Vicky Leandros kwam na vijf jaar als eerste terug De uitslag Wilma naar Suriname TERUGBLIK Bob en Bing wekenlang op stap met Dorothy SAG$IA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 27 MAART 1972 EDINBURGH Vijf jaar geleden, toen de Duitse en van oor sprong Griekse zange res Vicky Leandros Luxemburg vertegen woordigde op het Eu rovisie Songfestival in Wenen, moest zij de eer en een veer laten aan de Britse Sandy Shaw, die zingend haar pop(song) zorg vuldig aan een touwtje hield. Vicky moest toen met lede ogen aanzien, wat haar thans in de volle maat 1 ten deel viel. Na het I wegvallen van het laatste Eurovisiebeeld uit Edinburgh zater- i dagavond werd zij be- stormd door fotogra- i fen, journalisten en i geestdriftige opgewon- i den hooggeplaatste persoonlijkheden, over- wegend afkomstig uit Luxemburg, dat bij I het ontbreken van la- i lent in eigen dwerg staat deze Duitse ve dette had ingepalmd onder het motto: Zij kreeg al eens de Bron zen Leeuw van radio Luxemburg en staat zo vaak op ons scherm, dat we haar gerust als een der onzen mogen beschouwen. iedereen hier had de overtuiging, dat Vicky terecht in de lauweren werd gewiegd. Zij is verwend met een groot volume en buigt haar stem graag mee met de karakteristiek van de tekst van „Apres toi", dat zegt nooit meer iemand lief te zullen hebben nu jij bent weggegaan. Intus sen een fraai stuk fa- miiiewerk, want Vic- Mary Roos, de verrassing van het festival. ky's vader, Leo Lean dros bekend van ,.Tum Balalaika", schreef ook deze compositie waarna dirigent Klaus nacht in een der mid deleeuwse burchten van Edinburgh van alle kanten bewonderd. >e Britse tv-mensen toonden zich op dat feest erg barmhartig, ofschoon zij voor hun New Seekers toch genoegen moesten ne men met de tweede plaats. Zij, we bedoe len de BBC. hebben er van alles aan gedaan om The New Seekers vooraf bij de jury te infiltreren. De leden van de jury was ver boden in Edinburgh kontakt te onderhouden met de deelnemende artiesten. Zij verble ven in een afgelegen hotel en werden bezig gehouden door middel van tripjes door het Schotse land. Maar tot in Edinburgh Castle, waar zij in conclaaf sfeer tot een oordeel moesten komen, wer den zij achtervolgd door BBC-spots op de tv, die elk uur recla me maakten voor het songfestival en daarbij flarden van de comple te New Seekers-cyclus door de ether smeten. Geen wonder, dat alle Britten begonnen te geloven, dat The New Seekers het festival al gewonnen hadden nog voor het begon, te meer waar de titel van hun liedje te ver moeden gaf dat als de eerste prijs al niet af gebedeld kon wor den zij deze zouden stelen of lenen („Beg, steal or borrow"). Vicky Leandros toast op haar overwinning. Munro de woorden erin weefde. Ook zij Sandra en Andres zongen werden op het BBC- een spontaan applaus feest na afloop van het los en hadden daarom festival tot diep in de meer verwacht, maar Sandra en Andres bij de eerste vier. zij mogen niet ontevre den zijn met hun vier de plaats. Dries Holten (Andres): ,,Bij een deelname van achttien landen ben je al blij als je bij de eerste vijf terecht komt. Daar had ik in mijn voorspelling ook op gemikt. De uitslag van de laatste groep juryleden kwam toch wel even hard aan, al wist ik dat de Neder landers daarin niét voor ons mochten stemmen. Na vijf van de zes uitslagen ston den we nog op de tweede plaats met 97 punten; Vicky had er toen 111, The New See kers 94 en Duitsland 87. Het kan vreemd lo pen met zo'n punten telling". Presentator Pim Jacobs maar ook Sandra en -dirigent T arry van Hoof prezen zich ge lukkig met het resul taat. al hadden zij ui teraard ook meer ver wacht. Componist en tekstschrijver Hans van Hemert had er toch meer van ver wacht. Voor hem speelt nog een andere kwestie mee. Hij