TWISTGESPREK TABOE VOOR „OPEN KERK" Britten naar Malta terug Studentenpastores vragen steun Ned: episcopaat Veel vuur in geidoeSouta/nt droge natuur Prof. De Grijs op ontmoetingsdag: Van Wageningen neemt afscheid van Woubrugge >72 JflAANDAG 27 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 1 (Van i correspondent) i MALTA Groot Brittannië en Malta hebben, na negen maan- den van onderhandelingen, een nieuwe zevenjarige defensie- i overeenkomst gesloten. Krach tens deze overeenkomst zal Malta jaarlijks veertien miljoen pond ontvangen voor het ge bruik van militaire faciliteiten op het eiland. Daarvan zal 5,25 miljoen pond van Engeland ko men. Malta ontvangt echter een onmid dellijke beginbetaling van 15,25 miljoen pond. Dit bedrag be- staat uit een eenmalige Italiaan se bijdrage van 2.5 miljoen pond. een vooruitbetaling tot de cember en een som om de te- j rugwerking van de overeen- i komst tot 1 oktober vorig jaar te dekken. Malta streefde in de onderhandelingen naar 18 mil- joen. povendien hebben alle vijftien na- vo-bondgenoten erin toegestemd om op bilaterale basis economi sche hulp aan te bieden. Cana da heeft een genereus aanbod gedaan voor een rentevrije le ning, Frankrijk heeft economi sche deskundigen en zijn onder minister van buitenlandse zaken naar het eiland gestuurd, er zal ook een Amerikaanse economi sche missie komen. Nederland zal een bedrag beschikbaar stel len, dat uit het budget voor de buitenlandse hulp moet ko men en Portugal zal Malta's visserijvloot helpen modernise- De Britse troepenterugtrekking is inmiddels bijna voltooid. De vertrokken manschappen zullen door bijna evenveel anderen, ongeveer 3.100, worden vervan gen. Ook het aantal Britse ge zinnen op Malta zal ongeveer even groot zijn als voorheen (7.000). Tevreden lachende gezichten in Londen: v.f.n.r. premier Mintoff van Malta, de Britse minister van defensie Lord Carringtort en NAVO- secretaris-generaal Luns. DEN HAAG (ANP) Op diverse plaatsen in het land zijn in het afgelopen weekeinde stukken natuurgebied door brand verwoest. Op de Veluwe ging zaterdag een groot gebied tussen de Posbank en het Onzalige Bos bij Rheden verloren. Brandweerkorpsen uit Rheden, Dieren, Velp en Arnhem streden, bijgestaan door vele vrijwilligers, urenlang tegen het vuur in het vrijwel ondoordringbaar lage den nenbos. De politie stelt een onderzoek Inj vermoed wordt, dat enke le jeugdige bezoekers van het natuurgebied onvoorzichtig geweest zijn met open vuur. In Hoek van Holland raakte zaterdagmiddag een gedeelte van de Hoekse Bosjes in brand. Een halve hectare was geblakerd, voordat de brandweer (met acht stralen) en vrijwilliger het vuur bedwon gen hadden. In de uitgestrekte rietvelden in Arcen en Velden in Limburg brak za terdag door onbekende oorzaak brand uit. Door het aanleggen van tegenvuren wist de Venlose brandweer het vuur tot staan te bren gen. Enkele hectaren riet brandden af. In de gemeente Bergen (Limburg) werden enkele tientallen hectaren bos de prooi van de vlammen. Nederlandse moet uit Rhodesië SALISBURY (AFP) De Rhode- sische regering heeft de 30-Jari- ge Nederlandse voedingdeskun- dige, Swaantje Kuipers, uitge wezen. Zij moet voor 31 maart a.s. het land hebben verlaten. Mej. Kuipers heeft in Salisbury verklaard niet te weten op wel ke gronden de Rhodesische au toriteiten haar uitwijzing heb ben gebaseerd Dankbaar voor het vele goede dat wJJ van haar mochten ont vangen rust thans op ons de droeve plicht U mede te delen dat plotseling van ons is heen gegaan mjjn lieve vrouw en onze allerliefste moeder en oma Elisabeth Maria van der Hulst echtgenote van Johannes Petrus van Dongen in de leeftijd van 61 jaar, na gesterkt te zijn door ,de zal ving der zieken. J. P. VAN DONGEN Kinderen en kleinkinderen LISSE, 26 maart 1972. Kanaalstraat 185. De Heilige Eucharistieviering voor haar zielerust zal plaats vinden op woensdag 