Bonden maken zich nodeloos zorgen Kleine daling van katholieken Koningin en prins hadden drukke dag Allende opent Unctad III met geladen rede SPREIDING RIJKSDIENSTEN Metaalindustrie gaat in cassatie KORT GERING TEGEN ROKENDE FABRIEK £eidoe(Bou/ia/nl Hulp voor werkloze ingenieurs Eerste resultaten volkstelling: IJ DAG 14 APRIL 1972 LEIDSE COURANT lingin Juliana bekijkt vol be- ondering naar Rembrandt's Scheepsbouwer ftn vrouw". Het childerij hangt in de Queen's ïallery in Buckingham Palace. SANTIAGO (Rtr.) Met een ge laden toespraak heeft president Salvador Allende van Chili de derde VN-conferentie over-han- del en ontwikkeling (UNCTAD III) geopend. Hij vroeg de con ferentie om een „vervanging van een economische en han delsstructuur die radicaal ver keerd en ouderwets is, door een rechtvaardiger structuur die ge baseerd is op een nieuw concept van mens en menselijke waar digheid". de meer dan 140 vertegenwoor digde landen dat miljoenen mensen die wachten op interna tionale samenwerking niet eeu wig zullen wachten. Hij riep op tot beëindiging van uitbuiting, racisme en kolonialisme. „Zelfs onder de arme landen zijn er ongelukkig genoeg enkele die nog armer zijn en zelfs vele die onder bijzonder ondragelijke omstandigheden leven. Hun eco nomie wordt overheerst door buitenlandse machten, buiten staanders bezitten het gehele of een deel van hun grondgebied, zij lijden nog steeds onder het President Allende (derde juk van kolonialisme". Allende beschuldigde de rijke lan den ervan dat zij hun overvloed verdedigen met de hardnekkig heid van een buldog door hun economische macht, door hun bijna onweerstaanbare druk, door gewapende interventie die toestand blijft voortbestaan is 15 procent van de wereldbevol king gedoemd van honger te sterven. De rijkdom van miljoe nen staat tegenover het feit dat in de arme landen mensen ge- Waldheim schilderde de achter stand van de ontwikkelingslan den die „op uiterst ontmoedi gende wijze zijn achtergebleven bij de spectaculaire groei de ontwikkelde landen". Prins Bernhard bracht gisteren in gezelschap van prins Philip een bezoek aan de Concor- de-fabrieken in Gloucestershire. (ngin-moeder Elizabeth ngeland wordt hier door prins I irnhard begroet bij haar aan- imst bij de Carpenter's Hall in nden waar koningin Juliana en ins Bernhard een diner gaven, j pgin Juliana kijkt ge'interes- \rd toe terwijl een leerling van IPimlico-school in Londen be- t een creatief werkje. iiversitair nieuws iKECHT Aan "de_ Rijksuniv. Utrecht zijn gesl. voor: scheik.: G. I. J. M. ptsloot, Den Haag. Scheik. A. Schotsman. d Haag. LONDEN (ANP) Koningin Ju liana en prins Bernhard hebben gisteren de derde dag van het .staatsbezoek aan Engeland en Schotland een druk bezet pro gramma moeten afwerken. Prins Bernhard was zover van zijn bronchitisaanval hersteld dat hij aan alle voor hem vast gestelde programmapunten kon deelnemen. Samen met prins Philips vloog hij gistermorgen per helicopter naar Filton in Gloucestershire voor een bezoek aan het Concordeproject. De Koningin verliet even lat,er in de stralende zonneschijn het kasteel Windsor voor een rit naar he( centrum van Londen, waar zich voor haar de derde dag van het staatsbezoek zou afspelen;,. De eerste -.stop" van de Koningin was de wijk Pimli- co, waar zij de inmiddels al in Europese onderwijskringen be roemd geworden Pimliéoschool bezocht. Deze school is een middelbare school voor jongens en meisjes in de leeftijd van 11 tot 18 jaar. Er wordt aan de bij na 1500 leerlingen onderwijs ge geven op een manier die zeker revolutionair kan worden ge noemd. In feite is de school ontstaan door het samentrek ken van een aantal gymna sia, technische scholen en huishoudscholen. De kinderen kunnen, naar keuze, meedoen aan een bepaald pakket leer vakken en zij kunnen daarin re gelmatig wijzigingen brengen. De school leidt op voor universi tair onderwijs, maar kan de leerlingen ook „lagere" diplo ma's bezorgen. Pimlicoschool besteedt uitermate veel aan dacht aan expressievakken. In het parlementsgebouw waar de koningin daarna heenging ont moette zij haar juist van Filton teruggekeerde echtgenoot. Voor dat de Koningin en de Prins een bijeenkomst van het parlement bijwoonden, lunchten zij met de parlementsvoorzitter (speaker), de Britse oud-premier Selwyn Lloyd. Met duidelijke belangstelling heb ben Koningin en Prins drie kwartier lang op de publieke tribune van het parlement ge luisterd naar het dagelijkse vra genuurtje. In Banqueting House drukten de koningin en de prins na het be zoek aan het parlement de hand van bijna 800 in Engeland wo nende Nederlanders. Een strijkje van de marinierskapel, speciaal uit Nederland overgekomen, speelde de receptiemuziek. Aan het eind van de middag bracht het Nederlands Konink lijk Paar nog een kort bezoek aan „Queens Gallery" in Buc kingham Palace. Zij bekeken daar schilderijen van Neder landse meesters uit het bezit van de Britse vorstin. De tentoon stelling is speciaal ingericht in verband met het bezoek van het Nederlandse Koninklijke Paar en is ook toegankelijk voor het publiek. Gisteravond vond in Carpenter's Hall een diner plaats dat de Ko ningin en de Prins aan de, Brit se koninklijke familie aanboden. Amsterdam viert apart ininginnedag eèn onzer verslaggevers) HERDAM- Wie daar lust heeft, kan dit jaar twee Koninginnedag vieren, idelijk is het feest verscho- - maandag 1 mei met op de zondagsrust en traditionele vrij-af, maar iterdam houdt voor de vie- met zijn beroemde ver- dpartijen, straatmuziek en men vast aan de datum van pril. imsterdamse Oranje-Comité t dat de 1 mei-herdenking van de arbeid) niet door nginnedag mag worden kruist. Het feest concen- h zich op de Dam, waar 's middags af constant groepen zullen optreden, 's ids zijn er twee vuurwer- -i (Van een onzer verslaggevers.) Den Haag Zodra de eerste concrete plannen j over de spreiding van de rijksdiensten op tafel komen, zal blijken dat de ambtenarenbonden zich onnodig zorgen hebben gemaakt. Dit heeft minis- i ter Geertsema (Binnenlandse Zaken) gezegd als I reactie op de rede van KABO-voorzitter Deilaert. De minister beklemtoonde, dat er zeer zorgvuldig tewerk gegaan zal worden bij de spreiding van de rijksdiensten. Hij wilde wel zeggen, dat een spreidingsbeleid dat helemaal gebaseerd is op vrijwilligheid, nooit door te voeren is. „Maar er dient wel heel sterk rekening gehouden te worden met gerechtvaardigde bezwaren van de betrok ken ambtenaren beslist niet als „baaltjes meel" zullen worden behandeld. In tegenstelling tot de heer Deilaert blijft minister Geertsema van mening, dat de spreiding van de rijksdiensten in eerste instantie een zaak is van ruimtelijke ordening en als zodanig onder verant woordelijkheid valt van minister Udink. Intussen heeft nu ook de gemeente Breda zich ge meld als kandidaat voor de vestiging van rijks diensten. Dit mede in verband met de werkgele genheidssituatie in Breda, nu bij Enka werk voor 1.700 mensen op het spel staat. UTRECHT (ANP) De Federa tie Metaal- en Elektrotechnische Industrie (FME) overweegt de mogelijkheid bij de Hoge Raad in cassatie te gaan van het ar rest van het Amsterdams ge rechtshof, dat gisteren in hoger beroep het vonnis vernietigde van de Amsterdamse rechtbank tegen de Industriebond NVV, I Üw/nden hebben in Scottville in de Amerikaanse staat Michigan 032j t&ctarschuur omgeblazen. Ook het woonhuis van de eigenaar 'd von zijn fundamenten geblazen, waarbij diens echtgenote en htertje enkele verwondingen opliepen. die verboden was op 4 februari een staking uit te roepen in 16 metaalbedrijven. De FME mist twee belangrijke zaken in de overwegingen van het HOF; volgens de algemene opvatting in ons land mag sta king slechts een uiterst middel zijn en een staking berokkent ook aan anderen, die niet recht streeks bij het conflict zijn be trokken, ernstige schade. Een staking kan dus, volgens de FME slechts worden toegepast als alle andere mogelijkheden om tot een oplossing te komen tevergeefs zijn aangewend. De gang van zaken in het metaal conflict toont aan. aldus de FME, dat bemiddelling en arbi trage tot een oplossing kunnen leiden. Wat het berokkenen van schade aan anderen betreft: alle onder ingen waar tijdens het me taalconflict is gestaakt, weige ren aan werknemers die wel wilden maar niet konden wer ken. de niet-gewerkte uren uit te betalen. De vakbondsjuristen zijn naar aanleiding hiervan op dit mo ment al bezig met de voorberei ding van een civiele procedure. Den Haag (ANP) Bijna hon derd werkzoekende ingenieurs