sWl BERT VAN DER HELM BEGINT SOMBER AAN „ROTTERDAM" Ton van Eek: „Waarom zo weinig de amateursport" animo voor Skol spreekt uw taal. Proef't maar. Belgrado stelt nu ;een prijs meer op Lomst van Fischer Achterstand verdroot van Den Hertog LEIDSE COURANT t, AMSTERDAM Aan de vooravond van het Europees tafel tenniskampioenschap, duikt Bert van der Helm, de veel voudig kampioen van Nederland, als een twijfelaar op. Als iemand, die wel weet wat hij bereikt heeft, maar aar zelt over het feit of méér haalbaar is. Zelfs Bert van der Helm heeft 't er soms moeilijk mee. Op momenten, dat hij zich dat probleem realiseert, dreigt zijn teleurstelling te domineren en valt hij onredelijk fel uit: „Ach, ze doen het ook niet goed. Als je een achterstand hebt op ande ren. probeer je een kleine top omhoog te brengen. Maar wat doen ze hier? Tigerman heeft zich in de breedte op dit kampioenschap voorbereid. Om zoveel mogelijk de lie ve vrede van allemaal te bewaren. Maar Bert Schoofs en ik zijn daardoor niet veel beter geworden". _n der Helm in de aanval. Zijn fore-hand werd ooit door de Ingelse coach Leach als wereldberoemd genoemd. Het rendement, tat hij er de laatste tijd van heeft, is echter verre van indrukwek- ISTERDAM Definitief is komen vast te staan dat het xste gedeelte van de tweekamp tussen de Rus Boris passki en de Amerikaan Bobby Fischer met als inzet de ereldtitel schaken niet in Belgrado zal worden gehou- len. secretariaat van de internationale schaakfederatie [FIDE) heeft de betrokken schaakbonden, van de Ver- inigde Staten, Rusland IJsland en Zuid-Slavië, hiervan op Ie hoogte gebracht en telegrafisch contact opgenomen iet de president van de internationale federatie, prof dr. lax Euwe, die in Australië verblijft. Hem is om nadere istructies gevraagd. :aak van de moeilijkheden is weigering van de Ameri- aanse schaakbond een borg- n ruim 110.000 gulden ten mste van de organisatoren in elgrado te storten voor 't ge il Fischer om welke reden dan uk niet op 22 juni a.s. in de uidslavische hoofdstad aanwe- zijn om de eerste twaalf artijen van de tweekamp te telen. communiqué wist het se- retariaat van de FIDE erop, deze organisatie op 31 laart aan de Amerikaanse :haakbond had gevraagd of eze wilde garanderen dat de itdager het op 20 maart geslo- .akkoord van Amsterdam" alle opzichten zou respecte- en nakomen. De bond ant- oordde op 4 april dat Fischer ereid was. op de overeengeko- plaatsen en tijden te spe- n. Deze formulering liet ruim- voor twijfel of de bond ook financiële aspecten van het msterdam-akkoord garandeer- Zowel de organisatoren te elgrado als de Russische :haakbond wezen hierop. In telegram van 6 april he chtte de FIDE aan de Ameri- anse bond dat zij aannam dat Amerikaanse verklaring vol- lige naleving van het akkoord lield. Hierop werd geen ant- oord ontvangen, zodat de twij- tl bleef bestaan. dag eerder had de FIDE aan schaakbonden van Amerika Rusland gevraagd te garan- ren dat de respectieve spelers 22 juni in Belgrado zouden ijn en dat zij het akkoord vol- dig zouden eerbiedigen. Ge raagd werd toen de genoemde urgsom van 33.000 dollar te Drten. verzekeringspolis ten gunste n de organisatoren tot hetzelf- bedrag met dezelfde doelstel- ng zou eveneens worden aan aard. De antwoorden op deze ragen dienden uiterlijk 9 april nnen te zijn. bevestigende Russische reactie •erd onmiddellijk ontvangen, let antwoord uit Amerika bleef kwam eerst op 11 april, et was negatief en maakte uit- uitend melding van de moge- kheid 35.000 dollar te depone- Als bewijs van goede wil if de FIDE de Amerikanen tstel tot 13 april 8 uur in de Wgen. Ditmaal kwam de wierikaanse reactie wel op ')d. Het negeerde echter het noemde telegram. De schaak- an de Verenigde Staten trlangde een telefonische con ventie met de heer Edmond- »n, voorzitter van de organisa- ie. en advocaat Marshall. Dit Itrzoek heeft de FIDE afgewe- V FIDE heeft de organisatoren Belgrado vervolgens medege ld dat de Amerikaanse Vakbond de gevraagde garan- niet had gegeven. Daarna •end uit Belgrado bericht ont vangen dat de organisatoren bleven bij hun besluit van 31 maart jl. en dat zij niet langer bereid waren het eerste gedeel te van de tweekamp voor hun rekening te nemen. Ze wezen erop dat indien de gevraagde garantie later alsnog zou bin nenkomen het volstrekt onmoge lijk zou zijn de technische voor bereidingen voor de tweekamp alsnog te verwezenlijken. En daar ligt het hele probleem ten voeten uit. Sinds Tigerman zes jaar geleden in ons land kwam, heeft zijn werklust een faam veroverd, die elke kritikus mild stemt, loch is er één kar dinale fout gemaakt. Toen Ti german het vorige seizoen voor de keus stond om de slotakkoor den van de Europese kampioen schappen te componeren, had hij met lef en bravoure het mes in zijn selectie moeten zetten. Met een paar man naar een cli max toewerken had meer kans op succes opgeleverd dan nu. Maar Tigerman is ,,te zaoht" om zo rigoreus in te grijpen. Bert van der Helm, en ook Bert Schoofs, valt echter ook het ver wijt te maken, dat ze hun standpunt niet agressief genoeg hebben verdedigd. Goed, ze lie ten de Zuidslaaf wel weten hoe ze erover dachten, maar voet bij stuk houden deden ze geen moment. „Ergens is dat onze zwakte", zegt Bert van der Helm nu een dag voor het spek takel, allerminst een optimist. De oorzaal van deze „bekentenis" ligt dieper. De hele constellatie van de bond is zo complex ge worden, dat de spelers, die in de volksmond als „profs" door het leven gaan. niet meer weten hoe of wat. Goed, ze verdienen geld met tafeltennis, maar het is nog zo weinig, dat men het predikaat professional aller minst in de mond mag nemen. Toch oefenen de clubs, onder druk van hun naar reclame lon kende sponsors, een lichte drang op de spelers uit om maar zoveel mogelijk in de be langstelling te komen. Dat is business, dat is zakelijk. Bert van der Helm, en ook de ande ren bij Tempo Team en Delta Lloyd, knipperen nog wat vreemd met hun ogen. Zij heb ben tijd nodig om de professio nele aanpak te verwerken. Zij moeten zich daarop instellen. En in dat stadium verkeert de Nederlandse top aan de voor avond van de Europese kam pioenschappen. Er wordt be taald. dat is zo, maar daarmee alleen ben je er nog niet, als je het werkklimaat met de Euro pese toplanden vergelijkt. Voor al in de NTTB is de aansluiting nog i feit. Verwijten Bert van der Helm is dan ook de man, die de bond daarover ver wijten maakt. „Ik heb al ge steld, dat de voorbereiding van de top centraler had moeten zijn. Het is toch te gek om los te lopen, dat we het nu in Rot terdam moeten maken, terwijl ik bijvoorbeeld alléén maar aan de „open" kampioenschappen van Frankrijk heb kunnen mee doen. Wat mag men