Ceidóc @ou/ta/nt REM OP BEDRIJVEN IN DE RANDSTAD C rf Tientallen dorpen een puinhoop Werkloosheid tóch gestegen jSssïf ?n Guerrilla's vermoordden Oberdan Sallustro Ook heffing op vuile brandstof Vee Britteil in Ulster gedood Supermarkt voor av ond- derwip Verhoging van college geld gaat niet door 63e jaargang, no. 18.667 DINSDAG 11 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. II: 19.28 uur: De jonkvrouw van Avignon; 20.50 uur: Clavigo (t.v.-spel). PLAATSELIJK BUIEN Vrij vee! bewolking met plaatse lijk buien. Minimumtemperatu ren omstreeks 3 graden, maxima morgen rond 9 graden. Zwakke tot matige wind, eerst uit uiteen lopende, later uit noordelijke richtingen. BUENOS AIRES (Reu ter) De directeur van de Fiat-Argentl- nië, Oberdan Sallustro, die bijna drie weken geleden door marxisti sche stadsguerrillero's werd ontvoerd, is doodgeschoten. De ont voerders kwamen tot hun daad toen de poli tie de volksgevange nis" omsingelde in de wijk villa Lugano van de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires. Volgens een politie woordvoerder werd de 57-jarige Italiaanse in dustrieel tweemaal in de borst en eenmaal in het hoofd geschoten voordat de ontvoerders in een vuurgevecht ge wikkeld raakten met een politiepatrouille. Twee politi' werden gewond, van "wie een ernstig; de ontvoerders ontkwa men voordat verster kingen ter plaatse wa- Oberdan Sallustro werd op 21 maart ontvoerd door het trotzkistische revolutionaire volksle ger (ERP) - dat een losgeld van een mil joen dollar eiste voor zijn vrijlating. Het ERP dat nog meer executies aangekon digd heeft, ontvoerde vorig jaar de Britse consul in Rosario, Stanley Sylvester. Syl vester was echter ge lukkiger dan de Ita liaanse industrieel. Hij werd na een week vrijgelaten coen een vleesconservenfa- briek waarvan hij di recteur was voedsel en kleren ter waarde van 200.000 verdeelde in de armenwijken van Ro sario. Na de ontvoe ring van Sallustro be letten nieuwe federale wetten Fiat aan de ei sen van het ERP tege moet te komen. Feijenoord- Ajax kwartier op scherm HILVERSUM De KNVB heeft toestem ming geweigerd aan de AVRO om zater dagavond een beeld- verslag te geven van het competitieduel Feijenoord-Ajax. Het is intussen zeker, dat er zaterdagavond een samenvatting van een kwartier van deze wedstrijd zal worden gegeven. Het is alleen nog de vraag welke omroep dit verzorgt. De AVRO zou het willen inpassen in Sportpa- norama en de KRO in Brandpunt. Naar men in Hilversum stelt zal men het hierover in onderling overleg eens moeten worden. TEHERAN (UPI/AFP) De gouverneur van de door een zware aardbeving ge troffen Iraanse provincie Fars, schat dat tussen de 2.000 en 0.000 mensen zijn omgekomen. Gouverneur Pirouz zei, dat alle dorpen en gehuchten rond Ghir en Kazerin in het bergachtige gebied van Zagros instortten en dat een wolk van stof de hemel verduisterde. In een gebied van zestig bij twintig kilometer zijn twintig, mogelijk dertig gehuch ten verdwenen. Pirouz die met een helikopter een vlucht over het rampgebied maakte, deelde journalisten mee, dat de overlevenden hui lend naar hem toe snelden, met de handen op hun hoofd sloegen en hun kinderen, vader of moe der opeisten. Alleen de dorpsbe woners die tijdens de aardbe ving hun huis al verlaten had den, hebben de ramp overleefd. De anderen zijn omgekomen, merendeels door het puin van de instortende huizen. „Wij zagen dat een vrouw met twee kinderen in haar armen dood uit het puin werd gegra ven", zo zeiden ooggetuigen. ..Er was ook een vrouw die juist het leven had geschonken aan oen kind. Het was ver schrikkelijk". De