Bende stal voor drie miljoen aan zeer dure auto's Akkoord over ruimtevaart Reactie Vaticaan is teleurstellend Skol spreekt uw taal. Dr. Bruins Slot: pal voor vrijheicl •floriade MEESTERBREIN ACHTER AUTODIEVEN Proel'"naa' ctiöl VS-Rusland Veel stagnatie in doorstroming MTO V/OENSDAG 5 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 lnterf* ROTTERDAM (ANP) De recherche in Rotterdam heeft met de aanhouding van tien verdachten een einde gemaakt aan een groot scheepse diefstal van auto's. In één jaar tijds „verhandelden" de uit Rotterdam afkomstige autohandelaren en monteurs ongeveer 150 auto's ter waarde van drie miljoen gulden. De wagens werden bijna alle in België gestolen. De ontvreemde auto's kregen het chassis- en motornummer en het kentekenbewijs van een wrak van hetzelfde type, hetzelfde bouwjaar en dezelfde kleur. De vervalsing was in vele gevallen zo goed gedaan dat van ongeveer vijftig wagens niet te bewijzen is dat het een gestolen auto betrof. AMERIKA ERKENT BANGLADESJ WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Ro gers, heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten Bangladesj erkennen. Hij verklaarde, dat een Amerikaanse diplomaat op weg is naar Dacca met een boodschap van president Nixon aan premier sjeik Moedjiboer Rahman. Daarin staat dat de VS diplomatieke betrekkingen op het niveau van ambassades willen vestigen. Rogers heeft het te druk voor Nederland WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken William Ro gers, die volgende maand Euro pese landen zal inlichten over het komende bezoek van presi dent Nixon aan Moskou moet Nederland overslaan vanwege zijn drukke programma. Minister Rogers was oorspronke lijk van plan slechts een paar belangrijke hoofdsteden van de NAVO-bondgenoten te bezoeken, maar IJsland en Luxemburg werden aan de lijst van de te bezoeken landen toegevoegd om dat hij reeds eerder van plan was naar die landen te gaan. Deze twee landen hadden minis ter Rogers in december vorig jaar uitgenodigd toen hij de ver gadering van de NAVO-raad in Brussel bijwoonde. Recent werk van Sierk Schröder zal te zien zijn in Galerie Pulch- ri Studio van 8 tot en met 27 april. HOUSTON (Reuter-AFP) Amerika en Rusland sluiten waarschijnlijk binnen twee of drie maanden een akkoord over een gezamenlijke ruimtevlucht. Het is niet uitgeslo ten dat president Nixon tijdens zijn bezoek aan Moskou, volgende maand, de historische overeenkomst bekend zal maken. Over ongeveer drie jaar zou dan de eerste koppe ling tussen een Amerikaans en een Russisch ruimteschip een feit kunnen worden. Een en ander Is gisiteren in Houston meegedeeld door dr. Christopher Kraft, hoofd van het centrum voor bemande ruimtevluchten. In oktober 1970 zijn Russisch-Amerikaanse be sprekingen begonnen over de koppeling van eikaars ruimte schepen. Een gemengde werk groep sloot maandag in Houston een week van technisch overleg af en er staan nog meer ge spreksronden op het program ma. De specialisten van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) en de Russische organisatie Interkos- mos bespreken de mogelijkheid van koppeling van een Apollo- ruimteschip aan een Russisch ruimtestation van het type Sal- joet, en bezoeken over en weer van de bemanningen via een speciale sluis, bevestigd aan de Apollo. Volgens Kraft Zijn de meeste technische moeilijkheden al overwonnen en moeten voorna melijk de samenwerkingsregels nog verder worden uitgewerkt. Mogelijk zouden de experts op hun eerstvolgende bijeenkomst (eind mei of begin juni) tot overeenstemming kunnen