Ccidóc Sowtn/nt I KANS OP DEBAT IN KAMER OVER 2200 ONTSLAGEN AKZO Bombardementen op Noord-Vietnam gaan onverminderd door Beleid met personeel in horeca deugt niet Mormonenbij eenkomst in Salt-Lake-Citv een „wereldgebeuren" Prinses uit ziekenhuis Dominee verwerkte aprilgrap in preek Hilversum twee uur uit de lucht Zuid-Holland wil een luchthaven in Brahant (Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' - Giro 103003 - Eank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244' (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.664 VRIJDAG 7 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND AANHOUDEND ONBESTENDIG Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of enkele buien, maar la ter ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige aan dc kust af en toe harde wind uit Zuid tot Zuidwest. Minimum temperaturen ongeveer 6 gra den. Maximum temperaturen van 9 tot 13 graden. Acties tegen militaire doelen Haringrace 23 mei (ANP) Za terdag 20 mei wordt weer de traditione le vlaggetjes dag gevierd. Op dinsdag na Pinkste ren, 23 mei, zullen de schepen uit varen voor het vangen van de eerste Hollandse nieuwe. Men verwacht de grote ver koop van Hollandse nieuwe na 1 juni. Ongeluk met bouwkraan EDE Een 28-jarige kraandrij ver uit Wage- ningen is gis termiddag in Ede om het leven geko men bij een ongeluk met kraan. De verrijdbare kraan raakte door nog on bekende oor zaak uit de rails en sloeg Een oude Vietnamese boer draagt zijn twee kleinkin deren in draagmandjes weg uit de gevarenzone in het noorden. SAIGON (AP) Tientallen Ameriiaanse oorlogsvlieg tuigen en enkele torpedo bit jagers hebben vandaag voor de tweede achtereen volgende dag doelen in NOord-Vietnam bestookt in de grootste aanval door de fï lucht en vanuit zee sinds i de stopzetting van de bom bardementen in 1968. Het Amerikaanse opperbevel deelde mee dat twee vlieg tuigen van de marine bo ven Noord-Vietnam wraen neergeschoten. Ten zuiden van de gedemilitairiseerde zone was een reddingsheli- - copter nergeschoten. de torpedoboot jager Lloyd Thomas werd geraakt door cummunistische artillerie en liep schade op. De tor- pedobootjager bleef in de vuurlinie. Gisteren en vandaag werden hevi- |p ge gevechten gevoerd op onge- veer 60 km. ten noorden van Saigon waar de Noordvietr.ame- zen woensdag een nieuw front #5 hadden geopend. De aanvallers hebben de ring om de stad Kwamg Tri nauwer gesloten. riet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be- i 1 schuldigingen van de Vietcong verworpen dat het falen van arijse Vietnamconferentie te wijten is aan de Amerikanen. Woordvoerder Robert J. Mc Closkey verklaarde da de Woordvoerder Robert J. Mc Closkey verklaarde da de be schuldigingen, geuit door de nister van buitenlandse zaken van de Vietcong, mevr Nguyen Thi Binh, onaanvaard baar waren en de logica geweld aandeden. De verhoogdt operaties van de luchtmacht waren volgens de woordvoerder in de eerste plaats gerit tegen militaire doe len, en een reactie op de Noord- vietnamese aanvallen. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De afdeling Noord- wijk van de AVG heeft felle kritiek geleverd op het perso neelsbeleid dat de horecabedrij ven vooral 's zomers voeren. „Men rotzooit maar raak" zei secretaris Van Santé. Van een geordend personeels beleid is nauwelijks sprake. De oorzaak hiervan is het grote te kort aan vakbekwame werkne mers. Dat wordt aangevuld met I merendeels jonge mensen die van 'heinde en verre naar Noord- wijk komen om daar op provisie- basis weken van 65 70 uur te gaan maken. Omdat het meeste horeca-perso- neel niet georganiseerd is wordt er geen beroep gedaan op de cao. zodat uitbetaling van over uren of teruggave van vrije tijd I niet plaats heeft. Een ander punt van kriibiek was het klakkeloos afpikken van eikaars krachten door de horecabedrijven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil volgende week een Kamerdebat over de reorganisatie bij Enka Glanzstoff, onderdeel van het Akzoconcern, waardoor de Bredase vestiging met 1700 personeelsleden en de vestiging in Emmercompascuüm met 500 personeelsleden moet worden gesloten. Het Kamerlid Wieldraayer zal een verzoek indienen om de regering te mogen interpelleren. De kans is groot, dat de regeringspartijen en