£eidóc 6owtci/ni MASSAAL OFFENSIEF ZUIDVIETNAMEZEN Drietal ontsnapt uit asiel SANOceL, Extra VS-vlooteenheden naar front AJAX LOOPT TEGEN LAMP Overal! Waterstand Rijn omhoog Rogers informeert Europa Aanslagen Spanje Fiat-directeur zou Argentinië hebben verlaten i Minstens 26 doden in verkeer Inbrekers in Den Haas; met Pasen erg actief OL6A de postgiro «3e jaargang, no. 18.661 DINSDAG 4 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND In Hier en Nu een reportage over de ontsnappingen uit het Mesdag asiel (Ned. 11, 21.05 uur). VRIJ KOUD Aanvankelijk bijna overal regen, morgen opklaringen, afgewis seld door enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind, ruimend van zuid naar west. Temperaturen omstreeks 9 graden. Kon er deze Paasdagen als gevolg van het matige weer niet van een top drukte gesproken worden, de foto's tonen, dat velen hun woning hadden veriatin om op de Sche- veningse boule vard een frisse neus te halen. Zij die het wat te fris vonden be- keken het Scheveningse gedoe van achter de autoruit. Madurodam trok altijd nog 42.000 bezoekers tegen 58.000 vorig jaar met Pasen. Man dood bij bakken van frites UTRECHT (ANP) De 26-ja- rige houtwerker P. T. de Rooij is zondagochtend vroeg bij het frites-bak ken in de ouderlijke wo ning aan de dorpsstraat In Vleuten om het leven gekomen. Hij probeerde de in de fri- tes-pan geslagen vlam te doven met een stapel lin nengoed, er ontstond een enorme rookontwikkeling, waardoor de man is ge stikt en daarna verbrand. (Van een onzer verslaggeefsters) LOBITH Dankzij de zware re genval van de afgelopen week is de waterstand van de Rijn aanzienlijk gestegen. Bij Lobith is de waterstand opgelopen tot 9 meter boven NAP. In totaal is het water al zo'n 1,25 m gestegen. Men verwacht dat de kwaliteit van het Rijnwater in de komen de dagen nog beter zal worden. Ondanks het feit dat de rivier weer meer dan duizend kubieke meter per seconden afvoert, is dat toch veel minder dan nor maal in deze tijd van het jaar. Paasweekeinde W.-Duitsland: 145 doden HAMBURG (DPA/AFP) In West-Duitsland zijn, tijdens de afgelopen feestdagen 145 men sen bij verkeersongevallen om gekomen. Vorig jaar kwamen van goede vrijdag tot en met tweede paasdag 140 mensen om het leven. In Frankrijk waren tot maandag avond acht uur 120 verkeersdo den geteld. In het verkeer wer den voorts 1227 personen ge wond, van wie 427 ernstig. WASHINGTON (AP)— De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Rogers zal binnenkort een aantal Europese landen be zoeken in verband met het ko mende bezoek van president Nixon aan Moskou, op 29 mei. Rogers gaat in Europa besprekin gen voeren over de bilaterale onderhandelingen tussen zijn land en de Sovjet-Unie en over zaken zoals de door Moskou voorgestelde Europese vredes conferentie, en de voorgestelde vermindering der bewapening van de landen van Oost- en West-Europa. be landen die Rogers bezoekt zijn Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg en IJsland. SAIGON (AP/RTR) De Ver enigde Staten en Zuid-Vietnam hebben vanmorgen een massaal offensief ondernomen aan het noordelijk front in Zuid-Vietnam om de communistische aanval ten zuiden van de gedemilitari seerde zone tot staan te bren gen. Bij deze tegenaanval werd de grootste Amerikaanse vloot- concentratie "r-ebracht sinds het moment waarop de bombardementen op Noord-Viet- nam in 1968 werden stopgezet. De Amerikaanse Zevende vloot stuurde vier vliegdekschepen en vier torpedobootjagers ter on dersteuning van de 20.000 man Zuidvietnamese grondtroepen. Amerikaanse B-52 bommenwer pers wierpen 500 ton bommen op het zuiden van Noord-Viet- nam om de toevoer van Noord- vietnamese tank-, infanterie- en artillerieversterkingen tegen te gaan. De grote Amerikaanse luchtaan val op Noord-Vietnam zou vol gens militairebronnen in Saigon vandaag beginnen. Voor deze aanval zijn vliegtuigen van de vliegdekschepen Kitty Hawk, dat plotseling is teruggeroepen van de Fillippijnen, de Coral Sea, en de Hancock, en de Con- stallation ingeschakeld. De vier schepen hebben in totaal onge veer 275 vliegtuigen aan boord. De aafïval van de Noordvietname- zen is ten noorden van Kwang Tri vertraagd door de hevige te genstand van de Zuidvietname- zen. Andere eenheden van Noord-Vietnam probeerden ech ter ten westen van de militaire basis Kwang Tri een omselings manoeuvre uit te voeren. De Zuidvietnamese regering heeft