Matig succes verwacht van drieëntwintigste Keukenhof „Floriade" wordt grote concurrent Herdenking van sterfdag Thorbecke Leidse Bioscopen Anatevka De vier van de vuisten duivel Mad dogs Englishmen Erotis- simo Sex tussen de wielen MARKTEN OOK Wat u moet weten VRIJDAG 31 MAART 1972 LEIDSE COURANT LISSE - Bijna had het grillige weer van de laatste weken de groei van bol en plant zozeer ver traagd, dat er vandaag nog maar weinig te zien was. Toch gaven gistermorgen, bij de opening van de drieëntwintigste „Keukenhof" narcissen, hya cinten, crocussen en vroege tulpen, tegen de ach tergrond van het uitbottende bos en de bloeiende heesters al een vleugje van de sfeer, die het park wereldfaam heeft gegeven. De tentoonstelling van bolgewassen en heesters trok het vorig jaar in de twee maanden dat ze open was ruim 800.000 bezoekers, van wie onge veer de helft uit het buitenland afkomstig was. Dit succes werd door drs. J.J.M. Oostenbrink, staatssecretaris van economische zaken, In zijn openingswoord geprojecteerd tegen de attracties die Nederland het toerisme biedt. De attractie van de Keukenhof blijkt na 22 jaar nog onge schokt. Langs de wegen verscheen het eerste „bloembollenteintje": C. Grim bergen had de primeur. „Bol met Binnenvorm" van Jan Verschoor is een van de dertig eigen tijdse sculpturen van Nederlandse beeldhouwers, die in de Keuken hof worden tentoongesteld. Seizoen door onderminister Oostenbrink geopend Tevje, die zijn a.s. schoonzoon feliciteert met zijn huwelijk. LIDO Tijdens zijn korte bezoek aan ons land, heeft de regisseur van Anatevka, Norman Jewison, verklaard dat „zijn" Fiddler the roof meer een volksopera dan een musical was. Wanneer men de film ziet, wordt duidelijk wat Jewison daarmee bedoel de. Tussen de decors kan men deze geschiedenis van de eenvou dige maar wijze melkboer met ^ijn vijf dochters nog zien als een zang- en dansspel.neemt men dit gegeven echter mee naar het vlakke boerenland, dan komen de accenten enigszins anders te liggen. Niet dat er ook maar iete van de oorspronkelijke tekst verdwenen is, maar vooral na de pauze komt de nadruk meer te liggen op de tragiek van het jarenlang vervolgde joodse volkje. Ondanks enke le kleine schoonheidsfoutjes, zoals het wat uitweiden over de ar restatie van Perohik, waar in de musical alleen maar melding van wordt gemaakt is de film een voortreffelijk produkt gewor den. De 36-jarige acteur Chaim Topoi mag dan wat te jong zijn voor de rol, maar hij weet dat voor de camera goed te camoufleren. Ook Noreia Crane weet als Tevje's vrouw tot een volledige karakter tekening te komen. Tom Abbott's choreografie beleeft zijn hoog tepunten in het door Tevje's oudste dochter gezongen en gedan ste „Matchmaker", dé Russische dans en in de flessen- dans. Daarna begint de tragiek de boventoon te voeren al weet Jewison met een ondergrond van optimisme te voorkomen dat het huilerig wordt. LUXOR De tweede film van „Trinity" heet vrij vertaald „De vier vuisten van de dui vel". De film heeft zo'n beet je de zelfde opzet als de eer ste „They call me Trinity". Er zijn de zelfde komisch- sensationele avonturen van de broertjes Trinity en Bam bino. Alles begint bij het sterfbed van hun vader, Deze en nog veel me< waar ze hem moeten beloven sche situaties krijgt de familie niet te schande te maken, wat inhoudt dat zij gevreesde bandieten moeten worden, met een enorme los prijs op hun hoofd. In het verhaal wordt steeds duide lijker dat de wens van pa niet zo makkelijk uit te voe ren is. Ze overvallen een arme boerenfamilie, maar geven dan op het laatst die familie maar geld In plaats dat ze geld ontvangen komi- zien als Terence Hill en Bud Spencer (Bambino) samen een film maken onder regie van E. B. Clucher. 