vindt het namelijk tijd wor den om in de voetspo ren van zijn vader Willy te treden, die in 1957 met „Net als toen" van Corrv Brok ken de roos raakte en dit in 1959 nog eens dunnetjes overdeed met „Een beetje" van Teddy Scholten. Phonogram-functionaris Rolf ten Kate over Hans van Hemert: ..Voor een jongen van 23 vind ik een vierde plaats een enorm suc ces. Het betekent te vens een lift voor San dra en Andres. Wij gaan hun plaat nu ook uitbrengen in Enge land en die zou het hier nog wel eens heel goed kunnen gaan doen. Overigens schijnen de Belgische juryleden in de laatste groep het nogal moeilijk te heb ben gehad met het liedje „Als het om de liefde gaat". Hierbij komt nog dat de Belgi sche tv ditmaal offi cieel als Waalse RTB was vertegenwoordigd en niet als Vlaamse BRT. De tv-organisatie van dit tweetalige land presenteert zich om en om als RTB en BRT. Ditmaal waren de Wa len aan de beurt en dit -gold ook voor de jury leden. Het is niet on mogelijk dat Sandra en Andres een heel klein beetje met de Nederlandse taal van hun liedje het slachtof fer zijn geworden van de Belgische taalstrijd en van de weerzin van de Walen tegen het Nederlands. De Belgi sche stemmen moeten overwegend naar het Duitse taalgebied zijn gegaan. Vicky kreeg er in de laatste ronde 17 punten bij en Duits land zelfs 20. Neder land ving er toen maar 9 terwijl zij voordien per stem groep rond de 20 pun ten haalden. De Brit ten zeggen in zo'n ge val: „It's all in the game". Wij hebben hier nog wei nig gehoord van de Duitse zangeres Mary Roos, die met hoge en heldere stem de jury behaagde. Zonder ze nuwen zong zij als eer ste de „Nur die Liebe lësst uns leben". Maar met die 107 punten was zij voorlopig ook best te vreden. Zij is pas 23, maakte op haar 10de jaar haar eerste plaat je en kwam in Duits land al 200 keer voor de tv. Met Peter Usti nov en Sacha Distel reisde zij voor een Unicef-Gala door Ja pan. Zij begrijpt nog niet goed, dat zij als de grote verrassing uit dit festival tevoor schijn is gekomen. Zij zegt: „Ik begrijp niet dat men mij nog niet overal kent. Ik zing al tien jaar". Edinburgh heeft zijn fes tival gehad. De song is uitgezongen. De Schot ten zullen het voortaan weer met hun doedel zak moeten doen. TO NOLIEMULLER EDINBURGH Dankzij de nieuwe formule van het jureringssysteem kon al heel snel nadat het laat ste liedje geklonken had de uitslag van het festival worden gegeven. Winnaar werd Luxemburg met het liedje „Après toi", gezon gen door Vicky Leandros. Het behaalde 128 punten. Nog drie andere liedjes kwamen boven de hon derd in de puntenwaarde ring. Dat waren: 2. Engeland met het door The New Seekers gezon gen „Beg. steal or bor row: 114 punten. 3. Duitsland met „Nur die Liebe lasst uns leben", gezongen door Mary Roos: 107 punten. 4. De Nederlandse bijdrage „Als het om de liefde gaat" met Sandra en An dres in de zingende hoofd rollen: 106 punten. In de overige uitslagen weerspiegelde zich de verbetering die de nieuwe vorm van jureren ople verde. Ook lager ge plaatste liedjes kregen een behoorlijk puntento taal, zodat niemand ei genlijk helemaal „af" ging. Die verdere uitslag luidde: 5. Oostenrijk met Falter lm Wind (The Milestones) 100 punten. 6. Italië met 1 giorni dell'arcobaleno (Nlcola di Bari) 92 punten. 7. Pertugal met A festa da vida (Carlos Mendes) 90 punten. 8. Zwitserland met C'est la chanson de mon amour Véronique Müller) 88 punten. 9. Joego-Slavië met Muzika i Tl (Tereza) 87 punten. 10. Spanje met Amancece (Jaime Morey) 83 punten. 11. Frankrijk met Come-Co- médie (Betty Mars) 81 punten. 12. Finland met Muistathan Pëivi Paunu en Kim Floor) 78 punten. 13. Zweden met Haerliga Sommardag (The Family Four) 75 punten. 14. Noorwegen met Smaat- ing (Grethe Kausland en Benny Borg) 73 punten. 