weer streng censuur ingevoerd en het nationale persbureau verboden berichten van buiten landse persbureaus over de mi litaire situatie te gebruiken. m IAN SEBASTIAAN (EFE)— Zon dag- de dag van het Baskische vaderland zijn in het Spaanse Baskenland vier aanslagen ge pleegd, waarbij twee politie agenten gewond werden. In San Sebastiaan moest een nachtclub het ontgelden en in de naaste omgeving een radiozender, een gedenkteken en een standbeeld. Baby's verkocht voor 130 MEXICOSTAD (EFE) De Mexicaanse politie is een handel op het spoor gekomen in baby's die voor 130 gulden per stuk verkocht werden. Dit gebeurde in een kliniek die een echtpaar in Queretaro er op nahield. Vrouwen die in hun kliniek be vielen en niet genoeg geld had den om de rekening te betalen, werden verplicht een document te tekenen waardoor zij het kind in pand gaven. Zij konden hun kind later echter niet terugkrij gen. De man werd op heterdaad be trapt toen hij poogde drie ba by's te verkopen, zijn vrouw werd gearresteerd toen zij een moeder die haar 350 gulden schuldig was. verplichtte een drcument te tekenen. Het echt paar heeft bekend 68 pas gebo renen te hebben gestolen en in verscheidene Mexicaanse staten te hebben verkocht. GRONINGEN Uit de dr. S. van Mes daginrichting te Groningen zijn zon dagavond om negenuur drie verpleeg den ontsnapt. Zij kwamen in vrijheid na twee bewakers gekneveld te heb ben en de sleutels af te pakkken. Het drietal, dat als gevaarlijk bekend staat, kon met behulp van de sleutels buiten het gebouw komen op een binnenplein. Zij wa ren toen slechts door een bouwschutting het asiel wordt uitgebreid van de vrijheid gescheiden. Zij slaagden erin de schutting te forceren en de benen te nemen. De ontsnapten zijn de in Baarn geboren 26-ja- rige Martinus v. d. E., de 27-jarige Paul R. de R. uit Amsterdam en de 25-jarige Jan v. d. D. uit Den Haag. V. d. E. wist dit jaar al eerder te ontsnappen. In de afgelopen ander half jaar hebben nu in totaal acht verpleeg den het aantal patiënten bedraagt 67 kans gezien de inrichting te verlaten. Het drietal bleek een der leden van het inrich- tingspersoneel dusdanig te hebben verwond, dat de man, de 31-jarige socio-therapeut J. R. Smith uit Groningen naar het academisch ziekenhuis moest worden gebracht. De man kreeg verwondingen aan zijn hals en raakte twee keer bewusteloos. De beide personeelsleden werde de cel inge lokt, overmeesterd en vastgebonden. Onder bedreiging met een schaar werden zij ge dwongen de sleutels af te geven. Op de afdeling waar dit zich afspeelde verble ven nog vier pariënten. Zij hielden zich af zijdig en alarmeerden eerst het personeel, nadat de drie mannen de benen hadden ge- BUENO AIRES (AFP) De directeur van Fiat in Argentinië, Oberdan allysSro, die op 21 maart in de omgeving van Buenos Aires werd ontvoerd door leden van een Trotzkisti- sche organisatie, zou het land hebben verla ten en zich in Uruguay of Bolivia bevinden. De Argentijnse politie heeft gisteren verklaard dat vijf van de tien ontvoerders zijn gear resteerd. Voorts zijn zeven leden van het trotskistische revolutionaire volksleger (ERP) aangehouden omdat zij medeplichtig zouden zijn aan de ontvoering. De vier ontvoerders hebben inmiddels bekend, zij zeiden echter Sallustro te hebben overge dragen aan een andere cel van het ERP. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ondanks het feit j dat het het afgelopen paasweek- j einde niet bijzonder druk is ge- j weest op de Nederlandse wegen, verloren toch tenminste 26 men sen het leven. In de nacht van vrijdag op zaterdag verloren drie mensen het leven toen hun auto in Epe onder een trein In dezelfde nacht werd een 37-ja rige koopman uit Terneuzen dood bij zijn fiets aangetroffen. Hij werd vermoedelijk aangere den. In Putten werd vrijdag een 5-jarig jongetje gedood toen hij werd overreden door een melk- auto. Ook op vrijdag veronge lukten een Turkse bromfietser in Waalwijk, een fietser in Am sterdam en een motorrijder in Leende. In Meppel en Heeze kwamen twee automobilistes om het leven toen zij de macht over het stuur kwijtraakten. In Bovenkarspel verongelukte een 14-jarige jon gen toen hij van een achteruit rijdende groentewagen viel en onder de wielen trechtkwam. Een 19-jarige jongen uit Monnik- kendam werd op zijn fiets door een auto van achteren gegrepen en gedood. In Amsterdam kwam een 26-jnri- ge Israeli om het leven. Hij