POLITIEEL ARGUS-OOG BEVEILIGT VERKEER Gewest niet om bestwil van Leiden Wandelpark op vuilstortplaats Leiden-Noord i Derde elftal Roodenburg zeer groot respect voor Zwart Wits Ger Reitsma RLC heeft al succes Tuinstad wijk in verzet tegen huurharmonisatie OOK Wat u moet weten X Paasdienst voor gehandicapten in Gemeentecentrum LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Vele weggebruikers in Leiden r ook niet alléén in Leiden hebben twee even hardnekkige als kwalijke eigenschap pen. Ze zijn blind voor maximumsnelheidsaan- duidingen. En rood licht zegt hun niets. Intensie ve controle door motoragenten schamper „wit te muizen" genoemd door automobilisten, die te De regelmatige verschijning van de in onberispelijk witte uni form gestoken mannen van de motorbrigade brengt de gas-op- de-plank-ridders tijdelijk tot kalmte. En ook het bord „Uw snelheid is zojuist met radar ge controleerd door de Leidse poli tie", veroorzaakt maar tijdelijke bezinning. Regelmatig worden ■automobilisten verbaliseerd, die met snelheden van honderd kilo meter en méér over Churchill- laan, Kanaalweg of Rijndijk •.scheuren. laat hun geweten voelden knagen noch door de radarwagen maakt het mogelijk, de overtreding van de maximumsnelheid afdoende te corrigeren. Maar voor het negeren van rood licht is sinds kort een „geheim wapen" in stelling gebracht, dat niet missen kan. Ook het passeren van een ver keerslicht dat op rood staat was tot voor kort alleen te constate ren door een „opsporingsambte naar", die zich in het min of meer opvallende uniform van de gemeentepolitie in de buurt van het verkeerslicht posteerde. Zijn aanwezigheid het verhaal wordt eentonig had maar tij delijk effect. En als de ver keerspolitie bij elke lichten-in- stallatie nog een man zou moe ten zetten, zou de beveiliging van de weg wel een dure zaak worden. ,De radarwagen stelt per maand 1.000 tot 1.500 snelheidsovertre dingen vast. Daarbij komt nog de administratie van alle ande re zaken. We zitten niet om werk te gillen. Maar het wordt wel steeds meer", zegt inspec teur R. Erenst, hoofd van de verkeerspolitie van Leiden. „Het gaat er ons niet om, zo veel mogelijk bekeuringen te maken. We waken alleen over de veiligheid op de weg. We hebben steeds de hoop, preven tief te werken. Maar dan moet het publiek kennelijk eerst we ten, dat de politie ook repressief optreedt". Daarom wordt de kruising Schut- tersveld Stationsplein Oegstgeesterweg sinds kort door een fotografisch oog nauwlet tend overzien. En het is de be doeling, dat de politie over eni ge tijd haar ogen-op-steeltjes ook bij andere verkeerslichten plaatst. De „Gatso Rood Licht Camera" (L.C.) is een zelfstan dig werkend apparaat, dat het rijden door rood licht automa tisch fotografeert. De camera is aangesloten op de stroomdraad van het rode ver keerslicht en op de lusdetector, die zestig centimeter voorbij het licht in het wegdek is aange bracht. Gaat het rode licht branden, dan wordt de camera automatisch paraat geschakeld. Maar de camera kan pas 0,8 se conde later in werking treden, als een „metalen voorwerp" zich over de detector beweegt. De camera knipt 1,2 seconde la ter automatisch voor de tweede keer. Gedurende deze interval is de camera ongevoelig voor een mogelijke nieuwe activering van de detector. Elke overtreding levert dus twee foto's op: de eerste als een voertuig met de voorwielen over de stopstreep is en de tweede