Studenten volstrekt negatief si bewakers gevlucht Geweldlozen nog niet „uitgepraat" ok Parij se gangsters „met rechter en viif Onbekende soldaat bezorgt Canadese posthuum droomreis Weer olie in Amer Paus: kerk geen band met, wel zeggenschap over politiek L/NSDAG 11 APRIL 1972 LEIDSE COURANT S tegen v Uitslag) Maask: "1 11 Jos O eedoen.j Vcijd acht parijse gangster Christian Jubin hier op een archieffoto uit 1969. Dreigend ontslag voor 350 le maal spreke tekenc. verenig* isatie v; verwarmingsbedrijf Visser ■en Deie> j inker v» man iRNHEM Ongeveer 350 werk nemers lopen de kans ontslagen te worden omdat het centrale Van der Giessen met vestiging in Arnhem, Andelst en Dor- drecht ten dele gesloten zal VrsirJ re moeten worden, omdat het be- i)rii( in O m ctino ninfli!iiHnu)'on drijf verkeert. ernstige moeilijkheden n de t. r N.V. v aan 22 v viflet gaat voornamelijk om de be voora drijven Arnhem en Andelst. W. vi Krediteuren hebben het faillisse ment van het bedrijf aange vraagd. De faillissementsaan vraag zal donderdag worden be- jaarve handeld. Is er voor die tijd geen oplossing gevonden dan zullen Van Dal de werknemers op staande voet In o worden ontslagen, D tuur sled' n. Vooi elegenhe in de woonwi 20. Tas voortaan taboe bij V D AMSTERDAM Om winkeldief stallen te voorkomen heeft Vroom en Dreesmann voor de zelfbedieningswinkels een aantal beschermingsmaatregelen geno men. Zoveel mogelijk dient voorkomen te worden dat het publiek in de zelfbediening boodschappentassen gebruikt. Gratis staan bij de ingang van de warenhuis tasoppas-boxen ter beschikking. Ook kan de tas worden afgegeven bij de inlich tingen. Elders gekochte artike len moet men in de boxen op bergen. Dit zal zoveel mogelijk gebeuren op basis van vrijwilligheid. Met zachte drang zal het personeel het publiek tot gebruik van deze dienstverlening stimuleren. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Drie gevaarlijke gang sters hebben gisteren kans ge zien vijf bewakers te ontwape nen en met hun gijzelaars de cluht te nemen uit het paleis van justitie in Parijs. In de middaguren werd Jubin, een man die twee moorden op zijn geweten heeft, met twee andere gevangenen overge bracht naar het bureau van de rechter van onderzoek in het paleis van justitie te Parijs, on begrijpelijk genoeg waren zij niet geboeid toen zij het bureau van de rechter van instructie binnenkwamen. Jubin maakte ervan gebruik door de revolver te grijpen van een van zijn bewakers en hield daarna iedereen in bedwang. De twee andere gangsters deden het zelfde, zodat de drie gang sters met vijf revolvers tegen over vijf ongewapende bewa kers stonden. Niet alleen de vijf bewakers wer den als gijzelaars vast gehou den, maar evens de rechter van onderzoek, zijn secretaresse en een griffier. De gangsters eisten vrijgeleide en een auto waar mee zij de vlucht konden ne men. Tot zeven uur in de avond werd onderhandeld. De advocaat van Jubin probeerde per telefoon zijn cliënt te bewegen alle re volvers af te geven, maar daar was Jubin niet toe te bewegen. Ales of niets, was zijn ant woord. Men leidde daaruit af, dat hij er niet voor zou terug schrikken alle acht gijzelaars een voor een dood te schieten. Onmiddellijk werd het paleis van justitie aan alle kanten door gendarmes met de karabijn in de aanslag afgezet. Tegen ne gen uur reed een auto het paleis uit, waarin de drie gangsters met hun gijzelaars zaten. De politie deed gen enkele poging de auto tegen te houden die in het donker verdween. Enkele seconden later echter werd de achtervolging ingezet. Vrijstelling