J ..Topbasketbal moet terug in Den Haag" \fooqaars~ elegance Piet Visser voelde niets voor kapiteinsrol op zinkend schip 179- Grootste volleybalvereniging van Nederland in Den Haag VRIJDAG 31 MAART 1972 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) Zonnig lente-begin met een charmante combinatie: de jeugdige japon - met verlaagde taille en rolcoikraag - vormt met de mouwloze blazer de pittige voorjaarstrend. Kleuren: kobalt, rood en marine. Maten 36-44. Perfectie voor Stationsweg 22 - Breestraet 126 - Haaifcmmmtiau 138 'i Maandags ge,lom DEN HAAG Sedert onge veer twee etmalen is Den Haag een, naar Nederland se begrippen, volleybal mammoet rijk. Twee resi dentiële volleybalgiganten met een gezamenlijk le denbestand van 450 leden hebben eergisteren in de Rijswijkse Marimbahal in gezien dat ook in de volley balwereld eenheid macht maakt. Detry-Haag (200 le den) en Set Up (220 leden) besloten tijdens een buiten gewone algemene leden vergadering over te gaan tot een fusie, die de naam Set Up naar de geschiede nis verwees. Behalve insi ders zullen weinigen van de naam Set Up hebben ge hoord en toch was deze vereniging bij de NEVOBO bekend als derde grote ver eniging van Nederland. De sportieve prestaties van Set Up bleven beperkt tot de Haagse agglomeratie en dat was eigenlijk een groot onrecht omdat in deze gro te onbekende grote klasse schuil gaat. Praeses Piet Visser heeft de fusie be paald niet op de eerste plaats toegejuicht omdat het hem ontslaat van be stuurlijke problemen, maar omdat het in ruime mate aanwezige talent bij de dames van Set Up nu ruimschoots de gelegen heid krijgt om onder lei ding van coach Henk Blok, door te stoten tot de natio nale top. ,Wij hebben dus ruim 200 leden", zegt voorzitter Piet Visser van Set Up. ,,dus wat dat betreft was een fusie niet nodig ge weest. Wij spelen in de dis trictsklasse, maar hebben zo veel talent rondlopen, dat het een verspilling zou betekenen als we alleen zouden blijven opereren. Het zou toch doodzon de zijn als we de meisjes, die nu al rijp zijn voor de hoofd klasse, niet de kans geven om naar een landelijk niveau te rei ken". Piet Visser bluft niet, al thans wordt in deze stelling ge steund door dochter Annelies, een van de vele internationals van Detry-Haag: ,,Bij Set Up lopen meisjes van 13 en 14 jaar rond die zeer goed kunnen wor den, maar dan moeten ze goed getraind worden en uiteraard geconfronteerd worden met be tere tegenstandsters". Set Up brengt niet alleen dames, maar en dat is voor Detry Haag zeer belangrijk een flo rerende herenafdeling. Op het ogenblik maken Blokkeer en in mindere mate Corbulo in Den Haag bij de heren de dienst uit. Detry-Haag onder de bezielende leiding van Karei Stoop bracht het nog steeds niet ver en dreig de zelfs een doodbloedende zaak te worden. Set Up brengt echter wat de herenafdeling betreft tien seniorenteams en twee jeugdteams in; waarvan het eerste herenteam waarschijnlijk bij de heren een nationale naam. Want de nieuwe combi natie zal in het eerstkomende competitiejaar Detry-Haag blij ven heten. Het huidige Haag heeft met sponsor Detry nog een contract van een jaar. volgend jaar in de landelijke Acht jaar geleden was Set Up tweede divisie gaat spelen. De- met een dames- en een heren- try heeft dus via deze fusie team nog een onbelangrijke, en zowe bij de dames de toe- eigenlijk voor amputatie be- komstige landskampioenen als stemde, loot aan de overdadig DEN HAAG Het basketbal in Den Haag heeft door de degra datie van Suvrikri definitief het laatste contact met de na tionale top verloren. Nu defini tief, want ook al voordat het verdwijnen van Suvrikri uit de hoogste klasse