ko men. Piloot gezocht voor ontvoering Fiat-directeur BUENOS AIRES (AFP) De Argentijnse politie is op zoek naar de piloot van een particu lier vliegtuig waarmee de ont voerde Fiat-directeur Sallustro zou zijn vervoerd. Deze piloot, zou met een klein toestel een geheimzinnige vlucht hebben ge maakt in de nacht van 29 op 30 maart, een uur nadat de Ita liaanse industrieel uit het huis Chilavert was gehaald waar hij na zijn ontvoering acht dagen had doorgebracht. De Argentijnse politie sluit thans geheel niet de mogelijkheid uit, dat Sallustro naar een ander land is overgebracht en is over gedragen aan een subversieve organisatie in Uruguay of Boli- len van een auto. Daarbij reed de autodief en agnt, die hem had getracht aan te houden, onder steboven. De man, die de politie functionaris gewond achterliet, vluchtte naar Spanje. Zijn uitle vering werd gevraagd, maar hij moest in Spanje eerst twee maanden gevangenisstraf uitzit ten, omdat hij een valse naam had gebruikt. Het duurde bijna een half jaar voordat hij naar Nederland werd overgebracht. De vluchteling bleek de helper van de meester-autodief te zijn de 29-jarige koopman W. H. P. De grote man achter deze om vangrijke zaak is de 59-jarige autohandelaar „in ruste" B. J. de W. Hij regelde alles en be paalde welke auto's in België moesten worden gestolen. Het karwei werd opgeknapt door de meester-autodief, zoals de Rot terdamse politie hem noemt, de 28-jarige monteur A. J. M. H. Voor elke wagen die hij uit Bel gië meenam, kreeg hij, afhanke lijk van het type auto, een be drag van 1500 tot 2500. De belangstelling van de bende ging voornamelijk uit naar mer ken van het dure type. De ge stolen auto's varieerden waarde van 10.000 tot r dan 60.000. De rechterhand van de autohan delaar was zijn 40-jarige collega F. J. de R. Deze trad op als vervalser, heler en „schoonma ker" van de gestolen auto's. On der „schoonmaker" verstond de bende de auto's te ontdoen van alle herkenningstekens. Bij het vervalsen kreeg hij hulp van de 24-jarige autohandelaar J. van de B. en de 30-jarige monteur G. van E. De autowrakken en carosserieën werden aangebracht door de 28-jarige autohandelaar B. O. Deze haalde zijn produkten niet alleen van de Nederlandse auto kerkhoven, maar importeerde ze ook uit Duitsland. De gestolen auto's werden, nadat ze voorzien waren van de num- mers van de wrakken, vertian- In Ro"erdam werden het chass.s- De aankoop van autowrakken ver liep geheel legaal. Men kocht op de autokerkhoven overblijfselen van nagenoeg nieuwe auto's. De „meester autodief", die de merk- auto kon openmaken en star ten, kreeg opdracht om aan de hand van een lijst soortgelijke auto's te leveren. Met of zonder assistent trok hij naar Antwer pen en Brussel. „Op zekere dag kon H. de „be stelde" auto niet vinden. Na enige tijd zag hij de verlangde wagen rijden. Hij volgde de auto gedurende een halve dag, totdat hij zijn kans schoon zag, de wagen onder de handen van de eigenaar vandaan te halen. De monteur ontzag zich zelfs niet, een keer een politieauto, compleet met zwaailicht uit Brussel te stelen. deld door de 27-jarige garage houder P. S. uit Maasland, zijn 30-jarige collega A. T. Z. uit Ca- pelle aan de IJssel en de 46-ja- rige autohandelaar W. J. O. De meester-autodief, die bij de Rotterdamse politie al jaren be Er "eni ook gewerkt met uit motornummer van de gesto len voertuigen verwisseld voor die van het autowrak. Met bij behorende kenteken waren de voertuigen gereed voor de ver kend stond als een vakman dit gebied, werd op zijn stroop tochten