autobelasting invaliden op de helling DEN HAAG (ANP) Slaali.se- cretaris Scholten (financiën) be raadt zich over de vraag of de huidige vrijstelling van motor rijtuigenbelasting voor invaliden in de toekomst moet worden ge handhaafd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een zilveren ringetje met een mo lentje van Delfts blauw is voor de Canadese me vrouw Jean Maynard de sleutel geworden tot een veertiendaagse droomreis naar Nederland. Zij kreeg het goedkope sieraad in 1945 toegestuurd van een jeugdvriend, die meestreed met de geallieerde be vrijdingstroepen. Kort daarop sneuvelde de soldaat. Niemand weet zelfs waar hij begraven ligt. Mevrouw Maynard trouwde in haar woonplaats Halli- fax met een andere Canadees, maar het ringetje bleef een grote gevoelswaarde voor haar behouden. Het werd een soort familiestuk, dat ze onlangs door gaf aan de oudste van haar vier dochters, die het prompt verloor. Slechts de karakteristieke toren van de St. Gertrudiskerk in Ber gen op Zoom bief overeind na een verwoestende brand, die door onbekende oorzaak is uitgebro ken. Deze kerk is nu al voor de derde maal door brand verwoest. De eerste maal gebeurde dat in 1397 en de tweede maal in J747. Hoe groot de schade na deze derde brand is, weet men niet. Wel staat vast, dat sinds 1969 1,85 miljoen gulden in de restau ratie van de kerk is gestoken. De kerk gold als voorbeeld van Gothisch-Brabantse stijl en be hoorde tot de Gereformeerde Ge meente, die het gebouw al vijf jaar niet meer in gebruik heeft wegens de grote bouwvalligheid. DEN HAAG (ANP) Bij het los sen van stookol'ie bij de Am er- centrale te gisteren omstreeks het middaguur 4 tot 6 tan zware stookolie in de Amer terechtgeko men. De olie heeft zich tegen een oever vastgezet. De helft is intussen verwijderd. Het ongeluk gebeurde bij het los sen van een tankschip. Het sChip raakte los en de leiding knapte. Voordat men de olietoe voer kon stopzetten was onge veer vijf ton in de rivier ge stroomd. De stookolie zette zich tegen de andere oever in het riet vast. Met behulp van rollen van ge vlochten wilgentenen heeft men toen de olie op de plaats gehou den. Tijdens de jaarwisseling 1970 1971, is bij deze centrale ton olie ontsnapt. De Biesbosoh is toen verontreinigd. Minister De Brauiv: UTRECHT (ANP) Minister De Brauw van Wetenschaps beleid heeft gisteren in een lezing zowel de universiteiten als de studentenoppositie fel aangevallen. Ook raakte hij in heftige discussies met een groep studenten over zijn hervormingsplannen voor het hoger onderwijs. De minis ter, die sprak op de Nederlanse Onderwijs Tentoonstel ling in Utrecht, verweet de universiteiten elitair gedrag en de studenten een volstrekt negativisme, „Zij kunnen alleen maar nee op minister De Brauw fundamente- alles zeggen en redeneren urtslui- le en structurele wijzigingen no- tend vanuit eigen belang. Aan dig. die momenteel in voorbe- andere groepen wordt niet ge- reiding zijn. dacht en men wil onder de stu- De massafiaabie van het hoger on- denten rtiet erkennen dait de de- derwijs is volgens de minister mocratisering van het onderwijs 'in feite ai stokt bij het kleuter onderwijs. Het wetenschappelijk onderwijs aan de universiteiten is volgens hem nog steeds gericht op een kleine, elitaire groep. De toe vloed van sbudenten is alleen maar opgevangen met schaal vergroting en er is niet aan ge dacht andere constructies op te zetten om de massaficatie van het onderwijs gestalte te geven. Om het wetenschappelijk onder wijs van zijn exclusiviteit te ontdoen en te maken tot een ge heel