hebben zich bij hef Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI) in Den Haag gemeld met het verzoek om hulp. Dit gebeurde naar aanleiding van een publi- katie in de „Ingenieur", waarin het bestuur van het KIVI plan nen bekend maakt om werkzoe kende ingenieurs in contact te brengen met een decanaat een aantal gesiecteerde Instituutsle den om hun problematiek te bespreken en goede raad in te winnen. Van de 95 aanvragen voor een ge sprek waren er 35 afkomstig van pas afgestudeerden, die nog geen betrekking hadden kunnen vinden, 41 werkzoekende inge nieurs waren in de leeftijd tus sen 30 en 50 jaar. De overigen (18) waren of jonger dan 30 of ouder dan 50 jaar. Er wordt overwogen in het Haag se instituutsgebouw een contaci- punt in te stellen waar in sa menwerking met de technische hogescholen in Nederland vraag en aanbod wordt verzameld ten behoeve van de pas afgestu deerden. EDE (ANP) Voor 570 inwoners van' Ede-Noord is de overlast door de rook van de midden in de dorpskern staande fabriek van de gebroeders Han- stede te veel ge worden. Zij hebben zich verenigd in de „Vereniging schoon kort geding tegen de fabriek heeft aangespannen. Zij eisen da», het be drijf zich aan de voorwaarden van de verleende voor lopige hinderwet vergunning houdt. De president van de rechtbank in Arnhem zal de zaak woensdag be handelen. „Je kunt door de dichte rook soms de overkant van de straat niet zien", aldus de voorzitter van de vereniging, de heer J. Vis- scher. „De fabriek stoot meestai vier tot vijf maal per dag gedurende twintig minuten een Bogaersbestuurlijke visie Waanneer oud-minister Bogaers eerlang nog eens de portefeuil van Binnenlandse Zaken zou willen en kunnen beheren, besta, de kans dat hij het binnenlands bestuur in Nederland even snel e radicaal gaat proberen te wijzigen, als hij in de zestiger jaren c woningbouw heeft aangepakt. Want drs. Bogaers, tegenwoordig voorzitter van het gewest Gooilani heeft deze week bij een jubileum van de plaatselijke Kamer va Koophandel op zijn bekende „recht voor zijn raap"-manier geco stateerd, dat het gesprek over de noodzaak van fundamentele wijz gingen in Nederland's binnenlands bestuur tot niets leidt, wanne* op de ingeslagen weg van bijschaven en aanplakken wordt voortg« gaan. En hij heeft o.i. gelijk. Met de oude driedeling van land-provincie-rijk komen we in de twe de helft van de twintigste eeuw niet meer rond. Maar de gewestvo ming werkt als een traag boemeltreintje dat bovendien nog uit ee allegaartje van wagons bestaat. Reeds gevormde gewesten stelle niets voor of moeten een groot deei van de tijd besteden aan con petentiekwesties met gemeenten en provincie; zo iets werkt vanzei sprekend niet animerend op gewesten-in-wording en vertraagt de a werking van het ontwerp-gewestwet. Weer zijn we het met drs. Bi gaers eens, dat op die manier belangrijke zaken als de planologi moeilijk van de grond komen en woningbouw, inilieubeschermin e.d. op onnodige problemen stuiten. Dwingend en dringent zien zal moeten worden, wil men kunnen komen tot een krachtig effectief gewestelijk bestuur. En dit laatste lijkt ons een even dwir gende als dringende noodzakelijkheid. Voor de Randstad bepleit drs. Bogaers een nieuwe autoriteit, die d bestaande dr.e provincies van de Randstad zou moeten omvatter Dit zou dan een bijzondere toepassing zijn van de in onze visi noodzakelijke provinciale herindeling. Het is een voorstel om ove na te denken. Wellicht vindt drs. Bogaers nog eens de tijd om zijn denkbeelden ui te werken; misschien past hij dan weer de methode toe waarme 'hij bij zijn bouwbeleid veel succes heeft gehad: pluriform en expan sief, vrij vertaald: een methode die bij toepassing soepel werkt maar tevens krachtdadig. De huidige minister voor Binnenlandse Zaken en zijn opvolgers zullei er dan goed aan doen de suggesties van Bogaers serieus te nemei en hun mogelijkheden meer met de meetlat van de praktijk dai met die van de traditie en theorie te beoordelen. wolk uit. Mensen op een caféterras die erdoor worden overvallen, lopen heen. Een longpa- tient, die in de om geving woom, moet van de dokter weg gaan als de rook zijn richting uit waait. Op een ver keersplein in de buurt moeter. de auto's soms met licht aan rijden we gens het