29 maart a.s. des v.m. 10 uur in de pa rochiekerk van het Onbevlekt Hart van Maria. Oranjelaan te Lisse, waarna begrafenis op het parochiële kerkhof aldaar. Avondmis voor de overledene dinsdagavond half negen in voornoemde kerk. Heden ontvingen wU het droe vige bericht uit Nw. Zeeland dat onze dierbare vader Nicolaas Hoogeveen is overleden. Terwijl wij op jtacantle zijn in Holland. MARTHA HOOGEVEEN- Klansen RIET HOOQEVEEN- Koot WIM HOOGEVEEN Hoge Rijndijk 235, Hazerswou- de.. Met groot leedwezen geven wi) kennis van het plotselinge 'overlijden van ons zeer ge- ■fttiardeerde bestuurslid de Heer L. C. M. J. Gussenhoven Bestuur, directie en medewerkenden van het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Leiden, t maart 1972. L6i' Nol, die zichzelf tot pre sident van Cambodja heeft Uitgeroepen, neemt hier hui lend de gelukwensen van zijn -gouverneurs in ontvangst. -^Tijdens die bijeenkomst be tuigden de provinciale chefs un vertrouwen fn het staats- .sjioofd, waarbij deze zijn ont roering niet meester bleef. De jaarlijkse kruisweg in het Colosseum in Rome werd, volgens oud gebruik ook gisteren voorafgegaan door met hoofdkappen uitgeruste leken. Zij behoren tot de oude gemeenschap van „I Saccont" (Grote kappeneen groepering die zijn naam te danken heeft aan de merk waardige hoofddeksels. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - De drie pastores van de Leidse studen tenparochie hebben in een brief aan kardinaal Alfrink de steun gevraagd van het Nederlandse episcopaat, dat deze week over de Leidse studentenparochle zal spreken onder meer In verband met het feit dat een gehuwde priester voorgaat In de eucha ristie. Men verzoekt het episco paat met grote Indringendheid een gebaar te maken waaruit blijkt dat men de verantwoorde lijkheid voor groeperingen als in Leiden niet opzegt. De brief aan de kardinaal kwam zaterdag ter sprake tijdens de landelijke bijeenkomst van Open Kerk. Een van de pasto res dominee K Bouhuys. merkte bij die gelegenheid op dat men het zou betreuren als datgene wat de afgelopen jaren in Lei den is gegroeid, door de bis schoppen zou worden miskend. Dilemma In de brief aan de kardinaal schrijven de pastores dat ze be grijpen dat de bisschoppen voor het moeilijke dilemma hebben gestaan om op te komen voor de persoonlijke gewetensvrijheid of om ter wille van de veront rusting en vanuit eigen overtui ging te kiezen voor trouw nnn dat kerkbeeld, waarbij het ei gen geweten zich uiteindelijk moet normeren aan het opper ste gezag In de kerk". Als de bisschoppen zouden erken nen dat ze in een dilemma ver keren, dan moet dat hen met een bijna ondraaglijke verant woordelijkheid vervullen, zo me nen de pastores, die beseffen dat het episcopaat groepen zoals in Leiden niet kunnen be vestigen. omdat ze dan ik con flict komen met de trouw aan de paus. ,,Als u het niet met ons eens bent, maar van de andere kant toe geeft, dat ook uw weg niet de ware is, dan kunnen we met el kaar in gesprek blijven", zo schrijven de pastores die aan het eind van hun brief ook vra gen om een eerlijk en openhar tig gesprek met de bisschoppen, omdat ze niet geïsoleerd willen raken van de kerk. Aardbeving in Peking BELGRADO (AP) - De Chinese hoofdstad Peking is zaterdag avond door een aardbeving ge troffen. Er is aanzienlijke scha de aangericht. Afgelopen zaterdag vond in Amsterdam een massale de monstratie van gastarbeiders en oud-Spanfestrljders plaats. De demonstratie was gericht tegen Spaanse regerings maatregelen in de havenstad El Ferrol enige weken gele den. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De lan delijke ontmoetingsdag van de groep Open Kerk in het con grescentrum Leeuwenhorst In Noordwljkerhout Is zaterdag een waardig protest geworden. Een protest als getuigenis tegen de geloofsnood, die ontstaan is door verschillende recente ge beurtenissen in de Nederlandse katholieke kerk, waardoor de geloofwaardigheid van die kerk voor velen in Nederland In het gedrang is gekomen. Bijna vijf honderd van de vijfduizend sympathisanten van Open Kerk zochten in Noordwijkerhout een stuk solidariteit, om dc een zaamheid open te breken tot ge meenzaamheid, om elkaar het besef te geven dat mon samen de kerk is. „We willen geen nieuwe kerk, geen alternatieve kerk, geen nieuw kader naast andere, maar een open huis voor allen die de spanning van het kerkgebeuren samen willen doorstaan' zo verduidelijkte de nitlatiefnemer van de werkgroep Open Kerk, deken W. Meys uit Hoensbroek, aan het begin van de ontmoe tingsdag. „We zijn eenvoudig een groep gelovigen uit het grondvlak, een eerlijke groep werkvolk van de bruggenbou wers. We willen het niet beter weten en doen dan anderen het voor ons deden. Ons denken, spreken en handelen is een le vend aanbod van de basis, die werkelijk die mede-verantwoor delijkheid wil dragen, die de kerkelijke leiding van de ge loofsgemeenschap verwachten mag, maar ook moet", aldus deken Meys. Niet negatief Voor de deelnemers aan de lande lijke bijeenkomst stond vanaf het begin duidelijk voorop dat men zich niet negatief zou afzet ten tegen recente gebeurtenis sen, maar dat men zou zoeken naar een persoonlijke verant woordelijkheid voor de kerk. ,,Er moet een open dialoog zijn in de kerk. De dialoog heeft in de kerk van Nederland echter de vorm van twistgesprekken aan genomen", zo stelde prof dr. F. J. A. de Grijs in zijn inleiding over de openheid binnen de kerk. lesjvat deazr dgenet „Al kerk. ..Alles wat dc ander zegt is in Nederland onzin of ketters. Open Kerk mag zich niet laten verleiden aan dergelijke twist gesprekken deel te nemen. Open kerk mag het er alleen om gaan om de christelijke openheid te realiseren. Het gaat om de ge loofwaardigheid van de kerk, die geloofwaardig is In de basis gemeenschap, of is er helemaal niet", aldus prof. de Grijs. Na hem belichte prof. dr. B. P. M. Hemelsoet de openheid naar het jodendom, drs. J. Uijen, de openheid naar de wereld en zus ter Maria Smulders de openheid naar God. Prof. dr. F. Haarsma wees in zijn inleiding over de openheid naar de oecumene op het feit dat het er bij de oecu mene niet om gaat dat dc insti tuties tot eenheid worden geleld, maar dat het er om gaat dat mensen elkaar vinden. Na de plenaire ochtendzitting, die werd afgesloten met een ge bedssamenkomst in de kapel van Leeuwenhorst, werden de verschillende onderwerpen van de inleiders in kleinere groepen doorgesproken waarna alle deelnemers aan de ontmoetings dag I ee gezann v menll dag in een gezamenlijke discus siebijeenkomst de gelegenheid kregen om plannen uit te wisse len en actieschema's aan te dragen. Solidariteit In de inleidingen, maar ook in de discussies heeft do vorige week uitgegeven verklaring van een groep internationale theologen een belangrijke rol gespeeld. Het theologen appèl, dat be doeld is als een bijdrage aan de opinievorming aan de basis, en dc vormang van een stut solida riteit, betekende voor velen een steun in de rug, omdat men door de verklaring het gevoel heeft gekregen dat een aantal theologen met hen meeleven. Ondanks de nadruk die er tijdens de onmoetingsdag werd gelegd op de belangrijke eigen functio die het godsvolk in de kerk heeft, ondanks de verzekering dat men in solidariteit en meenschappelljkheid 'n vuist maken togen structuren die aan het streven van het godsvolk geen ruimte geven, ondanks het feit ook dat de belangrijkheid van de kerkelijke leiding sterk werd gerelativeerd, betreurden veel deelnemers de afwezigheid van de bisschoppen. n het KRO-radioprogramma Kruispunt zei kardinaal Alfrink daar zondagmiddag het volgen de over: „Het is voor de bis schoppen moeilijk om bij de verschillende groeperingen, die er In Nederland zijn, belangstel ling te tonen. Daarmee strijken ze altijd weer bepaalde