Grootste tuinbouwexpositie ter wereld in A dam geopend y Nieuwe structuur wan kerkprovincie wekt ongenoegen Hartstichting schenkt elf defibrillatoren Floriade '72 R.T I" DONDERDAG 30 MAART 1972 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) AMSTERDAM In Amsterdam is gistermiddag op 70 hec taren de grote tuinbouwtentoonstelling Floriade geopend die in zes maanden minstens drie miljoen bezoekers hoopt te trekken. Gelijktijdig werd in de Amstelhal van de Rai de blnnenexpositie opengesteld. Daar vinden in to taal elf elkaar opvolgende Flora-tentoonstellingen plaats. Als symbool van het internationale karakter van het eve nement waren stewardessen uit de 26 deelnemende landen aanwezig, met een ruiker bloemen van eigen bodem. Ko ningin Juliana, die de openingsceremonie bijwoonde, kreeg van de Australische June Loveridge een tuiltje aan geboden waarin ze alle vertegenwoordigd waren. De heer H. J. Hylkema, voorzitter van 't algemeen bestuur van Flo riade, wees er in zijn toespraak op dat de expositie de groot ste in zijn soort, ooit ter wereld gehouden behalve commer ciële en recreatieve ook andere aspecten heeft. „De ruim tien duizend aanwezige plantensoor- wetenschappelijk verantwoorde wijze op naam worden gesteld en op ongeveer 60.000 bordjes moesten deze namen worden Koningin Juliana ruikt even aan een bloem die ze gisteren kreeg bij de opening van de Floriade in Am sterdam. Ook burgemeester Samkalden van Amsterdam en jonkvrouwe Roell, de particulier secre taresse van de koningin waren aanwezig. overgebracht", zei hij. Hierdoor Op het natuur en het blijkt dat met uit sterving bedreigde vogels, klei ne dieren en insecten zich daar al thuis voelen. Tenslotte is nog een aspect van de Floriade onze poging om de jeugd te inspire ren. Door de aanleg van school- werktuinen, de mogelijkheid tot natuurstudie o.m. op de plukwei- de en in het kruidenbos, en de gelegenheid tot zelfwerkzaam heid tonen de organisatoren hun bewogenheid ten opzichte van de jeugd. Politie Moskou verjaagt 2000 joden MOSKOU (AP) Geüniformeer de politie en rechercheurs heb ben gisteravond een menigte van naar schatting 2.000 joden voor de belangrijkste synagoge in Moskou uiteengedreven, nadat zij hen hadden toegestaan hun paasdienst te beëindigen. De politie, die in ongebruikelijk grote getale aanwezig was, drong de trappen naar de syna goge op en verdeelde de menig te in tweeën. Er deden zich geen Incidenten voor en de overvalwagens die in de zijstraten stonden gepar keerd om arrestanten af te voe ren, hoefden niet in actie te ko- Het optreden van de politie scheen een verandering in de Russische politiek aan te kondi gen. In het verleden was het de joden altijd toegestaan om zich op hoogtijdagen in grote getale voor de synagoge te De politie kwam niet in actie toen duizenden Moslims in de heilige maand de Ramadan voor de centrale Moskee bijeen kwa- m. Profiteer vooral met Pasen van uw 't Scheelt weer aardig als u met de paasdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve prijs van een enkele reis. En straks weer twee dagen gratis reizen in mei Jaarkaart 65+ f 50.-, voor een echtpaar f75.-; driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. voordelig uit met NS M13 Kleuretsen van Koosje Wagenaar zullen te zien zijn in Galerie A/ta, Kazernestraat 58 te Den Haag van 4 tot 22 april. Kontaktraad christelijke partijen naar overeenstemming DEN HAAG In de kontaktraad van KVP, AR en CHU worden goede vorderingen gemaakt bij het opstellen van een formule die de grondslag moet vormen voor een toekomstige nieuwe partij. Berichten als zou er in feite reeds overeenstemming over een be paalde formule bestaan worden echter door sommigen ontkend, door anderen als „voorshands voorbarig" gekwalificeerd. Met name geldt dit berichten over een bereikt compromis, dat zou inhouden dat de nieuwe partij zich enerzijds „bewust onder de kritiek van het evangelie wil stellen", maar anderzijds toch openstaat voor allen christe nen en niet-christenen die zich in het gestelde mens- en maatschappijbeeld kunnen vin den. Het compromis hiervan zou zijn dat de KVP op aan drang van vooral de AR ak koord is gegaan met de nadruk kelijke vermelding van het evangelie als inspiratiebron. De AR heeft voldaan aan de wens van vooral de KVP om in de nieuwe partij alle leden christenen en niet-christenen volledig gelijk berechtigd te la ten zijn. ANKARA (AP) Soldaten heb ben in de buurt van de stad Fatsa, aan de Zwarte Zee de le den van de linkse terroristische beweging msingeld die twee En gelse en een Canadese radar technicus ontvoerd hebben. Er is nog niets bekend over het lot van de drie ontvoerde mannen. maakte de Floriade geschiede nis op het gebied van de nomen clatuur en het is te hopen dat dit belangrijke werk op een cen traal punt bewaard en voortge zet kan worden. Voorst blijkt in de afdeling be dreigde Flora voor milieuher stel dat het bewust aanplanten en telen van wat men wilde planten pleegt te noemen, moge lijk is. Zelfs midden in 't stads gebied waant men zich in de buitenterrein waaraan Amsterdam straks een schitterend park langs de Am- stel overhoudt was het kaal en schraal. Het reuzenrad draai de niet en de kabelbaan stond stil. Hier zal de lente zijn werk nog moeten doen. Gelet echter op het feit dat de deelnemers aan de expositie voor 20 miljoen gulden onder de 60.000 kubieke meter grond hebben gestopt die is verzet, zijn de verwachtingen hoog gespannen. DEN HAAG De Nederlandse Hartstichting zal als paascadeautje aan elf voetbalstadions In ons land defibrillatoren aanbieden. Deze toestellen zijn bedoeld om ernstige ritmestoomissen van het hart (een van de twee doodsoorzaken bij een infarct) door middel van een elektrische schok op te heffen. Het zijn de stadions van Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Maastricht, Nijmegen, Deventer, Enschede, Gro ningen en Den Bosch. De hartstichting zoekt nog naar mensen die bereid zijn in deze stadions met de apparatuur te werken, om toeschouwers die een hartstoring krijgen te helpen. De Hartstichting heeft deze paasgift gedaan in het kader van de Wereldhartmaand (april), die over de gehele wereld gehouden wordt. Achtduizend scholen in Nederland hebben een lesbrief over het hart ontvangen. Gehoopt wordt door de jeugd te benaderen, ook de ouderen te bereiken. Vrijdag 7 april is uitgeroepen tot wereldhartdag. Van 3 t/m 9 april zal een inzamelingsactie over het gehele land worden gehouden. Op alle mogelijke manieren tracht de Nederlandse Hartstichting het publiek voor te lichten over het hart en zijn mogelijke afwijkingen. Men denkt er zelfs over de echtgenoten van hartlijders hart massage te leren. Op deze manier zou in de eer ste seconden van hartstilstand al doelmatig inge grepen kunnen worden. Dr. G. L. C. van Nieuwenhuizen van de hartstich ting zei gistermiddag dat in enkele gevallen in ons land bij een dreigend hartinfarct al met suc ces operatief is ingegrepen. Ook deelde hij mee, dat het aantal vrouwen tussen 24 en 40 jaar, dat aan een hartinfarct sterft de laatste tijd onrustbarend Is toegenomen. Hij schrijft dit onder meer toe aan teveel roken en verkeerde voeding. Tenslotte waarschuwde de voorzitter van de Neder landse Hartstichting, de