aardbeving deed zich om streeks half zes in de ochtend voor toen de meeste mannen hun huizen hadden verlaten om op het veld te gaan werken. De boeren die buiten de schok voel den, renden naar de dorpen waar zij hele gezinnen dood on der het puin vonden. Gouverneur Pirouz zei, dat hij met zijn helikoptec niet kon landen in twee dorpen, die hij had willen bezoeken. Kazerin en Ghir. Het gebied was één ruïne. Er stond geen huis meer over eind. Zelfs moderne bouwwer ken, zoals het departement van gezondheid, de nieuwe elektri sche centrale, de post van de gendarmerie, die uit steen en ij zer waren opgetrokken, zijn vol ledig vernield. Andere ooggetui gen zeiden: „Het leek wel het einde der wereld op de dag des oordeels". Het Nederlandse Rode Kruis heeft een bedrag van 50.000 Zwitserse francs geschonken. zijn geheime gevangenis. Deze foto werd gemaakt door zijn ontvoerders. Op de muur staat geschreven „Winnen of sterven" de eenheid van de gewapende organisaties". Rood 4- 5 3- 2. UV C 7 6-tt -3. Alt lol Dodelijke omhelzing CAIRO Zestig seconden waren er nog te spelen in een wedstrijd om de Egyptische voetbalbeker, toen AH Mahmoud bij een stand van 1-1 aan een solo begon. Hij passeerde verscheidene tegenstan ders en- bekroonde zijn rush met het winnende doelpunt. De vreugde bij zijn medespelers was zo groot dat Ali bedolven werd onder een kluwen li chamen. Toen de knoop zich ontwarde bleef Ali Mahmoud liggen. Hij was bezweken aan een hart verlamming. inl de Ter LFAST (AP) Twee Britse at-^oldaten zijn gisteravond gedood van 40 door een bom die ontplofte in te een kegelzaal. Hiermee is het van de Noord Ierse ede door onlusten gestegen tot 300. ze^Dlas-L so'daten waren naar de zaal (gegaan nadat een telefonische 1 Lukkewaarschuwing was ontvangen Hennv^at in het Pavilïoen een bom in Kerk- as gelegd. Zij vonden een izwart kistje en bleven daar bij d Hoornwacht staan. Het kistje ont- is v d r'0^6- Een soldaat is ter plaat aar) 3 se overleden- de tweede op weg min. (13»°aar h« Iiekenh"is- Fnf,Korter werken voor 275 man bij de Gist ELFT (ANP) Gistbrocades gaat voor een deel van het pro- duktiepersoneel in Delft werk tijdverkorting aanvragen. Het gaat om oneeveer 275 man, die jWaarschijnliik voorlopig de helft minder zullen gaan werken. Met de bonden is overleg gaande, maatregel is nodig geworden doordat in de laatste maanden van 1971 de voorraden van een aantal produkten door een ver hinderde vraag zijn opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering gaat de strijd aanbin den tegen de ongeremde uitbreidingen en vesti gingen van industrieën en kantoorcomplexen in de randstad. Daarom komt zij, na een advies van de Sociaal Economische Raad, met een zo genaamde selectieve investeringsheffing en met een vergunningstelsel. Tegelijk hiermee gaat de regering de luchtverontreiniging in de kern aan pakken door heffingen te leggen op vervuilende brandstoffen. Toch zal, aldus professor dr. C. J. F. Böttcher, Ne derlands lid van de Club van Rome de westelijke wereld moeten oppassen de milieuverontreiniging als het grootste probleem te beschouwen. „Want rokende schoorstenen betekenen in de ontwikke lingslanden inderdaad nog welvaart", aldus pro fessor Böttcher gisteren in Den Haag. Wat de investeringsheffingen op bedrijfsgebouwen de Randstad Holland betreft wil de regering: 9 maximaal een heffing van 25 procent op de bouwsom boven 100.000 gulden; Zethof 35 ïlaar 36 min. 31 min. 15; gevol- zich op Jten pro- ers de te belet aars bo- perioden slaagde i. In het het 25 illegale Marokkanen gesnant [RECHT (ANPi BH een enn- •roleactie in vijf