waar werkelijk iedereen kan studeren, zijn er volgens onstuitbaar. Momenteel gaat in Nederland vijftien procent van de 18-jarigen naar het hoger on derwijs. In de Verenigde Staten bedraagt dat cijfer 45 procent. Half miljoen over de grens BERLIJN (AP) - Bijna een hall miljoen Westberlijners heeft tij dens de Paasdagen een bezoek gebracht aan Oost-Berlijn in Oost-Duitsland. lo verdrietig was mevrouw Maynard daarover dat ze een persoonlijke brief schreef aan burgemeester Samkalden van Amster dam, die het schrijven doorspeelde aan het hoofd van de dienst externe be trekkingen van dc ge meente, de heer B. Heine- meyer. Deze zag slechts één oplos sing. Hij kocht uit eigen zak een nieuw zilveren ringetje met een molen van Delfts blauw, zoals ze in de hoofdstad bij dui zenden in souvenirwinkels liggen, en stuurde het prul naar Canada, menend dat daarmee de kous af was. Het tegendeel bleek waar. Tn antwoord op de geste heeft mevrouw Maynard een brief teruggezonden, zo vol heimwecgevoelens naar het land waar ze zelf nooit was geweest, maar waar haar jeugd vriend was gesneuveld, dat de heer Heinemeyer besloot niet te rusten voordat hij haar naar Amsterdam had gekre gen. En dat is gisteren gelukt, dankzij medewerking van onder meer de Vereniging Nederland-Canada. Haar wacht een vorstelijk pro gram vol diners, concer ten, rondvaarten en rond rit tien, allemaal gratis aangeboden. Omdat zij sociaal werkster van be roep is. zal ze ook. in de gelegenheid worden ge steld om sociale instellin gen te bezoeken. Er Is echter ook een mo ment vcfl bezinning in het feestelijk schema opgeno men. Vallgende week woensdag zal ze een krans leggen op de Cana dese begraafplaats te Groesbeek, de plaats waar misschien dc jeugd liefde begraven ligt, die haar postuum de droom reis van haar leven heeft bezorgd. Roy Jenkins afgetreden De plaatsvervangend leider van de Britse Labourpartij Roy Jenkins, die is afgetreden. LONDEN (DPA/Rtr) - De plaatsvervangend leider van dc Britse Labourpartij, Roy Jen kins, Is gisteravond met twee andere leden van het schaduw kabinet van Labeur, George Thomson en Harold Lever, afge treden uit protest tegen de poli tiek van Harold Wilson en zijn volgelingen ten aanzien van de EEG. De drie waren de leiders van de minderheid van de partij, die vóór Britse toetreding tot de EEG is. Jenkins stond op ge spannen voet met de rest van de partijleiding, nadat hij zich vorig jaur oktober niet had ge stoord aan de partijdiscipline en vóór toetreding had gestemd. isvrouwf »ril in g bestaa z Lie zang i ang 2. DUT comp Noordwi lubs Genoege Rood: 2. J. :er 505, l. de Wis Schelvis Ds. Kat 7. ndaal 47 de Wie testeren 10. echt] Grot Winter W. v. 461, Heemi Bodar 431 jd - J. 1. Heei 433, 7. 407, 31 1. Heems 1st 448 p] J. Wessf ;mskerk 6, 4. 1 lijk 425, Admira 393, 7. urg 364, Peeto Dinse en tor toni een blij] 27 apr gebrai i. De eb lijkse uil' aid op 1 ït Jeroen le editge Aan het eind van de vijfdaagse conferentie over de macht van de geweldlozen, die in Drieber gen is gehouden, is besloten dat het overleg, zoals dat nu heeft plaats gehad in de komende tijd zal worden voortgezet. Het comité, dat ook deze conferentie heeft voor bereid, heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de follow-up van de conferen tie. Het is de bedoeling dat contactpersonen in de andere werelddelen gelijkgezinde mensen en organisaties bundelen om gezamenlijk de fundamentele oorzaken van geweld en de moge lijkheden -van geweldloze acties te gaan bestu deren. Er zal zoveel mogelijk gebruik woeden gemaakt van de steun, die nu