In Oost-Flevoland nieuw broedhuis voor pootvis Han Siepman: m Goede Vrijdag 1729: geboorte meesterwerk Langs Delft en IS oordoost polder terug naar Scandinavische natuur Bloemen bij de eieren Honderd jaar geleden verscheen eerste Standaard' donderdag 30 maart 1972 NOORDOOSTPOLDER Een dorp van blokhutten ergens In Scandi navië. Complexloze mensen, die daar leven tonder luchtvervuiling, ronder haat en nijd, tonder auto's, «onder luxe of comfort, relfs zonder enig persoonlijk bezit. Met dit ideaal voor ogen plaatste Han Siepman uit Noordoostpolder enkele advertenties. Joeg hij een il lusie ra? Een spookachtig Ideaalbeeld? Veertien gezinnen met in to taal dertig volwussenen reageerden cp rijn advertentie. Zij komen bij elkaar in nette burgermanshuisje in tie Noordoostpolder, vijf ki lometer verwijderd van leder dorp, maar behoren bij Tollebeek. De dertig gaan een brief storen «an fc'e regering ivnn een biet nader ge noemd Skandlnavisch land, waarin Mordt gevraagd om medewer king voor het aankopen van He grond, waar Han Siepan zijn kib- boets-achtig ideaal lioopt te verwezenlijken. Van onze hengelsportmedewerker Op de viskwekerij van de „Organisatie Ver betering Binnenvisserij" (O.V.B.) in Ooste- lijk-Flevoland is dezer dagen de laatste hand gelegd aan de bouw van een groot broedhuis, waarin de komende jaren door kunstmatige teeltmethoden de productie van jonge pootvis belangrijk kan worden opgevoerd. In dit broedgebouw kan voor taan onafhankelijk van de buitentempera turen jonge snoek, forel, karper en bij wij ze van experiment zelfs Chinese graskar per en meerval, worden gekweekt. Ver wacht mag worden, dat medio mei minis ter ir. P. Lardinois dit veelbelovende pro ductie-centrum voor de verbetering van de vaderlandse visstand zal openen. Het broedhuis, dat 1000 vierkante meter groot is, maakt kunstmatige bevruchting van di verse soorten vissen-eieren en een opfok van het jonge broed onder ideale omstan digheden van voedseltoestand, water-tem peratuur en zuurstofgehalte (binnenska mers) mogelijk. In P.963 kwam de nieuwe viskwekerij in Oos- talijk-FIevoIand gereed. Tot nog toe heeft Ifit opkweken van snoek van paarrijpe ou- dsirdieren (dus de snoekeieren) tot jonge psiotvis, altijd in de open lucht plaats ge vonden. De opslagaccommodatie voor kar- p«v, snoekbaars en forel is altijd gebruikt v» ir het uitbroeden van snoekeieren en het opkweken van het snoekbroed. Hoewel deze productiemogelijkheden van de jonge snoek beslist niet ideaal waren, hebben de O.V.B.-medewerkers wel een goed inzicht gekregen in de eisen, die aan een definitief bedrijfsgebouw met broedhuis voor jonge vis, moeten worden gesteld. De kweekme- thode met de planktonvoedervijvers bleek de hoogste snoekproductie te leveren. Voor de uitbreiding van de snoekproductie is de keuze echter gevallen op het bekkenpro cédé. Vooral door het gebruik van nieuwe kunststoffen, die deze bekkens eenvoudig te reinigen maken, is de voorkeur aan deze rondstroom-bekkens gegeven, die voor diverse vissoorten als ideale kraam- en ba bykamers mogen worden beschouwd. Voor de Nederlandse sportvissers is de offi ciële opening van het broedhuis in Flevo land van groot belang. Er is een sterk toe nemende vraag naar roofvis, vooral snoek. De komende maanden gaan op deze vis kwekerij ook de experimenten van start voor de kweek van meerval en graskarper. Enkele jaren geleden heeft de OVB een aantal jonge meervallen uit de Balkan geïmporteerd, waarvan er nog een hon derdtal voor de voortplanting beschikbaar zijn. Deze veelbelovende nieuwe sportvis sen op het binnenwater zijn al 5 tot 6 