mensen tegen de haren in en dat doen ze liever niet. Er is overigens geen grond voor om de afwezig heid van de bisschoppen uit te leggen als en teken dat ze zich van Open Kerk distanciëren". Er waren in Noordwijkerhout overigens wel enkele vlcariasen aanwezig, onder wie mgr. W. v.d. Ende van het bisdom Rot terdam. Vervolg Aon het eind van de eerste lande lijke bijeenkomst van Open Kerk gaven zowel gespreksleider prof. dr. J. A. G. Tan* uit Gro ningen, als deken W. Meys de deelnemers de verzekering dat er in de toekomst meer van dergelijke bijeenkomsten zouden worden gehouden om elkaar op nieuw te inspireren. „Proteste ren op die manier heeft zin, om dat het gezien moet worden als een getuigenis," aldus deken Meys. Het aanschijn der aarde te veel vernieuwd 1 ECONOMIE, techniek en industrie verkeren in een merkwnardij -* stadium: zeker In Nederland. We hebben als kleine, maar nijver» natie heel wat met bovengenoemd illuster trio bereikt, maar momen teel zien we ons gedwongen in de eerste plaats de fouten te herstel len die we door verkeerde toepassing van de op slchzelf goede mld delen hebben begaan. Volksgezondheid is een mooi ding, maar zc is volgens velen minde mooi als er niet minder mensen geboren worden om ervan te kun nen genieten. Door te leren in ruime mate de natuur te beheersei hebben we ons leven veiliger en aangenamer gemaakt, maar onz» heerschappij over de natuur dreigt nu de natuur zelf te wurgen. Wc zijn een heel eind gevorderd met op diverse terreinen het ..gelijk Leid voor allen" te realiseren, maar het begint er op sornmig» terreinen al naar uit te zien dat het voordeel van deze gelijkhek dicht bij het nulpunt terecht komt. We hebben een humanisme ont worpen dat als fundament geestelijke vrijheid heeft, maar menig» vordering in dez richting wekt evenveel frustraties op als we den ken weg te nemen. ITEBBEN we het aanschijn der aarde soms te veel vernieuwd? Om wille van de redding van ons leefmilieu gaan we de geschieden!: vermoedelijk in verschillende opzichten omkeren, Ouderen moeter jongeren inprenten hoe belangrijk het Is dat er zo weinig mogelijl kinderen geboren worden; straks zou het bezit van moor dan twe» kinderen we! eens tot opcenten op de belasting en aftrek van het loot kunnen leiden. We denken erover om polders, welke onze voorouders drooggelegd hebben, weer onder water te zetten, omdat hun agrarische ophrengs een hindernis is voor de wereldeconomie en wij behoefte hebben aai meer waterbekkens en woterrecreatle; meer bossen en mlndei akkers en weiland is de leus. En terwijl we ons oefenen om in een paar uur over de oceaan t» vliegen, moeten we in eigen land gnan wennen aan meer lopen er fietsen. Nog een paar jaar en er blijkt weer behoefte aan de paarde tram en de trekschuit. yaL er ook nog eens zo'n weerslag komen op geestell|k gebied! 'J Op onze opvattingen inzake gezag, godsdienst, moraal en de werkelijke inhoud van vrede en geluk? De ontdekking van Amerika en energiebronnen blijkt achteraf niet alleen een succes te zijn gaweest. Misschien mogen komende gene raties het op de maan en andere plaatsen in het heelal overdoen WOUBRUGGE Voor de buiten gewone raadrvergadcring en de daarop volgende receptie ter ge legenheid van het afscheid van burgemeester J. C. van Wage ningen In Het Oude Raedthuys bestond zaterdagmiddag zeer grote belangstelling. Ondermeer behoorden tot dc genodigden Mr. Dinger van Kruiningen, chef Kabinet van dc commissa ris van de Koningin In Zuid-Hol land, Mr. Schokking van Rijn land en de burgemeesters van Alphen a.d. Rijn, Zoeterwoude, Nieuwkoop, l.eimuiden, Leider dorpen Koudekerk. Nadat loco-burgemeester Faber ontslagbesluit voorgelezen had en alle genodigden welkom had geheten, gaf de burgemeester een lang overzicht van zijn ambtsperiode van ruim 28 Jaar, traditiegetrouw vol cijfers en historische feiten. Het had hem zeer goed gedaan, dat