sterk ver minderde zicht". Het bedrijf wint tin uit oude gasmeters, opgekocht uit alle delen van Europa. Het staat onder lei ding van twee ge broeders. De mensen die ten tijde van Christus over de aardbodem lie pen, vertoonden veel gelijkenis met onze gene- Archeologen hebben dit kun nen aantonen aan de hand van een lichaam dut in 1950 bij Aarhus in Dene marken werd opgegraven. Het goed geconser veerde lichaam bleek afkomstig van een man die of als misdadi ger was opge hangen ofwel als heidens offer hud gediend. Naar zijn vind plaats wordt hij de Tolund-mens genoemd. Ltjngiaam beweegt een menigte reizigers zich naar de uitgangen van Hei Charing Cross Station in Londen, waar de dienstregeling in de M'ar ligt door een langzaamaan-actie van treinbestuurders L de zuidelijke regio. Het is pas een voorproefje van de chaos die volgende week wordt verwacht wanneer de spoorbonden voor Tm hele land gaan werken .volgens de voorschriften". DEN HAAG Het aantal Neder landse katholieken is tussen 1960 en 1971 gedaald van 41 tot 39 procent. Dit blijkt uit de eer ste voorlopige cijfers van de volkstelling van vorig jaar, die het CBS bekendmaakte. Dat betekent, dat 5.088.010 Nederlan ders zich katholiek noemt, want de telling wees uit, dat eind vo rig jaar de totale bevolking 13.046.000 personen telde. Het katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, het KASKI, meent dat deze cijfers erg meevallen. „Na tien jaar van ingrijpende veran deringen, polarisatie, conflict en toenemende onverschilligheid verwachtte men. dat het percen tage afhakers veel groter zou zijn". Wat de andere kerkelijke gezind- Het aantal alleenstaande volwas- O ten betreft: het aantal hervorm den daalde van 28 tot 23 pro cent, het aantal gereformeerden bleef constant op 7 procent en het aantal personen van „an dere kerkelijke gezindten" nam toen van 6 tot 8 procent. Het aantal personen zonder kerkelij ke gezindte steeg van 18 tot 23 procent. senen verdubbelde ruim, tot 588.900. Van de bevolking is nog slechts 54 procent woonachtig in de gemeente waar men is gebo ren (was 58 procent). De be roepsbevolking bedraagt 4.698.000 personen, waarvan 3.508.000 mannen en 1.190.000 vrouwen, een stijging van 16 procent. Deze stijging werd vooral veroorzaakt door de wer kende gehuwde vrouwen; 170.000 in 1960 en 438.000 in 1971. Volgens de voorlopige cijfers is het percentage van de beroeps- bevolking dat buiten dc, woon^ H« ""l°' met een eigen vervoermiddel naar het werk gaat. De rest gaat te voet of met groepsver- voer. dat meente werkt toegenoemen i 27 tot 40 procent. Van de 1.897.000 forensen maakt slechts 20 procent gebruik van open baar vervoer, terwijl 69 procent het huwelijk zonder kinderen is gebleven, is de laatste tien Jaar afgenomen van 423,000 tof 403.900. Daar staat tegenover, dat het gemiddelde aantal kin deren dat door de overige ge huwde vrouwen is voortge bracht. teruggelopen is van 3.3 tot 3.0. Over alle gehuwde vrou wen betekent dit. dat het aantal kinderen is gedaald vun 2.7 naar 2,6. Het aantal woningen dat door de e.genaar wordt bewoond, is sterk gestegen en bedraagt 36 procent. In 1958 was dat 29. Het percentage woningwetwoningen steeg van 17 tot 29 procent. Van du huurwoningen (36 procent) heeft de helft een huur vun 100 tot 230 gulden. 6 procent heeft een hogere huur. Het aantal eengezinswoningen is gedaald van (i!) tot 66 procent. Vorig Jaar bleken 82.000 woningen te zijn gelegen op de verdieping of hoger. 14 procent van de wo- n ngvoorraad dateert van voor 1906, 30 procent is uit de perio de 1906-1944. Ruim 55 procent is van na de oorlog. Sinds de wo ningtelling van 1956 is het aun- tul woningen van 4 of 5 vertrek ken gestegen van 46 tot 55. Het aantal grotere en kleinere wo ningen daalde. De inrichting van de huizen is ook aanzienlijk verbeterd. 81 pro cent van de huizen heeft een Een jachtenbouwer in Vianen woont in een kunststof bungalow waarvan hier het interieur. De wanden badgelegenheid (was 30) en 29 van de elementen bestaan uit een binnen- en buitenlaag. gemaakt van glasvezel-gewapend polyester proi ut heeft centrale verwar- waarlussen een dikke vulling polyurethaanschuim als isolatie en hechting. ming (4 procent :n 1958).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13