kilo zwaar (7 zomerige-vis) en 70 tot 85 cm lang. Introductie van de meerval op het binnenwa ter, waar deze roofvis praktisch is uitge storven, kan een belangrijke aanvulling van de stand van de roofvis betekenen. Rp- cente hengelproeven hebben bewezen, dat de meerval een bijzonder vechtlustige ro ver is, die in de rivieren in Hongarije en andere Balkanlanden zelfs 100 tot 150 pond zwaar kan worden. Voorlopig zijn de Ne derlandse hengelaars in de toekomst tevre den met kanjers van 10 tot 50 pond, die heel wat sport kunnen leveren. In het broedhuis in Oostelijk Flevoland, dat dit voorjaar in productie komt, zullen ook bevruchtings- en kweekproeven met Chine se graskarpers gedaan worden. Dit wordt een bijzonder ingewikkelde procedure, om dat kunstmatige bevruchting van deze pe- lagische eieren, nog heel wat problemen oplevert. Dit nieuwe broedhuis maakt da biologen in hun kweek van de jonge vis voortaan onafhankelijk van de grillige bui tentemperaturen in het Nederlandse kli maat. De jonge vis, eieren en larven kun nen onder ideale levensomstandigheden wat temperatuur, waterkwaliteit en voed sel toestand betreft, ter wereld komen. Het broedhuis in Oostelijk Flevoland is in feite een broedkas, waarin de voortplan ting en kweek onder ideale laboratorium- omstandigheden ter hand kan worden ge nomen. Het nieuwe broedhuis kan de ko mende jaren aan de toenemende vraag van diverse soorten pootvis voldoen. Krokussen kunnen in dichte bedden borders en gazons sieren De narcis, paasbloem bij uitstek LEIPZIG (AP) Na 760 jaar is de St. Thomas Klrche, waar Johann Sebastlaan Bach van 1723 tot zijn dood In 1750 k.»»-"eigent was, ng steeds w Isrokhöek je van rustige creativiteit Maarten Luther heefj in 1539 persoonlijk de reformatie van de preekstoel van de St Thomas afgekon digd. Mozart kwam hier In 1798 het orgel bespelen waar op Bach componeerde, en Richard Wagner werd hier In 1813 gedoopt. Bach schreef hier de meeste van zijn kantates en op Goe de Vrijdag 1729 beleefde hier zijn grootste werk, de St Matth&us Passion, zijn pre miere Sinds 1952 is de herder van de 11.000 zielen die de kerk telt ds. Herbert Stiehl die wijst op de beperkingen welke voor de kerk in het commu nistische Ocst-Duitsland gel den. ,,Wij kunnen bijv. geen gebruik van radio en t.v. maken. Wat wij publiceren moet een overeenstemming zijn met de doeleinden van het re gime. Natuurlijk weet het public k dat wij tegen de nieuw ingevoerde soepele wet op de abortus zijn, maar waarom is nauwelijks be kend aan hen die niet naar de kerk komen" Op de vraag waarom een re gime dat om arbeidskrach ten verlegen zit de geboorte beperking bevordert zegt de grijze herder dat de regering daarvoor oppervlakkige ar gumenten gebruikt, zoals dat zwangere meisjes niet zou den kunnen studeren en dat arbeidende moeders thuis zouden blijven, maar dat het regime zich niet bekommert om de etiek. „En speciaal voor Duitsland is abortus een uiterst gevaar lijk ding gezien het nazi ver leden toen uitroeiing werd gelegaliseerd. Toen niemand wist waarop het allemaal zou uitlopen", aldus Stiehl. Buitenstaander Bach Bach werd in 1685 geboren in Eisenach in het aangrenzen de Thiiringen, waardoor hij een buitenstaander was te midden van de nogal aan el kaar hangende Saksers in Leipzig. Over het geweldige oeuvre van Bach zegt ds. Stiehl dat niet vergeten meet worden dat in zijn tijd het de taak van een kantor was om te compone ren. ..Pas later werd het scheppen van muziek losge maakt van het ten gehore brengen daarvan. En Bach leeft in het barokke tijdperk, een tijd welke zich kenmerk te door een geweldige