'camera „Mad Dogs and Engl:shmen" is een po-fiim in de in middels traditie geworden verslag-stijl van „Woodstock" en „Stamping Ground". Het verschil met de twee genoemde films is dat „Mad dogs" zich geheel concentreerd op de blanke soul zanger Joe Cocker. De film laat een toernee van deze omstreden zanger zien door Amerika. Cocker zingt het hele repertoire dat hem bekend gemaakt heeft, waaronder het Lennon- en Mc Cart- ney lied waarmee hij definitief doorbrak: „With a iitUe help from my friends". LEIDEN Zoals wel te ver wachten was houdt TRIA NON het nog wel een weekje uit met zijn „Aristocats", een film die vooral nu. tij dens de vakantie, zeer druk bezocht wordt. De inmiddels al beroemd geworden film „Anatevka" beleeft deze week in LIDO zijn Leidse première. Het is weer lachen in de Leidse bioscopen met Trinity: „De vier vuisten van de duivel." in LUXOR. En zij die niet van Ameri kaanse humor houden kun nen terecht in STUDIO waar „Erotissio", een Franse film, draait. De verfilming van het Amerikaanse toernee van Joe Cocker is te zien in CAMERA, een film van erg documentaire aard. Voor de jeugd is er in Camera nog een Walt Disney tekenfilm te zien: „Mijn hond is een dief". De nachtvoorstelling is „El dorado" met als enige opvallende speler de bekende John Wayne. REX heeft deze week een pretentieloos sex- filmpje van een liftende mannequin „Sex tussen de wielen". De nachtvoorstel ling ,,'t Wilde Bloed'' is een titel die voor zichzelf spreekt. STUDIO In een stortvloed van films vol problemen en geweld is een pretentieloos werkje als „Erotissimo" een verademing. De jonge Fran se regisseur Gerard Pirès debuteert met een lichtvoetig verhaaltje over een zaken man en zijn zich verwaar loosd voelend vrouwtje. Schoonheidsspecialisten en hippe kleding helpen het vrouwtje niet. Ten einde raad besluit ze een minnaar te nemen.Tot plotseling een zeer belang stellende echtgenoot thuis komt. Nu had de film afgelo pen kunnen zijn maar Pirès heeft nog enkele aardige ver rassingen in petto, die wij om uw plezier niet te beder ven niet zullen verklap pen. REX Een Franse sexfilm van de niet al te beste soort is de film „Sex tussen de wielen". De sexlief hebbers kunnen hun hart ophalen aan allerlei seksuele afwijkingen, maar daardoor wordt de film in zijn geheel nog niet goed. Al kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat er geprobeerd is er een film met inhoud van te maken. Het verhaal gaat over een mannequin, die spaart voor een eigen autootje en daar voor gaat liften om van haar reisgeld over te houden. De meest idiote mensen entmoet zij op haar reis maar alle maal hebben ze het op het zelfde gemunt. De verschil lende manieren waarop fe het aanpakken is zo'n beetje het enige grappige van de film. Verder is het alles bloot wat de klok slaat. De tentoonstelling, dit jaar in het teken van de „Floriade", omvat ais nieuwe trekker een enorme showkas van vijf kappen met een oppervlakte van 3.500 m2. In het gedeelte van het com plex, waarin de warme kas j werd