geassisteerd door de 29- jarige W. H. P. B. De Rotterdamse recherche was in mei van het vorig jaar met het onderzoek begonnen. De zaak kwam aan het rollen, toen een garagehouder in Schiedam de politie meldde, dat hij een Mer cedes met een nieuwwaarde van 63.000,- in reparatie had, Omdat de gestolen voertuigen mo de nummers niet klop- menteel het eigendom zijn van mensen, die de auto's te goeder trouw en tegen de gangbare prijs hebben gekocht, zit er vol gens de politie niets anders op dan dat de oorspronkelijke eige naren hun eigendom langs civiel- rechterlijke weg terug voederen. Duitsland ingevoerde autowrak ken en carosserieën, die dien den als leveranciers van chas sis- en motornummers. Voor deze wrakken werd valselijk een ombouwvericlaring aange vraagd. De zogenaamde omge bouwde wrakken werden ter keuring aangeboden, waarop de afgifte van een kentekenbewijs volgde. ten. Ongeveer tezelfdertijd werd in Den Haag eveneens eeh dure Mercedes aangetroffen, die val se nummers had. Even later zocht de politie in Gro ningen een man. die betrapt was bij een poging tot het ste- MR. DR. J. BRUINS SLOT HAARLEM (ANP) In de Ma- riastichtlng in Haarlem is giste ren op 66-jarige leeftijd overle- r den mr. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voormalig lid van de Tweede Kamer voor de anti revolutionaire Partij en hoofdre dacteur van de protestants- christelijke krant „Trouw". Jan Albertus Hendrick Johan Siewert Bruins Slot werd op 8 januari 1906 geboren in Drach ten. Na het Marnix-gymnasium in Rotterdam te hebben doorlo pen volgde hij de colleges in de rechten aan de vrije universiteit in Amsterdam. In 1928 vestigde hij zich als advocaat er. procu reur in Amsterdam. In 1933 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Adorp. Met en- Demonstranten namen de benen toen de politie van de Braziliaanse staat Mendoza met traangas gooide. Dit was het begin van talloze bloedige incidenten. Naar aanleiding hiervan heeft de gouverneur van de staat de noodtoestand afgekondigd. kele andere protestants-chrisfie- lijken richtte mr. Bruins Slot da het uitbreken van de oorlog het illegale blad „Trouw" op. ld 1942 nam hij ontslag als burgen meester van Adorp ornaat htj zich niet kon verenigen met de door de bezetter genomen maat regelen. Direct na de bevrijding kwam het ondergrondse blad Trouw bovengronds en vag) scheen het sindsdien als hot dagblad „Trouw" waarvan nfi Bruins Slot jarenlang hoofdrar dacteur was. De heer Bruins Slot Is lid geweest van de Tweede Kamer geduren de de Jaren 1946—196J. Vanaf 1956 tot aan het einde van zijn kamerlidmaatschap vervulde hij de functie van voorzitter van dc AR-fractie. In deze tijd was hij Iook hoofdredacteur van het dag blad Trouw, dat in de oorlog door de bezetters al spoedig „een ophitsend geschrift" werd genoemd. De heer Bruins Slot deed van zich spreken bij het j Nederlandse Nieuw-Gu.nea-Be- leid, waartegen hij zich tot in 1 1962 had verzet. [Tot in dat Jaar stelde hij. en zijn I partij, zich op het stondpunt dat Nieuw-Guinea voor Nederland i behouden moest blijven en dat I de Nederlandse nationale souve- I reiniteit over dit gebied onaan tastbaar was. Onder invloed j van, met name de zending, kwam er een verandering in dil standpunt. Een wijziging die in 1962 leidde tot wal later ge- noemd werd „de Nieuw-Guinea- I Zwaai". De overledene maakte als lid van de Staten-Generaal deel uit van de Raad van Europa (1949— 1956) en was lid van dc KSG-a»- semblee (1952—1955). De kunstschilder Benoit (vroeger bekend onder de naam Frère Benoit) exposeert