artis tieke scheppingskracht. Pat hij overvloedig componeerde, was iets dat van hem ver wacht werd. Anderen deden hetzelfde". In een boek dat hij schreef ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de St. Thomas noemt Stiehl de tijd dat Bach aan de kerk verbonden was „een gezegende voor Leipzig". Zijn boek is pas opnieuw bijgewerkt en op nieuw uitgegeven en toont een volledig gerestaureerde St. Thomas. De kosten hiervoor werden hoofdzakelijk betaald uit schenkingen waarbij de staat ongeveer een zevende van de restauratiekosten betaalde. Dit aandeel werd vastgesteld aan de hand van de kunst werken welke de staat waard acht bewaard te blij- R.-K. interieur Bij de restauratie welke van 196164 werd uitgevoerd, werd het vroeg-gotische inte rieur uit de R.K. tijd van de kerk hersteld aangezien de uitbundige barok uit de eeuw van Bach onherstelbaar in de oorlog beschadigd werd. In 1943 hebben Britse bom menwerpers in 20 minuten het gehele centrum van Leipzig in brand gezet. Grote persoonlijke moed van kerk gangers wist te verhinderen dat de kerk volledig vernield werd. Op 17 april 1945 rekenden Ame rikaanse troepen af met het laatste verzet in het stadhuis dat in de schaduw staat van de geblakerde torenspits van St. Thomas. Na de verove ring lieten de Amerikanen Leipzig aan het rode leger over hetgeen de mensen hier nog steeds vreemd vinden. Laatste rust in St. Thomas Wal Bach betreft heeft het lang geduurd voordat hij een gedenkteken kreeg omdat zo iets niet gebruikelijk was toen hij op 65-jarige leeftijd stierf. Eind vorige eeuw werd de zwaar eiken kist met zijn gebeente opgegra ven en bijgezet in de St. Jo- hann-kerk welke in 1943 werd verwoest In 1949 werden zijn stoffelijke resten tenslotte overgebracht naar de St. Thomas Klrche, waar hij het liefst compo neerde vanwege de prima akoestiek welke bewaard is gebleven. St. Thomas heeft twee orgels. Eén dateert uit 1885 en wordt gebruikt voor „roman tische muziek uit latere tijd". Het andere werd in 1966 geïnstalleerd speciaal voor de heldere barokke to nen uit de eigen tijd van Bach. Zij dragen er zeer toe bij om het bijwonen van een concert in de kerk tot een belevenis te maken. Het opsieren van de paastafel heeft dit jaar het weer mee. Er is leven genoeg in de natuur om het lentefeest in gepaste geur en fleur te vieren. Allerlei kat- J es bloeien, zelfs al enkele late re soorten als zij beschut staan. En dat maakt dat er keus en variatie voldoende Is. Zo kan de paarse kerstroos dit jaai een prachtige combinatie opleveren met gele narcissen, de paasbloem bij uitstek. Forsy thia staat overal in vol ornaat, de wilgenkatjes zijn geel van hot stuifmeel en ook de berk is uitgelopen. Met de berk is even wel voorzichtigheid geboden. De sapstroom is al gauw zo sterk dal de boom gaat bloeden. het z.g. berkwater dat als grondstof dient voor haarlotion. Em tuin kan heel wat kleurigs opleveren om binnenshuis voor een feestelijk tintje te zorgen. Met wortelkluit en al kunnen vaste planten tijdelijk een plaatsje op een schaal krijgen, zoais winterbloeiende dopheide, sleutelbloemen e.d. Narcissen en hyacinten, misschien zelfs de eeiste anemoontjes en botani sche tulpjes kunnen in de warmte in bloei worden getrok ken. Bloesemtakken zijn er in allerlei soort en kleur. Ook bij de bloemist is er keuze te over: van de uitheemse ana nas-bloemknoppen tot aan de ouderwetse narcissen, tulpen in allerlei soort en zelfs de „na- jaars"-chrysanten die overigens allang niet meer uitsluitend na-1 jar.rsbloemen zijn. Ook rozen zijn er, al vraagt men mis-1 schien nu liever wat anders dan de