RUSSISCHE DELEGATIE WIL VLAGGEN HIJSEN Voetbalclubs in beroep tegen verwijdering uit betaald voetbal Kovacs gunt Cruijff even rust Mr. Hoyer overleden INSDAG 11 APRIL 1972 LEIDSE COL. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Tafeltennis Is een wereld- verbreide sport, die internationaal nog nooit de erkenning heeft gekregen, welke het toekomt. Op de Olympische Spelen bijvoorbeeld zou je verwachten dat de tak van sport waar de meeste beoefe naars van rond lopen in elk geval verte genwoordigd zou zijn. Maar neen, door de laksheid en de onvoldoende aandacht van de internationale tafeltennisleiders is het nooit zo ver gekomen. Erger zelfs. Veel jongere sporten als badminton, die met inventieve demonstraties in de belangstel ling proberen te komen, maken momen teel een veel reëlere kans op het verkrij gen van dit voorrecht, ook al kunnen ze nog niet eens ,>in de schaduw" van de ta feltennissport staan. rt affiche van de Europese kampioenschappen, waarop de foto van Wim Schoonemeijer staat afgebeeld. Tegen de achtergrond van deze onvoldoende aanpassing moet men ook het probleem zien, dat aan het eind van deze week op duikt aan de vooravond van de Europese kampioenschappen in de Rotterdamse EnergiehaL Dan staat het organisatiecomité voor het dilemma om het spelen van volksliederen en het hijsen van nationale vlaggen toe te staan of niet. Het ETTU-con- gres zal zich immers op voor stel van de fanatieke Russische leiders over deze problematiek buigen. Dan zal blijken of met onmiddellijke ingang aan dit verlangen gehoor moet worden gegeven of dat men nog even moet wachten. Dat laatste be pleit de Nederlandse Tafelten- nisbond, die er niets voor voelt om zich ineens een hoop moei lijkheden op de hals te halen. Het stelt zich op het standpunt, dat het geen sinecure is om bij allerlei ambassades zoveel „za ken" los te krijgen. „Dit is een kwestie van life-time", zei NTTB-voorzitter Douwe de Vries een tikkeltje overdreven. Overdrevenheid Die overdrevenheid is echter ken merkend voor de gespannen si tuatie. Dat deze moeilijkheid kan ontstaan zegt immers al voldoende. Het feit dat de ET- TU-bestuurders nooit hebben in gezien, dat wat andere sport bonden hebben Ingevoerd ook voor het tafeltennis wel eens van eminent belang zou zijn, duidt op een kortzichtigheid, die bij zo'n wereldomspannende or» ganisatie niet past. Van de Russische delegatie hoeft men geen clementie te verwach ten. Deze mensen die al op het wereld congres in Nagoya 1970 nul op het reces* ontvingen, willen nu eindelijk eens van de eeuwige strijdvraag af. Het is toch immers te gek om los te lopen, vinden ze. En in die mening staan ze niet alleen. Ook de meerderheid van de Oostbloklanden denkt er zo over. „Dat er op het ETTU-congres dus veel tam-tam over gemaakt wordt staat vast", benadrukt Douwe de Vries, de energieke voorzitter van NTTB, „maar dat interesseert mij niet zo veel. Het feit of een eventuele maatregel op deze kampioen schappen van kracht zal wor den, wat statutair kan, is veel belangrijker". Belang )EN HAAG Voor het gerechtshof in Den Kaag heeft mr. A. W. A. M. Fievez gisteren gepleit namens vier voetbalclubs, die vinden dat zij ten onrechte door de KNVB uit het betaalde voetbal zijn gezet na afloop van het seizoen 1370-'72. De vier clubs, Limburgia, R.C.H., NOAD en RBC, hadden vorig jaar samen met AGOVV, SC Drenthe en ZFC in kort geding voor de president van de rechtbank in Den H aag gevorderd dat het besluit van de sectie betaald vcetbal van de KNVB ongedaan zou worden gemaakt. De rechtbank-president wees hun vordering af, waarna de vier clubs van het vonnis in beroep gingen. e clubs willen het komende seizoen weer in het betaalde voetbal meedoen, zei mr. Fievez voor het hof. Hij stelde dat het besluit om de clubs uit het betaalde voetbal naar het amateurvoetbal te verwijderen in strijd is met het reglement betaald vcetbal van de KNVB altijd geweest dat clubs niet tegen hun zin uit het betaalde