reeds door ver schillende wereldorganisaties wordt aangebo den. Aan het slot van de conferentie zijn sommige deelnemers optimistisch anderen pessimistisch huiswaarts gekeerd. Tot die laatste categorie behoorde onder meer de Boeddhistische monnik Thich Nhat Hahn uit Vietnam, die zei: „Per soonlijk zie ik geen enkele oplossing meer, waarmee ik overigens niet wil zeggen, dat wij niets moeten doen". De Franse priester Abbé Pierre was minder pessimistisch. „We moeten geen wonderen verwachten, maar de jeugd is zich al volledig bewust van de absurditeit van de manier waarop vorige generaties hun problemen heb ben opgelost". Initiatiefnemer Dom Helder Camara noemde de conferentie in Driebergen „het begin van een begin" en deed de toezegging zich ook bezig te willen houden met de voorbereiding van de volgende conferentie. Het is nog niet zekec of die bijeenkomst volgend jaar in India kan worden gehouden. De suggestie daartoe werd gedaan in verband met de herdenking van de vijfentwintigste sterfdag van Gandhi, die daar dan plaats vindt. KORTE METTEN Paus Paulus heeft prof. Fe- derico Alessandrini. voorma lig adjunct-hoofdredacteur van de Osservatore Romano, definitief benoemd tot chef van de Vaticaanse pers dienst. Tot waarnemend hoofdredacteur van de Osser vatore Romano benoemde de paus de geestelijke prof. Vir- gilio Levi (43), wiens positie bijzonder invloedrijk kan zijn in verband met de grote te rughoudendheid, die de feite lijke hoofdredacteur Manzini de laatste tijd aan de dag legt. Op zondag 29 apri! zal voor de eerste maal in Nederland een Anglicaanse priester worden gewijd. In de kerk van St. Phillip and James aan de Arie v. d. Spuyweg in Den Haag zal de bisschop van Fulham, tot welk dio cees de Haagse parochie be hoort, de diaken B. Lister tot priester wijden. Een ziekelijke boer, die zich op Goede Vrijdag in Maga- lang op de Philippijnen aan het kruis heeft laten nagelen, is volgens de pers in Manil la, korte tijd daarna overle den. De man, de 32-jarige Baldomero Inoncencio. was al eerder ziek geworden en had weinig kans ooit weer beter te worden. Patriarch Efrem de Twee de, catholicos van de Ortho doxe kerk van Georgie in de Sowjet Unie is na een lang durig ziekbed op 75-jarige leeftijd overleden. Volgens het Russische persbureau Tass is de dood van Efrem door de heilige synode van de Georgische kerk bekend gemaakt. De speciale afgezant van de Amerikaanse president Nixon bij de H. Stoel, Henry Cabot Lodge, is door paus Paulus in audiëntie ontvan gen. Hij zou de paus hebben ingelicht over de China-reis van Nixon, de komende ge sprekken van de Amerikaan se president met het Kremlin en over de jongste ontwikke lingen in Zuid-Oost-Azië. Prawda waarschuwt voor preken In de Russisch-orthodoxe kerk, die naar schatting dertig miljoen aanhangers telt is het Paasfeest een week later gevierd dan bij de westerse christenen. Aan de voor avond van Pasen heeft het Moskouse partijblad Prawda een felle aanval op het chris tendom gedaan. De lezers werden gewaar schuwd tegen de reactionaire ideeën van het christendom, aie worden gepropageerd om het „geweten van de arbei ders te vergiftigen". „De preken, die zeggen dat wij onze vijand moeten liefheb ben, dienen er alleen toe de waakzaamheid te doen ver slappen en onze klassevijan den in de kaart te spelen," aldus het blad. Patriarch Pimen is zelf voor- van arbeid aan de orde gegaan in de eucharistievie ring, die gecelebreerd werd in de Epiphanias-kathedraal in Moskou. Meer dan dui zend gelovigen moesten de plechtigheden buiten de ka thedraal volgen. In