15. Ierland met Ceol an Ghra (Sandie Jones) 72 punten. 16. Monaco met Comme on s'aime (Anne-Marie Go- dart en Peter Mac Lane) 65 punten. 17. België met A Ia folie ou pas du tout (Serge en Christine Ghisoland) 55 punten. 18. Malta met L'Imhabba Helen en Joseph) 48 pun ten. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO 1 19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Wie van de drie? (quiz) 20.00 uur: Journaal i 20.21 uur: Peyton Place (t.v.-serie) i 21.10 uur: Diana (show) 21.50 uur: Televizier Magazine NOS 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 18.55 I.RO i 18.45 18.55 19.05 20.00 20.21 20.55 21.10 22.50 22.40 uur: Fabeltjeskrant uur: Journaal uur: Daktari uur: Journaal uur: Julius Nyerere uur: Kinderen in gevaar uur: Road to Singapore (film) uur: Samen bouwen... ja... uur: Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: VARA 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 21.25 uur: School-tv Fabeltjeskrant Journaal De smokkelaars va Moonfleet (tv-serie) Koning Klant Journaal Mannix Kom maar binnen (ri serie) De ombudsman Journaal Weekoverzicht Teleac NEDERLAND II NCRV 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 21.05 uur: 21.55 uur: 22.35 uur: 22.40 uur: 22.45 uur: 22.50 uur: RADIO HEDEN Fabeltjeskrant Journaal Meer dan duizend jaar (documentaire)l De jonkvrouw vai Avignon Journaal Hoofd en hart (tv- serie) Christus is opgestaa Hier en nu Dagsluiting Journaal Den Haag vandaag Teleac The New Seekers ondanks voorspellingen op de tweede plaats. (Van onze radio- en tv-redactie) PARAMARIBO Het Nederland se zangeresje Wilma wordt op 31 maart in Suriname verwacht. Zij zal samen met de beste fina listen van het Nationale Suri naamse Scholenfestival in Para maribo optreden. Daarna reist zij samen met de Surinaamse scholieren naar de Antillen. Vloira Shearer, destijds danseres in de befaamde film De rode schoentjes, was de charmante presentatrice van het Eurovisie Songfestival in Edinburgh. Zij vertelde dat de uitzending een kijkpotentieel had van vierhon derd miljoen mensen. Een grie zelig groot getal dat eigenlijk een griezelig perfecte uitzending doet verwachten. Niet perfect, maar heel bevredi gend, vonden we het festival wat het peil der gezongen lied jes betreft. 1972 was een goed oogstjaar voor het merendeel geslaagde nummers, gezongen door artiesten die van wanten wisten. Niet perfect, maar eveneens be vredigend, was het nieuwe jure ringssysteem. De meest voor de hand liggende oplossing, waar- ring door deskundigen op de wijze als bij elk muziekconcours gebruikelijk is, werd nog niet gekozen. Maar in elk geval is de periode voorbij dat een ver dienstelijk liedje met een hate lijke nul wordt gehonoreerd. Vlet de jury-uitslag kunnen we het, wat de eerste vier plaatsen betreft, wel ongeveer eens zijn. Luxemburgs bijdrage was zon der meer de beste. De inzendin gen van Engeland, Duitsland en Nederland ontliepen elkaar niet veel. baarbij we willen aantekenen dat Sandra en Andres met hun lied je de hoogste ogen van allemaal gooiden wat de t.v.-presentatie betreft. Zingen is om naar te luisteren en t.v. is om naar te kijken. Na zeventien luisterlied jes bleek „Als het om de liefde gaat" het enige dat royaal was afgestemd op die vierhonderd miljoen kijkers... bie kijkers kregen overigens van d-> BBC stenen voor brood. De moeder van de televisie" liet Edinburgh schandelijk verstek gaan vonden we. Met een dekor dat op zwart-wit (volgens be middelde kennissen ook in kleur) een afgrijselijke doods- ademde. Met camerawerk dat net zo „speels" was als in de tijd dat de BBC t.v. ontdekte. Verder dit weekeinde: Zeskamp, onverwoestbaar en eigenlijk toch wel leuk, al bleken hier de jureringsproblemen te groot om een redelijk verloop te waarbor gen. Bij de KRO zagen