesties. Over de kerk in Zuid-Korea werd de synode geïnformeerd door dr. Sang Dong Han, van de presbyte riaanse kerk in Korea. Ruim driehonderd predikan ten uit de hervormde kerk hebben dezer dagen in Utrecht gediscussieerd over het Getuigenis van een aan tal verontruste hervormden. Het stuk heeft binnen de her vormde kerk de tegenstellin gen op sommige punten ver scherpt. „Van die tegenstel ling kan geen heil voor de kerk verwacht worden", zo merkte de voorzitter van de hervormde synode, ds. Jörg op tijdens de bijeenkomst. De regering van Zaire heeft de Belgische pater G. Mos mans het land uitgewezen. De pater, tot voor kort se cretaris van de bisschoppen conferentie, is ervan beschul digd dat hij een vergadering wilde voorbereiden ter be spreking van de zaak van kardinaal Malula, die zelf in februari werd uitgewezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Driekwart van de leden van de AR vindt dat de samenwerking met KVP en CHU in tensiever moet worden, maar slechts 36,7 pet vindt dat dit moet leiden tot een nieuwe partij in 1975. Daartegen is 54,4 pet. De vorming van een nieuwe open partij voor christenen en niet-chris- tenen gebaseerd op Christendom en humanisme wordt door 76.6 pet afgewezen. 20,2 pet. is daarvoor. Sterk verdeeld is de AR over de vraag of KVP, AR en CHU bij de volgende landelijke verkiezingen met een gezamenlijke kandidaten lijst moeten uitkomen: 48,7 pet is daar tegen, 41,2 pet is daar voor, 7,2 pet had geen mening. D t blijkt uit de resultaten van een onderzoek waaraan 139 kiesverenigingen vande AR en ru m 700 individuele leden deelnamen. Voor 1 het onderzoek werden 10.000 vragenlijsten verzon- den, waarvan er uiteindelijk 2594 werden terug gezonden. Van de ondervraagden vond 98 pet dat er verband moet bestaan tussen de geloofsovertuiging en de politiek. Slechts 1.1 pet meent van niet; 91 pet I zegt toekomst te zien voor een politieke partij die haar bezig-zijn wil toetsen aan het evangelie; 67,5 pet vindt dat de AR er in geslaagd is een aantal evangelische moties te vertalen in prakti sche politieke voorstellen; 8.1 pet meent van niet en 16,1 pet had hierover geen mening. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Verbiedt het ge bruik van de openbare weg voor bromfietsen die sneller kunnen rijden dan b.v. 45 km per uur. Dit rigoureuze voorstel doet de Ver. van Ned. Gemeenten aan minister Drees (Verkeer). Op die veelvuldige overschrijding van de maximumsnelheid door voor al jeugdige bromfietsers een eind maken. Breda is de bekendheid van mi nister Van Agt (Justitie) bij het publiek enorm gestegen. Eind maart bleek de minister bij 88 pet. van 994 door het Nipo ondervraagde Nederlanders be kend te zijn. Eind oktober vorig jaar was dit percentage nog slechts 32 en in juli vorig jaar maar 16. Het meest bekend is nog altijd pre mier Biesheuvel (96 pet), ge volgd door Drees jr. (90 pet). Schmelzer met 89. Stuyt (volksge zondheid) kreeg meer bekend heid; Hij klom van 34 naar 40, minister Langman (econ. za ken) van 28 naar 36, en minis ter Van Veen (onderwijs) van 29 naar 35. Merkwaardig genoeg daalde de bekendheid van mi nister Nelissen (financiën) van 68 naar 58 pet. Na hongerstaking Schaker Pacliman in ziekenhuis PRAAG (AFP) De oud-wereld kampioen schaken Ludek Pach- man, die sinds 10 januari in de gevangenis zit, is ruim een weck geleden na een hongersta king van vier weken in de zie kenafdeling van de Pankrac- gevangenis in Praag opgeno- Pachman is erg verzwakt. Tijdens het vooronderzoek heeft hij ge weigerd de hem gestelde vragen t° beantwoorden. Nu de verho ren zijn afgelopen, heeft hij weer voedsel tot zich willen ne men. De schaakgrootmeester hcefl vorige week voor de eer ste maal zijn vrouw mogen ont vangen. In het opgewarmde koelwater Liefdesbrief van Vermeer bijna gereed Amsterdam (ANP) Het schilderij „De liefdes brief" van Vermeer, dat vorig jaar september uit het paleis voor schone kunsten in Brussel door „Tijl van Limburg" werd gestolen en later bescha digd werd teruggevonden, zal in augustus in het Rijksmuseum in Amster dam kunnen worden ten toongesteld. De restauratie van het doek nadert thans zijn vol tooiing. Het inschilderen is bijna gereed, daarna moet het doek gevernist worden. Het drogen van de vernis zal enkele maanden duren. Het ligt in de bedoeling in augustus rond het doek een kleine tentoonstelling in te richten, waarbij alle fasen van de restauratie in foto's getoond zullen worden. DANKZIJ CENTRALE PGEM: LELYSTAD „Binnenkort zwemt er regenboogforel met Kema-keur in de Grevelingen", is een grapje, dat gister middag gelanceerd werd bij de Flevocentrale in Lelystad. De regenboogforel is namelijk het merkwaardige bijpro- dukt van deze elektriciteitscentrale van de PGEM. In samenwerking met de organisa tie ter Verbetering van