<2owiamt Verkoop auto's hoger dan ooit Tanks naderen Saigon op 96 km t isr Ondanks sterk gestegen lasten Gevaarlijke gok op 3 fronten Politieke proeessen tegen Kroatiërs op komst Onbehoorlijke aanval op mavo-niveau door ministerie Japanse journalist in arrest 18-JARIGEN MOGEN NAAR DE STEMBUS Vervuiler rijkswater betaalt Uitbreiding pokken Syrië Orkaan eist 90 doden 63e jaargang, no. 18.663 DONDERDAG 6 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden. postbus 11, telefoon 22214* - Giro 103003 - Bank: Aniro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl.' B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60: jaar 91.55. Ned. I: 20.55 uur: Sweet Alice. Ned. II: 21.15 uur: Zevensprong. AANHOUDEND ONBESTENDIG Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of enkele buien, maar la ter ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige aan do kust af en toe harde wind uit Zuid tot Zuidwest. Minimum temperaturen ongeveer 6 gra den. Maximum temperaturen van 9 tot 13 graden. eerste kwartaal 1. Opel 2. Fiat 3. Chcysler Fr. 4. Ford 5. Citroën 6. Renault 7. Volkswagen 8. Peugeot 9. Daf 10. Datsun 12.870 10.733 9.658 13. procent 12.2 procent 10.3 procent 9,1 procent 7.5 procent 7,4 procent 6,8 procent 6.6 procent 5.7 procent 4,0 procent AMSTERDAM Ondanks de sterk geste gen lasten zijn er in de eerste drie maan- den van dit jaar meer nieuwe auto's ver- I kocht dan in enige andere driemaande lijkse periode. Volgens tot nu toe bekende officieuze cijfers zal de totale verkoop tot en met 31 maart uitkomen op 106.000 nieu- we wagens, waarmee het eerste kwartaal I van 1972 de cijfers over dezelfde periode I van vorig jaar ruimschoots slaan. Toen - werden er 104.782 auto's verkocht. In 1970, Ivoor de automobielbranche het absolute topjaar, bedroeg de verkoop in het eerste kwartaal 100.340 stuks. IUitgaande van deze cijfers moet er rekening mee worden gehouden dat de totale verkoop over het gehele jaar voor 1972 zal uitkomen op 440 tot 1 540.000 stuks, tegen 432.231 in 1970 en 405.000 vo rig jaar. De grote verliezer in het eerste kwartaal is Ford Nederland, dat van de tweede plaats naar de I' vierde terugviel. Opmerkelijk is de opmars van Fiat, dal beslag legt op de tweede plaats en tops corer Opel zeer dicht is genaderd. Het succes I" van Fiat is te danken aan de 127, waarvan er bijna 5000 stuks zijn verkocht. Bij Opel is de Kadett nog steeds koploper. Chry- sel-France (Simca) boekte eveneens een opmer- !kelijke vooruitgang; dit merk steeg van de zesde naar de derde plaats," dankzij de sterk gestegen verkoop van et 1100-model. Citroën handhaafde zich ternauwernood op de vijfde plaats en bleef Renault slechts met enkele honderden meer verkochte nieuwe auto's voor. De meest verkochte Volkswagen was de Kever 1300. De animo voor de Kever 1302 liep terug, maar steeg voor het K-70 model. D Opmerkelijk is dat Datsun Toyota van de tiende plaats verdreef. Datsun kwam voor het eerst in de top-10 met een totale verkoop van onge veer 4000 nieuwe wagens. Magere 1O-zege Ajax AMSTERDAM Dat doel punt van Sjaak Swart, de killer van Ajax op bijna altijd verrassende mo menten, mag dan zeer ze ker voor een stijlprijs in aanmerking komen, dit feit kan niet verbloemen, dat de magere triomf (1- 0) van Ajax een aller minst zekere basis is voor de return tegen Benfica over veertien dagen. Speurend naar de .oorzaak van deze teleurstelling kwam voetbalminnend Nederland gisteravond tot de conclusie, dat Ajax vermoeid is. De weken lange hoogspanning, waarin het leeft, knaagt aan de spelers. Gokken op drie fronten (Europa cup, competitie en beker), is zelfs voor Ajax, teveel van het