we gis teren het „Paar apart" worste len met teksten die hun talent te kort deden. Voorts had de KRO een film van I Musici in Vivaldi's „Vier jaargetijden." Verrukkelijke muziek, op de best denkbare wijze uitgevoerd. Voorzien van afschuwelijk kit scherige beelden, gemaakt op velerlei Venetiaanse lokaties. Programma dat het best te vol gen was met gesloten ogen. Dan was het net radio... Ierse voetzoekers in Usher Hall EDINBURGH De Ierse revolte liet zich ook gevoelen in het feestelijk gewoel van het Euro visie Songfestival zaterdagavond in de Usher Hall in Edinburgh. Enkele Ierse jongheden lieten tij dens het optreden van de Ierse zangeres Sandie Jones met het liedje Ceo en ghre mini-voetzoe kers exploderen, waardoor er in enkele hoeken van de zaal pa niek dreigde te ontstaan. De jongelui werden uit het publiek gelicht en afgevoerd door de po litie. De moeilijkheid was echter dat zij verspreid zaten en als de een was weggehaald de ander weer begon. De gearresteerde jongelui zijn zondagochtend nog voor de officier van Justitie ge leid. Het festival leed er nauwe lijks onder, maar dat men op alles bedacht was, mag worden afgeleid uit het feit, dat er bij zonder veel politie op de been was in de zaal zowel als buiten op straat. Het begon als een grapje voor in siders en groeide uit tot een serie, die het volgens een simpe le maar ijzersterke formule twee-en-twintlg jaar zou volhou den. Acteur-zanger Bing Crosby en conferencier-ceremoniemees ter Bop Hope voerden al ja ren een vrolijke privé-oorlog door tijdens het golfspel deni grerende opmerkingen over el- kaars capaciteiten te lanceren. De „vete" begon in Hollywood langzamerhand legendarische vorm aan te nemen, reden voor Paramount om er in 1940 een miljoen tegen aan te gooien om deze kibbelpartij ook eens op de filmband vast te leggen. Het re sultaat „Road to Singapore" met Dorothy Lamour als extra twistappel voor de belde heren leverde meteen het drievoudige op. In rap tempo volgden toen vol gens dezelfde formule Bob en Bing vechtend om de gunsten van Dorothy de films „Road to Zanzibar" (1941) en „Road to Marocco" (1942) waarschijnlijk de beste in de serie. In 1946 werd de strijdbijl weer opgegra ven met vaak briljante, bijna surrealistische grappen in „Road to Utopia" en een jaar later ging het drietal opnieuw op stap ditmaal in „The road to Rio", het meest opmerkelijk doordat de film een Oscar won voor het door Bing Crosby ge zongen liedje van Johnny" van Heussen „But beautiful". In 1952 stonden Bob, Bing en Doro thy opnieuw samen voor de ca mera in „Road to Bali", maar de jaren gingen tellen en de charme van het improviseren voor de camera was er een I beetje af.. Dat bleek heel duide lijk tien jaar later toen men nog eens een poging tot een Road- film deed, nu in kleur, met „Road to Hongkong". Maar twee bekvechtende mannen van 58 jaar over een vrouw van 47 wilde er bij het publiek niet meer in en de film was dan ook maar een matig succes. De KRO gaat nu deze klassiek ge worden serie nog eens uitzen den, te beginnen met „Road to Singapore", een film waarvan regisseur Victor Schertzinger destijds zei: „Ik hoefde alleen maar de camera te laten draaien, de rest bepaalden de acteurs zelf". Ned. II 21.10 uur. Toppop In het wekelijkse hitgevoelige pro gramma Toppop treden van avond o.m. op Sandra en An dres, The Sweet en Middle of the Road. De presentatie is zoals gewoonlijk weer in handen van Ad Visser. Ned. I 19.05 uur. Peyton Place Eddie Jacks wil via een adverten tie een baantje zoeken. Martin Peyton voelt zich alleen, als ie dereen hem met een smoesje verlaat. Steven en Adrienne hebben een „toevallige" ont moeting op het strand. Ned. I 20.21 uur. Diana V.l.n.r. Bob Hope, Dorothy Lamour en Bing Crosby in Road to Singapore vanavond op het