een feit was, kon de Haagse ploeg niet meer tippen aan het spelpeil in de eredivisie. Voor de achteruit gang van het basketbal in Den Haag zijn verschillende oorza ken aan te wijzen. Diverse verenigingen zagen hun sterk ste spelers vertrekken naar an dere clubs, al dan niet aange lokt door het gerammel met de geldbuidel. Het vertrek van de steunpilaren van een team had tot logisch gevolg, dat het oude niveau niet meer gehaald kon worden. Om deze reden ver dween Argus ongeveer twee jaar geleden uit de eredivisie. ,,Den Haag is van oudsher al geen basketbalstad", zegt de heer A. Mar cus, coach van Jumpers, dat op het punt staat naar de eerste divisie te promoveren. ,,In Den Haag zijn het over het algemeen besloten vereni gingen. Personeelsverenigingen, die in hun vrije tijd een balletje gooien, zonder ooit de top te kunnen halen. Echt goede spelers verdwijnen naar andere clubs". k> moeilijk als de situatie in Den Haag ligt, zo gemakkelijk is dit in het district. ..Delft heeft Facto tum/Punch en in Leiden speelt Bona Stars. Deze verenigingen zijn enor me magneten". foor clubs in Den Haag was de beslo tenheid een groot probleem. Vereni gingen die statutair voor iedereen openstonden, bleven weinig mensen trekken. Zo was VODO de club voor Indiëgangers, terwijl Suvrikri bijna alleen Surinamers als leden heeft. Voor de neutrale man, die wil gaan basketballen, rest dan nog slechts Argus of Jumpers. Basketbalstad Den Haag is nooit een basketbalstad geweest, het moet het in de toe komst echter wel worden. Ten koste van alles moet de aansluiting met de nationale top weer worden hervon den. De blauwdruk van wat allemaal ge daan moet worden, ligt al in grote lijnen klaar. De heer Marcus, die ook enkele jaren de functie van dis trictsvoorzitter vervulde, hierver: „De eerste vereiste bij het formeren van een topteam is het vinden van een sponsor, die wel helemaal past in de door de basketbalbond gestelde regels. De bond stelt bijvoorbeeld als eis voor sponsoring, dat de ver eniging ook een juniorenteam moet hebben. Een hele nieuwe topclub met een team oprichten behoort dus niet tot de mogelijkheden. Je moet het zoeken in een bestaande vereni ging. Sponsoring is tegenwoordig wel een vereiste, want er is duidelijk ge bleken, dat een vereniging met de door contributie en recette-inkomsten ontvangen gelden niet kan rondko men. Als je geen Amerikanen kunt aantrekken, draai je niet meer mee. In de promotiegroep is DED momen teel de enige ploeg, die geen sponsor heeft. Duidelijk te merken, want zij eindigden ook op de zesde en onder ste plaats. Een eventuele sponsor moet bereid zijn om per seizoen ten- minstè 20.000 in een ploeg te ste ken. De kosten zijn immers enorm hoog: trainingspakken, shirts, reis kosten, medische begeleiding, coach/trainer en ga zo maar door". Verhuizing Een andere factor, die kan bijdragen tot het ontstaan van een goed Haags basketbalteam, is het verhuizen van basketbalhal" Steenwijklaan naar het In alle opzichten veel gunstiger Overbosch. De heer Marcus: „Als je op de Steenwijklaan vol zit, wat al nooit of zeer zelden gebeurt, zijn er nog maar zo'n vierhonderd toeschou wers. die een te kleine recette ople veren. Van deze inkomsten moet dan nog ongeveer 25 procent aan de ge meente worden afgedragen. De Steenwijklaan is gewoon te klein wat betreft zijn accommodatie". Voor het goed functioneren van een vereniging is het, volgens de heer Marcus, ook een noodzaak, dat de sponsor medezeggenschap in het be stuur heeft. „Medezeggenschap, maar geen overheersende stem. De commercie mag de sport niet gaan 'overheersen. In een ploeg zijn er ook die zuiver als recreatie blijven spe