van de situatie na de interval- tijd. De plaatsing van de detector 0.60 meter achter de stopstreep, ge combineerd met het feit dat de camera pas kan werken 0,8 se conde nadat „rood" begon te stralen, houdt in dat motorvoer tuigen die sneller reden dan 2,7 km/u automatisch tegen de lamp lopen. Haalden ze die snelheid niet, en werden ze toch gefotografeerd, dan zouden ze toch bij geel licht de stopstreep gepasseerd kunnen zijn. Alle gegevens van de overtreding worden op de plaat vastgelegd: datum en tijd, de plaats van het verkeerslicht, de stopstreep met een gedeelte van de weg ervóór met het oog op de achter kentekenplaat en een gedeel te van de weg voorbij het licht om op de tweede foto te kunnen nagaan of de overtreder bij Op rood licht inderdaad is doorge- o reden, dan wel ofschoon te laat alsnog is gestopt. Het uurwerk in het apparaat heet een 24-uursindeling. De rood- lichtcamera is bovendien voor zien van een blitzlicht dat ook 's nachts de kentekenplaat tot op 80 meter zichtbaar maakt. De resultaten zijn verbluffend. Al zou het maar zijn, doordat de geachte verkeersdeelnemers reageren met een „Hé, dat klopt niet helemaal als er zo'n vogelkooi langs de weg staat". En dan heeft de politie toch be reikt wat ze wilde. Want de vrees voor het boze oog houdt althans de wegkruising veilig. LEIDEN „Het streven naar ge westvorming omderwille van een betere positie voor Leiden is een verkeerde benadering van de zaak: gewestvorming kan alleen succes hebben als alle deelnemers verwachten, er beter van te worden''. Dat zei burgemeester Vis gister middag in antwoord op vragen, die hem gesteld werden tot pot van een voordracht over de „Leidse Problemen", die hij ge houden had tijdens een lunchbij- eenkomst van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. De vraag was daarom zo pikant omdat voor deze bijeenkomst een groot aantal burgemeesters van ge meenten in Rijnland waren uit genodigd. In antwoord op een andere vraag zei de heer Vis. dat de „Financiële Verhoudings wet", zoals die nu gehanteerd wordt, dodelijk is voor Leiden. Men zou daarbij niet op het ge tal moeten letten; de normen zouden subjectiever toegepast moeten worden. Er zijn noden, waarvoor geen verfijning is en er zijn verfijningen die niet in de nood voorzien". Gevraagd naar zijn mening zei de burgemeester de afsluiting van de binnenstad verontrustend te vinden. „Maar" liet hij erop volgen, „besturen is niet het kiezen tussen goed en slecht maar kiezen tussen slecht en een tikje slechter." terdag25 maart 1972 's morgens om vijf en een halve minuut elf ging de bestuurder van een Renault-16 op het Schuttersveld te Leiden over de schreef (foto boven). 1,2 seconde later was hij ruwweg 20 meter voorbij de stopstreep (foto onder): zijn snelheid bedroeg dus (even rekenen....) ca. 72 kilometer per uur. Kassa! BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Jerc M. Y. Ansems. Rudolf Gerardus Martinus zn. v. M. L. Frankhuizen. C. C. Steenbergen. Martinus, zn. v. J. M. S. M. Haug. M. G. Slijkhuis. Rooij, G. M. a Wijk. Mark Chrh A. L. J. Burgmans, F. M. M. is. Tjitske. dr. v. N. A. van raait. Y. P. W. M. Moerings. dr. v. W. K. van Huis. A. ere» M. ter Beek. Thijs Theodoor. zn. v. T. C. J. van der Heijden. C. M. A. H. Meijer. Arie Pieter. zn. v. C. Rn Dijk. C. J. M. Schrf Borst. Annemarle. dr. v. H. Frank. A. C. van Resteren. Ghisiaine Berti- ne Rudolphine Willemien. dr. v. R. A. J. Boon, W. van