pensions voor lastarbeiders in Driebergen leeft de riiksnolitie ?5 Marokka nen aaeoehotHpo di« i"e~aa! in >s land verb'even. Tot de b!'k- Fnet lemactie was bes'n -n ornaat de 2x, Ge- jjolitie een plotse'inge toene- en Jan van het aantal huitenland- loiVis- |e werknemers in Driebergen van de tras opgevallen. Ze zullen naar I «un land worden teruggestuurd. k bracht op 8—2. maximaal een heffing van 12,5 procent voor kantoorgebouwen; een nog niet vastgestelde heffing op vestigingen van installaties in de open lucht. De opbrengst van de heffingen moet ten goede ko men aan het regionaal werkgelegenheidsbeleid in vooral noord- en zuid-Nederland. Tegelijk met de heffingen wordt een vergunningen beleid ingevoerd voor nieuwe vestigingen en voor uitbreidingen. Dit vergunningstelsel gaat gelden voor de hele bedrijfsbouw in Rijnmond, voor de kantorenbouw in het hele westen en voor grotere projecten. Verder gaat de regering de luchtvervuiling aanpak ken door heffingen te leggen op alle vervuilende brandstoffen: op 100 liter benzine wordt 30 cent geheven (ben zine wordt echter niet duurder dit in verband met de verlaging van de wiebeltax: op 100 liter petroleum wordt 5 cent, op 100 liter gasolie 5 cent en op 100 liter stookolie wordt 55 cent geheven. Kwart miljoen voor „blauwe Mauritius" HAMBURG (DPA-ANP) Een klein stukje papier is gister op een postzegelvelling in Ham burg voor ruim 252.000 gulden van eigenaar verwisseld. Het was een ongebruikt exem plaar van de in 1847 op het ei land Mauritius verschenen „2 d. post office". Van deze beroemde „blauwe Mauritius" zijn slechts twaalf ongebruikte en gebruikte exem plaren bekend. Hiervan bevinden zich er nog drie in musea, een in de Britse koninklijke collec tie en zeven in particuliere ver zamelingen. De 22-jarige Haro Ciarambino en zijn 19-jarige bruid Anna Piva wachtte gisteren in Rome bij het verlaten van de. kerk een onprettige verrassing. In plaats van een felicitatie kreeg Ciaram-1 bino een bevel tot inhechteni: neming onder zijn neus wegens desertie uit het leger en het ple gen van een roofoverval Van een receptie was geen sprake meer. Geertsema: Van de Poel was beste kandidaat DEN HAAG (ANP) De benoe mingen van oud-st?atssecretaris mr. H. J. van de Poel tot res pectievelijk burgemeester van Ter Aar en tot voorzitter van de Raad van Toezicht van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds zijn bevorderd, omdat de heer Van de Poel de beste kandidaat was voor beide posten. Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) heeft dit can de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord np vragen van het PvdA-kamer- lid Laban. Beide functies, aldus de minister, laten zich zeer wel verenigen. Hij acht de benoe ming van de heer Van de Poel tot burgemeester van Ter Aar in het belang van die gemeente. DEN HAAG (ANP) Het aantal werkloze mannen in Nederland was eind maart 17.400 kleiner dan eind februari, maar na verwerking van de typische seizoensinvloeden blijkt dat het aantal werklozen nog met 2709 is toegenomen, aldus de vandaag gepubliceerde cijfers van het ministerie van Sociale Zaken. Eind maart waren er 97.000 mannen en 15.00 vrouwen werkloos, twee maal zo veel als een jaar geleden. De daling die door seizoensin vloeden optrad in de vorige maand, was kleiner dan verwacht. Daardoor is uiteindelijk de werkloosheid met 2700 gestegen tot 107.600. De daling van de arbeidsreserve is vooral terug te vinden in debouwvakarbeiders, waarvan er eind maart 10.700 minder werk loos waren dan eind februari, voorts landarbeiders (min 1350) chauffeurs (min 1200) en losse arbeiders (min 1450). Eind maart was 3.3 procent van de afhankelijke beroepsbevolking werkloos, tegen 3.8 procent eind februari en 1,6 procent eind maart 1971. In het noorden liep het percentage terug van 7 naar 5,1 pro cent, in de Randstad van 2,7 naar 2,5 procent. De vraag naar arbeidskrachten is in maart ook toegenomen, namelijk voor mannen met 1200 en voor vrouwen met 450. Nn de seizoenscor- rectie vertoont echter ook de vraag naar personeel een daling en wel met 400 tot 68.900. George Scgard, een van de bom dieten die gisteren in Parijs er met drie gijzelaars vandoor ging. houdt hier een pistool in de aan slag als hij wegrijdt van het Paleis van Justitie. Samen met zijn vrouw en de bandiet Chris tian Jubin slaagde Segard erin, ook dankzij dreigementen, aan de politie te ontsnappen. In de loop van de avond werden de drie gijzelaars, een rechter, een griffier en een secretaresse, door de bandieten vrijgelaten. Soldaten weigeren legerprak UTRECHT (ANP). - Circa 130 van de 150 dienstplichtige mili tairen van dc Van Heutszkazernc In Kampen hebben gisteravond demonstratief hun avondeten laten staan. De soldaten vinden de kwaliteit van het eten beneden peil en zijn verder weinig ingenomen met de eetzaalaccommodatie van de uit het napoleontische tijdperk stammende kazerne. Besprekingen met kazernecom mandant majoor M. Metselaar over verbetering haalden tot nu toe n'ets uit. Vorige week vrij dag gaven enkele tientallen dienstplichtigen ook al te ken ner. dat de maaltijden voor hen een onverteerbare zoak waren door hun eten onaangeroerd in de afvalton te mikken. ou LEIDEN (ANP) In het nieuwe schooljaar start in Leiden een „supermarkt" voor avondonder wijs. Circa achthonderd perso nen zullen in twee gebouwen bij het bus- en treinstation 's avonds les krijgen om opgeleid te worden voor het einddiploma maco-3, mavo-4, havo, hbs-a, of-b, atheneum-a of -b, of meao. Rector is de heer D. J. van Kooten, thans conrector var» de Louise de Colignyscholcnge- meenschap in Leiden. In de nieuwe opzet werken de tien bestaande avondscholen samen. In deze unieke samenwerking krijgen de cursisten de kans hot diploma in gedeelten bijeen te sparen. Door de schaalvergro ting is er een grote keuze van examenpakketten. De deelnemen de avondscholen zijn tot bunde ling gekomen omdat men een behoefte aan specialisatie be merkte, een wens om niet elke avond door studie bezet te zijn, het verlangen om tekorten van vroeger dagonderwijs op te vul len en een geheel eigen pakket voor een bepuald diploma sumon te stellen. (Zie verder pag. 3) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Do verhoging vnn de collegegelden mag niet lot stand komen zonder een gelijk tijdige fundamentele herziening van het stelsel van studiefinan ciering. Dat is de mening van de meerder heid van de Eerste Kamer. Een daartoe strekkende motie werd met 31 stemmen tegen 28 van morgen in de senaat aangenomen en richt zich tegen het voor nemen van minister De Brauw (Wetenschapsbeleid') om de col legegelden te verhogen. De motie werd ingediend door de P.v.d.A.-senator De Rijk. Met behulp van zes KVP- en 2 AR- stemmen behaalde de oppositie in de senaat tegen het beleid van minister De Brauw dezo overwinning. rtnn to""" 2,.* "inoü .nó*" d?e v.tf» O*" Twee jonggehuwden in de Amerikaanse staat Oklahoma werden hech ter aaneengesmeed dan ze konden vermoeden. Tijdens hun receptie kregen ze ongemerkt handboeien om, zonder dat de dader zich meldde. Het kostte een politieman twintig minuten eer hij het jonge paar had verlost. principieel bezien.beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1