dan nog van mij verwachten?" De Zweden hebben tegenwoordig een heel jong knaapje Fikstrüm. Dertien is ie, geloof ik. Maar waar je ook komt, overal is dat spelertje erbij. Alleen maar om ervaring op te doen, om te le ren dus eigenlijk. Van de resul taten van hem hoor je nog niets. Moet je straks, over een paar jaar, eens zien. Zo is het toch ook met de huidige wereld kampioen Bengtsson gegaan. Jaren vraag je je af, waarom is ie erbij, maar ineens staat ie er". Dan vervalt Bert van der Helm weer in somberheid. De manier hoe het zou moeten weet hij duidelijk over te brengen, maar de moeilijkheden, die daarmee gepaard zouden gaan, kan hij nog niet aan. Daarvoor is hij nog te kort „in het vak", heeft hij nog te weinig over zicht. Hoe graag hij het ook zou willen, de grote ommekeer is voor hem nog niet haalbaar. Bert van der Helm, de geduldige, die al zolang traint om Euro pees mee te tellen, wordt er, als hij eraan denkt, een tikkeltje wrevelig over. „Vind je dat vreemd, als je telkens hoort hee, daar gaan onze centen de grens weer over. Zelfs van mensen die dich bij de bond staan, Dat is frustrerend hoor". Ontevreden Ontevreden is Bert van der Helm ook over het competitiebeleid. Ook in deze kwestie vindt hij, dat de NTTB te weinig met de belangen van de „top" rekening houdt. „Toen ik de afgelopen maanden op een donderdag een interland in Ierland moest spe len, moest en zou de wedstrijd van Tempo Team, op zaterdag, doorgaan. Het competitiebelang mocht er niet onder lijden, zei men. Maar je staat daar wel COM OU BUY i de tegenpartij met uiterste coa ten". de Europa Cup te vech- Als men dan begrijpt, dat Bert van der Helm in de competitie vrijwel iedereen afdroogt zonder dat hij er veel moeite voor heeft te doen, kan men voor zijn standpunt begrip opbren gen. Hij wil namelijk wel naar internationaal niveau toewerken en daar is die interland onein dig veel belangrijker voor. Maar in Nederland redeneert men anders. Dat, wat moet ge beuren, is heilig. „En dan sta je soms met de ogen dicht te spelen. Ik experimen teer dan veel. Kijken of die slag lukt en zo. Of het allemaal ar tistiek verantwoord is. Maar het is gewoon slecht. Het tempo is hier laag en je wordt daardoor lui en langzaam. Kan men zich dan voorstellen, dat ik zeg: Moet dat nou zonodig? Is dat ir reëel?" zonder toch even aan te geven, dat er wel het een en ander ten goede verandert. Het contact met het buitenland vermeerdert, maar het is en blijft echter nog verre van voldoende. „Laatst", zegt hij„speelden we driemaal tegen Engeland. De eerste keer gingen we al als een gieter af. Maar waarom? We moesten het tempo nog in de armen krijgen. Later verloren we dan ook dra gelijker. Toen wist je ook: Als ik een kans wil hebben, mag ik geen tel aarzelen". Bert van der Helm ïeert met het „onbegrip van anderen leven. Aan de vooravond van de Europese kam pioenschappen zegt hij dan ook somber: „Het zou na tuurlijk anders moeten zijn, maar ergens ben ik pessimistisch voor Rotter dam HANS DE BRUYN Duitsers niet onderaan PRAAG West-Duitsland heeft gisteravond in Praag in een wedstrijd voor het wereldkam pioenschap ijshockey met 63 gewonnen van Zwitserland. De tussenstanden waren: 32 21 10. Door deze overwinning hebben de Duitsers de laatste plaats in de rangschikking ver laten ten koste van de Zwitsers. De stand is: Tsj.