ondergebracht, is de mo- 1 gelijkheid geschapen, meer aan dacht te schenken aan het deco ratieve element. De vanouds be kende bedjes met de vele hon derden bolbloemensoorten zijn voor een deel gehandhaafd maar er werd nu bovendien een vijver bij aangelegd met een glazen achterwand en er om heen een terras, waarop snijbloe men en kunstvoorwerpen geëx poseerd kunnen worden. Even als de amarylliskas, bleef ook de koude kas onveranderd. Men vindt daar voornamelijk tulpen en tulipa's aangevuld met enke- le soorten nieuwe narcissen. LISSE Terwijl de genodigden in het Paviljoen hun aan dacht verdeelden over de sherry en de toespraken, die de openingsceremonie omga ven, vormden de eerste be zoekers van „Keukenhof" gistermorgen al een nog wat aarzelende rij voor de hoofd ingang. Het miezerde. En daarom werden staatssecre taris .en mevrouw Oosten brink en alle officiële geno digden rondgeleid door de 3.500 m2 grote overdekte showtuin nieuwe aanwinst van het 23 jaar oude park waar vooralsnog de dichtheid vierkante meter van Eerste bezoekers aarzelend naar binnen ten waren voornamelijk af komstig uit Skandinavië en Duitsland maar behalve het slaan van de mezen en het gegalm van een geluidsinstal. latie hoorde men in het grote park ook veel Engels bloemen en kijkers het Naarmate de regen doorzette, grootst was. De eerste gas- nam de stroom van eerste bezoekers af tot een gestaag binnendruppelen. Vol aandacht voor de laatste crocussen en de vroege tul pen, voor hyacinten, narcis sen, forsythia en krentebloe- sem liepen de meeste bezoe kers voorbij aan de beeld houwwerken die - tentoonge steld onder auspiciën van de Nederlandse Kunststichting - niet steeds de plaats hebben gevonden, waarop ze recht hebben. Keukenhof, dat vorig seizoen het op een jaar na hoogste aantal bezoekers uit zijn bestaan ontving, opende het bollenseizoen met gema tigde verwachtingen. Maar de eerste dag gaf daartoe nog geen aanleiding. Het element in de 28 ha. grote buitententoonstelling is de expositie van beelden van een endertig Nederlandse kunste naars. Ze zijn her en der in het bos en op de gazons opgesteld en verlenen de expositie vitale accenten. Desondanks zijn de verwachtingen voor het succes van Keukenhof in 1972 gematigd. Oorzaken daarvan zijn de economische re gressie en de tienjaarlijkse mani festatie „Floriade", waarmee het Keukenhofbestuur niettemin belangrijke relaties onderhoudt. CATWIJK. Groenteveiling. 30 maart Groente: was peen p. kist: A I 5.80 —7.90. A II 3 GO7.10. B I 7.40—9.50. B II 2.00. C I 2.90—6.40. C II 1.70— Burgemeester drs. Berends, voorzitter van het Keukenhofbestuur (midden met narcis) leidde staatssecre taris Oostenbrink (in colbert) en diens echtgenote (met boeket) in de nieuwe showkas rond. LEIDEN De Pieterskerk te Lelden zal het middelpunt zin van de nationale herdenking van de honderdste sterfdag van de liberale staatsman 'thorbec ke. De herdenking wordt onder auspiciën van de regering ge houden op vrijdag, 2juni a.s. Jo- han Rudolf Thorbecke, geboren Tijdens de herdenking te Zwolle in 1798, was hoogle- Tijdens de herdenking raar In het staatsrecht tt Gent terskerk zal de figuur van de en Leiden. staatsman belicht worden in de grondwet zodat door recht streekse verkiezingen de volk sinvloed op de regering ver groot werd. Thorbecke overleed op 4 juni 1872 te Den Haag tij dens een derde ministerie, waarvan hij in 1870 de leiding genomen had. 