goede. Al met al mag de verdienste van Benfica niet in twijfel worden genomen. Zo dat na de wedstrijden tegen Feijenoord nog nodig was heeft deze Portugese ploeg bewezen dat het dc glamour van vroeger weer uitstraalt. Trainer Jimmy Hagan was later dan ook een gelukkig man: Ajax is duidelijk beter dan Feiienoord Daarom zie ik Benfica in Lissabon geen vijf doel punten maken, maar het haalt wel de volgende ronde. „Herman van Ber- gem, onze man in Milaan, analyseerde Jnter - Celtic, de andere halve finale om de Europa-cup. Ook dit duel weekte vele emoties los, waarvan op de drie sportpaginas uitvoerig verslag wordt uitge bracht. Film over Joe Valachi De Amerikaanse acteur Charles Bronson en zijn Italiaanse collega Walter Chiari filmen een gevan genisscène in Rome voor de film over Valachi. De producenten van de film hebben hun plan om de film in New York op le ne men opgegeven omdat daartoe druk op hen was uitgeoefend wegens het controversiële onderwerp. Valachi. lid van Cosa Nos tra. heeft uitgebreide ont hullingen gedaan over de organisatie na zijn gevan genneming. Vluchtelingen van het gebied benoorden de stad Quang Tri hebben een vrachtwagen weten te bemachtigen op weg naar veiliger oorden. Voortdurend passeren zij militaire eenheden die op weg zijn naar het gevechtsterrein. SAIGON (AP) Noordvietna- mese troepen hebben hun nu reeds zeven dagen durend of fensief in Zuid-Vielnam uit gebreid. Zij bedreigen de provinciale hoofdstad Quang Tri in het noorden en hebben met tankeenheden Saigon op een afstand van 96 kilometer genaderd. Het offensief is nu verdeeld over drie fronten: in het noorden, in het gebied rond Saigon en in het centra le hoogland waar tanks tot op zes kilometer van een re- gcringsbasis zijn opgerukt. In het noorden van het land is de situatie het meest kritiek. Ten zuiden van Quang Tri en de militaire basis van de stad voeren de Noordvietna- mese troepen een aanval uit met het doel de stad, die 30 km ten zuiden van de gede militariseerde zone ligt. van de buitenwereld af te snij den. Verder naar het zuiden voeren de Noordvietnamese troepen aanvallen uit op de Zuidvietnamese eenheden die de westelijke toegangswegen tot de ouderlijke keizerlijke hoofdstad Hoée verdedigen. De Zuidvletnamèse president Van Thieu heeft medege deeld dat de militaire situa tie zeer kritiek is. Hij zei da gelijks in contact te staan met president Nixon. De Amerikaanse president zou hem hebben medegedeeld dat hij geen gevechtstroepen zou zenden om deel te ne men aan de strijd maar hij had hem wel verzekerd van grootscheepse steun van de Amerikaanse luchtmacht en zware Amerikaanse artille- De Chinese Volksrepubliek heeft bekendgemaakt dat het i aan Noord-Viet- nam zal voortzetten. Peking noemde het communistische offensief een slag voor de Amerikaanse politiek van Vietnamisering. Hoe fel het Amerikaanse impe rialisme ook zal vechten, het zal de Amerikanen de mario nettenregering in Saigon niet voor een nederlaag kunnen behoeden, aldus het commu nistische persbureau Nieuw Bommenwerpers van de Ame rikaanse luchtmacht zijn vanmorgen begonnen met vergeldingsaanvallen boven Noord-Vietnam. Het Ameri kaanse opperbevel zei dat de aanvallen waren bedoeld als bescherming van dl shrk verminderde Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. Dc vergeldingsactie zal zich uit strekken over een periode van enkele dagen. EINDHOVEN (ANP) Het mavo-4-examen wordt ernstig ondermijnd en hét niveau wordt op onbehoorlijke wijze I aangevallen. Dit ze' d- voorzitter van de Vereniging voor RK Mavo. sectie van de Kath. Onderwijzers Vereniging (KOV), frater Gerlach Versteeg, vandaag op de algemene