vcetbal konden worden gezet", aldus mr. Fievez. Uitsluiting van de cl -bs op grond van het onbeschreven verenigingsrecht, zoals volgens de KNVB mogelijk was, kan naar de mening van mr. Fievez nu juist niet. Johtm Cruyff krijgt van Stefan Kovacs nog een paar dagen rust, vanavond hoeft hij zijn schoenen niet aan te trekken. AMSTERDAM Ajax-trainer Stefan Kovacs gunt zijn ster-spe ler Johan Cruijff nog even rust. Cruijff staat vanavond niet opgesteld in het Ajax-elftal dat tegen Volendam zal proberen de plaats te veroveren in de finale van het toernooi om de Nederlandse beker. Kovacs: „De enkelblessure van Johan is nog niet helemaal ger.esen. Maar zaterdagavond zal hij er te gen Feyenoord zonder enige twijfel bij zijn". Gerrie M&hren, die zondag tegen MW ook niet in de basis-op stelling stond, speelt vanavond wel tegen zijn oude club. De opr ling van A r'c: er a's volgt uit: Doel: Stuy.; ach ter: Suurbier, Blankenburg, Hulshoff, Krol; midden: G. Müh- ren, Kaan en Neeskers.. soor: Swart, van Dijk en Keizer. Volendam komt met hetzelfde elftal in het veld, dat er zondag slaagde FC Utrecht te verslaan. Eliminatie „De sectie betaald voetbal is geen ver eniging, en zelfs als dat zo zou zijn ge weest dan is elimi natie van leden van een vereniging vol gens het ongeschre ven verenigings recht alleen moge lijk in noodsituaties en daarvan was hier geen sprake. De clubs hadden ver wijderd kunnen worden via een re glementswijziging van de sectie be taald voetbal. Cok fimanofeel verkeerde de KNVB niet in een noodsituatie, want er was extra geild uit de toto-op brengsten toege- Limburgia R.C.H. N.O.A.D. R.B.C. in de clinch Mr. J. Kaulingfrohs moesten, namelijk die van de toe schouwersaantal len. Zijn stelling is dat die norm bekeken had moeten worden in samenhang met de financiële situa tie en de schulden last van de clubs. „Deze vier clubs zijn nog altijd fi nancieel gezond, en bij clubs die in het betaalde voetbal mochten blijven, zoals Willem II, staat het met de fi nanciën veel slech ter", aldus mr. Fie- Alles wat het directe belang van de Europese kampioenschappen kan aantasten, gaat boven alles. Zo moet men ook het al eerder ontstane conflict van Wim Schoonemeijer, na Bert Onnes de meest lastige man in de N ederJarcdse Ta feötemfrsbond, zien. Hij heeft gisteren de daad bij het woord gevoegd. Zijn er- gernips over het feit, dat zijn fo tografische beektenis op de affi- sche van dit toernooi prijkt, zonder dat hem toestemming daarvoor is gevraagd, resulteer de in een aangetekend schrijven van zijn advocate A<r*re Goud- smit. die de NTTB duidelijk maakte dat er wann eer er binnen vilf dagen geen 2500 gulden is overgeschreven op de giroreke ning van Schooner ei ir een ci viele procedure zal worden aan gespannen. „Rel" Het organisatiecomité, niet onaf kerig van een „rel" in dit sta dium omdat de belangstelling er alleen maar door vergroot kan worden, greep deze „stunt" van een zich verongelijkt voelende speler maar wat graag aan om er voordeel uit te halen. „Dit is gewoon een kinderlijke grao", vindt Douwe df Vries. „Die foto is eigendom van de firma Cor du Buy en Jnridiseh hebben we uitgezocht, maakt hij geen schijn van kans". Dit klinkt abrupt en definitief, maar de feiteliike situatie ligt toch anders. Het staat helemaal niet vast, dat Wim Schoon°mei1er in z-:n ongelijk staat. Er is een foto van hem gebruikt met het doel om meer publtak te trek ken, dus om meer inkomsten te krilgen, zonder dat er goedkeu ring is gevraagd. Kleinzielig De beweegreden waarom Wim Schoonemeijer er echter een zaak van maakt is kleinzielig. Hij is contractspeler van Tempo Team en voelt zich gepasseerd omdat hij bulten het Nederland se team op de EK is gelaten. „Dat is de hele achtergrond", gaat Douwe de Vries verder. „Als hij ook was gekozen zou er waarschijnlijk niets aan de hand zijn geweest, maar nu v/el". De NTTB blilft er rustig onder, omdat het uit de brief van de raadsvrouwe heeft be grepen, dait