hij een dog eerder In Dan Haag op het Provinciehuis de koninklijke onderscheiding had mogen ontvangen van Ridder In de Orde van Oranje Nassau. Van de rij vele sprekers opende gemeentesecretaris H. J. Hoog- enboom de rij. Namens het ge- meentepersoneei bedankte hij op geestige wijze de burgemees ter voor zijn menselijke benade ring van het personeel en zijn grote belangstelling voor hun huiselijke problemen. Als blijk van waardering overhandigde hij een kist met fleseen wijn. Vervolgens spraken dlvorse raadsleden leder voor hun eigen fraktie. Ais nestor van de raad opende de heer Venhuiten de rij namens de ARP-SGP. Ondanks de vaak grote meningsverschil len over gemeentelijke proble men ïebben wij toch steeds bei den de belangen van de bevol- cing op het oog gehad. Ik be schouwde het als een groot kompliment van u, toen u na mijn aftrdeden als wethouder opmerkte: Het had slechter ge kund. U wist ateeds een zekere distantie te bewaren In uw om gang met de bevolking. Als spreekster voor Gemeentebe lang wijdde mevrouw SIJses- Hofstra zich speciaal tot me vrouw Van Wageningen, die bij alle Jubilea en afscheidswoorden nog al eens op de achtergrond D< scheidende burgemeester neemt de erepenning in ontvangst. was geraakt. Toch hebt u ook veelzijdige belangstelling ge toond. De heer Van Wlerlngen prees de burgemeester om zijn belang stelling voor de recreatieve ont wikkeling In het dorp en de agrarische belangen, terwijl raadslid Noordam van de CHl wees op de directe benadering tot de bevolking. Tenslotte noemde loco-burgemees ter Drs. Faber de vertrekkende magistraat een regent maar dan in de goede betekenis van het woord. Hij lns een pos geno men raadsbesluit voor, wuarbij aan burgemeester J. C. van Wa geningen om zijn vele belangrij ke verdiensten uan de gemeente Woubrugge bewezen de erepen ning In zilver vnn de gemeenta werd verleend all blijk van ar- kentelijkheld. Namenz de kring van de burge- mceatera In de Rljnatreek voer de burgemeeater R. M. Gallas het woord. Deze wets erop dat op vergaderingen burgemeester Van Wageningen steeds op viel door zijn gevoel voor details zonder daarbij echter de grote lijnen uit het oog te verliezen. Het verheugde hem nu eena op een andere raadszitting te mo gen spreken dan zijn eigen. Na mens de schoolartsendlenat overhandlge hij een boekenbon. In zijn afscheidt- en dankwoord beantwoordde burgemeester Van Wngenlngen alle spreker* persoonlijk, opnieuw bewijzend een goed geheugen te hebber en soms zeer adrem alle opmer kingen beantwoordend. Do titel regent wil Ik met trot* dragen. Ik hoop dot Ik toch nog mijn sporen In de gemeente zal ach terlaten al zijn die misschien niet altijd zichtbaar. Zeer ont roerd voor alle getoonde blij ken van waardering sloot hij hierop deze buitengewone raads zitting. Hierna volgde een receptie waar bij vele afgevaardigden van al lerlei inatantle* en verenigingen ook van bulten Woubrugge en Hoog made van de gelegenheid gebruik maakten de burgemees ter en zijn vrouw de hand te drukken. Lauwer ziet tockomwt regering somber in HILVERSUM (ANP) „De kans, dat het kabinet Blesheu vel de vier jeer niet haalt, lijkt mij bepaald aanwezig. Vooral dc laatste dagen ben ik in die mem»>g gesterkt", aldua CNV» voorzatter J. Lanstr gisteravond in de NCRV-radlorubriok „Tus senbeide". De heer Lanser zei voorts, dal prof. Steenkamp, da ontwerpei van het regeerakkoord, uitspra ken heeft gedaan die orop wij zen, dat er op het gebied van dt belastingen nogal wat moet ge (zeuren. Ik beluister stemmen IZ het kamp van de regeringspar tijen, met name van de VVD, «lat er niet valt te praten evei belastiiigmsatrrgelen. Dut rlji aanwijzingen dat er confllctstol aanwezig Is. zet d* heer Lanter, die het niet onmogelijk acht. dat dit een breekpunt zal wor den voor de verdere ontwikke ling van het kabinetsbeleid.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7