'hij hervormde de Nederlandse redevoeringen door minister president B. Biesheuvel, prof. DR. J. C. Boogman (Utrecht), prof. dr. J. A. Borncwasser (Tilburg), prif. H. A. Gomperts (Leiden), mr. H. van Ricl, lid van G.S. van Zuid-Holland en door staatsraad W. Ripperda Wierdsma. de Pie- Na de plechtigheid in de Pieters- de Pie- kerk wordt een feestelijke hij- eenkomst gehouden in de Hor tus Botanicus: bij mooi weer In de Oranjerie en anders binnen. In het Academisch Historisch Museum naast de ingang van de Hortus 'wordt een tentoon stelling ingericht over Thorbec ke en zijn tijd. Namens de WD zal minister GMeertsema op 3 Juni een krans leggen op het graf van Thorbecke op de Algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. Bij gelegenheid van do herdenking geeft de PTT speciale Thorbecke-poslzegels Burenhulp Zoeterwoude van start ZOETERWOUDE - Dezer da gen is de organisatie Buren hulp van start gegaan. Het initatlef is voortgekomen uit de Oecumenische werkgroep Daadwerkelijke hulpverle ning. Het gaat om kleine handreikin gen in geval van ziekte of bijzondere omstandigheden zoals: bijspringen in een ge zin, op kinderen passen uls de moeder naar de dokter moet, begeleiden van of vervoer bicden aan min der validen naar dokter, bij eenkomst, ziekenhuis e.d., kleinere karwijtjes opknap pen. b.v. boodschappen doen. ramen zemen, dieren of planten verzorgen, tijdelijk onderbrengen van kinderen, iemands eenzaamheid ver lichten en andere dienstver leningen. Voor het aanvragen van hulp zijn drie contactpersonen he schikbaar: mevr. C. Hart- looper, Ambacht «herenweg 86 tel. 1157, mevr. P. I-ldei horst, Kerkban 11 tel. 1855 mevr. C. A. Kortmann, Zuid- buurtseweg 16 a tel. 1971. Om deze niet al te veel te belasten wordt verzocht aan vragen ook voor het week einde zoveel mogelijk tc doen van maandag t/m vrij dag vin 8.30 - 9 30 uur. Voor plotselinge hulp kan men altijd van deze r 'gel afw i ken. Als hulp gewenst of noodzakelijk is wordt éën van de 70 personen ingescha keld die zich voor medewer king hebben aangemeld. Dit aantal kan nog uitgebreid worden door hen die het ont vangen vragenformulier In vullen en bezorgen bij 0<-n van de leden van de werk groep. Deze formulieren zijn ook verkri'gbanr op het po«t kantoor en in het gemeente huis. Voor de kosten vim de organisatie hebben de r k parochie en de N.H. gemeen te een startsubsidie ver strekt. Penningmeester van de werkgroep is de heer C.A. Potter, Ambachtsherenweg r LEIDEN Dr. W. Th. Daems uit Oegstgeest is benoemd tot hoogleraar in de submi croscopische cytologie aan de Leide Universiteit. Sinds 1958 was hij werkzaam bij het laboratorium voor elec- tronenmicroscopie. LEIDEN De Vereniging „Koninginnedag" Leiden houdt op 7 april haar jaar lijkse ledenvergadering in restaurant „Nieuw Minerva" in de Vrouwensteeg, aanvang 20 uur. Er zal o.a. besproken worden wat er op Koningin nedag (dit jaar 1 mei) alle maal zal gebeuren. ZOETERWOUDE/HR De plechtigheden van de Goede Week op Panszaterdag zullen om 20.30 uur beginnen. HAZERSWOUDE Het ge meentebestuur is met de heer G. van Dam, eigcnaai van de woningen Dorpsstraat 39 t/m 51 na longe onderhan delingen tot overeenstem ming gekomen betreffende aankoop. Tijdige afbraak van de opstallen is nu gega randeerd. Over de koopsom is men het nog niet eens. •Noordwijk - De Noordwijksc