Wam Schoonemeijer de tijd niet meer heeft om een kort geding aan te snannen. Al te veel herrie vooraf kan deze kwestie dus niet opleveren, zo- Bondsvoorzitter Douwe de Vries: geen been om op te staan." dat men wel zal zien hoe het schip strandt. „Voorlopig", zegt de Vries, „kan ik er geen nacht over wakker liggen". Vooravond Aan de vooravond van het Euro pese titeltoernooi is nog een an dere moeilijkheid ontstaan. De jonge Hongaar Klampar, vijfde op de plaatsingslijst, zal niet kunnen deelnemen, omdat hij teveel hinder van een blessure ondervindt. Deze tegenvaller, Klampar is met Jonyer wereldkampioen In het dubbelspel, dus een trekpleister, heeft in zoverre consequenties, dat de NTTB de jurymeeting van vrijdag moet afwachten voordat het zeker is of er op nieuw geloot moet worden, ja of neen. Het is namelijk niet toe gestaan bij afwezigheid van een geplaaitste speler om de plaats „open" te laten. De bijeenkomst van de ETTU zal er eerst uit spraak over moeten doen. Dat deze zaak uiterst gevoelig ligt, zal iedereen duidelijk zijn, om dat zodra een der deelnemers daardoor benadeeld dreigt te worden elke delegatie van zijn vetorecht gebruik kan maken. „Toch proberen we een loting opnieuw ten koste van alles te voorkomen", legt Douwe de Vries uit. „Wij hebben alle pro gramma's laten drukken en al lerlei organisatorische schema's uitgedokterd. Wanneer we dan weer opnieuw moeten beginnen, betekent dat dat we dagen ach ter liggen". Trubbels genopg dus zo vink voor de Europese kampioenschappen. De Nederlandse tafeltennlstnp trekt or ziich niets van run. Het heeft zich, met de Russisrhe formatie, wi 'f snor'centrum Pa pendal teruggetrokken om zich ontimaal voor te bereiden. De vraag is of dit asnekt veel zal uitmaken. Tigermnns ounillen staan immers allerminst aange schreven als erg kansrijk. HANS DE BRUYN Juridisch heft Wim Schoonemeijer HILVERSUM Zaterdag is In Hilversum overleden de vice- voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond, mr. H(ubertus) F(rans) Hoyer. Hij werd 72 Jaar. Mr. Hoyer werd in 1938 bonds raadslid en was van 1939 af vl- ce-voorzltter van de KNLTB. Voorts bekleedde hij van tal van commissies het voorzitter» schap en behartigde de belan gen van de KNLTB bij de Inter national Lawntennis Federation. Fransen zien toch af van pré-Olympics AMSTERDAM De Fransen hebben blijkbaar afgezien van hun voornemen om eind juli-bc- gsn augustus gelllk met de strijd om de wereldkampioen schappen op de baan In Mar seille voor de amateurs een pré-olympisch toernooi te hou den. Want toen de KNWU dezer dagen aan de Franse wielerbond vroeg of men de door het congres 1971 van de UCI In Varese gegeven toestemming voor die wedsiril den ook zou honoreren luidde het verrassende antwoord dat men van niets afweet. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de Fransen hun plannen hebben gewijzigd omdat intussen enkele grote wielerlnnden als Italië en België al hebben laten weten, dat die pré-olympische wedstrij den niet in hun programma pas sen. Nederland had Interesse maar zag wel op tegen de hoge kosten. Norm Mr. Fievez vocht de norm aan die de sectie betaald voet bal heeft gebruikt om te bepalen wel ke clubs naar het amateurvoetbal Noodzaak Namens de KNVB betoogde mr. J.J.M. KauUngfreks dat de sanering voor de sectie be taald voetbal een dwingende nood zaak geweest Is. De extra gelden uit de toto zouden alleen beschikbaar komen als het betaald voetbal gesaneerd zou worden. Bovendien zouden de vijftien clubs die aan het eind van vorig seizoen in de tweede divisie be taald voetbal over bleven, uit veertien thuiswedstrijden on voldoende inkom sten krijgen om fi nancieel gezond te blijven, zei mr. Kaulingfreks. Volgens hem heeft de sectie betaald voet bal het karakter van een vereniging en is zij binnen de KNVB zelfstandig in eigen zaken. Het ongeschreven ver enigingsrecht opent de mogelijkheid dat de sectie, als daar gegronde redenen voor zijn, leden verwijdert, aldus