heer P. J. H. Kierkels voor een speldjes- en postersactie van de Stich ting Nationale Hartactie. Hij wees erop, dat de opbrengst van deze actie niet ten goede komt aan de Hartstichting. Deze woest kolkende bin nenzee ontstond gisteren in Amsterdam toen een waterleidingbuis sprong. Kernreactor TH Eindhoven wordt gesloten DEN HAAG (ANP) De kern reactor Athene, die in de techni sche hogeschool Eindhoven Is opgesteld, moet worden geslo ten. Het voortbestaan ervan is een niet te verantwoorden finan ciële last en bovendien voor de TH een te zware belasting. Spoe dige afbraak is gewenst. Dit staat in de brief, die minister de Brauw van Wetenschappen aan het college van bestuur van de TH Eindhoven heeft ge stuurd. De beslissing werd ge nomen na overleg met de TH. Ook de wetenschappelijke raad voor de kernenergie adviseerde tot sluiting. De kernenergie heeft zich in ons land niet ontwikkeld als tien jaar geleden werd voorzien, al dus minister de Brauw. Daarom bleek bij de opzet van het we tenschappelijk onderzoek met kernreactoren landelijk slechts weinig interesse te bestaan voor het werk met de Athene. Op het ogenblik zijn in Eindhoven drie studenten bezig met een promo tieonderzoek, waarbij de Athene wordt gebruikt. Minister de Brauw heeft voor een spoedige sluiting gekozen, om dat bij een voortbestaan van de Athene met het verstrijken der jaren de radioactiviteit zou toe nemen. Een latere afbraak en een nieuwe bestemming van het terrein zouden hierdoor worden bemoeilijkt. De toestemming voor de houw van de Athene werd in 1963 gegeven. De kern reactor vergde een investering van zes miljoen. 608e Staatsloterij 29 maart 1972 eerste klasse prijzen van: 10,- zijn gevallen op nummers eindigende op 5 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op 50 - 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op 38 100,- zijn gevallen op nummers eindigende op 041 100,- zijn gevallen op nummers eindigende op 358 200,- zijn gevallen op nummers eindigende op 844 400,- zijn gevallen op nummers eindigende op 179 1.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op 7629 een prijs vans 2.000,- is gevallen op het nummer 2.000,- is gevallen op het nummer 2.000,- is gevallen op het nummer 2.000,- is gevallen op het nummer 2.000,- is gevallen op het nummer de prijs van: 5.000,- is gevallen op het nummer 25.000,- is gevallen op het nummer een extra prijs van 50.000,- is gevallen in de serie B op het nummer: en een troostprijs van 1.000,- op nummer: van elk van de andere series. een extra prijs van 50.000,- is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van 1.000,- op nummer: van elk van de andere series. 23005* 027185* 059344 054406 073139 063440 050003 339383 339383 099581 099581 Let wel: op het met een gemerkte nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. De nieuwe opzet van de bestuursstructuur van de Nederlandse kerkprovincie begint steeds meer verzet op te roepen. Over die opzet heeft de secretaris van de beheers- en beleidscommissie vicaris dr. H. A. van Munster aan enkele instanties een nota gestuurd. Naar de mening van velen staat de In de nota ge schetste structuur ver af van de idealen, die ten grondslag la gen aan het pastoraal concilie van Nowrdwijkerhout. Het was toen de bedoehng van bisschoppen en kerfcvolk, dat da dn die tijd gegroeide open dialoog zou worden voortgezet en dat daarvoor de nodige instituties in het leven zouden worden ge roepen. Er is uiteindelijk gekozen voor een Landelijke Pastorale Raad, een Centraal Bureau en een secretaris-generaal als bin dende factor tussen de bisschoppen enerzijds en het