zijn schilde rijen in Kunstzaal Edison, Java- straat 16 te Den Haag, tot en met 23 april. Het betreft hier in hoofdzaak zijn abstracte wer- IADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de 200 en 250 scholleren zijn vorig najaar met hun LTS-diploma in de hand niet toegelaten tot een MTS, hoewel de wet hun de bevoegdheid verleent verder te studeren. Oorzaak: In het middelbaar technisch onderwijs was geen plaats. Deze zomer zullen waarschijnlijk nog veel meer gegadigden wegens ruimtege brek moeten worden afgewezen. Het MTO kan de sterk groeiende belangstelling niet bijhouden. Dat Is des te meer te betreuren omdat voor LTS-ablturiënten het MTO praktisch de enige mogelijkheid is om „door te stromen" naar een hogere vorm van volledig dagonderwijs, en zo Indeling in de „pro bleemgroep" werkende jongeren te vermijden. De schatting van 200250 afgewezenen wordt vermeld In het week blad „Uitleg" van het ministerie van onderwijs dat eind deze week zal verschijnen. In 1967 deed zich ook al ruimtegebrek voor bij de toen nog geheten UTS-scholen. Toen meldde het NKV-blad „Ruim Zicht" dot 943 kan didaten - ruim 10 procent moesten worden afgewezen. Dc toenma lige staatssecretaris van onderwijs Grosheide verdedigde toen in de Tweede Kamer het beleid door erop te wijzen dat hot MTO de afge lopen jaren al aanzienlijk was uitgebreid. Al bijna 20 procent van de LTS-abituniënt©n stroomt door naar het MTO. De doorstroming naar het leerlingwezen voor werkende Jon geren (een dag per week) neemt tegelijkertijd gestadig af. Vorige zomer bedroeg het nog ruim 50 procent van de LTS-abituriënten. 30 maart-1 oktober «r •msterdam 9.90-22.30 uur ,/r Toegangskaarten: te Amsterdam bij ulle Gemeente Girokantoren, kassa's naast Congrescentrum ©n Europa-Boulevard t.o. Alpha-Hotel", an voorts in geheel Nederland bij Reisbureaus en kantoren Ralffeison-Boerenleenbank Ooorlopendo kaarten: Dagkaarten: volw. f 24.- voTw. 15.- boven 6S 1.118.- bov«n 85 3.» kind. t. 14 J. f 12.— kind. 1.14 1.12.- Prof. dr. F. Haarsma over theologen-appèl: 'Het internationale appèl van een groep vooraanstaande rooms katholieke theologen is volgens het Engelse katho lieke weekblad „Catholic He rald" „met vernietigende minachting" ontvangen. Het blad zegt dit naar aanleiding van reacties die het blad In het Vaticaan heeft verza meld. De reactie van de curie-kardi naal Garonne, vorige week in een hoofdartikel van de „Osservatore Romano",, Is overigens tot nu toe de enige openlijke vorm van commen taar. die op de oproep van de theologen is verschenen. Een van de Nederlandse on dertekenaars van het theolo- genappèl, prof. dr. F. Haars ma uit Nijmegen vindt de reactie van kardinaal Garon ne teleurstellend. „Hij gaat niet in op de beweegredenen, noch op de inhoud van het appèl, dat tot de basis van de kerk is gericht. Ik hoop •dat de osservatore Romano dat alsnog zal doen", aldus prof. Haarsma. In het manifest zeggen de 33 ondertekenaars, theologen uit Canada, de Verenigde Staten en verschillende Europese landen, onder meer dat de crisis van de kerk slechts overwonnen kan worden als de gehele kerk, paus, bis schoppen, priesters, theolo gen en leken zich opnieuw bezint op wat haar centrum en grondslag uitmaakt: het evangelie van Jezus Chris tus, waar de kerk van uit is gegaan en dat ze in iedere nieuwe situatie opnieuw moet begrijpen en beleven". Om hulp te bieden bij het pro ces van de verandering bie den de theologen ln hun ap pèl een vijftal oriëntatiepun ten aan. Zo zeggen zij dat men in de kerk niet moet zwijgen, dat men zelf