koningin der zomerbloemen. Bij het plaatsen van tulpen moet erop gelet worden dat de vaas niei lot bovenaan met water wordt gevuld. Tulpen staan na melijk veel beter rechtop bij eer veel lager waterniveau, dit in tegenstelling tot andere snij bloemen. Ook mogen narcissen en tulpen nooit bij elkaar in een vaas, omdat de bloemen elkaar kapot maxen door hun weder zijdse gifafscheidingen. (De blcemen trouwens ook weghou den van de fruitschaal.) Het water liefst voorzien van snij- bloemenmest, anders minstens om de andere dag verversen. Dit kan het best 's ochtends ge beuren, als de bloemen uit het koele nachtverblijf worden ge haald. Als de stelen worden bij gesneden, dan kan de houdbaor- heid van de bloemen aanzienlijk worden verlengd. Mitschien dat de ervaringen van dit jaar ertoe kunnen leiden dat volgend jaar het Paasfeest nog meer van bloemen is voorzien dan dit jaar. Zo is nu te over wegen waar volgend jaar de bloembollen hun beste plaats in de tuin krijgen. Mogelijk kun nen in hei najaar heel wat bol len geplant worden op plaatsen die vanaf de zithoek in de ka mer zichtbaar zijn: aan de rand van het gazon tegen de achter grond van heesters. In het ga zon Is een bollenbed ook fraai, maar dat brengt de extra zorg mee dat de biaderen niet wor den afgemaaid eer zij verwelkt zijn. Narcissen. wildtulpen, sneeuwklokjes en krokussen xermeerderen bovendien elk jaar uitstekend, zodat na een aantal jaren het lentegazon een I bloementuin wordt. Han Siepman walgt van onze maatschappij, met mensen die door de welvaart verzwolgen zijn. Met stank en onpersoonlij ke zakelijkheid. Hij wil temid den van deze wereld een be staan Inrichten waarin de men sen weer zichzelf kunnen zijn. het onbespoten is aan reform huizen. Van de winst zullen we collectief huishoudelijke artike len en kleding moeten inkopen. Luxe is er niet. De mensen, die zesduizend jaar geleden leefden hadden ook geen televisietoe stellen. biedt en elkaar waarderend als medeschepselen onder de vrije hemel. „Leven in de natuur en niet tussen stenen en blik". Drieendertig jaar, getrouwd, twee kinderen, kantoorbediende in Delft. Ontvluchtte hij daar de stank, zoals tienduizenden met hem de volle verzadigde Rand stad ontvluchten. Hij streek neer in de wijde wereld van de polder. Een huisje, waarin hij tot zijn dood zou kunnen blij ven. Zonder televisie en met een radio „die op instorten staat". de bodem hem Het klinkt paradoxaal, Maar ook daar laat de beschaving Het is niet gezinnen die een geldloze maut .'■chappij zullen opbouwen moe- ten wel een beginkapitaaltje hebben. „Je moet grond kunnen kopen. De deelnemers hebben al bedragen tot in tienduizenden guldens toegezegd. Er moet ech ter meer komen. Er zijn al en kele suggesties gedaan, bijvoor beeld door de verkoop van over tollige bezit als tv. auto, waar- u-1 de opbrengst bij ons begin kapitaal gevoegd kan worden. Als we eenmaal grond en hui zen hebben moet het belang van kapitaal worden uitgebannen". HAN SIEPMAN hem geen rust. De straaljagers gieren onophoudelijk over de polder in hun ijver om de stad te vermijden. Militairen uit de legerkampen oefenen luidruch tig in de vlakke velden. Dat deea Han Siepman besluiten om weg te gaan uit het welvaarts- bestaan, waarin hij als bediende in een Kamper boekhandel zijn brood verdient. Hij plaatste een advertentie om medestanders te vinden voor zijn rijpend ideaal. Een ideaal, dat hij het liefst in Nederland zou verwezenlijken. Maar in dit land worden de stil- wilde ge- wereldvreemde zijn dachte man. Zeker er die Han Siepmi klaren, hij realiseert zich dat. Niettemin zijn hij en