len. Komen zij in het teken van de gulden te staan, dan zoeken zij een andere vereniging op". maken. Begin nooit met spelers die op hun retour zijn en toch nog enke le jaren rustig willen spelen. Slaag je erin een aantrekkelijk team op de been te brengen, dan moet het moge lijk zijn per wedstrijd zo'n 750 a 800 toeschouwers naar sporthal Over bosch te krijgen. Met deze aantallen is een sluitende begroting mogelijk". Het is nog maar een vraagteken hoe Suvrikri de degradatie zal verwer ken. „Het is best mogelijk, dat nu nog meer leden bedanken". A. Markus, coach van de Jumpers. Capaciteiten In Den Haag lopen spelers rond met de capaciteiten voor een eredivisie- ploeg. Met de komst van een of twee Amerikanen, mogelijk gemaakt door het aantrekken van een sponsor, is er een goed team op de been te brengen. De grote moeilijkheid is het vinden van een goede sponsor. „Alle con cerns, die interesse hebben in de sponsoring van een basketbalclub, hebben hun geld hier al ingestoken. Het gaat hen zuiver om de televisie. Ga de kosten maar eens na van een twintig seconden durend reclame filmpje en het drie minuten in beeld zijn tijdens een sportuitzendirg. De groten zijn er al bij, wat voor de an deren overblijft zijn de kruimeltjes". Initiatief Geconfronteerd met het feit, dat er nog maar weinig mensen zijn die zo veel geld kunnen c.q. willen over hebben voor reclame op deze wijze, ontwikkelde Jumpers een geheel nieuw initiatief. In plaats van één sponsor gaat men op zoek naar tien twaalf bedrijven in Mariahoeve, die elk een deel van de kosten voor hun rekening nemen. In ruil daar voor staan dan o.a. reclameborden in de sporthal en advertenties in het clubblad van de vereniging. Nog andere aspecten komen eveneens om de hoek kijken. „We zoeken naar een goede coach, die van dat samenraapsel een team kan Evenwicht Basketbal en sponsor zijn tegenwoor dig twee onverbrekelijke begrippen. Om bij te blijven is het noodzakelijk dat de ploegen buitenlanders (lees Amerikanen) aantrekken. De facto ren sport en geld moeten elkaar in evenwicht houden. „De concurrentiestrijd van twee be drijven mag niet op het sportveld worden uitgevochten. Geen strijd tussen Opel en Fiat en Simon de Wit en De Gruyter. Alle sponsors moeten in verschillende branches werkzaam zijn. Ook voor een bedrijf lijkt het mij niet prettig om door zijn concur rent verslagen te worden. Mocht er zich toch ooit zo'n situatie voordoen, dan is het de taak van de bond om toestemming te weigeren". Tendens Er heerst een tendens dat commercie inderdaad de baas zal worden over de sport. „Als deze ontwikkeling niet wordt tegengehouden en de „bedrij ven" zijn in staat om zelf zalen te huren, is het mogelijk, dat er binnen vijf jaar hier een semi-professionele competitie ontstaat. Dan is er ook een verhouding werkgever-werkne mer. Beide partijen moeten be schermd worden. De vereniging moet zijn verplichtingen nakomen en niet zeggen „het geld is binnen", de sponsor is door het contract waarbij een naamsverandering is doorge voerd zeker van een continue recla me gedurende drie jaar". PAUL HOVIUS. beladen NEVOBO-boom. De man die er voor gezorgd heeft dat Set Up in acht jaar dyna misch groeide naar de derde vereniging van Nederland is voorzitter Piet Visser, die een decennium geleden nog amper wist wat volleybal eigenlijk be tekende. Trimmen „Ja, het is eigenlijk een gekke ge schiedenis. Er waren hier in de buurt van de Paul Krugerlaan wat mensen die in de gymnas tiekzaal aan de Pretoriusstraat na een dag of wat inspanning zich wat wilden relaxen. Nu noemen ze dat trimmer, maar tien jaar geleden had niemand daar nog van gehoord. Na af loop van zo'n