georgani seerd kerkvolk anderzijds. De opzet van de nota sluit meer aan bij de structuren, zoals die gelden in de universede kerk. Er is een sterke nadruk gelegd op de beslissende en exclusieve verantwoordelijkheid van de bisschoppen. De Landelijke Pastorale Raad wordt de instantie, die de bisschoppen helpt om tot een zo goed mogelijk beleid te komen. Het wordt een beleidsvormend college. Door hiervoor te kiezen, hebbben de bisschopppen in feite gekozen voor de bestaande hiërarchische structuur van de kerk. De bis schoppen gaan ervan uit dat men in een structuur waarin de verantwoordelijkheid ook door anderen wordt gedragen, het ge vaar loopt dat er verwachtingen worden gewekt die niet waar gemaakt kunnen worden. Zij vinden ook dat Nederland geen uitzondering kan maken op het feit dat overal in de kerk de verantwoordelijkheid exclusief door de bisschoppen wordt ge dragen. Een andere structuur zou het verkeer met Rome en de andere kerken bemoeilijken, zo menen zij. Bovendien hebben de bisschoppen voer de hiërarchische struc tuur gekozen om de polarisatie niet Ce verscherpen. Ze achten het noodzakelijk te tonen dat zij duidelijk de verantwoordelijke leiders zijn.. Een en ander heeft tot gevolg dat er nu een structuur uit de bus is gekomen, die naar de mening van velen, niet aan de ver wachtingen beantwoordt. Ook binnen de beheers- en en beleids commissie is men niet te spreken overde praktische uitwerking van de nieuwe structuren, omdat wel de lijn bisschoppen-secre- taris-generaal-Centraal Bureau duidelijk is beschreven, maar geen lijnen zichtbaar zijn, die het dagelijks leven van de kerk naar de top toe verbinden. Paus: „Onrust onder jeugd interessant Paus Paulus VI begrijpt dat de jeugd wil ontsnappen aan de conventionele gedragslijn en een nieuwe levensstijl wil creëren. HIJ heeft er alle be grip voor dat de jeugd de leegheid van het moderne bestaan verwerpt en de zoge naamde vooruitgang relati veert. In een toespraak aan het begin van de Goede Week zei de paus ook dat „de huidige jeugd zich haast verplicht voelt zich te onttrekken aan de wetten van het gezin en het gewone leven van alle dag. Ze geeft er de voor keur aan een ongedwongen houding aan te nemen en zien zichzelf met genoegen als mensen die in verzet zijn en het bestaande gezag on dermijnen. Zij tonen ieder een dat de wereld, zoals die door de moderne ontwikke lingen is ontstaan, hun niet bevredigt en niet bevalt", al dus de paus. „Wij geloven, zo zei de paus, dat wij in deze onrust iets erkennen kunnen dat uiterst interessant is en wij geloven dat de ernst in uw hart u niet doet aarzelen de leegte, van het moderne leven te verwerpen". Het joodse volk blijft, ondanks de stormen die door de eeuwen heen zijn bestaan bedreigen, doorgaan met het doorgeven van het oude geloof. Overal op de wereld gebeurt dit nog, zo als hier in de synagoge in Canogapark, een voorstad van Los Angeles, waar rabbi Cohen de kinderen de rol toont met de vijf boeken van Mozes. 9 Josef kardinaal Mindszenty heeft gisteren in Wenen zijn tachtigste verjaardag ge vierd. Er waren voor die dag geen feestelijkheden gepland. De Hongaarse kar dinaal, die vijftien jaar lang als balling in de Amerikaan se ambassade van Boedapest heeft geleefd, woont sinds het eind van het vorig jaar in het seminarie voor Hon gaarse priesters in Wenen. 