zijn me destanders druk bezig om hun plan tot In details voor te berei den. Annvankelijk zag het er naar uit, dat het nog zeker drie jaar zou vergen om zoveel bij elkaar te krijgen dat hij een start kon maken. Nu zijn er al suggesties om op veel kortere termijn te beginnen. Bijvoor beeld komende zomer of anders in de zomer van 1973. Ie plekjes ook niet meer met „De eerste suggestie is met een gelaten. Wat hij wil is niet terug naar de natuur. Wel terug naar het so bere leven. „We willen een een voudige leefgemeenschap die helemaal voor zichzelf zorgt". Samen met de gelijkgezinden w.l hij grond kopen, waarop dan huizen worden gebouwd, zonder luxe en comfort. Meer blokhutten, karig gemeubi leerd, met een open haard en houtvuren om op te koken. In plaats van elektrische licht zul len kaarsen en petroleumlam pen hun schaduwrijke gloed in d*i kamers verspreiden. Geld is ut den boze, althans in persoon lijk bezit. Hoewel ieder vrij moet zijn om het te hebben. „Natuurlijk levert het land meer op dan wij allemaal op kunnen. Dat wordt dan verkocht. Omdat aantal gezinnen een com tc stichten. In theorie is het mo gelijk om vun één salaris te le ver. en de .,verige salarissen op zij te leggen voor de aankoop van grond. Een tweede sugges tie is een beroep te doen op de betreffende regering om steun. Dat is niet zo vreemd als men beseft dat wij aan praktische milieuhygiëne gaan doen". Voorlopig moet het plan nog tot de bodem worden doorgeprunt met de briefschrijvers uit het ,Drie gezinnen is eigenlijk al vol doende om te beginnen", zegt hij, maar liever is het hem als alle veertien meedoen, want daarbij is alles wat nodig is. Er zijn mensen bij met ervaring in het bebouwen van het land. Er zijn bouwvukkers bij, rnüdr ook iemand die broden kan bakken. En hoe paradoxaal ook in een gemeenschapje, waar vlees eten tuboe zal zijn, ook een slager. gf™6.* Siepman ziet geen moeilijkheden, d'.c kunnen ontstaan doordat 7i m geïsoleerde ideanl-ma.it- schappij toch op alle mogelijke manieren blijft vastzitten aan de maatschappij. Wat te doen als men een arts nodig heeft? Siepman ziet niets in artsen. „Onze huidige artsen werken in het algemeen mei pharaceuti- sche preparaten, die verdoven alleen maar pijnen en kwulen. Wij willen natuurgeneeswijze toepassen, Via de bekende kruidenkundige Mellie Yylderl, die hij niet per soonlijk kent, zou iemand die natuurgeneeswijze toepast, zelfs mee willen naar het dorpje zon der geld. „Hoewel in een derge lijke gemeenschap, waar men volkomen natuurlijk leeft, op den duur ziekten niet meer zul len voorkomen". Maar Han Siepman realiseert zich volkomen, edat dez generati daar nog niet veel van zal mer ken. „Dat voordeel hebben pas twee of drie generaties die na hele land, uit Doetinchem, Lo- of het kibboetsachtige dorp in chem, Velp, Breda, Rotterdum en Groningen. Theoretisch Is het mogelijk dat een aantal bij nider inzien toch liever in de comfortabele flat bij gashaard en televisietoestel zal blijven. Han Siepman houdt daar reke ning mee. Scandinavië ooit werkelijkheid wordt? Voorlopig wordt er druk gewerkt aun de voorbereidin gen. „Als het niet lukt met meer gezinnen ga ik met mijn gezin alleen. Wij willen een voorbeeld geven", JOH. PAMEIJER Bij de wet van 9 april 1869, staatsblad nummer 60, werd het zegelrecht op ge drukte stukken en op de advertenties in de nieuws papieren afgeschaft. Dat betekende voor de staats kas een verlies van zeven ton per jaar. In onze tijd zou men dat niet He' zo'n groot bedrag vinden maar toen was het meer dan het departement van Buitenlandse-Zaken in die tijd kostte. gebouw van