moet handelen, dat men gemeen schappelijk moet optreden, dat men tussenoplossingen moet nastreven en dat men de kerk niet moet opgeven. Prof. Haarsma vindt de reac tie van kardinaal Garonne op de oproep bovendien te leurstellend, omdat de kardi naal alleen tracht het tot dusver gevoerde beleid en de gezagsdragers te verdedigen. „Hij maakt zich er vanaf door te zeggen dat serieuze theologen zoiets niet zouden schrijven", aldus prof. Haarsma. De Weense kardinaal Ktinig. verklaarde ln een vraagge sprek dat hij er vanuit gaat dat de 33 theologen de be doeling hebben om hoop en optimisme In de kerk te ver spreiden. „Een open woord kan de kerk niet schaden, al leen maar ten goede ko men", aldus de kardinaal, die er later aan toevoegde, PROF. DR. F. HAARSMA „dat het te betreuren zou zijn als de verklaring van de theologen een verscherping van de polarisatie zou bete kenen". Volgens het Engelse weekblad „Catholic Herald heeft staatssecretaris kardinaal Villot, het theologen docu ment „een kennelijke protest reactie" genoemd op de scherpe vermaning, die hun twee weken geleden is toege diend door de paus en de congregatie van de geloofs leer. Hij voegde er aan toe „niemand van ons heeft de theologen-oproep echter nog Met Pasen is het historische kerkje „Blauwkapel" aan de weg Utrecht-Hilversum weer opengegaan voor korte inter kerkelijke „diensten-voor mensen-onderweg". Tot aan de eerste zondag in novem ber zal er iedere zondagmor gen om tien en elf uur een dienst worden gehouden. In de maanden juni en juli komt er nog een dienst om negen uur bij. Aan de dien sten in „Blauwkapel" wer ken voorgangers en assiste rende vrijwilligers uit ver schillende geloofsgemeen schappen mee. Het college van baptisten in Walnut Ridge, in de Ameri kaanse staat Arkansas heeft KORTE METTEN een bedrag van ongeveer vijftigduizend dollar aan ef fecten ontvangen van een vrouw. Als verklaring voor haar gift gaf dc vrouw te kennen dat ze liever blind verder wilde leven dan dit bedrag te besteden aan een operatie die haar misschien van toenemende blindheid zou kunnen genezen. De Poolse primaat, kardi naal Wyszynski, heeft gepro testeerd tegen het optreden van Poolse militairen in een dorpje in Midden Polen. Ze zouden een overval hebben gepleegd op een noodkerkje en hosties op een „waanzin nige wijze" op een vrachtau to hebben geworpen. Al eer der hadden manschappen van de militie een overval gedaan op een als noodkerk ingerichte tent. De bewoners hadden namelijk geen ver gunning gekregen voor de bouw van een echte kerk. De primaat noemde het optre den van de militie in strijd met de Poolse grondwet. In Santiago hebben verte- genwoordigers van de La tijns-Amerikaanse r.k. bis schoppenconferentie en die van de beweging voor La tijns-Amerikaanse protestant se eenheid samen gestudeerd op de bestaande nood in die landen. Op deze eerste ont moetingsbijeenkomst gingen zij tevens na welke mogelijk heden er zijn voor christelij ke actieve deelname aan de bevordering van de ontwik keling van Latijns- Amerika. De oecumenische Olympi sche kerkdienst, die op 2 september door de grote christelijke kerken op het Wittelsbacherplein in Mün- chen wordt georganiseerd, zal worden opgeluisterd met dans, muziek en filmfrag menten. Onder meer zal ook de band uit MUnchen, „New Orleans Hot Dogs" meewer ken. Door de Inbreng van deze elementen wil men op een onconventionele manier de vragen van het evangelie aan de orde stellen. Tot opvolger van mgr. A. Verheggen, die zijn functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neergelegd, is