zijn paastoespraak is de pa triarch in het geheel niet in gegaan op de beschuldigende woorden aan zijn adres van de kant van de Russische schrijver Soljenitsyn. Hij sprak alleen over de „ont spanning op het Europese vasteland en over de nood zaak van ,,een spoedig ge sprek over veiligheid en sa menwerking." De werkgroep Evangelie en Bedrijfsleven van de stedelijke Raad van Kerken in Utrecht gaat een actie voeren waarin de zin van de arbeid aan de orde wordt gesteld. De werkgroep zegt verontrust te zijn over de onmacht van het individu in de samenleving, het gevoel gevangen te zijn in dc structuren van bedrijf of werkkring, de negatieve aspecten van de zogenaamde consumptiemaatschappij en de dreiging van uitputting der natuurlijke grondstoffen. Aan de orde moet worden gesteld, zo zegt de werkgroep, dc vraag of arbeid in de vorm zoals die nu is, nog zinvol is. of dc mensen niet een deel van hun arbeidskracht verspillen door te werken aan wegwerpartikelen en op welke manier men zijn persoonlijke werkkracht kan inzetten voor de samenleving als geheel. Op zondag 7 mei organiseert de werkgroep in de Janskerk een speciaal aan dit thema gewijde dienst, waarbij ir. van Monsjou en de Utrechtse priester Frans Vocking, die al enkele jaren als arbeider in een bandenfabriek werkt, de voorgangers zijn. Voor de zoveelste maal heeft paus Paulus herhaald, wat Rome onder de laatste pausen steeds heeft volgehouden, namelijk dat de kerk en de paus aan geen enkel politiek systeem of partij ge bonden zijn, maar dat kerk en politieke gemeenschap onafhan kelijke grootheden zijn. Hij herhaalde ook, dat belden, omdat zij dezelfde mens in zijn persoonlijke en sociale roeping dienen, nauw met elkaar behoren samen te werken. De paus verklaarde dit tegenover de leden van het politiek bu reau der Europese unie van Christen democraten, die hij in audiëntie heeft ontvangen. Maar de paus vond wel dat de kerk toch zekere zeggingschap heeft over de politiek. Njet in die zin, dat zij een politiek pro gram had voor te leggen of technische middelen ter verwezen lijking had aan te bevelen, maar wel zo, dot de kerk recht heeft aan burgers en politici maatstaven voor te houden, die naar haar oordeel onontbeerlijk zijn bij het streven naar recht vaardige, vruchtbare en blijvende politiek in dienst van harmo nische ontplooing van mens en gemeenschap. KERK EN WERELD Steeds minder kardinalen voor pauskeuze Als er op korte termijn een paus gekozen zou moeten worden, zouden verschillende landen niet aan diè keuze kunnen deelne men. In het H. College, waaraan de pauskeuze is toevertrouwd, zijn op dit moment geen kardinalen vertegenwoordigd uit de Volksrepubliek China, de Sovjet-Unie, Hongarije, Tsjecho-Slo- v/akije, Argentinië, Columbia, Japan, Portugal en Zwitserland. Van de 119 kardinalen die nu deel uitmaken van het H. College zijn er dertig ouder dan 80 jaar en komen door hun hoge leef tijd niet meer in aanmerking voor deelname aan een pauskeu- Onder de resterende 89 kardinalen die nog wel gerechtigd zijn aan een pauskeuze deel te nemen, zijn er 24 van Italiaanse na tionaliteit. Paus Paulus zelf heeft eind 1970 bepaald dat kardinalen, ouder dan 80 jaar niet meer aan de pauskeuze mogen meedoen. Deze maatregel veroorzaakte in Vaticaanse kringen toen nogal wat beroering. Zoals bekend heeft de Belgische karlnaal Suenens, met steun van anderen, een voorstel gedaan de paus tc laten kiezen door do voorzitters van de bisschoppenconferenties. Dit voorstel is door de paus echter afgewezen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7