vergadering in Eindhoven, Explosie in fabriek: 6 doden DALLAS (AP) —Bij een explosie in een chemische fabriek in Dallas zijn gisteren acht arbei ders om het leven gekomen. De brandweer heeft de hele nacht bij schijnwerpers gewerkt om de lichamen van de slachtoffers te bergen onder het puin. (ADVERTENTIE) DANSFEEST - 4 BANDS A.s. zondag van Stadsgehoorzaal. Kaarten v.a. 7.00 8.00-12.00 uur. Alle zalen. EVERT CASTELEIN ZAGREB (Reuter) In de maand juli zullen in de Kroati sche hoofdstad Zagreb de eer ste grote politieke processes be ginnen die in jaren in Zuid-Sla- vië zijn gehouden. Volgens rechtbank-functionarissen in Za greb zullen meer dan 40 Kroa- ten, culturele en studentenlei ders, terechtstaan op beschuldi- j y-?* ging van ondermijnende, con- tra-revolutionaire ea opruiende activiteiten. Enkele van hen zijn al vier maanden lang onderwor pen aan een vooronderzoek. Het ziet er naar uil dat de open bare aanklager en de veiligheids autoriteiten van plan zijn te bewijzen dat illegale contacten zijn gelegd tussen de verdachte en verbannen Ustasji-leiders (voorstanders van een onafhan kelijk anti-communistisch Kroa tië) die herhaaldelijk de verant woordelijkheid voor bomaansla gen hebben opgeëist. In januari ontplofte een Zuidslavisch ver- keerstoestel boven Tsjechoslo- wakije waarbij slechts een ste- wardes het er levend afbracht. President Tito en andere Zuidsla- vische federale leiders hebben eind vorig haar in een felle reactie op Kroatische eisen de partijleiders van Kroatië be schuldigd van chauvinisme en politieke blindheid. De leiders werden gedwongen ontslag te nemen. Sinds de decembe-crisis is een nieuwe partijleiding aan het roer gekomen en 'zijn hon- Scholieren van een middelbare school in Vancouver doorzoeken de derd vroegere functionarissen i puinhopen van een naburige school die onïïêr stormgeweld is inge- gezuiver wegens extreem-natio- stort. Ook andere gebouwen in de Canadese stad werden zwaar be- nalistische gevoelens. schadigd. Minstens zes mensen kwamen om het leven. H'ij sprak van bedrog in een circu laire van het ministerie, waarin het wenselijk wordt geacht, dat op een einddiploma van een vierjarige experimentele alge mene technische opleiding komt te staan, dat het niveau van het totale examenpakket voor de al gemene vakken gelijkwaardig is aan dat van het mavo-4-exa- men. „Iedere aanduiding daar van op een cijferlijstje is een onwaarheid", aldus frater Ver steeg. Niet alleen de examenprogram ma's zijn ongelijkwaardig, ook het systeem van examineren wijkt sterk af van dat bij het mavo, bovendien liggen de op gaven voor wis- en natuurkunde bij het lager beroepsonderwijs (lbo), duidelijk ver beneden het niveau van mavo-4 en in som mige gevallen halen ze nauwe lijks het mavo-3-niveau. Uit de ministeriële circulaire' werd intussen wel al geput voor brieven van lts-en aan ouders en hoofden van scholen Hierin heet het dan: „Middels dit tech nisch onderwijs is het o. a. mo gelijk een diploma te behalen, dat volkomen gelijkwaardig is aan het mavo-diploma. Volgens frater Versteeg zou mi nister Van Veen er goed aan doen eerst op inform at .e uit te gaan binnen zijn departement, en vooraf overleg te plegen met alle betreffende organisaties. TOKIO (AFP) Er zijn natuur lijke bepaalde grenzen aan de persvrijheid, zo verklaarde de Japanse premier Eisakoe Sato gisteren in het Japanse parle ment ter verdediging van de ar restatie van een Japanse jour nalist. De journalist, Tafitisji Misjiama, van het dagblad Mai- natsji Sjimboen publiceerde vo rige week geheimde documen ten over dc regeling van de te ruggave van het eiland Okinawa aan Japan. Behalve de journa list