9 De telefoonzielzorgers van de beide grote kerkgenoot schappen in West-Duitsland zien elk jaar stijgende zelf moordcijfers als een gevolg van „de geestelijke afwezig heid van de anderen". Op hun jaalijkse bijeenkomst KORTE METTEN stelden zij vast, dat de te genzin in het leven zich in de bondsrepubliek uitbreidt als een besmettelijke ziekte. In wezen gaat het hierbij om het verziekt zijn van de betrek kingen met de omgeving. Daarom, zo zeggen de ziel zorgers, moet niet alleen de potentiële zelfmoordenaar hulp worden geboden, maar ook de anderen, die niet in staat zijn hem hulp te verle nen. Begroet door zevenhonderd met bloemen getooide leer lingen is Satgoeroe MaharaJ Ji, een veertien jaar oude Indiër, die zegt een volmaak te kennis te bezitten, In New York aangekomen om er te preken. De geestelijke leraar die ook vorig jaar een be zoek aan de Verenigde Sta ten bracht, zei dat zijn eer ste reis was „als een wande ling van een tuinman in ren tuin zonder bloemen. Nu ben ik er weer en zijn er veel bloemen". Volgens een woordvoerder van de goeroe heeft hij tien miljoen volge lingen op de wereld. KERK EN WERELD Mgr, Moors pastoor in Geysteren De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, heeft zijn voor ganger mgr. P. Moors op diens verzoek benoemd tot pastoor te Geysteren. De pastoor van Gevsteren. dr. M. G. H. GeMasen, Is benoemd tot pastoor te Oirlo. Spanjaarden liever in file dan in processie De godsdienstige plechtigheden In Spanjes Goede Weck enkele jaren geleden nog wereldberoemd kwijnen snel weg. De kerk blijkt niet In staat te zijn deze plechtigheden nieuw leven In te blazen, omdat de belangstelling van de bevolking voor gods dienstzaken sterk tanende Is. Uit een recent opinieonderzoek In het diocees Barcelona, het op twee na grootste van Spanje, bleek, dat slechts zeventien pro cent van de bevolking regelmatig naar de kerk gaat. Vijfen twintig jaar geleden was dat percentage nog zeventig. Als een van de oorzaken vun de teruglopende belangstelling wordt gezien het sterk groeiende autobezit. In hun vrije tijd gaan de mensen liever de borgen in of naar het strand dun naar de mis. Topfunctionarissen van de staat, die vroeger in de stad bleven voor de plechtigheden zijn nu reeds druk doende hun koffers te pakken voor een vakantie bulten. Het staatshoofd generaal Franco maakt daarop geen uitzondering. Hij gaat met de paas dagen zalm vissen in Noordspaanse rivieren. Om deze reden is het aantal processies ln de steden sterk gere duceerd. Zondaars die, beladen met zware kettingen of houten kruisen op hun knieën, kruipend in de processies meetrokken enkele jaren geleden nog een heel gewoon gezicht zijn nu vrijwel verdwenen, evenals de kleurige „senoritas" In hun merk waardige mantillas van zwarte kant. Alleen in de dorpen wordt de Goede Week nog volop beleefd. De mannelijke en vrouwelijke dorpsbewoners nemen nog deel aan de plechtigheden. Zij hebben er veel geld voor over om die zo prachtig mogelijk te maken. KERKEN: IN SURINAME GEEN INITIATIEF De kerken willen op geen enkele wijze de politieke en staatkundi ge ontwikkeling van Suriname bepalen, noch vooruitlopen op de beslissing van het volk. In een boodschap aan de leden van de verschillende kerken wijzen de kerken van Suriname op de ei sen die door de onafhankelijkheid aan samenleving en enkeling zullen worden gesteld. De kerken zijn van mening dat er in het hele streven naar onaf hankelijkheid een gebrek aan initiatief is en een wachten op el kaar om iets te ondernemen. Er wordt nog te veel geleund te gen Nederland cn het buitenland. De kerken schrijven: „Ons streven moet gericht zi^n op een rechtvaardige maatschappelij ke orde, waarin alle ongebreidelde macht beteugeld zal zijn en waarin het volk in al zijn geledingen zal kunnen beschikken over nationale hulpbronnen cn grondstoffen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11