Doorn. Edgar "Janssen. A. J. Schroder. Jeroen, zn. v. L. J. van Tongeren. A. M. Pan- nekoek. Lennaert. zn. v. J. H. van Veen. M. P. I* Duivenvoorde. Sandy Antoinette, dr. v. J. F. H. Stikkelo- rum. G. Uiterdijk. Jeroen Jaco. zn. O* GEftUWD. C. P. J- van Werkhoven .M J. Otter. G. Schipper. J. G. M M. Kuljvenhovon. SEBOREN: Arno G. A. z. v. C. J van der Kooij en A. M. van del Meer - Paullen. d. v. K. T. Hoon en E. van der Schaaft - Marcus. J z.v. C. B. A. ?0n. Klinkenberg. K. B. Vet dr. v. C. J. de Boer. J. J. Kijsoer- gen. Janna Neeltje dr. v. D. Ouwe- hand, G. van Duljn. Hermanus Wil helmus zn. v. .J. N. M. Wessels. P. M. E. van der Voorn. Jeroen, zn. v. E. de Vink. L. C. Otto. Marcel Berkesteijn - Martljn J. W. z. v. M. J W. L'Ami en M. E. Jansen - Debby, d.v. T. Kruithof en J. J. Berrevoets - Astrld M. C.. d.v. J. M. C. van der Hoist en H. J. Broug. rtrouwd: B. J. W. M. Cornellssen A, J. Berenschot - J. C. Krouwel ..«Voorschoten) en V. Margadant - H L. Duljnisvcld (Monster) en M. A. van Spronssen - B. B. Andersen .(Denemarken) en J. F. van Dijken - P Haasnoot en J. L. Vogels - J. H. 'Schild (Leiden) en H. van der Putie - A. C. J. Knljnenburg en J P. M. Jilkemade - J. W. Das (Leiden) en H. Kruthoffer. Setrouwd: L. H. D. J. Sala en J. M. liaSSvan" Haasier1"- M? A^T.6'HeUstek en M. J. de Gast - J. P. F. M. Fun- hekotter en F. W. Goudriaan - A. W. Broekmans en A. E. M. Jongma L. de Wind en S. W. de Grave. BeriedenE. H. G. Fransen van de Putte geb. Varkevlsser - Wed. J. J. P. L. Kcnlle - Dc Vos (Rijswijk) - tl. .J de Knegt - van Hameren (Voorburg) - P. J. van Klaveren (Rotterdam) - Wed. K. Tljms TIJmstra - Voort - Vroi Wassenaar burgerlijke STAND leboren: Anita j. P. d.v. j. Kes en J. H M. van der Meer - Peter, z.v. J. Stoute en G. Lamboo. ■HertrouwdA. de Bres (Voorscho ten. en E. A. L. Poldervaart - H. M. Wilkinson en Th. M. W. M. van den Berg (Den Haag) - r r. KuiJ- Utrouwd: C. H. Cossee en T. M. Viergever - j. j. Bosman en g. Plugge - j. g. Erodes en w. P. M. 'ed. M. LEIDEN Een groot aantal be woners van de complexen van de woningbouwvereniging „Tulnstadwijk" was gisteravond aanwezig in de clubzaal van de speeltuinvereniging „Zuider kwartier" om te praten over de komende huurverhogingen. Zij waren hiertoe opgeroepen door het bestuur van het huurdersco mité „Tuinstadwijk" dat zich onlangs heeft aangesloten bij het Lelds Huurderscomité. Het comité heeft reeds 250 schrif telijke reacties uit de buurt ont vangen met bezwaren tegen de komende huurharmonisatie en klachten over de slechte onder- houdstoestand van hun huizen. De woordvoerder van het comité, de heer C. W. Pauw. ging in op het zijns inziens onrechtvaardi ge karakter van de harmonisa tieplannen, die er toe zullen lei den. dat de minder draagkrach- tigen zullen opdraaien voor de steeds stijgende bouw- en grondkosten. De aanwezigen schaarden zich achter het voor stel van het bestuur, niet ak koord te gaan met de huurver hoging op 1 april a.s. Voorts zal een afvaardiging van het comité binne enkele weken een ge sprek hebben met het bestuur van de woningbouwvereniging. De bewoners eisen van dat be stuur zich achter hun eisen te stellen en de huurweigeringen niet voor de huuradviescommis sie te brengen. Tevens besloten de bewoners eeen bijzondere le denvergadering van dc woning bouwvereniging te vragen om deze en andere problemen te bespreken. LEIDEN Het bestuur van