scherm. o.m. The Jackson Five en „Dubbelspion" Bill Cosby. Dia na zal in deze 40 minuten du rende show haar bekendtste hits „Reach out and touch", Ain't no mountain high enough" en „Remember me" ten gehore brengen. Ned. I 21.10 uur. Julius Nyerere Als tweede vrucht van de reis van drie weken, die een KRO-team enkele weken geleden naar Tan zania maakte, zendt de KRO- t.v. een interview uit met de president van dit land. Julius Nyerere, nu 50 jaar oud, staat thans elf jaar aan het hooofd van Tanzania, dat in 1961 on afhankelijkheid verwierf, met een onderbreking van één jaar. Hij is oud-onderwijzer en één van de eerste inwoners van Tanzania die de gelegenheid kreeg in Engeland te studeren. Het jaar, dat hij geen president was, heeft hij benut, om het ge voel dat hij had, dat hij van zijn volk vervreemd was. weg te werken. In het interview met de president wordt ruime aan dacht besteed aan zijn opvatting van het zogenaamde „Afrikaans socialisme". Ned. II 20.21 uur. Kinderen in gevaar „Kinderen in gevaar" is een kor te dokumentaire over het werk van de Nederlandse Cystic Fi brosis Stichting. Deze stichting legt zich toe op de bestrijding van een ook in ons land veel voorkomende kinderziekte, Cys tic Fibrosis (Pancreasfibrose) een erfelijke longziekte. Ned. II 20.55 uur. Samen bouwen ja „Samen bouwen... jaa!" geeft eer beeld van een projekt in Oost- Maleisië, in Bundu Tuhan, het voormalig Brits Borneo. Dit projekt is er één van de vele, die dankzij de jaarlijkse bis schoppelijke vastenaktie op gang is gekomen. Ned. II 22.50 uur. HILVERSUM 1 'ie-uws. 18.41 Toel'lchtl ■uws. 18.4(7 IS) Bandstand .nd Concordia en .9.C0 Wij hebben een vijvc serie over moaerne onaerwijsi 30.30 (S) Moderne koor- en .rkeS muziek (gr). 31.40 Oranjevr.jsiaat - model van een alternatieve ma* schappij? documentaire. Avond overdenkin® 33 30 Meuwi 33.40 L.: te ram aradiokroniek «Hf boeken, schrijvers en toneel. 33. (S) Oude gewijde koormuziek ivpr 23.40 (S) Oude gitaarmuziek: 23.5! 24.00 Nieuws. HILVERSUM II je. 18.30 (S) Promenade Orkest ij" sfirst. 19.10 Actie voor een onz« zuchtige samenleving: ui'tzendii van de Morele Herbeu-a P.VU: 19.20 Muzikaal Sp... Spreker: Cor Molenbeek. NOS: 30( deringen in de wetenschap. 31. Onder de groene linde: oude l'iedjf 32.00 (S) Metro's Music, deling en. 33.00 Nier MORGEN CRO: 7.00 Nieuws. 7.03 Het k woord. 7.07 (S) BadincrieklassW ziek (.gr). (7.30 Nieti ff Aeluakleiien) S.34 Ovc /eglnig. I 3.41 Voor de huisvrcto 10.00 (S) Aubade: klassieke en m derne kamermuziek. (10.30'10. Nieuws). 1)1.00 Voor de zieken. HL Be j aardenprogramma; pl.55 Mi ■Nil and, 12.26 Mededel Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal dinsdag: muzikaal middagmasn'/r (06.30—15.33 Nieuws). Over hek voorlichting: 17.00 Nieuws uM Nederlandse Antillen. Spreker H. L. Braam. KRO: 17.10 <S> tropole Orkesl. 17.26 Voor de klik ren. 17.30 Nieuws. 17.3C (S) Aetyj HILVERSUM II ïaal: 8.20 (S> Dag verv.). (Om 8.30 De GiMentem Morgenwijding. 9.00 Pmn Orkest. 9.35 Waterstanden. en. 9.40 C 1. 10.00 1 - r' ii de kleuters. 10.10 Arbeidsvitamk popula.r verz ekplalcivprogTarn i 111.00—46. m.30 Ron 111.55 Beursberichten heidsv-orlichtingUltzt de landbouw 13.40 Knipper! .<- kc-lijks radiovericeersmazazlnt Nieuws. 13.1(1 Radiojournaal. 1 <S) Do wereld van de opera: schouwingen over opera's aan hand van nieuw ersChencn gq mofi«fmnpnomen14.35 Alert': op vlak NOS: 5.00 Zoeklicht op Neder! delen van het land en w 16.00—16.02 Nieuws). AVRO Mobiel: een beweeglijk progra«T voor beweeglijke mensen (17.55 dedeUngen). f* HILVERSUM li! ."ARA_7.00 Ni. visite. (12.00 Nieuws 13.00 N* 13.03 Di- Kiidv I'. c-lcer Show Nieuws). 15.00 Nieuws. 16.03 draai. 10.00 Nieuws. 16.03- Mlx. (17.00 Me

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2