korfbalclub Fluks vierde in het Verenigingsgebouw een jeugdfeest, dat door vrijwel alle leden werd bijgewoond. De feestcommissie had voor een gevarieerd programme gezorgd, waarin ieder aan zijn trekken kwam. G. Schaap praatte de verschil lende sketches aan elkaar en ontpopte zich als een voor treffelijk goochelaar. De avond werd onder leiding van gangmaker Freek Duin dam besloten met jnzz-mue- •Susscnhcim - De bewoner van de Kerklaon, wiens per sonenwagen vorige week woensdagnacht werd gesto len, heeft z'n wagen terug. De dader werd te A'dam in de Citroeèn nungehouden. Het bleek een inwoner van de gemeente Haarlemmer meer ie zijn, die behalve aan de kleur allerlei veranderin gen aan de wagen had aan gebracht, o.a. aan het inte rieur. Ook waren de num merborden voor andere ver wisseld. •Aarlandervcen - Uit het be drijf B en M Is gisternacht 800 gulden gestolen. De in brekers kwamen binnen door een raam aan de achterzijde van het bedrijf. •Hillegoni - De kwantitcitsbe- ker bij de schoolbroeiwcxl» strijden is gewonnen door do H. Hartmeisjc8Schooi uit De Zilk. •Hiilegom - De collecte ten behoeve van de Reumabe strijding heeft in Hiilegom 5.014.17 opgebrucht. In De Zilk 900,.. Nieuwvecn - Op eerste puas- dag zal door het zangkoor van de Nicolaaspurochie een Latijnse mis worden uitge voerd om elf uur. OUD ADE - The v.d. Geest, die zondag in Roermond door mgr. Gijsen tot priester is gewijd, zal op eerste paas dag voorgaan in een pllechti- ge eucharistic-vlcring. Op tweede paasdag komen een aantal jongeren uit Limburg om samen met Theo de eu charistie te vieren. Het is do bedoeling dnt men in Oud Ade voor deze gelegenheid de vlaggen uitsteekt. In het dorpshuls is van drie tot vijf op eerste paasdag een recep tie. •Warmond - De galerie 't Hoekje bij de Pomp wordt vanaf morgen tot 28 april een expositie gehouden van het werk van de Katwijkse kunstenaar Leen Manneke. Hij exposeerde eerder in Lei den. Katwijk, Wassenaar. Den Hang. Soest, Haarlem en Rotterdum. Hij publiceer de in verschillende tijdschrif ten. In juni exposeert hij in het Krciterlon-theater in Am sterdam. •Zoeterwoude - S.J.Z. speelt Tweede Paasdag de uiterma te belangrijke wedstrijd te gen het Haagse Spoorwijk. Het team dat in de Residen tie in het veld komt zal wor den gekozen iit de volgende spelers; Fenglor, v.d. Geest, Olsthoorn, Bosman, v.d. Ham, Komijn, Helder, MooiJ- man, Van Klink, Van Veen, Ammerlaan, Van Slingerland en v.d. Zwun. Scheidsrech ter: W.B. Johansson. Aan vang: 14.30 uur. De suppor- tersbusscn vertrekken om kwart voëoér twee vanaf Haasbroek. Het terrein is ge legen aan de Dedemsvaart- weg-Hcngelolaan. •Hiilegom - Pastoor Hllhorst van de Jozefporochie viert op 21 mei zijn 40-jarig pries terschap. De wens van de pastoor is een goede geluid sinstallatie voor de kerk. Giften kunnen worden ge stort op de rekening van „Jubileumfonds pastoor Hil- horst" bij do Coop. Raiffel- srnbank Hiilegom. •Hiilegom - Zaterdag 8 april viert de toneelvereniging „Alliance" het 25-jarlg be staan met de opvoering van „Do Meid" van Holjermnns. Regie: A. Turnhout uit De Zilk. Aanvnng 20.00 uur in het Nutsgebouw. •Zoeterwoude - De oefenavond van de EHBO-vereniging St. Lidwina wordt volgende week niet op woensdag maar op dinsdag gehouden. Zelfde tijd en plaats. Dit i.v.m. de tv-voetbaiwedstrijd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5