het Studenten Muziekgezel schap „Sempre Crescendo" is voor 1972 als volgt samenge steld: Marieke dc Jong. prae- ses; Henriëtte Limburg, vice- praeses; W. J. S. Vrtesendorp, ab-actis; Tj. A. Weber, quaes tor; J. A. de Jonge, Bibliothe caris; F. Santman. ris en R. O. J. Melching, LEIDEN Mevrouw Kas- termans mag gratis winkelen gedurende 7^ minuten in su permarkt Centra aan het Dia mantplein. Dat doet ze dan ook graag op 31 maart. Dit buitenkansje heeft ze te dan ken aan haar succesvolle deel name aan de „Shopping Olym piade". een commercieel eve nement van frisdrankenfabri kanten. LEIDEN De Hengelaars- bond voor Leiden en omstre ken viert 15 april haar vijftig ste verjaardag. Van 15 tot 18 uur kan men de bond felicite ren in „In den vergulden Turk", Steenstraat 2. LEIDEN De postkantoren van Leiden en omgeving zijn op Goede Vrijdag normaal voor het publiek geopend. Zaterdag 1 april is het post kantoor aan de Gerestraat te Leiden geopend van 9.00- 12.00 uur. LEIDEN The Lord's Folks verzorgen eerste paas dag de muzikale omlijsting tij dens de misviering in de Jozef kerk aan de Herensingel. Om kwart voor elf zingt het koor o.I.v. de heer A. Vlasveld al vast een paar liederen. De li turgieviering begint om elf uur. LEIDEN Het bestuur van het Studenten Muziekgezel schap „Sempre Crescendo" is voor het jaar 1972 nis volgt samengesteld; Marieke H. de Jong. praeses, Henriet- te Limburg, vlce-praeses, W.J.S. Vriesendorp, ab-actis. Tj. A. Weber. quaestor, J.A. Santman commissaris en R.O.J. Melching, commissa ris. Het ab-actiaat is geves tigd Breestraat 48-50. LEIDEN In galerie 't Hoekje bij de Pomp exposeert Leen Manneke fotografisch werk tot en met 29 april. LEIDEN/OEGSTGEEST Maar liefst 350 eiken, wilgen en populieren planten is geen peuleschil. ook al zijn de - boompjes heel pril. Toch is het gelukt in een dag, door dat 160 scholieren uit Leiden Noord de handen uit de mou wen hebben gestoken in het kader van de gisteren gehou den Nationale Boomplantdag. De bomenplanters waren af komstig uit de vijfde en zes- Jeugd begon met planten 350 bomen de klassen van de Alfons Ariënsschool, de Wilhelmina- school en de Karei Doorman- school. Ze werden een hand je geholpen door mensen van de plantsoenendienst. Het jonge groen siert nu het ter rein van de voormalige vuil stortplaats aan de Broekweg in Oegstgeest, dat er langza merhand begint uit te zien als een echt wandelpark. Extra duel zaalvoetbal a.s. dinsdag O LEIDEN De noodzakelijk ge worden beslissingswedstrijd in de Leidse zaalvoetbalcompetitie tussen Regenboog en Stormvo gels om één plaats in de eer-1 ste klas zal a.s. dinsdagavond (4 april) gespeeld worden in de Groenoordhal om zeven uur. Om acht uur volgt daarna dc returnwedstrijd tussen HH. Sporthuis en LDWS. Regenboog zal in ieder geval moeten aantreden zonder doel man Nico Waasdorp, die afgelo- pen dinsdagavond aan een ge durfde redding een voortijdig vertrek per brancard overhield Gisteren werd bekend dat Waasdorp een gebroken jukbeen opliep, alsmede een hersen schudding. De onfortuinlijke doelman, die dit seizoen ver- i scheidene wedstrijden als laat ste man fungeerde van Lugdu- num, is opgenomen in het Dia- j conessenhuis. H. Slat Otten - G. C. Lodder R. SpicrlnK i M. A. h. Korthuls - G. Vonk (Den Haag) - A. Th. Stolte - van der Burg (Rijswijk) - M. W. Thu- nisscn - Schomper (Monster). Onderzoek geëist ramp Oegstgeest OEGSTGEEST Sinds dezer da