met in gang van 1 mei tot hoofdaal moezenier van het gevange niswezen in Nederland be noemd de aalmoezenier E. J. Sraven. De heer Sraven, die 56 jaar is. was reeds waar nemend hoofdaalmoezenier. KERK EN WERELD Belgen voor ruimere plaats van vrouw in werk van kerk UU een onderzoek, dat een in formele werkgroep van de Leuvense universiteit heeft gehouden onder de weten schappelijke medewerkers en medewerksters van deze uni versiteit is komen vast to staan dat de Belgische Intel lectuelen er vóór zijn dat de vrouw meer dan tot nu toe wordt ingeschakeld in het werk van de kerk. Van de honderdvierenzeventig onder vraagde personen blijkt praktisch de helft er voor te zijn dat de vrouw niet alleen ln pastorale raden en in ker kelijke hulpverlening wórdt Ingeschakeld, maar ook een priesterlijk ambt kan bekle den. Alle geënquetteerden. negenen- ta htig mannen en vijf en tachtig vrouwen hadden een academische of hoger techni sche opleiding. De eerste vraag luidde of zij op een of andere wijze actief deel hadden aan de „kerk ln volle ontwikkeling".. Zevenenveertig mannen en achtenveertig vrouwen ant woordden daarop bevesti gend. De band met de kerk blijkt voornamelijk te bestaan uit een bezinning op de vernieu wing, meestal individueel, soms in groepsverband, zo blijkt uit de beantwoording van de tweede vraag, die naar het actieve engagement vroeg. De derde vraag had betrek king op de mening I ondervraagden over tere inschakeling van cie vrouw in het werk van de kerk, op het terrein van de dienstverlening, de weten schappelijke begeleiding, de pastorale raden en het amb telijk priesterschap. Van de ondervraagde mannen waren er negenenveertig voor het priesterlijk ambt voor de i gro in het kader van dc nationale verbroederingscampagne heeft de Braziliaanse r.-k. bisschoppenconferentie ruim 200.000 postera laten drukken, waarop Jezus staat afgebeeld met een modern overhemd en stropdas. Onder dc afbeelding staat dc oproep: „Ontdek hoe dienstbaar zijn gelukkig maakt". De poster wordt ln Brazilië niet overal met evenveel enthousiasme ontvangen. Commentaar van een kerkganger: Jezus draagt de kleren van zondaars". CONFLICT ZAIRE DICHTER BIJ OPLOSSING Na afloop van enkele dagen overleg met de president on do rege ring van Znirc (voormalig Belgisch Congo) heeft bisschop Lc- sambo van Inongo verklaard optimistisch te zijn over het re sultaat. HIJ meent, dat goede vorderingen zijn gemaakt voor bij- legging van het conflict tussen kerk en staat In het land. Het conflict Is enkele maanden geleden uitgebarsten, toen de bis schoppen weigerden jeugdafdelingen van de politieke eenheids partij van Zaïre op de seminaries toe te Intcn. Een tweede oor- z.aak wus de eis, dat christenen hun christennaraen opgeven voor oorspronkelijk Inheemse namen. Bisschop l.esambo van Inongo zal het resultaat van zijn gesprek met de regering voorleggen aan de permanente commissie van de bisschoppenconferentie van Zaire, die 10 april bijeen komt. President Moboetoe heeft dezer dagen een delegatie van drie priesters ontvangen. Namens de christenen van Zaire boden zij dc president hun goede diensten uan om tot een oplossing van de problemen te komen. Bovendien zouden zij bij de president gepleit hebben voor terugkeer van kardinaal Malula, die in Rome verblijft. vrouw, van de vrouwen wa- haar inzet in de dienstverle ren en vijfenveertig voor. ning van de kerk maakten Tegen de deelname van de slechts enkele mennen en vrouw ln pastorale raden en vrouwen geen bezwaar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7