mr. Kaulingfreks. Criterium De bij de sanering gehanteerde toe schouwersnorm Is volgens mr. Kau lingfreks het enig juiste objectieve criterium. De finan ciële mogelijkheden van de clubs op langere termijn zijn erop gebaseerd, is zijn mening. „De clubs vinden de absurd, maar nirerts vaai wart zij hebben aangevoerd kaai tot d.e conclusie lei den", aldus mr. Kaudmgfreks. Hij stelde dat de passieve recreatie een wezenskern- merk van het be taalde voetbal is, en dat ook daar voor de norm van de toeschouwers - aantallen gehan teerd dient worden. Het gerechtshof zal op donderdag 18 mei uitspraak doen. Boksen Odeon Rotterdamse profbok sers Stan van de Driessche en Harry Bogaerts (beiden zwaaitfwelter) zullen op 24 april weer in de ring komen. In het Rotterdamse „Odeon staan zij dan tegen respectievelijk Asnikar en Dario Diamante, die in België wonen maar de Italiaar.se na tionaliteit hebben. Het omlijstend programma bestaat uit vier inter nationale amateurpar tijen. Veel ammo Indonesië ook naar Holland-toernooi Den Haag Indonesië heeft officieel twee boksers in geschreven voor het vierde Holland-Toernooi, dat van 8 t/m 15 mei in Nederland wordt gehouden. Het aantal inschrijvingen voor het toernooi, dat alge meen beschouwd wordt als een belangrlike voorbe reiding op de Olympische spelen van MUnchen be draagt nu zeventien. De andere landen zijn: Wales, Zweden, Denemarken, West- Duitsland, Frankrijk, Italië. Zwitserland, Oostenrijk, Polen, Rusland, Hongarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Joegosla vië. België en Nederland De Nederlandse Boks Bond heeft ook alle plaatsen waar ge bokst wordt, rond. De wedstrijden worden gehouden In: Voorburg (8 mei), Amsterdam (9), Vlissingen (10), Beverwijk (11), Enschede (12), Nijmegen (13) en Groningen (15). voor boks- titelstrijd DF.N HAAG Voor de Neder landse amateurbokskampioen- schappen die komende zaterdag, zondag en maandag in de sport hal Ovcrbosch In Den Hang worden gehouden, zijn bij tic Nederlandse Boks Bond 62 In schrijvingen binnengekomen. Voor het weiter- en zwanrwel- tergewicht hebben tien boksers Ingeschreven. BI) de zwaarge wichten zullen negen boksers om de titel gaan strijden. Zes Nederlandse kampioenen van 1971 zullen in Den Haag hun ti tel verdedigen. Het zijn: Jan I Huppen (bantam), Tonnic van Eek (licht), Ben Schultc (lichtwelter), Rudi Koopmans (midden). Sjen Verstappen (holfzwnar) en Hennie Thoonen (zwaar). De inschrijvingen over de tien ge- wichlklasscn waarin gebokst wordt, zijn: vlieg (2), bantam (3), veder (3). licht (6). licht welter (8), weiter (10), zwnar- welter (10). midden (6), half- zwaar (5) en zwaar (9). De titelstrijd wordt in toernooi- vorm afgewerkt om de eventuele Olympische kandidaten vast aan deze wedstrijdvorm te laten wennen. Leeuwarden krüfft ook kunstijsbaan (Vnn onze sportredactie) LEF.UWARDF.N Ook Lceuwnr- den kan het komend schaatssei zoen over een kunstijsbaan be schikken. F.en in het leven ge roepen actiecomité heeft reeds een miljoen gulden binnen. Een werkgroep zal met de twee In Leeuwarden gevestigde Ijs- clubs verder de plannen gestal te geven. Als er een gurantie van de gemeente kan worden verkregen, kan de rest van het benodigde bedrog, ruim een half miljoen, worden geleend. Aangezien de baan binnen acht maanden kan worden aange legd, heeft men tfe goede hoop in de komende winter op kunst- lis te kunnen schaatsen In de Friese hoofdstad. Vooreerst Is gedacht aan een kale haan zon der accommodatie. Gedurende de zomermaanden wil men de baan rendabel maken door deze geschikt te maken als rol- schaatsbaan. en verkeerspark. FBO tesjen plan van Dé Stoop UTRECHT Het bestuur van de Ne^c-lnndse Fede ratie van betaald voetbal- orpanKoU^s (FBO) heeft zich gedistancieerd van het plan van DWS-voorzitter Dé Stoop om voortaan vijf- Oij» procent van de recette van Europacupwedstrijden te bestemmen voor het be taalde voetbal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11