gen voor de tweede maal een torenkraan op het bouwwerk aan de Aert van Neslaan is om gevallen gaan er steeds meer stemmen op tot het nemen r stemmen op tot het nemen van stringente veiligheidsmaatrege len in verband met de nabijge legen Jenaplanschool. De voorlopige conclusie is dat de kraan gegrepen is door een windhoos. Van gemeentewege, zo deelde de wethouder van on derwijs de heer J. Temmink mede, is met spoed een brief verzonden aan de arbeidsinspec tie met het klemmende verzoek uitvoerig rapport uit te brengen over zowel de eerste als tweede calamiteit. Men verwacht dat men hierop snel zal reageren. Er zal een windkrachtmeter ge plaatst worden. Boven wind kracht 6 zal niet meer met de kraan gemanipuleerd mogen worden. Overigens zulen echter vele ouders dan pas gerust zijn als het uitgesloten is dat de kraan in de richting van het schoolgebouw zou kunnen vallen en dat er bij verdere uit voering van de hoogbouw geen onderdelen naar beneden komen welke gevaar opleveren voor de schooljeugd. LEIDEN Een commissie van de Ned. Herv. Kerk en de Gere formeerde Kerk hebben, in sa menwerking met de Prot. Chris telijke oudervereniging „Phila delphia," een speciale dienst voorbereid voor geestelijk ge handicapten. Dominee J. Boven berg zal deze dienst voorgaan op eerste Paasdag in het Ge meentecentrum Oegstgeest (in gang Wijttenbachweg). De bijeenkomst begint om half vijf en is toegankelijk voor alle gezindten. Na afloop is er gele genheid tot onderling contact bij een kopje koffie. Samen met organist Hanegraaf heeft dominee Bovenberg de li turgie vastgesteld. Om de her kenning duidelijk te maken is zij zo traditioneel mogelijk. „Ik ga bijvoorbeeld in toga voor. wat ik anders niet doe." zegt de dominee. In zijn preek probeert hij het bijbelverhaal over de verrijzenis van Christus zoveel mogel jk aan te passen aan de denkwereld van de bezoekers van de dienst. „Ik heb hiermee een klein beetje ervaring opge daan bij de Johannes Stichting, een instelling voor geestelijk ge handicapten. Ik ga tussen de mensen en probeer al pratend en spelend het verhaal uit te beelden, inhakend op de reac ties van de mensen zelf. Er wordt ook veel gezongen in deze dienst." Het is de eerste keer dat een der gelijke kerkdienst gehouden wordt in Leiden. Als de reacties positief zijn. zal dit initiatief worden voortgezet en uitge- bred. Ook andere kerkgenoot schappen zullen er dan bij be trokken worden. Tennisbanen Zoeterwoude zaterdag open Zoeterwoude Zaferdagmorgen om 10 uur zullen de tennisbanen op het sportcomplex „Haas broek" aan de Nieuweweg offi cieel door wethouder P. van Hof wegen worden geopend. Het zal een van de laatste officiële daden zijn van de wethouder van openbare werken, die eind april afscheid neemt van de Zoeter- woudse gemeenteraad in ver band met zijn verhuizing naar het Gooi. De banen zijn volgens het Mateco- procédé aangelegd door Wec- nink N.V., waardoor zij vrijwel geen onderhoud vragen en ook direct na zware regenval weer bespeelbaar zijn. In de afgelopen dagen zijn de ba nen met verf bespoten waardoor zij dezelfde kleuren hebben ge kregen als de klassieke gravel- banen. De Tennisvereniging Zoeterwoude gaat de banen bespelen en be schikt reeds over een flink aan tal leden. Nieuwe liefhebbers kunnen zich melden bij mevrouw A. Sprev-Dekker, secretaresse, Weipoortseweg 51, tel. 1886. Wim Nieuwenburg, derde van links, lijkt meester wedstrijd