luchtig gymnas- tiekavondje sloegen we wat te gen een bal die over een moest, dat heette volleybal. Het was eigenlijk wel aardig en besloten onze krachten ma eens met anderen te gaan n ten en richtte toen VVT op, Vol leybal Vereniging Transvaal". Een lang leven was deze vereni ging niet beschoren en na twee jaar was WT v.v.t. (voltooid verleden tijd). Piet Visser: ,Het kwam erop neer dat iedereen wel graag en leuk wilde spelen, maar dat eigenlijk niemand, be halve mijn vrouw Co en il een bal voor wilde doen. De fa milie Visser wilde echt wel spe len, maar zonderbeslommerin gen, en daarom besloten we naar een andere club uit te zien. Uiteindelijk kwamen we bij Set Up terecht. Nie* alleen was de animo er groter dan el ders, ze speelden bovendien nog in het tenue van VVT. Het los zijn van beslommeringen en het relaxed spelen was voor de familie Visser (alleen meneer en mevrouw, dochter Annelies was net tiener) niet Annelies was net tiener) niet lang bij. Na drie maanden lid maatschap van Set Up zwichtte mevrouw Co Visser voor de ar- J gumenten van het Set Up-be- stuur en werd wedstrijdsecreta resse en toen in datzelfde jaar voorzitter Piet Broere naari Waddinxveen verhuisde, was erl volgens de dertig leden van Set Up maar één man die de voor zittershamer kon gaan hante ren: Piet Visser. Voorwaarden „Ik heb het onder bepaaide voor waarden gedaan; dat ze met de jeugd zouden beginnen, want ik voelde er niets voor kapitein te worden van een zinkend schip". Set Up accepteerde, maar een j probleem was: waar haalde je de jeugd vandaan. „Voor mij was dat geen punt. Ik had daar maar een antwoord op. Het doet er niet toe hoe, als ze maar ko- Set Up groeide, en omdat Piet Visser zijn nieuwe leden wat v/ilde bieden en vond dat de prestatiecurve moest blijven klimmen, werden trainers getrokken. Hans Kranenburg, Rinus Tuinman en Iwan Kirac gingen de huidige oefenmeester Henk van Klaveren voor. Deze oud-speler van HML werd trai ner-speler-coach van Set Up en resultaten van zijn harde arbeid blijven niet uit. Het herenteam van Set Up werd drie jaar ach tereen kampioen en heeft nu weer kans op promotie. Ook de jeugd loopt vooraan en van de vier te verdienen titels in het district Den Haag heeft Set Up er drie: Meisjes-juniorer. en piranten en jongens-junioren zijn onbereikbaar geworden. Sporthal Nu moet Piet Visser de vereni ging, die hij groot heeft ge maakt overdoen aan Detry- Haag maar hij doet net niet met bloedend hart. „Het is voor de volleybalsport alleen n goed, zo'n fusie. De gemeente Den Haag heeft elke steun toe gezegd, en de kans is groot dat we straks kunnen beschikken over een eigen sporthal". „Natuurlijk heb ik begrip voor le den van zowel Set Up als De try-Haag die zeggen: we wor den te groot. Maar alleen als we zo groot zijn, kunnen we sterk zijn. en daarmee is het bestuur van Detry-Haag het vol komen eens. Bovendien kunnen we het beste volleybal voor Den Haag behouden, want het talent wordt geconcentreerd en niet verdeeld, en als we dan een hal hebben hoeven we niet meer als nomaden van het naar haar te trekken". De problemen van bestuurlijke aard, die de nieuwe combinatie met zich meebrengt, gaan Piet Visser dan niet meer aan. Het impliceert echter niet dat hij nu een minder druk volleybalbe- staan krijgt. „We zijn elke avond weg. Ik ben voorzitter van de districtssectie technische zaken en zit daar door elke avond in een andere sporthal. En als dat niet het ge val is, moet Annelies wel er gens spelen met Detry-Haag of trainen voor het nationale team. Mijn vrouw gaat altijd mee, dus we blijven het druk hebben". BART HOOGDUIN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6