met name de KVP dit verzoek zullen steunen. De bedoeling van het Kamerdebat is hulp te bieden aan de getroffen werknemers, die binnen een jaar op straat komen te staan. Enkele KVP-leden hebben intussen de ministers van Sociale Zaken en Eco nomische Zaken gevraagd naar de invloed van de sluitingen op de arbeidsmarktsituatie in de betrokken gebieden. Net ais de PvdA- fractieleden willen zij zo spoedig mogelijk ingelicht worden over alle achtergronden van de reorganisatie en dringen zij aan op maatregelen. Minister Boersma van Sociale Zaken vond dit massa-ontslag een trieste zaak, die aantoont, dat er met de werkgelegenheid in ons land meer aan de hand is dan alleen maar een tijdelijke terugslag als gevolg van onze slechte economische toestand. Volgens PvdA-fractieleider Den Uyl bewijst de situatie bij Akzo dat ons produktiesteisel niet deugt, te meer daar ook nu weer tot be drijfssluiting is besloten zonder voorafgaand overleg met de vakbe weging. Uit de jaarcijfers van de Akzo, die vandaag zijn bekendgemaakt blijkt dat de nettowinst over 1971 is gedaald van 240 tot 184 miljoen. Op de jaarvergadering zal voorgesteld worden over de gewone aan delen een slotdividend van 2,40 per gewoon aandeel van 20 uit te keren. Samen met het interimdividend komt het dividend dan op 3,60 per aandeel. Ir. 1970 bedroeg het dividend 4 per aandeel. (Zie elders in dit blad). JM ÏIJMEGEN (ANP) Prinses Irene heeft vanmorgen het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen in goede conditie verlaten. Ze heeft een lichte aanval van geelzucht gehad. *e prinses en haar echtgenoot j blijven voorlopig nog enige tijd m Nederland voor een algeheel I herstel van de prinses. Vanuit dit. bij vorige bijeenkomsten tot de nok gevulde honderd jaar oude Tabernakel in Salt-Lake-City, zullen zondag beeld- en geluids verbindingen worden gelegd met 350 radio- en televisiestations, ver spreid over heel de wereld. DEN HAAG In Salt-Lake-City in Amerika wordt op zondag 9 april een bijeenkomst gehouden van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen) die over de gehele wereld zal worden uitgezonden. Om zoveel mogelijk luisteraars en kijkers over de gehele wereld te kunnen bereiken, zal gebruik ge maakt worden van satelieten, trans-atlantische kabels en van meer dan 350 radio- cn televisiestations. In Nederland zullen vier steden verbonden worden met Salt-Lake-Ci- ty. te weten Heerlen, Den Haag, Groningen en Utrecht. In Den Haag zal de bijeenkomst van Salt-Lake-City te volgen zijn in de kerk der Mormonen aan de Leersumstraat 11, om vier en om zes uur. In Salt-Lake-City zelf zullen duizenden kerkelijke afgevaardigden uit de gehele wereld bijeenkomen ter herdenking van het feit dat de kerk 142 jaar geleden werd gesticht. Een van de woordvoerders op de bijeenkomst is Legrand Richards, een van de twaalf apostelen, die de missie der Mormonen in Nederland heeft gediend. HILVERSUM De zogeheten kolonel J. Dinkels, die vindt dat er meer geld voor defensie moet worden uitge geven en dat de „slampampers van de Dam" ijlings in het leger dienen te worden ingelijfd, heeft velen diep ge troffen na het inter view, dat Ad Lan- gebent op de avond van paaszaterdag met hem had in de Brandpunt-uitzen ding. Van een dominee werd een brief ont vangen, waarin hij schreef: „Ik was zozeer onder de in druk van de op rechte, mannelijke taal van de kolonel, dat ik diens ge dachten m mijn paaspreek heb ver werkt". Ed v. Westerloo van Brandpunt: „Het was een 1 april-grap van ons en Wim Kan. Er zijn wel meer mensen inge vlogen. Het idee er voor was van ons, maar Wim Kan was zelf met het voorstel gekomen om ooit aan iets dergelijks zijn me dewerking te verle nen. De tekst was niet geschreven en niet ingestudeerd. Naar aanleiding van „Brandpunt-uitzending Het was inderdaad een spontaan inter view, maar terwijl Wim Kan geschm inkt werd, kreeg Langebent meer en meer het gevoel met een echte ijzer vreter te doen te hebben. Wat als spel was opgezet, kwam zodoende steeds sterker in de werkelijkheid te lig gen". In de uitzending van vanavond van Brandpunt zal Wim Kan zijn pruik af zetten en van „ko lonel" weer cabare tier worden. Er zijn ongeveer 200 reac ties binnengekomen op postbus 1972 te Ermelo. Veel boze brieven, omdat we dergelijke „kolo