de Comecon, de economische organisatie Oost-Europa, is in Moskou gereed gekomen. Links achter de moderne wolkenkrabber von de Oosteuropese EEG een van de duidelijkste voorbeelden van een vroege bouwstijl, het oude Co- mecon-gebouw in de stalinistische zgn. „suikertaartenstijl". Alleen al v r het Handelsblad be- De baron heeft wel gelijk, al tekende deze afschaffing een jaarlijks voordeel van 120,000 gulden. Dit dagbladzegel maak te het verschijnen van kleinere bladen praktisch onmogelijk. Elk exemplaar van de krant en elke advertentie was aan zegel recht onderworpen. De vrijheid van drukpers was wel in de grondwet gewaarborgd, maar werd in de praktijk vrij wel om hals gebracht. Natuur lijk moest er voor de schatkist compensatie komen en op de zelfde dag 9 april 1869 werd dan hij er blijkbaar echt niet blij mee: door de afschaffing van het dagbladzegel konden er over al bladen en bluadjes verschij nen die wat gingen zeggen over de politiek. Maar bovenal nog geen drie Jaar nadat dit dagbladzegel was afgeschaft en de accijns op gedistilleerd was gebracht op 53 gulden per vat. verscheen een nieuw dag- bind. de Standaard, onder hoofdredactie van een „politi serende predikant", dr. Abra ham Kuyper. ook de accijns op gedistilleerd Met een onderbreking vier ia.'ir. 'Ie lijd schap, is hij ruim 47 jaar hoold- rednrteur gebleven. Zijn eerste artikel schreef hij toen hl) 34 zijn laatste op s:; jarl- Dat wil niet zeggen dat er In al die plaatsen veel abonnementen waren geplaatst. Vauk wus er maar één exempluar, dat de do minee, en de meester en het hoofd van de school samen la zen. Zij gaven de bopdschap wel verder door. Dp meester was voorzitter van de kiesvereniging en hii deed het als een man die dagelijks op de hoogte bleef van wat er aan aktie en verzet, aan samenspanning van de macht hebbers een protest van ont rechten aan de hund was Kuyper schreef hoofdartikelen die niet zelden een halve pagina be sloegen. Maar daarnaast voorn' „driestar", kleine artikeltjes, kort en bondig, ZIJ fungeerden als een prik. In totaal heeft hij er 16.800 geschreven. ge leeftijd. De Invloed en bete- Buitengewoon scherp kon hij zijn verhoogd tot 53 gulden per va Mr. Wilco Julius van Weideren baron Rengers, die burgemees ter van Leeuwarden is geweest, heeft in zijn parlementaire ge schiedenis van Nederland op een eigenaardige wijze geschre ven over de gevolgen. „Locale blaadjes kwamen op als padde stoelen. Door wie werden /e ge redigeerd? Veelal door praktijk- loze advocaten, politicerende predikanten of onderwijzers". En die blaadjes hebben er niet weinig toe bijgedragen dat aan zijn en zich niet meer* in een Op 1 januari1872"verscheenhet de onderwl)sstrljd het har'stoch- hoek te laten dringen en hij be- eerste nummer van de Stnn telijk en alles pre- dominerend reikte ze In het gehele land. daard. Het blad is na de tweede karakter werd verleend waar- Zelfs de meest afgelegen dorpen wereldoorlog niet weer van de door die zich allengs begon te waar geestverwanten werden grond gekomen. gevonden bereikte hij elke dag. h. ALGRA kenis van de Standaard enorm geweest. Kuyper is „de klokkenist der kleine luyden" genoemd. Hl| luidde de mensen wakker en riep ze telkens weer op om aktief te zijn. Hij gaf ze informatie en instrurtx.-. Hij spoorde ze aan om dapper te werd hij persoonlijk, wunt een afwijkende mening er voer hij meer dan eens als on trouw. Maar er was ook iets an ders. hij kende het volk en wist de weg naar het hart van het volk. En daarom was hij een journalist bij de gratie gods. kenmerken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 19