de Bin nenvisserij (OVB) werd name lijk in het warme koelwater (zes k zeven graden warmer dan het normale buitenwater) forel uitgezet. In 49 dagen groeiden de vissen van 90 gram naar 147 gram. Ze zul len binnenkort in de Grevelin gen worden uitgezet. Men zal de proef nu herhalen met r. A. E. Lindo, directeur van de Prov. Gelderse Electriciteits Maatschappij stelde uitdrukke lijk op een persconferentie, dat dit kleine succesje niet bedoeld is om alle gevaren van thermi sche verontreiniging onder de tafel te praten. „Te warm wa ter, boven de 30 graden, is schadelijk voor het organisme, maar we weten nu alleen dat de vissen zich hier wel bevinden Metselen kan hij in ieder geval, deze jongen. Het is B. J. M. Bogaerts. die gisteren tijdens de Natio nale Beroepenmanijesta- tie in de Utrechtse Mar griethal de metselwed- strijd voor de groep leer lingenstelsel won. AMSTERDAM (ANP) De Ned Mij. voor Nijverheid en Hande en het Vlaams Economisch Ver bnnd dringen er in gelijkluiden de brieven bij minister Dree: van verkeer en waterstaat ei de Belgische minister Delmotb van Verkeerswezen op aan da Nederland en België niet iedei apart een nieuwe international) luchthaven gaan aanleggen. Alleen al uit milieu-oogpunt (ge luidshinder en schaarste aai grond) achten beide organisa ties de aanleg van ëén groti luchthaven voor beide lundei samen geboden. Stakingen op komst in Finland HELSINKI (AP) In het als re gel vrij rustige Finland is eet aantal stakingen op komst. Te gen het einde van deze maani gaan ongeveer 30.000 werkne mers in het transport-, haven en krnntcnbedrljf het werl neerleggen. De reden is dat alle werknemer.' weigeren de door de regerlnf opgestelde arbeidscontracten die aan het begin van dezi maand van kracht waren ge worden, te aanvaarden. ADVERTENTIE onderzoek. Belasting op gastarbeiders niet effectief Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Centraal Plan bureau ziet weinig heil in een belasting op gastarbeiders. Dat wordt gezegd in een aan de mi nister van Economische Zaken uitgebracht rapport over de eco nomische effecten voor Neder land van het toelaten van bui tenlandse werknemers. Hot planbureau zegt dat de be lemmering van de immigratie door een extra belasting op be drijven, die buitenlandse arbei ders hebben, wel denkbaar is, maar nauwelijks effectief is om de toevloed van gastarbeiders af te remmen. De heffing zou namelijk wel heel hoog moeten zijn, wil ze effect hebben. Overigens wordt geconstateerd dat de buitenlandse werknemers meestal ongeschoold werk doen. v.; arvoor moei ijk Nederlandse arbeidskrachten zijn te vinden. De voordelen van de komst van gastarbeiders zijn dan ook voor al duidelijk in tijden van een gespannen arbeidsmarkt. karpers. De Kema begeleidt het Hij wees er op dat het onderzoek deel uitmaakte van een veel groter onderzoek, betreffende een verantworde uitbreiding van deze centrale en over de koel watersituatie rond een eiland centrale, van welk type de fle vocentrale een voorloper is. „We willen gewoon exacte gege vens, want er wordt op dit ge bied nog te veel gefantaseerd", aldus de heer Lindo. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In juni zal de re gering bekend maken welk be leid ze gaat voeren in de noodsi tuatie van de dagbladen. Minis ter Engels (CRM) heeft dat gis teren beloofd in een besloten xergadering van de CRM-com- missle van de Tweede Kamer. De oppositie zit te springen om het standpunt van de regering, omdat ze vindt dat er nu ge noeg gepraat is en dat het hoog t:jd is om tot daden over te gaan. De focialist dr. Roethof heeft van de Tweede Kamer al toestem ming gekregen voor een inter pellatiedebat met minister En gels om de regering tot ee- snelle stellingname te dwingen over het capport van de com- missie-Rooy inzake instelling van een herstructureringsfonds voor de dagbladen. In de vergadering ven g echter kwrm ven - ter- te. re (I V? me; iiet vo eerst het advies van de po raad over het rapport-Rooy af te wachten. Het advies van de perr.raad wordt eind april ver- wncht. Kant en klare universele kunsthars vul pasta met vehundolde hechtkraeht op ELK materiaal, drooir of voehtlx, btnnon of buiten. Krimpt of sclicurt niet, set niet uit. OnschadolUk voor handen. Onbeperkt, houdbaar. C.een ver lies reeten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot. afdichten, enz. 1 kir 8.65. 2 kir 16.30, 5 kir /'Jtor. I.IJ Kamerleden vragen om kampeerwet DEN HAAG (ANP) De Kamer leden Du Chatinier en mevr. Gardenier (beiden KVP) en Schaefer (PvdA) hebben staats secretaris Vonhoff (CRM) ge vraagd nog voor eind 1972 een ontwerp-kampeerwet in te die nen. Door het ontbreken van uniforme richtlijnen voor het kamperen wordt de rechtszeker heid vun kampeerders niet ge waarborgd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7