werd zondagmorgen bewusteloos onder een geparkeerde auto ge vonden. Later op de dag meldde zich een automobilist, die ver telde ter plaatse een aanrijding te hebben gehad. Toen hij was uitgestapt kon hij echter niets vinden. In Winschoten veronge lukte een bejaarde man. Voorts verongelukten een 20-jari- ge jongeman in West Beemster, een 18-jarige in Niieveen, een 25-iarige in Oude Pekela, een 20-janec uit Appingedam. en een 28-jarige slager in Epe. Bij ongelukken in Heeten, Brum- men. Gouda. Westerhork. Groesbeek en Zoelen kwamen nog zes mensen om. (Van een onze ver slaggevers) DEN HAAG Tij dens het afgelopen lange Paasweekein de zijn in Den Haag op een tiental plaatsen, onder meer in winkels en geparkeerd staande auto's, inbraken ge pleegd waarbij de totale buit vele tienduizenden gul dens bedraagt. Bij drie inbraken be droeg de waarde van de ontvreemde goederen maar liefst 65.000 gulden. De grootste inbraak werd gepleegd in het bijkantoor van de Nutsspaarbank aan het Heeswijk- plein in Den Haag. In het bankgebouw brandden de inbre kers een gat in de zijkant van de kluis en gingen er met een bedrag van 40.000 gulden van door. Men kwam het pand binnen door aan de achter zijde van de bank dc deur t« forceren. De totale braak sel) ade bedraagt 8000 gulden. Een partij postzegels ter waarde van 20.000 gulden werd dit weekeinde ont vreemd uit een postzegelhandel aan de Rijswijkseweg in Den Haag. De ze gels waren opgesla gen in enkele laden en kasten in de winkel. Daar er geen sporen van in braak werden ge vonden, vermoedt de politie dat de dieven van een val se sleutel gebruik hebben gemaakt, en ets van Rem brandt. voorstellen de twee speellieden met een draailiei en een doedelzak is zaterdag ontvreemd uit een van de gan gen van het ge meentemuseum ia Den Haag. De eti dateert uit 1634 en heeft een waards van 5000 gulden Het kunstwerk mei de afmetingen 13 bij 13 cm was ach ter pen glasplaat bevestigd. Men vol* meelt duf een be zoeker kans heefl gezien de ets erach ter vandaan te ha len. Den Huag Het paasweckeindo bracht enkele schokkende voetbalver- rassingen. Ajux liep in Deventer tegen Go Ahead tegen de lamp, terwijl Feyenoord langs Volendam wandelde. De spanning aan dt top vnn de ere-divisie keerde daardoor weer enigszins terug. In de subtop kwam ook enige tekening. FC Den Haag viel in Nijme gen voor een UEFA-cupplaats af, doordat het tegen NEC na de goe de loting om do KNVB-beker te blij was om te winnen. FC Twente stond bij DWS een punt af, terwijl Spurtu PSV verraste. De derde en vierde plaats lijken nu definitief in handen van FC Twente en Sparta te zijn. Anke Rijnders, de Amersfoortse zwemfee, snelde naar een wereldtijd (58.8) op de 100 meter vrije slag. De prostatie opent het perspectief om de Australische wonderzwemster Shane Gould te benaderen. Voor Mars Blokkeer verliep „Pasen" minder vrolijk. De droom wéér aan de nationale vollcybaltop te staan werd door Delta l.loyd wreed verstoord. Een beslissingswedstrijd moet nu de beslissing brengen. Het was gisteren tenslotte een burg degradeert deze club uit zwarte dag voor Lugdunum: on- de eerste klasse, danks een 10 zege op Roden- de enige matras met de juiste celbalans De politie in Buenos Aires heeft de volksgevangenis" in een kelder ontdekt waar Sallustro gevangen heeft geze ten. Boven: de trap die naar de kelder leidt. Onder: het bed waarop Sallustro in de gevangenis zou hebben ge slapen. Op het bed zijn vingerafdrukken van de ontvoer de Fiat-directeur gevonden. Met Postgiro kimt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. dak makkelijk! DANSFEEST 1972! EVERT CASTELEIN Hitler's stafchef Haider overleden ASCHAU (UPI)— Generaal Franz Halder, destijds stafchef van Hitler, Is op 87-jarige leeftijd in Ascbau aan de Beierse Chiem- see overleden. Halder wordt door geschiedkundigen gezien als de voornaamste architect van de Nazi-Blitzkrieg tegen Po len, Nederland, België, Frank rijk, Dc Balkan, Noorwegen en Denemarken en van de Duitse opmars naar Moskou. Op het hoogtepunt van zijn carriè re, na de val van Frankrijk, be vorderde Hitier hem tot kolo nel-generaal, slechts een rang lager dan maarschalk. Harder viel echter in ongenade en werd met zijn gezin in een coh- centratiekamp in Hossenburg gezet. Hij zou op de hoogte ge weest zijn van de bomuanslag die in juli 1944 Hitler had moe ten doden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1