Roodenburg (3)Zwart Wit '28. i deze situatie, die een onderdeel vormde 1 ZOETERWOUDE De kennismakingsavond voor de ouders met de jeugdsoos aan de Rijndijk is misliukt door de ouders en andere belang stellenden verstek lieten gaan. Vervelend voor de mensen die deze bijeenkomst zorgvuldig hadden voorbe reid. LEIDEN Het derde elftal van Roodenburg heeft tegen een I zwaar gehavend Zwart Wit'28 tot het nemen van strafschop pen kunnen standhouden. De ou verture van het Zilveren Molen- toernooi, waarvoor wethouder Den Haan-Groen de aftrap wil de verrichten, werd door al die veranderingen bepaald niet die topper, die verwacht zou mogen worden tussen den Molenhouder en de regerende kampioen bij de zaterdagclubs. Trainer Smit van Roodenburg had voor deze gelegenheid niet zijn eerste team willen opstellen, omdat hij zijn ziekenboeg vlak voor de derby tegen Lugdunum op tweede Paasdag niet wil uit breiden: Als ik LFC geweest zou zijn en ik kom tot zo'n uit slag bij de loting, dan zou ik eerst informeren bij de vereni gingen of het wel uitkomt". Voor Roodenburg kwam het be paald niet uit, zodat Smits te rugviel op derde elftal, dat momenteel vcor het kampioen schap staat bij de reserves in de Leidse Voetbal Bond. Met jongens als Wim Nieuwenburg en Cees van Leeuwen, eertijds vaste eerste elftalspelers bij LFC en Roodenburg moest di» team de Molen verdedigen. Dat lukte nog vrij simpel ook te gen een aanvallend weinig voor stellend Zwart Wit. De Rotter dammers bleken te zeer gehan dicapt door de absentie vun ge renommeerde aanvallers als Frans Steur, Ton Viergever, Joop Hak en Peter v.d. Sanden. Die aderlating (Zwart Wit, dut het komende weekeinde niet in aktie behoeft te komen, had i.v.m. blessures een beroep moeten doen op invallers) bleek te veel. Ausputzer Cees Wunder verhuisde nu naar de spits, waar hij in de 30e minuut van de eerste helft h«-t enige doel punt voor Zwart Wit zou scoren. Hij kreeg daarbij de medewer king van Roodenburger Pesant, die over de bal maaide. De meest geroutineerde spelers van Roodenburg zouden twintig mi nuten na rust de stand nivelle ren. De voorzet was van Nieu wenburg, de afwerking van Van Leeuwen. Het gebeurde in eer periode, waarin Zwart Wit vrii wel constant, zonder uitzicht overigens, drukte op het I.eid«e doel. De variatie was danrbF echter ver te zoeken. De straf schoppenserie, die volgde na een oninteressante vetlengir- zou een vluchtige aangelegenheid worden. Nadat Zwart Wit vie» van zijn vijf penalties had ver zilverd, schoot Nieuwenburg naast en liet Aad Pesant het doek over Roodenburg vallen door over te schieten. Doelman Ger Reitsma behoefde zijn tu lenten niet te tonen. Zwurt Wit gnat daardoor over naar da vol gende ronde. Dc eerstvolgende wedstrijd in dit moeizaam van- start gekomen Zilveren Molentocrnool van LFC (de „kanaries" oefenen zelf vanavond tegen Coal) brengt UVS tegenover het derde elftal van Volendam; woensdug 12 april 20.00 uur. J. P. LEIDEN Leidens kleinste theater. Middelweg 19c, geeft op Tweede Paasdag een extra poppenspel-voorstelling om 14 LEIDERDORP - De der tienjarige Frank Weber uit Bernhardstraat te Leider dorp werd gisteren met zijn ouders door burgemeester M.A. van der Have op het gemeentehuis ontvangeo. Frank kreeg van de burge meester een cuasette-recor- der, omdat hij op 4 maart een meisje uit het water voor zijn huis had gehaald.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3