-Slowakije Rusland Zweden Finland W.-Duitsl. Zwitserl. 4 3 1 0 7 34- 6 4 3 1 0 7 34- 7 4 3 0 1 6 25- 6 4 1 0 3 2 13-20 5 1 0 4 2 12-40 5 1 0 4 2 10-49 AMSTERDAM Vorig jaar september stond Ton van Eek voor de keuze: doorgaan met voetballen in het tweede elf tal van de vierdeklasser De Germaan of stoppen. Ton van Eek aarzelde geen moment. Sinds hij vier jaar geleden een gevecht van Cassius Clay op de televisie had gezien kent hij slechts een passie. En daarvoor is hij bereid veel te doen, maar misschien nog meer te laten. Daarom gaf hij gehoor aan het verzoek van bestuursleden van De Germaan, die het moeilijk konden accepteren dat Van Eek voor een voetbalwedstrijd op zondag bedankte als hij een dag later in de ring moest staan. Daarmee gaf Ton van Eek aan een bokscarriere belangrijker te vinden dan succes als voetbal ler. En niet ten onrechte, want de toewijding waarmee Ton van Eek zijn trainingsarbeid ver richtte resulteerde vorig jaar in zijn eerste kampioensgordel. Komend weekeinde staat de 21- jarige Amsterdammer voor de taak om in sporthal Overbosch zijn titel te verdedigen. Maar niet alleen de nationale titel staat voor Ton van Eek op het spel. Wat mogelijk nog veel be langrijker is voor hem is de eerste proeve van bekwaamheid voor Mlinchen. Dat is het doel dat Ton van Eek zich heeft ge steld. Maar hij realiseert zich dat de weg zwaar zal zijn. Verwijt Daarom vraagt de nationale kam pioen zich met verbazing af waarom aan de topamateurs zo weinig aandacht wordt besteed. In de woorden van Van Eek klinkt echter niet alleen verba zing, maar ook bezorgdheid en mogelijk zelfs een verwijt. „In zegt hij, „wordt er een groot internationaal toernooi in Nederland gehouden. Daar ko men de sterkste amateurs uit de hele wereld. In dat toernooi zullen de Nederlandse jongens zich moeten bewijzen. Maar van enige vorm van voorbereiding merk je niets. Je moet maar in je eentje proberen er iets van te maken. Het lijkt erop of men in de bond alleen maar hoopt op een gunstige loting waardoor de Nederlanders toch nog verder komen dan de eerste ronde". Te zelden Ton van Eek werkt onder leiding van clubtrainer Willy Schagen hard aan zijn vorm. Maar zel den krijgt het Amsterdamse ta lent gelegenheid die vorm te de monstreren. „Ik heb dit sei zoen", vertelt hij, ferwijl hij in zijn startboekje bladert, „zeven partijen gebokst. Dat is natuur lijk belachelijk weinig. Als er in de clubs niet enig initia tief wordt genomen om wed strijden te organiseren gebeurt er niets. En die paar olubwed- strijden zijn voor de topama teurs veel te weinig. Op zo'n manier is er van goede begelei ding voor de nationale kam pioenschappen en daarna voor dat internationaal toernooi geen sprake. De bond heeft erg veel geld uitgegeven om zo veel mo gelijk landen naar dat toernooi te krijgen. Als ze echter een ge deelte van dat geld hadden uit gegeven aan de voorbereiding van de top zou het veel beter zijn besteed". Voorbeeld Ton van Eek Is een voorbeeld. Suggesties Het zijn niet allemaal loze woor den van kritiek die Ton van Eek spuit. Hij komt zelf met een suggestie om uit de impasse te geraken. „Waarom", vraagt hij zich af, „wordt er bij ons niet net als in de schaatswereld een kernploeg geformeerd? Dan zouden de le den van zo'n ploeg gezamenlijk op belangrijke evenementen kun nen worden voorbereid. We heb ben nu zelfs geen