werd ook een secretaresse van het ministerie van Buiten landse Zaken gearresteerd, bei den op beschuldiging van het la ten uitlekken van nationale ge heimen. Volgens socialistische parlements leden, die vragen over dc kwes tie stelden, blijkt uit de docu menten dat Japan in het geheim heeft ingestemd met het bijdra gen van vier miljoen dolla-. die de Amerikanen dan zullen uitke ren aan landeigenaren op Oki nawa als vergoeding voor de schaade die hun land tijdens de tin 27 jaar lange Amerikaanse militaire bezetting heeft opge- In de wintersportgebieden van Canada wordt een nieuwe sport beoe fend: ski-vliegen. Met enorme sprongen worden daarmee de hellin gen van de bergen Grondwetswijziging nu van kracht DEN HAAG In een speciale editie van de Staatscourant zijn gisteren enkele grondwetswijzigingen plechtig afge kondigd. De grondwet zelf schrijft deze plechtige afkon diging' voor. De belangrijkste grondwetswijziging is die, waarbij de kiesgerechtig de leeftijd wordt verlaagd van 21 tot 18 jaar. In 1974 zullen de 18-ja rigen voor het eerst naar de stembus mogen. Dan moeten nieuwe Provinciale Staten worden gekozen. Mocht er een regeringscrisis komen met daaropvolgende Kamerverkiezingen, dan zullen 18-jari- gen eerder naar de stembus kunnen. Men moet 18 jaar zijn op, het moment van dc kandidaatstelling, dus ongeveer twee maunden voor de eigentijdse verkiezingen. Enkele andere grondwetswijzigingen hebben betrekking op tic uitke ringen aan leden van het Koninklijk Huis, dc pensioenen van oud-Ka merleden en op het grondwetsartikel inzake de vrijheid vun onder wijs. GRONINGEN (ANP) Minister Drees van Verkeer en Water staat heeft gisteren tijdens zijn werkbezoek aan de provincia Groningen het provinciaal be stuur duidelijk laten weten dat hij van plun is om voor elke vervuiling vun dc rijkswateren Dit betekent onder meer dat d« fabrieken di- de Eem» vervui len een heffing zullen moeten betalen. Voor de strokarton- en aardappelmeelfabrieken is de minister bereid een uitzondering te maken. „Maar. dit geld moet wel worden besteed voor het on derzoek om de vervuiling tegen te gaan," aldus de minister. DAMASCUS (AFP) Acht nlcu- we gevallen van pokkon zijn gisteren in Syrië gemeid in hot aan Irak grenzende district Dcir el Zor. Het aantal opgegeven gevallen van pokken m Syrië bedraagt thans 39. Dc snelle uitbreiding van de epi demie heelt de Syrische over heid ertoe gebracht hel dorp Kasjmc onder quarantaine to stellen. Taptoe Delft «iaat zeker door DEN HAAG Minister Engels van KIM hrell ren garnnlicsiib- sldle van 12.000 gulden beschik baar gesteld aan de orgunlato- ren van de Taptoe Delft. Hoewel minister De Koster vnn Defensie nog geen beslissing over een eventuele garantie heeft genomen, staat nu toch vn9t dat de Taptoe Delft dit jaar zul doorgaan. Aanvankelijk be stond hierover onzekerheid, om dat men eraan twijfelde of de overheid de Taptoe zou steunen. De Taptoe 7.al worden gehouden van 17 tot en met 26 augustus. NIEUW DELHI (AFP) Ruim 90 mensen zijn omgekomen en 4.000 gewond door een wervel- strom die Bangla Desj in het begin van de week heelt getrof fen. Ongeveer 50.000 mensen zijn dakloos. Chinees in secretariaat van V.N. NEW YORK DPA) De secreta ris-generaal van dc V.N., dr. Waldheim, heeft de Chinese di plomaat Tang Ming-tsjao be noemd lot onder-seerctaris-gene- raal, belast met politieke vraag stukken en dekolonisatiepolitiek. Dit heeft het hoofdkwartier der V.N. in New York gisteren be kendgemaakt. Hiermee is voor dc eerste maal een vertegenwoordiger van de Chinese Volksrepubliek in de V.N-.top opgenomen. principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1