nels" in het leger hebben en ook om dat zulke mensen door Ad Langebent te hard worden aangepakt. Zij die een aprilgrap ver moeden hielden het op de acteurs Ko van Dijk, Luc Lutz, Ton van Duinhoven of Kees Brusse. Een grote groep vindt, dat er in derdaad meer geld voor defensie moet worden uitgegeven. Anderen zaen het geld liever besteed aan onderwijs en verbetering van het leefmilieu. KARDINAAL WRIGHT: Gebruik pil is soms te verdedigen ROME (AFP) Van de hand van kardinaal John Wright, prefect van de congregatie voor de geestelijkheid is in het Italiaanse katholieke tijdschrift II Regno een artikel verschenen, waarin hij zegt dat het gebruik van de pil, hoe wel „in objectieve zin afkeurenswaardig", on der ..bepaalde omstan digheden, onschuldig of minder schuldig, of sub jectief verdedigbaar is". De kardinaal heeft dit reeds vorig jaar maart geschreven ais antwoord aan een groep progressieve geestelijken in Amerika, die in conflict wa ren gekomen met kardinaal Patrick O'Boyle, voorstander van een letterlijke interpre tatie van de encycliek Hu- manae Vitae. In Rome verklaarde men hot standpunt van kardinaal Wright als een afzwakking van het eerdere Vaticaanse standpunt, dat bet gebruik van de anti-conceptionele pil ten enen male verbood. HILVERSUM (ANP) De mid dengolfzender Hilversum 2 is canmorgen twee uur uit de lucht geweest. Kort na zeven uur viel de zender uit als gevolg van een storing in de hoogspan ning van het zendstation Lopik. Om negen uur hadden technici van de PTT het defect weer verholpen. Ex-celgenoot van Soledad- brother vermoord SAN JOSE (AFP) Een vroege re celgenoot van George Jack son, een van de Solodad-bro- thers, de 29-jnrige James Carr, is gisteren in de Calitornisch* stad San José vermoord aange troffen in de woning van een ze kere John Hamman, een vriend van dc negeractivlste Angela Da- vis. Angela Davis wordt er van be schuldigd de wapens te hebhen geleverd die in augustus 1970 werden gebruikt bij een overval op het gerechtsgebouw San Ra- faël, waarbij een rechter, twee gevangenen en een getuige wer den gedood. Volgens de justitie had Angela de overval georga niseerd. Een twaalftal Jordaanse en Amerikaanse tie in Palm Beach, Florida. De koning ir aan de Verenigde Staten af. veiligheidsagenten begeleidt koning Hoessein tijdens zijn vakan- i licht shirt met donkere kraag sluit hiermee zijn officiële bezoek Ongeluk Griekse werf Athene (AP) Op de nieuwe werf te Skaramanga dat 15 km ten westen van Athene ligt, is een grote kraan omgevallen. Hierbij werden acht personen, onder wie twee Westduitsers, gedood. ADVERTENTIE Twee deelnemers met 13 goed De overige cijfers zijn: 599.510 deelnemers zorgden voor een bruto inleg van 1.393.943.-- gul den. Voor de tweede pris meld den zich 32 deelnemers die netto 3.915,52 ontvangen. Voor de der de prijs van 11 kruisjes goed zijn 354 deelnemers die een ne-t-' tobedrag van 266,- gulden zul len toucheren. A.s. zondag van 8.00- Stadsgehoorzaal. Alle zi Kaarten v a. 7.00 uur aan de j EVËRT CASTELEIN DEN HAAG In spoL"ttoto 39 van afgelopen weekend zijn twee deelnemers er in geslaagd de cc-..en kruisjes in de juiste volg orde ie zetten. Zij ontvangen netto G2.648.99 gulden. Het premiebedrag van 147.409,47 gulden bruto zal aan een van deze twee worden uitgeloot. De Alkenburcht te RoeloFarendsveen DRIVE IN DISCOTHEEK D. J. ROB WEST op zaterdag 8 april a.s. Aanvang 20.00 uur. Beneden 16 Jr. geen toegang DEN HAAG (ANP) Een eventuele plaats voor een twee de nationale luchthaven, dan wel een regionale luchtha ven voor Zuidwest-Nederland, dient bij voorkeur in weste lijk Brabant gezocht te worden. Dit is althans de mening van het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land, welk standpunt naar voren zal worden gebracht op de op 19 april te houden hoorzitting ven de vaste commissie voor Volkshuis vesting en Ruimtelijke C:(lening uit de Tweede Kamer over „De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland". Een situering van de twee de luchthaven binnen het streekplangebied Zuid-Holland wordt door de provincie afgekeurd. Mocht nader onderzoek in de richting wij zen van bijvoorbeeld de Maasvlakte dan zal het provinciaal bestuur zich daarover nader beraden. principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1