bondstrainer. Nadat Rinus Krijger vorig jaar is vertrokken is er nooit een an der benoemd. Hoe kun je dan verwachten dat de Nederlandse boksers ooit verder komen. Als je nu als Nederlander tegen een Rus komt te staan denk je al bij voorbaat dat je kansloos bent. Dat komt omdat je te weinig in ternationaal contact hebt. Ik heb dit seizoen nog maar zeven par tijen gebokst", herhaalt Van Eek. „Dal is veel te weinig. Toch moet je het steeds opbrengen om te trainen. Je ontzegt je veel om je juiste gewicht te houden. Zo probeer je dan maar in je eentje met je clubtrainer te werken aan De laatste partij die Ton van Eek bokste voordat hij morgen in de ring komt voor de verdediging van zijn titel was op 21 februa ri. Toch is hij niet pessimis tisch. „Eerst het nationale kam pioenschap", zegt hij. „Dan komt dat toernooi in mei. Daar zal ik me moeten bewijzen". FRANK WERKMAN. Afstraffing tegen sterk Denemarken VELP - Het Nederland- se tafeltennisteam heeft donderdagavond in de sporthal ,,De Dumpel" in Velp de wedstrijd voor de tweede divisie van de Europese competitie tegen Denemarken verloren met 1—6. De gedetailleerde uitslag Bert van der Helm (N) Claus Pedersen (D) 14 21 13—21, Carcl Deken (N) Niels Rumberg (D) 18—21 13—21, Veroni- que van der Laan (N) Claus Pedersen Niels Suzanne Poulsen (D) 219 16—21 17—21. Carel Deken Nico Slobbe (N) Claus (N) Niels Ramberg (D) (D) 21—17 12—21 20—22, Bert van der Helm/Vero- nique van der Laan (N) Claus Pedersen/Suzannr Poulsen (D) 21—8 18—21 16—21, Bert van dis- Helm Niels Ramberg (D) 21—13 15—21 11—21. Carel De ken (N) Claus Peder sen (D) 21—19 12—21 21 —17. O MEKNES De Rus Krasjcnko heeft de derde etappe vui> de ronde vun Marokko gewonnen, een rit over 188 km VBO RfibBt naar Meknes. De Fransman Es- classan nam de leiding in de al gemene rangschikking over van d& Rus Tsjoeklov. y De uitslag van de derde etappe is: 1. Krasjenko (Rusl.) 3.38.36. 2. Komnatov (Rusl.) 3.38.38, 3. Hamza (Alg.) 3.38.40, 4. EscIas- san (Fr.) 3.38.41. 5. Bobylcv (Rusl.) 3.J8.42, 6. Konecky (Tsj.-SI.) 3.39.01, 7. Beon (Fr.) 3.39.10, 15. Den Hertog (Ned.) 3.40.16, 26. Mathieu (Ned. 3.42.45, 43. Luppens (Ned.) 3.43.11, 59. Van der Donk (Ned.) 3.45.38, 60. Oosterhof (Ned.) 3.45.38. i Eek, de enige kandidaat voor München. FOTO: MILAN KONVALINKA Om zich meer trainingsfacilitei ten te. kunnen verschaffen ruilde hij zijn kantoorbaan voor een job als sloper. „Dan kan ik ten minste zelf gemakkelijker bepa len wanneer ik tijd wil hebben om te trainen. Ik heb deze week vrij genomen om me op de na tionale kampioenschappen te kunnen voorbereiden". Hoewel hij een van de weinige reële kanshebbers is op af vaardiging naar de Olympische Spelen moet Ton van Eek alles zelf uitzoeken. „Vorig jaar", vertelt hij, „hebben we nog in een trainingskamp gezeten voor de Eu o e kampioenschappen in Madrid. Maar op dit moment heb ik over een dergelijk voor nemen nog niets gehoord. En juist van een bond die zuinig moet zijn op zijn kanshebbers is dat een merkwaardige zaak. In Oosteuropese landen bijvoor beeld hebben ze een veel groter arsenaal waaruit ze kunnen put ten. Elk jaar heb je daar een andere kampioen. Hier kon het bestaan dat Herman Scherardus tien jaar achter elkaar Neder lands kampioen was. Dat geeft toch wel te denken". ADVERTENTIE lnteri*

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15